PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνοτητες ασυρματου.



G.POL
26-01-09, 20:31
καλησπερα σε ολους.
ξερετε με ποιο ευρος συχνοτητων μπορω να "παιξω" <νομιμα>?
στον ασυρματο μου M 148B (MIDLAND)

EYXARISTV:001_rolleyes:

antonis_p
26-01-09, 20:38
εξαρτάται από την ιδιότητα σου!
πχ ραδιοερασιτέχνης, ψαράς κλπ

G.POL
27-01-09, 21:22
εξαρτάται από την ιδιότητα σου!
πχ ραδιοερασιτέχνης, ψαράς κλπ
ΛΙΓΟ απ ολα αλλα κατα προτιμιση κυνηγος:wiink::001_huh:

antonis_p
27-01-09, 23:14
δεν μπορω να δωσω απάντηση...

σαν κυνηγος μονο με pmr εισαι νομιμος...

aeonios
28-01-09, 06:51
Φίλε κράτα το και σκέψου να βγάλεις άδεια ραδιοερασιτέχνη ή πήγαινε το σε αυτόν που στο έδωσε και ζήτα του ένα pmr(kαι τη διαφορά πίσω) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !

G.POL
29-01-09, 20:01
Φίλε κράτα το και σκέψου να βγάλεις άδεια ραδιοερασιτέχνη ή πήγαινε το σε αυτόν που στο έδωσε και ζήτα του ένα pmr(kαι τη διαφορά πίσω) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !

σαν να εχεις δικιο.μαλλον ετσι θα το κανω για να ειμαι οκ.
ευχαριστω:wiink:

Dragonborn
27-01-13, 15:59
http://www.zougla.gr/greece/article/sintonismenos-me-tissixnotites-tis-elinikis-astinomias

Αυτή τη φορά πιάσανε λαβράκι, και μάλιστα στην Ξάνθη, οπότε το θέμα μπορεί να έχει και ενδιαφέρουσες διεθνείς προεκτάσεις. Εν αναμονή εξελίξεων.

lepouras
27-01-13, 17:38
ενημερωτικά να αναφέρω ότι τώρα πια απαγορεύεται οποιοδήποτε ραδιοβοήθημα (ακομα και το κινητό) κατα την διάρκεια του κυνηγίου. όπως και πρέπει υποχρεωτικά να φοράνε φωσφόριζε γιλέκα ή ρούχα έντονου χρώματος. οπότε κατά το πρώτο ερώτημα ούτε τα pmr επιτρέπονται.

sunny7
27-01-13, 19:04
Για καποιον που εινα ι τελειως ασχετος απο ηλεκτροινικα ειναι δυσκολο να βγαλει
άδεια ραδιοερασιτέχνη?Εννοω αν τα μαθηματα που δινεις ειναι δυσκολα

GeorgeVita
28-01-13, 07:34
Για καποιον που εινα ι τελειως ασχετος απο ηλεκτροινικα ειναι δυσκολο να βγαλει
άδεια ραδιοερασιτέχνη?Εννοω αν τα μαθηματα που δινεις ειναι δυσκολα


Γειά σου Γιάννη, καλώς ήλθες στο forum!
Ναι, είναι δύσκολο. Πάρε μια γεύση στο http://www.sv1jst.gr/quiz/radiotheoria/radiotheoria.htm
Ολα τα test στο: http://www.sv1jst.gr/online%20test.htm
(σημείωση: δεν έχω ελέγξει την εγκυρότητα και αν είναι επίκαιρα τα ερωτήματα στο site)

sunny7
28-01-13, 18:42
αν οι ερωτήσεις είναι στάνταρ κάθε φορά, με παπαγαλία μπορώ να τις μαθω .αν όχι δεν εχω καμία τύχη.ευχαριστώ πάντως για την απαντηση.

kyroscrete
30-01-13, 08:42
Φιλε μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ακομα και ανθρωποι που ασχολουνται με το αθλημα εδω και χρονια τα βρισκουν λιγο σκουρα , αν βεβαια εχεις καλες γνωσεις απο φυσικη δευτερας - τριτης λυκειου κατι κανεις .

bchris
30-01-13, 09:47
Σωπατε ρε παιδια...
Γελοια ειναι τα θεματα φιλε μου. Η τουλαχιστον ηταν οταν εδωσα εγω το 2005.
Μυαλο βασικα χρειαζεται να εχεις για τα περισσοτερα και τιποτα αλλο.

Εννοειται φυσικα οτι θα κατσεις να διαβασεις λιγο καιρο πριν πας να δωσεις ετσι?
Αν σε ενδιαφερει πραγματικα, βρες μια λεσχη ραδιοερασιτεχνισμου στον Πειραια (για να μην τρεχεις Αθηνα στην RAAG).
Πιθανοτατα θα κανει σεμιναρια, θα δινει και βιβλια να διαβασεις θα εισαι μια χαρα.

Phatt
30-01-13, 10:49
http://www.zougla.gr/greece/article/sintonismenos-me-tissixnotites-tis-elinikis-astinomias

Αυτή τη φορά πιάσανε λαβράκι, και μάλιστα στην Ξάνθη, οπότε το θέμα μπορεί να έχει και ενδιαφέρουσες διεθνείς προεκτάσεις. Εν αναμονή εξελίξεων.

Σιγα το λαβρακι, κατα τη γνωμη μου.Ο καθε δημοσιογραφισκος εχει δεκτες που ακουει ολες τις υπηρεσιες(πλην Στρατου).Πως νομιζετε οτι πηγαινουν παντα πρωτοι στα γεγονοτα;

sunny7
30-01-13, 17:17
Σωπατε ρε παιδια...
Γελοια ειναι τα θεματα φιλε μου. Η τουλαχιστον ηταν οταν εδωσα εγω το 2005.
Μυαλο βασικα χρειαζεται να εχεις για τα περισσοτερα και τιποτα αλλο.

Εννοειται φυσικα οτι θα κατσεις να διαβασεις λιγο καιρο πριν πας να δωσεις ετσι?
Αν σε ενδιαφερει πραγματικα, βρες μια λεσχη ραδιοερασιτεχνισμου στον Πειραια (για να μην τρεχεις Αθηνα στην RAAG).
Πιθανοτατα θα κανει σεμιναρια, θα δινει και βιβλια να διαβασεις θα εισαι μια χαρα.
Mακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες.Θα κοιταξω να βρω καμια λεσχη για να με βοηθησουν ετσι ωστε να εχω περισσοτερες δυνατοτητες-πιθανοτητες.

bchris
30-01-13, 17:34
Βρε συ μην μασας σου λεω τα θεματα ειναι (ηταν το 2005) πολυ της πλακας.
1ον) Θελεις ενα ποσοστο γυρω στο 60-70% για να περασεις.
2ον) Τα θεωρητικα ηταν κατι αντιστασεις και κατι μπαταριες, για να εφαρμοσεις το νομο του Ohm το ενα θεμα και αν θυμαμαι καλα κατι με πυκνωτες και φασεις το δευτερο (να εφαρμοσεις το 1/2πfC)
3ον) Ειχε κατι ερωτησεις σχετικα με το φωνητικο αλφαβητο, το SOS και κατι τετοια
4ον) Μετα σου δειχνουν κατι αρχαια πραγματα και πρεπει να τους πεις αν ειναι πυκνωτης, πηνιο, διακοπτης κλπ
5ον) Δεν ξερω αν δωσεις (ή αν δινουν τωρα) Morse, ηταν 2 γραμμες στους 5 χαρακτηρες το λεπτο...

Ενα βιβλιαρακι χρειαζεσαι με τα QR* τα SOS και εισαι μεσα.
Go for it!

nikknikk4
30-01-13, 17:40
Για καποιον που εινα ι τελειως ασχετος απο ηλεκτροινικα ειναι δυσκολο να βγαλει
άδεια ραδιοερασιτέχνη?Εννοω αν τα μαθηματα που δινεις ειναι δυσκολα



Όχι , εξαρτάται
Ότι ξέρουμε μας φαίνεται αστείο ότι δεν ξέρουμε βουνό
Πριν από κάποια χρόνια στο ξεκίνημα σου με υπολογιστές ήξερες τι λένε ποντίκι ,ήξερες το χειρισμό του pc μάλλον όχι

Κοίτα αυτό

http://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=551&LANG=GR

Εάν σου αρέσει το άθλημα δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρεις
Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία !

SRF
30-01-13, 17:43
Βρε συ μην μασας σου λεω τα θεματα ειναι (ηταν το 2005) πολυ της πλακας.
1ον) Θελεις ενα ποσοστο γυρω στο 60-70% για να περασεις.
2ον) Τα θεωρητικα ηταν κατι αντιστασεις και κατι μπαταριες, για να εφαρμοσεις το νομο του Ohm το ενα θεμα και αν θυμαμαι καλα κατι με πυκνωτες και φασεις το δευτερο (να εφαρμοσεις το 1/2πfC)
3ον) Ειχε κατι ερωτησεις σχετικα με το φωνητικο αλφαβητο, το SOS και κατι τετοια
4ον) Μετα σου δειχνουν κατι αρχαια πραγματα και πρεπει να τους πεις αν ειναι πυκνωτης, πηνιο, διακοπτης κλπ
5ον) Δεν ξερω αν δωσεις (ή αν δινουν τωρα) Morse, ηταν 2 γραμμες στους 5 χαρακτηρες το λεπτο...

Ενα βιβλιαρακι χρειαζεσαι με τα QR* τα SOS και εισαι μεσα.
Go for it!

