PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιες καλες εποχες



xrist22
16-01-05, 13:19
Γεια σας παιδια.
Ειμαι ενας παλιος ερασιτεχνης των fm Θεσσαλονικης την περιοδο '74-'82 ('74-'77 στα am).
Tυχαια βρεθηκα στο φορουμ και μου θυμησατε παλιες καλες εποχες. Δεν κρυβω οτι συγκινηθηκα.
Με την ελπιδα οτι θα βρω και καποιον γνωστο εκεινης της εποχης αναφερω καποια στοιχεια:
Ξεκινησα να κανω εκπομπες στα am οταν ημουν 15 χρονων (1974) με ενα el34 αυτοταλαντωτο.Tι ωραια εποχη :!:
Αλλαξα κανα δυο μηχανηματα (pl 509 κλπ) και το '77 μεταπηδησα μαζι με δυο αλλους φιλους κατασκευαζοντας ενα μικρο αλλα θαυματουργο πομπο με el504 που ηταν το μοναδικο σχεδιο που κυκλοφορουσε τοτε.
Στη μπαντα των fm τοτε, βρηκαμε δυο τρεις μονο, που εκαναν εκπομπες (ΝΩΕ-GOLDEN-ΕΠΟΥΡΑΝΙΟΣ).
Σιγα σιγα πρωτα με συνομιλιες μεταξυ μας και μετα με εκπομπες αρχισαμε να γινωμαστε αρκετοι και με πολυ μεγαλη ανεση συχνοτητων. Μεχρι και αναμεταδοσεις μεταξυ μας καναμε... Μπορω να θυμηθω καποιους εκεινης της εποχης οπως Super Smile, Safari, radio 1, Ροζ πανθηρας, Καϊζερ, Galaxy κλπ.
Οι εκπομπες ηταν μονο μουσικες χωρις διαφημησεις και με δισκους που μου εστελνε φιλος μου απο Γερμανια (Μεγαλη πολυτελεια για τοτε).
Στον σταθμο μου εκανε προγραμμα γνωστος μετεπειτα παραγωγος της ΕΤ3 και υπευθυνος μουσικου προγραμματος του ''Μυλου''
Καποια στιγμη το '82 ειχα την ατυχια να μ'επισκεφτει η αστυνομια και να κατασχεσει τα παντα (εκλαψα πολυ τους 500 33αρηδες δισκους μου).Εκει σταματησε και η δραστηριoτητα του Assos Radio απο περιοχη Μποτσαρη.
Τωρα δεν εχω καμμια σχεση με τα ηλεκτρονικα απλα τα παρακολουθω, παντα με το ιδιο ενδιαφερον και μου κανει εντυπωση οτι υπαρχουν παιδια που ασχολουνται παλι με το σπορ.
Ελπιζω να μη σας κουρασα :)

electron
16-01-05, 18:13
Γεια σου φίλε xrist22.Η μαγεία του ραδιοφώνου ποτέ δεν έπαψε να γοητεύει ακόμα και στην σημερινή απρόσωπη εποχή μας πολλούς που ίσως ηλικιακά είναι αρκετά μικρότεροι από εσένα.

gsmaster
17-01-05, 01:08
Safari ακούω αυτή την στιγμή.... :)

kx5
19-01-05, 01:03
Προσπάθησα και εγώ να γίνω "πειρατής", αλλά δεν πρόλαβα τις άδειες συχνότητες - τι να σου κάνουν 6Watt μέσα στο χάος των FM της Αθήνας.

Μπορεί η "νέα γενιά" να μην παίζει με τις EL34, αλλά σήμερα ύπαρχει κάτι διαφορετικό που σε προκαλεί να "βγεις στον αέρα"... το Wi-Fi :)

xrist22
08-02-05, 22:21
Safari ακούω αυτή την στιγμή.... :)
Δεν ξερω αν αυτος εχει σχεση με τον παλιο SAFARI γιατι αν κρινω απο το ειδος της μουσικης θα πρεπει να ειναι πολυ προχωρημενος για την ηλικια του.
Εκτος αν συνεχιζουν τα παιδια του:D

xrist22
08-02-05, 22:23
Προσπάθησα και εγώ να γίνω "πειρατής", αλλά δεν πρόλαβα τις άδειες συχνότητες - τι να σου κάνουν 6Watt μέσα στο χάος των FM της Αθήνας.

