PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ηχεία να διαλέξω??



sofaki
16-02-09, 18:30
καλησπέρα παιδιά!!!:blush:
Ας μπώ στο θέμα κατευθείαν....λοιπόν έχω βάλει στο μάτι να αγοράσω εναν ενισχυτή (με λάμπες παρακαλώ)2χ15 watt αν δεν κάνω λάθος, αλλα μάλλον χρειάζομαι και ηχεία καθως αυτα που έχω είναι του hi-fi και ακούγονται χάλια!!!:crying:
μπορώ να διαθέσω 150-250 ευρώ,τι ηχεία πρέπει να διαλέξω ακριβώς??
τι πρέπει να διαθέτουν για να ακουγονται ωραίες μελωδίες ???

Τρελός Επιστήμονας
16-02-09, 18:55
Δεν θα σου προτείνω συγκεκριμένο τύπο γιατί δεν έχω πια επαφή με τα σύγχρονα στερεοφωνικά καταναλωτικά προϊόντα αλλά με τόσο μικρή ισχύ πρέπει τα ηχεία που θα πάρεις να είναι αρκετά ευαίσθητα. Η ευαισθησία τους πρέπει να είναι τουλάχιστον 90-95dBSPL για να μπορούν να παίξουν με αξιοπρεπή ένταση. Τα δικά μου (Chario Syntar 200T) έχουν ευαισθησία 90db SPL και παίζουν με λαμπάτο ενισχυτή ιδιοκατασκευής 2Χ45W.

sofaki
19-02-09, 17:37
χμμ...:-k μάλιστα...σ΄ευχαριστώ πολύ τρέλε επιστήμονα!!:ok:
θα προσέξω δηλαδή την ευαισθησία στα ηχεία που θα διαλέξω!
θα το ψάξω πολύ το θέμα γιατί μια καλή απόδοση εξαρτάται πολύ και απο τα ηχεία!!!!!

Τρελός Επιστήμονας
19-02-09, 19:10
Δεν αρκεί μόνο η καλή ευαισθησία. Γραμμικότητα και ευαισθησία δεν σχετίζονται πάντα. Η ευαισθησία έχει σχέση με την ηχητική στάθμη (πίεση) που επιθυμείς στο χώρο ακρόασης. Αν ο ενισχυτής είναι μεγάλος (πχ 2Χ50-100W), μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λιγότερο ευαίσθητα ηχεία (πχ 87dB SPL). Βασικά ένα καλό ηχείο πρέπει να μη χρωματίζει τον ήχο και να αποδίδει τα φυσικά όργανα και τη φωνή όπως ακούγονται ζωντανά. Ένα καλό ηχείο δεν κουράζει το αυτί μετά από πολύωρη ακρόαση. Τα καλά ηχεία είναι ακριβά αλλά ένα πολύ ακριβό ηχείο δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα κατάλληλο για τον ενισχυτή ή το χώρο σου. Πρέπει να έχει σχετικά σταθερή καμπύλη αντίστασης ως προς τη συχνότητα εφόσον προορίζεται να οδηγηθεί από λαμπάτο ενισχυτή και να ταιριάζει με το χώρο ακρόασης (να μην κάνει συντονισμούς, να έχει την κατάλληλη απόσταση από τους τοίχους κλπ). Γιαυτό το λόγο το καλύτερο είναι να συγκεντρώσεις κάποια CD με καλές ηχογραφήσεις , να τα ακούσεις σε κάποια καλό ηχοσύστημα ώστε να έχεις μια αναφορά και έπειτα με αυτό το σταθερό πρόγραμμα να δοκιμάσεις διάφορα ηχεία ώστε να διαλέξεις αυτά πού σε ικανοποιούν περισσότερο.