PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση σχετικα με ξένη ορολογία υλικών



watchman
27-02-09, 15:01
σε ενα ξεχασμένο θεμα στο φορουμ βρήκα έναν οδηγό μιας αμερικάνικης εταιρείας για το πώς να κατασκευάσω έναν ραδιοφωνικό πομπό ΑΜ. επειδή είμαι αρχάριος δεν μπόρεσα να μεταφράσω την αγγλική ορολογία όσον αφορά τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω...

αυτά που δεν κατάλαβα είναι τ εξής:

disc capacitor
electrolytic capacitors
trimmer capacitor
Toroid inductors
binocular toroid cores
metal slug tuned variable inductor
NPN transistors
TO-220 style NPN power transistor
TO-220 style power FET
1N4148 style glass bead diode
MVAM-108 varactor diode
LM-358 8 pin dual opamp IC
MC-145106 PLL synthesizer IC
RCA type PC mount connectors
2.1mm power jack
DPDT pushbutton switch
8 position DIP switch
3 pin header strip
jumper block
“diddle stick” plastic alignment tool
TO-220 Heatsinks
80’ enameled magnet wire
4-40 x 1/4 screw
4-40 kepnut

αν θα μπορούσε καποιος ή κάποιοι να με βοηθήσουν με την μετάφραση και με το πώς θα ζητήσω όλα αυτά σε ένα μαγαζί θα ήμουν ευγνόμων

ακόμη οποιαδήποτε πρόταση για αλλαγές στα υλικά ή ερώτηση όσον αφορά το σχέδιο που έχω στα χέρια μου, είναι ευπρόσδεκτη

ευχαριστώ

nikkos
27-02-09, 15:37
disc capacitor = πυκνωτής τύπου φακής μάλλον, κεραμικός
electrolytic capacitors = ηλεκτρολυτικός πυκνωτής
trimmer capacitor = πυκνωτής τρίμμερ ρυθμιζόμενος
Toroid inductors = τοροειδες (δαχτυλίδι) πηνείο

το ΤΟ-220 είναι τύπος κελυφους για τρανζίστορ και λοιπά εξαρτήματα

1N4148 = η κλασσική δίοδος. κυκλοφορεί ευρέως :)

LM-358 = τελεστικός ενισχυτής με 8 pin

RCA type PC mount connectors = φισακια RCA για κόλλημα σε πλακέτα

DPDT pushbutton switch = http://www.kpsec.freeuk.com/components/switch.htm (διπολικός διακόπτης με 2 εξόδους)

watchman
27-02-09, 15:46
ευχαριστώ πολύ νίκο, αλλα έχω μία ερώτηση: στον οδηγό μου, γράφει για έναν διακόπτη DPDT pushbutton ενώ στο link που μου έδωσες στην περιοχή που μιλάει για τους DPDT γράφει μόνο για slide διακόπτη.

υπάρχει κάποια διαφορά ή είναι το ίδιο πράγμα, απλά σε διαφορετικό περιτύλιγμα?

nikkos
27-02-09, 15:50
την ίδια δουλειά θα κάνουν και οι δύο. το θέμα είναι να ταιριάζει χωροταξικά στην κατασκευή σου. Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα, βάζεις ότι σε βολεύει περισσότερο :)

watchman
27-02-09, 16:52
κάτι ακόμη: διάβασα σε πολλά σημεία τον όρο solder και soldering. το babel fish του yahoo μου το μεταφράζει "υλικό συγκόλλησης". ποιός είναι ο ελληνικός όρος?

επίσης: soldering iron
thin rosin core solder
needle nose pliers small diagonal cutters (αυτο καταλαβαίνω πως μεταφράζεται, αλλα τι ακριβώς είναι/κάνει?)
desoldering braid (είναι κάτι σαν σύρμα κουζίνας για την αφαίρεση αυτού του solder?)

ακόμη μιλάει για ένα technician's toolkit TK405. αυτο το πράγμα υπάρει στην ελληνική αγορά ή πρέπει απλά να χρησιμοποιήσω τα εργαλεία τ πατέρα μου?

ακόμη

Γαληνίτης
27-02-09, 18:03
Δεν είμαι ηλεκτρονικός, ούτε έχω πρόχειρο κάποιο λεξικό. Θα επιχειρήσω όμως και εγώ μια πρόχειρη, εμπειρική, ερασιτεχνική μετάφραση. Ελπίζω να σε βοηθήσει κάπως και σου εύχομαι καλή επιτυχία στις ερασιτεχνικές κατασκευές, απορίες, δυσκολίες και αναζητήσεις σου. Από τις οποίες έχω και εγώ -όπως και πολλοί άλλοι- περάσει. :001_rolleyes:

disc capacitor=δισκοειδής κεραμεικός πυκνωτής ("φακή").
electrolytic capacitors=ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές.
trimmer capacitor=(μεταβλητός) πυκνωτής τρίμμερ.
Toroid inductors=τοροειδή πηνία.
binocular toroid cores=τοροειδείς πυρήνες διπλοί, σαν κυάλια.
metal slug tuned variable inductor=πηνίο μεταβλητής αυτεπαγωγής με βιδωτό μεταλλικό πυρήνα.
NPN transistors=τρανζίστορς ΝΡΝ.
TO-220 style NPN power transistor=τρανζίστορ ισχύος ΝΡΝ με κέλυφος τύπου ΤΟ-220.
TO-220 style power FET=FET ισχύος με κέλυφος τύπου ΤΟ-220.
1N4148 style glass bead diode=δίοδος πυριτίου 1Ν4148.
MVAM-108 varactor diode=δίοδος βαράκτορ (με χωρητικότητα μεταβαλλόμενη από την τάση) ΜVAM-108.
LM-358 8 pin dual opamp IC=ολοκληρωμένο LM-358, διπλός τελεστικός ενισχυτής οκτάπινος (με 8 ποδαράκια).
MC-145106 PLL synthesizer =PLL ολοκληρωμένο συνθετητής συχνότητας ΜC-145106.
RCA type PC mount connectors=κονέκτορες RCA για τυπωμένο
2.1mm power jack=τζακ (αρσενικό βύσμα) τροφοδοσίας, (διαμέτρου) 2.1 χιλιοστών.
DPDT pushbutton switch=διακόπτης πιεστικός δύο θέσεων-δύο επαφών
8 position DIP switch=διακόπτης DIP, 8 θέσεων.
3 pin header strip=3πινη ταινία (με 3 pins).
jumper block=μπλόκ από τζάμπερς (βραχυκυκλωτήρες).
“diddle stick” plastic alignment tool=πλαστικό κατσαβίδι ρύθμισης πυρήνων.
TO-220 Heatsinks=Ψυκτικά για Τ0-220.
80’ enameled magnet wire=24.5 μέτρα (80 πόδια =80 Χ 0.3048= 24.432 μέτρα) πηνιόσυρμα εμαγιέ.
4-40 x 1/4 screw=βίδα "4-40" (διάμετρος 3 χιλ. περίπου, πάσο 40 βόλτες ανά ίντσα=0.63 χιλ.), μήκος 6 χιλ. (1/4 ίντσας =6.3 χιλ.).
4-40 kepnut=παξιμάδι "4-40", με ενσωματωμένη οδοντωτή ροδέλα.

Γαληνίτης
27-02-09, 18:26
κάτι ακόμη: διάβασα σε πολλά σημεία τον όρο solder και soldering. το babel fish του yahoo μου το μεταφράζει "υλικό συγκόλλησης". ποιός είναι ο ελληνικός όρος?
επίσης: soldering iron
thin rosin core solder
needle nose pliers small diagonal cutters (αυτο καταλαβαίνω πως μεταφράζεται, αλλα τι ακριβώς είναι?)
desoldering braid (είναι κάτι σαν σύρμα κουζίνας για την αφαίρεση αυτού του solder?)
ακόμη μιλάει για ένα technician's toolkit TK405. αυτο το πράγμα υπάρει στην ελληνική αγορά ή πρέπει απλά να χρησιμοποιήσω το εργαλεία τ πατέρα μου?


Solder= η κόλληση (μαλακό σύρμα από εύτηκτο κράμα μολύβδου).
soldering= Το να "κολλάς" με την κόλληση.
soldering iron=το κολλητήρι ("σίδερο" ή "πιστόλι" που θερμαινόμενο λειώνει την κόλληση).
thin rosin core solder=λεπτό σύρμα κόλλησης, με πυρήνα από σολντερίνη (νισαντήρι).
needle nose pliers=μυτοτσίμπιδο (πένσα με μακριά λεπτή μύτη).
small diagonal cutters=μικρός διαγώνιος κόφτης.
desoldering braid=χάλκινο συρμάτινο πλέγμα (ή μπλεντάζ από μικροφωνικό ή ομοαξονικό καλώδιο), το οποίο θερμαινόμενο με το κολλητήρι ρουφάει και αφαιρεί την κόλληση, όπως πολύ σωστά υπέθεσες.
technicians toolkit TK405=Κουτί με σετ εργαλείων για τον τεχνίτη. Ο κωδικός καθορίζει ένα συγκεκριμένο σετ, που δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει το ίδιο εδώ.

watchman
28-02-09, 11:32
το κουτί αυτό με τα εργαλεία υποθέτω πως δεν είναι απαραίτητο, με την έννοια οτι θα μπορούσα να βρώ κάθε εργαλείο που θα χρειαστώ ξεχωριστά στην αγορα...

