PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου κάηκε!!???!???



gemos
05-02-09, 14:59
Έχω μια ανεμογεννήτρια 1KW, με καταγωγή από τα βάθη της Κίνας. Η συμβίωση μαζί της για περίπου τρεις μήνες ήταν άψογη (έκανε λίγο θόρυβο και απέδειδε τα... προβλεπόμενα). Χθες εκεί που ο αέρας λισσομανούσε (όχι βέβαια κάτι το τρομερό γύρω στα 40 KM/h κατά μέσο όρο με κάποια μικρής διάρκειας peak των 56ΚΜ/h-έχω ανεμόμετρο που μετράει συνεχώς την ταχύτητα του ανέμου), ξαφνικά η ανεμογεννήτρια συμπεριφέρεται ως σαν να έχω βραχυκυκλώσει τους ακροδέκτες της. Έτσι σε αρκετό αέρα, πλέον μόλις που περιστρέφεται!!! (από 25km/h και πάνω, αρχίζει την αργή περιστροφή της). Είναι τριφασική εναλλασόμενου ρεύματος και υπό κανονικές συνθήκες δίδει 48V. Τώρα ακόμα και αν ο άνεμος "πηγαίνει" με 50ΚΜ/Η στο voltmeter μετά βίας πιάνει 10-11 V AC. Τι λέτε να φταίει????
Επειδή την έκανα εισαγωγή από Κίνα, δεν μπορώ να έχω εγγύηση...
Για να πάρετε μια ιδέα είναι ακριβώς ίδια με αυτήν
http://www.e-shop.com.gr/index.php?act=viewProd&productId=11293

leosedf
05-02-09, 15:26
Υπάρχουν τίποτα εξαρτήματα όπως ανορθωτές (διόδοι) η πυκνωτές πάνω στη γεννήτρια? Παίζει να χει καεί αλλα δεν έχω σχετική εμπειρία. Μπορώ να ρωτήσω λιγα πράματα στη δουλειά αυριο.

gemos
05-02-09, 15:33
Δεν ξέρω αν έχει καμιά δίοδο ή τέλος παντων ότιδήποτε μέσα στο κουβούκλιο της, καθώς δεν την έχω ανοίξει (άσε που είναι τώρα σε ιστό και πρέπει για οποιαδήποτε επέμβαση να την κατεβάσω.). Από την άλλη ακόμα και όταν αποσυνδέω τελείως την ανεμογεννήτρια από τον controller της (δηλ. είναι με ανοικτούς τους ακροδέκτες της), εξακολουθεί η ίδια περίεργη συμπεριφορά, δηλ. τα πτερύγια της περιστρέφονται αργά μόνο σε δυνατούς ανέμους και βέβαια το ρεύμα που αποδίδουν είναι για την...πλάκα.

xifis
05-02-09, 16:45
χωρις να ξερω σχετικα,αφου λες οτι δε γυριζει μηπως εχει κανα μηχανολογικο προβλημα πχ ρουλεμαν?

leosedf
05-02-09, 16:51
Σίγουρα θα πρέπει να το τσεκάρει και αυτό. Απλα σε ηλεκτροκινητήρες η δυναμό αν βραχυκυκλώσεις την έξοδο στην ουσία φρενάρει το σύστημα όπως κάνει και σε αυτό. Οπότε η οι ανορθωτές εξαερώθηκαν για κάποιο λόγο και βραχυκυκλώνουν η ακόμα χειρότερα κάηκε ο δυναμός.. Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να το κατεβάσεις για έλεγχο.

RS106
05-02-09, 19:08
Όλες οι ανεμογενήτριες έχουν φρένο.
Άλλες μηχανικό, και άλλες ηλεκτρικό.
Έλεξε μήπως εχει κολήσει το φρένο της ανεμογενήτριας.
Το πιο πιθανό είναι αυτό που σου λέω!!!
Όλες πάντος έχουν φρένο,για την αποφυγή καταστροφής τους απο τουσ δυνατούς ανέμους!!!

The Professor
05-02-09, 20:39
Μηπως λεω μηπως κανα ρουλεμαν εχει παθει τιποτα, λεω γω τωρα??? Η δεν εχει ρουλεμαν ?

antonis
05-02-09, 21:42
δεν πιστευω να ειναι το ρουλεμαν δεν σπανε τοσο ευκολα ουτε χαλανε. Αν εχει μηχανικο φρενο να κοβει σε καποιες στροφες μαλλον εχει κολησει το φρενο. Η εχεις προβλημα με τις διοδους. Σε οσες γενητριες εχω δει εχουν ολες διοδους εσωτερικα.

leosedf
05-02-09, 21:50
Κι εγώ τις διόδους έχω σκεφτεί πρώτα πρώτα γιατί εκεί εμφανίζονται βλάβες συνήθως. Πρέπει να κατεβεί για έλεγχο.

gemos
06-02-09, 02:06
Φρενο σιγουρα δεν εχει. οταν οι ανεμοι ειναι ισχυροι, πλαναρει η ουρα της, μειωνοντας την επιφανεια προσκρουσης του αερα με τα πτερυγια.
Αν ηταν ρουλεμαν θα γυριζε, εστω και αργα?
Αν ηταν καποια διοδος καμενη, θα εβγαζε ταση στους πολους της ?
Γιατι πιστευω οτι η μικρη ταση που μου βγαζει οταν περιστρεφεται σαν χελωνα, αντιστοιχει στην ταχυτητα περιστροφης της. Ξεχασα να πω πως ειχα ανεμους δυνατους για περιπου 20 ωρες πριν το συμβαν. Τελος πντων θα την κατεβασω και θα σας πω νεοτερα

leosedf
06-02-09, 09:09
Αν ήταν ρουλεμάν θα πήγενε σαν παρτάλι. Θα ακουγόταν κιόλας.
Αν είναι κάποιες δίοδοι καμμένοι θα έβγαζε τάση ναι αλλα θα φρενάριζε.

gemos
06-02-09, 17:45
Λοιπόν ελπίζω να βρω χρόνο να την κατεβάσω το Σαββατοκύριακο. Πάντως, επειδή σήμερα φυσάει σχετικά πολύ (22 ΚΜ/Η κατά μέσο όρο), πήρα ένα πολύμετρο και μέτρησα τη διαφορά τάσης μεταξύ των τριων ακροδεκτών της. Τα αποτελέσματα ίσως οδηγούν κάπου. Λοιπόν:
Αριστερό-Μεσαίο: 5,1 V
Μεσαίο-Δεξιό: 5,2V
Αριστερό-Δεξιό: 1,1 V
Επισημαίνω ότι η γεννήτρια μόλις και περιστρέφεται σε αυτήν την ταχύτητα ανέμου.
Παρατηρώ λοιπόν μια σημαντική υστέρηση της τάσης μεταξύ δεξιού και αριστερού ηλεκτροδίου.
Κάποιον μηχανικό επίσης που ρώτησα μου είπε ότι ίσως χρεισθεί περιέλιξη(!!!). Είναι και αυτό πιθανο?

gep58
06-02-09, 23:55
Αν τελικά έχει βραχυκυκλώσει κάποια δίοδος από την τριφασική γέφυρα της ανεμογενήτριας και την έχεις ακόμη να γυρνάει, είναι πολύ πιθανόν να χρειαστεί και αυτό!
Από την αρχή που κατάλαβες ότι κάτι δεν πάει καλά έπρεπε να ακυρώσεις την λειτουργία της για να προλάβεις τα χειρότερα.
Μακάρι να μην έχει συμβεί κάτι περισσότερο κακό!

gep58

leosedf
07-02-09, 06:26
Ετσι οπως τα λέει ο Γιώργος είναι. Δεν πιστεύω οτι έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο αλλα το συντομότερο δυνατόν πρέπει να κατεβεί.

