PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματική λήψη ραδιοφώνου



Ulysses
24-02-09, 19:13
Καλησπέρα,λέγομαι Οδυσσέας απο Θεσσαλονίκη.
Εχω ένα πρόβλημα με cd player αυτοκινήτου Pioneer P88RS-II.Το αγόρασα απο κατάστημα με ηχοσυστήματα αυτοκινήτου και δυστηχώς ο τεχνικός δεν μπόρεσε να το λύσει και σκέφτηκα να απευθυνθώ σε εσάς..

Δουλεύει άψογα σε όλα,μόνο που όταν βάζω ράδιο εκεί που έχω δυνατό-πεντακάθαρο σήμα ακούγεται ξαφνικά ένας θόρυβος "σσσσσσ"¨σαν κύμα απο παράσιτα που διαρκεί 3-4 sec..Αυτό συμβαίνει κάθε μισό λεπτό ή και συχνότερα και σχεδόν σε όλους τους σταθμούς,κάθε μέρα,όπου και να είμαι κέντρο-προάστια-ακόμα και στην περιοχή του Χορτιάτη όπου εκπέμπουν οι σταθμοί.Κυριολεκτικά παντού.Είναι δυνατό και ενοχλητικό παράσιτο και το αντιλήφθηκαν και άλλοι που μπήκαν στο αμάξι.
Τώρα για να κάνω πιο συγκεκριμένη την διάγνωση σας θα σας πω τα εξής:

1)Εχω Fiat punto,μεγάλη μπαταρία για ηχοσυστήματα,ακριβά καλώδια RCA,τροφοδοσίας,ακριβά ηχεία,ενισχυτή και όλα καινούρια..
2)Αν βάλω το παλιό cd player Blaupunkt παίζει ΤΕΛΕΙΑ το ράδιο.Αρα δεν έχει πρόβλημα η κεραία,οι γειώσεις,το φις κεραίας ή κάτι άλλο.
3)Πρόσφατα είχα Pioneer P88RS το πρώτο.Εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια.

Μήπως υπάρχει ασυμβατότητα με κάποιες κεραίες αυτοκινήτων(όπως η δική μου);
Μήπως κάποια ρύθμιση απο το menu;

Τι μπορεί να φταίει;

xifis
24-02-09, 19:18
μηπως εχει προβλημα η πηγη?δε ξερω μια γνωμη λεω...μηπως να πηγαινες μια βολτα στον τοπικο αντιπροσωπο?

antonis_p
24-02-09, 19:42
Γεια σου Οδυσσέα,
μετά από πολυ καιρό που διαβάζω το forum
είσαι ο πρώτος που έχει πρόβλημα στην λήψη,
όλοι έχουν πρόβλημα στην .... εκπομπή! :001_smile:
Τελικά να και κάποιος που ακούει!!!!

Το προβλημα υπάρχει και με σβηστό κινητήρα;

P@s@ris!
24-02-09, 23:01
καλώς τον οδυσσέα.....

δοκίμασε και σβηστό κινητήρα...και πες μας....
εγώ έτσι όπως το ακούω...μάλλον για ρύθμιση από το μενού μου κάνει....
μάλλον όταν δεν βρσίσκει σήμα...κάνει skip....δηλαδή ψάχνει να βρεί τον επόμενο σταθμό...

gep58
24-02-09, 23:23
Οδυσσέα,
μπορείς να ζητήσεις από τον τεχνικό που το εγκατέστησε, να το βγάλει και να κάνει μια δοκιμή στον πάγκο.
Έτσι σε πρώτη φάση, πιστεύω, ότι θα ξεκαθαρίσει αν φταίει το cd player ή κάτι στο αυτοκίνητο.

