PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το σταρτ σε παπί!



power of sound
01-02-09, 02:18
Καλημέρα στην παρέα:biggrin:. Έχω το εξής πρόβλημα και αν μπορείτε θέλω να με βοηθήσετε:001_rolleyes:! Λοιπόν έχει ένας φίλος ένα glx 115cc και αυτό κανονικά παίρνει μπροστά και με μανιβέλα και με κουμπί σταρτ! το πρόβλημα είναι ότι με το κουμπί πλέον δεν παίρνει μπροστά! Τι πρέπει να κάνουμε για να δούμε τι ακριβός συμβαίνει και δεν παίρνει μπροστά? (έχω και ανταλλακτικό πολλαπλασιαστή και κουμπί και ένα άλλο πράγμα που είναι σαν κύλινδρος και μάλλον ρελέ πρέπει να είναι γιατί όταν πατάς το κουμπί αυτό κάνει ένα τακ και παίρνει μπροστά το παπί). Και αν δεν γίνετε να βρούμε την βλάβη γίνετε να πάρουμε κανονικά τα 12 βολτ από την μπαταρία και να πάρουμε το + να το βάλουμε στο κουμπί και από το άλλο καλώδιο του κουμπιού να το στείλουμε στον πολλαπλασιαστή? Και τον άλλο πόλο του πολλαπλασιαστή να τον έχουμε μόνιμα στο -??? θα δουλέψει??(αν όχι προτείνετε μου κάποιο κύκλωμα αν μπορείτε:001_rolleyes:! Και μια δεύτερη ερώτηση! Επειδή έχει πέσει η μπαταρία από το παπί και δεν θα πάρει μπροστά με το κουμπί αν το φτιάξουμε, μπορούμε να το βάλουμε μπροστά (μέχρι να πάρουμε κανονική) με μια μπαταρία αυτοκινήτου 12 βολτ 50 αμπέρ?? Θα υπάρξει πρόβλημα λέτε από τα πολλά αμπέρ??? Συγνώμη για το μεγάλο ποστ:saad:! Ευχαριστώ για όποια βοήθεια! καλημέρα:biggrin:

waverunner
01-02-09, 03:13
Συγνώμη αν φένεται σαν εξυπνάδα, αλλά είσαι σίγουρος ότι έχει κάποιο πρόβλημα, ή μήπως είναι λόγω της πεσμένης μπαταρίας??? (μην με παρεξηγήσεις).
Δοκίμασε πρώτα με την άλλη μπαταρία που έχεις, δεν έχει κανένα πρόβλημα αν είναι 50 Αh h μπαταρία, δες ότι όντως δεν πέρνει μπρος, και ψάξε για το πρόβλημα.
Αφού έχεις και ανταλλακτικα, άλλαξε το ρελέ, και μέτρησε με ένα πολύμετρο αν ο διακόπτης είναι οκ.

power of sound
01-02-09, 03:30
Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση:biggrin:! Όχι δεν έχει σχέση η πεσμένη μπαταρία γιατί δεν δούλευε και πριν πέσει η μπαταρία:saad:. Δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα που έχει πολλά αμπέρ έτσι?? μην πάρουμε και καμιά φωτιά:blushing::001_tt2:

KOKAR
01-02-09, 12:43
αυτό που κάνει το μπουτον του start είναι να ενεργοποιεί ένα ρελε ισχύος
ο οποίος με την σειρά του δίνει τάση στο μοτέρ της μίζας..
άρα για να μην γυρνάει η μίζα τότε να κοιτάξεις τα παρακάτω
1) αν το μπουτον είναι οκ
2) αν το ρελε έχει κολλήσει και είναι μόνιμα ανοιχτό
3) αν η ασφάλεια που αφορά το μοτέρ της μίζας είναι καμένη
δεσ το σχεδιο που ειναι απο αλλη μηχανη αλλα το κυκλωμα του
starter είναι πάνω-κάτω τα ίδια

http://wsamel.fortunecity.com/virago-starter-wiring.jpg

KOKAR
01-02-09, 12:57
το κύκλωμα που σε ενδιαφέρει είναι το παρακάτω...

