PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβολέας μετάλλου



triantior
05-03-09, 14:49
Γειά και χαρά και από μένα σε όλα τα μέλη και φίλους του Fotum.Eίμαι νέος στην παρέα σας και χρειάζομαι τα φώτα σας.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Λοιπόν το πρόβλημά μου. Πήρα έναν προβολέα μετάλλου με λάμπα HQI-TS 400W, δούλεψε γιά 15 μέρες κανονικά και μετά άρχισε να ανάβει και να σβήνει όποτε αυτός ήθελε.Τον έστειλα πίσω και μου αλλάξανε το σύστημα έναυσις και την λάμπα. Πάλι τα ίδια. Ανάβει γιά 2-3 λεπτά και σβήνει.Τον ξαναέστειλα πίσω (μέσα στην εγγύηση φυσικά) και μου δώσανε καινούργιο.Δούλεψε κανονικά πάλι γιά μερικές μέρες και τώρα όταν ανοίγω τον διακόπτη κάνει ένα τρέμουλο η λάμπα σαν να μην έχει την δύναμη να ξεκινήσει. Μετά από μία ώρα μπορεί να ανάψει, δουλεύει γιά 2-3-4 ώρες και μετά σβήνει μόνος του.Τι μπορεί να συμβαίνει? Είπα μήπως το πρόβλημα είναι δικό μου, αλλά ο προβολέας έχει δική του γραμμή με 2,5άρι καλώδιο και δικό του ασφαλοδειακόπτη.Αν μπορει κάποιος να βοηθήσει γιατί θα με τρελάνει.Είναι δυνατόν σε τρείς αλλαγές να έχω τρείς ελλατωματικούς προβολείς? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Tolis-Sx
05-03-09, 16:27
:001_smile::001_smile: το μονο σιγουρο ειναι οτι κολλαει ο εκιννητης...η αλλιως σταρτερ.....αλλο προβλημα ειναι οτι λαμπα ισως να ειναι πολυ μεγαλη για τον εκινητη να την ξεκινησει..........καλου κακου ελενξε και τον μετασχηματιστη......ισως με την θερμοτητα ....κοβεται....εχει καπου διακοπη.....αλλα αν ειναι και κινεζικος.....καλυτερα αστον....προτιμησε να ειναι Φωςνοβα η κατι αλλο....Ιταλικο κατα προτιμηση ........:biggrin::biggrin:καλη τυχη

sakis
05-03-09, 16:42
υπαρχει μια περιπτωση να παιζει ρολο η κλιση που τον εχεις βαλει .....

παρε το κουτι μιας καινουργιας λαμπας και πανω του
θα βρεις ορισμενες πληροφοριες γιατις θεσεις που επιτρεπει η οχι το εργοστασιο

triantior
05-03-09, 16:43
σ' ευχαριστώ πολύ.Ο προβολέας ειναι 400ρης άρα η λάμπα εντάξει.Το θέμα είναι ότι τουλάχιστον δεν είναι θέμα δικό μου, της γραμμής.

triantior
05-03-09, 16:52
Το κουτί δεν το έχω αλλά θα τον αλλάξω κλίση έστω και στην τύχη να δω αν προκύψει κάτι.Σ' ευχαριστώ Σάκη.

tyf
06-03-09, 11:25
Το κουτί δεν το έχω αλλά θα τον αλλάξω κλίση έστω και στην τύχη να δω αν προκύψει κ
άτι.Σ' ευχαριστώ Σάκη.a
αμα σου αλακσαν εκινιτη και λαμπα τοτε ειναι θεμα κακιας επαφής.το σινιθιζουν οι καινοθριοι προβολείς.καπου μεσα στον προβολεα

triantior
06-03-09, 13:50
Όταν λες θέμα επαφής το μόνο που μένει είναι απο ντουί σε λάμπα γιατί μέχρι το ντουί έχω ρεύμα κανονικά χωρίς να γνωρίζω όμως αν είναι ικανό να ξεκινήσει τη λάμπα.Σ' ευχαριστώ.

sv9cvk
06-03-09, 20:28
Το οτι εχει ταση στο ντουι ΟΚ!! αλλα η λαμπα την παιρνει:001_rolleyes:(την ταση ):confused1:
Σηκωσε (με κλειστη την ταση φυσικα:001_rolleyes:) το "λαμακι" (αυτο με το ελατηριο) λιγο και σφυξε παραπανω την λαμπα γιατι υπαρχει περιπτωση κακης επαφης με αποτελεσμα να σου κανει το συγκεκριμενο προβλημα.
Αν δεν δουλεψει και ετσι κανε κανενα ευχελαιο:laugh:!!!
Χρηστος

sakis
06-03-09, 20:40
οταν ενα μηχανημα εχει θεμα επαφης ειναι μαλλον απιθανο να λειτουργει κανονικα για δυο και τρεις ωρες ....

υποτιθεται οτι αναζηταμε λυσεις σαν τεχνικοι ....ολα τα παραπανω ακουγονται κατι σαν κυνηγι μαγισσας ....

sv9cvk
06-03-09, 20:59
οταν ενα μηχανημα εχει θεμα επαφης ειναι μαλλον απιθανο να λειτουργει κανονικα για δυο και τρεις ωρες ....

υποτιθεται οτι αναζηταμε λυσεις σαν τεχνικοι ....ολα τα παραπανω ακουγονται κατι σαν κυνηγι μαγισσας ....

Σακη ειναι κοινη βλαβη οταν δεν ειναι καλα βιδωμενη η λαμπα η οταν το λαμακι ειναι πιο κατω η και τα δυο μαζι ετσι ωστε οταν ειναι κρυο να κανει επαφη και οταν ζεσταθει να απομακρυνεται και μετα απο λιγο καιρο δεν αναβει καθολου !!!!!δεν ειναι καθολου απιθανο !!!
Οσο για το κυνηγι μαγισσας και τεχνικοι που κολαει ????
Δεν ειναι σωστη λυση να κανει δηλαδη ενα ευχελαιο??????
Δεν το καταλαβαινω:confused1::confused1::cursing:
ΛΕΣ:?::?::?:!!!!!!!

sakis
06-03-09, 21:04
φιλε χρηστο ....λυπαμαι αλλα μαλον κανεις λαθος ....ολα αυτα που αναφερεις επαρκουν για μια λαμπα μινιον 40 βαττ σε ενα πολυφωτο

οι λαμπες hqi και η συγκεκριμενη 400 βαττ δουλεουν με τοσο πολυ ρευμα και ειδικοτερα κατα την εκινηση οπυ αν σε καποια περιπτωση το ντουι δεν εκανε καλη επαφη απο τον σπινθηρα και το αρκ θα επαιρνε φωκο μεσα σε ενα λεπτακι .....

sv9cvk
06-03-09, 21:30
φιλε χρηστο ....λυπαμαι αλλα μαλον κανεις λαθος ....ολα αυτα που αναφερεις επαρκουν για μια λαμπα μινιον 40 βαττ σε ενα πολυφωτο

οι λαμπες hqi και η συγκεκριμενη 400 βαττ δουλεουν με τοσο πολυ ρευμα και ειδικοτερα κατα την εκινηση οπυ αν σε καποια περιπτωση το ντουι δεν εκανε καλη επαφη απο τον σπινθηρα και το αρκ θα επαιρνε φωκο μεσα σε ενα λεπτακι .....

Εχεις δικιο εν μερη αλλα επειδη δεν μιλαω ποτε για να πω κατι (και ας ειναι ασχετο για να το παιξω παντογνωστης )και επειδη εχω δει πολλες φορες αυτο το εργο λογω εργασιας σε πληροφορω οτι γινεται (το πως ειναι αλλο αλλα και εκτος θεματος)
Αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια εγω εκανα μια προταση στον φιλο τον triantior που εχει δοκιμασει καμποσα ας δοκιμασει και αυτο που του ειπα και αν εχω δικιο εχει καλως αν οχι τοτε τιποτα.
Τελος εδω
Φιλικα Χρηστος

triantior
07-03-09, 15:42
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ που ασχοσείστε τόσο με το θέμα μου.Κάθε γνώμη μετράει.Αυτή την στιγμή τον έχω μπροστά μου και παλεύω αυτά που μου είπατε.Δούλεψε 50 λεπτά με το ρολόι και έσβησε.Βρήκα κάτι άλλο όμως και τον ξεκήνησα πάλι.Να δω πόσο θα δουλέψει και θα σας πω.

triantior
08-03-09, 13:30
Παιδιά δυστυχώς πάλι τα ίδια. Τώρα δεν ξεκινά καν.Κάνει μιά φλογίτσα στην λάμπα και μένει εκεί. Το πιθανότερο πρόβλημα νομίζω πως πρέπει να είναι ο μετασχηματηστής.

bodysnatcher
17-01-16, 00:54
Καλησπέρα παιδια , χρονια πολλα και καλη χρονια.

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα μ εναν προβολεα 400w εξωτερικο με φωτοκυτταρο μερας-νυχτος. Αλλαχθηκε η λαμπα, ο μετασχηματιστης (που ο προηγουμενος ειχε καει) και ο εκκινητης. Απο τοτε αναβει για λιγο και σβηνει οταν νυχτωσει. Παιζει να ειναι ελαττωματικος ο μ/τ;

el greco 1
17-01-16, 08:29
αλαξε στο φωτοκυταρο απο την θεση ημερας και βαλτο στη θεση νυκτας.

bodysnatcher
17-01-16, 20:58
φιλε εννοω οταν σουρουπωνει ξεκινα ο προβολεας για κανα διλεπτο και μετα σβηνει. Το φαινομενο επαναλαμβενεται μολις κρυωσει η λαμπα. Προσεξα οτι οταν ειναι σβηστος υπαρχει μια μικρη φλογιτσα στην λαμπα, το φωτοκυτταρο δινει κανονικα εντολη για ν αναψει.

COSTAS1
17-01-16, 21:21
Υπαρχει starter στην λαμπα HQ ?????

COSTAS1
17-01-16, 21:26
Παιρνει starter η HQ???

bodysnatcher
17-01-16, 21:41
ειχε αυτο το μπαλλαστ που καηκε https://www.svetila.com/en/electromagnetic-ballasts/8308-ballast-q400612-230v-50hz-hm-1673309019999.html και αλλαχθηκε, και αυτον τον εκκινητη https://www.svetila.com/en/ignitors/4003-z400-m-ignitor-1477079029994.html που επισης αλλαχθηκε οπως και η λαμπα, αλλα απο τοτε εχω το παραπανω προβλημα!

bodysnatcher
17-01-16, 21:42
στην αρχη αλλαχθηκαν μονο το μπαλλαστ και η λαμπα και παρουσιασε το προβλημα με το ολιγολεπτο αναμμα δοκιμασα αλλαξα και τον εκκινητη αλλα τα ιδια

vasilllis
18-01-16, 10:16
ειχε αυτο το μπαλλαστ που καηκε https://www.svetila.com/en/electromagnetic-ballasts/8308-ballast-q400612-230v-50hz-hm-1673309019999.html και αλλαχθηκε, και αυτον τον εκκινητη https://www.svetila.com/en/ignitors/4003-z400-m-ignitor-1477079029994.html που επισης αλλαχθηκε οπως και η λαμπα, αλλα απο τοτε εχω το παραπανω προβλημα!

Δεν εχω και πολλες γνωσεις επι του θεματος.Βλεπω ομως .Οτι το μπαλαστ ειναι για λαμπες HM και ο εκκινητης για Hi η HS.Πες μας και ποιο τυπο λαμπας εχεις.Φανταζομαι στα 400w.

bodysnatcher
18-01-16, 12:08
η λαμπα ειναι metal halide lamp ,ΗΙ δηλαδη, 400watt. Ν αλλαξω μπαλλαστ οποτε και να παρω για ΗΙ; υπαρχει περιπτωση να εκαψα τον εκκινητη;

vasilllis
18-01-16, 12:44
η λαμπα ειναι metal halide lamp ,ΗΙ δηλαδη, 400watt. Ν αλλαξω μπαλλαστ οποτε και να παρω για ΗΙ; υπαρχει περιπτωση να εκαψα τον εκκινητη;

Ειδα στην swabe οτι τους δινει και για Hi και Hs(φανταζομαι ιδιοι με αυτον που εχεις ειναι) αλλα και για την βλαβη που εχεις δεν νομιζω οτι φταει το μπαλαστ.Απο την στιγμη που αναβει ολα δειχνουν να δουλευουν σωστα.Πριν βαλεις τα καινουργια ανταλακτικα τι εκανε?Μηπως το φωτοκυταρο τα εχει παιξει και μολις δει το φως της λαμπας κοβει?κανε ενα γεφυρωμα να δεις τι γινεται.

alpha uk
18-01-16, 12:56
Συνήθως ,τό πρόβλημα αυτό έχει νά κάνει μέ τό μπαλαστ καί όχι μέ τό στάρτερ, όταν πρόκειται γιά λάμπες HI

bodysnatcher
18-01-16, 13:16
εκανα λαθος παιδια, το μπαλλαστ ειναι patt Q400.561 για ΗΜ και ΗΙ λαμπες, αυτο που καηκε, παιζει ρολο το ειδος; δεν συνεργαζονται; η λαμπα ειναι ΗΙ Αρα πρεπει να συνεργαζονται ολα με τον τυπο της; ο φωτοαισθητηρας ειναι ο http://www.lamp-shop.gr/elegxos-diakopths-lykofotos-tw1-abb.html , δινει κανονικα εντολη οταν σκεπαζω το μανιταρι. Οταν σβησει η λαμπα αφου αναψει για κανα διλεπτο, το κυκλωμα συνεχιζει να ναι κλειστο και η λαμπα εχει μια μικρη φωτιτσα μεσα.

vasilllis
18-01-16, 16:04
Συνήθως ,τό πρόβλημα αυτό έχει νά κάνει μέ τό μπαλαστ καί όχι μέ τό στάρτερ, όταν πρόκειται γιά λάμπες HI
αφου αναβει Γιαννη,τι προβλημα να δημιουργει?


εκανα λαθος παιδια, το μπαλλαστ ειναι patt Q400.561 για ΗΜ και ΗΙ λαμπες, αυτο που καηκε, παιζει ρολο το ειδος; δεν συνεργαζονται; η λαμπα ειναι ΗΙ Αρα πρεπει να συνεργαζονται ολα με τον τυπο της; ο φωτοαισθητηρας ειναι ο http://www.lamp-shop.gr/elegxos-diakopths-lykofotos-tw1-abb.html , δινει κανονικα εντολη οταν σκεπαζω το μανιταρι. Οταν σβησει η λαμπα αφου αναψει για κανα διλεπτο, το κυκλωμα συνεχιζει να ναι κλειστο και η λαμπα εχει μια μικρη φωτιτσα μεσα.

λογικα εχει να κανει με αν δεχονται εκκινητες η οχι.Αρα εισαι σιγουρος οτι διακοπτης λυκοφωτος δουλευει σωστα .
Αυτο που ανεβασες ειναι μονο για ΗΜ λαμπες.τελικα εισαι σιγουρος ειχε αυτο και με ΗΙ λαμπα?

djsadim
18-01-16, 18:02
Άλλαξε θέσει στο φωτοκύτταρο. όταν ανάβει ο προβολέας παίρνει εντολή (βλέπει φως από το προβολέα) και σβήνει μετά ξανά κάνει κύκλο και έχεις αυτό το φαινόμενο.

alpha uk
18-01-16, 23:12
https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://en.m.wikipedia.org/wiki/Metal-halide_lamp&ved=0ahUKEwihxeHC47PKAhXKpx4KHXp-CqQQFggfMAI&usg=AFQjCNGyXcGTrrLnOgEpq4FBiCqs5MLN1w&sig2=j5NCTe9k4bQB8OQvTGrCUQ. Βασίλη ή σκέψη μου έχει νά κάνει μέ τήν θεωρία τής λειτουργίας αυτού τού τύπου φωτιστικών .Τό άνωθεν link στό Wikipedia εξηγεί τήν λειτουργία τού μπαλαστ , δέν είναι αναλυτικό ,απλά δείνει ορισμένες απαντήσεις. Στήν προκειμένη περίπτωση, προσωπικά, πιστεύω ότι ή τό μπαλαστ δέν κάνει αυτό πού πρέπει νά κάνει ( σωστή τάση, σωστά αμπέρ, σωστή απόκλιση τάσης έντασης) ή, ή λάμπα δέν ολοκληρώνει τόν κύκλο της ,ώστε νά κρατήσει τήν σωστή θερμοκρασία

bodysnatcher
23-01-16, 14:08
Καλημερα παιδια!

συνεβη κατι αξιοσημειωτο, ενω επικοινωνησα με το καταστημα που προμηθευτηκα , μπαλαστ, λαμπα και εκκινητη συμφωνησαν κι αυτοι οτι μου εδωσαν λαθος μπαλαστ για την συγκεκριμενη λαμπα και πρεπει να παρω το αντιστοιχο. Ελα ομως που ρθαν τα κρυα! και τωρα ο προβολεας λειτουργει μια χαρα, εδω και μια βδομαδα η τουλαχιστον απ την ωρα που θα σουρουπωσει 5,30 με 7 που ειμαι εκει, δεν ξερω αν ζεσταινεται τωρα αργοτερα και σβηνει τοτε.

bodysnatcher
31-01-16, 14:44
καλημερα, τωρα που φυγαν τα πολλα κρυα εχει την ιδια συμπεριφορα ναβει κανα πενταλεπτο και σβηνει, μου παν οτι παιζει να φταιει και το λαμακι απο το ντουι, θα τον σπασω!

bodysnatcher
31-01-16, 22:30
λοιπον, τελευταια προσπαθεια, θα τοπουετησω καινουργιο ντουι και αυτο το μπαλαστ, ειναι συμβατο ετσι;62347

vasilllis
01-02-16, 00:01
λοιπον, τελευταια προσπαθεια, θα τοπουετησω καινουργιο ντουι και αυτο το μπαλαστ, ειναι συμβατο ετσι;62347

Ηι δεν ειπες πηρες λαμπα?

bodysnatcher
01-02-16, 00:10
η λαμπα που εχω τοποθετησει ειναι metal halide lamp ,ΗΙ δηλαδη

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
01-02-16, 09:36
καλημερα καλο μηνα και επειδη τυχαινει να εχω παρομειεσ λαμπες στο μαγαζι , δες και τι κλιση εχει η λαμπα , πχ οι αχλαδωτες σηκωνουν κλιση 40μιρες οι ΗΙ ομως δεν θελουν καθολου αυτο μου το ειχε πει ηλ/γος βαρβατος μετα πρεπει ολα μα ολα να συνεργαζωνται ,και κατι τελευταιο οταν η λαμπα εχει δουλεψει πχ 10 λεπτα και γινει διακοπη ρευματος , η κλισουμε εμεις το ρευμα δεν μπορουμε να την ξαναβαλουμε μπροστα γιατι τα μεταλα που εχει μεσα οπια ειναι αυτα ξεκινανε το ιονισμο οταν η λαμπα ειναι κρυα .ελπιζω να βοηθησα.

bodysnatcher
01-02-16, 13:12
Νεκταριε αυτη ειναι η κλιση του, https://drive.google.com/file/d/0B7vSqn9JHGBVZUpwYjhscHJoTWM/view?usp=sharing

FILMAN
01-02-16, 13:28
λοιπον, τελευταια προσπαθεια, θα τοπουετησω καινουργιο ντουι και αυτο το μπαλαστ, ειναι συμβατο ετσι;62347
Αυτό το μπάλαστ είναι για λάμπες ατμών υδραργύρου χωρίς εκκινητή και όχι για Μetal Halide.

bodysnatcher
01-02-16, 22:20
αυτο το μπαλαστ ειναι συμβατο με την λαμπα, αν και πιο ογκωδες, διπλασιο σχεδον, ερωτηση δε χρειαζεται εκκινητη; τον περιεχει;
https://drive.google.com/file/d/0B7vSqn9JHGBVOVFxRGNDZGVQUFo4bV92QkRWckRHbW44NnlJ/view?usp=sharing

alpha uk
01-02-16, 23:47
αυτο το μπαλαστ ειναι συμβατο με την λαμπα, αν και πιο ογκωδες, διπλασιο σχεδον, ερωτηση δε χρειαζεται εκκινητη; τον περιεχει;
https://drive.google.com/file/d/0B7vSqn9JHGBVOVFxRGNDZGVQUFo4bV92QkRWckRHbW44NnlJ/view?usp=sharing

Δεν περιέχει τίποτα. Απλά γράφει ότι κάνει γιά φωτιστικά μέ εξωτερικούς εκκινητές(υπάρχουν λάμπες πού έχουν εσωτερικά αυτόνομο εκκινητη )

lepouras
01-02-16, 23:53
όχι δεν έχει .