PDA

Επιστροφή στο Forum : Την βοήθειά σας παρακαλώ σε 2 θεματάκια!!!



makrisd1
12-02-09, 04:05
Καλησπέρα σας...
Αγόρασα 2 λωρίδες led για να τις τοποθετήσω στο αυτοκίνητο...
είναι αυτές:
http://cgi.ebay.com/30cm-White-12-LED-Waterproof-Neon-Strip-Light-SMD-5050_W0QQitemZ350164693978QQcmdZViewItemQQptZAU_Ca r_Parts_Accessories?hash=item350164693978&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50
Θέλω να ανάβουν μαζί με τις ψείρες του αυτοκινήτου, αλλά κολλάω σε κάποια πραγματάκια: θα πρέπει να συνδεθούν παράλληλα ή σε σειρά με τις ψείρες του αυτοκινήτου(εννοείται κάθε λωρίδα στο δικό της φανάρι) και επειδή δεν έχουν πάνω στα καλωδιά τους την πολικότητα πως θα την ελέγξω χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα? Επίσης επειδή θέλω να βάλω και ένα διακόπτη έτσι ώστε να μπορώ να τα σβήσω ανεξάρτητα με τις ψείρες, πως θα πρέπει να τοποθετηθεί ο διακόπτης(θέλω ένα διακόπτη και για τις 2 αν είναι εφικτό)!!!

Τώρα όσο αφορά τον εσωτερικό φωτισμόγια το δάπεδο, να επιλέξω πάλι ledακια ή λάμπες neon? ποια έχουν την μικρότερη ζημία για την μπαταρία?
και επίσης θα ήθελα να ανάβουν μαζί με την πλαφονιέρα!!! από ποιο καλώδιο της πλαφονιέρας θα πρέπει να τραβήξω ρεύμα και πως θα πρέπει να είναι η συνδεσμολογία?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά δεν βρήκα κάποιον οδηγό στο ίντερνετ που να εξηγεί την διαδικασία αυτη!!! Παρακαλώ αν είναι εύκολο όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

PCMan
12-02-09, 11:18
Εννοείται ότι πρέπει να συνδεθούν παράλληλα.

Για την πολικότητα: Αν θα το βάλεις ανάποδα απλά δεν θα ανάβει.

Ο κάθε διακόπτης θα μπει σε σειρά με την κάθε λάμπα. Αν θές να βάλεις ένα διακόπτη για 2 λάμπες τότε βάζεις ένα διπλό διακόπτη.

Εγώ έχω βάλει στα πόδια οδηγού-συνοδηγού λάμπες φθορισμόυ black light. Εγώ πάντως δεν θα έβαζα τόσο έντονο φως μέσα(neon-led). Κάποιοι φίλοι μου έχουν βάλει λάμπες φθορισμού σε διάφορα χρώματα σαν αυτές που βάζουν μέσα στα Pc για ομορφιά αλλά είναι πολύ έντονο και προσωπικά μου σπάει τα νεύρα την ώρα που οδηγάω.
Ότι και να προτιμήσεις πάντως το ίδιο είναι αλλά να ξες ότι αν βάλεις neon και δεις ότι φωτίζουν πολύ δυνατά δεν θα μπορείς να χαμηλώσεις τον φωτισμό τους ενώ με τα led θα μπορείς.

Για να ανάβουν μαζί με την πλαφονιέρα θα πάρεις ρεύμα απο το λαμπάκι της πλαφονιέρας. Πάλι παράλληλα θα το συνδέσεις.

:)

makrisd1
12-02-09, 12:33
PCMan σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!!
Ήσουν πολύ κατατοπειστικός!!!!

makrisd1
09-03-09, 03:23
Ακόμη μία ερώτηση...:saad::saad::saad:
Είναι δυνατόν να φώτα δαπέδου να ανάβουν(αν συνδεθούν με της πλαφονιέρας) παράλληλα με την πλαφονιέρα αλλά και ανεξάρτητα από αυτήν ή ο μόνος τρόπος είναι να λειτουργούν είτε με το φωτισμό της πλαφονιέρας είτε αν συνδεθούν ανεξάρτητα κατευθείαν στην μπαταρία.. Ξέρω σας μπέρδεψα, αφού ακόμα και εμένα μπέρδεψα:biggrin::biggrin::wiink:
Με λίγα λόγια θέλω τα φώτα δαπέδου(ledakia) που έχω τοποθετήσει να ανάβουν όταν ανάβουν και της πλαφονιέρας (δηλαδή όταν κάποια πόρτα είναι ανοιχτή κλπ) αλλά και ανεξάρτητα από αυτήν, δηλ. αν θέλω να τα ανοίγω χωρίς να ανοίγουν και της πλαφονιέρας.(?)

ΥΓ. Ενα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια σας!!!

PCMan
09-03-09, 10:15
Απλά θα πάρεις έναν τριπλό διακόπτη(δεν ξέρω πως λέγεται ακριβώς). Στη μία θέση θα συνδέσεις το + απο το λαμπάκι της πλαφονιέρας, στην άλλη θα συνδέσεις ένα σταθερό +(δηλαδή θα βρείς ένα καλώδιο που να δίνει +12V πάντα) και η άλλη θέση θα μείνει κενή.

