PDA

Επιστροφή στο Forum : Bοηθεια για συναγερμο.



The Professor
18-03-09, 18:09
Χαιρεται.Εχουμε εναν συναγερμο που ξερετε , οταν χτηπησει παιρνει κατευθειαν τηλεφωνο στα κεντρικα για να τους πει οτι κατι συμβαινει , οταν τον ειχαμε αγορασει ειχαμε τελλας και επαιρνετηλεφωνο με ενα προθεμα (1738 ειναι το προθεμα και συνεχιζει να παιρνει) το προβλημα μου ειναι το εξυς : αποδεσμευτηκαμε απο την τελλας (επιτελους) και γυρισαμε στον ΟΤΕ ο συναγερμος ομως συνεχιζει να καλει μεσω της τελλας (δηλαδη εχει το προθεμα ακομα...) οποτε αν συμβει κατι στον αερα παιρνει.Επειδη απο την εταιρια μας ειπαν παρα πολλα λεφτα (πραγματικα πολλα) εμεις δεν μπορουμε να τα διαθεσουμε (μας ειπαν οτι μπορουμε και εμεις οι ιδιοι να το κανουμε αν ξερουμε)και ζητω απο σας τις γνωσεις σας , εχω παραθεσει καποιες φωτο οι οποιες δειχνουν το κυκλωμα θελω να με καθοδηγισετε το τι πρεπει να κανω ωστε να αλλαξω τα νουμερα που παιρνει και αντι το προθεμα της τελλας να βαζει το προθεμα του ΟΤΕ που ειναι το 1777.Oι φωτογραφιες ειναι χαλια πειτε μου αν θελετε να ανεβασω με καλητερη αναλυση για να βγαλετε συμπερασματα.
Ευχαριστω που το διαβασατε.







http://i608.photobucket.com/albums/tt161/Iguana_rex/010.jpghttp://i608.photobucket.com/albums/tt161/Iguana_rex/012.jpg

jumaru
01-04-09, 21:37
Καλησπέρα... πιστεύω πως το όλο θέμα είναι στον προγραμματισμό του πληκτρολογιού... Δηλαδή... όταν μπήκε ο συναγερμός τοποθετήθηκε στις ρυθμίσεις του να πάίρνει τηλ με το συγκεκριμένο πρόθεμα... τώρα που ξαναγυρίσατε στον Ο.Τ.Ε πρεπει να μπεί κάποιος στο μενού του συναγερμού απο το πληκτρολόγιο ή απο τον υπολογιστή (αναλογα με τι προγραμματίζεται) και να αλλάξει το πρόθεμα και να βάλει το πρόθεμα του Ο.Τ.Ε

masgus
01-04-09, 22:26
Μάρκα συναγερμού λοιπά στοιχεία ?? Θα βοηθήσουν!!!

jimk
01-04-09, 22:30
αυτο το ζωακι δαγκωνει?

The Professor
01-04-09, 22:50
αυτο το ζωακι δαγκωνει?


Ακυρη η φωτογργαφια του ζωου ιγκουανα εινα:lool::lool::lool:...δεν ξερω τη επαθε μαλλον μπερδευτηκε το photobucket.....οχι δεν δαγκωνει το ζωακι.....

The Professor
01-04-09, 22:53
Καλησπέρα... πιστεύω πως το όλο θέμα είναι στον προγραμματισμό του πληκτρολογιού... Δηλαδή... όταν μπήκε ο συναγερμός τοποθετήθηκε στις ρυθμίσεις του να πάίρνει τηλ με το συγκεκριμένο πρόθεμα... τώρα που ξαναγυρίσατε στον Ο.Τ.Ε πρεπει να μπεί κάποιος στο μενού του συναγερμού απο το πληκτρολόγιο ή απο τον υπολογιστή (αναλογα με τι προγραμματίζεται) και να αλλάξει το πρόθεμα και να βάλει το πρόθεμα του Ο.Τ.Ε

Λοιπον για να τα βαλω σε μια σειρα: πρεπει να καταλαβω ποιο ειναι το τσιπακι που ειναι αποθυκευμενες οι πληροφοριες ακι να σας το πω ?

