PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιες καλες εποχες



Γιώργος Ανώνυμος
09-02-05, 12:38
Καλό το Wi-Fi αλλά καλύτερες οι Hi-5 (High Five) και σίγουρα πιό καλλίγραμες... Και αν η μουσική τους μούφα κατά την προσωπική μου γνώμη, εντελώς άνοστη και άχρωμη, το ίδιο και το το Wi-Fi δηλαδή ή ασυρματική πρόσβαση μέσω τεχνολογίας IP σε δίκτυο Η/Υ με τις συναφείς εφαρμογές live (Web access, e-mail κλπ. καλούδια). Αλλά συγκρίνεται το αχανές Internet με τις πιό προσωπικές επικοινωνίες στο ράδιο μεταξύ τρελλαμένων (είτε με τη μουσική, είτε με τις λάμπες) πειρατών? EL504 κοκκινισμένη αυτοταλάντωτη, τρέλλα και ξερό ψωμί... Εχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί, χαρά σε όσους τα προλάβαμε, κρίμα για τους νεώτερους που ενώ δεν τα θα τα ζήσουν ποτέ δεν γ...νε κιόλας και πολύ στον ελεύθερο χρόνο τους. Και τα Internet cafe γεμάτα και το κινητό μονίμως στο χέρι, ενώ εμείς λόγω και ερασιτεχνισμού αλλά κυρίως λόγω πιό 'κλειστών' εποχών την... λυχνία στο χέρι!!!

Το σεβασμό μου σε όλους τους παλιούς ερασιτέχνες...
Γιώργος

MAKHS
09-02-05, 13:51
Καλημερα...Το ευχάριστο θεμα ειναι οτι ακομη και σημερα υπαρχουν παιδια που παρολο που κινουνται στον κοσμο της ψηφιακης τεχνολογιας θελουν και να δουν λιγο πως ειναι το χρωμα της λυχνιας οταν ειναι καλα συντονισμενη και τροφοδοτημένη...και γινεται λιγο μπλε!!!!....ή να τους κτυπησει λιγο ο κρυος αερας οταν απο αγωνια στηνουν την κεραια στην ταρατσα μεσα στο κρυο και ο γειτονας φωναζει γιατι βρηκε ευκαιρια να διορθωσει την χαλασμενη απο καιρο κεραια του που δεν του δινει καλη εικονα στην σκουριασμενη απο απραξια τηλεοραση του που δεν εχει φιλτρα και αρπαζει.Ισως και για αυτο το λογο και εμεις που ειμαστε λιγο μεγαλυτεροι και ξεκινησαμε απο τις ιδιοκατασκευες μεσα σε αυτο το χαος του ιντερνετ βρηκαμε αυτη την ιστοσελιδα και παραμειναμε και δεν την ξεπερασαμε οπως τοσες και τοσες αλλες.

kx5
09-02-05, 15:06
Καλό το Wi-Fi αλλά καλύτερες οι Hi-5 (High Five) και σίγουρα πιό καλλίγραμες... Και αν η μουσική τους μούφα κατά την προσωπική μου γνώμη, εντελώς άνοστη και άχρωμη, το ίδιο και το το Wi-Fi δηλαδή ή ασυρματική πρόσβαση μέσω τεχνολογίας IP σε δίκτυο Η/Υ με τις συναφείς εφαρμογές live (Web access, e-mail κλπ. καλούδια). Αλλά συγκρίνεται το αχανές Internet με τις πιό προσωπικές επικοινωνίες στο ράδιο μεταξύ τρελλαμένων (είτε με τη μουσική, είτε με τις λάμπες) πειρατών? EL504 κοκκινισμένη αυτοταλάντωτη, τρέλλα και ξερό ψωμί... Εχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί, χαρά σε όσους τα προλάβαμε, κρίμα για τους νεώτερους που ενώ δεν τα θα τα ζήσουν ποτέ δεν γ...νε κιόλας και πολύ στον ελεύθερο χρόνο τους. Και τα Internet cafe γεμάτα και το κινητό μονίμως στο χέρι, ενώ εμείς λόγω και ερασιτεχνισμού αλλά κυρίως λόγω πιό 'κλειστών' εποχών την... λυχνία στο χέρι!!!
Τι να σας πω βρε παιδιά...
Και εγώ είχα στήσει το διπολάκι μου κάποτε, είχα φάει πολλές φορές κρύο αέρα στην ταράξα ακόμη και μόνο για να χαζεύω την κεραία μου. Λυχνία δεν κατάφερα να φτιάξω (δοκίμασα όμως - δεν πέτυχε).
Την ίδια ευχαρίστηση που ένοιωθα τότε νοιώθω και σήμερα με το Wi-Fi. "Έχω την κεραία μου και είμαι στον αέρα!"
Για να ασχοληθείς πρέπει να το θες πραγματικά. Δεν είναι και τόσο εύκολο (εκτός αν είσαι κ*&&λ*&^φαρδος - μένεις κάπου κεντρικά και έχεις κατευθείαν σήμα στο PC :) )

PS: To Wi-Fi δεν είναι internet (με όλη τη σημασία της λέξης)



