PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάχνω πρόγραμμα προσομοίωσης κίνησης



Mousakias
11-02-09, 22:39
Κατασκευάζω ένα ρομποτάκι σαν αμάξι αλλά με 3 ρόδες. Ξέρει κανένας κάποιο πρόγραμμα προσωμοίσης κίνησης για να βρώ κάποιες παραμέτρους που χρειάζομαι για τον προγραμματισμό του?

Mousakias
26-02-09, 11:47
Κανένας βρε παιδιά? Κάτι για κινηματική. Ξέρω τα βασικά από κίνηση ότι μαθαμε στο λύκειο.
Αλλά αν κάτσω να μάθω κινηματική θα μου πάρει πολύ χρόνο.

dikos
26-02-09, 12:33
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, αλλά ρίξε μια ματιά στο GRobot.gr μήπως βρείς κάτι:001_smile:

GR_KYROS
26-02-09, 13:23
http://www.dapontes.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=193&Itemid=46

Nemmesis
26-02-09, 13:51
Κατασκευάζω ένα ρομποτάκι σαν αμάξι αλλά με 3 ρόδες. Ξέρει κανένας κάποιο πρόγραμμα προσωμοίσης κίνησης για να βρώ κάποιες παραμέτρους που χρειάζομαι για τον προγραμματισμό του?

τι προγραμμα να σου βρουμε... πες καλητερα ποιες παραμετρους θελεις να βρεις... τα ρομποτακια που λες με 3ροδες ειναι παραπολυ απλα στην κινηση τους δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το ζορι σου...

Mousakias
26-02-09, 14:24
τι προγραμμα να σου βρουμε... πες καλητερα ποιες παραμετρους θελεις να βρεις... τα ρομποτακια που λες με 3ροδες ειναι παραπολυ απλα στην κινηση τους δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το ζορι σου...
Θα σας εξηγήσω μην με βαράτε. Αρχάριος είμαι. Δεν έχω ξαναφτιάξει κάτι.
Το σασί από το ρομποτάκι θα είναι το εξής.
Τα κόκκινα είναι οι ρόδες. Οι δύο πάνω θα ελενχονται με 2 σερβο. Θα το φτιάξω από ξύλο και πρέπει να ξέρω τι διαστάσεις να κόψω.
Οτι κάνω προσπαθώ να το κάνω με τον καλύτερο τρόπο δεν μου αρέσει το μπακαλόχαρτο και να το κόψω στο περίππου.
Θέλω ότι γίνει στο ρομποτ να έχει λόγο.
Αν δεν το ξέρω τότε θα το κάνω στην τύχη και μόνο αφού το ψάξω. Αυτό που θέλω να βρώ είναι ποιό πρέπει να είναι το χ και το y για μέγιστη ροπή και καλύτερες στροφές. Και δεν σας ζητώ να μου πείτε εσείς τι διαστάσεις να κόψω. Απλά ζητάω αν ξέρεται κάποιο πρόγραμμα να με βοηθήσει αλλιώς θα πάω στον καθηγητή στο ΤΕΙ.
Ευχαριστώ.

Κυρο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αλλά δεν ψάχνω κάτι τέτοιο.

Βασικά ναι δεν εξέφρασα την ερώτηση μου ορθά.
Αν παρέλειψα κάτι άλλο στην εξήγηση ρωτήστε με.
Εχω μεγάλη αγωνία να το φτιάξω το ρομποτάκι.

Mousakias
26-02-09, 14:28
Θα σας εξηγήσω μην με βαράτε. Αρχάριος είμαι. Δεν έχω ξαναφτιάξει κάτι.
Το σασί από το ρομποτάκι θα είναι το εξής.
Τα κόκκινα είναι οι ρόδες. Οι δύο πάνω θα ελενχονται με 2 σερβο. Θα το φτιάξω από ξύλο και πρέπει να ξέρω τι διαστάσεις να κόψω.
Οτι κάνω προσπαθώ να το κάνω με τον καλύτερο τρόπο δεν μου αρέσει το μπακαλόχαρτο και να το κόψω στο περίππου.
Θέλω ότι γίνει στο ρομποτ να έχει λόγο.
Αν δεν το ξέρω τότε θα το κάνω στην τύχη και μόνο αφού το ψάξω. Αυτό που θέλω να βρώ είναι ποιό πρέπει να είναι το χ και το y για μέγιστη ροπή και καλύτερες στροφές. Και δεν σας ζητώ να μου πείτε εσείς τι διαστάσεις να κόψω. Απλά ζητάω αν ξέρεται κάποιο πρόγραμμα να με βοηθήσει αλλιώς θα πάω στον καθηγητή στο ΤΕΙ.
Ευχαριστώ.

