PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα μπαταρίας



GR_KYROS
05-03-09, 15:56
Citroen Xsara 1.6
Πρόβλημα μπαταρίας με ταλαιπωρεί από τότε που το αγόρασα περίπου 9 χρόνια.
Ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες κατά διαστήματα βρίσκω την μπαταρία σχετικά άδεια.
Αλλαγή μπαταρίας ανά 2 χρόνια
Το πρόβλημα θεωρούσα ότι ήταν που δεν χρησιμοποιώ τακτικά το αμάξι, περίπου 1-2 φορές την εβδομάδα και αυτό συνήθως σε κοντινές αποστάσεις.
Αποφασίζοντας να λύσω το πρόβλημα μόνος αφού η αντιπροσωπία δεν βρίσκει τίποτα, τοποθέτησα βολτόμετρο το οποίο και δείχνει σε λειτουργία μηχανής 14,2v
Όπως μου είπαν είναι φυσιολογικό και η μπαταρία φορτίζετε.
Μετρώντας ρεύμα ηρεμίας (σβηστό όχημα) μετράω 150mA
Οι υπολογισμοί μου λένε ότι 0.15A x 24ωρες = 3.6Ah x 4εις ημέρες περίπου ακινησία 14.4Ah πολλά δεν είναι:confused1:
Έχει κάποιος άποψη επί του θέματος ;

sakis
05-03-09, 16:07
NAI ....ειναι αρκετα πιθανο και οσο και μπορει να δειχνει παραξενο τα 14,2 να μην ειναι και αρκετα για να σου φορτισουν την μπαταρια ..... κανονικα θα πρεπε να ειναι 14,4 ....( μετρωντας πανω στην μπαταρια )

θα μου πεις αυτο το 0,2 του βολτ κανει την διαφορα ????? ναι γιατι οταν το μετρησες εσυ απλα εβαλες το αμαξι μπροστα και πηγες να μετρησεις τι ταση βγαζει πανω στην μπαταρια .... να ομως εχεις πχ καλοριφερ η αιρκοντισιον ανοιχτο η φωτα πιθανον τα 14,2 τελικα να πεφτουν πολυ χαμηλοτερα και αυτο δεν θα ειναι αρκετο για να ξυπνησει οπως λεμε η μπαταρια ....

δοκιμασε να αλλαξεις τον αυτοματο πανω στο αλτενατορ με καποιον αλλο ωστε οταν μετρας πανω στην μπαταρια να εχεις 14,4 γεματα ....

καλο θα ηταν επισης να δεις που τραβιονται ολα αυτα τα 150 μιλιαμπερ μηπως ειναι κατι το οποιο μπορεις να μαζεψεις με καποιο τροπο

τελος μια αλλη συχνη περιπτωση ειναι ο αυτοματος σου να ειναι μια χαρα αλλα επειδη ειναι συνδεμενος στο αλτενατορ στην γη τοτ με μηχανικο τροπο πολυ συχνα εκει μαζευονται αλατα και οποτε γενικα δεν παει καλο το συστημα ....

οποτε ριχνεις και ενα καθαρισμα εκει και βλεπεις αν ανεβηκε η ταση ....

waverunner
05-03-09, 17:41
Φίλε Βαγγέλη, λογικά ναι, φορτίζει την μπαταρία με 14,2 V , αν και κανονικά με ψηλές στροφές, (δηλ, πάνω από το ρελαντί, ) πρέπει να έχεις 14,4V έως λίγο κάτω από 15V.
Μου φένονται αρκετά τα 150 mA, κοιταξε από που καταναλώνονται γιατί παίζει να είναι και από εκει το πρόβλημα, και απο τον υπολογισμό που έκανες.
Έχεις πάνω τιποτα ενισχυτές, tv, carpc ??? Μέτρα και το ρευμα για το memory του ραδιου...

Ψάξε και τα όσα είπε ο sakis..
Φιλικά Ανδρέας.

Gant
05-03-09, 18:29
Γεια χαρά,

παρόμοιο πρόβλημα έχω σε Φιατ πουντο. Το ρεύμα ηρεμίας είναι 40 mA, τα οποία μου φαίνονται πολλά. Τα 150 mA σίγουρα είναι υπερβολικά. (Συναγερμός; Δέκτης τηλεχειρισμού; Ραδιόφωνο; )

Ίσως αν έβγαζες δοκιμαστικά κάποιες ασφάλειες να έβρισκες τον ύποπτο.

Πάντως έχω συνηθίσει να του αλλάζω μπαταρία κάθε 2-3 χρόνια. Και εγώ δεν κινούμαι πολύ και όποτε ... τότε χαμηλόστροφα ...

Πες μας τελικά αν βρήκες κάποια λύση!

lynx
05-03-09, 18:45
οπως σου ειπαν και οι αλλοι αγαπητε kyro, ειτε η μπαταρια σου δεν φορτιζεται σωστα ειτε καπου υπαρχει καποια μη φυσιολογικη διαρροη ειτε η μπαταριες που χρησιμοποεις ειναι ιδιας μαρκας και ισως μαπα (?)

ασχετος τι ξερουμε εμεις για το πως πρεπει να φορτιζεται μια μπαταρια και τα σχετικα, θα προτεινα αρχικα να παρεις τηλ στην citroen να ζητησεις ενα μαστορα και να ρωτησεις ποια ειναι η φυσιολογικη ταση που βγαζουν τα xsara με αναμενο κινητηρα...

εφοσον αποκλεισεις το ενδεχομενο οτι το xsara σου δεν ειναι φυσιολογικο xsara :001_cool: τοτε θα παρεις το πολυμετρο σου και θα προσπαθησεις να διαπιστωσης απο που θα μπορουσε να υπαρχει καποια καταναλωση και οπως ειπε και ο Gant βγαζοντας τις ασφαλειες ισως μπορεσεις να απομονωσεις το πιθανο αιτιο, αν και εκει ειναι μια χαρα... τοτε τι μενει?? :001_rolleyes:

JIM_6146B
05-03-09, 19:02
Να πώ και εγώ τι γνώμη μου .

α)
Εχω φαβια όταν κλειδώνει το αυτοκίνητο όντος τραβάει 150ma και το δικό μου αλλά μετά απο 5 λεπτά περίπου τα ma γινονται 0 περίπου ( 10 ma to led του συναγερμού . ο συναγερμος απο μόνος του σε αναμονή δεν τραβάει τίποτε . )

κοινός μετά απο κάποια λεπτά ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου πέφτει σε save mode .

β) Εγώ απο 55Ah ( ξηρά )μπαταρία έβαλα 65Αh (ξηρά ) λίγο ποιο μεγάλη


γ) κάτι τρελό πρόσεξα αν η βενζίνα είναι νοθευμένη ζορίζεται ο κινητήρας και ξεληγώνει την μπαταρία στα κρύα πρωινά ξεκινήματα ... αν έχω καλή βενζίνα σπίρτο ο κινητήρας ..


δ) το 14.2 με αναμένα φώτα καταναλώσεις κ.λ.π. και φυσικά πολύωρη λειτουργία του κινητήρα δεν πρέπει να πέσει κάτω απο 13.8 Volt

πάνε βράδυ βόλτα με φώτα κ.λ.π. και μέτρα την τάση φόρτησης ...

Το δικό μου μετά απο ώρα σταθεροποιείται στα 14 volt περίπου με κατανάλωση φώτα κ.λ.π...

GR_KYROS
05-03-09, 19:55
Όπως υπε ο jim όταν κλαδώνω εμένα τραβάει 0.5A και σε λίγο ηρεμεί στα 0.15A
Για το θέμα τάσης το έψαξα όντος 14.4V με γκάζι
Το δυναμό φορτίζει, όλα σωστά, αλλά με 0.15A κατανάλωση περίπου 4Ah την ημέρα τι να σου κάνη.
Εντόπισα μια ασφάλεια 5A που βγαζοντάς την περίπου μηδενίζει, αλλά δεν κλειδώνουν πόρτες και δεν ξέρω τι άλλο.
Θα το ψάξω το Σάββατο (θα το κάνω φύλο και φτερό) αν και υποψιάζομαι το αυτόματο κλείδωμα με τον συναγερμό (που είναι πρόσθετα) ελπίζω να μην είναι κανένας εγκέφαλος.

mike_gr
07-03-09, 22:32
Βαγγελη αλλαξε αυτοκινητο τωρα εχουν πεσει οι τιμες:biggrin:
Λοιπον,μην ξεχνας οτι τα γαλλικα εχουν λιγο πολυ ηλεκτρικα προβληματα.
Εαν το προβλημα διαρροης,γιατι για διαρροη μιλαμε,το εχεις επικεντρωσει στις κλειδαριες με τον συναγερμο θελω να σου πω οτι εμενα σε ενα alfa 155(εκει να δεις ηλεκτρικα προβληματα) ειχε βραχυκυκλωσει μια μπαταριουλα του συναγερμου και υπηρχε το ιδιο προβλημα,παρε τηλ στην δουλεια απο δευτερα για λεπτομερειες

GR_KYROS
07-03-09, 23:52
Μετά από ψάξιμο σήμερα παρατήρησα ότι το πρόβλημα των 150mA επικεντρώνετε στο αυτόματο κλείδωμα, είτε με τον χειριστήριο του συναγερμού, είτε με το χειριστήριο του αυτοκινήτου, είτε χειροκίνητα με το κλειδί.
Εάν δεν το κλειδώσω τότε σε 2 λεπτά τα 150mA πέφτουν κάτω από 20 mA

moutoulos
08-03-09, 13:48
Όντως Βαγγέλη τα 150mA είναι πολλά, αφού επικεντρώνεσαι στις κλειδαριές,
ψάξτο εκεί για τυχόν "διαρροή" κάπου. Πάντως αν το αμάξι το κουνάς 2 φορές
τη βδομάδα, και αυτό για λίγο, είναι σχεδόν φυσιολογική η αντικατάσταση
μπαταρίας, σου το λέω εκ πείρας (έχω δυο αμάξια, το ένα δεν κινείται πολύ
και κάνει τα ίδια). Η λύση που λειτούργησε σε μένα ..., το βάζω "μπροστά",
κάθε μέρα, ή μέρα παρα μέρα σίγουρα, για 4-5 min, και απο τότε όλα Οκ.

tnt_tuner
23-06-09, 05:50
λυπον φιλε πρεπει να εχουμε το ιδιο προβλημα!
απο αυτα π λες μαλον φορτιζεις κανονικα αλλα οι τασεις δν λενε κ πολα αν δν ξερουμε την κατασταση τησ μπαταριας. το αυτο κινητο εχει αυτοματο ρυθμιστη ποτε σταθροποιη τη ταση μονοτου ητε εχει φορτιο ειτε γκαζι. το μονο ανοισιχιτικο που ειπες ειναι το λιγο κατω απο 15ν...πανω απο 14.7ν την ακουνε ασχιμα αυτες οι μπαταριες κ μετα αποφορτιζουν. τσεκαρετο..
εγω εχω καταλιξει στην δικημ περιπτοση οτι την μεγαλη καταναλοση την κανει το κυκλομα που συνδεει κλειδομα με συναγερμο αλλα δν εχω χρονο να το ψαξω κ το εχω αφισει για κοιτα το ειναι συνιθως ξεχοριστη πλακετα!!

dalai
23-06-09, 10:47
Citroen Xsara 1.6
Πρόβλημα μπαταρίας με ταλαιπωρεί από τότε που το αγόρασα περίπου 9 χρόνια.


Δηλαδη ειναι Citroen Xsara 1.6 μοντελο 2000 ?
Για να τσεκαρω τις τιμες που λες σε ενα ιδιο αμαξι...

GR_KYROS
23-06-09, 19:17
παραλειψή μου να ενημερώσω για την λύσει του προβλήματος εδώ και έναν μήνα.
το πρόβλημα το δημιουργούσε ο συνήθης ύποπτος Συναγερμός.
συγκεκριμένα η προσθήκη αυτομάτου κλειδώματος με την ενεργοποίηση του συναγερμού.
το θέμα είναι ότι την πάτησα σαν άσχετος στο να εντοπίσω το πρόβλημα τόσα χρόνια. είχα κοιτάξει πρώτα από όλα τον συναγερμό, και μετά από έναν βιαστικό έλεγχο τον απέρριψα σαν υπαίτιο, και άρχισα να ψάχνω το οποιοδήποτε απίθανο άλλο σημείο.
με μπέρδεψε το ότι και χωρίς να ενεργοποιήσω τον συναγερμό, κλειδώνοντας το όχημα χειροκίνητα με το κλειδί παρουσιαζόταν και τότε η διαρροή.
προφανώς ευθύνεται το πρόσθετο relay αυτομάτου κλειδώματος συναγερμού, και η συνδεσμολογία του, σίγουρα υπάρχει λάθος διασύνδεσης με την στάνταρ καλωδίωση.
λέω προφανώς γιατί από την ταλαιπωρία που έχω φάει, αποσύνδεσα την καλωδίωση του συναγερμού και εφόσον όλα επανήλθαν φυσιολογικά το παράτησα έτσι.
κάποια στιγμή θα ασχοληθώ, το μόνο θετικό στην υπόθεση είναι ότι ψάχνοντας έμαθα όλο το ηλεκτρικό σύστημα του συγκεκριμένου μοντέλου.
για την αντιπροσωπία και τα σαΐνια τεχνικούς που μου τοποθέτησαν τον συναγερμό την ημέρα που το αγόρασα, τα συμπεράσματα δικάσας.

tnt_tuner
24-06-09, 23:16
αν το ψαξεις περισοτερο και βρεις ακρη.. τι λαθος ακριβως εχει γινει ενημεροσε γιατι οπως σου ειπα το ιδιο κυκλομα μαλον ευθηνεται και στην δικη μ περιπτωση αλλα κ σε αλλες περιπτοσεις π ξερω!!

Ulysses
25-06-09, 09:34
Εγώ θα σου πρότεινα Βαγγέλη να βάλεις καινούρια μπαταρία,όχι σαν τις κοινές αλλά ηχοσυστήματος,που ΞΕΧΕΙΛΙΖΟΥΝ απο αμπερώρια και θα αφήνεις και φώτα αναμμένα θα γυρνάς μετά απο 2 μέρες και όλα οκ.
Κοστίζουν +/_ 200€ μόνο..

Οταν έβαλα ηχοσυστήματα η μπαταρία της Fiat δεν αρκούσε και τα φώτα σε ένταση τσίτα γονάτιζαν,έτοιμα να σβήσουν.Οταν έβαλα μπαταρία της Deta (foto) έπαθα πλάκα.Ολα υπερσταθερά και ο ενισχυτής παίρνει στην είσοδο 14,2 Volt σε ένταση τσίτα (ιδανική τάση για βέλτιστη λειτουργία-απόδοση ενισχυτή).Πρωτύτερα η τάση του ήταν 13.2Volt.
Εσύ που δεν έχεις και τέτοια φορτία θα σε πάει 10 χρόνια.
Εξίσου ποιοτικές μπαταρίες και καλύτερες Exide,Optima,Odyssey..

http://img81.imageshack.us/img81/1180/batf.jpg

tnt_tuner
26-06-09, 03:35
δεν θα το συνηστουσα..........
οχι οτι ειμαι αντιθετος στην ιδεα αλλα ειχα κ εγω μια exide κυλινδρικον κυψελων gel 90αh αν θημαμε με 900Α εκινηση υποφορτιο
εεε και στο τελος γονατισε κ αυτη!!!! απλα ειχε αντεξει αποσο θυμαμε περισοτερες πληρης αποφορτησεις!
το ζητημα ειναι να λυσει το προβλημα του οχι να το κουκουλοσει!(επαναπαυεσαι οτι ειναι οκ και μια μερα .... τσοοουκ......τσοοοοουκ....κ παπαλα!)
το xsara κανονικα με 45ah μπαταριες πρεπει να βγαζει 5ετιες αν δν εχει προβλημα