PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ



jeik
07-03-09, 18:00
Και συνεχιζω εδω.

Λοιπον εχουμε καταλαβει και εχουμε εμπεδωσει τι ειναι ραδιοερασιτεχνισμος , το καταλαβαμε , το καταλαβαμε , το καταλαβαμε.

Δεν προκειται να σας πειραξει κανεις.Ουτε τις μπαντες σας θα πειραξει κανεις , μην ανησυχητε καθολου.

ΑΛΛΑ' ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑΤΕ ΤΟΝ ΑΜΑΝΕ.

Για να μην πω τιποτα χειροτερο.

antonis_p
07-03-09, 18:27
πιστεύεις πως είσαι ο καταλληλότερος
για να μιλήσεις για τον ραδιοερασιτεχνισμό; Έχεις καταλάβει γιατί μιλάμε;

Υπάρχουν παροιμίες που αποδίδουν ακριβώς τί αισθάνεσαι και γιατί τα λες
(θυμήσου εκείνη με το πονηρό ζώο του δάσους).
Αλλά σύμφωνα και με το "Ασθενής και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει"
και επειδή έτσι δήλωσες σε άλλο θέμα

Και επειδη κι εγω αυτες τις μερες ειμαι αρρωστος
προτίθεμαι να μην δώσω συνέχεια.

sigmacom
07-03-09, 19:31
Κάποια στιγμή ενδιαφέρθηκα για τον ραδιοερασιτεχνισμό, ένεκα λάτρης της RF.
Γνώρισα την κουλτούρα των ραδιοερασιτεχνών και... μου δημιούργησε εξαιρετικά έντονη αποστροφή!
Το ίδιο εισέπραξα και από άλλους φίλους που επιχείρησαν το ίδιο.

Ειλικρινά θα ήθελα να ανοίξω διάλογο με κάποιον ραδιοερασιτέχνη, που να έχει όρεξη να ακούσει και να με βοηθήσει να καταλάβω, αν ήταν μεμονωμένη περίπτωση ή αν δεν είναι η πρώτη φορά συμβαίνει αυτό - και γιατί.

Υπάρχει κανείς που θα ήθελε?

toykaki
07-03-09, 20:43
Ακουω....
Ειμαι ο SV7JKE ή κατα κοσμον ο Σταματης...στην διαθεση σας λοιπον!!!

antonis_p
07-03-09, 21:13
το ότι σου δημιούργησε αποστροφή η κουλτούρα των ραδιοερασιτεχνών που γνώρισες
δεν είναι απαραίτητα κακό! Απλά μπορεί να μην σου έδωσε αυτό που ήθελες να βρεις.

Αναφέρεις πιθανά "μεμονωμένη" περίπτωση και οι Έλληνες ραδιοερασιτέχνες αριθμούν 3500-4000!!!

jeik
07-03-09, 21:57
Αποσπασμα απο μυνημα καποιου >>>>

<<<<<<Ίσως οι παρεξηγήσεις να δημιουργούνται
γιατί στην ενότητα "διάφορα", υπάρχει υποενότητα "ραδιοερασιτεχνισμός"
αλλά όχι "ραδιοφωνία" ή "ελεύθερο ραδιόφωνο" ή "πειρατικό ραδιόφωνο"που είναι και η κύρια θεματολογία στο hlektronika.
Έτσι οι χρήστες θεωρώντας πως ο ραδιοερασιτεχνισμός
είναι η περισσότερο συγγενής ενότητα με αυτό που ψάχνουν,
λανθασμένα καταλήγουν εκεί. >>>>>>>

Δηλαδη η κύρια θεματολογια του ειναι αυτη ?
εγω δεν προτεινω αλλά παρακαλω τους διαχειριστες να διαβασουν προσεκτικα τι γραφτηκε για να μην περασει στο ντουκου.

sigmacom
07-03-09, 22:07
Σταμάτης και Αντώνης λοιπόν! Χαίρομαι γιατί με τον Σταμάτη γνωριζόμαστε και προσωπικά :)

Πάνε και χρόνια βέβαια, αλλά τι περίμενα:
Περίμενα ανθρώπους με αυξημένη περιέργεια και διάθεση για έρευνα και πειραματισμό πάνω στο αντικείμενο. Ανοιχτόμυαλους και δημιουργικούς.

Τι είδα:
Πορεία αυστηρά και μόνο στις πεπατημένες. Καμμία παρρέκλιση. Το καινούργιο το ποδοπατάμε. Είτε αυτό λέγεται μηχανήματα (προτιμούνται κατα κόρον τα ετοιματζίδικα), είτε τεχνικές. Κανένα innovation, "φαί από τα έτοιμα". Και όλο αυτό το concept να το περιχαρακώνουν με τείχη -ειδικά από όσους δεν έχουν callsign- ωσάν την Πόλη από τους Τούρκους.

Χαίρομαι πραγματικά για τον διάλογο που θα ξεκινήσουμε. :)

toykaki
07-03-09, 23:12
Αγαπητε sigmacom...ναι ναι οντως γνωριζομαστε προσωπικα...
Πραγματι εχεις δικιο....εξ αλλου και η νομοθεσια της Πολιτειας αναγνωριζει οτι ο Ραδιοερασιτεχνισμος αποτελει πεδιο πειραματισμου.....
Εχω να πω ομως απο την πλευρα μου οτι πραγματι οι Ραδιοερασιτεχνες οι πλειστοι τουλαχιστον δεν "πειραματιζονται" σχεδον καθολου πλην καποιων κεραιακων συστηματων κλπ κλπ.
Αραγε ποια ειναι η αιτια; η βαρεμαρα; δεν νομιζω...η ελλειψη γνωσης; ως ενα σημειο ναι αλλα και παλι δεν ειναι η αιτια αυτη....
Θεωρω οτι η αιτια ειναι οτι εχει γεμισει ο τοπος αναμεταδοτες..και με ενα φορητακι μπορεις πλεον να μιλας Πανελλαδικα...ποιος ο λογος να στησει εργαστηριο καποιος οταν εχει:
α) πιθανοτητες να μην πετυχει αυτο που κανει
β) αυτο που κανει (το πειραμα) να του στοιχησει λογω αγνοιας σχεδον οσο το ετοιμο..(σαφεστατα λιγοτερο) αν συμπεριλαβεις και τον χρονο κλπ κλπ.

Μας δινουν Στελλιο ετοιμο φαΐ ...ποιος ο λογος να μασησω..ειναι ηδη μασημενο...κακως μεν...η πραγματικοτητα δε.
Ας κλεισουν ολοι οι αναμεταδωτες..πλην ενος ή δυο και μετα να δεις τι εχει να γινει....
Θυμασαι που με ρωτησες γιατι δεν φτιαχνω κατι μονος μου; τι σου απαντησα;
Οτι τα βρισκω ολα ετοιμα....με ολα τα καλουδια επανω...ειναι αληθεια δυστυχως.

antonis_p
07-03-09, 23:30
Στέλιο μπορείς να ξεκινήσεις, δεν είδα να εκφράζεις κάποια απορία
ή να αναφέρεις τί σου προκάλεσε την αποστροφή.

Από καινούρια άλλο τίποτα στον ραδιοερασιτεχνικό κόσμο,
από την εποχή που έγινα ραδιοερασιτέχνης μέχρι σήμερα
υπήρξε aprs & echolink (πάντρεμα διαδικτύου και παραδοσιακής ασύρματης επικοινωνίας),
dstar (κάτι σαν το προηγούμενο αλλά ακόμα πιο σοφιστικέ),
νέες τεχνολογίες τους πομποδέκτες μας (ψηφιακά φίλτρα κλπ),
νέες διαμορφώσεις (πέρα από τα old time classic phone & cw).

Φυσικά ένας ραδιοερασιτέχνης δεν μπορεί να ασχολείται με όλα, δεν γίνεται!
Άλλοι ασχολούνται με τις ομάδες εκτάκτων αναγκών, άλλοι με τα dx,
άλλοι με τα contests, άλλοι με τις κατασκευές, άλλοι με το qrp (η μαγεία του να επικοινωνείς με άλλες ηπείρους με 5 ή λιγότερα watts), άλλοι με το EME (επικοινωνία μέσω ανάκλασης στην σελήνη!!!) ή με ανάκλαση σε ... μετεωρίτες!
Το χόμπι έχει κάτι για όλους, ή σχεδόν για όλους!

Η "περιχαράκωση" που αναφέρεσαι δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει: σου φαίνεται περίεργο που δεν θα σε αφήσουν να επικοινωνήσεις σε ένα ραδιοερασιτεχνικό αναμεταδότη αν δεν είσαι ραδιοερασιτέχνης; Μίλα σε ένα του λιμεναρχείου! Ή σε κάποιον από αυτούς που υπάρχουν κολλητά στις ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες!
Ξέρεις πόσοι ραδιοερασιτέχνες σε δεκάδες συλλόγους στην Ελλάδα τρώνε τον πολύτιμο χρόνο τους για να εφοδιάσουν τόσους υποψήφιους με τις απαραίτητες γνώσεις για να γίνουν νέοι ραδιοερασιτέχνες; Μετά από αυτό μου ακούγεται "κάπως" αυτό που είπες για τα τείχη και την Πόλη!

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί βλέπεις αρνητικά πως οι ραδιοερασιτέχνες αγοράζουν τους πομποδέκτες τους. Ξέρεις σίγουρα πως οι σημερινοί πομποδέκτες είναι ο αφρός της τεχνολογίας και δεν είναι εφικτό να κατασκευαστούν σε ερασιτεχνικό εργαστήριο. Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση αυτή η προσέγγιση: γιατί δεν φτιάχνει πχ ο λάτρης της οδήγησης το αυτοκίνητό του; ή ο κυνηγός το όπλο του; ή ο μουσικός το πιάνο του; ή ο αθλητής τα παπούτσια του; ΟΚ, κάποιοι ραδιοερασιτέχνες αρέσκονται να κατασκευάζουν κάποιους συνήθως qrp πομποδέκτες γιατί αυτό τους δίνει την χαρά της δημιουργίας αλλά όσο η τεχνολογική διαφορά μεταξύ αυτών και των commercial μεγαλώνει τόσο απομακρυνόμαστε από αυτή την τακτική.

σου γράφει κάποιος που μέχρι το 1987 ήμουν στην πειρατεία, μετά γνώρισα την αμφίδρομη επικοινωνία με το cb όπου κατάλαβα την διαφορά της επικοινωνίας με το μιλάς και οι άλλοι μόνο να σε ακούνε! Άρα υπήρξε μία εξελικτική πορεία και έχοντας περάσει από διάφορους χώρους θεωρώ πως δικαιούμαι να έχω μια περισσότερο σφαιρική άποψη.

Άνοιξα περισσότερα από ένα θέμα και αυτό δεν είναι καλό για την συζήτηση,
νομίζω όμως πως απάντησα σε ότι έγραψες.

Γαληνίτης
08-03-09, 00:27
Και συνεχιζω εδω.

Λοιπον εχουμε καταλαβει και εχουμε εμπεδωσει τι ειναι ραδιοερασιτεχνισμος , το καταλαβαμε , το καταλαβαμε , το καταλαβαμε.

Δεν προκειται να σας πειραξει κανεις.Ουτε τις μπαντες σας θα πειραξει κανεις , μην ανησυχητε καθολου.

ΑΛΛΑ' ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑΤΕ ΤΟΝ ΑΜΑΝΕ.

Για να μην πω τιποτα χειροτερο.

Αντιπαρέρχομαι το εντελώς απαράδεκτο ύφος αλλά όταν σε άλλες σελίδες χρησιμοποιείτε τον όρο ραδιοερασιτέχνης μιλώντας για "ραδιοερασιτέχνες FM AM Ελλάδος", θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω για το αν έχετε καταλάβει τι είναι ραδιοερασιτεχνισμός.

sigmacom
08-03-09, 00:58
Σταμάτη νομίζω ότι σε αυτό το κομμάτι ψιλοσυμφωνούμε.

Αντώνη, αυτά που ανέφερες, δεν είναι επιτεύγματα Ελλήνων ραδιοερασιτεχνών. Ο λάτρης της οδήγησης θα πάρει ένα αμάξι που να τον βολεύει και θα δώσει ένα σκασμό λεφτά για να το ταράξει στις modifιές. Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα τολμήσει να βάλει χέρι στο Icom του? Δε νομίζω, έτσι δεν είναι? Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα εφεύρει κάτι σαν αυτά που ανέφερες? Δεν έχω υπόψιν μου κάτι ως τώρα. Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα σχεδιάσει και θα φτιάξει π.χ. ένα LNA με υγρό άζωτο για να επαναλάβει το χιλιοδοκιμασμένο EME (1976)? Επίσης δεν έχω κάτι υπόψιν μου, και δεν το περιμένω να σου πω την αλήθεια.

Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης δυστυχώς στα μάτια μου (το τονίζω ότι είναι δική μου άποψη), είναι απλώς ένας χειριστής ασυρμάτου. Αρκείται στα PTT με ετοιματζίδικα, να ανοίξει τον R-τάδε με ένα rubberακι από ένα απίθανο σημείο, και να επαναλάβει κάποιο χιλιοδοκιμασμένο πείραμα.

Ένας εκπαιδευμένος, αδειοδοτημένος, με εκχωρημένες συχνότητες και δικαιώματα, που θα έπρεπε να πειραματίζεται και να προάγει το αντικείμενο, να κάνει μόνο αυτό το πράγμα? Εμένα δεν με συγκινεί και ούτε το βρίσκω δημιουργικό. Το να υπερηφανεύεται κιόλας γι΄αυτο και να μη σηκώνει μύγα στο σπαθί του, ε, με διώχνει για τα καλά.

Αυτό είναι για μένα Αντώνη, και όχι το αν με άφησαν ή δε με άφησαν να ανοίξω κάποιο repeater. Δείξε μου που κάνω λάθος αν θες.

Thx!

Ακρίτας
08-03-09, 01:03
Θεωρω οτι η αιτια ειναι οτι εχει γεμισει ο τοπος αναμεταδοτες..και με ενα φορητακι μπορεις πλεον να μιλας Πανελλαδικα...ποιος ο λογος να στησει εργαστηριο καποιος οταν εχει:
α) πιθανοτητες να μην πετυχει αυτο που κανει
β) αυτο που κανει (το πειραμα) να του στοιχησει λογω αγνοιας σχεδον οσο το ετοιμο..(σαφεστατα λιγοτερο) αν συμπεριλαβεις και τον χρονο κλπ κλπ.

Μας δινουν Στελλιο ετοιμο φαΐ ...ποιος ο λογος να μασησω..ειναι ηδη μασημενο...κακως μεν...η πραγματικοτητα δε.
Ας κλεισουν ολοι οι αναμεταδωτες..πλην ενος ή δυο και μετα να δεις τι εχει να γινει....
Θυμασαι που με ρωτησες γιατι δεν φτιαχνω κατι μονος μου; τι σου απαντησα;
Οτι τα βρισκω ολα ετοιμα....με ολα τα καλουδια επανω...ειναι αληθεια δυστυχως.
Υπάρχουν αρκετοί ΄τρόποι για να καλύψεις 40 χιλιόμετρα.
Ένας είναι να πάρεις το αυτοκίνητο (ή το δίτροχο) και να φτάσεις σε λίγη ώρα.
Ένας άλλος είναι να πάρεις το ποδήλατό σου και να φτάσεις σε καμμιά ώρα, περίπου.
Υπάρχουν και κάποιοι που θεωρούν όνειρο ζωής να καλύψουν αυτή την απόσταση τρέχοντας (ενώ έχουν και αυτοκίνητο και ποδήλατο ίσως).
Ας μην ξεχνάμε το "πνεύμα" του ραδιοερασιτεχνισμού, σύμφωνα πάντα με το νομοθέτη: αυτοδιδασκαλία - έρευνα - επικοινωνία.
Και μια διευκρίνηση. Επικοινωνία δεν είναι η απλή αποκατάσταση επαφής.

antonis_p
08-03-09, 01:28
Ο λάτρης της οδήγησης θα πάρει ένα αμάξι που να τον βολεύει και θα δώσει ένα σκασμό λεφτά για να το ταράξει στις modifιές. Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα τολμήσει να βάλει χέρι στο Icom του?προφανώς δεν θα κάνει ο ίδιος τις "modifιές", άλλος το οδηγάει, άλλος το πειράζει, άλλα κάνει ο συνοδηγός... χτες έτρωγα με κάποιον που οδηγάει σε αγώνες ένα κόκκινο mitsubishi και μου τα έλεγε. Αυτού η δουλειά είναι να το μάθει όσο γίνεται καλύτερα για να το οδηγήσει στο όριο και να παραγγέλνει σε άλλους τις βελτιώσεις που χρειάζεται. Για ποιο λόγο να πειράξω εγώ το icom μου; Αν ήθελα κάτι θα επισκεπτόμουν το mods.dk αλλά συνήθως τα modifications που βρίσκεις ακόμα και εκεί είναι για ...κακό!

Έχε υπόψιν πως η συνεισφορά Έλληνα ραδιοερασιτέχνη (SV2) ήταν και είναι ακόμα σημαντική σε επίπεδο software στο packet και το aprs. Τα προγράμματά του τα χρησιμοποιούν σε όλο τον κόσμο ακόμα και σήμερα.


να ανοίξει τον R-τάδε με ένα rubberακιδεν είναι τελικά και τόσοι πολλοί αυτοί που χρησιμοποιούν τους (πάρα πολλούς ομολογουμένως) αναμεταδότες. Θα ήθελα περισσότερους στους διαγωνισμούς προκειμένου να υπάρχουν συμμετοχές εκεί που υπάρχει ένα "αθλητικό" πνεύμα και οι συμμετοχές μας είναι πραγματικά πολύ λίγες.

Δεν μπορούν να προκύπτουν συνέχεια εφευρέτες. Ειδικά από μια χώρα που δεν έχει τεχνική εκπαίδευση. Δεν θα προέκυπτε κάτι καλό αν έπρεπε να παρουσιάσει ο καθένας μας κάτι με μία ή δυο λάμπες προκειμένου να αδειοδοτηθεί, ίσως την δεκαετία του 50 αλλά όχι σήμερα.

toykaki
08-03-09, 01:34
Θα ήθελα περισσότερους στους διαγωνισμούς προκειμένου να υπάρχουν συμμετοχές εκεί που υπάρχει ένα "αθλητικό" πνεύμα και οι συμμετοχές μας είναι πραγματικά πολύ λίγες.

Συμφωνω...εγκρινω και επαυξανω !!!!!

jakektm
08-03-09, 01:46
Φίλε Δημήτρη - jeik ποια η αφορμη να ανοιξεις ενα τετοιο θέμα? θέλω να πω, τι σε έφτασε στο ''αμήν'' ??

Μια παρόμοια άποψη έχω και εγώ .... Αφορμή ήταν όταν ένας ραδιοερασιτέχνης, ο οποίος καμία σχέση με ηλεκτρονικά δεν εχει, ασχολειται περιπου 5 χρονια με αγορα-χρηση πομπων σε ραδιοερασιτεχνικο επιπεδο, και κατασκευη κεραιων, πάνω σε μια συζητηση μου ειπε:

'' ... έχεις ακόμα να μαθεις ... ''


:lool::lool::001_tt2:
----------------------------------------------------------------------

Αυτοι που ασχολουνται με το ηλεκτρονικο μερος (καλα, λιγοι βεβαια) συσκευων πομποδεκτων, κατασκευη κεραιων και επικοινωνια ονομαζονται ραδιοερασιτεχνες.