Tolis-Sx
09-03-09, 17:20
λοιπον για να μην μπερδευτεις....στην πλαφονιερα ερχεται 12 σταθερο....απλα στον διακοπτη πορτας παει το λεγομενο σωμα (-)οταν η πορτα ειναι κλειστη ο διακοπτης της ειναι ανοικτος δλδ δεν κανει γειωση...αρα η πλαφονιερα δεν αναβει......ανοιγοντας την πορτα κλεινει ο διακοπτης αρα υπαρχει γειωση αρα η λαμπα αναβει.....οι λωριδες λεντ εχουν πολικοτητα.....το + στο + και το αλλο σασι.....για να μην κανεις καμμια λαλακια παρε απο μια χωριστη ασφαλεια ταση.....και με χωριστο διακοπτη....λειτουργησε ολα τα προσθετα που θελεις.....απλα για να μην επηριασεις καποιο κυκλωμα του αυτοκινητου.....να υπολογισεις και τις εντασεις των ρευματων....οχι τπτ αλλο...αλλα αυτα τα κινεζικα καραγκιοζιλικια....δεν τα εμπιστευομαι......κανουν χρηση των μινιμουμ κανονων λειτουργειας και ασφαλειας....καλη τυχη.....αν το αυτοκινητο ειναι νεας τεχνολογιας.....δλδ απο 2007 και πανω....οπου ολα κοντρολαρονται απο μικρουπολογιστη....προσεξε ....υπαρχει κινδυνος ληξεως της εγγυησης.....

makrisd1
10-03-09, 16:12
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις παραπάνω πληροφορίες... Αυτό με τον τριπλό διακόπτη που μου πρότεινε ο PCMan ισχύει ή όχι? Δουλεύει έτσι? Τώρα όσον αφορά τα κινέζικα ξέρουμε όλοι ότι σχεδόν τα πάντα πλέον κατασκευάζονται στην Κίνα, ενώ η ποιόητά τους είναι ανεβασμένη σε σχέση με λίγα ζρόνια πριν!!! Και πάλι ευχαριστώ...

makrisd1
02-04-09, 23:31
Απλά θα πάρεις έναν τριπλό διακόπτη(δεν ξέρω πως λέγεται ακριβώς). Στη μία θέση θα συνδέσεις το + απο το λαμπάκι της πλαφονιέρας, στην άλλη θα συνδέσεις ένα σταθερό +(δηλαδή θα βρείς ένα καλώδιο που να δίνει +12V πάντα) και η άλλη θέση θα μείνει κενή.

Το - από την πλαφονιέρα και την μπαταρία που τα βάζω... Είναι οι γειώσεις νομίζω... έστω ότι το - της μπαταρίας πηγαίνει στο σασί.... της πλαφονιέρας?
Ευχαριστώ!!!

makrisd1
03-04-09, 02:45
Το - από την πλαφονιέρα και την μπαταρία που τα βάζω... Είναι οι γειώσεις νομίζω... έστω ότι το - της μπαταρίας πηγαίνει στο σασί.... της πλαφονιέρας?
Ευχαριστώ!!!
Κάποιος που να γνωρίζει??

PCMan
03-04-09, 05:47
Το - της μπαταρίας και της πλαφονιέρας είναι γειώσεις. Στο ένα άκρο την λάμπας θα μπει το - και στο άλλο άκρο θα μπει ο διακόπτης όπως σου τον περιέγραψα.
Αν ακόμα δεν το καταλαβαίνεις πες μου να σου φτιάξω ένα σχεδιάκι.

makrisd1
03-04-09, 12:34
Αν έκανες ένα σχεδιάκι θα με βοηθούσες πολύ... ψικλοκατάλαβα απλά θέλω να είμαι σίγουρος με αυτά!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

makrisd1
06-04-09, 23:02
Εκανα ένα σχεδιάκι αλλά δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστό... Δείτε το πείτε μου αν είναι σωστό... Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!
http://img19.imageshack.us/img19/9125/schemeo.th.jpg (http://img19.imageshack.us/my.php?image=schemeo.jpg)

makrisd1
07-04-09, 00:44
Εκανα ένα σχεδιάκι αλλά δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστό... Δείτε το πείτε μου αν είναι σωστό... Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!
http://img19.imageshack.us/img19/9125/schemeo.th.jpg (http://img19.imageshack.us/my.php?image=schemeo.jpg)

Να αναφέρω ότι θέλω για led στα πόδια των επιβατών και να έχει τρεις επιλογές(εξού και ο διακόπτης τριών θέσεων) : να ανάβει με την πλαφονιέρα, να ανάβει με την μπαταρία αυτόνομα και τέλος να είναι κλειστά!! Μπορεί να το ελέγξει κανείς? Ευχαριστώ προκαταβολικά

gsmaster
07-04-09, 01:26
Σωστό είναι το σχέδιό σου θεωρητικά, αλλά δες λίγο στην πλαφονιέρα αν έχεις μόνιμο + και οι πόρτες δίνουν - για να ανάψει το φώς. Αν είναι έτσι, αλλάζεις όλες τις πολικότητες στο σχέδιό σου, μόνο η ασφάλεια θα πάει στο + των led.

makrisd1
07-04-09, 02:01
Σωστό είναι το σχέδιό σου θεωρητικά, αλλά δες λίγο στην πλαφονιέρα αν έχεις μόνιμο + και οι πόρτες δίνουν - για να ανάψει το φώς. Αν είναι έτσι, αλλάζεις όλες τις πολικότητες στο σχέδιό σου, μόνο η ασφάλεια θα πάει στο + των led.
Ωραία ευχαριστώ πολύ!!! Θα το δω για την πλαφονιέρα!!!:001_rolleyes: