PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία δίσκου lightscribe



eebabs2000
20-02-09, 22:02
Γεια σας... Πρόσφατα αγόρασα το εξωτερικό blu ray writter της LG το οποίο υποστηρίζει και lightscribe. Εκείνο που θα ήθελα να μάθω είναι αν έχω τη δυνατότητα να τυπώνω και έγχρωμα lightscribe επάνω στα δισκάκια με το συγκεκριμένο μηχάνημα. Αν ναι τι δισκάκια και τι πρόγραμμα θα χρειαστώ. Ευχαριστώ!

kopla
20-02-09, 22:38
Με το lightscribe δημιουργούνται αποχρώσεις του αρχικού χρώματος του δίσκου. Αυτό γιατί η laser κεφαλή θα κάψει λιγο εως πολύ το δισκάκι και θα δημιουργηθεί η απόχρωση. Κοινό χρώμα είναι το sephia (τετοιο εχω εγώ, υπαρχουν και αλλα χρώματα).
Για εγχρωμο, θα χρειαστεί εκτύπωση με inkjet που τυπώνουν σε ειδικούς δίσκους. Και σε κανονικο δίσκο γίνεται αρκεί να κολησεις ετικετα που θα απορροφήσει το μελάνι

lynx
21-02-09, 00:17
τι δισκάκια και τι πρόγραμμα θα χρειαστώ. Ευχαριστώ!

κοιταξε.. θα συνδεσεις τα ψιψιψινια με τα κοκοψοψαρα και κλπ

αν δεν καταλαβες δες και το guide... :001_cool:

eebabs2000
21-02-09, 01:09
κοιταξε.. θα συνδεσεις τα ψιψιψινια με τα κοκοψοψαρα και κλπ

αν δεν καταλαβες δες και το guide... :001_cool:

χαχαχα κάπως έτσι θα' ναι!!!:-P Έγχρωμα lightscribe παίζει να βγουν μήπως?

antonopoulos
21-02-09, 01:13
Γεια σου φιλε μου.
Με το συγκεκριμενο μηχανημα οχι δεν εχεις την δυνατοτητα να εκτυπωνεις εγχρωμες
ετικετες πανω σε δισκακια.μπορεις να τυπωνεις μονο ασπρομαυρα ομως μπορεις να ρυθμισεις τον βαθμο που θα φαινεται,το contrast δηλαδη...Ειναι μια κεφαλη LASER η οποια καιει τν επιφανεια του δισκου..τα δισκακια που θα χρειαστεις ειναι τα lightscribe...με αυτη την ονομασια θα τα ζητησεις..οσον αφορα το προγραμμα το οποιο θα χρειαστεις,εγω εδω και καιρο δουλευω με το ROXIO που ειναι για να αντιγραφεις δισκους κ ολα τα σχετικα,το οποιο εχει το ROXIO EXPRESS LABELER που τυπωνει πανω στα δισκακια αυτο που θες...θα ψαξω να βρω κ αλλα προγραμματα για αυτην δουλεια κ θα σου στειλω για κατι νεοτερο..Να θυμασαι οτι τον δισκο τν τοποθετεις απο την αναποδη μερια,απο την οποια η μοναδα τν διαβαζει,για να τυπωσεις επανω του..πιστευω να σε καλυψα..

geoper2
21-02-09, 03:31
και εγω χρησιμοποιω το Roxio Express labeler αλλα και το nero Cover designer ενταξει η ποιοτητα δεν ειναι η τελεια για να απεικονισεις κατι πανω στο dvd αλλα ειναι ωραιο για να κανεις την πλακα σου :001_tongue: απλα να προσεχεις να βαζεις μια αρκετα φωτεινη εικονα δηλαδη με ανοιχτα χρωματα για να εχεις καλυτερο αποτελεσμα γιατι αν βαλεις σκοτεινα , μαυρα κτλ ,παντου δεν θα το καψει πολυ και δεν θα φαινεται καλα :wiink:

eebabs2000
21-02-09, 16:29
Παιδιά ευχαριστώ πολύ, ΟΚ, έχω ήδη τυπώσει, και χρησιμοποιώ το surething cd labeler lightscribe 5, απλά έλεγα μήπως υπάρχουν δισκάκια και πρόγραμμα για έγχρωμες ετικέτες, αλλά αφού δε γίνεται ΟΚ. Οτιδήποτε άλλο γνωρίζετε μου λέτε ευχαριστώ και πάλι!

eebabs2000
21-03-10, 23:20
Λοιπόν παιδιά, διάβασα σ' αυτό το forum ότι θα έβγαινε έγχρωμο lightscribe, έχετε δει-ακούσει κάτι? http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=26969&page=2 Με ενδιαφέρει πάρα πολύ! Προσωπικά έχω δει εργοστασιακό έγχρωμο lightscribe, αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχουν δισκάκια που να έχουν τα τρια βασικά χρώματα για την εκτύπωση έγχρωμων εικόνων από το writter.