Αυτοι που κατασκευαζουν ενισχυτες ? --χομπυστες ηλεκτρονικοι
Αυτοι που προγραμματιζουν ολοκληρωμενα ? --χομπυστες ηλεκτρονικοι
Αυτοι που τυπώνουν πλακετες, σκεφτονται σχεδια απο το 0 ? -- χομπυστες ηλεκτρονικοι

----------------------------------------------------------------------
Πιστευω την εικονα του ραδιοερασιτεχνη την εχει χαλασει η εξελιγμενη τεχνολογια οπως ειπατε παραπανω. Καθε καρυδιας καρυδι, παει δινει εξετασεις, αγοραζει 1-2 μηχανηματακια 2 κεραιουλες και αρχοντας!! :lool:

Τον ρωτας: γιατι το καλωδιο που χρησιμοποιηεις ειναι 'τοσα' Ωμ ?

Απαντηση : :confused1:

Απλα εχει συσχετιστει η εννοια καθαρα με τον κλαδο ηλεκτρονικης, απο εκει ξεκινησε αλλωστε. Με την ιδια λογικη , καθενας που 'φουλάρει' το αμαξι του με ηχοσυστηματα , καλωδια, συσκευες , πρεπει να συσχετιζεται με την ηλεκτρονικη.....

--------------------------------------------------------------------

Γινε ραδιοερασιτεχνης. Φτιαξε εναν πομπο, μια κεραια απο την αρχη, πειραματισου, μέτρησε. Και τελος κάνε εκπομπή-λήψη..

¨εφτιαξες- μέτρησες - μιλησες, βελτιωσε το....

-------------------------------------------------------------------


Ραδιοερασιτεχνης : Αγοράζω υπολογιστη, βάζω ιντερνετ και το χρησιμοποιω μονο για facebook ...

Χομπύστας ηλεκτρονικός με άδεια εκπομπης-λήψης RF : 'Σήμερα' ξεκιναω φτιαχνοντας το τροφοδοτικο, 'αύριο' σπάω το κεφάλι μου γιατι μου κάηκε η έξοδος, 'μεθαύριο' λύνω και των υπολοίπων ραδιοερασιτεχνων τα προβλήματα.

--------------------------------

Υ.Γ πανακριβο το αθλημα ακομα και για το πιο απλο ετοιματζιδικο...

antonis_p
08-03-09, 01:51
Συμφωνω...εγκρινω και επαυξανω !!!!!
τα πράγματα είναι χειρότερα από όσο τα εμφανίζω:
http://www.cqww.com/logs-received_ssb.htm
9 ελληνικές συμμετοχές (μέχρι τώρα αλλά δεν βλέπω να αλλάζουν τα πράγματα) σε ένα contest που δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι (phone) και 238 ιταλικές!!!! Στις 9 αυτές συμμετοχές, ούτε 1 σύλλογος/club από τους αμέτρητους που προφανώς είναι απασχολημένοι με τα repeaters τους.

antonis_p
08-03-09, 02:07
Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης δυστυχώς στα μάτια μου (το τονίζω ότι είναι δική μου άποψη), είναι απλώς ένας χειριστής ασυρμάτου. Αρκείται στα PTT με ετοιματζίδικα
Όπως ορθά είπε και ο φίλος πιο πάνω, με την υπάρχουσα τεχνολογία, και αυτήν που έρχεται, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ακούσεις και να εκπέμψεις με αυτά που λες "ετοιματζίδικα"! πραγματικά εσύ πιστεύεις πως μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με το φτηνότατο "ετοιματζίδικο"; Ή μήπως και στους χώρους έξω από τον ραδιοερασιτεχνισμό, ή ίδια τακτική δεν ακολουθείται; Από οτι διαβάζω εδώ μέσα και αποκτώ μια άποψη για το τι γίνεται σήμερα στον χώρο του παράνομου ραδιοφώνου (αφού στον xxx δεν άρεσε ο όρος "πειρατικό"), είτε παίζουν με ετοιματζίδικα από 2 ανθρώπους που τα φτιάχνουν στην Ελλάδα (και οι 2 έχουν ραδιοερασιτεχνική άδεια!), είτε τα αγοράζουν από Ιταλία, είτε παίζουν με αυτά που πουλούσε το 80 ο συχωρεμένος και ο POP και στο τέλος πηγαίνουν στις 2 πρώτες επιλογές!

Είναι γεγονός πως ο ραδιοερασιτέχνης στις ΗΠΑ ή την Ιαπωνία είναι περισσότερο καταρτισμένος προφανώς λόγω της καλύτερης τεχνικής εκπαίδευσης και παιδείας που προσφέρουν αυτές οι χώρες, αλλά ανεξάρτητα με το πώς εσύ θέλεις τον Έλληνα ραδιοερασιτέχνη, και οι άλλοι που ανέφερα, ICOM αγοράζουν!

sigmacom
08-03-09, 02:19
Όπως ορθά είπε και ο φίλος πιο πάνω, με την υπάρχουσα τεχνολογία, και αυτήν που έρχεται, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ακούσεις και να εκπέμψεις με αυτά που λες "ετοιματζίδικα"! πραγματικά εσύ πιστεύεις πως μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με το φτηνότατο "ετοιματζίδικο"; Ή μήπως και στους χώρους έξω από τον ραδιοερασιτεχνισμό, ή ίδια τακτική δεν ακολουθείται; Από οτι διαβάζω εδώ μέσα και αποκτώ μια άποψη για το τι γίνεται σήμερα στον χώρο του παράνομου ραδιοφώνου (αφού στον xxx δεν άρεσε ο όρος "πειρατικό"), είτε παίζουν με ετοιματζίδικα από 2 ανθρώπους που τα φτιάχνουν στην Ελλάδα (και οι 2 έχουν ραδιοερασιτεχνική άδεια!), είτε τα αγοράζουν από Ιταλία, είτε παίζουν με αυτά που πουλούσε το 80 ο συχωρεμένος και ο POP και στο τέλος πηγαίνουν στις 2 πρώτες επιλογές!

Είναι γεγονός πως ο ραδιοερασιτέχνης στις ΗΠΑ ή την Ιαπωνία είναι περισσότερο καταρτισμένος προφανώς λόγω της καλύτερης τεχνικής εκπαίδευσης και παιδείας που προσφέρουν αυτές οι χώρες, αλλά ανεξάρτητα με το πώς εσύ θέλεις τον Έλληνα ραδιοερασιτέχνη, και οι άλλοι που ανέφερα, ICOM αγοράζουν!

Αντώνη, το εργαστήριο που είχα το έκλεισα πριν χρόνια γιατί πήγα ως μισθωτός σε αντίστοιχο αντικείμενο. Τα πράγματα (πάγκος, όργανα κλπ) τα έχω σε χώρο στο σπίτι όπου συνεχίζω ως χόμπυ.

Τον προηγούμενο μήνα τελείωσα το πρωτότυπο ενός καθαρού ψηφιακού πομπού FM, με απ' ευθείας DDS στα FM, 32-bit επεξεργαστή και DSP για το stereo και είσοδο AES/EBU. Όλο modular κάρτες. Μου πήρε 2 μήνες και 1-2 χιλιάδες ευρώ. Δεν μου το ζήτησε κανείς, δεν το περιμένει κανείς, το έκανα από αυτοπαρακίνηση γιατί μόνο 4 εταιρείες σε αυτό τον πλανήτη το φτιάχνουν και το πουλάνε αρκετές χιλιάδες ευρώ.

http://img13.imageshack.us/img13/769/modulator.th.jpg (http://img13.imageshack.us/my.php?image=modulator.jpg)
Φωτο της κάρτας του διαμορφωτή και του DDS με το φίλτρο

Κρίνω από μένα λοιπόν και λέω ότι από τους 3500-4000 ραδιοερασιτέχνες, δεν είναι καλό στατιστικό δείγμα να υπάρχει μόνο ένας SV2xxx που να έκανε την υπέρβαση. Δεν το δέχομαι βρε παιδί μου, πες με ότι θες!!!

antonis_p
08-03-09, 02:33
ξεφεύγουμε από το θέμα γιατί προσωποποιούμε την κουβέντα,
τις γνώσεις που έχεις τις έχει ένα μικρό κομμάτι του πληθυσμού,
ραδιοερασιτέχνες ή όχι.
Άρα δεν προκύπτει από κάπου πως για να είναι κάποιος ραδιοερασιτέχνης
θα πρέπει να έχει την δική σου κατάρτιση.

Θα ήταν καλύτερα να μιλήσουμε πάνω στον όρο "ραδιοερασιτέχνης"
ή "υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη" όπως αυτή αναφέρεται στον ελληνικό
ή αγγλόφωνο (για να καταλαβαίνουμε όλοι) χώρο, τί λες;

Όλη σου η απάντηση στηρίχτηκε πάνω σε μία υπόθεσή που έκανα

πραγματικά εσύ πιστεύεις πως μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με το φτηνότατο "ετοιματζίδικο";και που προφανώς έπεσα έξω!
Δεν είπα όμως μόνο αυτό....

καλό βράδυ, αύριο δουλεύω νωρίς και πρέπει να προετοιμαστώ κατάλληλα!!!

jeik
08-03-09, 02:55
Αντιπαρέρχομαι το εντελώς απαράδεκτο ύφος αλλά όταν σε άλλες σελίδες χρησιμοποιείτε τον όρο ραδιοερασιτέχνης μιλώντας για "ραδιοερασιτέχνες FM AM Ελλάδος", θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω για το αν έχετε καταλάβει τι είναι ραδιοερασιτεχνισμός.

Φιλε κωστα , βλεπω οτι εισαι γιατρος και σε σεβομαι ιδιαιτερα για την ιδιοτητα σου αυτη , αλλα σιγουρα με την RF ξεκινησες καπως αργα , εμπλεξες με τα ''ραδιοερασιτεχνικα'' και δεν την αγαπας οσο πρεπει.
Δεν σας κανει εντυπωση που αμετρητοι πιτσιρικαδες βγαινουν εδω μεσα και ρωτανε επιμονα για πομπους της πλακας στα FM ?
ενω για ''ραδιοερασιτεχνικη'' μπαντα κανενας ?
Κατι εχει αυτη η μπαντα των FM ,κατι μαγικο και ανεξηγητο και τραβαει.(Και ισως αυτο μπερδεψε και τον αντωνη και το χαρακτηρησε ως '' φορουμ για πειρατικο ραδιοφωνο'')
Το υφος ειναι τετοιο διοτι κανετε λες και πανε να σας κλεψουνε τα πνευματικα δικαιώματα απο κατι , και επαναλαμβανετε διαρκως τα ιδια και τα ιδια , ειπαμε οτι καταλαβαμε τον ορο ''ραδιοερασιτεχνης''.

Απο κει και περα και γω θα συμφωνησω οτι ο ορος ''ραδιοερασιτεχνης των FM'' ειναι αστοχος , μεχρι τουλαχιστον να υπαρξει κατι επισημο που να δινει το δικαιωμα σε καποιους να τον χρησιμοποιησουν νομιμα.
Ο σωστος θα ηταν αυτο που ζηταμε , σκετο ''Ερασιτεχνες των FM/ΑΜ'' , κατα την νομιμοποιηση, δεν θα κολλησουμε στην απουσια του -ραδιο-.
Αλλα και γω αντιπαρερχομαι τον ορο ''πειρατης'' που επαναλαμβανεται εδω μεσα.
Που ξερετε εσεις απο ποιον , με ποια ιδιοτητα , και γιατι γινονται δοκιμες ,και εμφανιζετε τους πειραματιστες ως πειρατες ? Καλως ή κακως τις δοκιμες του ο καθενας τις κανει στην συχνοτητα που επιθυμει και αναλογα με τις αναγκες του ,εκτος αν νομιζετε οτι τα ιδιωτικα ραδιοφωνα δεν κανουν δοκιμες για να πετυχουν καλυτερο σημα, έλα ντε ομως που δεν ειναι ολοι ΑΝΤ1-ΣΚΑΙ-ΒΕSΤ κλπ , με φραγκα χοντρα , για να τα σκασουν στα ολοκληρωμενα συστηματα,και σε αετονυχηδες τεχνικους που παρεχουν πληρη μελετη και εγκατασταση ραδιοσυστηματων .Σε πληροφορω οτι σε καποιες περιοχες δεν υπαρχουν οι καταλληλοι τεχνικοι για να υποστηριξουν αυτα τα συστηματα ή τα οικονομικα του σταθμου δεν αντεχουν , και το βαρος πεφτει σε λιγοτερο ειδικευμενους που αναζητουν λυση σε προβληματα ακομη και μεσα απο το φορουμ .Αυτοι λοιπον κατα την κριση σας ειναι παρανομοι ? απο που κι ως που ?.
Εκτος και αν εχετε την απαιτηση να ρωταει καποιος τεχνικος κατι αφου πρωτα δωσει τα πληρη στοιχεια του ,ποιον ραδιοσταθμο εκπροσωπει κλπ , για να μην χαρακτηριστει . Αυτη ειναι η απολογια μου για το υφος μου.Θα συνεχισω σε αλλο ποστ για να μην γινομαι κουραστικος.
Εγω ξαναθυμιζω οτι ασχολουμαι με την RF απο τα 11 , τοτε ο ορος ραδιοερασιτεχνης ηταν ευρεως γνωστος στα FM/AM , και ο ορος ''πειρατης'' στο ''ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ'' κατα τον σκηνοθετη.

antonis_p
08-03-09, 08:17
οι όροι που χρησιμοποιώ δεν είναι προσωπική μου επιφοίτηση,
αλλά μόνος ένας από αυτούς είναι παγκόσμια αποδεκτός
(πειρατικό ραδιόφωνο (http://en.wikipedia.org/wiki/Pirate_radio))
και χρησιμοποιείται από τους ίδιους που εκπέμπουν παράνομα, πειρατικά.

Μία αναζήτηση στο google ακόμα και στα ελληνικά
θα αποδείξει του λόγου μου το αληθές!
(32,300 for πειρατικό ραδιόφωνο, πολύ περισσότερες καταχωρήσεις
από οποιαδήποτε άλλη εκδοχή: ερασιτεχνικό κλπ)

Από site/forum που δεν έχει άλλη θεματολογία:
ερασιτεχνικό ραδιόφωνο
Οτιδήποτε αφορά το ερασιτεχνικό ραδιόφωνο, τις πειρατικές εκπομπές και τις ανεξάρτητες ραδιοφωνικές προσπάθειες! (http://www.radiofono.gr/forum/87)

Αυτά για να ακριβολογούμε ...

weather1967
08-03-09, 11:34
Καλημερα σε ολους
Μιας που ειδα την εδώ κουβεντα ,να πω και εγω μια προσωπικη αποψη περι ραδιοερασιτεχνες και ραδιοπειρατων .
Βλεπω πως υπαρχει μια εμπαθεια απο την μια και την αλλη πλευρα ,για τους λογους που προειπατε .
Προσωπικα πριν πολλα χρονια ημουν στις ταξεις των ραδιοπειρατων,αλλα μου αρεσαν περισσοτερο οι συνομιλιες στα βραχεα 1,7 Mhz με βραχεομενους τοτε δεκτες (πειραγμενους).
Συμφωνώ με τον Στελιο μεν ,αλλα θα συμφωνησω και με τον Αντωνη απο την αλλη πλευρα γιατι ολοι εχουν δικιο κατ εμε .
Και ο ραδιοπειρατης εχει μεγαλο μερακι και τα φτιαχνει ολα μονος του ,και αυτο ειναι ενα μεγαλο συν απο το να τα παρει καποιος ετοιμα ,στο φιναλε αν ειναι να ειναι ολα ετοιμα και η ανηψια μου ,που ειναι 13 χρονων τις λεω πως να πατησει το press να βαλει την καταλληλη συχνοτητα και να μιλησει με Περού ,και απο εκει και περα αν της αρεσει το κανει μονη της και καθε μερα ,που λεει ο λογος .
Προσωπικα ποτε δεν μου αρεσαν τα ετοιμαντζιδικα πραγματα ,αλλα δεν ειναι και ευκολο οπως πολυ σωστα προειπατε να φτιαξει ο καθενας ενα πομποδεκτη της ICOM
Απο την αλλη ομως και οι ραδιοερασιτεχνες εχουν δικιο ,γιατι κουραστηκαν,διαβασαν,μοχθησαν να παρουν την αδεια λειτουργιας ερασιτεχνικου σταθμου ,και το πτυχιο χειριστή ασυρματου,και νοιωθουν λιγο πιο hi επιπεδου ,απο καποιους που οπως προειπαν ακουν στα ερτζιανα << Κυρια μουυυυυ>>:001_smile:,εδω θα συμφωνησω απολυτα με τον προλαλησαντα .
Στην ουσια παιδια ολοι ειναι κατω απο την ιδια στεγη που λεγεται ραδιοσυχνοτητα ,αλλα ο καθενας με τον δικο του δρομο ,παντα σε ολα τα πραγματα ο καθενας διαλεγει τον δρομο του ,κανεις δεν εμποδιζει καποιον να γινει ραδιοερασιτεχνης ,και κανεις δεν εμποδιζει καποιον να γινει ραδιοπειρατης.
Aπλα το καλο ειναι να μην αφοριζουν οι μεν τους δε ,και να υπαρχει ενας αμοιβαιος σεβασμος προς ολους ,γιατι και οι δυο κατα εμε εχουν δουλεψει και εχουν μοχθηση για κατι, και για μενα αυτο μετραει περισσοτερο ,το κατα ποσο κουραστηκε καποιος να κανει κατι .Ο ραδιοερασιτεχνης για να βγαλει το πτυχιο και την αδεια και να στηση τον σταθμο του ,και ο ραδιο πειρατης να φτιαξει ο ιδιος το μηχανημα του .
Ειρήνη Υμείν:001_smile:

antonis_p
08-03-09, 12:01
Και ο ραδιοπειρατης εχει μεγαλο μερακι και τα φτιαχνει ολα μονος τουαυτό είναι ο κανόνας; Διαβάζοντας το φόρουμ αυτό, άλλο προκύπτει.. Αγορές από την Ιταλία, pci κάρτες, εγχώριοι κατασκευαστές κλπ...


Βλεπω πως υπαρχει μια εμπαθεια απο την μια και την αλλη πλευρα
ώπα!!!! κανείς ραδιοερασιτέχνης δεν δημοσίευσε μύνημα σαν το αρχικό αυτού του θέματος... Το μόνο που μας ενοχλεί είναι η αυθαίρετη χρήση των σχετικών με εμας όρων (ραδιοερασιτέχνης κλπ)

Τελειώνοντας, οι ραδιοερασιτέχνες δεν μιλάνε μόνο στο μικρόφωνό τους... Υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν καν μικρόφωνο!

weather1967
08-03-09, 12:42
αυτό είναι ο κανόνας; Διαβάζοντας το φόρουμ αυτό, άλλο προκύπτει.. Αγορές από την Ιταλία, pci κάρτες, εγχώριοι κατασκευαστές κλπ...

Δεν μιλαω για το σημερα ,γιατι δεν γνωριζω τι γινετε σημερα στον ραδιο πειρατικο χωρο,μιλαω για την δεκαετια του 1980 ,τοτε που ολοι τα φτιαχναμε μονοι μας ολα !!

ώπα!!!! κανείς ραδιοερασιτέχνης δεν δημοσίευσε μύνημα σαν το αρχικό αυτού του θέματος... Το μόνο που μας ενοχλεί είναι η αυθαίρετη χρήση των σχετικών με εμας όρων (ραδιοερασιτέχνης κλπ)

Μην εξάπτεσε ,μπορει να μην μιλησε ευθεως,αλλα εμμέσως πλην σαφώς αυτο αφηνει να εννοηθεί !! :wiink:.
Και μην μου πεις οτι οι νομιμοι ραδιοερασιτεχνες δεν κανουν καταχρηση της νομιμης ισχύς εκπομπης που οριζει ο νομος ? Να λεμε τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη εδώ ,αρα πολλοι απο αυτους στην ουσια ειναι στην παρανομια,γιαυτο λεω Ειρήνη υμειν γιατι ουδεις τελειος !!:wiink:

antonis_p
08-03-09, 13:03
Δεν μιλαω για το σημερα ,γιατι δεν γνωριζω τι γινετε σημερα στον ραδιο πειρατικο χωρο,μιλαω για την δεκαετια του 1980 ,τοτε που ολοι τα φτιαχναμε μονοι μας ολα !!και τότε τα μαγαζάκια στο Μοναστηράκι τί πουλούσαν; και σε ποιόν; Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον ένα χώρο κατά την δεκαετία του 80 και τον άλλο χώρο το 2009! Και τότε και τώρα η συντριπτική πλειοψηφία των ραδιοφωνατζήδων, έτοιμα τα αγόραζαν παρόλη την απλότητα των κατασκευών αυτών.


Και μην μου πεις οτι οι νομιμοι ραδιοερασιτεχνες δεν κανουν καταχρηση της νομιμης ισχύς εκπομπης που οριζει ο νομος ?φαντάζομαι πως κάποιοι το κάνουν, ξέρω όμως και πολλούς που δεν έχουν τίποτα άλλο από τα 100watts του πομποδέκτη τους. Και με αυτά τα ολίγα κάνουν σπουδαία πράγματα. Επίσης ξέρω προσωπικά και άλλους που χρησιμοποιούν μόλις 5-10 Watts και ...μπαταρίες!

jeik
08-03-09, 13:09
Ξανατονιζω οτι δεν εχω καμια εμπαθεια με κανεναν ραδιοερασιτεχνη , ουτε με τον θεσμο ''ραδιοερασιτεχνισμος'' .
Όποιος τον χρησιμοποιοει λανθασμενα μπορειτε να τον διορθωνετε.

Αντωνη , δεν εβρισα κανεναν , η εκφραση που χρησιμοποιησα αρχικα , ερχεται ως αγανακτηση για την περιεργη αντιμετωπιση που υπαρχει σε οτιδηποτε δεν παταει ακριβως πανω στον ραδιοερασιτεχνισμο .
Το ωραιο ομως ειναι οτι τα περισσοτερα απο οσα ρωταμε εδω μεσα προαγουν την τεχνολογια (κεραιες ,καλωδια ,πομποι,κυκλωματα, και βελτιστοποιηση αυτων ) εχεις αντιρηση επ αυτου ? εσυ κολησες σε ερωτησεις τυπου ''αγορασα ενα λινεαρ ετοιματζιδικο 1 KW κλπ κλπ'' και βγαζεις αποψη ,γιατι ? μπορει ο ανθρωπος να το ετοιμαζει για ιδιωτικο ραδιοφωνικο σταθμο , ή καποιος εν αγνοια του μπαινει στο θεμα ''ραδιοερασιτεχνισμος'' και ποσταρει ερωτηση για FM/ΑΜ και γινεται αναβρασμος , προτεινεις τους διαχειριστες να τον ελεγξουν , να τον διωξουν απο κει , να τον πανε στην σωστη ενοτητα κλπ κλπ , δινεις την εντυπωση οτι η ενοτητα ''ραδιοερασιτεχνισμος'' σου ανηκει .
Και απο την αλλη νομιζω οτι στην ενοτητα σας δεν βγαινει κανεις να ρωτησει κατι τεχνικο για τους πχ 144 , ποια ειναι τελικα η προαγωγη του θεσμου στην τεχνολογια ? , ή δεν ασχολειται κανεις με την βελτιωση της επιστημης ή τα ξερουν ολα και δεν ρωτα κανεις τιποτα , τουλαχιστον σ΄αυτο το φορουμ.

Την απαντηση εν μερει την ξερω , σε φωτογραφιες απο εκδηλωση απονομης πτυχιων ειδα καποιον γνωστο να παιρνει πτυχιο , οταν ομως εγω σαν παιδακι την εβγαζα στα κεραμιδια μπας και φτιαξω καμια καλυτερη κεραια αυτος εφτιαχνε σουζες στην πλατεια με το ποδηλατο.

Ναι , τωρα στα γεραματα εμπεδωνω οτι εφτιαχνα δοκιμες σε λαθος μπαντα και ημουνα παρανομος , αλλά σιγουρα εφτιαχνα δοκιμες πανω στην τεχνολογια , και φυσικα οχι για να λεω ''κουλα μ'ακους'' κατα τον σκηνοθετη.

weather1967
08-03-09, 13:28
και τότε τα μαγαζάκια στο Μοναστηράκι τί πουλούσαν; και σε ποιόν; Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον ένα χώρο κατά την δεκαετία του 80 και τον άλλο χώρο το 2009! Και τότε και τώρα η συντριπτική πλειοψηφία των ραδιοφωνατζήδων, έτοιμα τα αγόραζαν παρόλη την απλότητα των κατασκευών αυτών.

Tα μαγαζακια στο Μοναστηρακη πουλουσαν ετοιμαντζιδικα μηχανηματα ,σε μερικους πιτσιρικαδες που απλα ηθελαν να βγουν στα FM και να κανουν καμια αφιερωση,στα γαλανα ματια της Ελενης απο τα Πατήσια επειτοπλειστον,οντως για αυτους δεν υπηρχε χομπυ ,αλλα περισσοτερο φιγουρα σε φιλους οτι βγαινω στα FM,και για να κανουν γνωριμια με το ωραίο φύλλο .
Αλλα εκτος απο τα ετοιμαντζιδικα πουλουσαν και υλικα κατασκευης πομπων ,οπως τσοκ,λυχνιες RF,αραιοφυλλους πυκνωτες,για εμας τους πραγματικους χομπίστες που δεν τα βρισκαμε τοτε στα επισημα ηλεκτρονικα καταστηματα.
Εγώ μπορω να συγκρινω το χωρο την δεκατια 80 και στα δυο ,δεν συγκρινω μονο τους ραδιοπειρατες του χτες με τους ραδιοερασιτεχνες του τωρα .
Οσο για το αλλο που ειπες οτι μιλανε και χωρις μικροφωνο οι ραδιοερασιτεχνες σημερα ,πολυ αμφιβαλω αν το 5 % γνωριζη μορσικό σημερα ,και δεν το εχει ξεχασει μετα τις εξετασεις .!!!
Ξανατονιζω οτι δεν ειμαι υπερ της μιας η της αλλης πλευρας ,επειδη ημουν καποτε ραδιοπειρατης ,απλα μου αρεσει να λεω τα πραγματα με το ονομα τους αμεροληπτα.
Και γενικα ειμαι κατα των ετοιμαντζιδικων ειτε ειναι για ραδιοφωναντζιδες ειτε ειναι για ραδιοερασιτεχνες ,οι δευτεροι εχουν ενα δικιο γιατι ειναι δυσκολο να φτιαξουν εναν πομποδεκτη ICOM π.χ .
Ο πραγματικος χομπιστας ραδιοπειρατης με μερακη πρεπει να ειναι σε θεση να φτιαξει μονος του ενα μηχανημα ,που οπως πολυ σωστα προειπες ειναι απλο,να δυσκολευτει να μαθει και τοτε θα εκτιμηση περισσοτερο αυτο που εχει ,και θα αισθανετε περηφανος οτι μεχρι εκει που ακουγεται ειναι περα για περα των δικων του ικανοτητων .

antonis_p
08-03-09, 14:02
Το ωραιο ομως ειναι οτι τα περισσοτερα απο οσα ρωταμε εδω μεσα προαγουν την τεχνολογια (κεραιες ,καλωδια ,πομποι,κυκλωματα, και βελτιστοποιηση αυτων ) εχεις αντιρηση επ αυτου ?....Και απο την αλλη νομιζω οτι στην ενοτητα σας δεν βγαινει κανεις να ρωτησει κατι τεχνικο για τους πχ 144 , ποια ειναι τελικα η προαγωγη του θεσμου στην τεχνολογια ? , ή δεν ασχολειται κανεις με την βελτιωση της επιστημης ή τα ξερουν ολα και δεν ρωτα κανεις τιποτα...
Μέσα εδώ δεν είμαι σίγουρος πως υπάρχουν περισσότεροι από 5-6 ραδιοερασιτέχνες, ίσως να υπάρχουν και άλλοι αλλά δεν το έχουν γνωστοποιήσει. Δεν θα υπάρξει βελτίωση της επιστήμης μέσα από ερωτήσεις για καλώδια ή για τις 2-3 γνωστές κεραίες που χρησιμοποιούνται στον χώρο... ϊσως μόνο να υπάρξει βελτίωση των γνώσεων αυτού που ρωτά. Αλλά όταν ρωτάω αν θα χρησιμοποιήσω rg 58 ή 213 για συγκεκριμένη συχνότητα ή ισχύ σημαίνει πως δεν έχω περάσει ούτε έξω από τον Παπασωτηρίου. (Ο Παπασωτηρίου δεν πουλάει τρίγωνα πανοράματος!) Άρα τελικά κανένας πειραματισμός: μόνο βιασύνη για να προσφέρω ψυχαγωγία στο κοινό και να κάνω αφιερωσούλες στις Σούλες!

Αν κάνουμε μια αναδρομή στα σχετικά θέματα θα δεις πως οι περισσότερες ερωτήσεις είναι: με πόσα watts θα ακουστώ στην πέρα γειτονιά στο σπίτι πάνω από το ζαχαροπλαστείο, με ποιά κεραία το "σημα" πηδάει καλύτερα! Και όταν μιλάω για λοβό ακτινοβολίας, αισθάνθηκα πως μιλούσα κινέζικα... Όταν παλαιότερα μιλούσα για την ανάγκη του ground στις end-fed antennas, παρολίγο να φάω ban για εξύβριση! Αυτά όλα είναι στις πρώτες σελίδες του antenna handbook, αλλά όταν το τελευταίο έντυπο που διάβασα είναι ο "ερασιτέχνης" του Μπογατσά, δεν προάγω καμία επιστήμη!

Εδώ αναμένεται DAB & DRM και πιστεύεις πως προάγεται κάποια τεχνολογία όταν μιλάμε για κατασκευές rf με τεχνολογίες 70 χρόνων; Να δεχτώ την αναγκαιότητα της τριβής με το αντικείμενο, από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάποιος αν έχει στόχο να ασχοληθεί με τον χώρο. Δεν μπορώ να μιλώ με ποσοστά αλλά πιστευω πως η συντριπτική πλειοψηφία ποτέ δεν έφτιαξε κάτι δυσκολότερο από ένα αυτοταλάντωτο. Και η προσπάθεια στέφθηκε με επιτυχία όταν κάποια έκπομπή από τις πολλές ήταν μέσα στην ραδιοφωνική μπάντα!

Δεν είναι κακό να έχεις μια συμπάθεια στο κλασικό ή το παλιό. Αλλά όταν φτιάχνεις κάποια συσκευή με εξαρτήματα που ακόμα και ο στρατός αποφάσισε πως του πιάνουν χώρο και τα πέταξε σε χωματερες, είσαι συλλέκτης και δεν πειραματίζεσαι, δεν θα ανακαλύψεις κάτι... Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις σαν του sigmacom αλλά ο sigmacom δεν είναι ο κανόνας.

jeik
08-03-09, 14:44
Αντωνη , το κοματι των ταλαντωτων και το θεμα διαμορφωσης του φεροντος δεχομαι οτι ειναι κλασικο και μεταλλασεται σε ψηφιακες μορφες , αλλα οι κεραιες ? τα καλωδια ? ,τα λινεαρ ? εκει ο πολεμος συνεχιζεται.
Το κλασικο ειναι πλεον μονο για συλλεκτες ? καποιες ολοκαινουριες κεφαλες πικαπ απο εταιριες της αμερικης κοστιζαν πριν μερικα χρονια 2 εκατομυρια δραχμες , πιστευω οτι κατασκευαζονται ακομη και πωλουνται σε χιλιαδες ευρω πλεον , και οι ενισχυτες με ''λυχνιες κλασικής ηλεκτρονικης 70 ετων'' ειναι απλησιαστοι , κατι συμβαινει με το ''κλασικο'' , κατι που δεν το πιανει το Digital.
Απο κει και περα δεν εκπροσωπω τον οποιονδηποτε που μπαινει και ρωταει για 58 ή 213 , και αλλα αυτονοητα περι λοβων κλπ. αλλα κατι καλο βγαινει παντα μεσα απο την πιο απλη ερωτηση .

Κουραστηκα , συνεχεια αργοτερα.........

Φιλικα , δημητρης.

weather1967
08-03-09, 15:24
Εδώ αναμένεται DAB & DRM και πιστεύεις πως προάγεται κάποια τεχνολογία όταν μιλάμε για κατασκευές rf με τεχνολογίες 70 χρόνων; Να δεχτώ την αναγκαιότητα της τριβής με το αντικείμενο, από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάποιος αν έχει στόχο να ασχοληθεί με τον χώρο. Δεν μπορώ να μιλώ με ποσοστά αλλά πιστευω πως η συντριπτική πλειοψηφία ποτέ δεν έφτιαξε κάτι δυσκολότερο από ένα αυτοταλάντωτο. Και η προσπάθεια στέφθηκε με επιτυχία όταν κάποια έκπομπή από τις πολλές ήταν μέσα στην ραδιοφωνική μπάντα!

Δεν ξερω το κατα ποσα χρονια ασχολεισαι με το αθλημα για να εκφερεις την παραπανω αποψη ,αλλα την δεκαετια του 80 και στα FM και στα ΑΜ πολλοι ειχαν ανακαλυψη και την Buffer στα μηχανηματα τους.:wiink:

Δεν είναι κακό να έχεις μια συμπάθεια στο κλασικό ή το παλιό. Αλλά όταν φτιάχνεις κάποια συσκευή με εξαρτήματα που ακόμα και ο στρατός αποφάσισε πως του πιάνουν χώρο και τα πέταξε σε χωματερες, είσαι συλλέκτης και δεν πειραματίζεσαι, δεν θα ανακαλύψεις κάτι... Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις σαν του sigmacom αλλά ο sigmacom δεν είναι ο κανόνας.

Οπως θα εχεις καταλαβει ειμαι πραγματικος χομπιστας,και εχω να πω οτι και να πειραματιζετε καποιος με κατι που ειναι παλιο για καποιους και αχρηστο ,δεν σημαινει οτι εισαι συλεκτης ,αλλα ουτε φυσικα οτι θα ανακαλυψεις τον τροχο ,απλα και μονο σημαινει μια ισως αγνωστη για την σημερινη πεζη εποχη των ετοιματζιδικων η λεξη μεράκη και πραγματικη αγαπη για το αθλημα !!:wiink:

sigmacom
08-03-09, 16:08
Παιδία, τρια πράγματα θα ήθελα να πω και να κλείσω έτσι το θέμα από μεριάς μου:

1) Άσχετοι υπάρχουν εκατέρωθεν. Στο ίδιο τσουβάλι θα βάλω τον FMτζη που ανοίγει μόνο και μόνο για την Σούλα, με τον Ραδιοερασιτέχνη που παίζει με υπότονα για να ανοίγει repeaters. Ο δεύτερος μάλιστα είναι πιο κρίμα, γιατί έχει περάσει και μια σχετική εκπαίδευση.

2) Δικαίως οι Ραδιοερασιτέχνες επιδιώκουν τον διαχωρισμό τους από εκείνους που παίζουν στα FM. Είναι τυπικό το θέμα, και όχι επειδή αδειοδοτημένος=Θεός και ο πειρατής=ένας λιγούρης με μια Σούλα.
Αν ποτέ δοθεί ένας μεγάκυκλος στα FM που χαρακτηριστεί "ραδιοερασιτεχνική ζώνη των 3m" και πάρουν callsign οι ενδιαφερόμενοι, τι καλά που θα είστε όλοι μεταξύ σας...

3) Για μένα σημασία έχει μόνο το κίνητρο και η θέληση και όχι ένας τίτλος. Κίνητρα τύπου "Σούλας" είναι απορριπτέα, εκτός κι αν αποτελέσουν αφορμή να το δει πιο σοβαρά στην πορεία.

Τέλος, γουστάρω περισσότερο τον πειρατή που θα τολμήσει να βάλει χέρι στο RVR του, ή τον Ραδιοερασιτέχνη στο Icom του, προσπαθώντας να βελτιώσει κάτι. Αυτός που δεν θα μείνει εγκλωβισμένος στα όσα του πάσαραν, αλλά τον τρώει το σαράκι να το κάνει βίδες για να μάθει κάτι παραπάνω. Αυτός που θα αναζητήσει πληροφορίες/γνώση και θα κάτσει να μάθει να φτιάχνει μόνος του μηχανήματα, ή ότιδήποτε σχετικό με το αντικείμενο.

