PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με UPS



kourt
04-02-09, 12:42
Παιδια εχω φτιαξει ενα αυτοματισμο για ena σπιτι χρησιμοποιωντας ενα PLC.O αυτοματισμος περιλαμβανει συναγερμο , αυτοματο ποτισμα και ανοιγοκλειμα καλοφιρερ και boiler και ολα αυτα ελεγχομενα τηλεφωνικα.
Το προβλημα μου ειναι οτι χρησιμοποιω ενα UPS 800VA και ενω το φορτιο μου ειναι περιπου 60 VA , οταν πεσει η ΔΕΗ το ups κρατα μονο 10 λεπτα.
Το UPS ειναι καινουριο και η μπαταρια του επισης. ( το εχω μετανιωσει που δεν χρησιμοποιησα μπαταριες με ενα φορτιστη μονιμα επανω τους , γιατι ετσι και αλλιως οι τασεις που χρειαζομαι ειναι 12V DC και 24V DC ).
Εχετε κατι υποψιν σας για το UPS . ( Oι προδιαγραφες του UPS ειναι 800 VA για 20 λεπτα )
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Tolis-Sx
04-02-09, 17:34
Το ups σου δινει το χρονο να ασφαλισεις τον υπολογιστη σου σε περιπτωση διακοπης...να εχεις το χρονο να σωσεις την εργασια σου....και να μη χασεις αρχεια......μη ξεχνας οτι κι αυτο εχει μπαταριες....που δεν διαρκουν πολυ.....αν και αυτο ειναι θεμα καταναλωσης παντα....αυτα.....

sakis
05-02-09, 22:59
το οτι η μπαταρια ειναι καινουργια δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη μαλλον η μπαταριες σου ειναι των 7 ευρω ...

και ναι η παρατηρηση σου ειναι σωστη οτι ενα κυκλωμα με μπαταριες και ενα φορτιστη εχει σαφως παρα πολυ καλυτερο βαθμο αποδοσης μια και δεν εχει καμμια εσωτερικη καταναλωση.... ακομα και να οι μπαταριες σου ειναι των 7 ευρω