gep58

λινκ 95,1
24-02-09, 23:39
φιλαρακι .....κλασσικο προβλημα με το rds,,,εχεις ενεργοποιησει το AF ΔΗΛΑΔΗ ALTERNATIVE FREQUENCY και ψαχνει να βρει καλυτερη συχνοτητα χωρις παρασιτα ....αλλα τα γιουρουκια τα λαμογια οι ψευτοτεχνικοι που τα περνανε δεν ξερουν τη ΤΥΦΛΑ τους και ο κοσμος δε ξερει τι να κανει.....ασε που κατι σταθμοι σαν τον ραδιο 1 εδω στη θεσσαλονικη εχουν ενεργοποιημενο το RDS στο ΤΑ (TRAFFIC ANNOUNCEMENT) και σε μεταφερουν στη συχνοτητα τους δηθεν για να ακουσεις επειγουσα ανακοινωση για την κινηση και ανταυτου ακους ΖΑΦΕΙΡΗ ΜΕΛΛΑ....Η MONH LYSH KAI EDV EINAI H APENERGOPOIHSH TOY AF απο το menu!!
Δημοσθενης

P@s@ris!
25-02-09, 02:48
Αυτό εννοούσα και εγώ φίλε λινκ...

AF,,,,,,,,,,,,

το είχα πάθει και εγώ παλία..........:001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2 :

Ulysses
25-02-09, 22:01
Γειά σας και πάλι.Λοιπόν,κάποιοι μου προτείνατε να το πάω σε αντιπρόσωπο.Οπως σας προανέφερα το πρόβλημα αυτό το έκανε και το P88RS I (τώρα έχω το ΙΙ).Και όταν το πούλησα σε ένα φίλο δεν του έκανε κάτι σχετικό.Αρα δεν έχουν πρόβλημα οι πηγές..Υπόψη οτι κάνει 550€-Αρα ακόμα πιο δύσκολα να έχει πρόβλημα η πηγή,1% μου το είπε και ο ηχοσυστηματάς πως τα ακριβά μοντέλα πολύ σπάνια να έχουν πρόβλημα..Ο ηχοσυστηματάς που ρώτησα πριν λίγο,ξαναείπε οτι είναι πρόβλημα που το κάνει ο δέκτης D4Q που διαθέτει η πηγή και δεν μπορώ να κάνω κάτι αλλά μου τα έλεγε με το τσιγκέλι "θα πρέπει να το ψάξω κτλ" για να με χρεώσει προφανώς...Εστειλα mail στην Intersys και αυτοι το μετέφεραν σε Pioneer service,ο οποίος μου είπε "φέρτο να το ελέγξω".Οταν του τόνισα οτι και το άλλο το έκανε,είπε να πάω στον ηχοσυστηματά να τσεκάρει καλώδια κτλ..Δημοσθένη φίλε μου,όλα στο menu τα έχω "off".AF,TA κτλ.Παρατήρησα σήμερα πως σε κάποια φάση η στάθμη λήψης όταν έκανε το "σσσσ" έπεφτε στιγμιαία στη μέση σε ανοιχτώ χώρο με οπτική επαφή το Χορτιάτη (στο ύψος του Cosmos).
Και σας ρωτώ,μήπως θέλει ενισχυτή κεραίας?
Για να είμαι ειλικρινής πιστευω πως κάτι με το AF παίζει,δεν έχω καταλάβει τι κάνει αλλά οταν το έβαλα "off" μπήκα μετά απο λίγο και ήταν στο "on"..
Η ειρωνία είναι πως απο τα μηχανήματα μέχρι το τελευταίο βύσμα είναι αρκετά ακριβά..

λινκ 95,1
25-02-09, 23:46
ειναι το AF ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αμφιβολια πρεπει να διαβασεις το manual για να το κανεις μονιμα off .Επισης δοκιμασε να ακουσεις εναν σταθμο που δεν μεταδιδει rds ,βαλτον σε μια καινουρια μνημη και θα δεις οτι εκει δεν θα το κανει!

Ulysses
25-02-09, 23:57
Αρα και αν το κάνω (θα ψάξω το manual),στους σταθμους με RDS θα υφίσταται πάλι το πρόβλημα?

λινκ 95,1
26-02-09, 00:23
οχι θα σταματησει

Ulysses
27-02-09, 19:58
Δημοσθένη,δοκίμασα με το AF σε θέση "off" και καμμία διαφορά..

weather1967
01-03-09, 20:13
Πες στον ηλεκτρολόγο που σου εβαλε το σύστημα ,μπας και ειναι καλο να βαλει και εναν πυκνωτη αποκοπής παρασίτων, μεταξύ μπαταριας και ραδιο -cd ?
Και καλο ειναι να γινει ενας επανέλεγχος σε ολες τις συνδεσεις,και στις κεραίας ακομα το βίσμα.

Φιλικό Υ.Γ : Λίγο πιο σιγα βρε παιδια τους τελικούς στον δρόμο,αφενος ειναι επικύνδινο λογο που δεν ακους εξωτερικούς θορύβους ,και αφετέρου ενοχλειται τον απλο κοσμάκη που καθετε στην βεράντα με τα νταμπα -ντούμπα ,προσωπικα εχω εναν γειτονα με τελικους και εχει Gabrio και οταν φευγει και ερχετε τρανταζετε το συμπαν το καλοκαιρι ειδικά .Του έχω πει την αλλη φορα θα παρω κουβά με νερο και θα σε κανω μπανιο αν ξανατραντάξεις το στενό :lool:

Ulysses
02-03-09, 14:22
Θα του πω για τον πυκνωτή,οκ.Εγώ είμαι της ποιότητας (SQ),όχι του νταμπα-ντούπα (κοινώς SPL).Ωστόσο και εμένα έχει ενοχλητική ένταση αλλά τι να κάνω,με κλειστά τα παράθυρα ζεσταίνομαι και απο την άλλη ο ήχος ανακλάται στα παράθυρα και είναι εις βάρος της ποιότητας.Πάντως εγώ τελευταία όταν πέφτω σε μποτιλιάρισμα το χαμηλώνω γιατί βλέπω που με κοιτούν ψιλοενοχλημένοι και δεν θέλω να τους πρήζω τους ανθρώπους.Αλλά σε στενά που δεν με σταματάει κάτι και ουσιαστικά περνώ,το ξεφτιλίζω και δεν αισθάνομαι ενοχές μου αρέσει να τραβώ τα βλέματα,σε ποιον δεν αρέσει άλλωστε?
By the way thanks..

weather1967
02-03-09, 18:56
.Αλλά σε στενά που δεν με σταματάει κάτι και ουσιαστικά περνώ,το ξεφτιλίζω και δεν αισθάνομαι ενοχές μου αρέσει να τραβώ τα βλέματα,σε ποιον δεν αρέσει άλλωστε?
By the way thanks..

Oδυσσέα,ειναι τα γνωστά καμώματα τής νεαρής ηλικίας αυτα ,και εγω δεν μπορώ να πω οτι ημουν Αγιος οταν ημουν 20 χρονών,αλλα τοτε δεν υπηρχαν τελικοι ενισχυτές και αν υπηρχαν ηταν απλησιαστοι για τα περισσοτερα νεανικα βαλαντια τοτε.Απλα ανοιγα και εγω το ραδιοκασσετόφωνο (τον καιρο εκεινο ) και απλα επαιζε στο διαπασον η παραμορφωση :lool:.
Η μαγκιά ειναι αλλού και οχι στο volume,μετα τα κατάλαβα ολα αυτα,η μαγκιά ειναι να προβαλετε καποιος οχι μεσω ενος volume,που πολυ απλα ο καθενας μπορει να το κανει με καποια ευρώ ,αλλα λογο της εξυπνάδας,της διορατικοτητας,των προτοτυπων ιδεών,της επαγγελματικης καριέρας ,και γενικα να ειναι χρησιμος στους συνανθρώπους του.
Ολα αυτα μην νομιζεις οτι σου κανω κυρηγμα προς θεού,παντα στα λεω καλοπροαιρετα ,και οπως προειπα πρωτος τα εκανα και εγώ στο νεαρο της ηλικίας,:001_smile: θα με θυμηθης σε ολα αυτα σε μερικα χρονια .
Για σκεψου ομως,οτι τα μεσημερια και τα βραδυα υπαρχουν και ηλικιωμενοι,αρρωστοι ,παιδια ,που θελουν καποια ησυχια,και δεν μας ενοχλουν,γιατι εμεις για ενα καπριτσιο να τους ενοχλουμε ?.:wiink:

Παντα φιλικα,και καλη Σαρακοστή σε ολους