Ακριβό σπόρ όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος νωρίτερα... :)

weather1967
08-03-09, 18:00
Για να κλεισω και εγω με την σειρα μου.
Αψογος ο Στελιος συμφωνω και προσυπογραφω 100 % στα λεγομενα του.
Ας ψαχνομαστε εμεις και ας μας λενε γραφικους Στελιο :001_smile:,εσυ σε μετατροπες πανω στην RF, και εγω με μετατροπες πανω στα ηλεκτρονικα και μη μερη στους μετεωρολογικους σταθμούς πλεον.
Ξεχασα πριν να πω κατι :
Πριν 2-3 μηνες καθως ημουν στον Βενιερη στο Περιστερι για να αγορασω κατι υλικα ,βλεπω μεσα 2 παλιους φιλους ραδιοπειρατες απο επαρχια που τα λεγαμε απο την ραδιοσυχνοτητα παλια,και ειχαμε βρεθει και μερικες φορες για ενα καφε,και ειχαν ερθει Αθηνα να αγορασουν κατι υλικα.
Μετα τις πρωτες χαιρετουρες και αγκαλιές,παρατησαμε την σειρα μας και πηγαμε πιο περα για κανα μισαωρο και τα λεγαμε τι κανουμε απο δουλεια,οικογενεια ,και μετα με ρωτησαν αν βγαινω ακομα στην ραδιοσυχνοτητα.Παιδια τους λεω τα παρατησα απο το 1990 ολα αυτα και εχω καταπιαστει με την ερασιτεχνικη μετεωρολογια ,μετεωρολογικους σταθμους ,ανιχνευτες ηλεκρικων εκκενωσεων (κεραυνων ) κ.τ.λ
Κοροιδευαν και μου λεγανε,ασε ρε τα φλώρικα και ελα παλι στην ραδιοσυχνοτητα να πατησεις οπως παλια :biggrin:.
Ρε παιδια τους λεω , πειραματιστικα σε ολες τις μπαντες ,με ολες σχεδον τις κεραιες,μιλησα με εξωτερικο ,τα εκανα σχεδον ολα,απλα κανω DX τώρα στις συχνοτητες και βλεπω να πατανε με <<σκουπες>> στα AM και εχω λολαθει ,ασε μου λενε Μήτσο εμεινες πολυ πισω,πανε τα μηχανηματα ολοι σκουπες εχουν στα ΑΜ ,παιδια τους λεω ο καιρος ειναι απροβλεπτος και παντα εχει ενδιαφερον και σε εκπληση με τις ενναλαγες του,τωρα καταπιανομαι με αυτα αλλα και με πατεντες πανω στα ηλεκτρονικα για να βελτιωσω τον μετεωρολογικο σταθμο μου.
Καλα μου λενε κατσε σε αυτα χα χα και γελαγανε !!.
Εσεις τους ρωταω τι κανετε βγαινετε ακομα στην ραδιοσυχνοτητα ?
Φυσικα μου λενε γιναμε και Σιέρρα Βίκτορες και γελαγανε,ετσι λεγαμε παλια τους ραδιοερασιτεχνες ,γελασα προς στιγμην και εγω,και λεω,αφου καλα παλια σαν ραδιοπειρατες τους κοροιδευατε που οι ανθρωποι θελαν να ειναι νομιμοι τωρα πως και ετσι ?
Ασε μου λενε εχουμε ενα κάρο κεραιομάνι στην ταρατσα και ο μονος τροπος να μην μας λενε οι γειτονες τιποτα ,ηταν να παρουμε ενα χαρτι αδειας ερασιτεχνικου σταθμου και να τους το δειχνουμε οταν μας λεγανε τι κεραιες ειναι αυτες και τετοια ,και απο τοτε βρηκαμε την ησυχια μας με τους γειτονες (γελια παλι ), για να μην μας λενε τιποτα για τις κεραιες μας ,ασχετο αν βγαινουμε με 0,5 kilo και 1 kilo και το γελιο συνεχιζοταν.Και εφοσον ειπαμε ακομα πολλα και διαφορα για να μην μακρυγορό ψωνισαμε χαιρετηθηκαμε με συγκινηση και φυγαμε.
Με το παραπανω θελω να πω οτι πολλοι ραδιοερασιτεχνες γιατι σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι που σκεφτονται σαν τους 2 παλιους φιλους ,η ψυχη τους ειναι στην ραδιοπειρατια και απλα το σωμα τους ειναι στην ραδιοερασιτεχνια .
Θα μου πειτε οτι αυτοι δεν ειναι ραδιοερασιτεχνες καθεαυτού αλλα ραδιοερασιτεχνες ιμιτασιόν ,αλλα εχετε αναρωτηθή ποσοι απο τους παραπανω ανηκουν στις ταξεις των ραδιοερασιτεχνων ?

jeik
08-03-09, 18:24
Πω ,Πω φιλε το συγκεκριμένο σενάριο μου το προτεινε και μενα ενας πολυ γνωστος και εγκριτος συγγραφεας τεχνικου περιοδικού καποτε ,οταν τον ρωτησα τηλεφωνικα περι αδειας στα FM , μου ειπε επι λεξη ''σκεφτηκες να παρεις μια αδεια ραδιοερασιτέχνη για τους 144 ? και πολυ απλα η κεραια σου κατα λαθος θα ειναι κομμενη για καμια 40αριά μεγακυκλους χαμηλοτερα και ο ταλαντωτης επισης :wiink: ''. Σωστος ο τυπος.

Γιώργος 231
08-03-09, 19:33
''σκεφτηκες να παρεις μια αδεια ραδιοερασιτέχνη για τους 144 ? και πολυ απλα η κεραια σου κατα λαθος θα ειναι κομμενη για καμια 40αριά μεγακυκλους χαμηλοτερα και ο ταλαντωτης επισης ''

χα χα χα χα

"κυριοι εδω υπαρχει καποιο λαθος, εγω ειμαι ραδιοερασιτεχνης, κατι εχετε κανει λαθος ..."

σοβαρα τωρα, εχω παιξει με CB - V/U - FM, και ολα εχουν την χαρη τους.

ΥΓ 1
οι σημερινοι (αυτοι που γνωρισα εγω) νομιμοι amateur στα V/U Ουτε γεφυρα δεν εχουν ....
ΥΓ 2
Οσο για το υφος που προκυπτει απο την Νομιμοτητα, εγω τις πρωτες φορες που ακουσα στα vhf , ΕΚΑΒ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ ΑΜΕΣΗ ΔΡΑΣΗ ... ηταν απο φορητα ραδιοερασιτεχνων ...
ΥΓ 3
το προβλημα δεν ειναι οι συχνοτητες και ο τροπος εκπομπης.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ το υφος που εχουν γενικως οι αδειουχοι.
Ας καταφερουμε να παρουμε αδειες για τα φμ, και να μας δω και εμας μετα.

jeik
08-03-09, 19:40
Για να κανω το συνηγορο του διαβολου , τεξας το βλεπω να γινεται, αλλα ας μην το γρουσουζεύω :001_rolleyes:.

Γαληνίτης
09-03-09, 03:57
Φιλε κωστα ..... σιγουρα με την RF ξεκινησες καπως αργα , εμπλεξες με τα ''ραδιοερασιτεχνικα'' και δεν την αγαπας οσο πρεπει...
Το υφος ειναι τετοιο διοτι κανετε λες και πανε να σας κλεψουνε τα πνευματικα δικαιώματα απο κατι , και επαναλαμβανετε διαρκως τα ιδια και τα ιδια , ειπαμε οτι καταλαβαμε τον ορο ''ραδιοερασιτεχνης''.
Απο κει και περα και γω θα συμφωνησω οτι ο ορος ''ραδιοερασιτεχνης των FM'' ειναι αστοχος , μεχρι τουλαχιστον να υπαρξει κατι επισημο που να δινει το δικαιωμα σε καποιους να τον χρησιμοποιησουν νομιμα.
Ο σωστος θα ηταν αυτο που ζηταμε , σκετο ''Ερασιτεχνες των FM/ΑΜ'' , κατα την νομιμοποιηση, δεν θα κολλησουμε στην απουσια του -ραδιο-.
Αλλα και γω αντιπαρερχομαι τον ορο ''πειρατης'' που επαναλαμβανεται εδω μεσα....

Χαίρομαι για την αλλαγή ύφους και για το ότι παραδέχεσαι ότι ο όρος "ραδιοερασιτέχνης" των FM είναι (έστω) "άστοχος".
Βιάζεσαι όμως να βγάλεις αυθαίρετα συμπεράσματα για τους άλλους και αυτό δεν είναι καθόλου δίκαιο. Ο καθένας μας έχει τη δική του προσωπική ιστορία, που δεν είναι δυνατόν να την ξέρεις.
Πώς βγάζεις το εντελώς αυθαίρετο, υποκειμενικό και προκατειλημμένο συμπέρασμα ότι ξεκίνησα "κάπως αργά" με την RF και δεν την αγαπώ όσο πρέπει; Και μάλιστα το γενικεύεις για όλους τους ραδιοερασιτέχνες, ενώ μονοπωλείς την αγάπη προς την RF στους πειραματιστές των FM, που υποτιμούν και περιφρονούν τη ραδιοερασιτεχνική άδεια? Που σήμερα όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά την παίρνει εύκολα και στη χώρα μας, όπου κάποτε ήταν "άπιαστο όνειρο";
Σε πληροφορώ ότι κάνεις ανεπίτρεπτο λάθος και ότι για πάρα πολλούς ο ραδιοερασιτεχνισμός ήταν το επιστέγασμα και όχι η αρχή.
Άκου λοιπόν μια τυπική περίπτωση:
Προσωπικά με τα ηλεκτρονικά είμαι αυτοδίδακτος και οι γνώσεις μου αποκτήθηκαν με τον συνεχή πειραματισμό και τη μελέτη περιοδικών και βιβλίων από πολύ μικρή ηλικία και σε δύσκολες εποχές.
Άρχισα να πειραματίζομαι με τα ηλεκτρολογικά και να διαβάζω ό,τι εύρισκα σχετικό σε ηλικία 8 ετών (το 1950). Η κατασκευή δέκτη γαληνίτη στα 11 αποτέλεσε το έναυσμα για να ασχοληθώ με πάθος με την RF, από τότε μέχρι σήμερα.
Ακολούθησαν κατασκευές δεκτών, ενισχυτών, πομπών κλπ., με συνεχείς επισκέψεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών και στο Μοναστηράκι. Όπως τόσοι άλλοι, πέρασα από τα μεσαία, αφού η πόρτα του ραδιοερασιτεχνισμού ήταν τότε πρακτικά κλειστή. Εμείς δεν τα λέγαμε τότε "ΑΜ", ούτε ονομάζαμε τον εαυτό μας ραδιοερασιτέχνη των μεσαίων. Η λέξη ραδιοερασιτέχνης (radio amateur) ήτανε για τους περισσότερους από μας ένα μακρινό όνειρο, ένας στόχος απραγματοποίητος. Και ξέραμε πολύ καλά τη σημασία του. Ακούγαμε τις συνομιλίες τους, διαβάζαμε για αυτούς, τους θαυμάζαμε και ζηλεύαμε. Προσωπικά είχα ήδη γραφτεί μέλος στην ΕΕΡ από το 1976, όταν δεν είχε ούτε 200 μέλη, πάνω από μια δεκαετία πριν τελικά καταφέρω να πάρω την πολυπόθητη άδεια.
Με τα FM δεν ασχολήθηκα, παρά μόνο με πομπουδάκια με τρανζίστορ, με εμβέλεια κανα δυό χιλιόμετρα και με δέκτες. Με τραβούσε η επικοινωνία, όχι η μετάδοση μουσικής.
To επόμενο στάδιο ήταν οι 27 Μεγάκυκλοι. Με ιδιοκατασκευή με κρυστάλλους. Ύστερα δόθηκαν οι πρώτες προσωρινές και κατόπιν μόνιμες άδειες CB (mobile). Χαράς ευαγγέλια! Επιτέλους γίναμε "αδειούχοι", αν και όχι ραδιοερασιτέχνες, όπως θα θέλαμε. Προμηθευτήκαμε μηχανήματα, νόμιμα (AM) και αργότερα παράνομα (SSB), κατασκευάζαμε λίνεαρ και κεραίες, κάναμε DX και αλλάζαμε κάρτες QSL με μακρινές χώρες. Και τέλος, τον Μάρτη του 1987 το όνειρο μιας ζωής έγινε πραγματικότητα! Έδωσα εξετάσεις, πέρασα, πήρα άδεια και διακριτικό SV1... και έγινα επιτέλους ραδιοερασιτέχνης (radio amateur). Όπως οι συνάδελφοί μου στις άλλες χώρες. :001_smile:
Για τον όρο "πειρατής" θα συμφωνήσω μαζί σου.

Ακρίτας
09-03-09, 13:31
Άσχετο με το θέμα αλλά καλό!
Φίλε Γαληνίτη θημήθηκα εκείνο το αχτύπητο για την "κατάρα" του ραδιοερασιτέχνη: "-Κεραία να πιάνεις...γείωση να γίνεται".
Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου. Οι εκατέρωθεν γενικεύσεις καλό θα είναι να αποφεύγονται.

weather1967
09-03-09, 13:42
Καλο Μεσημερι σε ολους.
Να πω μια γνωμη που μπορει να ειναι και ακυρη βεβαια ,σχετικα με τις αδειες που ακουω να λετε στα FM,και περισσοτερο ο φιλος Δημητρης Jeik.
Επειδη ο γραπτος λογος παντα ειναι μερικα ψυχρα γραμματα,πίσω απο ενα επισης ψυχρο πληκτρολογιο,θα κανω ενα μικρο προλογο για μην παρεξηγηθω ,ηδη να ξερεις οτι σε καταλαβαινω ,και νοιωθω το πως αισθανεσε και ειμαι μαζι σου εντος εισαγωγικών σε μερικα πραγματα που λες ,(μονο μην εισαι αποτομος και φωναζεις μερικες φορες γιατι ετσι χανεις το δικιο σου,γιατι εχεις δικιο καποιες φορες, και μπορεις να κολησεις καποιον στον τοιχο εντος εισαγωγικων μονο με επειχηρηματα,και με ευγενεια,η ζωη θελει διπλωματια :wiink:,η γλωσσα κοκαλα δεν εχει αλλα κοκαλα τσακιζει ελεγε πολυ σοφα ο παππους μου, και εγω πολυ αργοτερα καταλαβα τα παραπανω ,μην νομιζεις οτι ειμαι ξερολας χα χα χα):biggrin:,και εγω καποτε ακριβως τα ιδια συναισθηματα ετρεφα για τα ερτζιανα και τις ιδιες σκεψεις .
Φιλε συνονοματε λοιπον ακουω να λες για αδειες στα FM ,επειδη εχω χασει επεισοδια με τα ερτζιανα ,δεν το καταλαβαινω αυτο ,δεν εχουν δοθει αδειες ηδη στα FM ? πως βγαινουν τοσοι και τοσοι σταθμοι ? τι παιρετερω αδειες θα βγουν ? και που θα εκπεψουν αφου τωρα ο ενας ειναι καβαλα πανω στον αλλο ηδη :biggrin:.
Ενα το κρατουμενο και παμε παρακατω τωρα
Να ξερεις οτι σε μια ραδιοφωνικη μπαντα που την ακουει ολος ο ντουνιας εντος εισαγωγικών,μην νομιζεις οτι πλεον θα ειναι κατι χομπυ ,λογο του παραπανω θα πεφτουν διαφημησεις επειδη θα ακουνε πολλοι και πλεον ξεφευγει απο χομπυ και γινετε επαγγελμα μετα .Αν θες να στησεις ενα ραδιοφωνικο σταθμο για να ανταπεξελθεις ως προς το ζειν ειναι αλλο καπελλο αυτο και δικαιωμα του καθενος .

Αν πραγματικα ειναι καποιος χομπιστας σε νομιμο παντα επιπεδο μιλαω ..ακολουθει μεγαλη παρενθεση ......(δεν μιλαω για τους ραδιοπειρατες ,που πολλοι ηταν και ειναι πραγματικοι χομπιστες ,οπως ημουν και εγω και να σου πω την αληθεια δεν εχω προβλημα με τον ορο ,μπορω να σου πω οτι τον γουσταρω και τον ορο ραδιοπειρατης :laugh: δεν εχω προκαταληψεις γιατι ακριβως ξερω τις δυναμεις μου,και ξερω οτι αν το εβαζα στοχο θα επερνα 1000 % αδεια λειτουργιας ερασιτεχνικου σταθμου,και πτυχιο χειριστου ερασιτεχνικου σταθμου,αλλα δεν γουσταρα να μπω σε ενα καλουπι ,παντα μου αρεσε να ειμαι ανεξαρτητος και φιλελευθερος ,βεβαια μετα εμαθα πως μπορεις να μπεις εικονικα σε ενα καλουπι,και να κανεις οτι γουσταρεις,οπως οι 2 παλιοι φιλοι που συναντησα προσφατα!!..Κακο βεβαια αυτο,το νοιωθω και το καταλαβαινω,αν δεν υπαρχει ταξη θα ειναι ολα ενα μπαχαλο ,αλλα ειναι ο χαρακτηρας μου τετοιος που δεν θελω να μου οριζει κανεις τι ισχυ θα βγαλω και τι κεραια θα εχω.Παντα μου αρεσει να μιλαω με ανοιχτα χαρτια και να λεω τα συκα-συκα και την σκαφη -σκαφη .)
Ειναι οι ραδιοερασιτεχνες και ξερεις γιατι ? γιατι κανουν κατι πραγματικα για χομπυ και δεν αμοιβονται για τιποτα,αυτη ειναι η πραγματικη εννοια του ορου χομπυ κανω κατι που μου αρεσει στον ελευθερο χρονο μου ,που οχι μονο δεν πληρωνομαι αλλα ξηλωνομαι να αγοραζω εξοπλισμους απο την τσεπη μου .
Ολοι αυτοι οι νομιμοι ραδιοφωνικοι σταθμοι δεν ειναι χομπιστες αλλα επαγελματιες που βγαζουν χρηματα απο διαφημησεις ,κοινως επαγγελμα ,αρα για μενα βγαινουν απο τον χαρτη αυτοματος η λεξη χομπιστας για αυτους .

Που θελω να καταληξω τωρα ?
Στο οτι αν παρεις φιλε Δημητρη μια αδεια στα FM,δωσεις για αρχη 10.000 ευρώ για 1-2 kilo και βαζεις διαφημησεις και το κανεις επαγγελμα για μενα δεν θα λεγεσε χομπιστας με αγαπη στο ραδιο ,αλλα ενας ακομα επαγελματιας της Ελλαδος .Γιατι στο ραδιο δεν μπορεις να κανεις συνομιλιες παρα μονο να βαζεις τραγουδια και μουσικη.Αν μου πεις οτι οχι ρε φιλε εγω θελω να εχω 1 kilo και να το ανοιγω 4 ωρες την μερα και να βαζω μουσικη νομιμα και μετα να το κλεινω ,πιστεψε με οτι κανεις δεν θα σου δωσει αδεια για να ανοιγεις οποτε σου κανει κεφι

Αρα σκεψου καλα τι θελεις ? να βαζεις τραγουδια και μουσικη στους 100 MHZ ? η να κανεις συνομιλιες με ολο τον κοσμο ? και να παρεις μια αδεια ραδιοερασιτεχνη και να βρεις την υγεια σου ,και να μην εισαι παντα ρομαντικος αθεραπευτος Δον Κιχώτης που θα κυνηγάς το ανέφικτο .