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7612&d=1233482197

power of sound
01-02-09, 14:44
Καλησπέρα! Σε ευχαριστώ φίλε κοκαρ για την απάντηση:biggrin: σου θα ελέγξω όσα μου είπες και ελπίζω να βγάλω άκρη! Δηλαδή αυτό το σταρτ μπουτον δεν δίνει στον πολλαπλασιαστή??? Γιατί εγώ νόμιζα πως δίνει στο ρελε και το ρελε με την σειρά του στον πολλαπλασιαστή! Αν είναι κολλημένο το ρελε έχω και ένα άλλο που είναι από στρογυλοφαναρω 90αρι! Παρακάτω δείχνω φωτο! Μπορείτε να μου πείτε πως συνδέσετε:001_rolleyes:??? (το κρόκινο χωρίς την ασφάλεια πάει στο + της μπαταρίας! Το κίτρινο παίρνει και αυτό ρεύμα προφανώς από το κουμπί και το μαύρο καλώδιο πάει στο – μάλλον:001_unsure:) εκείνο το κόκκινο-άσπρο που είναι μόνο του που πάει?? αν μπορείτε πείτε μου πως συνδέσετε ώστε να ξέρω:biggrin:

KOKAR
01-02-09, 14:57
αν δεν κάνω λάθος αυτή πρέπει να είναι η συνδεσμολογία σου
αν βάλεις 12ν στο πηνίο του ρελε τότε στην έξοδο θα έχεις 12ν
κανε δοκιμή στον αέρα και μέτρα αυτα που σου είπα
στο πηνιο του ρελε το μαυρο πρεπει να ειναι το - της μπαταρίας
και το πορτοκαλι να ειναι τα +12
στην έξοδο του ρελε την μέτρηση θα την πάρεις στα κόκκινο-άσπρο και στο μαύρο



http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7619&d=1233489398

power of sound
01-02-09, 15:28
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε Κόστα:biggrin:, αλλά εκείνο το κρόκινο καλώδια που έχει πάνω του μια ασφάλεια που πάει(που είναι μαζί με το κόκκινο που πάει στην μπαταρία)???? Και τo πορτοκαλί καλώδιο το κόβω και το συνδέω στο διακόπτη και το αλλο καλοδιο του διακοπτη στο + η όχι:001_rolleyes:?? Το ρελε το δοκίμασα πριν από λίγο με το κόκκινο και το πορτοκαλί στο + και το μαύρο στο – και κάνει το τακ (οπλίζει) αλλά χωρίς το πορτοκαλί στο + δεν δουλεύει!

KOKAR
01-02-09, 15:35
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε Κόστα:biggrin:, αλλά εκείνο το κρόκινο καλώδια που έχει πάνω του μια ασφάλεια που πάει(που είναι μαζί με το κόκκινο που πάει στην μπαταρία)???? Και τo πορτοκαλί καλώδιο το κόβω και το συνδέω στο διακόπτη και το αλλο καλοδιο του διακοπτη στο + η όχι:001_rolleyes:?? Το ρελε το δοκίμασα πριν από λίγο με το κόκκινο και το πορτοκαλί στο + και το μαύρο στο – και κάνει το τακ (οπλίζει) αλλά χωρίς το πορτοκαλί στο + δεν δουλεύει!

και πολύ καλά κάνει και δεν δουλεύει!!!
αυτό είναι μόνο για το start της μίζας, όταν πάρει μπροστά αφήνεις το μπουτον ( έτσι δεν είναι? )
όσο για το άλλο καλώδιο το κόκκινο κανονικά πρέπει να είναι και αυτό
απο την μπαταρία και είναι για να τροφοδοτεί το υπόλοιπο ηλεκτρικό
κύκλωμα στο παπί
επιβεβαίωσε ότι όταν οπλίζει το ρελε έχεις τάση 12ν στην έξοδο του ρελε

leosedf
01-02-09, 16:44
Αν το ρελέ οπλίζει κανονικά τότε μάλλον εκτός απο τα υπόλοιπα θα πρέπει να ανοίξεις και τη μίζα σου για να δεις τα καρβουνάκια κλπ. Συμβαίνει σε πολλές μίζες μικρών μοτοποδηλάτων.

KOKAR
01-02-09, 20:25
ακόμα ένα πρόβλημά που μπορεί να έχεις ειναι να έχουν πιάσει "μάκα" οι
επαφές του ρελε και παρόλο που κλείνουν οι επαφές να έχουν μεγάλη
αντίσταση η ακόμα χειρότερα να μην κλείνουν το κύκλωμα....
σαφώς είναι και το πρόβλημα της κολλημένης μίζας που είπε ο φίλος
στο προηγούμενο ποστ.

power of sound
01-02-09, 23:31
Ευχαριστώ για της απαντήσης σας:biggrin:.Ναι φίλε Κώστα το μπουτον όταν πάρει μπροστά το αφήνεις! Το σύνδεσα και μέτρησα αν βγάζει στην έξοδο ρεύμα και όντως βγάζει! Οπότε το ρελε είναι κομπλέ! Τώρα ως αναφορά μίζα τι πιθανότητες έχουμε να είναι αυτό:001_rolleyes:???? αλλά άμα ήταν αυτό τότε και η μανιβέλα λογικά δεν θα το έβαζε μπροστά (η όχι?:001_rolleyes:) και τι μίζα που ακριβώς την βρίσκουμε??? Γιατί δεν γνωρίζω και πολλά από παπιά:blushing::saad:

gsmaster
02-02-09, 01:05
Αμα δεν παίρνει μπροστά με μανιβέλα μην την ψάχνεις με την μίζα.