Γαληνίτης
28-02-09, 12:32
Σωστά! :001_rolleyes: Εξ άλλου το κολλητήρι, το μυτοτσίμπιδο, ο κόφτης κλπ. είναι βασικά εργαλεία, που θα σου είναι απαραίτητα και για άλλες ηλεκτρονικές κατασκευές, μια και είναι φανερό πως ήδη έχεις το "μικρόβιο".
Μπορείς να βρεις στην ελληνική αγορά διάφορα σετ εργαλείων, συνήθως φτηνότερα από το αν έπαιρνες το κάθε εργαλείο χωριστά.:wiink:
Και άρχισε να προετοιμάζεσαι για να δώσεις εξετάσεις για ραδιοερασιτέχνης. :001_smile:
Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά κάπως έτσι αρχίσαμε πολλοί σαν και σένα. Που μάθαμε ό,τι μάθαμε, όχι φοιτώντας σε Σχολές Ηλεκτρονικών, αλλά "the hard way" (με τον δύσκολο τρόπο), :saad: προσπαθώντας αβοήθητοι να κατανοήσουμε τον τρόπο λειτουργίας απλών κατασκευών κλπ. και μελετώντας με πάθος ότι βιβλία και περιοδικά έπεφταν στα χέρια μας.

watchman
28-02-09, 15:38
Συμφωνώ οτι είναι και αυτός ένας τρόπος (ερασιτεχνικός μεν, αποτελεσματικός δε) για να ασχοληθείς με οτι αφορά τις ηλεκτρονικές-ηλεκτρικές συσκευές. Παρ'όλα αυτά υπάρχουν πολλά χρήσιμα πράγματα που μπορεί κανείς να πάρει απο τα ελληνικά πανεπιστήμια όσον αφορά την θεώρια αλλά και την πράξη. Κατα την γνώμη μου το πρόβλημα είναι το γεγονός οτι η ελληνική κοινωνία δεν φροντίζει κατάλληλα για τα "φυσικά" ταλέντα (ο όρος "φυσικά" δεν παραπέμπει στην επιστήμη της φυσικής αλλα στο γεγονός οτι τα άτομα αυτά έχουν στο DNA τους κάποιο ταλέντο) με αποτέλεσμα όσα απο αυτά τα ταλέντα, δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσουν στην σχολή που θα αναδείξει το ταλέντο τους σε όλο του το μεγαλείο, να μένουν στην αφάνεια. Ανάλογες καταστάσεις δεν υπάρχουν σε άλλες "δυτικές" χώρες (βλ. ΜΙΤ)...

Εννοείται πως ακόμη και ο αριστούχος τελειόφοιτος των Ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ δεν μπορεί ν συγκριθεί σε εμπειρία με τον ανειδίκευτο ηλεκτρολόγο, που κάνει αυτήν τη δουλειά απο τα 18 του. Η εμπειρία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, αλλά όχι μοναδικό.

Επ'ευκαιρία η ηλικία μου είναι 19 χρονών και σπουδάζω στους τοπογράφους του ΑΠΘ.
Απο μικρός όμως είχα αυτό το μικρόβιο όπως λές, με τις ηλεκτρικές συσκευές (τις άνοιγα για να δω τι έχουν μέσα και με τα δεν μπορούσα να τις ξανακλείσω). Στους τοπογράφους κατέληξα απο την κλίση μου στην χαρτογραφία και στον προσανατολισμό μου (και επειδή δεν έπιασα τα μόρια των μηχανολόγων...).

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Γαληνίτης
06-03-09, 20:45
Συμφωνώ οτι είναι και αυτός ένας τρόπος (ερασιτεχνικός μεν, αποτελεσματικός δε) για να ασχοληθείς με οτι αφορά τις ηλεκτρονικές-ηλεκτρικές συσκευές. Παρ'όλα αυτά υπάρχουν πολλά χρήσιμα πράγματα που μπορεί κανείς να πάρει απο τα ελληνικά πανεπιστήμια όσον αφορά την θεώρια αλλά και την πράξη...

Για μένα και πολλούς άλλους δεν ήταν ένας τρόπος, αλλά ο μόνος δυνατός τρόπος.
Την εποχή (1960) που εγώ τελείωνα το Γυμνάσιο (Λύκειο με τη σημερινή ορολογία) αλλά και μέχρι που κόντευα να τελειώσω το Πανεπιστήμιο, δεν υπήρχαν στην Ελλάδα όχι μόνο Ανώτατες, αλλά ούτε καν Ανώτερες Σχολές Ηλεκτρονικών. Η Σχολή Ηλεκτρονικών του Αναστασιάδη είχε χαρακτηρισθεί σαν μέσης εκπαίδευσης και στο Πολυτεχνείο δεν υπήρχε τακτική έδρα Ηλεκτρονικής.
Αν ήθελες να κάνεις προχωρημένες σπουδές στα Ηλεκτρονικά έπρεπε να εκπατρισθείς. Και εκείνα τα χρόνια δεν ήταν τόσο εύκολο, ούτε και τόσο αποδεκτό όσο σήμερα, να "σε σπουδάζουν" οι γονείς σου στο εξωτερικό.