PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΡΤΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ



dimikord
29-01-09, 16:45
καλησπερα σας.συγχαρητηρια για το φορουμ.
εχω αγορασει μια καρτα τηλεορασης την pinnacle pctv pro usb,και προσπαθω να αντιγραψω στον υπολογιστη καποιες βιντεοκασετες που εχω απο το βιντεο μου.συνδεω απο το scart του βιντεο στην s-video in και audio in της usb καρτας,αλλα οποια ρυθμιση και να κανω,η εικονα φαινεται και γραφεται ασπρομαυρη στον υπολογιστη.ενω με το ιδιο καλωδιο αν συνδεσω το βιντεο σε μια lcd tv που εχω,απεικονιζεται κανονικα εγχρωμο.μηπως γνωριζει κανεις τη συγκεκριμενη καρτα και ποια ρυθμιση χρειαζεται για να γραφει εγχρωμη εικονα?
δημητρης

PCMan
30-01-09, 04:32
Μην βάζεις το s-video καλώδιο. Βάλε το απλό video, αυτό το κίτρινο εννοω.

dimikord
30-01-09, 06:09
Μην βάζεις το s-video καλώδιο. Βάλε το απλό video, αυτό το κίτρινο εννοω. εχω συνδεσει και αυτο το κιτρινο καλωδιο παραλληλα με το καλωδιο s-video.να το βγαλω τελειως το s-video καλωδιο?στο software της καρτας εχει επιλογη μεταξυ composite και s-video.να επιλεξω το composite εχοντας συνδεσει μονο το κιτρινο καλωδιο του απλου βιντεο? πρεπει να εχω συνδεσει και το καλωδιο της κεραιας στην καρτα για να δεχεται την εικονα μεσω του καλωδιου της κεραιας?
παντως μεχρι τωρα απ οσα εχω δοκιμασει μονο μεσω καλωδιου κεραιας ερχεται εγχρωμη εικονα.εχει και κατι αλλες ρυθμισεις στο software της καρτας με pal και ntc.εμενα ειναι απο default στο PAL B. μηπως παιζει καποιο ρολο αυτη η ρυθμιση?

dimikord
30-01-09, 06:46
φιλε pcman. σ ευχαριστω πολυ.μολις τωρα δοκιμασα με το απλο καλωδιο βιντεο οπως μου ειπες και δουλευει αψογα!!!

PCMan
30-01-09, 07:05
Ωραία :D

Σχεδόν πάντα είχα πρόβλημα με αυτό τα καλώδιο και έβαζα πάντα καλώδιο video. Το ίδιο πράγμα είναι.

Είχα διαβάσει κάπου ότι για να παίξει σωστά το s-video πρέπει να αλλάξεις κάποια πιν και να ρυθμίσεις σωστά το software. Ποτέ δεν τα κατάφερα :001_tongue:
Με το video τίποτα απο αυτά δεν χρειάζεται.

dimikord
30-01-09, 15:47
καλα εγω που πρωτη φορα ασχολουμαι με το αντικειμενο,πιστευα οτι εφταιγε το καλωδιο του s-video και αγορασα ενα αλλο πανακριβο αλλα τπτ! και παλι σ ευχαριστω για τη βοηθεια.α! μηπως υπαρχει τροπος μια κασετα που ειναι μασημενη σε καποια σημεια να παιξει καπως καλυτερα? εκτος απο το κλασσικο tracking που στη συγκεκριμενη βιντεοκασετα δεν αποδιδει...

PCMan
30-01-09, 18:38
Τι είναι το tracking δεν ξέρω?

Την σιάζεις όσο μπορείς. Αυτό ξέρω μόνο...

dimikord
30-01-09, 22:46
οκ σ ευχαριστω για ολα

dimikord
30-01-09, 22:49
tracking ειναι η ρυθμιση της κασετας απο το βιντεο μεσω μιας ροδελας η δυο πληκτρων +- που πατωντας τα καθαριζει καπως η εικονα στα χαλασμενα σημεια

PCMan
31-01-09, 08:23
A, κατάλαβα.
Τίποτα φίλε. Ότι άλλo χρειαστείς εδώ είμαστε :D