PDA

Επιστροφή στο Forum : Δέκτης υπερύθρων με το Girder και το TSOP1738



Mousakias
16-02-09, 11:06
Γεια σας παιδιά. Πρόσφατα κατασκεύασα ένα δέκτη υπερύθρων για την σειριακή του υπολογιστή.
Όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Η συσκευή λειτουργεί αλλά όλα τα κουμπιά του τηλεκοντρόλ(bluesky) τα αναγνωρίζει σαν το ίδιο κουμπί.
Τι μπορεί να φταίει.:saad: Έχω δοκιμάσει με τα TSOP1730,38...
Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το girder
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:drool:

Α το δοκίμασα και με τηλεκοντρόλ e-bench και το ιδιο πρόβλημα.

KOKAR
17-02-09, 19:23
δοκίμασε αυτό... (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44020)

Mousakias
18-02-09, 01:49
Α ευχαριστώ.
Να ρωτήσω. Απο που τα πήρες τα σενσοράκια. Γιατί στον Φανό που πήγα τελευταία φορά δεν είχε πολλά. Επειδή δεν μένω Αθήνα και πρόκειται να ανέβω μόνο και μόνο για την κατασκευή.

electrifier
18-02-09, 04:58
Το έχω χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα με επιτυχία πολύ παλιότερα. Πιστεύω πως δεν το έχεις ρυθμίσει καλά.

Mousakias
18-02-09, 11:37
Μήπως φταίνε τα τηλεκοντρόλ? Επειδή είναι το ένα bluesky και το άλλο e-bench.
Με τί τηλεκοντρόλ το είχε χρησιμοποιήσει?

electrifier
18-02-09, 17:53
Δε θυμάμαι να σου πω (μάλλον κάποιο SONY συμβατό πρέπει να ήταν) πάντως δεν είναι αυτό το πρόβλημα πιστεύω. Εννοείται πως και ο δέκτης υπερύθρων που χρησιμοποιείς θα πρέπει να δουλεύει σε συχνότητα μεγαλύτερη από εκείνη του τηλεκοντρόλ.

Βασικά πάνε κανά 2-3 χρόνια που είχα ασχοληθεί. Δεν ξέρω πως είναι η έκδοση του girder που μπορεί να έχεις εσύ τώρα (σίγουρα την έχουν αλλάξει αρκετά), αυτή που είχα εγώ είχε διάφορες ρυθμίσεις από ότι θυμάμαι που παίζοντας μπορούσες να αποθηκεύσεις τις σωστές επιλογές ώστε να διακρίνει τα κουμπιά μεταξύ τους. Δε θυμάμαι να σου πω λεπτομέρειες. Για δέκτη είχα ένα δέκτη υπερύθρων (ακόμα τα έχω) από αυτούς που πουλούσε παλιά το ΠΛΑΙΣΙΟ για σύνδεση κινητών στο PC (σύνδεση σε σειριακή θύρα).

Σχετικό πρόγραμμα που μου είχε κάνει πιο εύκολα δουλειά ήταν και το irassistant (κάπως έτσι νομίζω) με το οποίο είχα συνδέσει ακόμα και το joypad που έχω και είχα κάνει τον αναλογικό μοχλό ποντίκι. Δεδομένου πως πρόκειται για ένα ασύρματο logitech ήταν πολύ κουλ φάση, χα.

Mousakias
18-02-09, 21:08
Την συσκευή την έφτιαξα εγώ δεν την αγόρασα έτοιμη άρα κάτι λάθος θα έκανα.
Αλλά πάλι μόνο 4 εξαρτήματα την αποτελούνε. Τι λάθος να έκανα. Τεσπα.

Mousakias
09-03-09, 06:09
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35728

Αυτή είναι η κατασκευή.