PDA

Επιστροφή στο Forum : λιγη βοηθεια με τα σαε ρε παιδια...



spytoufe
27-01-09, 14:57
λοιπον εχω 3 ερωτησεις δεν μπορει καποιος θα ξερει.ειναι για το μαθημα σαε 2 θεωρια στο τει μου.
1)σε routh-hurwitz αφου λυσω την εξισωση s^5 + 2s^4 + 2s^3 + 2s +3 το τελευταιο-τελευταιο νουμερο μου βγαινει 0.το αφηνω οπως ειναι?η δοκιμαζω να το λυσω με αλλους τροπους (s+1) ή (1/p) ή δ+.
2)ποια ειναι τα κριτηρια σχεδιασης βροχου.
3)ποια τα κριτηρια σχεδιασης αποκρισης.

αυτα τα ζηταω γιατι στις σημειωσεις μου δεν υπαρχουν.Ισως ειναι ελλιπεις αλλα αυτα παθαινεις αν δεν πηγαινεις θεωρια (ενταξει δουλευα τι να κανω??)

nio-4-
27-01-09, 16:27
αφου δουλευεις θα σε απαντησω - θα σε βοηθησω.....(πλακα κανω)

απο οσα ξερω, στο 1) αφου βγαινει μηδεν (λογικο) το βγαζεις εκτος δεν το υπολογιζεις δεν εχει αξια......
στο 2) ψαξε στο βιβλιο σου των Σ.Α.Ε εκτος και αν δεν το πηρες και αυτο,
λογικα θα εχει.... αυτο για θυμησε μου ειναι αυτο πυ σχεδιαζεις την καμπύλη σε χαρτι με πολλες καμπύλες? σαν υδρογειο σφαιρα? μετα το bode?
αν ειναι αυτο, παιρνεις τα δεδομενα 2 σημεια χ-χ' και Υ-Υ' για κά8ε σημειο που εχεις βρει στο bode και σχεδιαζεις την καμπύλη μεταβαζεις ενα ριζοχαρτο απο πανω του σχεδιαζεις (αντιπαταρα) την καμπυλη και τους αξονες και χ-χ' κ Υ-Υ' και κανεις εκει τι θελει -αυξηση -μειωση κ.τ.λ

spytoufe
27-01-09, 18:51
κατ'αρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση.στο πρωτο θεμα οσο αναφορα το ρουθ και εγω πιστευω οτι δεν χρειαζεται τιποτε παραπανω αν στο τελος βρω μηδεν.τωρα στα δυο τελευταια ερωτηματα ειναι καθαρα θεωρητικα.κατι βρηκα στο ιντερνετ παλι καλα..περισσοτερο με καιει το πρωτο ερωτημα και απο οτι μου λες και εσυ μαλλον εκει καταληγουμε οτι δεν χρειαζεται να κανω τιποτε αλλο.

nio-4-
27-01-09, 19:54
να 'σαι καλα....
αυτο ειναι σιγουρο απλα μειωνεται κατα ενα βαθμο η εξισωση σου......