Επίσης η μίζα μπορεί να τα έχει παίξει γιατί τα glx δεν βγαίναν ποτέ 115. Οπότε αν η μίζα είναι απο κανα 50αρί προφανώς να τα έχει παίξει. Γιατί όσο ανεβαίνουν τα κυβικά ανεβαίνει και η συμπίεση άρα και η δυκολία της μίζας να γυρίσει. Αν είναι απο 90αρι glx είναι καλύτερα.

Επίσης το ότι το ρελέ σου δίνει τάση στο πολύμετρο δεν λέει κάτι, το θέμα είναι να μπορεί να δώσει και τα αμπερ για να γυρίσει η μίζα. Αν οι επαφές του ρελέ εχουν "μακα" όπως είπε ο φιλος παραπάνω μπορεί να δίνει τάση αλλα λόγω αντίστασης να μην μπορεί να δώσει πολύ ρεύμα.

αυτα τα ολίγα απο εναν κάτοχο glx χωρίς μίζα :(

power of sound
02-02-09, 01:28
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου:biggrin:Το glx φίλε μου είναι 90αρι και απλά το ανεβάσαμε! Ως αναφορά την μανιβέλα αυτό είπα! Ότι εφόσον παίρνει μπροστά με την μανιβέλα λογικά (δεν ξέρω κιόλας μπορεί και να κάνω λάθος:blushing:) δεν έχει χαλάσει η μίζα άρα το πρόβλημα δεν είναι στην μίζα αλλά στο υπόλοιπο κύκλωμα:001_rolleyes: (λογικά πάντα)!

KOKAR
02-02-09, 10:05
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου:biggrin:Το glx φίλε μου είναι 90αρι και απλά το ανεβάσαμε! Ως αναφορά την μανιβέλα αυτό είπα! Ότι εφόσον παίρνει μπροστά με την μανιβέλα λογικά (δεν ξέρω κιόλας μπορεί και να κάνω λάθος:blushing:) δεν έχει χαλάσει η μίζα άρα το πρόβλημα δεν είναι στην μίζα αλλά στο υπόλοιπο κύκλωμα:001_rolleyes: (λογικά πάντα)!

μαλλον εχεις καταλαβει κατι λαθος....
το οτι παιρνει μπροστα με μανιβελα δεν σημαινει οτι και η μιζα ειναι οκ!

power of sound
02-02-09, 20:46
Καλησπέρα στην παρέα:biggrin: Φίλε Κώστα είπα ότι μάλλον είναι έτσι! Δεν το ήξερα στανταρ:001_rolleyes:! Τελικά παιδιά έβγαλα το καπάκι φάνηκε η μπαταρία, ένα ρελε που έχει μονό δύο επαφές επάνω του (καμιά σχέση με αυτό της φωτο) και ένα κουτάκι μαύρο μικρό που είναι προφανώς η ηλεκτρονική του! Το μουτον πάντως είναι οκ το δοκίμασα με το πολυμετρο(και το ρελε το άλλαξα με ένα ίδιο και πάλι τίποτα δεν λέει να δουλέψει:saad:) που ακριβός είναι η μίζα του? Και εκείνο το ρελε που έβαλα στην φωτο δεν το έχει το παπί λογικά? Και αν ναι που είναι και αυτό? (α και το ρελε και αυτό που είναι πάνω και το άλλο που έβαλα εγώ για να δοκιμάσω και τα δύο ήταν εσωτερικά βραχυκύκλωμενα γιατί το πολυμετρο έκανε το κλασικό μπιπ όταν το ακούμπαγες στης επαφές του)! Παιδιά αν μπορείτε ριχτέ τα φώτα σας:001_rolleyes::blushing::blush:!

savnik
02-02-09, 21:52
Ποτέ δεν κυκλοφόρησε Honda GLX 50cc ή 90cc με μίζα.

power of sound
03-02-09, 00:35
Φίλε Νίκο το glx το 90αρι (δεν ξερώ για μίζα) αλλά κουμπί σταρτ έχει από την μάνα του! Και είμαι σίγουρος για αυτό γιατί έχω δει και σε άλλων παιδιών:001_rolleyes:!