PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί είναι αυτό στην φώτο?



Mousakias
09-02-09, 23:29
Τί κάνει αυτό το κίτρινο μαρκούτσι δίπλα στο μετασχηματιστή??:001_unsure:?

lynx
09-02-09, 23:33
φερριτης... δημιουργει αντιπαρασιτικο φιλτρο, θα το βρεις επισεις και στο καλωδιο απο την οθονη του υπολογιστη σου.

Mousakias
09-02-09, 23:36
Δηλαδή τί κάνει. Σαν λέξη το είχα ξανακούσει αλλά πρώτη φορά το βλέπω.
Φτιάχνω ένα τροφοδοτικό και είχα περιέργεια αν χρειάζεται να βάλω κι εγώ στον μετασχηματιστή.

leosedf
10-02-09, 08:58
Παρένθεση, Τοροιδής φερρίτης.
Χρησιμοποιείται σε φίλτρα η σε πηνεία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση σαν φίλτρο.

kopla
10-02-09, 17:58
μαρκούτσι

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Mousakias
10-02-09, 19:48
Ευχαριστώ για την απάντηση.

nikkos
11-02-09, 18:37
αν είναι καλή η κατασκευή του τροφοδοτικού, τσάμπα θα το βάλεις και θα σου πιάνει και χώρο :)

papalevies
14-02-09, 19:29
Ουσιαστικά καταστέλλει τον θόρυβο υψηλών συχνοτήτων. Λόγω του ότι ο φερρίτης είναι διαμαγνητικός, όταν μπεί στο μαγνητικό πεδίο που δημιουργείται γύρω από το καλώδιο λόγω του ρεύματος που το διαρρέει, ενισχύει την επαγωγή και επομένως και την εμπέδηση στην αλλαγή του μαγνητικού πεδίου. Άρα εμποδίζει τον θόρυβο που προσπαθεί να αλλάξει γρήγορα το μαγνητικό πεδίο, δηλαδή τον θόρυβο υψηλών συχνοτήτων.

Στους μετασχηματιστές χρησιμοποιήται για να εμποδίσει τις απώλειες λόγω ρευμάτων eddy (ρεύματα που δημιουργούνται στο καλώδιο λόγω τις αλλαγής μαγνητικού πεδίου στο εναλλασσόμενο ρεύμα και λειτουργούν σαν ηλεκτρομαγνήτες αντίθετης φοράς)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite_bead

Γιώργος Ανώνυμος
19-02-09, 15:21
Νομίζω πως ο όρος 'μαρκούτσι' δεν είναι δόκιμος καθότι είναι συνυφασμένος με τη διάσταση του μήκους, ενώ στο συγκεκριμένο εξάρτημα η διάσταση που θα είχε κάποιο νόημα είναι η διάμετρος, όπως το γνωστό ανέκδοτο για τις κυρίες που σχολιάζουν ότι πριν παντρευτώ το μέγεθος της... ήταν αυτό του 10λεπτου ενώ τώρα του 2ευρου!!!

Εγώ πάντως ποτέ δεν πίστεψα στη συνεισφορά τέτοιων εξαρτημάτων στην εξάλλειψη παρεμβολών κλπ., παρότι έχει θεωρητική βάση και ένα θέμα που με απασχόλησε όταν κάποτε χρησιμοποιούσα ήταν που (γραμμές ρεύματος, τηλεφωνικές κλπ) και θέση τους στη γραμμή (στην πλευρά της σύνδεσης, στη μέση ή διπλούς στα άκρα).

Χαιρετισμούς
Γιώργος

Mousakias
19-02-09, 20:19
Χα χα ωραίος.

KOKAR
19-02-09, 22:58
Νομίζω πως ο όρος 'μαρκούτσι' δεν είναι δόκιμος καθότι είναι συνυφασμένος με τη διάσταση του μήκους, ενώ στο συγκεκριμένο εξάρτημα η διάσταση που θα είχε κάποιο νόημα είναι η διάμετρος, όπως το γνωστό ανέκδοτο για τις κυρίες που σχολιάζουν ότι πριν παντρευτώ το μέγεθος της... ήταν αυτό του 10λεπτου ενώ τώρα του 2ευρου!!!

Εγώ πάντως ποτέ δεν πίστεψα στη συνεισφορά τέτοιων εξαρτημάτων στην εξάλλειψη παρεμβολών κλπ., παρότι έχει θεωρητική βάση και ένα θέμα που με απασχόλησε όταν κάποτε χρησιμοποιούσα ήταν που (γραμμές ρεύματος, τηλεφωνικές κλπ) και θέση τους στη γραμμή (στην πλευρά της σύνδεσης, στη μέση ή διπλούς στα άκρα).