Κυρο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αλλά δεν ψάχνω κάτι τέτοιο.

Βασικά ναι δεν εξέφρασα την ερώτηση μου ορθά.
Αν παρέλειψα κάτι άλλο στην εξήγηση ρωτήστε με.
Εχω μεγάλη αγωνία να το φτιάξω το ρομποτάκι.
Ανεβάζω την εικόνα σε επόμενο post γιατί άκανα γκάφα.

Mousakias
26-02-09, 14:31
Συγνώμη που έστειλα 3 απαντήσεις στην σειρά. Ανέβαζα κι ένα βίντεο στο youtube και κόλλησε ο υολογιστής. Ζητώ την κατανόηση των moderator.

Εδώ έχω την εικόνα.

Nemmesis
26-02-09, 16:06
κοιτα... το x και y στο σχεδιο σου δεν εχουν καμια σχεση με την ροπη... οσο για καλητερες στροφες αν βαλεις τις ροδες στο κεντρο απο το σασι το ρομποτ θα μπορει να κανει στροφες γυρω απο το αξονα του αλλα ετσι μαλλον θα χρειαστες και 4ο ροδακι στο πισω μερος..

Mousakias
26-02-09, 20:02
Ο τομέας των επιστημών που ασχολούνται με αυτό το θέμα είναι κλάδος της ρομποτικής και της φυσικής και λέγεται αντίστροφη κινηματική.
Αλλά δεν ξέρω τπτ παραπάνω δυστυχώς.

Αν είναι να το κάνω με 4 ποδαράκια δεν συμφέρει έτσι.

Αλλά βάζεις το ένα σέρβο να δίνει κίνηση πίσω στους δύο τροχούς και ένας να ελενχει τους δύο κατα πόσο θα στρίβουν. Σαν τα αμάξια τα κανονικά.
Αλλά είναι πιό δύσκολο κατασκευαστικά.
Διέθεσα μέχρι τώρα πάρα πολύ χρήμα για κάποια υλικά.
Θέλω να το κάνω τέλειο. Γι αυτό και δεν βιάστικα μέχρι τώρα να κάνω το ότιδήποτε. Πρέπει να σκεφτώ πού θα μπούν οι αισθητήρες άλλο κεφάλαιο αυτό. Γενικά νοιώθω λίγο χαμένος και συνάμα εγκλωβισμένος που ξεκίνησα κάτι που κι εγώ δεν ξέρω να κάνω.

GR_KYROS
26-02-09, 20:19
http://www.grobot.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=111:beam-ant-qq-&catid=46:beam-robot&Itemid=95

Nemmesis
26-02-09, 22:03
Αλλά βάζεις το ένα σέρβο να δίνει κίνηση πίσω στους δύο τροχούς και ένας να ελενχει τους δύο κατα πόσο θα στρίβουν. Σαν τα αμάξια τα κανονικά.
Αλλά είναι πιό δύσκολο κατασκευαστικά..

οταν λεω και 4ροδακι δεν εννοω αυτο που λες εσυ τωρα... αυτο που λες θα ειναι πολυ δυσκηνιτο για ρομποτ και επισης θα χρειαζετε διαφορικο πισω για να ειναι τελειο οπως το θες... δες την εικονα... αυτο που σου δειχνω εχει το πλεωνεκτημα οτι μπορει να κανει περιστροφη γυρω απο τον αξονα του (πραγμα καλο για τα ρομποτ) τωρα οσο για ροπες και ταχυτητες εξαρτατε απο τα σερβο που θα βαλεις και την διαμετρο της ροδας και η ταχυτητα περιστροφης του γυρω απο τον αξονα εξαρτατε απο τα προηγουμενα 2 και απο την αποσταση που εχουν....

αλλα ακομα δεν καταλαβαινω τι θελεις να υπολογισεις... την ταχυτητα που θα εχει το ρομποτ? την ταχυτητα περιστροφης του? αυτα τα 2 εχουν σαν μεταβλητες το μεγεθος της ροδας τα RPM τις και την αποσταση μεταξη τους...

dikos
26-02-09, 23:42
Μήπως θέλεις να φτιάξεις κάτι σαν το Boe Bot; http://www.grobot.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=71:boe-bot&catid=41:2008-04-19-13-26-49&Itemid=53

Mousakias
27-02-09, 01:42
Ναι σαν τα ρομπότ αυτά ήθελα να φτιάξω. Και ναί η βέλτιστη λύση θα ήταν αυτό με το τέταρτο ροδάκι μπροστά. Δένει και στο μυαλό μου. Όπως είπε ο φίλος Nemmesis. Σκεφτόμουν τετράγωνο κάτω σασί αλλά μάλλον κυκλικό.
Αλλά πάλι πρέπει να είναι και σταθερό να μην πέφτει.
Καλή ιδέα πως δεν το χα σκεφτεί.

Αυτό ζητούσα να μπορεί να κάνει περιστροφή γύρω από τον εαυτό του χωρίς να πέφτει. Δηλαδή αν κάποιο αισθητήριο ανιχνεύσει εμπόδιο να μπορεί το ρομπότ να στρίψει γρήγορα και με πολλές μοίρες. Και λογικά οι τέσσερις ρόδες να είναι στης άκρες τεραγώνου.
Δηλαδή όλες οι ρόδες να απέχουν ισα τμήματα με τις διπλανές τους.
Μην σας κουράζω άλλο βρήκα τι πρέπει να κάνω. Σας ευχαριστώ. Θα βάλω κι άλλο ποδαράκι.

otakis
27-02-09, 08:01
...Αυτό ζητούσα να μπορεί να κάνει περιστροφή γύρω από τον εαυτό του χωρίς να πέφτει. Δηλαδή αν κάποιο αισθητήριο ανιχνεύσει εμπόδιο να μπορεί το ρομπότ να στρίψει γρήγορα και με πολλές μοίρες. Και λογικά οι τέσσερις ρόδες να είναι στης άκρες τεραγώνου...

για τη δουλειά που θες να κάνεις δε σου χρειάζουνται τέσσερες τροχοί, παρά τρεις μονάχα.

οι δύο πίσω (ή μπροστά) θα είναι οι κινητήριοι κ θα πρέπει να είναι πιο πίσω ή πιο μπροστά από την εγκάρσια διάμετρο του κυκλικού σου σασί (δεν είναι τυχαίο που σε όλες αυτές τις κατασκευές κυριαρχούν τα κυκλικά σασί -όπως σημείωσες- αντί των παραλληλόγραμμων).

στην αντίθετη πλευρά των κινητήριων τροχών -εμπρός ή πίσω- θα πρέπει να τοποθετήσεις έναν caster whell (που να μπορεί να περιστρέφεται 360 μοίρες), σαν αυτούς που έχουν τα καθίσματα γραφείου κ τα καρότσια.

αν κοιτάξεις σε καταστήματα με είδη μαραγκών, επίπλων, εργαλείων μπορεί να βρεις κάτι σε μικρό μέγεθος που να σε βολέψει, γιατί στην αγορά των ρομποτικών κάνουνε λεφτά.

dikos
27-02-09, 11:02
για τη δουλειά που θες να κάνεις δε σου χρειάζουνται τέσσερες τροχοί, παρά τρεις μονάχα.

οι δύο πίσω (ή μπροστά) θα είναι οι κινητήριοι κ θα πρέπει να είναι πιο πίσω ή πιο μπροστά από την εγκάρσια διάμετρο του κυκλικού σου σασί (δεν είναι τυχαίο που σε όλες αυτές τις κατασκευές κυριαρχούν τα κυκλικά σασί -όπως σημείωσες- αντί των παραλληλόγραμμων).

στην αντίθετη πλευρά των κινητήριων τροχών -εμπρός ή πίσω- θα πρέπει να τοποθετήσεις έναν caster whell (που να μπορεί να περιστρέφεται 360 μοίρες), σαν αυτούς που έχουν τα καθίσματα γραφείου κ τα καρότσια.

