PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια 160-10 μετρα BWD-90 ft η 180 ft



Notios38
22-02-09, 16:56
Αν καποιος συναδελφος την εχει δουλεψει,για να μου πει την συμπεριφορα της στις μπαντες..ο κατασκευαστης την δινει χωρις να χρειαζεται tuner ...πραγμα που δεν διαθετω...μονο του πομποδεκτη....73 ...SV9A

antonis_p
22-02-09, 18:51
να μην περιμενεις τιποτα σπουδαιο απο τα 15 και πανω...
και φυσικά οχι και στα 160

οι κεραιες που κανουν πολλα
δεν τα κανουν πολυ καλα...

http://www.eham.net/reviews/detail/1016

This is NOT a high performance antenna. However, it does get your RF out there, on all bands, with a minimum of effort on your part.

ειναι μεγάλη κουβεντα δημητρη... Ποιά κεραία είναι η καλύτερη.
Εξαρταται τί κανεις περισσότερο, σε ποιες συχνοτητες εισαι περισσότερο...

Notios38
23-02-09, 02:31
καλημερα Αντωνη εχεις δικιο..απλα επειδη εχω χωρο να απλωθω...χωρις να ενοχλω...μ αρεσε γιατι την ειδα σε μια εφαρμογη και με ανοξειδοτο συρμα...αλλα παιζει και χαλκος,την βγαζει η συγκεκριμενη εταιρια μιλαω για την barker-williamson...και ευκολη στη κατασκευη ειναι ,δυο χαντρες amidon και ενα φορτιο....600 Ω...αλλα εκει που την ειδα ..της φορτωναν 1ΚW και δεν χρειαζοταν tuner...που μου προκαλεσε εντυπωση σε τοσο ευρος...συνεχομενο...δεν μιλαω για μπαντες...εχω υποψη μου τα διπολα με τα trap μα και αυτα εχουν ασταθεια απο την πολυκαιρια,και περιορισμο στο ευρος,σιγουρα θελουν tuner ....για να τα μαζευεις σε καθε περιοχη....γιαυτο ψαχνω αν εχει καποιος υποψη του αυτη την κεραια..η παρομοια σαν ιδεα...φαντασου ειναι ενα αναδιπλωμενο διπολο με αποστατες 0.5 μ και στο τερμα των ακρων εχει ενα φορτιο...

tzedi
24-02-09, 02:58
Αν καποιος συναδελφος την εχει δουλεψει,για να μου πει την συμπεριφορα της στις μπαντες..ο κατασκευαστης την δινει χωρις να χρειαζεται tuner ...πραγμα που δεν διαθετω...μονο του πομποδεκτη....73 ...SV9A

Η συγκεκριμένη κεραία υπάρχει εδώ και δεκαετίες και έχει επινοηθεί και αναπτυχθεί από τη συγκεκριμένη εταιρία (Barker & Williamson) για άλλους χρήστες, πέρα από τους ραδιοερασιτέχνες (κυβερνητικούς-στρατιωτικούς σταθμούς, πρεσβείες, κλπ). Μέχρι πριν μερικά χρόνια ήταν πατενταρισμένη εμπορικά, όμως η χρονική διάρκεια της ευρεσιτεχνίας έχει λήξει, και εξ όσων γνωρίζω δεν έχει ανανεωθεί.
Τώρα στο καθαρά τεχνικό κομμάτι : Η κεραία είναι λειτουργική αλλά αυτό εξαρτάται εν πολλοίς από τη χρήση για την οποία προορίζεται. Να σου δώσω μερικά παραδείγματα:
1. Χρήση για συνομιλίες (chat ) ρουτίνας σε όλο το φάσμα των βραχέων, χωρίς μεγάλες απαιτήσεις.
2. Χρήση της κεραίας χωρίς την παρεμβολή συσκευής συντονισμού (antenna tuner-

transmatch) μεταξύ του πομποδέκτη και της γραμμής μεταφοράς, με την

προϋπόθεση ότι ο πομποδέκτης μπορεί να “ανεχθεί” στάσιμα της τάξης 2 – 3:1 σε

μερικές ζώνες.
3. Χρήση ALE (automatic link establishment –δεν χρησιμοποιείται από

ραδιοερασιτέχνες).
4. Χρήση SS-FH (spread spectrum – frequency hopping – δεν χρησιμοποιείται από

ραδιοερασιτέχνες στα βραχέα)
5. Χρήση όπου δεν μπορεί να συνυπάρχουν περισσότερες από μία κεραίες.
Η κεραία αυτή δεν ήταν ποτέ δημοφιλής στους ραδιοερασιτέχνες για πολλούς λόγους :
- Είναι ακατάλληλη για σοβαρό DX
- Είναι δύσκολη στην αντιγραφή και/ή ιδιοκατασκευή λόγω α) της αντίστασης 600 Ω που πρέπει να είναι μη επαγωγική και ισχύος ίσης ή μεγαλύτερης με την ισχύ του πομπού. β) του δικτυώματος προσαρμογής (balloon) που είναι 12:1 !
- Κατά την εκπομπή σε ορισμένες ζώνες, ένα τεράστιο μέρος της ενέργειας του πομπού ΔΕΝ ακτινοβολείται αλλά μετατρέπεται σε θερμότητα στην αντίσταση. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και κατά τη λήψη, σύμφωνα με το θεώρημα της αμοιβαιότητας
Κατά τη γνώμη μου, εάν σε ενδιαφέρει μια κεραία πολλαπλών ζωνών (multi band) πειραματίσου με μια Windom (είναι γνωστή και ως Fridzel FD4). Ελπίζω να βοήθησα.

Notios38
24-02-09, 21:19
απο την 5 παραγραφο συναδελφε tzedi που γραφεις και απο την παραπομπη... του Αντωνη στο ling δεν κανει...εχω μια fridzel 3 elem 20-10 μ, μα χαμηλα δεν εχω κατι,ετυχε να δω την συγκεκριμενη...με ενα μετασχηματιστη ασυμ/συμετρικο και 50/600 Ω και το φορτιο φυσικα 600 Ω καθαρο ωμικο..αυτο ειναι πολυ ευκολο ...μα απο τις αναφορες σας δεν λεει μαλλον..δεν βγαινω συχνα στα hf αν και απο κει ξεκινησαμε,,και αιτια ειναι η αναπτυξη αλλων mode και δεν ηθελα tuner κτλ μονο οτι εχει το ft-990..σας ευχαριστω για τις παρατηρησεις..

antonis_p
24-02-09, 23:23
αυτή η κεραία, οπως και οποια σχεδόν συρματινη
δεν θα εκανε για πάνω από τα 20 μετρα.
Οπότε την χρειαζεσαι για 30 μετρα και χαμηλότερα.
Εκει οι επιλογες σου δεν ειναι πολλες,
ειδικά αν θελεις και τα 160 μετρα δυσκολεύουν πολυ τα πραγματα
και έχεις ελάχιστες επιλογές...

Αν πάντως έχεις να διαλέξεις μεταξύ αυτής και μιας με traps
(που να παίζει και στα 160μ)
νομίζω πως αυτή είναι η καλύτερη,
γιατί αυτή με τα traps θα είναι πολύ πολύ στενή.