Ολα αυτα φιλε Δημητρη που σου ειπα στα λεω ας το πουμε σαν μεγαλυτερος αδερφος σου ,γιατι ακριβως ετσι ενοιωθα και εγω στην ηλικια σου ,τον ιδιο αυθορμητισμο ειχα ,ετοιμος να πλακωθω, και τετοια αλλα βαρβαρα καλουδια ,αλλα οσο περναγαν τα χρονια ειδα πολλα ,καταλαβα πολλα και αλλαξα αναγκαστικώς ρότα , μπορει να ειμαι και λαθος ,αλανθαστος μονο ο μεγαλοδυναμος ειναι ,αλλα ετσι το βλεπω εγω το ολο σκηνικο .

jeik
09-03-09, 14:12
Καλημερα και παλι , δεν ειμαι διπλωματης αλλα θα τα φερω τα πραγματα στα ισια τους.
Κώστα , Γαληνιτη , σαν γιατρος γνωριζεις οτι οταν ο ανθρωπος ειναι αρρωστος λειτουργει μονο με τις αρνητικες σκεψεις και δυσκολα αντιστεκεται σε λαθος επιλογες , χωρις να θελω να δικαιολογηθω , σε τετοια φαση βρεθηκα τις τελευταιες μερες και εβλεπα καποια γραφομενα ως κακοπροαιρετα , ισως αδικαιολογητα με ενοχλησαν και εγραψα οτι εγραψα.Για καποια απο αυτα που ειπωθηκαν περι ''υφους ραδιοερασιτεχνων τα υποστηριζω ακομη''.
Προς θεου η φραση ''καπως αργα ξεκινησες με την RF'' δεν ηταν του τυπου ''ειχες δυσκολα παιδικα χρονια'' που ηταν η αιτια να αποχωρησει μελος απο το φορουμ.
Για να μην το κουραζω αλλο , ζητω δημοσια συγνωμη για καποια απο τα γραφομενα μου , παρακαλω μην με βαζεις σην διαδικασια να τα βαλω σε λιστα και να τσεκαρω για πιο ζητω και για πιο οχι :001_rolleyes:.

jeik
09-03-09, 14:17
Δημητρη , δεν θελω αδεια για κιλοβαττ , μια ισχυ των 40 ειναι υπερ αρκετη , για μεταδοση μουσικης και σωστου λογου , σε τοπικο επιπεδο.
Αυτα για τωρα κλεινω γιατι γκρινιαζουν οι υποχρεωσεις :wiink:.
Τα λεμε αργοτερα .

aeonios
09-03-09, 14:21
Με απόλυτο σεβασμό στις απόψεις όλων σας θα ήθελα να πω πως συχνά γίνεται σύγχυση μεταξύ των εννοιών της ραδιοτεχνίας, της ραδιοφωνίας και του ραδιοερασιτεχνισμού.

O ραδιοερασιτέχνης είναι αυτός που προσπαθεί μέσα από το χόμπυ του το να γίνει καλύτερος, προσπαθεί την αμφίδρομη επικοινωνία και προσπαθεί να μελετάει και να βελτιώνει το τεχνικό κομμάτι του σταθμού του και φυσικά έχει την κατάλληλη εξουσιοδότηση από την πολιτεία χωρίς να βγάζει χρήματα από το χόμπυ αυτό. Προσωπικά ασπάζομαι 100% την άποψη αυτή η οποία εκφράζεται και στη σχετική σύσταση της ΙΤU.

Αν κάποιος είναι ραδιοερασιτέχνης και υποκαθιστά την τηλεφωνία με το χόμπυ είναι θέμα δικό του αλλά δεν έρχεται σε αντίπραξη με κάποιο νόμο και πάλι όσο και να μην αρέσει ίσως σε μένα ή σε κάποιους από εσάς. Ο ραδιοερασιτεχνισμός όπως τον αντιλαμβάνομαι εγώ και πιστεύω η συντριπτική πλειοψηφία έχει να κάνει με την επικοινωνία και την επαφή σε δύο ή περισσότερα άκρα. Η ραδιοτεχνία με το κατασκευαστικό κομμάτι και η ραδιοφωνία με την ΜΟΝΟΔΡΟΜΗ εκπομπή στις ραδιοφωνικές συχνότητες. Και στα τρία υπέροχα χόμπυ ο καθένας μας βάζει τον πήχη όσο ψηλά ή χαμηλά θέλει ή μπορεί. Και το σωστό είναι σίγουρα να παίρνουμε παραδείγματα από τα επιτεύγματα των άλλων αλλά η σύγκριση στη ζωή μας για το που οδεύουμε πρέπει να είναι με βάση αυτό που ήμασταν χτες, αυτό που είμαστε σήμερα και αυτό που προγραμματίζουμε αύριο μια και σαν άτομα ζούμε ζωές που μας εφοδιάζουν με διαφορετικές δυνατότητες αλλά και ευκαιρίες. Αυτοί που μένουν στάσιμοι στο κάθε χόμπυ στατιστικά θα είναι και αυτοί που το μέλλον θα τους αποβάλλει το χόμπυ από τη ζωή τους. Ο καθένας βάζει το δικό του λιθαράκι λοιπόν για να ενθαρύνει και άλλους να έρθουν στο χόμπυ του και να τους βοηθήσει γιατί και τα τρία χόμπυ μπορεί να μην φαίνεται αλλά έχουν έντονο κοινωνικό χαρακτήρα.

Οπότε είναι απόλυτα σεβαστές για μένα οι προσπάθειες όσων θέλουν να ασχοληθούν με την ραδιοφωνία και το ραδιοερασιτεχνισμό και τη ραδιοτεχνία οτιδήποτε άλλο αγαπούν φτάνει να είναι εντός του πλαίσιου του νόμου γιατί είναι χόμπυ πολύ όμορφα αλλά και κάπως διαφορετικά μεταξύ τους.

Και μια και είδα κάτι που κάποιος φίλος έγραψε και με λύπησε ιδιαίτερα σχετικά με την υπερβολή στην ισχύ εκπομπής, τις περισσότερες επαφές μου τις έχω κάνει στα βραχέα και στα vhf/uhf με ισχύ λιγότερη από 5 W είτε με φωνή είτε με άλλες διαμορφώσεις. Δεν θέλει τρόπο θέλει λίγο διάβασμα μόνο πολύ υπομονή και ενασχόληση με τις κεραίες. Aν το κάνετε θα δείτε πως και με μισό watt θα καταφέρεται να επικοινωνήσετε κάποια στιγμή με αμερική ή και πιο μακρυά...

Βεβαίως όπως είπαμε ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει....μια και στην Ελλάδα δεν υπάρχει η αυστηρότητα του ελέγχου που ίσως υπάρχει εκτός συνόρων ή τουλάχιστον έτσι νομίζουμε, όμως Ραδιοερασιτεχνισμός ΔΕΝ είναι σε καμία περίπτωση οι πειρατικές ( = οι χωρίς άδεια) εκπομές ραδιοφωνίας ορισμένων ατόμων σε ζώνες συχνοτήτων που έχουν εκχωρηθεί σε νόμιμους ραδιοφωνικούς σταθμούς (Ρ/Σ) για μετάδοση εμπορικών ή πληροφοριακών προγραμμάτων (π.χ. AM ή FM ) ή στην τηλεόραση ή πάνω σε άλλες υπηρεσίες στρατιωτικές και μη. Επίσης, ραδιοερασιτεχνισμός ΔΕΝ είναι οι επικοινωνίες μεταξύ ιδιωτών με χρήση πομποδεκτών C.B. (Bitizenʼs Band) στους 27 Mhz ή πομποδεκτών P.M.R./LPD στη ζώνη των UHF . Όλα τα παραπάνω ΔΕΝ είναι σίγουρα ραδιοερασιτεχνισμός και τα πρόσωπα που τα επιτελούν ΔΕΝ είναι ασφαλώς ραδιοερασιτέχνες. Για τα περαιτέρω μπορείτε να διαβάσετε και το σχετικό νόμο http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg745_9_1192093566.pdf

weather1967
09-03-09, 14:37
Και μια και είδα κάτι που κάποιος φίλος έγραψε και με λύπησε ιδιαίτερα σχετικά με την υπερβολή στην ισχύ εκπομπής, τις περισσότερες επαφές μου τις έχω κάνει στα βραχέα και στα vhf/uhf με ισχύ λιγότερη από 5 W είτε με φωνή είτε με άλλες διαμορφώσεις. Δεν θέλει τρόπο θέλει λίγο διάβασμα μόνο πολύ υπομονή και ενασχόληση με τις κεραίες.


Φιλε Νικο συμφωνω σε αυτα που γραφεις και ειναι πολυ σωστα .
Οσο για την υπερβολη της ισχυς απο καποιους νομιμους ραδιοερασιτεχνες εγω το ειπα,και εχω επιγνωση αυτου που λεω ,δεν ειπα οτι ολοι κανουνε υπερβαση προς θεου ,απλα υπαρχουν αρκετοι που κανουν ,και μαλιστα στους 6,5 Μhz νομιμοι ραδιοερασιτεχνες το 1993 βγαιναν με 2 811 push pull !!.
Βεβαια ουδεις και πουθενα τελειος .

aeonios
09-03-09, 14:48
Φιλε Νικο συμφωνω σε αυτα που γραφεις και ειναι πολυ σωστα .
Οσο για την υπερβολη της ισχυς απο καποιους νομιμους ραδιοερασιτεχνες εγω το ειπα,και εχω επιγνωση αυτου που λεω ,δεν ειπα οτι ολοι κανουνε υπερβαση προς θεου ,απλα υπαρχουν αρκετοι που κανουν ,και μαλιστα στους 6,5 Μhz νομιμοι ραδιοερασιτεχνες το 1993 βγαιναν με 2 811 push pull !!.
Βεβαια ουδεις και πουθενα τελειος .

Γεια σου Δημήτρη προς θεού καλά έκανες και τα είπες εσύ παλικάρι μου και χίλια δίκια έχεις .....εγώ δεν είπα πως στεναχωριέμαι με εσένα αλλά με την ματαιότητα και την υπερβολή στο ριπόρτο του 9+50 στις ραδιοερασιτεχνικές μπάντες όταν η κεραία μας είναι κουβάς dummy load και ρίχνουμε killowatt μπας και μας ακούσουν....ή μπας τυχόν και ανοίξουμε μόνοι μας τη διάδοση !

leosedf
09-03-09, 22:40
Βλέπω και οι δυό μεριές έχουν τα σύν και μείων τους. Συμφωνώ με πολλούς εδώ σε αυτό το θέμα ιδίως με sigmacom, aeonios, jeik.
Το πρώτο πράγμα μόλις αγόρασα το VX-7R μου (δυό ώρες αφ ότου το αγόρασα) ήταν να το ξεκλειδώσω και να του βάλω μπλέ φωτισμό κανονική εγχείρηση. Το συγκεκριμένο ακόμα ζεί και κάποιος το χέρεται.
Οταν πάρω το VX-8 σε λίγο θα κάνω το ίδιο πράγμα ίσως και περισσότερα. Δεν είχα ποτέ άδεια όμως. Ισως επειδή ο κόσμος των νόμιμων ραδιοερασιτεχνών, το κλίμα δηλαδή που επικρατούσε στην περιοχή μου (νομίζω και ο jeik προέρχεται απο εκεί) με απέτρεπε απο το να το κάνω.
Ισως ο λόγος που μπορεί να αποκτήσω SW σύντομα θα είναι για να μη με σταματάνε αστυνόμοι στο δρόμο η γείτονες στην περίπτωση που βάλω κάποια κεραία. Κατα τα άλλα ουτε κάν με ενδιαφέρει, έτσι κι αλλιώς πάντα ημουν "κάτω" απο όλους αυτούς.
Οσο για την ισχύ συμφωνώ οτι τα 5w είναι αρκετά για να κάνεις πολύ καλή δουλειά η πειραματισμούς.
Δεν θα μπορούσαμε ποτε να τους βάλουμε όλους σε ένα τσουβάλι. Αλλα η ένοια του "φύγε απο τη συχνότητα εδώ είμαστε ραδιοερασιτέχνες" κλπ που την έχω ζήσει απο SW εδώ στη Θεσσαλονίκη, κόντεψε να με τρελλάνει. Και όχι απο τίποτα σοβαρούς ραδιοερασιτέχνες αλλα απο πιτσιρικαδες και πιτσιρίκες που μλκιζονταν.
Εχω τύχει όμως και ραδιοερασιτέχνες που έχουν αντιμετωπίσει κόσμο σαν κι εμένα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και παρέχοντας βοήθεια και οδηγίες σε αυτούς που θέλουν να ενταχθούν σε αυτή την κοινότητα.

Τέλος πιστέυω οτι όλα εξαρτώνται απο τον άνθρωπο που έχεις απέναντι σου και αν έχεις την ατυχία να πέσεις σε λάθος ανθρώπους τότε κρίμα.

Γαληνίτης
13-03-09, 15:17
Για πληροφορίες σχετικά με τον ραδιοερασιτεχνισμό :

http://www.raag.org/amateur_gr.html
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=769&id=&tid=777

leosedf
13-03-09, 19:09
btw πρέπει όλοι να αλλάξουν τα site τους γιατί μετα απο απόφαση δικαστηρίου πλέον ο Nicola Tesla είναι ο εφευρέτης του ραδιοφώνου παγκοσμίως.

antonis_p
08-09-14, 17:33
Χαίρομαι για την αλλαγή ύφους και για το ότι παραδέχεσαι ότι ο όρος "ραδιοερασιτέχνης" των FM είναι (έστω) "άστοχος".

Τί πήγα και ανακάλυψα!!! Αυτό το thread πρέπει να είναι λιγάκι νεότερο της ... Αμφίπολης!

Ραδιοερασιτέχνης των FM δεν είναι αυτός που μιλάει στους αναμεταδότες;;; :)

john_b
08-09-14, 17:42
Έπεσε πολύ ησυχία Αντώνη ε; :biggrin:

Έγκυρες πηγές λένε ότι στον τύμβο της Αμφίπολης οι Καρυάτιδες κρατάγανε από ένα χειριστήριο Μόρς...

antonis_p
08-09-14, 22:10
Έπεσε πολύ ησυχία Αντώνη ε; :biggrin:

Έγκυρες πηγές λένε ότι στον τύμβο της Αμφίπολης οι Καρυάτιδες κρατάγανε από ένα χειριστήριο Μόρς...

Η αλήθεια είναι πως δεν μπορεί να κρατά ο οποιοσδήποτε.

p.gabr
08-09-14, 22:26
btw πρέπει όλοι να αλλάξουν τα site τους γιατί μετά από απόφαση δικαστηρίου πλέον ο Nicola Tesla είναι ο εφευρέτης του ραδιοφώνου παγκοσμίως.


ΜΠΟΡΕΙ αλλά όλοι αναφέρουν τον marconi


ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ στους απόντες του θέματος



....Το 1922 ...
52713

Επειδη διαβάζω καιρό αυτά τα θέματα να πω οτι είναι λάθος η αναγνώριση του τεσλα

Ραδιοφωνια ίσον ομιλία και επειδή ετοιμάζω ένα θέμα θα τα πω από εκεί


////// H δικαίωση από το Ανώτατο Δικαστήριο των ΗΠΑ Τελικά, κι ενώ όλος ο κόσμος συνέχισε να πιστεύει πως ο Μαρκόνι ήταν ο εφευρέτης του ραδιοφώνου, το 1943, λίγους μήνες μετά τον θάνατο του Τέσλα, το Ανώτατο Δικαστήριο των ΗΠΑ αποφάσισε να αποκαταστήσει τον Σερβο-αμερικανό εφευρέτη και αποφάνθηκε πως ο Τέσλα ήταν ο πραγματικός εφευρέτης του ραδιοφώνου. Η απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου δεν έλαβε υπόψιν της το γεγονός πως ο Μαρκόνι πέτυχε όντως να εκπέμψει το πρώτο διαμορφωμένο ραδιοσήμα, αλλά το γεγονός πως το κατάφερε αυτό χρησιμοποιώντας έναν συνδυασμό από προϋπάρχουσες πατέντες του Τέσλα με ελάχιστες βελτιώσεις.?????????

matthew
30-01-15, 21:02
3 ενδιαφέροντα pdf σχετικά περί κεραιών! :ok:
http://cache.freescale.com/files/rf_if/doc/app_note/AN2731.pdf
http://wireless.ictp.it/school_2007/lectures/Struzak/5Anten_theor_basics.pdf
https://www.wpi.edu/Pubs/E-project/Available/E-project-042811-161838/unrestricted/ChuckFungFinalMQPpaper2.pdf

antonis_p
31-01-15, 13:27
Ανέβηκε το SV νέα, έχει κάποια ενδιαφέροντα άρθρα. Κρίμα που είναι σε pdf, το χαρτί είναι πάντα αλλιώς.

http://www.raag.org/news.asp?ITMID=831&LANG=GR

SV1GRN
31-01-15, 13:48
Έχει ενδιαφέροντα άρθρα και εμένα δεν με βολεύει έτσι αλλά το επιβάλει η εποχή.
Παρεπιπτόντως διάβασα στα γρήγορα επιστολή συναδέλφου που με παραξένεψε το περιεχόμενο της. Όταν τη διαβάσω καλύτερα θα καταλάβω περισσότερα, με ικανοποίησε η απάντηση του περιοδικού όμως.
Πίσω από το SVNEA καθώς και από τα άλλα περιοδικά του χώρου, κρύβεται πολύ εθελοντική δουλειά. Χάρη στις εθελοντικές προσπάθειες διαφόρων ραδιοερασιτεχνών καταφέρνουν και εκδίδονται τα περιοδικά που διαβάζουμε και μαθαίνουμε. Οφείλω ένα ευχαριστώ το λιγότερο στους συντελεστές τους.

antonis_p
27-02-15, 21:49
https://www.youtube.com/watch?v=OPhUWrQx1zY#t=87

Dragonborn
21-02-17, 17:48
:-({|= Υπάρχει μια διάχυτη συζήτηση στο internet (http://2mdes.blogspot.gr/2017/02/blog-post_19.html) ότι η Ε.Ε.Ρ. και το ΓΕΕΘΑ προετοιμάζονται για εκτόξευση του πρώτου ελληνικού ραδιοερασιτεχνικού δορυφόρου εντός του 2017. Σύμφωνα με τις πληροφορίες ο πυραυλικός φορέας θα είναι επίσης ελληνικός, και συγκεκριμένα αντιαεροπορικό βλήμα ΝΙΚΗ-ΗΡΑΚΛΗΣ από τα δεκάδες που είναι αποθηκευμένα επί μια περίπου 15ετία.

jimk
21-02-17, 19:38
:-({|= Υπάρχει μια διάχυτη συζήτηση στο internet (http://2mdes.blogspot.gr/2017/02/blog-post_19.html) ότι η Ε.Ε.Ρ. και το ΓΕΕΘΑ προετοιμάζονται για εκτόξευση του πρώτου ελληνικού ραδιοερασιτεχνικού δορυφόρου εντός του 2017. Σύμφωνα με τις πληροφορίες ο πυραυλικός φορέας θα είναι επίσης ελληνικός, και συγκεκριμένα αντιαεροπορικό βλήμα ΝΙΚΗ-ΗΡΑΚΛΗΣ από τα δεκάδες που είναι αποθηκευμένα επί μια περίπου 15ετία.
Τι εμβελεια εχει ο πυ_πυ_πυ_ραυλοςς για να ξερω να κρυφτω σε κανενα καταφυγιο,μη μας πεσει και σε κανα κεφαλι.Καλυτερα να το θεσουν σε τροχια με σφεντονα.

