PDA

Επιστροφή στο Forum : Αριθμός επανεγγραφών DVD/CD...



Γιώργος Ανώνυμος
06-03-09, 17:07
Σύμφωνα με το site (http://www.korasidis.gr/site/content.php?sel=20) του γνωστού πολυκαταστήματος:

"Σε ένα άδειο DVD-RW μπορείτε να γράψετε και να σβήσετε όσες φορές θέλετε χωρίς την παραμικρή φθορά.":blink:

Ισχύει κάτι τέτοιο ή υπάρχει πρακτικός περιορισμός λόγω αλλοίωσης των χαρακτηριστικών της επιφάνειας εγγραφής από τις επαναγγραφές?:laugh:

Φιλικά
Γιώργος

gsmaster
06-03-09, 18:14
Προσωπικά χρησιμοποιούσα CD-RW πριν πάρω USB φλασάκι, και συνήθως τα παίζανε μετά απο λίγο καιρό, αλλά μπορεί να ήταν κι απ τις γρατσουνιές. Δεν τα πάω καλά με τα CD...

electrifier
06-03-09, 18:38
Δεν υπάρχει στάνταρ στα δισκάκια αυτού του τύπου, ανεξάρτητα brand name.

Τα ίδια δισκάκια μπορεί να χαλάσουν μέσα σε λίγο καιρό ή σε μικρό αριθμό επανεγραφών κι επίσης τα ίδια μπορεί να αντέξουν παραπάνω από το τυπικό.

Γενικά θεωρούνται οι πιο αναξιόπιστοι τύποι οπτικών δίσκων και καλύτερα να χρησιμοποιούνται μόνο για προσωρινές δουλειές και όχι για μακροήμερη αποθήκευση. Αυτό που λέει δεν ισχύει επ 'ουδενεί πρακτικά.

Marconi+
06-03-09, 19:25
Kapou eixa dei/diavasei oti grafonte ews 1000 fores... :001_huh:
Pisteuw ligotero...
Min varate gia ta greeklish, eimai sto ekswteriko... :001_tt2:

kopla
07-03-09, 03:35
Σε ένα άδειο DVD-RW ...

:001_huh:
Γίνεται αναφορά σε άδειο DVD. Επομένως δεν θα το γράψουμε ποτέ, ώστε να παραμείνει άδειο. Αν γράψουμε και σβήσουμε μερικώς, τότε δεν θα είναι άδειο. Συνεπώς, το άδειο DVD μπορούμε να το κρατήσουμε στο ράφι για πάντα.
χχχαχαχχαχαχχα

chip
07-03-09, 10:40
Κι εγώ θυμάμαι που έλεγαν για 1000 φορές όταν βγήκαν αλλά δεν τα έχω δει και τόσο... εξιόπιστα.. Πιθανόν βέβαια να είναι πιο ευαίσθητα στις φθορές (γρατσουνίες) ενώ και τα λογισμικά εγραφής ίσως δεν τα διαχειρίζονται τόσο καλά. Δείχνουν πολύ πιο αξιόπιστα όταν τα γράφεις σαν κανονικό CD/DVD και τα σβήνεις από ότι όταν τα χρησιμοποιείς για να γράφεις και να σβήνεις περιοχές (UDF λέγεται αυτή η λειτουργία αν θυμάμαι καλά) όπως κάναμε στις δισκέτες floppy.

kopla
07-03-09, 16:59
Εαν δεν κανω λαθος (δεν κόβω και το κεφάλι μου) το σβήσιμο είναι μαι ειδική διαδικασία που γίνεται με μεγάλη θερμοκρασία (από τη κεφαλή burning diode). Το υλικό του RW cd/dvd πρέπει να είναι "αναλώσιμο".
Και οι flash μνήμες που είναι ανώτερη τεχνολογία, έχουν όρια. Πχ στους PIC micro, η flash αντέχει για 100.000 φορες και η eeprom για 1.000.000 φορές (erase/write) με Data EEPROM Retention > 40 years