Πάνε αυτά που ήξερες!!! Τώρα μόνο γραπτά... χωρίς ντι ντι ντα ντι κλπ θέματα σοβαρότερα θεωρίας... κλπ!
Πιό εύκολα? Δεν είμαι σίγουρος, για κάποιον που ξεκινάει από το μηδέν!!!

bchris
30-01-13, 18:27
Πάνε αυτά που ήξερες!!! Τώρα μόνο γραπτά... χωρίς ντι ντι ντα ντι κλπ θέματα σοβαρότερα θεωρίας... κλπ!
Πιό εύκολα? Δεν είμαι σίγουρος, για κάποιον που ξεκινάει από το μηδέν!!!

Οχι ντι-ντι-ντα-ντι, φι-φι-κά-κι, και κυ-ρά-λι-λι.

:001_tt2:

matthew
30-01-13, 23:11
Φίλε κράτα το και σκέψου να βγάλεις άδεια ραδιοερασιτέχνη ή πήγαινε το σε αυτόν που στο έδωσε και ζήτα του ένα pmr(kαι τη διαφορά πίσω) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !


ΛΙΓΟ απ ολα αλλα κατα προτιμιση κυνηγος:wiink::001_huh:


ενημερωτικά να αναφέρω ότι τώρα πια απαγορεύεται οποιοδήποτε ραδιοβοήθημα (ακομα και το κινητό) κατα την διάρκεια του κυνηγίου. όπως και πρέπει υποχρεωτικά να φοράνε φωσφόριζε γιλέκα ή ρούχα έντονου χρώματος. οπότε κατά το πρώτο ερώτημα ούτε τα pmr επιτρέπονται.

Respect σε aeonios & lepouras! :thumbup1: Το ζουμί του νήματος σε 2 απαντήσεις που καλύπτουν & τα 2 χόμπι (ραδιοερασιτεχνισμός & κυνήγι)!

SRF
30-01-13, 23:48
Οχι ντι-ντι-ντα-ντι, φι-φι-κά-κι, και κυ-ρά-λι-λι.

:001_tt2:

Το αντελήφθεις όμως... το F! από το F word! :wiink:

jimnaf
30-01-13, 23:55
Respect σε aeonios & lepouras! :thumbup1: Το ζουμί του νήματος σε 2 απαντήσεις που καλύπτουν & τα 2 χόμπι (ραδιοερασιτεχνισμός & κυνήγι)!

Εκτός θέματος
Φίλε Μάνθο μη με παρεξηγήσεις αλλά αυτό το ρεσπεκτ έχει καταντήσει να ακούγετε άσχημα.
Ειλικρινά φιλικά !!!!!

aeonios
31-01-13, 01:22
ενημερωτικά να αναφέρω ότι τώρα πια απαγορεύεται οποιοδήποτε ραδιοβοήθημα (ακομα και το κινητό) κατα την διάρκεια του κυνηγίου. όπως και πρέπει υποχρεωτικά να φοράνε φωσφόριζε γιλέκα ή ρούχα έντονου χρώματος. οπότε κατά το πρώτο ερώτημα ούτε τα pmr επιτρέπονται.

Εχεις δίκιο αδελφέ πάντως ακούγεται πως το μέτρο δεν απέδωσε όπως το περίμεναν οι νομοθέτες. :lool:

http://www.fugly.com/media/IMAGES/Funny/deer_hunter_roof_rack.jpg

lepouras
31-01-13, 01:48
Εχεις δίκιο αδελφέ πάντως ακούγεται πως το μέτρο δεν απέδωσε όπως το περίμεναν οι νομοθέτες. :lool:

http://www.fugly.com/media/IMAGES/Funny/deer_hunter_roof_rack.jpg

μπα από ότι βλέπω απέδωσε και με το παραπάνω . δεν γίνανε πιο εύκολος στόχος μόνο για τους άλλους κυνηγούς ...:lool::biggrin::lool:

sunny7
31-01-13, 18:32
Πάνε αυτά που ήξερες!!! Τώρα μόνο γραπτά... χωρίς ντι ντι ντα ντι κλπ θέματα σοβαρότερα θεωρίας... κλπ!
Πιό εύκολα? Δεν είμαι σίγουρος, για κάποιον που ξεκινάει από το μηδέν!!!
Παιδες ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τον χρονο σας.Σε λιγο καιρο θα διερευνησω το θεμα πιο καλα και θα σας ενημερωσω για το τι θα κανω.:001_rolleyes:

Dragonborn
31-01-13, 18:46
Ο καθε δημοσιογραφισκος εχει δεκτες που ακουει ολες τις υπηρεσιες (πλην Στρατου). Πως νομιζετε οτι πηγαινουν παντα πρωτοι στα γεγονοτα;Ενδιαφέρον, τι μαθαίνει κανείς! Τις συχνότητες του Στρατού γιατί δεν τις ακούει;

ΙΩΑΝΝΗΣ-SV4IMI
31-01-13, 19:05
Απαγορευεται να μιλας και την ωρα του κυνηγιου. Να ρωτησεις στο συλλογο οπου εισαι γραμμενος, για περισσοτερες πληροφοριες.