αν κοιτάξεις σε καταστήματα με είδη μαραγκών, επίπλων, εργαλείων μπορεί να βρεις κάτι σε μικρό μέγεθος που να σε βολέψει, γιατί στην αγορά των ρομποτικών κάνουνε λεφτά.

Θα συμφωνήσω με τον otakis στα παραπάνω.:001_rolleyes:
Έχεις σκεφτεί να βάλεις ερπύστριες από κάποιο χαλασμένο παιχνίδι π.χ, θα είχες καλύτερη κίνηση.

Mousakias
27-02-09, 11:51
Θα σας ενημερώσω στις κατασκευές αμα το ψτιάξω. Κι εδώ.

dikos
27-02-09, 14:16
o.k καλή επιτυχία, και αν θέλεις ευχαρίστως θα φιλοξενούσαμε την κατασκευή σου στο GRobot:001_smile:

Mousakias
27-02-09, 15:01
Μακάρι να το φτιάξω. Και φιλοξένηστε το όπου θέλεται.
Μπήκα στο site που λες πολύ καλό.

dikos
27-02-09, 16:18
Μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς:001_rolleyes:

Nemmesis
27-02-09, 19:31
για τη δουλειά που θες να κάνεις δε σου χρειάζουνται τέσσερες τροχοί, παρά τρεις μονάχα.

οι δύο πίσω (ή μπροστά) θα είναι οι κινητήριοι κ θα πρέπει να είναι πιο πίσω ή πιο μπροστά από την εγκάρσια διάμετρο του κυκλικού σου σασί (δεν είναι τυχαίο που σε όλες αυτές τις κατασκευές κυριαρχούν τα κυκλικά σασί -όπως σημείωσες- αντί των παραλληλόγραμμων).

στην αντίθετη πλευρά των κινητήριων τροχών -εμπρός ή πίσω- θα πρέπει να τοποθετήσεις έναν caster whell (που να μπορεί να περιστρέφεται 360 μοίρες), σαν αυτούς που έχουν τα καθίσματα γραφείου κ τα καρότσια.

αν κοιτάξεις σε καταστήματα με είδη μαραγκών, επίπλων, εργαλείων μπορεί να βρεις κάτι σε μικρό μέγεθος που να σε βολέψει, γιατί στην αγορά των ρομποτικών κάνουνε λεφτά.


αυτο που λες δεν ειναι λαθος αλλα ετσι το ρομποτ δεν μπορει να κανει τελειες περιστροφες γυρω απο τον αξονα του... αν φερει τους 2 κινητήριους τροχους ακριβως στο κεντρο δλδ την εγκάρσια διάμετρο του κυκλικού σασί οπως λες εσυ και να εχει 2 caster whell ενα μπροστα και ενα πισω τοτε θα το κανει ευεληκτο ακομα και σε διαδρομους στενους οσο και η διαμετρος του...

Mousakias
27-02-09, 19:41
Μόλις κόψω το σασί. Και προχωρήσω στο επόμενο βήμα θα ανεβάσω κάποια εικόνα. Μετά θα χρειαστώ τπτ πληροφορίες για αισθητήρια αλλά σε άλλο θέμα.

Mousakias
24-03-09, 22:03
Κατά το διάστημα μεταξύ των 2 ποστ αποφάσισα με τον δάσκαλο που έχω πάρει πτυχιακή να γίνει το ρομποτάκι με τετραδιεύθυνση. Δεν ήξερα αυτόν τον όρο μέχρι χθες. Και εντελώς τυχαία κάνουμε μάθημα πλοήγηση το οποόι συναντό αυτόν τον όρο.
Σταμάτησα να κόβω το σασί και ψάχνω μάταια στο ψαχτήρι για τον όρο τετραδιεύθυνση.
Ξέρει κανένας πως βγαίνουν οι εξισώσεις για όχημα με τετραδιέυθυνση?

Κάποιο λινκ που να τα εξηγεί?

Το τέλειο θα ήταν να ανέβαζε σημειώσεις αν έχει....:blush:

Ευχαριστώ