Όλα (σχεδόν) είναι αναλώσιμα

xifis
09-03-09, 22:05
μα ποσο να αντεξει το δισκακι?κ 20 φορες γραψε σβησε σου λεω εγω να αντεχει,στις πρωτες 3-4 θα αρχισει να γεμιζει γρατζουνιες.οποτε δωρον αδωρον,θα πεθανει οπως καθε αλλο cd-r.συν οτι τα RW ειναι λιγο ιδιοτροοπα κ δεν τα διαβαζουν ολα τα cd player,κ ειδικα τα μουσικα cd player.μαλλον λογω περιορισμενης ανακλαστικοτητας?δε ξερω,θυμαμαι παντως το PS1 που αν εβαζα RW δισκακι μεσα,δεν συγκινουνταν καθολου.:001_tt2: το γυριζε 2-3 φορες κ μετα "no disc".

manos_3
09-03-09, 22:34
Παιδιά,όχι και 1000 φορές.Είπαμε...
Δεν μπορείς να αποφύγεις να το γρατζουνίσεις.
Μία πτώση μπορεί να το καταστρέψει...:cursing::cursing::cursing:

Xarry
10-03-09, 22:07
Εχω χασει αρχεια και αρχεια με RW. Πλεον φυσικα και ειναι αχρηστα οταν με ενα φλασακι εχουμε μερικα GB και μαλιστα αν ψαξετε λιγο θα βρειτε με 3-4 ευρω φλασακια!!

xifis
11-03-09, 02:20
ηταν ειδικη περιπτωση το RW,τον καιρο που τα CDR κοστιζαν αρκετα,το σκεφτοσουν καμποσο τι θα γραψεις μεσα σε ενα δισκακι.κ αφου το γραφες,τελος.ενω το RW ειχε το καλο της κασετας (σβησε γραψε) κ το καλο του CD.επισης οταν πρωτοβγηκαν τα cd mp3 players τα φορητα,ηταν σωτηριο.απλα το walkman ειχε αλλαξει μορφη...

κ για να δωσω θεμα για συζητηση,κριμα που δεν επιασε το minidisc.κατι αναλογο ηθελε να κανει αλλα το ξεπερασε η τεχνλογια...

electrifier
11-03-09, 02:35
Αν προσέχεις και δεν το γραντζουνίζεις (προσέχω πάντα τα πράγματά μου!) τότε μπορεί και να αντέξει. Έχω τέτοιο δισκάκι που το χρησιμοποιώ για πάνω από 5 χρόνια και το έχω επανεγγράψει κυριολεκτικά 100άδες φορές. Βέβαια είχα και άλλα που χάλασαν σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

chip
11-03-09, 09:39
το αν θα γρατσουνιστεί έχει σίγουρα σχέση με το πόσο σκληρό πλαστικό έχει το cd/DVD. Επίσης μπορεί κανείς να το προσέχει, αλλά να το γρατσουναει η συσκευή που το διαβαζει αφού μπορεί να αγγίξει στο συρτάρι κατά την περιστροφή. (Στις συσκευές των laptop δε νομίζω οτι κινδυνεύουν)

Xarry
11-03-09, 14:37
το αν θα γρατσουνιστεί έχει σίγουρα σχέση με το πόσο σκληρό πλαστικό έχει το cd/DVD. Επίσης μπορεί κανείς να το προσέχει, αλλά να το γρατσουναει η συσκευή που το διαβαζει αφού μπορεί να αγγίξει στο συρτάρι κατά την περιστροφή. (Στις συσκευές των laptop δε νομίζω οτι κινδυνεύουν)

Ακομα και που το ακουμπας στο drive του pc φθειρεται. Ακομα και οι υψηλες θερμοκρασιες επηρεαζουν. Δεν ειναι αξιοπιστο και ασφαλες μεσο τα οπτικα.