Dragonborn
21-02-17, 20:10
Τι εμβελεια εχει ο πυραυλος ;Από το σχετικό άρθρο (https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-14_Nike_Hercules) στην Wikipedia τα στοχεία είναι:


Εμβέλεια: 140 km
Οροφή: 46 km
Ταχύτητα: 1,24 km/s (4470 km/h)


Τι γνώμη έχεις, θα πετύχει το πείραμα?

matthew
21-02-17, 20:11
Τι εμβελεια εχει ο πυ_πυ_πυ_ραυλοςς για να ξερω να κρυφτω σε κανενα καταφυγιο,μη μας πεσει και σε κανα κεφαλι.Καλυτερα να το θεσουν σε τροχια με σφεντονα.
Flight ceiling 46 km σύμφωνα με το link εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-14_Nike-Hercules Τίποτα δηλαδή, με δεδομένο ότι οι περισσότεροι δορυφόροι (όπως και οι ρ/ε) εκτοξεύονται σε ύψη χαμηλής τροχιάς (Low Earth Orbit) που κυμαίνονται ανάμεσα σε 160 km - 2000 km (συνήθως πάνω από 300 km σίγουρα) https://en.wikipedia.org/wiki/Low_Earth_Orbit (πχ οι τροχιές των AMSAT_OSCAR είχαν μια μέση απόσταση 1450 km περίπου από την επιφάνεια της Γης) https://en.wikipedia.org/wiki/AMSAT-OSCAR_6 https://en.wikipedia.org/wiki/AMSAT-OSCAR_7 , είναι πολύ πιθανό όντως να μας πέσει στο κεφάλι! :mrgreen:
Edit: Με πρόλαβε ο Dragonborn για το ύψος οροφής.

Dragonborn
21-02-17, 20:53
Οι απαιτήσεις για τροχιά είναι (από μνήμης) 7,5 km/s σε ύψος 250 km, και σαφώς υπερβαίνουν τις δυνατότητες του πυραυλικού φορέα που προτείνεται. Σκεφτείτε όμως τις εξής εναλλακτικές δυνατότητες:

1. Η κεφαλή των 500 kg αντικαθίσταται από ένα radome και έναν νανο-δορυφόρο, συνολικής μάζας 10-20 kg, τότε το βλήμα ζυγίζει μόνο 4400 kg και μπορεί να πιάσει καλύτερες επιδόσεις.

2. Η κεφαλή των 500 kg αντικαθίσταται από έναν πυραυλοκινητήρα 3ου ορόφου ίδιας μάζας ο οποίος θέτει σε τροχιά έναν μικροδορυφόρο. Σίγουρα ο σχεδιασμός και κατασκευή του 3ου ορόφου σε 3-4 μήνες είναι μέσα στις ικανότητες της κρατικής Ελληνικής Βιομηχανίας Πυραυλοκινητήρων.

Μήπως έχουν δίκιο τελικά;

jimk
22-02-17, 00:05
Οι απαιτήσεις για τροχιά είναι (από μνήμης) 7,5 km/s σε ύψος 250 km, και σαφώς υπερβαίνουν τις δυνατότητες του πυραυλικού φορέα που προτείνεται. Σκεφτείτε όμως τις εξής εναλλακτικές δυνατότητες:

1. Η κεφαλή των 500 kg αντικαθίσταται από ένα radome και έναν νανο-δορυφόρο, συνολικής μάζας 10-20 kg, τότε το βλήμα ζυγίζει μόνο 4400 kg και μπορεί να πιάσει καλύτερες επιδόσεις.

2. Η κεφαλή των 500 kg αντικαθίσταται από έναν πυραυλοκινητήρα 3ου ορόφου ίδιας μάζας ο οποίος θέτει σε τροχιά έναν μικροδορυφόρο. Σίγουρα ο σχεδιασμός και κατασκευή του 3ου ορόφου σε 3-4 μήνες είναι μέσα στις ικανότητες της κρατικής Ελληνικής Βιομηχανίας Πυραυλοκινητήρων.

Μήπως έχουν δίκιο τελικά;

Καλα ακουγονται οπως τα γραφεις αλλα απο τη θεωρια εως την πραξη υπαρχει αρκετος δρομος...Μακαρι να γινει πραγματικοτητα το ολο εγχειρημα,αρκει να ξερουμε και το ποτε θα γινει για να λαβουμε τα μετρα μας....Και κατι ακομα,υπαρχει Ελληνικη βιομηχανια πυραυλοκινητηρων;

leosedf
22-02-17, 00:33
https://youtu.be/DuzkJMVaOhY?t=16s Άρχισαν και οι πρώτες δοκιμές.

Dragonborn
22-02-17, 03:26
υπαρχει Ελληνικη βιομηχανια πυραυλοκινητηρων;Δυστυχώς υπάρχει μόνο στην φαντασία του κ. Καμμένου, όπως και τα F-35 και διάφορα άλλα.

matthew
22-02-17, 16:32
Οι απαιτήσεις για τροχιά είναι (από μνήμης) 7,5 km/s σε ύψος 250 km, και σαφώς υπερβαίνουν τις δυνατότητες του πυραυλικού φορέα που προτείνεται. Σκεφτείτε όμως τις εξής εναλλακτικές δυνατότητες:

1. Η κεφαλή των 500 kg αντικαθίσταται από ένα radome και έναν νανο-δορυφόρο, συνολικής μάζας 10-20 kg, τότε το βλήμα ζυγίζει μόνο 4400 kg και μπορεί να πιάσει καλύτερες επιδόσεις.

2. Η κεφαλή των 500 kg αντικαθίσταται από έναν πυραυλοκινητήρα 3ου ορόφου ίδιας μάζας ο οποίος θέτει σε τροχιά έναν μικροδορυφόρο. Σίγουρα ο σχεδιασμός και κατασκευή του 3ου ορόφου σε 3-4 μήνες είναι μέσα στις ικανότητες της κρατικής Ελληνικής Βιομηχανίας Πυραυλοκινητήρων.

Μήπως έχουν δίκιο τελικά;
Θεωρητικά είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Αλλά πιστεύω ότι πιο φθηνά θα βγει να δώσουμε το δορυφόρο να εκτοξευτεί μαζί με άλλους σε κάποια προγραμματισμένη εκτόξευση δορυφόρων στο προσεχές μέλλον. Όπως την προηγούμενη εβδομάδα στην Ινδία που εκτόξευσαν πύραυλο φορτωμένο με 104 δορυφόρους. :wiink:
http://www.naftemporiki.gr/story/1205111/diastimiko-rekor-apo-tin-india-ektokseusi-104-doruforon-me-mia-apostoli

Satcom
22-02-17, 18:18
Θα στείλω τον άλλο μήνα, αν είναι πείτε μου.
Και σε καλή τιμή 70.000Ε το kg.

antonis_p
25-04-17, 15:58
https://gallery.mailchimp.com/d4c002120c7e0df9ca9336dd4/images/ebf642f9-38ae-4d55-afcc-33b64f3a40c5.jpg

matthew
25-04-17, 23:48
Στη Νότιο Αφρική ακύρωσαν 2100 ραδιοερασιτεχνικές άδειες γιατί δεν πλήρωσαν τα ετήσια τέλη. Εκεί ανανεώνουν τις άδειες κάθε χρόνο, αλλά απ' ότι λέει στο άρθρο πολλές ειδοποιήσεις δεν φτάνουν στον προορισμό τους γιατί οι αδειούχοι ρ/ε αλλάζουν διευθύνσεις συχνά και δεν ενημερώνουν για τις νέες διευθύνσεις.
http://qrznow.com/south-africa-cancels-2100-ham-radio-licences/
Ευτυχώς σε 'μας το έχουν να ανανεώνουμε τις άδειες κάθε 10 χρόνια. :001_cool:

Λευτέρης72
26-04-17, 19:31
Εδώ στην Ελλάδα τι ισχύει; Η δικιά μου έληξε πριν χρόνια, δεν πληρώνω κερατιάτικα 36€. Υπάρχει περίπτωση να χάσω το διακριτικό μου;

antonis_p
26-04-17, 19:33
Εδώ στην Ελλάδα τι ισχύει; Η δικιά μου έληξε πριν χρόνια, δεν πληρώνω κερατιάτικα 36€. Υπάρχει περίπτωση να χάσω το διακριτικό μου;

Σίγουρα όχι πριν περάσουν 10 χρόνια από τη λήξη. Αλλά και μετά από αυτό, σύμφωνα με ότι ισχύει σήμερα, δεν έχει δοθεί διακριτικό σε άλλον.
Όταν αυτά τελειώσουν (κάποια στιγμή θα τελειώσουν) θα αρχίσουν να δίνουν ξανά τα ληγμένα, των s/k, κλπ
Αλλά αυτό είναι πολύ μακρινό.

SeAfasia
26-04-17, 20:06
Εδώ στην Ελλάδα τι ισχύει; Η δικιά μου έληξε πριν χρόνια, δεν πληρώνω κερατιάτικα 36€. Υπάρχει περίπτωση να χάσω το διακριτικό μου;

Μετά από 10 χρόνια για 36 ευρώ δε αξίζει να χάσεις το χαρακτηριστικό κλήσης,υπάρχει περίπτωση ανάκλησης της αδείας...

SV1GRN
27-04-17, 10:22
Στη Νότιο Αφρική ακύρωσαν 2100 ραδιοερασιτεχνικές άδειες γιατί δεν πλήρωσαν τα ετήσια τέλη. Εκεί ανανεώνουν τις άδειες κάθε χρόνο, αλλά απ' ότι λέει στο άρθρο πολλές ειδοποιήσεις δεν φτάνουν στον προορισμό τους γιατί οι αδειούχοι ρ/ε αλλάζουν διευθύνσεις συχνά και δεν ενημερώνουν για τις νέες διευθύνσεις.
http://qrznow.com/south-africa-cancels-2100-ham-radio-licences/
Ευτυχώς σε 'μας το έχουν να ανανεώνουμε τις άδειες κάθε 10 χρόνια. :001_cool:

2100 άδειες που δόθηκαν πέρυσι ακυρώθηκαν φέτος λόγω μη ανανέωσης! Το μεράκι τους για το χόμπι σπάει κόκκαλα hi

Dragonborn
27-04-17, 14:32
Πουθενά δεν αναφέρεται ότι "εκδόθηκαν πέρισι", πρόκειται για παλαιές άδειες που δεν έλαβαν το ειδοποιητήριο λόγω μετακόμισης.

SV1GRN
27-04-17, 17:45
Εφόσον οι άδειες είναι ετήσιας ισχύος ανανεώθηκαν (ή κάποιες εκδόθηκαν) πέρυσι.

Dragonborn
27-04-17, 17:54
Οι άδειες δεν είναι ετήσιας ισχύος, απλώς κάθε χρόνο πληρώνουν χαράτσι, κάτι σαν τον ΕΝΦΙΑ δηλαδή.

antonis_p
27-04-17, 18:06
Δεν συνέβη πρώτη φορά φέτος. Οι άδειες εκεί έχουν ένα ή πέντε έτη διάρκεια.
Το κόστος για την ετήσια άδεια είναι περίπου 8 €.

http://www.southgatearc.org/news/june2013/south_african_ham_radio_licence_renewal.htm

Dragonborn
28-07-17, 17:41
Υπάρχει μια διάχυτη συζήτηση στο internet ότι η Ε.Ε.Ρ. και το ΓΕΕΘΑ προετοιμάζονται για εκτόξευση του πρώτου ελληνικού ραδιοερασιτεχνικού δορυφόρου εντός του 2017. Τελικά ο κ. Καμένος δεν τα κατάφερε, ο πύραυλος Νίκη-Ηρακλής αποδείχτηκε "λίγος", και την σκυτάλη πήρε ο σ. Παππάς (ξέρετε, ο γνωστός που έκανε πέρισι την δημοπρασία για τις τηλεοπτικές άδειες), ο οποίος υπόσχεται να αυξήσει το εκτόπισμα μας.

Πάντως στο νέο project δεν φαίνεται να υπάρχει άμεση ραδιοερασιτεχνική εμπλοκή, αν και στο προσωπικό του ΔΠΘ υπάρχουν κάποιοι ραδιοερασιτέχνες.


Προς κατασκευή τριών μικροδορυφόρων με τη συνεργασία τριών ΑΕΙ
Παρασκευή, 28 Ιουλίου 2017 13:30, UPD:13:38
Eurokinissi/ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ο υπουργός Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης, Νίκος Παππάς έκανε λόγο για πρωτοβουλία που «θα αυξήσει το εκτόπισμα της Ελλάδας στο διάστημα, θα βελτιώσει τη δυνατότητά μας στην παρατήρηση γης, θα μας δώσει τη δυνατότητα να αναπτύξουμε νέες τηλεπικοινωνιακές εφαρμογές και βέβαια, θα έχουμε αποτελεσματική παρακολούθηση του φάσματος».

Συμφωνία για κατασκευή τριών μικροδορυφόρων θα υπογράψει ο υπουργός Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης, Νίκος Παππάς με το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιος Θράκης, το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και το Πανεπιστήμιο Πατρών.

«Σήμερα ανακοινώνουμε την έναρξη του προγράμματος κατασκευής συστήματος μικροδορυφόρων με ευρωπαϊκή χρηματοδότηση, η οποία μπορεί να ολοκληρωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα», δήλωσε ο κ. Παππάς μετά από συνάντηση που είχε -μαζί με τον γ.γ. Επικοινωνίας και Ενημέρωσης Λευτέρη Κρέτσο- με τον πρύτανη του πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Κώστα Μασσέλο και τον καθηγητή πανεπιστημίου Πατρών και διευθυντή Εργαστηρίου Τεχνικής Μηχανικής και Ταλαντώσεων, Βασίλη Κωστόπουλο.

Ο υπουργός έκανε λόγο για πρωτοβουλία που «θα αυξήσει το εκτόπισμα της Ελλάδας στο διάστημα, θα βελτιώσει τη δυνατότητά μας στην παρατήρηση γης, θα μας δώσει τη δυνατότητα να αναπτύξουμε νέες τηλεπικοινωνιακές εφαρμογές και βέβαια, θα έχουμε αποτελεσματική παρακολούθηση του φάσματος».

Ακόμη, είπε ότι είναι μια σημαντική πρωτοβουλία, η οποία, όχι μόνο μπορεί να επαναφέρει στη χώρα μας επιστήμονες, αλλά και να δημιουργήσει δυνατότητες παραγωγής κι απασχόλησης σε μια σειρά από οικονομικούς κλάδους.

«Οι εφαρμογές είναι απεριόριστες και νομίζουμε ότι είναι ένας τομέας ο οποίος μπορεί την Ελλάδα να τη βάλει στην τροχιά της νέας ανάπτυξης με όρους βιωσιμότητας αλλά κι εγχώριας παραγωγής υψηλής τεχνολογίας», πρόσθεσε.

Η Γενική Γραμματεία Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων έχει ζητήσει να ενταχθεί το έργο, ύψους 5 εκατ. ευρώ, στο ΕΣΠΑ.

Οι δύο μικροδορυφόροι αναμένεται να είναι έτοιμοι για εκτόξευση σε 18 μήνες από τη μέρα της υπογραφής, ενώ η κατασκευή τους θα γίνει εξ ολοκλήρου στην Ελλάδα από επιστημονική ομάδα ερευνητών. Θα εξυπηρετούν ανάγκες του δημοσίου για τηλεπικοινωνιακούς σκοπούς, για παρακολούθηση της γης, για θέματα πολιτικής προστασίας και καιρικά φαινόμενα.

Το πρόγραμμα εντάσσεται στο πλαίσιο της διαστημικής πολιτικής, η οποία θα οργανωθεί από τον Ελληνικό Διαστημικό Οργανισμό.

Πηγή: ΑΜΠΕ

Ωραία, με την κατασκευή καλά πάμε. Στην πορεία θα καταλάβουν πόσο μικρές δυνατότητες έχουν οι δορυφόροι της κατηγορίας όταν αναφερόμαστε στις ανάγκες μιας χώρας.

Για εκτόξευση δεν βλέπω κάτι, φαντάζεστε να τους φτιάξουν και να μείνουν στο ράφι? Μια απόκρυφη ιστορία λέει ότι ακριβώς αυτό συνέβη με έναν μικροδορυφόρο στην Ελλάδα πριν 20 χρόνια περίπου.

Ακρίτας
28-07-17, 22:04
Για εκτόξευση δεν βλέπω κάτι, φαντάζεστε να τους φτιάξουν και να μείνουν στο ράφι? Μια απόκρυφη ιστορία λέει ότι ακριβώς αυτό συνέβη με έναν μικροδορυφόρο στην Ελλάδα πριν 20 χρόνια περίπου.

Μη πιστεύεις τους αποκρυφιστές. Εμπιστέψου το διαδίκτυο:

http://greece.greekreporter.com/2017/04/18/greek-microsatellites-upsat-and-duthsat-launched-into-space/

Dragonborn
28-07-17, 23:33
Νομίζω ότι αυτά που θέλει να στείλει η κυβέρνση είναι μια τάξη μεγέθους μεγαλύτερα από τον DUTHsat, τουλάχιστον με βάση τις προτεινόμενες εφαρμογές.

kourampies
02-09-17, 21:46
Εδώ και μερικούς μήνες παίζω με SDR δέκτες για διάφορες δουλειές και φάσματα συχνοτήτων. Πέρα από τους λόγους που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα SDR που είναι άσχετοι, στην πορεία μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το να ακούς όσα λέγονται σε διάφορες συχνότητες.

Δεν είμαι ραδιοερασιτέχνης και θεωρώ το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα γύρω από τις ραδιοσυχνότητες παρανοικό. Επίσης πολλές φορές οι "νόμιμοι" ραδιοερασιτέχνες είναι θλιβερά γραφικοί ελιτιστές, αρνητικοί σε οποιονδήποτε αρχάριο, και αστεία σοβαροφανείς όσον αφορά την υποτιθέμενη χρήση που κάνουν. Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας που να μην ακούει όλες τις συχνότητες, προφανώς και δεν τηρούνται κατά γράμμα τα περί ισχύος και εξοπλισμού, κτλ κτλ.

Επί της ουσίας, έχει αρχίσει να μου φαίνεται ενδιαφέρον πλέον το να μπορώ να μιλήσω και εγώ. Αν και δε με ψήνει το φακέλωμα καθώς και οι συναλλαγές με υπουργεία και συλλόγους που περιλαμβάνει η έκδοση της άδειας, είμαι διατεθειμένος να το ανεχτώ σε λογικά πλαίσια.

Για την ακρίβεια θέλω να μπορώ να ακούσω όλες τις συχνότητες 2m και 70cm, να μιλήσω στις νόμιμες (μικρές αποστάσεις), και να είμαι νομικά καλυμμένος όσον αφορά την κατοχή αντίστοιχου εξοπλισμού. Αν και κυρίως θα λαμβάνω με SDR, να μπορώ να απαντήσω και να έχω τον εξοπλισμό στο αυτοκίνητο πχ χωρίς να έχω θέμα με αστυνομικό έλεγχο ή διάφορους περίεργους.

