PDA

Επιστροφή στο Forum : ενα μινι δικτυο!



sofaki
14-03-09, 14:27
Καλημέρα παιδιά!!:001_rolleyes:
εχω ενα σταθερο pc και εναν laptop!!!θελω σημερα να τους συνδεσω και τους δυο και να κανω ενα μινι δικτυο με ενα ασυρματο usb που εχω!!!
μπορειτε να μου πειτε τι χρειαζομαι να παω να το αγοράσω και πως θα γινει το δικτυο?:confused1:
σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Pefres
14-03-09, 14:36
Δωσε περισσοτερες πληροφοριες......
πχ μοντελο που εχεις κτλ
τοτε θα μπορεσει να σε βοηθησει καποιος γνωστης.....
Παντα φιλικα,
Πέτρος

anameni lyxnia
14-03-09, 17:44
με ένα ασύρματο usb δε κάνεις σίγουρα δίκτυο.

ένας σίγουρος τρόπος είναι να εχεις ένα router, όπου ο καθε υπολογιστής θα συνδέεται ασύρματα ή ενσύρματα, και θα βλέπει τον άλλον μέσω του router.
αυτό είναι ένα δίκτυο.

antonis_p
14-03-09, 18:16
φαντάζομαι πως η κοπέλα ρωτάει
(και είναι και δική μου απορία)
αν 2 pc μπορούν να συνδεθουν ασύρματα
όπως γίνεται με ένα cross ethernet, ή ένα παράλληλο ή σειριακό όπως γίνονταν παλιότερα.

leosedf
14-03-09, 19:31
Αν θέλει να το κάνει με wifi τότε απλά κάνει ad hoc σύνδεση και θα τη βοηθήσει και ο wizard που υπάρχει στα XP.
5 λεπτά υπόθεση.
Αν οι υπολογιστές έχουν και bluetooth τότε μπορεί να δημιουργήσει και ενα PAN (Personal area network) και να συνδέσει και τον δεύτερο πάνω σε αυτόν.

dovegroup
14-03-09, 21:43
Καλημέρα παιδιά!!:001_rolleyes:
εχω ενα σταθερο pc και εναν laptop!!!θελω σημερα να τους συνδεσω και τους δυο και να κανω ενα μινι δικτυο με ενα ασυρματο usb που εχω!!!
μπορειτε να μου πειτε τι χρειαζομαι να παω να το αγοράσω και πως θα γινει το δικτυο?:confused1:
σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Καλησπέρα.
Η σύνδεση που θέλεις μεταξύ 2 υπολογιστών μπορεί να γίνει εφ΄όσον έχουν και οι 2 ασύρματη κάρτα, απ' οτι καταλαβαίνω το Laptop έχει και στο σταθερό θα συνδέσεις μία USB Wifi card.
Βάλε 2 στατικές ip στις κάρτες μεσσ στο ίδιο ip range και φρόντισε to mask να είναι το ίδιο, αν θα θελήσεις ασφάλεια μπορείς να διαλέξεις κάτι που να υποστιρίζεται απο τις κάρτες π.χ. WEP, WPA, WPA2....
Ο τύπος σύνδεσης σου είναι adhoc αυτό θα το προσδιορίσεις μέσα στην καρτέλα ιδιοτήτων της wifi κάρτας. σου.
Αυτά.

sofaki
14-03-09, 22:30
Σας ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας !!! το σκεφτομαι και το επεξεργαζομαι το θεμα....:thinking:
ο και κατι αλλο ο σταθερος υπολογιστης εχει xp (pentioum 4) και ο λαπτοπ vista ...θα επηρεασει κατι αυτο?

radioamateur
14-03-09, 23:03
Καλημέρα παιδιά!!:001_rolleyes:
εχω ενα σταθερο pc και εναν laptop!!!θελω σημερα να τους συνδεσω και τους δυο και να κανω ενα μινι δικτυο με ενα ασυρματο usb που εχω!!!
μπορειτε να μου πειτε τι χρειαζομαι να παω να το αγοράσω και πως θα γινει το δικτυο?:confused1:
σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!


http://www.microsoft.com/athome/moredone/wirelesssetup.mspx


\\:D/\\:D/\\:D/

leosedf
15-03-09, 15:37
Σας ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας !!! το σκεφτομαι και το επεξεργαζομαι το θεμα....:thinking:
ο και κατι αλλο ο σταθερος υπολογιστης εχει xp (pentioum 4) και ο λαπτοπ vista ...θα επηρεασει κατι αυτο?


ΩΧ

anameni lyxnia
17-03-09, 04:09
νομίζω όχι. εγώ συνδέω windoze με linux χωρίς πρόβλημα.

chip
17-03-09, 09:32
Μπορεί να σε παιδέψει η σύνδεση vista με XP έτσι κι αλλιώς (για κάποιο λόγο τα vista έχουν παραξενιές και συνήθως πεδεύουν τον κόσμο για να συνδεθούν με τα XP (ακόμα και με καλώδιο)... αλλά τελικά συνδέονται)

leosedf
17-03-09, 09:36
Γι αυτό είπα ώχ. Windoze με linux είναι ίσως πιό εύκολο να τα συνδέσεις :)