PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος ΑΜ 1000 watt 4-250 parrallel



λινκ 95,1
28-02-09, 02:04
πως σας φαινεται η διαταξη των υλικων?
η κατασκευη γινεται στα εργαστηρια της εταιριας ΗΛΕΚΤΡΟΝ στη Θεσσαλονικη
η ολη σχεδιαση ειναι δικη μου η υλοποιηση του φιλου μου Γιωργου ΓΑΚΗ
MASTER ΤΗς μηχανουργικης οπως αλλωστε ειναι εμφανες.....


Δημοσθενης:glare:

dovegroup
28-02-09, 02:08
Κουκλι...:001_rolleyes:

GR_KYROS
28-02-09, 15:07
Πολύ ωραία κατασκευή,
μόνο πρόσεξε διότι βλέπω πολύ κολλητά τα υλικά για τόσο υψηλή τάση.

sv9cvk
28-02-09, 19:44
Σαν συνολο ειναι καλη κατασκευη αλλα μιας και βλεπω οτι υπαρχει απλετος χωρος ειναι κριμα να τον σπαταλας ετσι ωστε να εχεις προβλημα στην τοποθετηση των αλλων υλικων αλλα και του RF τσοκ απο οτι βλεπω οπως και οι λαμπες ειναι τοποθετημενες αναμεσα στις προεκτασεις των ρυθμιστικων του κυκλωματος προσαρμογης,με αποτελεσμα την στιγμη που εχεις υλικα συντονισμου που αντεχουν αρκετη ισχυ πανω απο το 1KW να μην μπορεις αργοτερα να προσαρμοσεις μια αλλη λυχνια κατι το οποιο θα ηταν ευκολο με αλλη διαταξη των υλικων.
Εγω στο συγκεκριμενο κουτι θα εβαζα τους πυκνωτες τον εναν πανω στον αλλον αφηνοντας τεραστιο χωρο για μετατροπες αργοτερα αλλα και τα υπολοιπα στοιχεια του κυκλωματος.
Σκεψου το και αν κρινεις οτι εχω δικιο δεν ειναι αργα για αλλαγες
σου στελνω μια φωτο με εναν ενισχυτη που φτιαχνω με μια 3CX3000A7
να δεις τι εννοω
Στο δικο μου το πηνιο δεν ειναι μεταβλητο αλλα η μεταγωγη γινεται με ρελε μιας και θα συντονιζει αυτοματα (η τουλαχιστον ελπιζω να το κανει!!!!!!!:confused1::confused1:)αλλα βλεπεις την διαφορα στον χωρο.
Δες και ενα αλλο που εχω φτιαξει παλαιοτερα http://www.sv9cvk.gr/hfamplifier.htm
Καλη επιτυχια
Χρηστος

λινκ 95,1
28-02-09, 20:40
φιλε Χρηστο η Κρητη μας εντυπωσιαζει!!!
εσυ εχεις ξεφυγει .... εχεις δικιο για τις παρατηρησεις σου αλλα δεν θα μετατραπει ο ενισχυτης ,θα τον δουλεψουμε στα ταπεινα 1000 watt.Το πηνειο που εχουμε πρεπει να ειναι ιδιο με το δικο σου και σιγουρα θα δουλεψει χωρις προβλημα με την ισχυ αυτη.Δειξε μας καποια αποψη απο το κατω τμημα της εισοδου να παρω καποια ιδεα για προσαρμογη εισοδου

sv9cvk
28-02-09, 21:07
φιλε Χρηστο η Κρητη μας εντυπωσιαζει!!!
εσυ εχεις ξεφυγει .... εχεις δικιο για τις παρατηρησεις σου αλλα δεν θα μετατραπει ο ενισχυτης ,θα τον δουλεψουμε στα ταπεινα 1000 watt.Το πηνειο που εχουμε πρεπει να ειναι ιδιο με το δικο σου και σιγουρα θα δουλεψει χωρις προβλημα με την ισχυ αυτη.Δειξε μας καποια αποψη απο το κατω τμημα της εισοδου να παρω καποια ιδεα για προσαρμογη εισοδου
Φιλε Δημοσθενη εχεις δικιο το πηνιο (το κοματι για τις χαμηλες μπαντες)ειναι το ιδιο με το δικο σου (αλλα λιγο κανιβαλισμενο :evil::twisted:)δεν εχει προβλημα αν θα δουλεψει με αυτην την ισχυ σε καμια μπαντα !!!
Την εισοδο δεν την εχω τελειωσει ακομα αλλα θα ειναι με προσυντονισμενα κυκλωματα Π ενα σε καθε μπαντα)ειναι ενα απο τα πολλα που πρεπει να γινουν ακομα !!! :saad::crying:
Γεια χαρα Χρηστος

CrazyWater
28-02-09, 21:07
Τη ενοεις προσαρμογη εισοδου τη ζητας συκγεκριμενα γιατι του Χρηστου δεν ειναι για ΑΜ.

sv9cvk
28-02-09, 21:11
Τη ενοεις προσαρμογη εισοδου τη ζητας συκγεκριμενα γιατι του Χρηστου δεν ειναι για ΑΜ.
Γεια σου Νικο!!!!
Το πακετο φευγει την Τριτη !!!!(καιρος ητανε):blushing::blushing:
Ναι ειναι για ολη την HF μπαντα και ισως στα 50Mhz:confused1:
Αλλα δεν αλλαζει τιποτα αν η εισοδος ειναι 50Ω!!

tzitzikas
28-02-09, 21:28
πολύ ωραία κατασκευή.λινκ 95,1 θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις καποιες οδηγίες για την κατασκευή του τσοκ ανόδου

λινκ 95,1
28-02-09, 21:40
νικο τελικα για εισοδο σκεφτομαι κα τερματισω σε μια αντισταση 50 Ω μεσω ενος πυκνωτη 1 nf για να ειναι broadband ,θα χρειασθει μεγαλυτερη οδηγηση αλλα δε με πειραζει εχω αρκετα watt να δωσω,εσυ τι προτεινεις?

sv9cvk
01-03-09, 01:09
νικο τελικα για εισοδο σκεφτομαι κα τερματισω σε μια αντισταση 50 Ω μεσω ενος πυκνωτη 1 nf για να ειναι broadband ,θα χρειασθει μεγαλυτερη οδηγηση αλλα δε με πειραζει εχω αρκετα watt να δωσω,εσυ τι προτεινεις?
Μιας και πηρα φορα να σου απαντησω εγω:001_rolleyes:!!
Θα σου δουλεψει μια χαρα (το ιδιο εχω κανει στο δικο μου με τις GU74 στο λινκ που σου εδωσα παραπανω) μονο που θα χρειαστεις αρκετη παραπανω οδηγηση (νομιζω 50 με 60W ΡΕΡ πρεπει να ειναι καλα θα το βρεις συμφωνα με τα χαρακτηριστικα των λυχνιων και το ρευμα πλεγματος )Πρεπει φυσικα η αντισταση να ειναι τουλαχιστον 150W μη επαγωγικη.
Τωρα υπαρχουν και αλλοι τροποι (με balun 4/1 και αντισταση 200Ω )αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε και δεν εχω γνωμη!!:blush:
BYE Χρηστος

jeik
01-03-09, 01:58
:thumbup1: :thumbup:

Πολυ ομορφες κατασκευες .

ReFas
01-03-09, 09:45
Μιας και πηρα φορα να σου απαντησω εγω:001_rolleyes:!!
Θα σου δουλεψει μια χαρα (το ιδιο εχω κανει στο δικο μου με τις GU74 στο λινκ που σου εδωσα παραπανω) μονο που θα χρειαστεις αρκετη παραπανω οδηγηση (νομιζω 50 με 60W ΡΕΡ πρεπει να ειναι καλα θα το βρεις συμφωνα με τα χαρακτηριστικα των λυχνιων και το ρευμα πλεγματος )Πρεπει φυσικα η αντισταση να ειναι τουλαχιστον 150W μη επαγωγικη.
Τωρα υπαρχουν και αλλοι τροποι (με balun 4/1 και αντισταση 200Ω )αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε και δεν εχω γνωμη!!:blush:
BYE Χρηστος

Γειά σου Χρήστο.
Το κύκλωμα με την αντίσταση σαν φορτίο δουλεύει καλά αν είναι λινεαρ σε ΑΒ1 τάξη, χωρίς να τραβάει ρεύμα δηλαδή το οδηγό.
Στο δικό σου με τις GU74, αν έχεις -55 στο οδηγό όπως γράφεις, θα μπορείς να δώσεις ως 30W PEP χωρίς παραμορφώσεις και παρενέργεις -σπλατερ.
Και με μπαλουν 4προς1 δουλεύει καλά, θέλεις λιγότερη οδήγηση μόνο και 200Ω μη επαγωγική όπως είπες.
Δε ξέρω ο φίλος Δημοσθένης αν θέλει να δουλέψει σαν λινεαρ τις 4-250 (που στη φωτογραφία είναι 4-400 :001_rolleyes:)
Αν είναι σε τάξη C με ανοδική διαμόρφωση νομίζω θα έχει προβλήματα.

ΥΓ. Χρήστο το πηνίο σου είναι αυτοσχέδιο; του Δημοσθένη είναι Ρωσικο αν δε κάνω λάθος;

sv9cvk
01-03-09, 11:01
Γειά σου Χρήστο.
Το κύκλωμα με την αντίσταση σαν φορτίο δουλεύει καλά αν είναι λινεαρ σε ΑΒ1 τάξη, χωρίς να τραβάει ρεύμα δηλαδή το οδηγό.
Στο δικό σου με τις GU74, αν έχεις -55 στο οδηγό όπως γράφεις, θα μπορείς να δώσεις ως 30W PEP χωρίς παραμορφώσεις και παρενέργεις -σπλατερ.
Και με μπαλουν 4προς1 δουλεύει καλά, θέλεις λιγότερη οδήγηση μόνο και 200Ω μη επαγωγική όπως είπες.
Δε ξέρω ο φίλος Δημοσθένης αν θέλει να δουλέψει σαν λινεαρ τις 4-250 (που στη φωτογραφία είναι 4-400 )
Αν είναι σε τάξη C με ανοδική διαμόρφωση νομίζω θα έχει προβλήματα.

ΥΓ. Χρήστο το πηνίο σου είναι αυτοσχέδιο; του Δημοσθένη είναι Ρωσικο αν δε κάνω λάθος;
Καλημερα σε ολους


Νικο εχεις δικιο με 30-40W οδηγειται κανονικα αν ανεβασω ισχυ γινεται ο χαμος!!!
Το πηνιο ειναι ρωσικο το ιδιο ακριβως με του Δημοσθενη μειον καποια εξαρτηματα (εξου και το κανιβανιβαλισμενο:drool: )τα οποια τα αφαιρεσα γιατι δεν το ηθελα ρυθμιζομενο που δεν νομιζω οτι θα αντεχε στην ισχυ αυτη
(ακομα και αν ειναι πολυ καλης κατασκευης και αντοχης!!!) :confused1:.
Αντε να παμε στο καρναβαλι!!!:psonio::psonio:Εγω αν και δεν χρειαζεται να μασκαρευτω Θα ντυθω λαμπα (Οχι Φωτιστικο!!!!!!) \\:D/:-({|=

λινκ 95,1
02-03-09, 01:19
παιδια ευχαριστω για τα σχολια,οι λυχνιες ειναι καμμενες και γιαυτο ειναι αλλανταλλων!
εχω 8 τεμαχια 4-250 αναγγιχτες που φανταζομαι θα μου φτασουν μεχρι να κανω καποιο αλλο project!
εχω φορτιακια 50Ω που βιδωνουν σε ψυκτρα για 250watt αυτα θα βαλω για να εχω broad band εισοδο...
το πηνιο μου το πουλησαν για γερμανικο καποιοι απατεωνες εδω στη Θεσσαλονικη:cursing::confused1::saad:

itta-vitta
02-03-09, 23:41
Δεν είδα να υπάρχει εξαερισμός στις λυχνίες δηλ δεν είδα να φαίνεται κανένας ανεμιστήρας. Υπ' όψιν οτι η 4-250 φοράει ένα "ποτήρι" το οποίο κατευθύνει τον αέρα από τις τρύπες της βάσης γύρω γύρω από το γυαλί της λυχνίας για να γίνεται η ψύξη.

dovegroup
03-03-09, 00:30
Δεν είδα να υπάρχει εξαερισμός στις λυχνίες δηλ δεν είδα να φαίνεται κανένας ανεμιστήρας. Υπ' όψιν οτι η 4-250 φοράει ένα "ποτήρι" το οποίο κατευθύνει τον αέρα από τις τρύπες της βάσης γύρω γύρω από το γυαλί της λυχνίας για να γίνεται η ψύξη.

Προφανώς την ψύξη την φοράει απο το πίσω μέρος που έχει γρύλιες ή απο πάνω. Διακρίνω τρύπες μπροστά για να μπεί σε Rack να δεν κάνω λάθος.
Δεν φαίνετε να εχουν ολοκληρώσει την κατασκευή ή μας την δείχνουν με ανοιχτό το σασί.
Επίσης δεν βλέπω ανόδους συνδεμένες οπότε είναι υπο κατασκευή.

itta-vitta
03-03-09, 16:17
Οι γρύλιες μαλλον είναι γενικά για να υπάρχει μια κυκλοφορία αέρα.
Είδικά για τις λυχνίες πρέπει να υπάρχει αεροστεγής θάλαμος που να οδηγεί τον αέρα στις βάσεις των λυχνίων και από από εκεί μέσα από τις τρύπες που έχει το "στεφάνι" στο κάτω μέρος της λυχνίας, να περνάει ο αέρας και ψυχει τη κάθε λυχνία με τη βοήθεια του ειδικού "ποτηριού" όπως έχω πει.

λινκ 95,1
05-03-09, 22:41
ο ενισχυτης ειναι υπο κατασκευη και η ψυξη δεν ειναι απολυτος απαραιτητη για την μπαμτα των μεσαιων κυμματων παρολαυτα θα υπαρχει μια χαλαρη ροη για την ψυξη των βασεων χωρις το ειδικο ποτηρι που ειναι απαραιτητο για συχνοτητες ανω των 30 MHZ ΠΟΥ δεν μας ενδιαφερουν εδω!

H3
05-03-09, 22:54
ο ενισχυτης ειναι υπο κατασκευη και η ψυξη δεν ειναι απολυτος απαραιτητη για την μπαμτα των μεσαιων κυμματων παρολαυτα θα υπαρχει μια χαλαρη ροη για την ψυξη των βασεων χωρις το ειδικο ποτηρι που ειναι απαραιτητο για συχνοτητες ανω των 30 MHZ ΠΟΥ δεν μας ενδιαφερουν εδω!


Καλησπερα ,η ψυξη ειναι Απολυτως Απαραιτητη ,ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση στα 1000 watt out λειτουργειας χωρις βεβιασμενη κυκλοφορια αερα για ψυξη ,ασχετως συχνοτητας λειτουργειας .