Ποια είναι η πιο ανώδυνη και οικονομική οδός για τις χρήσεις που θέλω; Και για την οποιαδήποτε άδεια, αλλά και για την απόκτηση εξοπλισμού; Πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Υποθέτω Baofeng είναι μονόδρομος;

antonis_p
02-09-17, 21:52
Εκεί στην Πάτρα γνωρίζεις κάποιον ή κάποιους ραδιοερασιτέχνες που έγιναν ραδιοερασιτέχνες προκειμένου να ασχολούνται με την Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη;

kourampies
02-09-17, 22:29
Εκεί στην Πάτρα γνωρίζεις κάποιον ή κάποιους ραδιοερασιτέχνες που έγιναν ραδιοερασιτέχνες προκειμένου να ασχολούνται με την Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη;

Όχι δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά δυστυχώς ούτε βρήκα κάποια ενδιαφέρουσα πληροφορία από τον σύλλογο εδώ...

antonis_p
02-09-17, 23:00
Όχι δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά δυστυχώς ούτε βρήκα κάποια ενδιαφέρουσα πληροφορία από τον σύλλογο εδώ...

Οπότε ίσως δεν είναι τόσο "θλιβερά γραφικοί ελιτιστές, αρνητικοί σε οποιονδήποτε αρχάριο, και αστεία σοβαροφανείς όσον αφορά την υποτιθέμενη χρήση που κάνουν".
Αν τους γνωρίσεις ίσως να αναθεωρήσεις.


Επί της ουσίας, έχει αρχίσει να μου φαίνεται ενδιαφέρον πλέον το να μπορώ να μιλήσω και εγώ.

Με τους ελιτιστές και τους αρνητικούς;


Αν και δε με ψήνει το φακέλωμα καθώς και οι συναλλαγές με υπουργεία και συλλόγους που περιλαμβάνει η έκδοση της άδειας

Άδεια βγάζεις χωρίς να είσαι μέλος συλλόγου. Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Σίγουρα όμως η επαφή με κάποιο σύλλογο θα σε φέρει σε επαφή με τον χώρο και θα μάθεις κάποια πράγματα καλύτερα και συντομότερα. Σύμφωνα με την εμπειρία μου, οι νέοι ραδιοερασιτέχνες που προήλθαν από οποιονδήποτε σύλλογο ήταν μακράν καλύτεροι γνώστες από τους αυτοδίδακτους.

Ο σύλλογος της Πάτρας από όσο ξέρω είναι από τους ενεργούς και δραστήριους. Έχοντας υπόψιν πως οι σύλλογοι δεν είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί
στα πλαίσια της εθελοντικής προσφοράς των μελών τους (όσων έχουν διάθεση και χρόνο να αφιερώσουν)
μπορείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματα που συνήθως γίνονται τέτοια εποχή
προκειμένου να πας προετοιμασμένος στις εξετάσεις.

BTW στην περιοχή δραστηριοποιούνται μερικοί πάρα πολύ καλοί ραδιοερασιτέχνες.

Το baofeng δεν είναι μονόδρομος, είναι όμως ότι οικονομικότερο. Πάρε ένα τέτοιο για αρχή και συν τω χρόνω θα μάθεις τί ακριβώς χρειάζεσαι και θα επενδύσεις σχετικά.

nikknikk4
03-09-17, 01:00
Εδώ και μερικούς μήνες παίζω με SDR δέκτες για διάφορες δουλειές και φάσματα συχνοτήτων. Πέρα από τους λόγους που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα SDR που είναι άσχετοι, στην πορεία μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το να ακούς όσα λέγονται σε διάφορες συχνότητες.

Δεν είμαι ραδιοερασιτέχνης και θεωρώ το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα γύρω από τις ραδιοσυχνότητες παρανοικό. Επίσης πολλές φορές οι "νόμιμοι" ραδιοερασιτέχνες είναι θλιβερά γραφικοί ελιτιστές, αρνητικοί σε οποιονδήποτε αρχάριο, και αστεία σοβαροφανείς όσον αφορά την υποτιθέμενη χρήση που κάνουν. Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας που να μην ακούει όλες τις συχνότητες, προφανώς και δεν τηρούνται κατά γράμμα τα περί ισχύος και εξοπλισμού, κτλ κτλ.

Επί της ουσίας, έχει αρχίσει να μου φαίνεται ενδιαφέρον πλέον το να μπορώ να μιλήσω και εγώ. Αν και δε με ψήνει το φακέλωμα καθώς και οι συναλλαγές με υπουργεία και συλλόγους που περιλαμβάνει η έκδοση της άδειας, είμαι διατεθειμένος να το ανεχτώ σε λογικά πλαίσια.

Για την ακρίβεια θέλω να μπορώ να ακούσω όλες τις συχνότητες 2m και 70cm, να μιλήσω στις νόμιμες (μικρές αποστάσεις), και να είμαι νομικά καλυμμένος όσον αφορά την κατοχή αντίστοιχου εξοπλισμού. Αν και κυρίως θα λαμβάνω με SDR, να μπορώ να απαντήσω και να έχω τον εξοπλισμό στο αυτοκίνητο πχ χωρίς να έχω θέμα με αστυνομικό έλεγχο ή διάφορους περίεργους.

Ποια είναι η πιο ανώδυνη και οικονομική οδός για τις χρήσεις που θέλω; Και για την οποιαδήποτε άδεια, αλλά και για την απόκτηση εξοπλισμού; Πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Υποθέτω Baofeng είναι μονόδρομος;

με ποιους δεκτες ?

kourampies
03-09-17, 04:47
Οπότε ίσως δεν είναι τόσο "θλιβερά γραφικοί ελιτιστές, αρνητικοί σε οποιονδήποτε αρχάριο, και αστεία σοβαροφανείς όσον αφορά την υποτιθέμενη χρήση που κάνουν".
Αν τους γνωρίσεις ίσως να αναθεωρήσεις.



Με τους ελιτιστές και τους αρνητικούς;



Άδεια βγάζεις χωρίς να είσαι μέλος συλλόγου. Δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Σίγουρα όμως η επαφή με κάποιο σύλλογο θα σε φέρει σε επαφή με τον χώρο και θα μάθεις κάποια πράγματα καλύτερα και συντομότερα. Σύμφωνα με την εμπειρία μου, οι νέοι ραδιοερασιτέχνες που προήλθαν από οποιονδήποτε σύλλογο ήταν μακράν καλύτεροι γνώστες από τους αυτοδίδακτους.

Ο σύλλογος της Πάτρας από όσο ξέρω είναι από τους ενεργούς και δραστήριους. Έχοντας υπόψιν πως οι σύλλογοι δεν είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί
στα πλαίσια της εθελοντικής προσφοράς των μελών τους (όσων έχουν διάθεση και χρόνο να αφιερώσουν)
μπορείς να παρακολουθήσεις τα μαθήματα που συνήθως γίνονται τέτοια εποχή
προκειμένου να πας προετοιμασμένος στις εξετάσεις.

BTW στην περιοχή δραστηριοποιούνται μερικοί πάρα πολύ καλοί ραδιοερασιτέχνες.

Το baofeng δεν είναι μονόδρομος, είναι όμως ότι οικονομικότερο. Πάρε ένα τέτοιο για αρχή και συν τω χρόνω θα μάθεις τί ακριβώς χρειάζεσαι και θα επενδύσεις σχετικά.

Δεν θέλω να μειώσω κανέναν προσωπικά, ωστόσο συνήθως όπου γίνεται (διαδικτυακά) συζήτηση για τέτοια θέματα οι απαντήσεις των μυημένων είναι αποκαρδιωτικές. Όσον αφορά τους Πατρινούς όσες φορές τους έχω πετύχει να μιλάνε δεν βγάζουν κάτι τέτοιο, αλλά ούτε με καίει να κάνω και διάλογο, ενδεχομένως ψυχολογικό είναι το να ξέρεις ότι μπορείς και να απαντήσεις. Όσον αφορά τους Baofeng υποθέτω ο UV-5R είναι μονόδρομος για κάποιον που ξεκινά. Τι παίζει με το κρύψιμο συχνοτήτων; Δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για να ακούω αστυνομίες κτλ (αν ήθελα θα το έκανα με το SDR) αλλά δεν θέλω να τον κλειδώσω και στις νόμιμες συχνότητες. Μπορώ να είμαι καλυμμένος εύκολα σε περίπτωση ελέγχου, ή δε γίνονται καν έλεγχοι;


με ποιους δεκτες ?

RTL-SDR v3 προς το παρόν, μάλλον θα πάρω και Airspy προσεχώς λόγω μεγαλύτερου bandwidth.

john_b
03-09-17, 12:34
Τι εννοείς "διάφορες δουλειές";

kourampies
03-09-17, 15:02
Τι εννοείς "διάφορες δουλειές";
Τι σημασία έχει; Εγώ σχετικά με τον ραδιοερασιτεχνισμό ρώτησα.

john_b
03-09-17, 15:09
έχει σημασία μια και το αναφέρεις να το εξηγήσεις κι όλας.

kourampies
03-09-17, 15:55
έχει σημασία μια και το αναφέρεις να το εξηγήσεις κι όλας.

Αυτά ακριβώς με χαλάνε στους ραδιοερασιτέχνες. Δε χάνουν ποτέ ευκαιρία να κάνουν κήρυγμα περί νόμων, ορθής χρήσης κτλ κτλ. Η χρήση που κάνω είναι άσχετη με το ραδιοερασιτεχνισμό, και όπως είπα δεν έχει καμία σημασία, ούτε συνδυάζεται.

john_b
03-09-17, 18:55
Θα στο θέσω αλλιώς.
Γιατί εμείς οι θλιβερά γραφικοί ελιτιστές να μην σκεφτούμε όταν λες για" δουλειές", ότι ακούς υπηρεσίες ώστε να ειδοποιείς εγκαίρως τα φιλαράκια σου να φύγουν από το σημείο που δουλεύουν ας πούμε και γιατί να μην σκεφτούμε επίσης ότι θες την άδεια για να τα κουβαλάτε και στο αμάξι για τις δουλειές σας χωρίς να μπλέξετε σε τυχόν έλεγχο;

kourampies
03-09-17, 19:05
Θα στο θέσω αλλιώς.
Γιατί εμείς οι θλιβερά γραφικοί ελιτιστές να μην σκεφτούμε όταν λες για" δουλειές", ότι ακούς υπηρεσίες ώστε να ειδοποιείς εγκαίρως τα φιλαράκια σου να φύγουν από το σημείο που δουλεύουν ας πούμε και γιατί να μην σκεφτούμε επίσης ότι θες την άδεια για να τα κουβαλάτε και στο αμάξι για τις δουλειές σας χωρίς να μπλέξετε σε τυχόν έλεγχο;

Παράνοια σε όλο της το μεγαλείο. Καλύτερα δεν θα μπορούσα να το θέσω. Θλιβερά γραφικοί.

Και στην τελική κι έτσι ακριβώς να ήταν τι σε κόφτει; Νομίζεις ότι δε μπορώ να ακούω οτιδήποτε θέλω με SDR από το κινητό μου ή με οποιοδήποτε φορητό από Κίνα; Μέχρι και τα tetra πλέον αποκωδικοποιούνται. Άσε τις αρχές να κάνουν το έργο τους, κάνε και καταγγελίες αν έχεις στοιχεία. Δεν έχεις καμία δουλειά να εφαρμόσεις τους νόμους, και δε βλέπω και γιατί να σε ενδιαφέρει.

Αν και δε σου πέφτει κανένας λόγος για το τι κάνω εγώ με τα SDR ή οποιοδήποτε άλλο μηχάνημα, δεν έχω κάτι να κρύψω. Για ρύθμιση και monitoring FM ραδιοφώνων τα χρησιμοποιώ, για να ξέρω αν και τι παίζουν απομακρυσμένοι αναμεταδότες. Γιαυτό και σκέφτομαι να πάω σε Airspy ώστε να καλύψω όλο το φάσμα των FM χωρίς πολλά dongles.

john_b
03-09-17, 19:15
Εδώ και μερικούς μήνες παίζω με SDR δέκτες για διάφορες δουλειές και φάσματα συχνοτήτων.

Δεν είμαι ραδιοερασιτέχνης και θεωρώ το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα γύρω από τις ραδιοσυχνότητες παρανοικό. Επίσης πολλές φορές οι "νόμιμοι" ραδιοερασιτέχνες είναι θλιβερά γραφικοί ελιτιστές, αρνητικοί σε οποιονδήποτε αρχάριο, και αστεία σοβαροφανείς όσον αφορά την υποτιθέμενη χρήση που κάνουν. Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας που να μην ακούει όλες τις συχνότητες, προφανώς και δεν τηρούνται κατά γράμμα τα περί ισχύος και εξοπλισμού, κτλ κτλ.


Επί της ουσίας, έχει αρχίσει να μου φαίνεται ενδιαφέρον πλέον το να μπορώ να μιλήσω και εγώ. Αν και δε με ψήνει το φακέλωμα καθώς και οι συναλλαγές με υπουργεία και συλλόγους που περιλαμβάνει η έκδοση της άδειας, είμαι διατεθειμένος να το ανεχτώ σε λογικά πλαίσια.



Για την ακρίβεια θέλω να μπορώ να ακούσω όλες τις συχνότητες 2m και 70cm, να μιλήσω στις νόμιμες (μικρές αποστάσεις), και να είμαι νομικά καλυμμένος όσον αφορά την κατοχή αντίστοιχου εξοπλισμού. Αν και κυρίως θα λαμβάνω με SDR, να μπορώ να απαντήσω και να έχω τον εξοπλισμό στο αυτοκίνητο πχ χωρίς να έχω θέμα με αστυνομικό έλεγχο ή διάφορους περίεργους.


Μάλιστα. Όπως έγραψες: "είμαι διατεθειμένος να το ανεχτώ σε λογικά πλαίσια". Κάνε την καρδιά σου πέτρα και τράβα δώσε εξετάσεις και άσε εμάς να είμαστε περιέργοι.

kourampies
03-09-17, 19:20
Μάλιστα. Όπως έγραψες: "είμαι διατεθειμένος να το ανεχτώ σε λογικά πλαίσια". Κάνε την καρδιά σου πέτρα και τράβα δώσε εξετάσεις και άσε εμάς να είμαστε περιέργοι.

Αυτό ήταν το αρχικό σκεπτικό μου, αλλά μόλις μου επιβεβαίωσες το στερεότυπο του ραδιοερασιτέχνη. Δεν αξίζει τον κόπο.

Ότι θέλω να μάθω θα το βρω και μόνος μου, και αν πάρω και τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορεί να βγαίνω που και που να σας λέω καμιά καλησπέρα χωρίς άδεια, έτσι για να έχετε δουλειά οι σερίφηδες των ραδιοκυμάτων. :thumbdown:

john_b
03-09-17, 19:25
Όχι, μην είσαι τόσο αρνητικός, θα σε βοηθήσουν όλοι. Τράβα στον τοπικό σου σύλλογο και πες τους πόσο μαλάκες και λαμόγια τους θεωρείς, βάλτους και λίγο χέρι να σκιστούν να σε βοηθήσουν και θα κυλίσουν όλα ρολόι. Τι θέλουμε πια στην κοινότητα; Μερικούς θολούρηδες ακόμη να μην χαθεί το είδος.

Ακρίτας
03-09-17, 21:57
Το πιο σημαντικό από όλα νομίζω ότι δεν ειπώθηκε, ότι δηλαδή οι ραδιοερασιτεχνικές μπάντες είναι αποκλειστικά για την υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη και για καμμιά άλλη χρήση, ιδίως επαγγελματική. Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα CB, τα PMR που είναι ελεύθερα και τα ειδικά ραδιοδίκτυα αν η δουλειά είναι μεγάλη.

nikknikk4
03-09-17, 23:08
.


kourampies (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38798)

απο το πρωτο σου ποστ #78 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44595&p=818462&viewfull=1#post818462) εισαι προκλητικος και συνεχιζεις να εισαι παρ οτι ο antonis_p στο #79 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44595&p=818463&viewfull=1#post818463) κ#81 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44595&p=818470&viewfull=1#post818470) προσπαθησε να σε βοηθησει




Αυτό ήταν το αρχικό σκεπτικό μου, αλλά μόλις μου επιβεβαίωσες το στερεότυπο του ραδιοερασιτέχνη. Δεν αξίζει τον κόπο.

Ότι θέλω να μάθω θα το βρω και μόνος μου, και αν πάρω και τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορεί να βγαίνω που και που να σας λέω καμιά καλησπέρα χωρίς άδεια, έτσι για να έχετε δουλειά οι σερίφηδες των ραδιοκυμάτων. :thumbdown:
..

και να λες kourampies καλει τον μελομακαρονο ...

ξαναδιαβασε το
#81 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44595&p=818470&viewfull=1#post818470)

jimnaf
05-09-17, 00:17
Εδώ και μερικούς μήνες παίζω με SDR δέκτες για διάφορες δουλειές και φάσματα συχνοτήτων. Πέρα από τους λόγους που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα SDR που είναι άσχετοι, στην πορεία μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το να ακούς όσα λέγονται σε διάφορες συχνότητες.

Δεν είμαι ραδιοερασιτέχνης και θεωρώ το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα γύρω από τις ραδιοσυχνότητες παρανοικό. Επίσης πολλές φορές οι "νόμιμοι" ραδιοερασιτέχνες είναι θλιβερά γραφικοί ελιτιστές, αρνητικοί σε οποιονδήποτε αρχάριο, και αστεία σοβαροφανείς όσον αφορά την υποτιθέμενη χρήση που κάνουν. Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας που να μην ακούει όλες τις συχνότητες, προφανώς και δεν τηρούνται κατά γράμμα τα περί ισχύος και εξοπλισμού, κτλ κτλ.

Επί της ουσίας, έχει αρχίσει να μου φαίνεται ενδιαφέρον πλέον το να μπορώ να μιλήσω και εγώ. Αν και δε με ψήνει το φακέλωμα καθώς και οι συναλλαγές με υπουργεία και συλλόγους που περιλαμβάνει η έκδοση της άδειας, είμαι διατεθειμένος να το ανεχτώ σε λογικά πλαίσια.

Για την ακρίβεια θέλω να μπορώ να ακούσω όλες τις συχνότητες 2m και 70cm, να μιλήσω στις νόμιμες (μικρές αποστάσεις), και να είμαι νομικά καλυμμένος όσον αφορά την κατοχή αντίστοιχου εξοπλισμού. Αν και κυρίως θα λαμβάνω με SDR, να μπορώ να απαντήσω και να έχω τον εξοπλισμό στο αυτοκίνητο πχ χωρίς να έχω θέμα με αστυνομικό έλεγχο ή διάφορους περίεργους.

Ποια είναι η πιο ανώδυνη και οικονομική οδός για τις χρήσεις που θέλω; Και για την οποιαδήποτε άδεια, αλλά και για την απόκτηση εξοπλισμού; Πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Υποθέτω Baofeng είναι μονόδρομος;

Φίλε κουραμπιέ μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις, δεν θα σε εμποδίσει κανένας ,
άλλωστε και ο Τσίπρας ότι γουστάρει κάνει.

Αλλά όταν κάνεις ερωτήσεις του τύπου «όσα λέγονται σε διάφορες συχνότητες» «κρύψιμο συχνοτήτων» κλπ
τότε θέτεις θέμα.

Μετά γράφεις ότι τα θέλεις για «Για ρύθμιση και monitoring FM ραδιοφώνων τα χρησιμοποιώ, για να ξέρω αν και τι παίζουν απομακρυσμένοι αναμεταδότες.» το θέμα αρχίζει και μπερδεύετε ακόμα ποιο πολύ.

