PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας σπιτιού



Haros
26-02-09, 19:36
Γειά σας παιδιά, δεν ξέρω κατά ποσο ειναι σχετικό το θέμα με αυτά που συζητάτε αλλά είστε το μόνο forum pου ξέρω ότι θα μπορούσε να λύσει την απορία μου. :001_smile:

Λοιπόν. Στο σπίτι έχω ένα θέμα όπου στην πρίζα του δωματίου μου όπου είναι συνδεδεμένο το πολύμπριζο, όταν βάζω κάποια συσκευή πάνω ή και πολλές φορές σε άκυρους χρόνους (πχ ενώ οι συσκευές είναι standby και δεν δουλεύει τίποτα) πέφτει ο γενικός του σπιτιού.

Το πολύμπριζο θεωρώ πως δεν φταίει μιας και δοκίμασα και άλλο πολύμπριζο με τα ίδια αποτελέσματα.

Το πρόβλημα φάνηκε να έχει λυθεί από τη στιγμή που απλά τροφοδότησα τις συσκευές μου από άλλη πρίζα (του ίδιου δωματίου).

Στο δια τάυτα.
Ήρθε ηλεκτρολόγος ο οποίος είπε ότι η πρίζα δεν έχει τίποτα και ότι ο πίνακας θέλει αλλαγή (την πρίζα την έχω βολτομετρήσει κι εγώ και φαίνεται γειώσεις κτλ να δουλεύουν ok). Η απορία μου είναι: πως γίνεται να μη φταίει η πρίζα και να φταίει ο πίνακας από τη στιγμή που αλλάζω πρίζα και όλα παίζουν ρολόι.

Καλοδεχούμενες όλες οι επιστημονικές απόψεις σας :biggrin:

gsmaster
26-02-09, 19:47
Πέφτει ο γενικός, ο αντιηλεκτροπληξιακός (είναι φαρδύς με ένα κουμπί πάνω), ή κάποια απο τις άλλες ασφάλειες?
Το πιο πιθανό είναι η εν λόγω πρίζα να είναι σε γραμμή που είναι φορτωμένη και μόλις κάτι πάει να ξεκινήσει (ψυγείο πχ) να πέφτει η ασφάλεια της γραμμής αυτής.

Αν πέφτει ο γενικός, τότε πρέπει να δεις τι γίνεται γιατί τραβάς πάρα πολύ ρεύμα στο σπίτι σου.

Αν πέφτει ο αντιηλεκτροπληξιακός κάποια συσκευη σου έχει διαρροή. Αν δεν έχεις αντιηλεκτροπληξιακό να βάλεις.

Haros
26-02-09, 20:58
Δεν έχω αντιηλεκτροπληξιακό.

Δεν πέφτει η ασφάλεια της γραμμής, πέφτει όλου του σπιτιού και το δωματιό μου είναι σε μια γραμμή μόνο του, δλδ δεν παίρνει κάποια άλλη συσκευή (πχ ψυγείο).

Αυτό που με παραξενεύει είναι πως γίνεται να πέσει σε στιγμές που οι συσκευές είναι όλες σε standby και δεν τραβάνε σχεδόν τίποτα (πχ έχει πέσει την ώρα που κοιμάμαι).

Υποθέτω άμα κάποια συσκευή είχε διαρροή θα εμφανιζόταν το πρόβλημα ακόμα και αν έβαζα τις συσκευές σε άλλη πρίζα.

chs
26-02-09, 22:40
το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα η γενικη σου ασφαλεια προφανος λογο παλεοτιτας αν υπαρχει προβλημα καπου αλου θα επρεπε μαζει με τιν γενικη να πεσει και μια αλη πιο μικρη π.χ. C10A η C16Aμαζει με την γενικη

KOKAR
26-02-09, 23:49
παρατήρησε αν όταν πέφτει η ασφάλεια αν είναι "ζεστή".....
μετά βγάλε την ασφάλεια και δες το σημείο που κάνει επαφή.
αν αυτό το σημείο είναι φθαρμένο τότε η ασφάλεια καίγεται
από τους σπινθηρισμούς που δημιουργούνται από την κακή επαφή
δες στην παρακάτω εικόνα το σημείο που δείχνει το
κόκκινο βέλος πάνω δεξιά, αυτό θα πρέπει να είναι καθαρό και λείο

toykaki
27-02-09, 01:31
Κλεισε τον γενικο σου διακοπτη....κλεισε απο το τσουνακι που κατα πασα πιθανοτητα διαθετει το ωρολοι του μετρητη της ΔΕΗ ουτως ωστε να μην εχεις πουθενα ρευμα στον πινακα.
Ανοιξε τον πινακα σου με σκοπο να του κανεις " εγχειρηση" :001_tongue: .
Κανε γενικες συσφιξεις σε ολη την μπαρα του ουδετερου σου ( θεωρητικα διαθετει) κανε συσφιξεις σε ολη την μπαρα της γειωσης ( θεωρητικα διαθετει).
Μετα με το ματι ελεγξε την ποιοτητα των καλωδιων που αναχορουνε απο το επανω μερος των ασφαλειων σου μηπως καποιο ειναι ψιλοκαρβουνιασμενο ή εν πασει περιπτωσει εχει καποια οφθαλμοφανη ατασθαλια και αφου εισαι σιγουρος οτι ολα τα καλωδια ειναι σε κατασταση οκ τοτε κανε συσφιξεις ....
Μετα ελεγξε την γενικη σου ασφαλεια (λογικα θα ειναι βιδωτη) ξεβιδωσε την και δες εσωτερικα αν εκει που παταει το φυσσιγγιο ειναι καθαρο και οχι μελανιασμενο ή ποσο μαλλον καρβουνιασμενο....αν και εκει οκ τοτε ξαναβαζεις την ασφαλεια στην θεση της και κλεινεις τον πινακα και μετα σηκωνεις την ασφαλεια απο τον μετρητη της ΔΕΗ.

Ολα αυτα που σου ειπα θεωρητικα τα κανεις εφ οσον μπορεις...αν δεν εχεις την γνωση τοτε απευθυνσου σε εναν φιλο ηλεκτρολογο .
Το ρευμα να θυμασαι : ΣΚΟΤΩΝΕΙ και δεν ΠΑΙΖΕΙ !!!

kourtidisp
27-02-09, 01:32
Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια του πινακα για να καταλαβουμε;

toykaki
27-02-09, 01:39
Σωστα...αυτο δεν το σκεφτηκα...μπραβο

Haros
27-02-09, 18:41
Ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις σας.

Σήμερα γύρισα σπίτι και είδα πως οι σπιτονικοκυραίοι βάλαν νέο πίνακα. Ο οποίος έχει και αντιηλεκτροπληξιακό διακόπτη.

Ο θεός ο ηλεκτρολόγος αφού είχε πει ότι το πρόβλημα με την πτώση τάσης όταν συνδέονται οι συσκευές στη συγκεκριμένη πρίζα θα λυθεί με εγκατάσταση νέου πίνακα, φυσικά, σαν επαγγελματίας, δεν πήγε να ελέγξει αν όντως λύθηκε το πρόβλημα... :angry:

Στο δια ταύτα πάω να βάλω το πολύμπριζο στην πρίζα πάλι και πέφτει ο αντιηλεκτροπληξιακός... άμα μπεί σε οποιαδήποτε άλλη πρίζα όλα δουλεύουν οκ.

Αν και η βολτομέτρηση της πρίζας έδειξε ότι όλα είναι οκ θα την εγχειρήσω μήπως συμβαίνει κάτι από πίσω. Μιας και άμα υπήρχε κάποια διαρροή από τις συσκευές πιστεύω δεν θα δούλευαν ούτε σε άλλη πρίζα...