Notios38
10-02-09, 12:44
Πιθανο βραχυκλωμα,απο τις τασεις που γραφεις....αν ειναι απο κατασκευαστη επωνυμο εχουν την περιελιξη σετ ετοιμη...αν δεν τοτε επαναπεριελιξη,μονο σε μεγαλες,οι μικρες δυσκολα επισκευαζονται....μετρα ενα-ενα τα τυλιγματα ανεξαρτητα συνδεσμολογιας αστερα-τριγωνου...

gemos
12-02-09, 13:51
Λοιπόν την κατέβασα και επιβεβαίωσα ότι γυρίζει με δυσκολία (καμία σχέση με αντίστοιχη περιστροφή που της έκανα όταν ήταν καινούρια). Επειδή βλέπω κάποιες μικρές αλλοιώσεις στο χρώμα της ανεμογεννήτριας (από άσπρο είναι ελαφρό καφέ) δίπλα από την τρύπα εξαερισμού της, είμαι πλέον σχεδόν σίγουρος ότι αναπτύχθηκε υπερβολική θερμότητα και κάποιο τύλιγμα της βραχυκύκλωσε. Θα την ανοίξω και θα την πάω για περιέλιξη. Βλέπουμε...

gemos
13-02-09, 14:00
Τελικά κάηκε. Θέλει περιέλιξη, αλλά λόγω του ότι δεν βγαίνει άκρη από τις φάσεις, ο ηλεκτρολόγος θέλει 400€ για να αντιγράψει τύλιγμα-τύλιγμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Την ήπια την πορτοκαλάδα....

Notios38
13-02-09, 17:48
σου το ειπα συναδελφε..αν ειναι καλη,επωνυμη ,υπαρχουν ετοιμα τα τυλιγματα...ειδικα σε 24-48 v AC..αν ειναι τσινεζικη...παμε για καινουργια..δες μηπως ειναι μερος απο την περιελιξη και οχι ολα τα τυλιγματα..δες επισης και τον ρυθμιστη ισχυος κατω αν εχει,γιατι και εκει θα χει προβλημα...αν θες στειλε μου στοιχεια-φωτο,και θα σε βοηθησω να την επαναφερεις.αν εχεις δει σε αλλο θεμα εδω μεσα ασχολουμε με ηπιες μορφες ενεργειας,,εχω δει αρκετες απο 300-3000 w και αυτο τον καιρο φτιαχνω με σταθερους μαγνητες μια 2.2 kw στα 48 V...

RS106
14-02-09, 10:00
Φίλε gemo εάν είναι εύκολο να μου πείς τι μάρκα ήταν η ανεμογενήτρια,
γιατί ετοιμάζομαι να αγοράσω μια και θέλω να αποφύγω αυτής της μάρκας.

Ευχαριστώ!

gemos
17-02-09, 09:52
Τελικά έστειλα email στον Κινέζο αντοπρόσωπο, και μου είπε ότι θα μου στείλει το ανταλλακτικό, δωρεάν από την Κίνα (με περίπου 150 ΕΥΡΩ τα μεταφορικά της Courier), καθώς είναι εντός εγγύησης. Για να πω την αλήθεια δεν περίμενα τέτοια εξέλιξη. Ζήτω η Κίνα !!!:001_rolleyes:

PCMan
17-02-09, 18:02
150ευρά και κούριερ? Μάλλον θα περάσει τελωνείο...

Notios38
19-02-09, 00:00
αντε τυχερος σταθηκες...αφου σου απαντησε ...ο Κινεζος...αν τα πηνια τα χε στον ροτορα...δεν υπηρχε περιπτωση να την εφτιαχνες και να εκανες παλι καλουπι με πολυεστερα,με τις ιδιες μηχανικες διαστασεις,δες αν τυχον εχουν ζοριστει οι μαγνητες...και το κυκλωμα σταθεροποιησης...δεν μου ειπες τα χαρακτηριστικα της,,να δουμε τι κατασκευη ειναι...