PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή Linux



manos_3
04-02-09, 18:16
Γεια σας.Έχω Windows ΧP και θα ήθελα να δοκιμάσω τα Linux.Θέλω κάθε που ανοίγω τον υπολογιστή να μου βγάζει ποιο από τα δύο λειτουργικά να επιλέξω.Επίσης θέλω η έκδοση των Linux να είναι στα Ελληνικά.Παρακαλώ καθοδηγήστε με γιατί δεν έχω ιδέα από Linux.Ευχαριστώ.

plouf
04-02-09, 18:28
αν δεν εχεις ιδεα..... πολυ δυσκολα τα πραματα , ανεξαρτητως το τι λένε οι "οπαδοι" ΔΕΝ ειναι τόσο ευκολο λειτουργικό, και αυτό φαίνεται μόλις πάει κατι (ελαχιστα) στραβά..

ΠΡΠ το ποιο "απλο" και συνάμα διαδεμένο τείενι να έχει γίνει το ubuntu το οποίο έχει και ελληνικά.

κατα την εγκατασταση θα σε ρωτησει για τα Windows που ήδη εχεις και θα βάλει αυτο επιλογη να ξεκινάς ποοιο απο τα 2 λειτουργικά θέλεις

manos_3
04-02-09, 18:30
Δεν γίνεται να κατεβάσω μια έκδοση, να την κάψω σε ένα CDακι και από το bios να σπάσω ένα κομμάτι του σκληρού και εκεί να τα εγκαταστήσω;;;

plouf
04-02-09, 18:33
απο το bios oxi για να "σπασεις" ηδη υπάρψων διαμέρισμα... μόνο με το partitionmagic ....

to ubuntu εχει εργαλεια για αυτή τη δουλεια , κατα τ ην εγκατασταση ,, προτείνω όμως partition image για αυτό.

ice25
04-02-09, 20:37
Το ubuntu εχει στο live cd το gparted με το οποίο μπορείς πολύ εύκολα να χωρίσεις τα partition.

κατα την εγκατάσταση έχει επιλογή να εγκαταστήσει το ubuntu στο ελεύθερο χώρο απο τo partition των windows.(Χωρίζει αυτόματα)

Όσο για το αν είναι εύκολα η οχι.Μετά από 1 χρόνο και κάτι ψιλά, ναι είναι εύκολα και τα όποια προβλήματα προκύψουν με ενα search στο google θα βρεις πολλές απαντήσεις.

JOHNY+
05-02-09, 00:13
Σώσε τα αρχεία σου πρώτα , μην πάθεις καμιά στραβή οταν φτιάχνεις νέο partition . Γιατί καμιά φορά δεν ξέρεις τι γίνεται .

KOKAR
06-02-09, 15:49
Ένα πολύ καλό που χρησιμοποιώ εδώ και αρκετούς μήνες
Είναι το PClinuxOS που είναι βασισμένο σε REDHAT
Και μπορείς να κατεβάσεις το ISO και να το κάψεις σε
Ένα CD και να κάνεις ΒΟΟΤ από αυτό
Περιέχει όλες τις απαραίτητες εφαρμογές και μπορείς να κάνεις install
Και άλλες
Και αν σου αρέσει μπορείς να το κανείς INSTALL στον δίσκο σου
Η ακόμα και σε ένα δίσκο USB !
Περιλαμβάνει ακόμα και τα AERO και πραγματικά είναι εντυπωσιακό
και ταχύτατο και μπορείς να το setαρεις και στα Ελληνικά

για παραπανω info --> http://www.pclinuxos.com/

staaronis3
06-02-09, 17:18
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου σαν παιδί κι εγώ.
Το linux πλέων είναι πολυ πιο απλό και εύκολο σε σχέση με τα windows, πολύ πιο σταθερό, πιο ασφαλές. Μια καλή διανομή είναι το ubuntu του οποίου το cd μπορεί να τρέξει και σαν live cd. Έχει σχεδών τα πάντα απο drivers, είναι πλήρως μεταφρασμένο στα ελληνικά και έχει αρκετά προγράματα προεγκατεστημένα.
Για ότι άλλο θες ρώτησε, εδώ θα είμαι.

lynx
06-02-09, 18:53
+1 στο ubuntu και μην ξεχναμε και την εφαρμογη WINE με την οποια μπορουμε να τρεχουμε εφαρμογες windows στο linux!

jtb
06-02-09, 23:12
Δες εδω http://www.freewebtown.com/ubuntu_greek/dynatotites.htm

Το παλικάρι έχει κάνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά.
Αξίζει το κόπο να το κατεβάσεις (1,5 GB)
http://www.freewebtown.com/ubuntu_greek/downloads.htm

Panoss
09-02-09, 13:27
Κι εγώ χρησιμοποιώ ubuntu. Διαφορές από windows:
1)Δεν χρειάζεται antivirus
2)Η εγκατάσταση-απεγκατάσταση προγραμμάτων είναι πιο εύκολη από τα windows (!!!) αν έχεις dsl.

Με το Wine χρησιμοποιείς πολλά προγράμματα που ναι για Windows.

Δεν έχω κάτι εναντίον των windows. Ο μόνος λόγος που δεν τα χρησιμοποιώ είναι ότι χρεώνονται.

Πάντως τα δύο λειτουργικά μοιάζουν (από την πλευρά του απλού χρήστη)
πάρα πολύ. Τόσο, που υποψιάζομαι ότι αλληλοαντιγράφονται!

ftspap
20-10-09, 21:19
Γεια σου φίλε μου...εγω θελω να σε ενθαρρυνω να βάλεις LINUX....πολυ καλη επιλογξ ειναι τα ubuntu με πολυ μεγαλη υποστιριξη αλλα αν εχεις XP τοτε πολυ φιλικη σε χρηση ειναι το MINT7 με πολυ καλα γραφικα..παταει πανω σε ubuntu οποτε δεν θα εχεις κανενα μα κανενα προβλημα σε υποστιριξη!ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!