PDA

Επιστροφή στο Forum : visual basic



xampos
11-03-09, 10:29
παιδία εχω το εξλης πρόβλημα. θέλω να βάλω σε μια φόρμα ενα κουμπί το οποίο όταν θα το πατάω θα αλλαζει χρώμα η φόρμα. σε παλιοτερες εκδόσεις το κάνω μια χαρά αλλα στην 2008 έχω πρόβλημα. η εντολή που γράφω στο κώδικα του κουμπιού είναι αυτή Form1.BackColor = Color.Blue και μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα: windows application1.Form1cannon refer to itself through its default instance; use 'Me' instead. Έχει κανείς καμιά ιδέα.

aeonios
11-03-09, 11:19
παιδία εχω το εξλης πρόβλημα. θέλω να βάλω σε μια φόρμα ενα κουμπί το οποίο όταν θα το πατάω θα αλλαζει χρώμα η φόρμα. σε παλιοτερες εκδόσεις το κάνω μια χαρά αλλα στην 2008 έχω πρόβλημα. η εντολή που γράφω στο κώδικα του κουμπιού είναι αυτή Form1.BackColor = Color.Blue και μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα: windows application1.Form1cannon refer to itself through its default instance; use 'Me' instead. Έχει κανείς καμιά ιδέα.
Δοκίμασε να γράψεις αυτό (όπως σου προτείνει και η vb.net 2008) και θα παίξει μια χαρά:

PrivateSub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
Me.BackColor = Color.Blue
EndSub



Το Μe αναφέρεται στο instance της φόρμας που βρίσκεσαι και γράφεις τον κώδικα και όχι στο button!

Αν προσέξεις το button1_click είναι μέσα στην κλάση της Form1. Αν έγραφες παρόμοιο κώδικα στην κλάση του button τότε το Me.XXXX θα αναφερόταν στο κουμπί!Ελπίζω να σε βοήθησα :)

xampos
11-03-09, 11:35
Ναι φίλε μου βοήθησες αρκετά σε ευχαριστώ πολύ.

GEWKWN
11-03-09, 19:43
Ασχετο με το περιεχωμενο του θεματος.
Βασικα θελω να πω οτι κατα την γνωμη μου
η visual basic 2008 ειναι πολυ πιο περιπλοκη στον τροπο που
γραφεις τον κωδικα σε σχεση με την vb6 .Αυτα!

aeonios
11-03-09, 21:40
Ασχετο με το περιεχωμενο του θεματος.
Βασικα θελω να πω οτι κατα την γνωμη μου
η visual basic 2008 ειναι πολυ πιο περιπλοκη στον τροπο που
γραφεις τον κωδικα σε σχεση με την vb6 .Αυτα!

Δεν νομίζω πως είναι άσχετο αγαπητέ φίλε μια και ο τίτλος του θέματος είναι γενικός αρά πολύ καλά έκανες και έγραψες τη γνώμη σου. Πράγματι Γιώργο έτσι φαίνεται να είναι, όταν όμως εντρυφήσεις στην προγραμματιστική νοοτροπία της θα σου αρέσει (ελπίζω γιατί και εγώ γκρίνιαζα στην αρχή).


Εδώ έχει βάλει ο συγγραφές κάποιες σοβαρές διαφορές μεταξύ της 6 και της .NET

http://visualbasic.about.com/od/imhoinmyhumbleopinion/ss/FiveChanges_3.htm

Φυσικά υπάρχει και ο μάγος που μετατρέπει αυτόματα κάθε project της 6 στην 2008 αλλά το καλύτερο πιστεύω είναι πως η έκδοση αυτή (express) είναι δωρεάν και μπράβο τους που το έκαναν και δεν χρειάζεται να ψάχνουμε παράνομες κόπιες της γλώσσας.

http://www.microsoft.com/Express/VB/