PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιομηχανικό μοτέρ



thewiseg
12-02-09, 02:41
Παιδιά καλησπέρα.

Συγχωρέστε με απο τώρα για τυχόν λάθη ή ανακρίβειες που μπορώ να κάνω, καθώς είμαι άσχετος με τον χώρο. Επίσης, δεν γνωρίζω αν ποστάρω στο σωστό φόρουμ, η στην σωστή υποενότητα για την ερώτηση μου, συγχωρέστε με και πάλι.

Προσπαθώ να βρώ να αγοράσω στην Ελλάδα ένα οικονομικό, απλό βιομηχανικό μοτέρ γενικής χρήσης. Το πιο κρίσμο χαρακτηριστικό του πρέπει να είναι οι στροφές που πρέπει να κυμαίνονται απο 1000-2000 RPM, μια τυπική τιμή γιαυτά τα μοτέρ απο οτι έχω καταλάβει είναι στα 1725. Η ισχύς δεν είναι ιδιαίτερα κρίσημη συνήθως είναι στο 1/2 ή 1/3 HP και το voltage κάτι που θα μπορώ να συνδέσω στην πρίζα. Το μοτέρ θα χρησημοποιηθεί σε ιδιοκατασκευή γιαλυστή μικρών ξύλινων αντικειμένων (και συγκεκριμένα πίπες καπνίσματος:blush:).

Ενα τυπικο τέτοιο μοτέρ μπορείτε να βρείτε στην σελίδα:
http://cgi.ebay.com/BALDOR-VM3546-LNC-1hp-230-460-VAC-1725-rpm-60hz_W0QQitemZ260357376386QQcmdZViewItemQQptZBI_Au tomation_Components?hash=item260357376386&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 18|301%3A0|293%3A1|294%3A50

(Οπου εκεί κλείνουν και σε πολύ καλές τιμές αλα υπάρχει το πρόβλημα των πολύ ακριβών μεταφορικών στην Ελλάδα)


Τι έχω κάνει τώρα μέχρι λοιπόν.

Εχω επικοινωνήσει με την αντιπροσοπία της Baldor στην Ελλαδα και μου είπαν οτι δεν φέρνουν απλά μοτέρ αλλά servo και steper (εγώ το έκλεισα χωρίς να έχω ιδέα τι είναι αυτά:001_rolleyes:)

Μεσω ενός φίλου προσπαθήσαμε να επικοινωνήσουμε με προμηθευτές αναταλακτικών πλυντηρίου (καθώς πολλά τέτοια μοτερ εχουν τέτοιες εφαρμογές) αλλά πήραμε την πολύ παράδοξη απάντηση οτι δεν μπορούν να μας βρούμε μοτέρ σύμφωνα με χαακτηριστικά αλλά πρέπει οπωσδήποτε να τους αναφέρουμε τον τύπο του πληντηρίου. Αυτό έγινε με 3 διαφορετικούς προμηθευτές.

Μήπως κάποιος έχει να μοθ προτείνει τίποτα άλλο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Anemos-V
12-02-09, 03:12
Βασικά πιστεύω οτι ζητάς ηλεκτροκινητήρα έτοιμο,αυτα του πλυντηρίου ειναι μπέρδεμα,με 2 ταχύτητές που δεν σου κανουν,εξαλου τα περισσοτερα δεν εχουν πυκνοτες starters πανω τους.
Δες αυτά μήπως σου κάνουν > http://www.isfa.gr/products6.php?wh=1&lang=1&the1id=54&the2id=55&theid=55&open1=54&open2=55
η ψάξε κατι παρομοιο αλλου.

xifis
12-02-09, 03:51
Το μοτέρ θα χρησημοποιηθεί σε ιδιοκατασκευή γιαλυστή μικρών ξύλινων αντικειμένων (και συγκεκριμένα πίπες καπνίσματος:blush:).

συγνωμη κ ολας,αλλα για να γυαλιζεις μικρα ξυλινα αντικειμενα 8α βαλεις αυτο το γαιδουρι?η μοτερ απο πλυντηριο?κατι σε dremel στυλ εργαλειο δεν σε καλυπτει?

thewiseg
12-02-09, 04:21
συγνωμη κ ολας,αλλα για να γυαλιζεις μικρα ξυλινα αντικειμενα 8α βαλεις αυτο το γαιδουρι?η μοτερ απο πλυντηριο?κατι σε dremel στυλ εργαλειο δεν σε καλυπτει?

Το Dremel είναι απαγορευτικό λόγω στροφών.

Βασικά με ένα μοτέρ 1725 rpm και έναν τροχό γυαλίσματος 4 ιντσων έχεις περίπου ένα SFPM της τάξης του 1800, το ιδανικό για γυάλισμα πίπας. Αυτό συμβαίνει για διάφορους λόγους πχ όταν με αυτό τον τροχό βάζεις κερί carauba οτιδήποτε πάνω απο 2200 SFPM θα λείωσει το κερί και δεν θα κάτσει στο ξύλο. Ενα dremel στα 15.000 rpm και με τόσο μικρό τροχό γυαλίσματος καταλαβαίνεις τι μπορεί να κάνει έτσι? Ασε που δεν θα μπορώ να βρω και τους τροχούς που θέλω.

