PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη slim CD/DVD σε IDE



Gperojohn
30-01-09, 03:10
Καλησπερα, εδω και αρκετο καιρο αλλαξα το απλο DVD στο laptop και εβαλα DVD-RW και σκεφτομουν μηπως υπαρχει λυση να μην καταληξει στα σκουπιδια :blink:. Αφου το εχω λεω να το χρησιμοποιησω στο παλιο PC που εχω για data server. Ειναι κανεις που να εχει καποια ιδεα πως να κατασκευασω τον μετατροπεα??

Ευχαριστω

GEWKWN
30-01-09, 04:31
βασικα καταρχην μιηλανε τα ξυδια!!!!!!!!!!!
γραψε αν θελεις με τι ακριβως τροπο ειναι
η αρχικη συνδεση γαι να δουμε αν μπορουμε να σε βοηθησουμε.
(κατι μου λεει οτι θα ειναι κατι σχετιακ ευκολο η περιτρωση σου.
φιλικα ,ο μεθησμε0νος Γιωργος.
Και ενα κοινωνικο μηνημα :
μην οδηγατε μεθησμενοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PCMan
30-01-09, 05:51
Φίλε δεν αξίζει να το κατασκευάσεις.
Ούτε 4€ δεν έχει. Δες εδώ (http://cgi.ebay.com/Tiny-Laptop-Slim-DVD-CD-ROM-RW-to-IDE-Adapter-mini-ITX_W0QQitemZ370138985670QQcmdZViewItemQQptZPCA_Ca bles_Adapters?hash=item370138985670&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2%7C65%3A15%7C39%3A1%7C240%3A1318#e bayphotohosting)

Gperojohn
31-01-09, 13:41
Καλημερα κατ' αρχην. Βασικα θελω να συνδεσω ενα slim DVD σε ενα Pc, δηλ σε 40pin IDE. Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις αλλα εκτος οτι δεν ξερω κατα μπορω να εμπιστευτω πωλησεις μεσω net, ασε που δοκιμασα και δεν δεχεται την καρτα μου, υπαρχει περιπτωσει να βρεθει καποιο pcb να το κατασκευασω??
ευχαριστω

PCMan
31-01-09, 15:26
H παραπάνω πλακέτα που σου δείχνω αυτό ακριβώς κάνει.

Στο ebay με το paypal μην φοβάσαι τίποτα.
Δεν είναι απαραίτητο να έχεις πιστωτική για να το κάνεις.
Εγώ έχω απλά έναν καταθετικό λογαριασμό στην πειραιώς και μου έχουν δώσει μια κάρτα(wincard) την οποία την συνδέεις με το Paypal και κάνεις ότι θες.


Δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα Schematic, και αν υπάρχει δεν ξέρω αν θα βρείς τα βύσματα...

plouf
31-01-09, 15:49
αν μιλάμε για κοστος..... δεν αξιζει ετσι και αλιως μιας και τα DVD-ROM κανουν 10-12 ευρω καινουργια

παρεπιπτώντως η σωστη αναζητηση αυτου που ψαχεις στο google ειναι "slimline dvd pinout"

αυτο πχ σου δινει τη πληροφορια που χρειαζεσαι για να "κολησεις " ενα καλωδιο
http://sdd.toshiba.com/main.aspx?Path=StorageSolutions/Documentation/6012connect