PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ (ερωτήσεις )



Thymios
13-03-09, 15:10
Καλησπέρα σε όλους, εχω μερικές απορίες σχετικά με τους μετασχηματιστές...


1. Βάση του ισοδύναμου μοντέλου, ποιο το διανυσματικό διάγραμμα του μετασχηματιστή σε: Ωμική,Επαγωγική και χωρητική φόρτιση


2. Ποιοι οι τρόποι σύνδεσης του τριφασικού μετασχηματιστή και που χρησιμοποιείτε το καθένα;
Σας ευχαριστώ!!!

GR_KYROS
13-03-09, 22:37
Εδώ θα βρεις απαντήσεις
http://eclass.teilam.gr/ELN112/document/POWER%20ELECTRONICS%20I.doc
http://iiu.teikav.edu.gr/iiw/courses/eksamino_04/ilisxios/BIOM_SYST_HL_EN/Theory/transf01.pdf (http://iiu.teikav.edu.gr/iiw/courses/eksamino_04/ilisxios/BIOM_SYST_HL_EN/Theory/transf01.pdf)

Panοs
24-04-12, 17:57
παιδεια ξανανοιγω αυτο το θεμα γιατη θελω αν μπορει καποιοσ να μου πει.......
αν συδεσω 3 μ/τ σε σειρα 40αμπερ ο καθε ενασ και 10 βολτ ο καθε ενασ θα εχω τοτε εξοδο 120αμπερ και 30 βολτ?

FILMAN
24-04-12, 17:58
30V 40A...

Panοs
24-04-12, 18:15
αν τουσ συνδεσω παραλληλα θα εχω 10βολτ 120 αμπερ ετσι?μπορω να χρησημοποιησω 4 μ/τ οι οποιοι να ειναι ανα 2 συνδεδεμενοι σε σειρα και μετα τα 4 καλοδια που θα εχω (2 απο καθε ζευγοσ μ/τ συνδεμενων σε σειρα)να τα συνδεσω παραλληλα?

Ηλιας Α
24-04-12, 18:28
Καλησπέρα.
Πάνο γίνεσαι ποιο συγκεκριμένος:
<< αν συδεσω 3 μ/τ σε σειρα >> προφανώς εννοείς τα πρωτεύοντα; Και αν ναι:
Είναι όμοιοι Μ/Σ όσο αφορά την ον ισχύ, την ον τάση, τη σχέση μετασχηματισμού,
στα δευτερεύοντα τι σύνδεση έχεις σκοπό να κάνεις, τα διανύσματα των τάσεων εξόδου θα είναι εν φάση.
Και ίσως και άλλα που ενδεχόμενα προκύψουν από την πρόοδο του διαλόγου.

Panοs
24-04-12, 18:32
ενοω τα δευτερευοντα.....οι μ/τ ειναι ειδιοι και σε υσχη και σε βολτ......

Ηλιας Α
24-04-12, 18:49
ενοω τα δευτερευοντα.....οι μ/τ ειναι ειδιοι και σε υσχη και σε βολτ......

Τότε έχεις την απάντηση από το 4 μήνυμα, με την προϋπόθεση να έχεις και αυτή την συνθήκη:
<< τα διανύσματα των τάσεων εξόδου θα είναι εν φάση.>>

Panοs
24-04-12, 18:52
ηλια αρα υσχηει αυτο που ειπε ο fillman ετσι?αυτο που γραφω στο post 5 γεινετε?αυτο το εν φαση δεν το επιασα:saad:

gas_liosia
24-04-12, 19:18
αν τουσ συνδεσω παραλληλα θα εχω 10βολτ 120 αμπερ ετσι?μπορω να χρησημοποιησω 4 μ/τ οι οποιοι να ειναι ανα 2 συνδεδεμενοι σε σειρα και μετα τα 4 καλοδια που θα εχω (2 απο καθε ζευγοσ μ/τ συνδεμενων σε σειρα)να τα συνδεσω παραλληλα?

Σωστά. Μπορείς να το κάνεις. Στην περίπτωση των Μ/Σ που προανέφερες με 2+2 σύνδεση θα έχεις 20V/80Α. Συμφασικά εννοεί με την ίδια φορά σπειρών. Δηλ. αν θες να συνδέσεις 2 δευτερεύοντα σε σειρά πρέπει το (+) του ενός να συνδεθεί με το (-) του άλλου ώστε οι τάσεις να προστίθενται αλλιώς θα έχεις μηδενική έξοδο. Για παράλληλη σύνδεση το (+) του ενός με το (+) του άλλου και τα (-) μεταξύ τους αντίστοιχα.

galileos
24-04-12, 22:03
ΨΑΧΝΩ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ 10KW 24 /230 ΒΟΛΤ.
ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΩ?

Ηλιας Α
24-04-12, 22:35
ηλια αρα υσχηει αυτο που ειπε ο fillman ετσι?αυτο που γραφω στο post 5 γεινετε?αυτο το εν φαση δεν το επιασα:saad:
<< ηλια αρα υσχηει αυτο που ειπε ο fillman ετσι? >> Ναι!
<< αυτο το εν φαση δεν το επιασα >> κάθε διανυσματικό μέγεθος -έχει μπορώ να πω- τα χαρακτηριστικά ένα απ΄αυτά είναι και το ομόρροπες - αντίρροπες: π.χ 2 δυνάμεις μπορούν να είναι ομόρροπες ή αντίρροπες, στην πρώτη περίπτωση αθροίζονται ενώ στη δεύτερη αφαιρούνται,
Στα διανύσματα των τάσεων συνηθίζεται να λέγεται το << ομόρροπες >> εν φάση, και το << αντίρροπες >> εν αντιφάση.
<< αυτο που γραφω στο post 5 γεινετε? >> όσο αφορά την εν σειρά σύνδεση είπαμε ναι, αλλά για την παράλληλη σύνδεση, πρέπει να ισχύουν οι συνθήκες παραλληλισμού Μ/Σ, που απ΄ότι καταλαβαίνω όλες ισχύουν εκτός της τάσης βρα/σης η οποία και πρέπει να προσδιορισθεί και βεβαίως αυτό << τα διανύσματα των τάσεων εξόδου θα είναι εν φάση.>>

cossi
04-05-12, 02:31
καλησπερα .για να συνδεθουν σε σειρα δευτερειοντα ανεξαρτητα απο ταση ,πρεπει να εχουν ιδιο Ιn.

FILMAN
04-05-12, 13:29
Γιατί αν έχουν διαφορετικό αλλά δεν ξεπεράσουμε το μικρότερο τί πειράζει;