Καλημερα...Το ευχάριστο θεμα ειναι οτι ακομη και σημερα υπαρχουν παιδια που παρολο που κινουνται στον κοσμο της ψηφιακης τεχνολογιας θελουν και να δουν λιγο πως ειναι το χρωμα της λυχνιας οταν ειναι καλα συντονισμενη και τροφοδοτημένη...και γινεται λιγο μπλε!!!!....ή να τους κτυπησει λιγο ο κρυος αερας οταν απο αγωνια στηνουν την κεραια στην ταρατσα μεσα στο κρυο και ο γειτονας φωναζει γιατι βρηκε ευκαιρια να διορθωσει την χαλασμενη απο καιρο κεραια του που δεν του δινει καλη εικονα στην σκουριασμενη απο απραξια τηλεοραση του που δεν εχει φιλτρα και αρπαζει.Ισως και για αυτο το λογο και εμεις που ειμαστε λιγο μεγαλυτεροι και ξεκινησαμε απο τις ιδιοκατασκευες μεσα σε αυτο το χαος του ιντερνετ βρηκαμε αυτη την ιστοσελιδα και παραμειναμε και δεν την ξεπερασαμε οπως τοσες και τοσες αλλες.Αυτό με τη λυχνία που γίνεται μπλε το έχω ακούσει από παλιούς πολλές φορές. Κρίμα που δεν θα το δω :(

stavros414
09-02-05, 15:16
ρε παιδιά τι είναι το wi fi ? για αναλυσέ το να μάθουμε κι εμείς....

kx5
09-02-05, 15:24
Όποιος θέλει να ψαχτεί:

Δίκτυο Αθήνας (και όχι μόνο) -> http://www.awmn.gr/
Δίκτυο Πάτρας -> http://www.patraswireless.net/
Δίκτυο Θεσσαλονίκης -> http://www.twmn.net/ (προσωρινά εκτός βλέπω - πέσανε θύματα κάποιου βλάκα ψευτοχάκερ!)

Βάση δεδομένων για wireless "σταθμούς"
http://www.nodedb.com/

stavros414
09-02-05, 16:40
Αν και μου φαίνετε λίγο πολύπλοκο απότι είδα στα γρήγορα όμως, το wifi, είναι "σύνδεση" κόμβοι κατα κάποιο τρόπο μέσω μικροπομπού ηλεκτρονικών υπολογιστών? Και τι επιτυγχάνετε με αυτό? Κάνετε μόνο συνομιλίες?

leosedf
10-02-05, 01:18
Θα σας ετοιμάσω ενα μικρό θεματάκι για να δείτε με λιγο πιό απλά λόγια για το wi-fi ελπίζω μόνο να βρώ χρόνο.

Ειμαι πραγματικά τυχερός που πρόλαβα έστω και λίγο εκείνη την εποχη. Οι αναμνήσεις μένουν...
Οσο για τα μηχανήματα, στο χωριό μου (Στρυμονικό) υπάρχουν ακόμα πομποί με λυχνίες που λειτουργούν ακόμα και τώρα (και μεσαία και FM) και μπορεί όποιος θέλει να πάει να κάτσει και να δεί τι γινόταν τότε

gf
10-02-05, 09:39
http://www.audiovideo.gr/gfle/img/117-1738_IMG.jpg
http://www.audiovideo.gr/gfle/img/117-1775_IMG.jpg

MAKHS
11-02-05, 23:15
Με την ευκαιρια να πω στους φιλους εδω οτι το διακριτικο μου στα μεσαια περι το 1977 απο Β.Ελλαδα ηταν Ραδιο Μικρουλης(λογω ηλικιας) μετα στα FM ως S-54( απο το στουντιο 54).Καπου το 1982-83 ως 1572 στα FM απο δυτικα προαστια(τοτε τα διακριτικα στα FM τα ειχαμε γυρισει σε αριθμους και τα εδινε ενας παλιος αν θυμαμαι καλα με διακριτικο 2000) Αθηνων.Και εδω και κατι χρονια παλι στα ΑΜ ετσι με παλιους φιλους απο τα βορεια προαστια και την υπολοιπη Ελλαδα για κουβεντουλα και πειραματισμους..

xrist22
12-02-05, 14:05
Bρε gf τι μου θυμησες τωρα. Αυτο το ''μηχανημα'' εχει πια συλλεκτικη αξια.Δυστυχως το δικο μου πηγε στα σκουπιδια της Αστυνομιας.
Ενα πραγμα θα σας πω: 30 μερες φυλακιση με αναστολη και προστιμο 35.000 δρχ (ετος 1982).
Ηρθε στο σπιτι η αστυνομια και επειδη δεν μπορουσαν να βρουν σε ποιο διαμερισμα κατεβαινε η καθοδος ρωτουσαν ενα-ενα τα διαμερισματα.Εγω ελειπα απο το σπιτι .Η μανα μου ψαρωσε και τους εδειξε το παταρι οπου το ειχα καλα κρυμενο χωρις να φαινεται καποιο καλωδιο.Ανοιγουν το ''μηχανημα''και κανουν εκπομπη.
Α το πουλακι μου εχει και γεννητρια ΣΤΕΡΕΟ !!!
Παρτε τα ολα μην αφηνετε τιποτα. Η μεγαλη απωλεια 500 33αρηδες δισκοι.
Αλλα οπως και να το κανουμε αξιζε τον κοπο.
Ατελειωτες ωρες εκπομπων σε βαρδιες με τον αδερφο μου, αρ.τηλ τηλεφώνου απο χερι σε χερι στο σχολειο.Συγκεντρωσεις ''συναδελφων'' σε γνωστο καφε της εποχης. Και το κορυφαιο:η γυναικα μου ηταν φαν των εκπομπων μου και μου ζητουσε μαλιστα να βαλω τραγουδια για να γραψει χωρις να γνωριζομαστε τοτε. Οταν το συζητησαμε μετα απο χρονια παθαμε πλακα.Τα παιχνιδια της ζωης.
Απο τοτε εχω βγαλει απο την μνημη του ραδιοφωνου τον ΑΝΤΕΝΑ(97,5) γιατι ειναι στη ''δικη'' μου συχνοτητα και μου την δινει να ακουω ηλιθιους αδερφο-παραγωγους να χαλανε την αιγλη του παλιου ραδιοφωνου.