Παιδιά λοιπάμαι δεν ξέρω την διαφορά μεταξύ ηλεκτροκινητήρα και μοτέρ:blushing:
Πάντως νομίζω οτι χρειάζομαι το δεύτερο.

Για να σας διευκολύνω σας παραθέτω μια φωτογραφία ενος Baldor που έχει τροποποιηθεί για γυάλισμα

http://good-times.webshots.com/photo/2590116840033933568mrrrtA

και ένα βίντεο που φαίνεται μια πιο επαγγελματική μηχανή

YouTube - Refurbishing Pipes, Pt. 7 - Carnauba Wax

καταλαβαίνω οτι η ερώτηση μου είναι τόσο παράδοξη που αγγίζει τα όρια του γελοίου αλλά οτι βοήθεια και να πάρω θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως.

The Professor
12-02-09, 04:37
Mπορει να ακουστει λιγο ασχετο αλλα η μηχανη που γυαλιζει το τσιμπουκι/πιπα στο βιντεο ειναι ιδια εξωτερικα με μηχανη που εχουν οι τα μαγαζια που φτιαχνουν κλειδια , δηλαδη πριν λιγες μερες πηγα να μου φτιαξουν 2 κλειδια και ειδα την μηχανη που λυεναν το κλειδη και ειναι ακριβως ιδια.Το λεω μηπως σε βοηθηση σε βοηθα αυτο.

thewiseg
12-02-09, 04:48
Mπορει να ακουστει λιγο ασχετο αλλα η μηχανη που γυαλιζει το τσιμπουκι/πιπα στο βιντεο ειναι ιδια εξωτερικα με μηχανη που εχουν οι τα μαγαζια που φτιαχνουν κλειδια , δηλαδη πριν λιγες μερες πηγα να μου φτιαξουν 2 κλειδια και ειδα την μηχανη που λυεναν το κλειδη και ειναι ακριβως ιδια.Το λεω μηπως σε βοηθηση σε βοηθα αυτο.

Δεν είναι ασχετο αλλα δεν είναι και ακριβώς η ίδια μηχανή.

Η μηχανη που βλέπεται στο βίντεο όμως είναι ακριβώς ίδια με την μηχανή που χρησημοποιήται απο εργαστήρια χρυσοχοΐας και οπτικά. Το πρόβλημα με αυτές τις μηχανές είναι η τιμή τους που κυμαίνεται γύρω στα 200-300 ευρω και έτσι πολοί ερασιτέχνες καπνιστές καταφεύγουν στην πολύ φθηνότερη λύση του μοτέρ.

Αλλες επιλογές είναι ένας αργόστροφος/μεταβλητής ταχύτητας δίδυμος τροχός (που δνε έχω καταφέρει να βρώ στην ελλάδα), όπως και ρυθμιζόμενο τρυπάνι με σταθερή βάση (που δεν είναι καλή λύση όμως γενικά).

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου πάντως.

kx5
12-02-09, 09:35
Για την ταχύτητα που θες πρέπει να σου κάνει ένα μοτέρ από κλιματιστικό της εσωτερικής μονάδας. πχ δες αυτό που έχω ξηλώσει:
7789
Έχει τρεις ταχύτητες με αρκετά χαμηλές στροφές για τη δουλειά σου και ροπιάζει αρκετά για τρίψιμο.
Φυσικά δε θα χρειαστείς ούτε inverter ούτε οποιοδήποτε ρυθμιστή στροφών.
Το μόνο που μένει είναι να καταφέρεις να προσαρμόσεις τη βούρτσα στον άξονα...

thewiseg
12-02-09, 13:37
Για την ταχύτητα που θες πρέπει να σου κάνει ένα μοτέρ από κλιματιστικό της εσωτερικής μονάδας. πχ δες αυτό που έχω ξηλώσει:
7789
Έχει τρεις ταχύτητες με αρκετά χαμηλές στροφές για τη δουλειά σου και ροπιάζει αρκετά για τρίψιμο.
Φυσικά δε θα χρειαστείς ούτε inverter ούτε οποιοδήποτε ρυθμιστή στροφών.
Το μόνο που μένει είναι να καταφέρεις να προσαρμόσεις τη βούρτσα στον άξονα...

Ναι αυτό πρέπει όντως να κάνει.

Αν ο άξονας είναι κοντά στην μισή ίντσα διάμετρο, κάνει.

Το θέμα είναι που θα βρω ένα όμως, και πόσο.

kx5
12-02-09, 16:29
Ο άξονας έχει 1/4 της ίντσας διάμετρο. Αλλά αν αυτοσχεδιάσεις όλα γίνονται.

Τώρα για να το βρεις... αρκεί να γίνεις ρακοσυλλέκτης για μία ώρα. Μια βόλτα στην πόλη αρκεί. Σε κάποιο κάδο θα βρεις ένα παρατημένο κλιματιστικό. Η εσωτερική μονάδα είναι ελαφριά και την πετάς άνετα μέσα σε αμάξι.