Θα ανεβάσω και αργότερα φωτό του (νέου πλέον) πίνακα.

toykaki
27-02-09, 19:26
Κατεβασε τον διακοπτη πριν ελεγξεις την πριζα...θα σου πω τι επαθα εγω εχθες:
Παω να ελεγξω μια πριζα στην δουλεια (ειμαι ηλεκτρολογος 30 χρονια) διοτι παρουσιαζε κατι τετοια σαν τα δικα σου προβληματα...αφου εβγαλα το προστατευτικο απο απανω της πιανω το μεταλλικο της μερος για να το στηριξω με το χερι διοτι ως συνηθως τα αυτια ειναι σφιγμενα με δυναμη ....και "κοντραρεις στον τοιχο πριν ξεβιδωσεις...και τρωω ενα σουττττ αλλο πραγμα !
Ειχε κομμενη γειωση (δες συμπτωση) και η φαση ειχε πληγωθει απο τα αυτια συγκρατησης (τα σιδερακια που κρατανε την πριζα στο κυτιο) με συνεπεια το μεταλικο της μερος ητανε υπο ταση !!!

Γι αυτο παιδια πριν απο οτιδηποτε αλλο..ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ !!!!
Το ρευμα σκοτωνει...δεν παιζει !!!!

Haros
27-02-09, 19:31
Κατεβασε τον διακοπτη πριν ελεγξεις την πριζα...θα σου πω τι επαθα εγω εχθες:
Παω να ελεγξω μια πριζα στην δουλεια (ειμαι ηλεκτρολογος 30 χρονια) διοτι παρουσιαζε κατι τετοια σαν τα δικα σου προβληματα...αφου εβγαλα το προστατευτικο απο απανω της πιανω το μεταλλικο της μερος για να το στηριξω με το χερι διοτι ως συνηθως τα αυτια ειναι σφιγμενα με δυναμη ....και "κοντραρεις στον τοιχο πριν ξεβιδωσεις...και τρωω ενα σουττττ αλλο πραγμα !
Ειχε κομμενη γειωση (δες συμπτωση) και η φαση ειχε πληγωθει απο τα αυτια συγκρατησης (τα σιδερακια που κρατανε την πριζα στο κυτιο) με συνεπεια το μεταλικο της μερος ητανε υπο ταση !!!

Γι αυτο παιδια πριν απο οτιδηποτε αλλο..ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ !!!!
Το ρευμα σκοτωνει...δεν παιζει !!!!


Εννοείται πως θα κατεβάσω τον διακόπτη για οποιαδήποτε επέμβαση. Μπορεί να μην έχω μεγάλη ηλεκτρολογική εμπειρία αλλά όχι και έτσι :001_tongue:

Ευχαριστώ για την επισήμανση πάντως.

Γαληνίτης
27-02-09, 20:34
Επειδή "όποιος καεί στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι", πάντα πριν επέμβω σε πρίζα, ντουί κλπ., όχι μόνο κατεβάζω τον γενικό διακόπτη, αλλά ξεβιδώνω και την ασφάλεια και την βάζω στην τσέπη μου. Φαντάζεστε να ...σήκωνε κάποιος ξαφνικά και αναπάντεχα τον διακόπτη; :w00t::cursing:
Επίσης συμφωνώ απόλυτα ότι κάθε επέμβαση στον πίνακα πρέπει να γίνεται αυστηρά και μόνο από υπεύθυνο επαγγελματία αδειούχο ηλεκτρολόγο.

kourtidisp
28-02-09, 01:24
κανε κατι απλο. ανοιξε την μπριζα και δες αν ειναι σωστα τα καλωδια μηπως ειναι αναποδα η γειωση με τον ουδετερο το ιδιο και για το πολυμπριζο.το δοκιμασες σε αλλη μπριζα;η μετρηση τασης ειναι πολυ γενικη.

sakis
28-02-09, 17:17
ειναι αρκετα πιθανο το πολυπριζο που εχεις να μην ειναι απλο πολυπριζο αλλα να ειναι πολυπριζο αφαλειας δλδ αυτο που εχει μεσα υπερτασικα ψιψιψινια η κοκοψοψαρα .... αν ναι τοτε δοκιμασε να αλλαξεις ενα πολυπριζο η να δεις αν ολα αυτα γινονται οταν εχει συγκεκριμενη συσκευη συνδεμενη

δεν ειναι καθολου απιθανο η συσκευη αυτη να εχει καποια εστω και ψιλη διαρροη και να σου τα κανει ολα αυτα .....

οταν υπαρχει ρελαι ακομα και μια ελχιστη διαρροη ειναι ικανη να τον κοψει ....