Χαιρετισμούς
Γιώργος

άρα να υποθέσω ότι ούτε στα παρακάτω VK200
δέχεσαι την συνεισφορά τους ???

http://www.radiopoint.com.br/images/choque%20rf.jpg

Γιώργος Ανώνυμος
20-02-09, 11:05
Απλά διαχωρίζω τα chock και συναφή σε αυτά που παρέχουν προστασία από επιστροφές RF και είναι μία αναγκαιότητα σε κυκλώματα πομπών (όπως πχ. τα RFCs 20 σπειρών τουλάχιστον σε τούμπο από αέρα σε άνοδο και διαμόρφωση αν μιλάμε για λάμπες και παρόμοια με αυτό της φωτό σε τρανζιστορικά μηχανήματα) και παρόμοια για χρήση σε δέκτες από εκείνα για χρήση περιορισμού παρεμβολών π.χ. σε τηλεφωνικές γραμμές ή γραμμές δεδομένων (data) και ρεύματος που θα μπορούσαν να προέρχονται από peaks και άλλα δυναμικά φαινόμενο κυρίως προερχόμενα από γραμμές ρεύματος αλλά και ΗΜ ακτινοβολία. Για τα δεύτερα πιστεύω τελικά ότι η συμβολή τους είναι ελάχιστη αν όχι μηδενική και η όλη κατασκευή τους δηλ. δύο περάσματα του καλωδίου (με την επένδυσή του) από το φερίτη δεν παραπέμπει σε αποτέλεσμα...!!!

ΥΓ. Χαίρομαι που άρεσε προηγούμενη απάντησή μου!!!

Χαιρετώ
Γιώργος

chip
20-02-09, 11:37
Στη συγκεκριμένη ιδιοκατασκευή και εγώ πολύ αμφιβάλω για το οτι συνησφέρει σε κάτι. Στα βιομηχανικά προιόντα όμως προφανώς έχει δοκιμαστεί και χρειάζεται διαφορετικά δεν έχουν καμιά όρεξη να βάζουν έτσι τσάμπα εξαρτήματα. (εδώ αφαιρούν αυτά που χρειάζονται... και θα έβαζαν άλλα άχρηστα ?). Βέβαια η διαφορά που πιθανόν κάνουν να μην είναι αντιλυπτή στις περισσότερες των περιπτόσεων παρά μόνο με εργαστηριακό εξοπλισμό... όμως η διαφορά αυτή πιθανό να είναι αρκετή για να κάνει ένα μηχάνημα να πληρεί προδιαγραφές ηλεκτρομαγνητικής συμόρφωσης.

Διάβαζα οτι όταν πρωτοβγήκαν τα PC (πιθανόν να ήταν και στο πρώτο IBM) υπήρχε ένα απλούστατο κύκλωμα RC που οδηγούσε ένα τρανζιστοράκι και αυτό με τη σειρά του έκανε reset το μηχάνημα μόλις έμπαινε σε λειτουργία. Όλα καλά πήγαιναν με τη λειτουργία του υπολογιστή... όμως τα μηχανήματα ανείχνευαν μία παρεμβολή RF και δεν μπορούσαν να πάρουν την στάμπα ηλεκτρομαγνητικής συμόρφωσης FCC που τότε ήταν μόλις είχε αρχίσει να επιβάλεται στις ΗΠΑ. Τελικά το απλούστατο αυτό κυκωματάκι RC με το τρανζιστοράκι δημιουργούσε μια υψήσυχνη ταλάντωση. Η λύση ήταν μια πολύ μικρή χάνδρα φερίτη στο ποδαράκι της βάσης του τρανζίστορ.

KOKAR
20-02-09, 13:11
http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_interference

εγω δεν εχω να πω τιποτα αλλο !!!

Γιώργος Ανώνυμος
20-02-09, 15:12
Εγώ μόνο να πω πως καλό το wikipedia σαν γενική αναφορά (έτσι και αλλιώς είναι γενικής θεματολογίας) αλλά για θέματα περί ΗΜ συμβατότητας υπάρχουν πολύ καλές αναφορές σε εξειδικευμένη βιβλιογραφία και στο διαδίκτυο και είναι χρήσιμη και η αναφορά σε συγκεκριμένα standards που χρησιμοιποιούν οι κατασκευαστές συσκευών. Εάν εντοπίσουμε τη συσκευή που μας ενδιαφέρει, ανατρέχουμε στο εγχειρίδιο λειτουργίας για το εντοπισμό των EMC standards και στη συνέχεια κάνουμε Google το πρότυπο που μας ενδιαφέρει. Η εταιρεία στην οποία εργάζομαι έχει πρόσβαση στη βιβλιοθήκη της ΙΕΕΕ για αναζήτηση-΄κατέβασμα' των αντίστοιχων προτύπων. Η EMC είναι μία πολύ μα πολύ σοβαρή... ιστορία, για να αντιμετωπίζεται με λύσεις τύπου 'μαρκούτσι'!!! Και απαιτούνται σύνθετες διατάξεις να τη διασφαλίσουν και πολύ πιο ακριβές για να τη μετρήσουν-πιστοποιήσουν!!!