Η δική μου συμβουλή είναι απλή.

Πάρε ένα Βaofeng , ΤΥΤ , η ότι άλλο θέλεις , βγες στα VHF κάτω από 144MHZ η πάνω από 146 MHZ UHF κάτω από 430MHZ και πάνω από 440MHZ και εκεί θα βρει όλους που δεν είναι θλιβερά γραφικοί ούτε ελιτιστές , ούτε παρανοϊκοί , ούτε αρνητικοί και θα τα μάθεις όλα τα κόλπα.

kourampies
05-09-17, 00:29
Πραγματικά δε ξέρω τι πρόβλημα έχετε. Είχα όλη την καλή διάθεση να απαντήσω στον άλλο σερίφη παρόλη την αδικαιολόγητη επίθεση τι SDR χρησιμοποιώ και για ποιο σκοπό. Από πότε η ακρόαση FM ραδιοφώνων υπόκειται σε νόμους, και από ποτέ οι ραδιοερασιτέχνες αστυνομεύουν; Η πρέπει να δινει αναφορά στους ραδιοερασιτέχνες οποίος διαχειρίζεται FM ραδιόφωνα;

nikknikk4
05-09-17, 00:42
Πραγματικά δε ξέρω τι πρόβλημα έχετε. Είχα όλη την καλή διάθεση να απαντήσω στον άλλο σερίφη παρόλη την αδικαιολόγητη επίθεση τι SDR χρησιμοποιώ και για ποιο σκοπό. Από πότε η ακρόαση FM ραδιοφώνων υπόκειται σε νόμους, και από ποτέ οι ραδιοερασιτέχνες αστυνομεύουν; Η πρέπει να δινει αναφορά στους ραδιοερασιτέχνες οποίος διαχειρίζεται FM ραδιόφωνα;

Τρολ (Διαδίκτυο)
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%BF%CE%BB_(%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4 %CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF) (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%BF%CE%BB_%28%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE% B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF%29)

nikknikk4
05-09-17, 00:47
Τρολ (Διαδίκτυο)


πονηρα προκλητικες σκοπιμα ανοητες... [-X


https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%BF%CE%BB_(%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4 %CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF)

:byebye:

SeAfasia
05-09-17, 05:09
Πραγματικά δε ξέρω τι πρόβλημα έχετε. Είχα όλη την καλή διάθεση να απαντήσω στον άλλο σερίφη παρόλη την αδικαιολόγητη επίθεση τι SDR χρησιμοποιώ και για ποιο σκοπό. Από πότε η ακρόαση FM ραδιοφώνων υπόκειται σε νόμους, και από ποτέ οι ραδιοερασιτέχνες αστυνομεύουν; Η πρέπει να δινει αναφορά στους ραδιοερασιτέχνες οποίος διαχειρίζεται FM ραδιόφωνα;

και εγώ με SDR ακούω....ο jimnaf σου απάντησε τρυφερά...μπορείς να ακούς με το SDR HF/VHF/UHF μέχρι εκεί που "ακούει" η κεραία(ες) σου...κανένα πρόβλημα...
Μια ερώτηση,το νομικό πλαίσιο των Η.Π.Α των Γερμανών επί παραδείγματι δεν είναι παρανοικό σε σχέση με το Ελληνικό;
Όταν πάρεις πτυχίο και χαρακτηριστικό κλήσης θα στήσεις την(ις) κεραία(ες) σου στην ταράτσα ή στο αυτοκινητό σου και κανένας δεν θα σε ενοχλήσει κουραμπιέ...qsl;
Πάρε ένα πομποδέκτη όχι ακριβό VHF/UHF και κάνε ακρόαση,σιγά σιγά να μπαίνεις στο ελιτίστικο καφενέ,κάπως έτσι όλοι αρχίσαμε....μην δίνεις σημασία τι λέει ο καθένας που πιάνει μικρόφωνο και λέει το κοντό του ή το μακρύ του...
Υπάρχουν παρατράγουδα εκεί μέσα αλλά αν δεν θέλεις να "πάρεις" μικρόφωνο τότε υπάρχει χειριστήριο CW καθώς FT8/PSK31/PSK/JT65/JT/RTTY/SSTV κτλπ.....
Καλή αρχή και υπομονή....de SV3IRG ... 73 ...

Dragonborn
21-10-17, 04:28
Φαίνεται ότι μετά από 3,5 χρόνια η Αστυνομία αφήνει στους αναλογικούς πομποδέκτες και ενεργοποιεί την σύμβαση για το ψηφιακό σύστημα SEPURA. Διαβάστε σύντομο άρθρο του CNN Greece (http://bit.ly/2hTAlrL) σχετικά με το θέμα.

Το ερώτημα είναι τι θα γίνουν οι χιλιάδες πομποδέκτες Baofeng που αγόραζαν από την τσέπη τους οι αστυνομικοί.

john_b
21-10-17, 07:53
Θα τους ξαναχρειαστούν όταν λήξει η νέα σύμβαση για την τσιπούρα.

lepouras
21-10-17, 10:09
και ασύρματοι, και σεπουρα και 1.600.000 συντήρηση. πω ρε μάσα και κλάψα που θα πέσει πάλι. αλλά άσε να περιμένω να τα πει ο πλέων ειδικός επί του θέματος.

leosedf
21-10-17, 12:11
Οι Sepuriδες ο καλύτερος έχει σκοτώσει τη μάνα του εκεί μέσα.
Θα φάνε καλά πάντως :lool:. Βέβαια τα μηχανήματα τους είναι ολίγον για τα σκουπίδια και επειδή πήγαιναν πολύ καλά στην αγορά (ΛΩΛ) τους αγόρασε η Hytera. Έχουν χρήματα για να τρώνε και από εκεί τώρα μέχρι να τους πετάξουν και αυτοί.

antonis_p
21-10-17, 13:33
Το ερώτημα είναι τι θα γίνουν οι χιλιάδες πομποδέκτες Baofeng που αγόραζαν από την τσέπη τους οι αστυνομικοί.

Θα τους χρησιμοποιούν για φακό. Έχουν και ραδιόφωνο, δεν πάνε χαμένοι

Dragonborn
29-12-17, 14:32
71828

14/21 Ιανουαρίου - τακτική γενική συνέλευση Ένωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών

SV1GRN
07-01-18, 11:58
Ένα άμεσο εργαλείο για την κατάσταση της διάδοσης είναι και η σελίδα Band conditions
http://bandconditions.com/
αναγκαστικά επιλέγω την Ιταλία που είναι η ποιο κοντινή μας χώρα.
Στο αστεροσκοπείο Πεντέλης λειτουργεί (τουλάχιστον λειτουργούσε ionosonde) αλλά έχω χάσει το link, αν κάποιος γνωρίζει ας ενημερώσει.

gxry
07-01-18, 17:19
Ένα άμεσο εργαλείο για την κατάσταση της διάδοσης είναι και η σελίδα Band conditions
http://bandconditions.com/
αναγκαστικά επιλέγω την Ιταλία που είναι η ποιο κοντινή μας χώρα.
Στο αστεροσκοπείο Πεντέλης λειτουργεί (τουλάχιστον λειτουργούσε ionosonde) αλλά έχω χάσει το link, αν κάποιος γνωρίζει ας ενημερώσει.

http://www.iono.noa.gr/
(http://www.iono.noa.gr/)

john_b
19-01-18, 15:21
Ταχύτατος ο γέροντας:

72036

matthew
19-01-18, 19:52
Ταχύτατος ο γέροντας:

72036

Και ενεργειακά ανεξάρτητος συνάμα!!! Power supply only by solar energy! :thumbup1:

john_b
24-01-18, 03:23
DXCC Entity: Republic of Kosovo (entity id 522; start date 2018-01-21)

SeAfasia
24-01-18, 15:01
DXCC Entity: Republic of Kosovo (entity id 522; start date 2018-01-21)

εμένα στο logger32 μου αναφέρει για το Κόσοβο ότι δεν γίνεται δεκτό για dx...

john_b
24-01-18, 15:14
Ενημέρωσε το πρόγραμμα, κάνε και ένα restart και θα το δεχτεί.
Εν τω μεταξύ, αν έχει τέτοιο pile up το Κόσοβο, υποπτεύομαι ότι το Μπουβέτ δεν θα το κάνουμε ποτέ.

72099

SeAfasia
24-01-18, 15:26
Ενημέρωσε το πρόγραμμα, κάνε και ένα restart και θα το δεχτεί.
Εν τω μεταξύ, αν έχει τέτοιο pile up το Κόσοβο, υποπτεύομαι ότι το Μπουβέτ δεν θα το κάνουμε ποτέ.

72099

το έκανα ευχαριστώ....τι άλλες ρυθμίσεις χρειάζεται το logger32 στο telnet;
Το Μπουβέτ....:biggrin: καλό
de SV3IRG..73..

john_b
24-01-18, 15:38
Αν δουλεύεις και το JTALERT-X, ενημέρωση επίσης: http://hamapps.com/

Τι στο telnet;

SeAfasia
24-01-18, 16:03
συνδέσεις hub

antonis_p
24-01-18, 17:00
Εν τω μεταξύ, αν έχει τέτοιο pile up το Κόσοβο, υποπτεύομαι ότι το Μπουβέτ δεν θα το κάνουμε ποτέ.

Λες και είναι expedition! Σε κάθε contest είναι εκεί!


https://dxnews.com/forum/upload/7986-z60a-kosovo-qsl.jpg

john_b
25-01-18, 09:08
Ρε τι γίνεται. Κάνω ένα Κόσοβο στα 80 τωρα το πρωί και γυρνάω στα 40. Κάποιος βάραγε επάνω στην συχνότητα του, Κόσοβο - μουσουλμάνοι - τρομοκράτες και μετά μου λέτε ότι δεν υπάρχει πολιτική πίσω από τις οντότητες.

john_b
01-02-18, 08:52
Ξεκινά το Μπουβέτ....

72234

SV1GRN
01-02-18, 10:34
Ένα από τα παράπλευρα καλά του bouvet θα είναι πως οι άλλες συχνότητες θα πάρουν μια ανάσα hihi.

john_b
04-02-18, 01:23
They 3Y0Z DX Pedition to Bouvet Island has been ABORTED.
Recent DX Spots 3Y0Z Ship heading back to Chile.
Bad weather and some problems.

https://dxnews.com/3y0z/

SV1GRN
04-02-18, 19:24
Κρίμα, μια αποστολή που οργανώνονταν για χρόνια και κόστισε πολλά τελειώνει άδοξα. βρίσκονται στον δρόμο επιστροφής:
https://share.garmin.com/bouvet


για ημέρες περίμεναν μπας και φτιάξει ο καιρός για να βρουν ένα άνοιγμα και να βγουν στη νησί με τη βοήθεια του ελικοπτέρου. Εδώ σε κάνει να αναρωτιέσαι τι θα γινόταν στην επιστροφή αν δεν έφτιαχνε ο καιρός. Μήπως η ARRL να διαγράψει τις πολύ επικίνδυνες ραδιοχώρες από τη λίστα dxcc;

antonis_p
04-02-18, 22:13
Μήπως η ARRL να διαγράψει τις πολύ επικίνδυνες ραδιοχώρες από τη λίστα dxcc;

Γιατί να μην υπάρχει το κίνητρο να πάει κάποιος εκεί;
Επίσης όσο υπάρχουν αυτές οι δύσκολες ραδιοχώρες, υπάρχουν κενά slots, άρα και παραμένει ενδιαφέρον το hobby.

SV1GRN
05-02-18, 16:19
Κατ' αρχάς η αποστολή ακυρώθηκε για λόγους ασφαλείας:
http://www.arrl.org/news/3y0z-bouvet-island-dxpedition-aborted-over-safety-concerns
Το κίνητρο θα υπάρχει ακόμη και αν δεν περιλαμβάνεται το νησί στη λίστα dxcc. H ARRL διατηρώντας το εκεί νομίζω προτρέπει τους ρ/ε να θελήσουν να πάνε εκεί. Αν λοιπόν ενδιαφέρεται για την ασφάλεια τους, δεν είναι κακό να επανεξετάσει όλες τις περιπτώσεις. Όποιος έχει εργασθεί σε εταιρία με ξένους μετόχους γνωρίζει πόση σημασία δίνουν στα θέματα ασφαλείας. Κάποτε ας απασχολήσει και αυτό το θέμα τους ιθύνοντες της ARRL.
Το πως θα παραμένει ενδιαφέρον το χόμπι είναι θέμα μιας πολύ μεγαλύτερης συζητήσεως, εδώ τοποθετήθηκα μόνο στα θέματα ασφαλείας ζωής.

SV1GRN
12-02-18, 00:35
Το Bouvet θα ενεργοποιηθεί - άγνωστο πότε (αλλά η άδεια λήγει 2/19) - από Πολωνούς:
https://dx-world.net/3y0i-bouvet-island/

john_b
11-03-18, 18:36
Γιθα λίγες ώρες ακόμη, 52 ευρώ με τα μεταφορικά. Χτύπησα ένα μόλις τώρα:

https://www.aliexpress.com/item/SARK100HF-ANT-SWR-Antenna-Analyzer-Meter-1-60MHz-Standing-Wave-Tester-for-Ham-Radio-Hobbyists-Impedance/32806262696.html?spm=2114.search0104.3.98.71ccfccd 9VSuP1&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10152_10 151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_1008 4_10083_10618_10304_10307_10302_5711211_10313_1005 9_10534_100031_10103_10627_10626_10624_10623_10622 _5711315_10621_5722412_10620,searchweb201603_25,pp cSwitch_5&algo_expid=4399d5b3-e1b5-4942-92ad-17472749af48-16&algo_pvid=4399d5b3-e1b5-4942-92ad-17472749af48&transAbTest=ae803_5&priceBeautifyAB=0

john_b
23-03-18, 08:36
Περιμένω να ανεβάσουν 2 χώρες στα 80 και συμπλήρωσα το 8 Band DXCC.
Τα πάντα lotw, χωρίς ούτε μια κάρτα.
Με ταλαιπώρησαν πολύ τα 80 μέτρα και χωρίς τακτικό εγερτήριο μεταξύ 2,5 και 5,5 το πρωί δεν θα τα είχα συμπληρώσει.
Πάμε για τα 160 τώρα και τα 6 μόλις ανοίξουν.

kourampies
04-06-18, 21:21
Επειδή αυτά που γράφει το υπουργείο δε βγάζουν και πολύ νόημα, έχει κάποιος πρόσφατη προσωπική εμπειρία;

Το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη και η άδεια ραδιοερασιτέχνη είναι δυο διαφορετικά πράγματα, με 2 παράβολα και 2 ξεχωριστές αιτήσεις; Χρονικά και πρακτικά πως γίνεται; Κατεβάζοντας την αίτηση για πτυχίο από το υπουργείο το αρχείο λέει αίτηση άδειας. 16 Ιουνίου θα έχω πετύχει στις εξετάσεις, μετά όμως τι πρέπει να κάνω και πότε θα έχω άδεια στα χέρια μου;

Rousunny
05-06-18, 00:40
Επειδή αυτά που γράφει το υπουργείο δε βγάζουν και πολύ νόημα, έχει κάποιος πρόσφατη προσωπική εμπειρία;

Το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη και η άδεια ραδιοερασιτέχνη είναι δυο διαφορετικά πράγματα, με 2 παράβολα και 2 ξεχωριστές αιτήσεις; Χρονικά και πρακτικά πως γίνεται; Κατεβάζοντας την αίτηση για πτυχίο από το υπουργείο το αρχείο λέει αίτηση άδειας. 16 Ιουνίου θα έχω πετύχει στις εξετάσεις, μετά όμως τι πρέπει να κάνω και πότε θα έχω άδεια στα χέρια μου;

Άλλο το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη , άλλο η άδεια λειτουργίας ραδιοερασιτέχνικού σταθμού. Όπως σωστά είπες θα χρειαστείς ξεχωριστά παράβολα για να δωσεις εξετάσεις και να πάρεις το πτυχίο, και άλλα επιπλέον για να κάνεις την αίτηση για την άδεια. Όταν με το καλό δώσεις εξετασεις και επιτύχεις, θα σε ειδοποιήσουν να παραλάβεις το πτυχίο. Δεν θα σου παραδώσουν διακριτικό ακόμα. Την ημέρα που θα παραλάβεις το πτυχίο σου, καλό είναι να έχεις μαζί σου φωτοτυπίες ταυτοτητας, αποδείξεις πληρωμένων παραβόλων, καθώς και λοιπά έγγραφα για τα οποία θα σε ενμερώσουν απο πρίν. Ολοκληρώνεις επι τόπου λοιπόν, την διαδικασία της αίτησης για να σου χορηγηθεί η "Αδεια λειτουργίας Ραδιοερασιτεχνικού Σταθμού". Απο κει και πέρα, η περιφέρεια θα στείλει όλα τα στοιχεία στο υπουργείο και θα ξεκινήσει η διαδικασία. Θα σε ειδοποιήσουν για να παραλάβεις την άδειά σου όταν θα είναι έτοιμη. Πάνω στην άδεια θα αναγραφεται και το διακριτικό σου.
Καλή επιτυχία

kourampies
05-06-18, 01:00
Άλλο το πτυχίο ραδιοερασιτέχνη , άλλο η άδεια λειτουργίας ραδιοερασιτέχνικού σταθμού. Όπως σωστά είπες θα χρειαστείς ξεχωριστά παράβολα για να δωσεις εξετάσεις και να πάρεις το πτυχίο, και άλλα επιπλέον για να κάνεις την αίτηση για την άδεια. Όταν με το καλό δώσεις εξετασεις και επιτύχεις, θα σε ειδοποιήσουν να παραλάβεις το πτυχίο. Δεν θα σου παραδώσουν διακριτικό ακόμα. Την ημέρα που θα παραλάβεις το πτυχίο σου, καλό είναι να έχεις μαζί σου φωτοτυπίες ταυτοτητας, αποδείξεις πληρωμένων παραβόλων, καθώς και λοιπά έγγραφα για τα οποία θα σε ενμερώσουν απο πρίν. Ολοκληρώνεις επι τόπου λοιπόν, την διαδικασία της αίτησης για να σου χορηγηθεί η "Αδεια λειτουργίας Ραδιοερασιτεχνικού Σταθμού". Απο κει και πέρα, η περιφέρεια θα στείλει όλα τα στοιχεία στο υπουργείο και θα ξεκινήσει η διαδικασία. Θα σε ειδοποιήσουν για να παραλάβεις την άδειά σου όταν θα είναι έτοιμη. Πάνω στην άδεια θα αναγραφεται και το διακριτικό σου.
Καλή επιτυχία
Μάλιστα, δηλαδή χάθηκε το καλοκαίρι... Δε φτάνει που περιμένω τόσους μήνες να έρθει η μέρα των εξετάσεων λες και χρειάζεται κάτι ειδικό για να τρέξει το άθλιο πρόγραμμα που εξετάζει και τα σήματα για την οδήγηση. Ελληνικό δημόσιο ακόμα και σε αυτό.:thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdown: