PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλάρμ σε μηχανή.



billys7
03-03-09, 19:09
Ξέρετε κάποιο κύκλωμα για να βάλω αλάρμ στη μηχανή μου?
Χρειάζεται να αλλάξω το φλασέρ?

diamadiss
03-03-09, 21:11
Φίλε μου σου έφταξα δυο κυκλώματα το ενα χωρίς διόδους θα σου δουλεύει αλλά δεν θα σου αναβει το ενδεικτικό λαμπάκι και το άλλο με τις διόδους θα σου δουλεύει και το λαμπάκι ειδοποίησης. Το ρελέ που θα βάλεις όμως θα πρέπει να αντέχει το ρεύμα που θα τραβάνε και οι τρείς λάμπες. Εαν ξέρεις πές μου πόσα Watt είναι οι πίσω λάμπες και πόσα οι μπροστά για να σου πώ πόσα Ampere ρελέ να πάρεις. Ελπίζω να βοήθησα.:001_cool:

gep58
03-03-09, 21:26
Διαμαντή,
έλεγξε ακόμη μια φορά τα σχέδια. Μάλλον υπάρχει λάθος.

gep58

diamadiss
03-03-09, 21:59
Που υπάρχει γιατί δεν βρίσκω κάτι.:001_smile:

gep58
04-03-09, 00:08
Έτσι όπως βλέπω την συνδεσμολογία στον διακόπτη "φλας/αλαρμ" ακυρώνεται η λειτουργία "φλας" και είναι μόνο "αλαρμ" σε όποια από τις δύο θέσεις κι αν βρεθεί.
Πρέπει να υπάρξει και δεύτερος διακόπτης για το "αλαρμ".

gep58

billys7
04-03-09, 00:21
Αυτή είναι η συνδεσμολογία της μηχανής μου.

billys7
04-03-09, 00:35
Αν παρεμβάλλω ένα δεύτερο φλασέρ, όπως στο παρακάτω σχέδιο ποια θα πρέπει να είναι τα στοιχεία του, δηλαδή πως θα τον ζητήσω?
Επίσης με αυτόν τον τρόπο δε νομίζω να δημιουργώ πρόβλημα στο led των οργάνων?
Και κάτι ακόμα πως μπορώ να απαγορέψω την κατά λάθος λειτουργία και του φλας και του αλάρμ ταυτόχρονα?

diamadiss
04-03-09, 16:02
Εχεις δίκιο φίλε μου οτι πρέπει να υπάρξει δεύτερος διακόπτης και σου έφτιαξα ένα άλλο σχήμα για το πως πρέπει να γίνει.

billys7
04-03-09, 16:15
Και ποια είναι τα χαρακτηριστικά του φλασέρ?
Μπορώ με μια άλλη διάταξη να χρησιμοποιήσω τον ίδιο φλασέρ δηλαδή ένα φλασέρ για όλα?

gsmaster
04-03-09, 16:15
Αν παρεμβάλλω ένα δεύτερο φλασέρ, όπως στο παρακάτω σχέδιο ποια θα πρέπει να είναι τα στοιχεία του, δηλαδή πως θα τον ζητήσω?
Επίσης με αυτόν τον τρόπο δε νομίζω να δημιουργώ πρόβλημα στο led των οργάνων?
Και κάτι ακόμα πως μπορώ να απαγορέψω την κατά λάθος λειτουργία και του φλας και του αλάρμ ταυτόχρονα?


Όπως το έχεις θα δουλέψει αλλά αν έχεις ένα φλας ανοιχτό και ανοίξεις και τα αλαρμ τι θα γίνει?

Προτείνω ο διακόπτης του αλάρμ να έχει 3 επαφές. Οι δύο θα πάνε για τα δεξιά και αριστερά φλας και η 3η θα κόβει το ρεύμα απο το φλασέρ των φλάς για να απεφεχθεί η περίπτωση να δουλέυουν και τα δυο φλασέρ.

gsmaster
04-03-09, 16:18
Αυτά τα φλασέρ είναι ανάλογα με τα watt της λάμπας. Αν βάλεις το ίδιο φλασέρ θα αναβοσήνουν πιο αργά. Γι αυτό και όταν καίγεται μια λάμπα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα τα φλας γιατί αλλάζει το φορτίο του.