Καλό ΠΣΚ

KOKAR
20-02-09, 19:50
πω πω....:w00t:
δηλαδή δεν θα πάρω iso πιστοποίηση ??? :blink:
την πάτησα μου φαίνεται ! :head:

Γιώργος Ανώνυμος
23-02-09, 14:18
Κώστα,

έχω καταλάβει τι ΔΕΝ σε ενδιαφέρει: ούτε η "ISO πιστοποίηση" (όπου ISO βάζω EMC) ούτε κάποιες ίσως γνώμες βάσει εμπειρίας!!!

Τελικά ΔΕΝ έχω καταλάβει τι σε ενδιαφέρει... Ίσως κάποιες semi (Ελληνιστί Ντεμί) θεωρητικές και πρακτικές συνταγές-τυφλοσούρτες?

Γιατί ο αείμνιστος Εινστάιν που τον ασπάζεσαι έλεγε και κάτι άλλο σε ελεύθερη απόδοση: ότι τα πράγματα (βλ. ΗΜ συμβατότητα στην περίπτωσή μας) μπορούν να απλουστευτούν σημαντικά (με τη γνώση, εμπειρία κλπ.), απλά να μην το παρακάνουμε (βλ. πασπαρτού συνταγούλα για εξάλλειψη παρεμβολών ή ένα καλώδιο γυρισμένο δύο φορές σε ένα φερρίτη...).

Συναδελφικούς χαιρετισμούς
Γιώργος

lynx
23-02-09, 14:33
για τι ακριβως διαφωνειτε? για το αν ο φερριτης ειναι αποτελεσματικος? :001_rolleyes: αν αυτο ειναι το προβλημα τοτε παρτε το πιο απλο παραδειγμα, ριξτε μια ματια στο καλωδιο στις οθονες σας... η εταιριες ειναι ηλιθιες να βαζουν επι χρονια κατι που δεν εχει κανενα οφελος?

Οσο για την wikipedia... ολοι εμεις την γραφουμε! αν καποιο αρθρο ειναι ελλιπης ειναι στο χερι του εκαστοτε γνωστη να το βελτιωσει! αρκει βεβαια να παραμενει κατανοητο στο ευρυ κοινο. :001_unsure:

koze85
23-02-09, 15:22
Εμένα πάντως με έιχε βοηθήσει σε ένα ραδιωφονάκι που είχα φτιάξει για ένα autobianchi που είχα. Είχα βάλει κεραία στο τζάμι και όταν πάταγα γκάζι άκουγα ένα θόρυβο στα ηχεία που συσχετιζόταν με τις στροφές του κιντήρα! Πήρα ένα τέτοιο πράγμα απο ένα παλιό φορτιστή Sony που το είχε επάνω το έβαλα στο καλώδιο που έφευγε απο την κεραία και ο θόρυβος σταμάτησε!

The Professor
23-02-09, 15:23
Μαρκουτσι ονομαζεται ο σωληνας που φευγει απο τον αργιλε ή ναργιλε οπως θελετε πεστε τον και παει στο στομα τον καπνο.Λιγο ασχετο βεβαια αλλα οκ!!!

Mousakias
25-02-09, 07:42
Το ματζαφλάρι ξέρει κανείς? Χαχα:biggrin::biggrin::biggrin:

chip
25-02-09, 09:03
Το ξανασκεύτικα.... Πιθανόν καλά κάνει και βάζει τον φερήτη....
Το κύκλωμα είναι για τροφοδοσία από λυχνία. Στις λυχνίες το τροφοδοτικό πρέπει να χρησιμοποιεί schotky διοδάκια (καλό θα ταν βέβαια σε όλους τους ενισχυτές να είναι schotky). Ο λόγος είναι οτι έχουν μικρότερη πτώση τάσης δηλαδή άγουν σε λιγότερα βόλτ (0,2-0,3). Αντίθετα οι πυριτίου αγουν σε περισσότερα (0,6-07). Αυτή η μη γραμμικότητα στη λειτουργία των διόδων κάνει το μετασχηματιστή να βλέπει απότομα ένα φορτίο ενώ έχει είδη τάση στην έξοδο του και τείνει να δημιουργήσει υψήσηχνες ταλαντώσεις οι οποίες μπορούν να φτάσουν στην έξοδο του ενισχυτή. Πιθανότατα με τον φερίτη αυτό θέλει να καταστείλει τις ταλαντώσεις αυτές.