αυτα .....

Haros
01-03-09, 15:04
Το πολύμπριζο είναι ασφαλείας (Belkin).

Με τη διαρροή όπως ξαναείπα υποθέτω άμα το έβαζα σε άλλη πρίζα θα μου παρουσίαζε πάλι το ίδο πρόβλημα... πράγμα όμως που δεν συμβαίνει.

Τέλος πάντων άνοιξα την πρίζα και δεν πατούσε καλά το καλώδιο του ουδέτερου (χωρίς να έχει φύγει όμως), το έσφιξα και προς το παρόν όλα είναι καλά...
Άμα βγάλω όλη τη μέρα καλά θα σας ενημερώσω :biggrin:

Μια επιβεβαίωση μόνο:
Μαύρο καλώδιο= φάση, γκρί= ουδέτερο, κίτρινο= γή ;

Spaniolas
01-03-09, 16:19
Μια επιβεβαίωση μόνο:
Μαύρο καλώδιο= φάση, γκρί= ουδέτερο, κίτρινο= γή ;

Σωστός, ο παίκτης.

Να χαρώ εγώ πάντως ηλεκτρολόγο που έφεραν στο σπίτι και άλαξε όλον τον πίνακα. Κρέμασμα στην πλατεία Συντάγματος για παραδειγματισμό θέλει.

jeik
01-03-09, 18:02
Σωστός, ο παίκτης.

Να χαρώ εγώ πάντως ηλεκτρολόγο που έφεραν στο σπίτι και άλαξε όλον τον πίνακα. Κρέμασμα στην πλατεία Συντάγματος για παραδειγματισμό θέλει.

Μα αυτα περιμενουν οι ''ενσυνειδητοι'' επάγγελματιες για να βγαλουν λεφτα , πουλανε φικια για μεταξωτες κορδελες ,ας οψεται που ο περισσοτερος κοσμος φοβαται το ρευμα και βρισκουν καποιοι που εκμεταλευονται την κατασταση.Μου ετυχε πολες φορες να ζητησω απο καποιον να απλωσει ενα καλωδιο που δεν ηταν συνδεδεμενο πουθενα και να μου λεει '' ά εγω δεν ακουμπαω ρευματα , έ αφου δεν ακουμπας - ακουμπησε τα στον ''ειδικο''.

Haros
01-03-09, 22:44
Εγώ κατάλαβα ότι η δουλειά βρωμάει από τη στιγμή που ο "επαγγελματίας" ηλεκτρολόγος διόρθωσε το πρόβλημα βγάζοντας το πολύμπριζο απο την πρίζα... λέγοντας ότι φταίει ο πίνακας... :angry:

frix199
01-03-09, 23:16
...υπερτασικα ψιψιψινια η κοκοψοψαρα...

Πραγματικά έχεις κολλήσει με αυτή τη διαφήμιση ε? χαχαχαχ

Συγνώμη για το offtopic!:001_rolleyes:

nikkos
02-03-09, 13:34
φίλε Χαρε δες και τη θετική πλευρά της υπόθεσης : ήρθε ο ηλεκτρολόγος της συμφοράς, και τώρα έχεις και καινούριο πίνακα με ρελέ διαρροής και κυρίως τσαμπέ :) :) :) :) :)

Spaniolas
02-03-09, 21:36
φίλε Χαρε δες και τη θετική πλευρά της υπόθεσης : ήρθε ο ηλεκτρολόγος της συμφοράς, και τώρα έχεις και καινούριο πίνακα με ρελέ διαρροής και κυρίως τσαμπέ :) :) :) :) :)

Η θετική πλευρά είναι να έβλεπε και το σπιτονοικοκύρη του κρεμασμένο στο ϋνταγμα για παραδειγματισμό που δεν είχε ρελέ διαφυγής στο σπίτι που νοίκιαζε.

Και όχι τίποτα άλλο, με τον ηλεκτρολόγος της συμφοράς που ήρθε δεν ξέρεις και τι σκατά σου έχει βάλει μέσα στον πίνακα.

KILOBATIKOS
07-03-09, 18:30
ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