diamadiss
04-03-09, 16:44
Απλώς θα ζητήσεις ενα φλασέρ 12volt για την μηχανή σου. Τίποτε άλλο και θα είσαι ΟΚ.:wiink:

billys7
04-03-09, 17:32
Οκ. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

diamadiss
04-03-09, 22:16
Όντως αλλά επειδή οι λάμπες απο το μηχανάκι δεν είναι πολλών Watt οι μπροστά δεν θα δει μεγάλη διαφορά.:lool:

panandreas
05-03-09, 12:59
Καλημέρα παιδιά. Ευκαιρία να βάλω και εγώ alarm στο παπί:001_smile:
Να ρωτήσω κάτι? Έαν είναι να πάρει ακριβώς το ίδιο φλασέρ δηλαδή το υπάρχον φλασερ μπορεί να σηκώσει και τις 4 λάμπες νομίζω υπάρχει και άλλη μια λύση, πιο δύσχρηστη άλλα και πιο οικονομική.
Μπορεί με ένα διακόπτη να γεφυρώσει τα αριστερά με τα δεξιά φλας και όταν θέλει να ανάψει alarm να πρέπει να βραχυκυκλώσει πρώτα αυτόν τον διακόπτη και μετά να ανάψει είτε αριστερό είτε δεξί φλας.
Δυστυχώς δεν έχω σχεδιαστικό ηλεκτρονικών και βαριέμαι αυτή τη στιγμή να το φτιάχνω σε photoshop, αλλά αν χρειάζεται το κάνω.

billys7
05-03-09, 15:22
Υπάρχει φλασέρ που να κάνει και τις δύο λειτουργίες, δηλαδή να λειτουργεί και σαν αλάρμ αλλά και σαν φλας?

diamadiss
05-03-09, 16:54
Παιδιά επειδεί εάμ δείτε τα φλασέρ που χρησιμοποιούν είναι ίδια με αυτά των φλάς τα περισσότερα αυτοκίνητα, οπότε για εμένα δεν τίθεται τέτιο θέμα. Στο αυτοκίνητο μου που έβαλα χρησιμοποίησα ίδιο φλασέρ με τα φλάς και δεν εχωμεχρι στιγμίς κανένα πρόβλημα.:wiink:

billys7
05-03-09, 17:28
Παιδιά επειδεί εάμ δείτε τα φλασέρ που χρησιμοποιούν είναι ίδια με αυτά των φλάς τα περισσότερα αυτοκίνητα, οπότε για εμένα δεν τίθεται τέτιο θέμα. Στο αυτοκίνητο μου που έβαλα χρησιμοποίησα ίδιο φλασέρ με τα φλάς και δεν εχωμεχρι στιγμίς κανένα πρόβλημα.:wiink:

Επειδή δεν κατάλαβα, στο αυτοκίνητο υπάρχει ξεχωριστό φλασέρ για τα φλας και άλλο για το αλαρμ?

diamadiss
05-03-09, 20:40
Σε κάποια αυτοκίνητα ναι σε αυτά που είναι μοντέλα πρίν το 2000.

xsterg
06-10-13, 13:31
παιδια επαναφερω το θεμα. μολις τελειωσα την εγκατασταση αλαρμ στο σκουτερ της γυναικας μου. ειναι ενα daytona miro 130. το μονο που χρειαστηκα ειναι ενας διακοπτης για αλαρμ που τον πηρα απο το εμπαυ με το σημα του τριγωνου αλαρμ επανω του και το ηλεκτρικο σχεδιαγραμμα του σκουτερ. με αυτα και με υπομονη λογω του περιορισμενου χωρου τοποθετησα τον διακοπτη στο τιμονι και εκανα την συνδεσμολογια. πλεον ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την λειτουργια του και απο το τελικο αποτελεσμα απο αισθητικης αποψης.

geo-lar
16-08-19, 04:34
Παιδιά καλησπέρα σας.
Δεν μπορώ να βρω το κύκλωμα για τα αλαρμ.
Υπάρχει κάπου και δεν το βλέπω ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

αλπινιστης
16-08-19, 14:36
Καλησπερα Γιωργο.
Σχεδια θα δεις στις δυο προηγουμενες σελιδες του ποστ. Εαν επανω δεξια επιλεξεις την 1η και την 2η σελιδα βλεπεις αυτο που ψαχνεις?

geo-lar
16-08-19, 21:31
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν ανοίγει τίποτα.
Βλέπω το εικονίδιο αλλά δεν ανοίγει.
Υπάρχει περίπτωση να τα βρω κάπου αλλού στο site ή να κάνω κάτι λάθος;