The Professor
01-04-09, 23:08
Μάρκα συναγερμού λοιπά στοιχεία ?? Θα βοηθήσουν!!!

Λοιπον αναφερει τα εξης : εινaι ο ALARCO Z1 θελετε να δω τη γραφει ενα τεραστιο τσιπακι και το γραψω ?

her
01-04-09, 23:51
Δεν μας ενδιαφέρει το τζιπάκι μας ενδιαφέρει η μάρκα του συναγερμού. Άλλωστε τον προγραμματισμό δεν θα τον κάνεις από το τζιπάκι αλλά από το πληκτρολόγιο του συναγερμού.
Δεν μπόρεσα να βρω κάποιο manual. Τοποθετώντας τον συναγερμό πάντως θα πρέπει να σας έδωσαν το manual. Πιθανόν όμως αυτή η ρύθμιση να χρειάζεται το manual τις εγκαταστήσεις και όχι το manual του χρηστή που πιθανότατα να έχεις .

jumaru
01-04-09, 23:54
Λοιπον αναφερει τα εξης : εινaι ο ALARCO Z1 θελετε να δω τη γραφει ενα τεραστιο τσιπακι και το γραψω ?

alarco z1 και z3 ... κατάλαβα... θα προσπάθήσω να βρω το φυλλάδιο που μπαίνει στο μενού να σου πω πως να αλλαξεις το πρόθεμα... βασικά για να αλλαξεις το πρόθεμα πρέπει να μπείς στο μενου απο το πληκτρολόγιο... κάπου πρέπει να έχω ενα φυλλαδιο... θα το ψάξω και θα σου στείλω... τους έκανα παλιά εγκατάσταση αυτους με ασύρματες παγίδες αλλα δεν ήμουν ευχαριστημένος και τους σταμάτησα... ειδικά αυτο το ασύρματό τους αλλο πράγμα... θα ψάξω πάντως professor και αν το βρώ θα στο στειλω με πμ...

The Professor
02-04-09, 00:24
alarco z1 και z3 ... κατάλαβα... θα προσπάθήσω να βρω το φυλλάδιο που μπαίνει στο μενού να σου πω πως να αλλαξεις το πρόθεμα... βασικά για να αλλαξεις το πρόθεμα πρέπει να μπείς στο μενου απο το πληκτρολόγιο... κάπου πρέπει να έχω ενα φυλλαδιο... θα το ψάξω και θα σου στείλω... τους έκανα παλιά εγκατάσταση αυτους με ασύρματες παγίδες αλλα δεν ήμουν ευχαριστημένος και τους σταμάτησα... ειδικά αυτο το ασύρματό τους αλλο πράγμα... θα ψάξω πάντως professor και αν το βρώ θα στο στειλω με πμ...
Aχ σε ευχαριστω παρα πολυ δεν ξερεις ποσο πολυ θα με βοηθησεις !! περιμενω εναγωνιως!!!

Audiotel
11-07-11, 14:18
Αγαπητε Jumaru καλησπέρα , και σε όλα τα παιδιά στο forum.
Μήπως μπορεί κάποιος να μού στείλει και μένα το φυλλάδιο εγακάστασης σε ότι μορφή το έχει, του Ζ3 alarco , μήπως και καταφέρω να προγραμματίσω ενα Ζ3 κατακαίνουργο και αχρησιμοποίητο συναγερμό?
ΔΕΝ δίνει πληκτολόγιο στην συσκευασία του και σκέφτομαι - είναι τόσο απλός -δεν χρειάζεται προγραμ/μό?
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι και μπορει να με βοηθήσει για να τον εγκαταστήσω να λειτουργήσει ,θα ήμουν υποχρεωμένος (δίνει τηλεχειριστήριο on -off που ανοιγοκλείνει το σύστημα πάντως ....)
Ευχαριστώ τα μέγιστα
Χρήστος

pkazantzis
29-07-13, 10:20
μπορειτε να μου στειλετε και μενα το manual??

JOHNY+
02-08-13, 18:28
Είχα εγκαταστήσει μόνος μου έναν συναγερμό της εταιρείας Teletek πριν απο μερικά χρόνια , δούλευε μια χαρά μέχρι πρόσφατα . Του έχω αλλάξει και μπαταρίες σχετικά πρόσφατα . Τον τελευταίο καιρό άρχισε να μου δίνει ψευδοσυναγερμούς και ταυτοποίησα την ζώνη που προκαλέι τους συναγερμούς και είναι τα εσωτερικά ραντάρ . Σκεφτόμουν να αγοράσω μικροκυματικά με υπέρυθρες να τα αλλάξω , αλλά αυτήν την στιγμή δεν έχω λεφτά για να αγοράσω νέα ραντάρ . Δεν θέλω να μπαίνω σε διαδικασίες προγραμματισμού πάλι γιατί πρέπει να κάτσω να διαβάσω πάλι το user manual και αυτήν την στιγμη δεν έχω χρόνο να το κάνω . Σκεφτόμουν προσωρινά να βραχυκηκλώσω τα καλώδια μέσα στο ραντάρ και να είναι μόνιμα κανονικά κλειστά . Απλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με συναγερμούς δεν ξέρω αν τα ραντάρ έχουν μέσα κάποια αντίσταση , για να μειώνεται το ρεύμα που διαρέει το καλωδιο και να φένεται στην κεντρική μονάδα αν το καλώδιο πάει ανέπαφο μέχρι το ραντάρ , η κάποιος το έχει βραχυκηκλώσει νωρίτερα . Αν τα συνδέσω τα καλώδια , μέσα στο ραντάρ θα έχει αποτέλεσμα , και αν χρείαζεται κάποια αντίσταση τι τιμή πρέπει να έχει για να δουλέψει σωστά ο συναγερμός .

dalai
02-08-13, 19:48
κατ αρχην αν θελεις να τα βραχυκυκλωσεις θα βαραει συνεχεια ο συναγερμος. Η νορμαλ κατασταση ειναι να ειναι ανοιχτοκυκλωμενο συνηθως. Οποτε πρεπει να βγαλεις τα καλωδιακια .
Πριν απο αυτο ομως μπορεις να ανοιξεις τα ματακια και να τα κανεις πιο "κουφα". Εχουν τζαμπερακια μεσα (ή ροοστατες) και τα ρυθμιζεις να ειναι λιγοτερο ευαισθητα.
Τελος υπαρχουν και ρυθμισεις μεσα απο το συναγερμο για να τον κανεις πιο "αργοκινητο" δηλ να πρεπει να δεχτει ερεθισμα για περισσοτερο χρονο απο 200msec που ειναι ο νορμαλ χρονος .Να το κανεις δηλ 500-1000msec ,οποτε να απορυπτει τους ψευδοσυναγερμους (με κινδυνο να μην χτυπησει σε ενα γρηγορο περασμα)

vasilllis
02-08-13, 20:01
κατ αρχην αν θελεις να τα βραχυκυκλωσεις θα βαραει συνεχεια ο συναγερμος. Η νορμαλ κατασταση ειναι να ειναι ανοιχτοκυκλωμενο συνηθως. Οποτε πρεπει να βγαλεις τα καλωδιακια .
Πριν απο αυτο ομως μπορεις να ανοιξεις τα ματακια και να τα κανεις πιο "κουφα". Εχουν τζαμπερακια μεσα (ή ροοστατες) και τα ρυθμιζεις να ειναι λιγοτερο ευαισθητα.
Τελος υπαρχουν και ρυθμισεις μεσα απο το συναγερμο για να τον κανεις πιο "αργοκινητο" δηλ να πρεπει να δεχτει ερεθισμα για περισσοτερο χρονο απο 200msec που ειναι ο νορμαλ χρονος .Να το κανεις δηλ 500-1000msec ,οποτε να απορυπτει τους ψευδοσυναγερμους (με κινδυνο να μην χτυπησει σε ενα γρηγορο περασμα)

Συνηθως δουλευουνε τις NC επαφες,οποτε οπως σωστα ειπε πρεπει να τα βραχυκυλωσει.

Για το θεμα της αντιστασης εξαρταται απο το κεντρο αν δεχεται και τον εγκαταστατη αν εχει βαλει.Τραβα καμια φωτο απο το ρανταρ.

ggr
02-08-13, 21:26
Παιδια ο συγκεκριμενος συναγερμος (alarco) θελει απαραιτητα πληκτρολογιο για να προγραμματιστει. Απλα τον εδιναν συνηθως χωρις πληκτρολογιο, παρα μονο με τηλεκοντρολ και μηχανικη κλειδαρια. Ηταν προγραματισμενος με μια ζωνη καθυστερησης μια για ασυρματες μια πανικου κτλ. επισης ηταν προεγκατεστημενα τα τηλεφωνα του κεντρου ληψης σηματων της Alarco, οποτε για να αλλαξουν απαιτειται απαραιτητα το πληκτρολογιο του.
Οπως και να χει παντως δεν ειναι αξιολογος συναγερμος και ισως δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθει κανεις .

JOHNY+
03-08-13, 00:43
Συνηθως δουλευουνε τις NC επαφες,οποτε οπως σωστα ειπε πρεπει να τα βραχυκυλωσει.

Για το θεμα της αντιστασης εξαρταται απο το κεντρο αν δεχεται και τον εγκαταστατη αν εχει βαλει.Τραβα καμια φωτο απο το ρανταρ.



Εγω δεν είχα βάλει κάποια επιπλέον αντίσταση μέσα στο ραντάρ , είχα βάλει μόνο τις αντιστασούλες που είχε μέσα στον πίνακα του συναγερμού στην αρχή κάθε ζώνης . Θα τραβήξω καμιά φωτογραφία , αλλά νομίζω είναι χαζή η απορία μου γιατί και τα δύο ραντάρ νομίζω είναι σε σειρά , όπως και κάποιες παγίδες , οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα να τα βραχυκηκλώσω . Μόνο αν ο συναγερμός προσαρμόζεται πάνω στα ραντάρ , πιθανόν να υπάρχει θέμα .


κατ αρχην αν θελεις να τα βραχυκυκλωσεις θα βαραει συνεχεια ο συναγερμος. Η νορμαλ κατασταση ειναι να ειναι ανοιχτοκυκλωμενο συνηθως. Οποτε πρεπει να βγαλεις τα καλωδιακια .
Πριν απο αυτο ομως μπορεις να ανοιξεις τα ματακια και να τα κανεις πιο "κουφα". Εχουν τζαμπερακια μεσα (ή ροοστατες) και τα ρυθμιζεις να ειναι λιγοτερο ευαισθητα.
Τελος υπαρχουν και ρυθμισεις μεσα απο το συναγερμο για να τον κανεις πιο "αργοκινητο" δηλ να πρεπει να δεχτει ερεθισμα για περισσοτερο χρονο απο 200msec που ειναι ο νορμαλ χρονος .Να το κανεις δηλ 500-1000msec ,οποτε να απορυπτει τους ψευδοσυναγερμους (με κινδυνο να μην χτυπησει σε ενα γρηγορο περασμα)

Αυτό με τους ροοστάτες δεν το ήξερα , θα το δώ κάποια στιγμή , ενδιαφέρον . Οχι είναι NC συνδεσμολογία ο συναγερμός πρέπει να είναι κλειστές οι επαφές . Τώρα στην προκειμένη περίπτωση δεν έχω τόσο χρόνο να κάτσω να ξαναδιαβάσω το manual , απλά ήθελα μια γρήγορη λύση να το φτιάξω να δουλεύει προσωρινά με τις παγίδες μέχρι να πάρω καλύτερα ραντάρ .

vasilllis
03-08-13, 12:00
Εγω δεν είχα βάλει κάποια επιπλέον αντίσταση μέσα στο ραντάρ , είχα βάλει μόνο τις αντιστασούλες που είχε μέσα στον πίνακα του συναγερμού στην αρχή κάθε ζώνης . Θα τραβήξω καμιά φωτογραφία , αλλά νομίζω είναι χαζή η απορία μου γιατί και τα δύο ραντάρ νομίζω είναι σε σειρά , όπως και κάποιες παγίδες , οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα να τα βραχυκηκλώσω . Μόνο αν ο συναγερμός προσαρμόζεται πάνω στα ραντάρ , πιθανόν να υπάρχει θέμα .

ρ .

Οποτε και να τις γεφυρωσεις (την επαφη οχι την τροφοδοσια) θα βλεπει κανονικα την αντισταση.
Γιατι δεν βαζεις δυο απλα νορμαλ καλα ρανταρ να ησυχασεις??

JOHNY+
03-08-13, 15:59
Οποτε και να τις γεφυρωσεις (την επαφη οχι την τροφοδοσια) θα βλεπει κανονικα την αντισταση.
Γιατι δεν βαζεις δυο απλα νορμαλ καλα ρανταρ να ησυχασεις??

Γιατί δεν υπάρχουν λεφτά στην προκειμένη περίπτωση , και προτιμώ να περιμένω λίγο και να πάρω καλύτερα απο το να βάλω απλά και μετά να τρέχω πάλι .

dimelsec
27-08-13, 12:58
η συγκεκριμενη εταιρεια ηταν telemarketing και πωλουσε απο κινητα μεχρι πουπουλενια παπλωματα. τους συναγερμους τους εφτιαχνε φασον σε βιοτεχνια δεν αναφερω το ονομα καπου στον ταυρο με μοναδικο σκοπο να μαζεψει συνδρομητες στο κεντρικο σταθμο της και μετα να πουλησει το πελατολογιο σε μια πολυεθνικη ονοματα παλι δεν λεμε.ο συναγερμος ειναι της πλακας και δεν αξιζει να ασχοληθει κανενας.

JOHNY+
30-08-13, 16:20
Τελικά όλα καλά με τον συναγερμό , βραχήκυκλωσα τα radar και όλα μια χαρά ! Να ρωτήσω κάτι τους συμφορουμίτες που ξέρουν κάτι παραπάνω απο συναγερμούς . Είχα εγκαταστήσει έναν συναγερμό παλιά για το σπίτι μου οποίος είχε 4 καλώδια για να συνδέει τα πληκτρολόγια και άλλες μονάδες bus , και συνδέονταν παράλληλα .

Επειδή θέλω να κάνω την καλωδίωση στο σπίτι ενός φίλου μου . Και δεν έχουμε αποφασίσει τι συναγερμο να βάλουμε ακόμη . Στά περισσότερα μοντέλα συναγερμών τα πληκτρολόγια και οι άλλες μονάδες bus πως συνδέονται , με 4 καλώδια συμπεριλαμβανομένης στα 4 καλώδια και της τροφοδοσίας ; Επίσης τι διατομές να χρησιμοποιήσω ; Να προτιμήσω καλύτερα θωρακισμένο καλώδιο ;

Ευχαριστώ !

JOHNY+
30-08-13, 18:24
Για να μην τραβάω πολλά καλώδια , μπορώ να χρησιμοποιήσω κοινή γείωση σε δύο ζώνες και να την χωρίσω μακρια απο την πλακέτα απο τον συναγερμό , η καλύτερα τα ζευγαρια να φεύγουν απο τον συναγερμο και να πηγαίνουν στην παγιδα η παγίδες σε σειρα .

stinger
30-08-13, 18:54
Τελικά όλα καλά με τον συναγερμό , βραχήκυκλωσα τα radar και όλα μια χαρά ! Να ρωτήσω κάτι τους συμφορουμίτες που ξέρουν κάτι παραπάνω απο συναγερμούς . Είχα εγκαταστήσει έναν συναγερμό παλιά για το σπίτι μου οποίος είχε 4 καλώδια για να συνδέει τα πληκτρολόγια και άλλες μονάδες bus , και συνδέονταν παράλληλα .

Επειδή θέλω να κάνω την καλωδίωση στο σπίτι ενός φίλου μου . Και δεν έχουμε αποφασίσει τι συναγερμο να βάλουμε ακόμη . Στά περισσότερα μοντέλα συναγερμών τα πληκτρολόγια και οι άλλες μονάδες bus πως συνδέονται , με 4 καλώδια συμπεριλαμβανομένης στα 4 καλώδια και της τροφοδοσίας ; Επίσης τι διατομές να χρησιμοποιήσω ; Να προτιμήσω καλύτερα θωρακισμένο καλώδιο ;

Ευχαριστώ !
γεια σου φιλε μου...αν προκειται για νεα εγκατασταση που δεν εχεις αποφασισει τι θα βαλεις ακομα καλο ειναι να περασεις θωρακσμενο καλωδιο 8*0.22 η 6*0.22 το οποιο θα χωρισεις οπως θελεις οταν θα ερθει η ωρα....καλυτερα να εχεις ενα ζευγος παραπανω παρα να ζοριζεις την εγκατασταση με γεφυρωματα και παραλληλησμους..για την σειρηνα καλωδιο 2*0.75+4*0.22 καθι εισαι καλυμενος...οσον αφορα τις μαγνητικες παγιδες μπορεις να περασεις και 4*0.22mm

JOHNY+
30-08-13, 19:39
απλα έλεγα να μειώσω την καλωδίωση να μην περνάνε πολλοί GND αγωγοί απο το ίδιο καλώδιο ,αμα δεν χρειάζεται . ουτος η αλλος θα ξεκινησω με μεγάλο καλώδιο και θα κάνω γεφυρώματα στην συνέχεια όσο θα πομακρύνομαι απο την μονάδα του συναγερμού για να μην φένεται άσχημα απο τα πολλά καλώδια . Το ερώτημα μου είναι αμα σε κάποια ζώνη χρειαστεί να βάλω παράλληλα αντίσταση μπορώ να την βάλω και παράλληλα στην παγίδα η πρέπει να την βάλω στον πίνακα , δεν λέω για την αντίσταση τερματισμου . Λέω για τις αντιστάσεις που μπαίνουν παράλληλα σε NC επαφές και για τις αντιστάσεις άμα θέλω να κάνω διπλασιασμό ζωνών .

Υπάρχει ήδη εγκατάσταση συναγερμού ενας SIGMA Z-5e του οποίου ψάχνω το user manual , όποιος το χει ας το ανεβάσει αν μπορεί .

Ίσως προσαρμοστεί όλο το σύστημα πάνω σε αυτόν τον συναγερμό . Απλά πρέπει να περαστούν τα καλώδια και για μελλοντικό συναγερμό γιατί το σπίτι θα βαφτεί .

JOHNY+
05-09-13, 01:00
Να ρωτήσω κάτι . Απλά θέλω να βεβαιωθώ . Καλώδιο συναγερμού θωρακισμένο μπορούμε να περάσουμε απο σωλήνα που περνάει καλώδιο τηλεόρασης . Δεν νομίζω να επηρεάζονται μεταξύ τους τα σήματα , είναι χαμηλή τάση . Ισχυρά ρεύματα μαζί με ασθενή ρεύματα από ότι ξέρω δεν πρέπει να περνάμε . Σωστά ;

her
05-09-13, 01:13
κανενα προβλημα

pkazantzis
14-04-14, 20:24
τελικα manual exoyme??

nestoras
14-04-14, 21:07
Βάλε όσα περισσότερα καλώδια μπορείς. Αν είναι εφικτό "τράβα" σε κάθε σημείο από ένα 6*0,22. Στο μέλλον να είσαι σίγουρος ότι δε θα το μετανοιώσεις!
Αν υπολογίσεις το επιπλέον κόστος για το καλώδιο (πχ 100m περίπου 30€) θα σου βγει μηδαμινό σε σχέση με την ταλαιπωρία που μπορεί να τραβήξεις αργότερα!

pkazantzis
14-04-14, 21:33
nestora μηπως εχεις το manual??

stinger
14-04-14, 21:48
κανε μια αναζητηση σε παλιοτερα θεματα..θα το βρεις

pkazantzis
18-04-14, 13:57
δεν το βρισκω πουθενα το manual εγκαταστασης .