Μπορεί η "νέα γενιά" να μην παίζει με τις EL34, αλλά σήμερα ύπαρχει κάτι διαφορετικό που σε προκαλεί να "βγεις στον αέρα"... το Wi-Fi :)

Πραγματι το Wi-Fi θυμιζει κατι απο τα παλια.

webclub
09-02-05, 00:02
Παλιές καλές Εποχές????????? Χε χε χε… Δεκαετία 80’ Εποχές απίστευτες που έγραψαν ιστορία και δεν θα ξαναζήσουμε ποτέ. Δεν θα νιώσουμε ποτέ όπως τότε που όταν έδινες το τηλέφωνο στον αέρα γινόταν χαμός, η όταν με μια 504 και ένα διπολάκι έβγαινες από τα Πατησιά μέχρι την Πετρούπολη. Νοσταλγία… οι ατελείωτες συνομιλίες στον αέρα τεχνικού και μη περιεχομένου όλη νύχτα. Καλό το WIFI όπως λέει και ο φίλος μας εδώ αλλά δεν θα αγγίξει ποτέ την τότε γοητεία μιας και η διάφορα μεγάλη αφού τώρα πια αγοράζεις έτοιμες κάρτες ενώ τότε αγόραζες εξαρτήματα και έφτανες την όλη κατασκευή από την αρχή χωρίς βοηθήματα – βοήθεια από internet και οτιδήποτε άλλη πηγή πληροφοριών υπάρχει σήμερα.
Εποχές Rock ανεβαίνοντας στην ταράτσα και σηκώνοντας ιστό 10 μέτρα με 4 αντηρίδες και αλλάζοντας συνεχεία λίγο από το βασικό σχέδιο μπας και κερδίσεις 1-2 η και περισσότερα watt. Οι μπάντα των FM ελεύθερη με πλοηγούς μόνο τους τότε κρατικούς. Να είστε καλά ρε παιδία μου θυμίσατε απίστευτες εποχές. Σας ευχαριστώ.
Ο τότε Θανάσης Α20

kx5
09-02-05, 01:29
Ε όχι και τα αγοράζεις όλα έτοιμα. Θέλει δουλειά και διάβασμα το Wi-Fi.
Όσο για τις ατελείωτες συζητήσεις στον αέρα ή τα τηλέφωνα θα μπορούσαν να συγκριθούν με το wireless chat.
Δεν λεώ άλλη μαγεία να φτιάχνεις πομπούς μόνος σου, μόνο που αυτή η εποχή πέρασε ανεπιστρεπτί.
Ήρθε η ώρα για τις ψηφιακές μεταδόσεις :)

jimk
09-02-05, 09:43
ρε παιδια καντε ενα ποστ για το wi fi πως δουλευει τι χρειαζετε να δουμε και εμεις φενεται αρκετα ενδιαφερον.....

electron
09-02-05, 10:54
Όσο για τις ατελείωτες συζητήσεις στον αέρα ή τα τηλέφωνα θα μπορούσαν να συγκριθούν με το wireless chat.

Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί η τότε εποχή με τα τηλέφωνα,με το οποιοδήποτε chat.Τότε οι γνώσεις περί ραδιοφωνίας ήταν δυσεύρετες και όσοι τις κατείχαν μάγευαν τον υπόλοιπο κόσμο που τους άκουγε από ένα τρανζιστοράκι.Σήμερα οι γνώσεις είναι πολύ ευκολο να τις βρείς και είναι επίσης εύκολο για τον καθένα που έχει την ορέξη και το μεράκι να τις κάνει κτήμα του.