PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανιχνευτης ακτινοβολιας



lynx
26-03-09, 17:43
Ενας πολυ απλος ανιχνευτης ακτινοβολιας α,β,γ (αναλογα την λυχνια GM..) με υλικα που πανω κατω ολοι εχουμε.. :001_rolleyes::001_rolleyes: λυχνιες GM δεν ειμαι συγουρος αν υπαρχουν σε μαγαζια με ηλεκτρονικα.. ομως μπορει να βρει κανεις απο το Ebay.

σε αυτο το λινκ υπαρχουν και σχετικες πληροφοριες για την κατασκευη.

http://uzzors2k.000webhost.com/index.php?page=geigercounter

ο σκοπος της κατασκευης ειναι ο εντοπισμος του αεριου Ραδονιου
σε υπογεια πολυκατοικιων αλλα και ο πειραματισμος με την ανιχνευση
ραδιενεργων υλικων οπως απο πετρωματα ή καθημερινα αντικειμενα καθως και την περιβαλλοντικη ακτινοβολια.

Μιας και το κυκλωμα δεν εχει ακομα ελεγκτει και τελειωποιηθει, αν τυχει και δειτε κατι στραβο μπορειτε να μου το αναφερεται..

GR_KYROS
26-03-09, 22:44
Ωραία η κατασκευή σου
Έχω όμως την εντύπωση πώς δεν είναι αποτελεσματική για μέτρηση
ακτινοβολίας Α και ειδικά για ραδόνιο.
Σε ανάλογες ανιχνεύσεις χρησιμοποιούν παθητικούς ανιχνευτές
http://www.eeae.gr/gr/index.php?fvar=html/president/_info_radon#8 (http://www.eeae.gr/gr/index.php?fvar=html/president/_info_radon#8)

JOHNY+
26-03-09, 23:03
Νομιζω λυχνια gm μπορεις να κατασκευασεις και με μια λαμπα φθορισμου . Πρεπει να ειχε μια κατασκευη σε ενα τευχος του ελεκτορ , αλλα δεν ξερω ποσο ευαισθητη θα ειναι στην ακτινοβολια .
Βρηκα το σιτε αλλα ειναι στα γερμανικα εχει και ενα pdf . http://www.b-kainka.de/bastel76.htm

Τρελός Επιστήμονας
27-03-09, 00:14
Ωραία η κατασκευή σου φίλε μου αλλά ραδόνιο δεν μετράς με Geiger-Miller που να... χτυπιέσαι!!! Το ραδόνιο εκπέμπει σωμάτια-α (πυρήνες ηλίου) που έχουν μεγάλη μάζα και αλληλεπιδρούν με τα άτομα του αέρα διανύοντας πολύ μικρές διαδρομές πριν σταματήσουν (δεν εισέρχονται στο σωλήνα Geiger-Miller). Χρειάζεσαι άλλες τεχνικές για να ανιχνεύσεις ραδόνιο. Μπορείς όμως να μετρήσεις ακτινοβολία υποβάθρου και να κάνεις συγκρίσεις με γνωστά ραδιενεργά υλικά (πχ αμίαντο) και να μας γράψεις τα αποτελέσματα.

lynx
27-03-09, 00:14
Ευχαριστω Βαγγελη! :001_rolleyes: ομως δεν ειναι κατι φοβερο... ειναι πολυ απλο το κυκλωματακι, ηθελα κατι που να μπορεσω να το κανω γρηγορα και αν ειναι δυνατον να αποφυγω το πολυ troubleshooting.

@JOHNY+ μου περασαν και εμενα καποιες ιδεες απο το μυαλο οπως να αξιοποιουσα και την λαμπα xenon περα απο τον μετασχηματιστη της φωτογραφικης μηχανης... ομως αμφιβαλω αν θα ειχε καποιο αποτελεσμα.

Τρελε επιστημονα ειχα την εντυπωση οτι θα μπορουσε... αν οχι δεν πειραζει. Κατι ασχετο ειχα διαβασει
καποτε οτι για να δεινουν πρασινο χρωμα στα κρυσταλλα χρησιμοποιουσαν διοξειδιο του ουρανιου οπως επισεις
και ορισμενα φιτιλια σε φωτιστηκα και σομπες αεριου... τα γνωριζεις αυτα?




Καποιος φιλος με ρωτησε με PM αν θα πρεπει να αναβει το led συνεχεια οταν δεν ανιχνευεται κατι... λοιπον πριν λιγο που εκανα το προτο τεστ! :001_cool: αν και δεν ειχα συνδεσει λυχνια GM.. και επαιζα με το probes του πολυμετρου διαπιστωσα οτι δεν πρεπει να αναβει συνεχεια.

Τρελός Επιστήμονας
27-03-09, 14:13
Ναι, το ουράνιο έχω ακούσει ότι έχει χρησιμοποιηθεί στην υαλουργία, επίσης το ράδιο σε επιγραφές παλιών στρατιωτικών ασυρμάτων που φωσφορίζουν στο σκοτάδι καθώς και σε φωσφορίζοντες δείκτες παλιών ρολογιών. Τότε βέβαια δεν γνώριζαν καλά... Επίσης οι μανδύες αμιάντου που χρησιμοποιούνται σε λάμπες γκαζιού είναι αρκετά ραδιενεργοί. Η υψηλή φυσική ραδιενέργεια του αμιάντου είναι ένας από τους λόγους που απαγορεύτηκε η χρήση του στις οικοδομές.

h@ris
27-03-09, 14:51
Με τον GM μπορείς άνετα να μετρήσεις Sr και Co τα οποία έχουν β και γ ακτινοβολία. Τα ανιχνεύει αρκετά καλά. Για το Ραδόνιο θα συμφωνήσω με τον Τρελό Επιαστήμονα...

lynx
27-03-09, 17:05
Με τον GM μπορείς άνετα να μετρήσεις Sr και Co τα οποία έχουν β και γ ακτινοβολία. Τα ανιχνεύει αρκετά καλά. Για το Ραδόνιο θα συμφωνήσω με τον Τρελό Επιαστήμονα...


Το εψαξα λιγο και τελικος και οι δικες μου πηγες λενε οτι δεν θα ηταν καταλληλο για τετοια χρηση, ισως επρεπε να το κοιταζα καλυτερα πριν αναφερθω στο ραδονιο... :001_unsure:

ομως καποια στιγμη θα ηθελα να δω αν ενας σωληνας GM, specified για χρηση με σωματιδια αλφα θα μπορουσε να κανει δουλεια!!

λοιπον η κατασκευη παει καλα... εχω παρει και ενα οραιοτατο κουτι για να την βαλω μεσα και καποια στιγμη μολις τελειωσει θα ανεβασω και αλλες φωτογραφιες για οσους θα ηθελαν να την δουν και τελειωμενη.


εδω θα ηθελα να ρωτησω τα εξεις...

επειδη ειχα δυσκολια να μετρησω την ταση εξοδου με το πολυμετρο μου...
χρησιμοποιησα μια αντισταση σε σειρα με εναν μεγαλο πυκνωτη λιγο πριν την εξοδο του κυκλωματος παραλληλα με το πολυμετρο που δυστυχος απο μονο του δεν μετραει σωστα την ταση στην συχνοτητα που βγαζει το κυκλωμα, ομως εχει σχετικα μεγαλη αντισταση εισοδου για να μην κανει μεγαλη καταναλωση, υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω και δεν παει το μυαλο μου??

επισεις επειδη το κουτι θα ειναι πλαστικο πιστευετε θα επρεπε να το επενδυσω εσωτερικα με φυλλα χαλκου που τα εχω διαθεσημα ή δεν συντρεχει λογος?


και τελος αν μου επιτρεπει ο Τρελος επιστημονας να πω κατι πανω στο προιγουμενο ποστ του... νομιζω με καθε επιψυλαξη, οτι τα σωματιδια αλφα αποτελουνται απο 2 νετρονια και 2 προτονια μαζι και σαν σωματιδιο ειναι ομοιο με το ηλιο χωρις ομως την υπαρξη 2 ηλεκτρονιων οπως εχει το ηλιο στην εξωτερικη του στιβαδα.

h@ris
27-03-09, 18:24
Νομίζω (δεν μπορώ να πω με σιγουριά) πως δεν χρειάζεται η κάλυψη με φύλλο χαλκού. Εμείς στο εργαστήριο έχουμε τον σωλήνα έτσι όπως είναι πάνω σε βάση και συνδεδεμένο στο τροφοδοτικό και στον απαριθμητή και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Είναι ακριβείς οι μετρήσεις.

Απ' όσο ξέρω για τα σωματίδια α είναι πυρήνες He.

GR_KYROS
27-03-09, 18:25
Whiz δοκίμασε την κατασκευή σου με
(μανδύες αμιάντου που χρησιμοποιούνται σε λάμπες γκαζιού είναι αρκετά ραδιενεργοί)
Όπως σωστά ανέφερε ο Δημήτρης, επίσης δεν θωρακίζεις με τίποτα το αντίθετο θα έλεγα.
Όσο για μέτρηση υψηλής είναι θέμα πολυμέτρου.

Τρελός Επιστήμονας
28-03-09, 01:18
Όντως, τα σωμάτια-α είναι πυρήνες ηλίου (He) δηλαδή 2 πρωτόνια και 2 νετρόνια χωρίς τα 2 ηλεκτρόνια που κάνουν το άτομο ουδέτερο. Επειδή έχουν μεγάλη διάμετρο (σχετικά με τα σωμάτια-β που είναι σκέτα ηλεκτρόνια) και φορτισμένα, αλληλεπιδρούν με τον αέρα σε πολύ μικρό μήκος διαδρομής. Αυτό είναι καλό για την υγεία μας γιατί δεν φθάνουν εύκολα στο σώμα μας. Το ραδόνιο δεν είναι επικίνδυνο στη συνηθισμένη περιεκτικότητα στον αέρα παρά μόνο αν το αναπνεύσουμε. Τότε έρχεται σε επαφή με τις πνευμονικές κυψελίδες και προκαλεί καρκίνο των πνευμόνων.
Κάποτε με τη φοιτητοπαρέα μου είχαμε κατασκευάσει τέτοιο όργανο (όταν έσκασε το Τσερνόμπιλ, το 1987 νομίζω) και η πιο δυνατή πηγή που διαθέταμε για μετρήσεις ήταν ο αμίαντος από τις γνωστές λάμπες...

patridas595
28-03-09, 10:35
Ποσο κοστίζει συνολικά η κατασκευή;Κάνει ήχο σαν να γρατσουνάει όπως ο απαριθμητής geiger?

lynx
28-03-09, 14:30
Ποσο κοστίζει συνολικά η κατασκευή;Κάνει ήχο σαν να γρατσουνάει όπως ο απαριθμητής geiger?

το κυκλωμα σχεδον τιποτα, ο σωληνας GM ειναι το ακριβοτερο υλικο.. ριξε μια ματια στο ebay.
ναι οταν εντωπισει ακτινοβολια κανει ηχο το μεγαφωνακι και αναβει το led.

valis
28-03-09, 14:55
Καλησπέρα.
Εχω μία λυχνία gm, συγκεκριμένα την ZP1441 η οποία μετράει α,β και γ με πέτασμα, αν θυμάμαι καλά, γιατί έχω χάσει το datasheet.
Είναι κατασκευή της philips και δεν μπορώ να βρώ το datasheet στο google.
Καμμιά ιδέα για το που μπορώ να το βρώ ?

terys2
28-03-09, 16:02
Φίλε valis νομίζω το έχω, θα κάνω ένα search :001_rolleyes: Ωρέα η κατασκευή φτιάχνω και εγώ έναν geiger muller αλλά digital με lcd και rs232 έξοδο.Σύντομα θα ανεβάσω το project :wiink: Αγόρασα απο ebay 2 tubes για β ,γ ακτινοβολίες μιας και είναι η σημαντικότερες :001_cool:

SV1EDG
28-03-09, 16:34
Σπύρο,έχω της ZP1320.Σε ενδιαφέρει?

valis
28-03-09, 20:15
Ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση.

Οτι υπάρχει είναι ευπρόσδεκτο, αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι όλο το databook της philips γιατι είχε πολλές λεπτομέρειες για όλα τα GM που κατασκεύαζε.

Το κύκλωμα σου Νίκο με ενδιαφέρει, μήπως δώσω νέα ζωή στην zp1441.

Θέλω να την χρησιμοποιήσω για την μέτρηση της background ακτινοβολίας.
Για την ώρα την οδηγώ με ένα πολύ παλιό κύκλωμα του ελέκτορ χωρίς ένδειξη, μόνο
με μεγάφωνο.

Μάριε αν είναι εύκολο το στέλνεις με ΠΜ.
Ευχαριστώ

SV1EDG
28-03-09, 22:12
Το κατεβάζεις από εδώ:

http://depositfiles.com/files/ba5y33rv8

GR_KYROS
28-03-09, 23:10
Εδώ βλέπετε έναν ανιχνευτή ρωσικής κατασκευής, με μια περίεργη θαλάμη
Θα πρέπει κάποια στιγμή να αντικαταστήσω το display
Και δίπλα διακρίνετε μια θαλάμη της Philips ZP1400 από παλιό project

terys2
28-03-09, 23:20
Φίλε kyros την ίδια tube αγόρασα από ebay για το project μου :wiink: SBM-20 για beta και gama radiation πάρα πολύ καλή :001_smile:

Σιβηρος
29-03-09, 01:36
Για οσους ενδιαφερονται, μια μικρη ανεκδοτη ιστορια για την οποια δεν θα ακουσετε ποτε και πουθενα αλλου: πολλα, πολλα χρονια πριν, οταν δουλευα για μια εταιρεια οπου αναπτυσαμε εναν ηλεκτρονικο ανιχνευτη ραδονιου, ειχαμε αγορασει κατι λαμπες σαν αυτες που αναφερθηκαν εδω, λεγονται Coleman lanterns, για καμπιγκ. Δεν ξερω αν εχουν αμιαντο μεσα, αλλα σιγουρα εχουν θοριο στο φυτιλι τους (ειχανε παλια, απο οτι ξερω τωρα το εχουν αντικαταστισει με υτριο), στου οποιου την αλυσιδα μεταπτωσης εχει καποιο ισοτοπο του ραδονιου, οποτε χρησιμοποιουσαμε το φυτιλι τους σαν πηγη ραδονιου. Επειδη θελαμε να μελετησουμε την εξαρτηση του μηχανηματος μας απο τις συνθηκες θερμοκρασιας και υγρασιας, ειχαμε αγορασει εναν θαλαμο ελεγχομενης ατμοσφαιρας, και καναμε μετρησεις. Με μεγαλη μας εκπληξη, διαπιστωσαμε οτι σε συνθηκες υψηλης υγρασιας η ποσοτητες ραδονιου που απελευθερωνοταν αυξανονταν κατακορυφα !! Δεν θυμαμαι αν βρηκαμε καποια εξηγηση για αυτο το φαινομενο, αλλα ειναι πραγματικο, και αγνωστο στο πλατυ κοινο. Το ραδονιο ειναι επικινδυνο οταν το αναπνεουμε, γιατι καταληγει να δινει καποια δοση απο αλφα στα επιθυλιακα κυταρα των πνευμονων. Επειδη δε ειναι (σχετικα) χημικα ανενεργο, ταξειδευει ελευθερο στον αερα μεχρι να μεταπεσει στο επομενο στοιχειο της αλυσιδας. Οταν λοιπον βρεχει, κρατατε τις λαμπες αυτες μακρυα (αν εχετε του παλαιου τυπου με το θοριο) !!

lynx
01-04-09, 16:41
Οταν λοιπον βρεχει, κρατατε τις λαμπες αυτες μακρυα (αν εχετε του παλαιου τυπου με το θοριο) !!


σε ευχαριστουμε για την πληροφοριση!


Whiz δοκίμασε την κατασκευή σου με
(μανδύες αμιάντου που χρησιμοποιούνται σε λάμπες γκαζιού είναι αρκετά ραδιενεργοί)

Kyros εισαι συγουρος οτι ολα αυτα τα καλυμματα για λαμπες που βρισκουμε στα μαγαζια ειναι ειναι ραδιενεργα? :001_unsure:

Τρελός Επιστήμονας
01-04-09, 17:53
Θόριο περιέχει ο αμίαντος, από όσο γνωρίζω. Γιαυτό το λόγο είναι ραδιενεργός. Πειράματα με ραδόνιο έχει κάνει και το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στη Λέσβο. Μάλλον η παρουσία σταγονιδίων αυξάνει την επιφάνεια του νερού από την οποία γίνεται η εξάτμιση, άρα και την έκλυση του ραδονίου.

lynx
01-04-09, 22:48
Θόριο περιέχει ο αμίαντος, από όσο γνωρίζω. Γιαυτό το λόγο είναι ραδιενεργός.

Απο οσο εχω διαβασει αυτα τα καλυμματα ειναι απο αμιαντο για να μην καιγονται, το θοριο το εβαζαν για να φωτιζουν πιο εντονα επομενως δεν ειναι ολα ραδιενεργα? :001_unsure:

Η κατασκευη ειναι σχεδον ετοιμη... θα ανεβασω συντομα και φωτογραφιες αν θελει καποιος να δει πως πως ειναι. Background radiation μου μετραει περιπου 10 click το λεπτο δεν ειμαι ακομα εξικοιωμενος προκειμενου να το πω οπως πρεπει... νομιζω ο σωστος τροπος οταν αναφερομαστε σε ακτινοβολια υποβαθρου ειναι millirem?

sakiselectronics
01-04-09, 23:11
Χαίραμε ιδιαίτερα που ασχολείστε με τις ιονίζουσες ακτινοβολίες
Για κατασκευή θαλάμων κοιτάξτε http://www.techlib.com/science/ion.html#First%20Experimental%20Circuit (http://www.techlib.com/science/ion.html#First%20Experimental%20Circuit)

Σαν παλιός τεχνικός ιατρικών σας δίνω μια συνταγή
Φθορίζον υλικό από οθόνη B/W , ανακατεύεται με ΑΤΛΑΚΟΛ
Το μίγμα το αλείφουμε σε διαφανές πλαστικό π.χ. plexy glas
Προσθέτουμε δεύτερο κομμάτι πλαστικού και δημιουργούμε σάντουιτς
Το πλακώνουμε με ένα βαρύ αντικείμενο για μια – δυο μέρες
Το υλικό πρέπει να είναι αρκετά ρευστό έτσι ώστε να έχουμε ίδιο πάχος παντού .
ΚΑΙ έχουμε έναν μετατροπέα ακτινοβολίας Χ σε ορατό φώς .

terys2
01-04-09, 23:30
Τα δοκίμασα και εγώ μερικά από αυτά τα κυκλώματα sakis αλλά δεν λένε και πολλά σε σχέση με ένα geiger :wiink:

GR_KYROS
01-04-09, 23:32
Φθορίζον υλικό από οθόνη B/W:confused1:

terys2
02-04-09, 00:26
Εννοεί kyros από ασπρόμαυρη τηλεόραση την φωσφορίζουσα ουσία που είναι μπροστα στον καθοδικό σωλήνα :wiink:

lynx
02-04-09, 01:31
Φθορίζον υλικό από οθόνη B/W, ανακατεύεται με ΑΤΛΑΚΟΛ
Το μίγμα το αλείφουμε σε διαφανές πλαστικό π.χ. plexyglas
Προσθέτουμε δεύτερο κομμάτι πλαστικού και δημιουργούμε σάντουιτς
Το πλακώνουμε με ένα βαρύ αντικείμενο για μια – δυο μέρες
Το υλικό πρέπει να είναι αρκετά ρευστό έτσι ώστε να έχουμε ίδιο πάχος παντού .
ΚΑΙ έχουμε έναν μετατροπέα ακτινοβολίας Χ σε ορατό φώς


καλο ακουγεται... ομως πρεπει να βρουμε ασπρομαυρες οθονες και να πεσει λιγακι ξυσιμο ε? :001_unsure:


P.S. ειπα να βαλω μια φωτογραφια τωρα με την προοδο της κατασκευης ομως την αφαιρεσα, καλυτερα αφου ολοκληρωθει μιας και λειπουν κατι διακοπτες και τα σχετικα... :001_rolleyes:

sakiselectronics
02-04-09, 01:41
Η φθορίζουσα επίστρωση της ασπρόμαυρης οθόνης είναι σε σκόνη.
Η κόλα μας δημιουργεί πρώτον υγρό μίγμα , και δεύτερον μετά από κάποιο χρονικό διάστημα στερεοποιείται .
:wiink::wiink:

lynx
04-04-09, 17:06
Λοιπον δεν βρηκα το χρονο και τελειωσω εντελως την κατασκευη μου... ισως παρει αρκετες μερες μιας και θελω να μελετησω πως θα κανω καποια πραγματα, οποτε ας την δειτε τωρα.. :001_rolleyes: Οταν τελειωσει θα μπορει να συνδεθει με εξωτερικο σωληνα GM για ανιχνευση ακτινοβολιας α, καθως επισεις και με καρτα ηχου οπου θα περναω τα δεδομενα στον υπολογιστη για επεξεργασια.

παρακατω βλεπετε ως που εχω φτασει προς το παρον...

lynx
04-04-09, 19:28
Για οσους ενδιαφερονται να κανουν τα πειραματα τους θα προτεινα υποκαταστατο αλατιου που περιεχει χλωριουχο καλιο (potassium chloride) το οποιο ειναι ελαφρα ραδιενεργο, το καλιο στην φυση περιεχει 0.0118% του ισοτοπου potassium-40.

Θα χρειαστειτε μια γενναια ποσοτητα σε μια χαρτοπετσετα.. και τον ανιχνευτη παρα πολυ κοντα τοποθετημενο. Εγω με ακτiνοβολια υποβαθρου ως 10cpm μετρησα μεχρι και 21cpm απο το υποκαταστατο αλατιου.

terys2
04-04-09, 22:17
Ραδιενεργό αλάτι εννοείς :confused1:

lynx
05-04-09, 01:38
Ραδιενεργό αλάτι εννοείς :confused1:

σου εκανε εντυπωση ε? :001_cool:

JOHNY+
05-04-09, 03:53
Ριξτε μια ματια σε αυτο στο ebay

http://global.ebay.com/PANCAKE_GEIGER_MUELLER_TUBE_2_mica_window/310116100064/item

Δεν ξερω αν κανει για αυτη την δουλια , λεει οτι ειναι καινουριο .

Δειτε και αυτο σε δημοπρασια .

http://global.ebay.com/GEIGER-MUELLER_TUBE_RADIATION_DETECTOR/280329713894/item .

terys2
05-04-09, 04:02
Είσαι σίγουρος για το αλάτι whiz :001_unsure: Να το μετρήσω και εγώ αν είναι:001_cool:

lynx
05-04-09, 04:17
Είσαι σίγουρος για το αλάτι whiz :001_unsure: Να το μετρήσω και εγώ αν είναι:001_cool:

υποκαταστατο αλατιου....

ναι να το μετρησεις και να μας πεις τα αποτελεσματα σου! :001_cool:

Σιβηρος
08-04-09, 03:31
Το μετρησα και εγω παιδια, και πραγματι, δειχνει να εχει καμποση ραδιενεργεια. Κοιταξτε τις φωτογραφιες, μακρυα απο το αλατι 48.5% χλωριουχου καλιου εχουμε background 16 με 20 σωματεια ανα τετρ. εκατοστο ανα λεπτο, ενω πανω απο ενα στρωμα τετοιου αλατιου, παιζει γυρω στα 40.

Βεβαια το μεγαλυτερο μερος ειναι βητα (ηλεκτρονια), γιατι αν βαλω επανω το φιλτρο ηλεκτρονιων δεν πιανει και πολλα.

Θα ειχε ενδιαφερον αν καποιος εφτιαχνε μετρητη με βαση λαμπα φθοριου, μια και η ευαισθησια τους εξαρταται απο την επιφανεια καλυψης και μια λαμπα φθοριου θα ειχε τεραστια επιφανεια. Βεβαια το γυαλι θα εκοβε πολλα απο τα βητα, αλλα οχι τα γαμμα, υποθετω. Μηπως θα επρεπε να περασει κανεις ενα συρματακι στην μεση της λαμπας απο ακρη σε ακρη για να μαζευει ιοντα σε ολο το μηκος της λαμπας ? το αεριο που εχει η λαμπα δεν παιζει και τοσο ρολο, και με απλο αερα θα δουλευε, αλλα η υγρασια ισως να παιζει ρολο.

http://www.hlektronika.gr/forum/C:%5CA1AVas-SKG-Nov07%5Ccomputers-Hlektronika%5CRadiactivity-IRD-02B1%5CDSCN6006-800x600.jpghttp://www.hlektronika.gr/forum/C:%5CA1AVas-SKG-Nov07%5Ccomputers-Hlektronika%5CRadiactivity-IRD-02B1%5CDSCN6007-800x600.jpg

lynx
09-04-09, 00:20
Το μετρησα και εγω παιδια, και πραγματι, δειχνει να εχει καμποση ραδιενεργεια.

θα ηθελα να σε ρωτησω αν θα μπορουσαμε να ελεγξουμε κατα ποσο δουλευει σωστα το οργανο που εφτιαξα, ενδειξεις μπορει να δινει ομως δεν εχω ιδεα τι ευαισθησια εχει, περιπου ποση ποσοτητα αλατιου εχεις χρησιμοποιησει?

Σιβηρος
09-04-09, 01:13
Δεν εχω ζυγαρια να το ζυγισω, δυστυχως, αλλα εριξα απο το κουτι του πρασινου ΚΑΛΛΑΣ ενα βουναλακι σε μια κολλα χαρτι και το απλωσα χονδρικα στα 8 επι 11 εκατοστα που ειναι το μεγεθος ανιχνευτη μου απο την μερια οπου εχει την ευαισθητη επιφανεια, και το καλυψα με αλλη μια κολλα χαρτι για να μην μπουνε τιποτε κοκκοι μεσα στο μηχανημα. Θα ελεγα οτι 8εκ επι 11εκ επι 3 ως 5 χιλιοστα ειναι ο ολος ογκος αλατιου που χρησιμοποιησα. Ειναι σημαντικο να ξερεις τη ευαισθητη επιφανεια του ενεργου μερους του ανιχνευτη, καθως και ενα σωρο αλλες παραμετρους για να κανεις σωστο calibration, και παλι οι μετρησεις που θα παρεις στο μελλον θα εξαρτωνται τοσο απο την σχετικη γεωμετρια της πηγης και του ανιχνευτη, που ολα αυτα μονον χονδρικες ενδειξεις δινουν, εκτος μονο με συγκεκριμενες πηγες και καλα ελεγχομενες συνθηκες. Για τον σκοπο αυτο υπαρχουν συγκεκριμενες πηγες στα εργαστηρια φυσικης των πανεπιστημιων, ισως να αξιζει τον κοπο να αποταθεις στο τοπικο πανεπιστημιο. Το καλιο-40 βγαζει και βητα και μια-στις-δεκα γαμμα, πρεπει να διαβασεις λιγο κανενα βιβλιο πυρηνικης φυσικης για να βγαλεις ακρη του τι θα πιασεις και τι οχι... καποτε τα ηξερα αυτα ολα, αλλα τωρα θελω και εγω διαβασμα...

Σιβηρος
09-04-09, 01:27
Ξεχασα να πω (αν και διαφαινεται απο την φωτογραφια) οτι αφου εβαλα την δευτερη κολλα χαρτι επανω στο στρωμα του αλατιου, εβαλα και το μηχανημα επανω στην κολλα αυτη σε επαφη, οποτε καλυπτα, σε μικρη αποσταση, τον μισο στερεο-χωρο (2π steradians) χονδρικα - μειον καποια φαινομενα στα ακρα, αλλα και η ενεργος επιφανεια του ανιχνευτη μου ειναι πιο μικρη απο οτι το εξωτερικο κουτι των 8x11, οποτε τα φαινομενα αυτα πρεπει να ειναι σχετικα μικρα.

JOHNY+
09-04-09, 01:39
νομιζω το ιωδιο που εχει το αλατι αποροφα την ακτινοβολια

lynx
09-04-09, 01:40
καλως! σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δινεις... :001_smile:

βασικα θελω να σε ρωτησω και για κατι που μου εκανε εντυπωση...
στην Αθηνα δεν εχω μετρησει πουθενα και ποτε πανω απο 10-12cpm :001_unsure:
μου κανει εντυπωσει το 16-20cpm που γραφεις.. θεσσαλονικη πειρες αυτες τις μετρησεις?

Σιβηρος
09-04-09, 10:31
Ναι, Θεσσαλονικη. Το ρωσσικο μηχανημα που εχω εχει μεγαλο μετρητη γκα.ι.κγερ (πλακε, με πολλα συρματα μεσα, καλυπτει μεγαλη επιφανεια), και απο οτι βλεπω στα χαρτια του εχει και καποιον ελαχιστον ρυθμο αυτο-σπινθηρισμου. Οι μετρησεις ειναι σωματεια (σπινθηρισμοι δηλαδη) ανα τετρ. εκατοστο ανα λεπτο, και οχι cpm (counts per minute ?), αρα μπαινει ενας διορθωτικος παραγοντας μεσα, ο οποιος πρεπει να λαμβανει υπ'οψιν του και τους αυτο-σπινθηρισμους (ψευτο-σπινθηρισμους). Αλλα παιζει και λιγο ρολο αν ειμαι εξω η μεσα στον χωρο μου (ισογειο πολυκατοικιας) γιατι μεσα εχω πλακακια γρανιτε που ανεβαζουν τον φοντο.

Υ.Γ. Αμα ειχε τοσο ιωδιο το αλατι μεσα που να επηρεαζε την ακτινοβολια, θα ειχαμε πεθανει ολοι μας απο ιωδιοδηλητηριαση. Το παχος του στρωματος του αλατιου που απλωνεις παιζει καποιον ρολο, μια και τα βητα (κυριως) που βγαινουν απο τα χαμηλα στρωματα εχουν να περασουν ενα στρωμα αλατιου για να βγουν επανω, και επειδη σκεδαζονται πολυ ευκολα υπαρχει καποιος βαθμος απορροφησης τους, αλλα απο τη αλλη μερια, οσο πιο παχυ ειναι το στρωμα τοσο πιο πολλες μεταπτωσεις θα εχεις, οποτε τα δυο φαινομενα ειναι ανταγωνιστικα και πρεπει να λυσεις καποιες εξισωσουλες για να βρεις τι θα βγη στο τελος επανω.

lynx
09-04-09, 16:47
απο οτι βλεπω στα χαρτια του εχει και καποιον ελαχιστον ρυθμο αυτο-σπινθηρισμου. Οι μετρησεις ειναι σωματεια (σπινθηρισμοι δηλαδη) ανα τετρ. εκατοστο ανα λεπτο, και οχι cpm (counts per minute ?), αρα μπαινει ενας διορθωτικος παραγοντας μεσα, ο οποιος πρεπει να λαμβανει υπ'οψιν του και τους αυτο-σπινθηρισμους (ψευτο-σπινθηρισμους).

αυτο που λες ειναι πολυ συμαντικο και δεν το ηξερα! εγω θεωρουσα οτι καθε φορα που επερνα ενδειξη αυτη ηταν λογο ακτινοβολιας υποβαθρου, μιας και θα πρεπει να ιονιστει το αεριο στο σωληνα GM προκειμενου να γινει κυκλωμα, πως λεγεται στα Αγγλικα αυτος ο αυτο-σπινθηρισμος που λες για να ψαξω λιγο καλυτερα τα specs?

Σχετικα με το "CPM" νομιζω ειναι σωστο και οπως πολυ καλα ειπες συμενει "counts per minute".

http://dwb4.unl.edu/Chem/CHEM869K/CHEM869KLinks/www.ruf.rice.edu/~bioslabs/methods/radioisotopes/rad1.html

Σιβηρος
09-04-09, 21:53
Ο ορος που χρησιμοποιει το εγχειριδειο με τα χαρακτηριστικα της λαμπας (λυχνιας) γκα.ι.γκερ-μυλερ, ειναι "ιδιος φοντος" (στα ρωσσικα φυσικα), και το αναφερει σαν 4.17 παλμοι ανα δευτερολεπτο σε 55 κελσιου. Η λαμπα ειναι η СБТ-10. Αλλες λαμπες της ιδιας σειρας εχουν μικροτερο "ιδιο φοντο", για παραδειγμα η СБТ-10А εχει 2.17 παλμους/δευτερολεπτο. Στα εγγλεζικα ειναι "spurious pulses", αμα κοιταξεις στο ιντερνετ εχει πολλες αναφορες. Εχουν μεγαλη εξαρτηση απο θερμοκρασια. Δεν το εχω ψαξει, μπορει ομως να σχετιζεται με "απανωτους" παλμους που ακολουθουν εναν αληθινο, λογω του οτι τα ιοντα του αεριου που δημιουργουνται οταν περναει ενα σωματιο, μετατραπονται σε διεγερμενα ουδετερα ατομα επανω στη καθοδο, και μπορουν να αποδιεγερθουν με εκπομπη φωτονιων, που με την σειρα τους μπορουν να δημιουργησουν καινουργιες "χιονοστιβαδες". Μην ξεχνας οτι η λαμπα λειτουργει σε μια μετασταθη κατασταση με μεγαλη διαφορα τασης μεταξυ ανοδου και καθοδου, ωστε να δημιουργουνται ευκολα χιονοστιβαδες. Υπαρχει πολυ βιβλιογραφια επι του θεματος αν θελεις να ασχοληθεις, και πολλες μεθοδοι αντιμετωπισης του φαινομενου.

terys2
30-04-09, 19:19
Μία ερώτηση για geiger tube που λαμβάνει μόνο ακτινοβολία γ.Κανονικά θα πρέπει να σκανδαλίζει να ακούγονται κλίκ :confused1: από το backround εννοώ?

GR_KYROS
30-04-09, 21:37
:001_smile:yes

petros10
05-05-09, 10:29
Καλημέρα σε όλους. Με ενδιαφέρει μια έτοιμη και τεσταρισμένη κατασκευή μέτρησης ακτινοβολίας. Όσο πιο πολλές ομάδες ακτινοβολίας μετράει τόσο το καλύτερο με οπτική ή ακουστική ένδειξη. Επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με κατασκευές και πολύ περισσότερο με τεστάρισμα τέτοιων κατασκευών, θα παρακαλούσα όποιος φίλος ξέρει που πουλάνε τέτοιες συσκευές με σωστή λειτουργία να μου πει. Επίσης αν έχει φτιάξει κάποια που δουλεύει σωστά και τη πουλάει να μου στείλει να μου στείλει ένα PM. Ευχαριστώ

Stergios_[.gr]
08-05-09, 04:11
Έχω ηδη μετασχηματιστάκι από φωτογραφική μηχανή, λέω να το κάνω με 555 γιατί αυτό έχω εδώ. Μήπως μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος στο τι χρειάζεται να "κόψω" από το υπάρχον κύκλωμα? Ευχαριστω!

lynx
08-05-09, 04:40
Καλημέρα σε όλους. Με ενδιαφέρει μια έτοιμη και τεσταρισμένη κατασκευή μέτρησης ακτινοβολίας. Όσο πιο πολλές ομάδες ακτινοβολίας μετράει τόσο το καλύτερο με οπτική ή ακουστική ένδειξη. Επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με κατασκευές και πολύ περισσότερο με τεστάρισμα τέτοιων κατασκευών, θα παρακαλούσα όποιος φίλος ξέρει που πουλάνε τέτοιες συσκευές με σωστή λειτουργία να μου πει. Επίσης αν έχει φτιάξει κάποια που δουλεύει σωστά και τη πουλάει να μου στείλει να μου στείλει ένα PM. Ευχαριστώ

στο ebay μπορεις να βρεις τετοιες συσκευες αρκετα φθηνα! επισεις εχω βρει και σε
online stores ομως ηταν λιγακι απαγορευτικη η τιμη τους... την κατασκευη μου δεν μου εχει
περασει απο το μυαλο να την πουλησω... δεν ξερω αν κατι τετοιο θα ηταν σοφο! ομως αν
δεν βρεις ακρη στειλε μου εσυ PM και το συζηταμε.




;306610']Έχω ηδη μετασχηματιστάκι από φωτογραφική μηχανή, λέω να το κάνω με 555 γιατί αυτό έχω εδώ. Μήπως μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος στο τι χρειάζεται να "κόψω" από το υπάρχον κύκλωμα? Ευχαριστω!

δεν προτεινεται η χρηση 555 με αυτους τους μετασχηματιστες μιας και θα ειναι δυσκολο να το κανεις να δουλεψει σωστα! το κυκλωμα βασιζεται στην συνθετη αντισταση του μετασχηματιστη και στο τυπο του τρανζιστορ για να παραγει την απαιτουμενη συχνοτητα...Γιατι να μην κανεις το κυκλωμα οπως το βλεπεις? που ειναι η δυσκολια του? :001_rolleyes:

Stergios_[.gr]
08-05-09, 04:58
Ειχα τα πάντα εκτός από τρανζίστορ αγορασμένα!:blushing:
Ευχαριστώ για την απαντηση!

Stergios_[.gr]
08-05-09, 04:59
Καλημέρα σε όλους. Με ενδιαφέρει μια έτοιμη και τεσταρισμένη κατασκευή μέτρησης ακτινοβολίας. Όσο πιο πολλές ομάδες ακτινοβολίας μετράει τόσο το καλύτερο με οπτική ή ακουστική ένδειξη. Επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με κατασκευές και πολύ περισσότερο με τεστάρισμα τέτοιων κατασκευών, θα παρακαλούσα όποιος φίλος ξέρει που πουλάνε τέτοιες συσκευές με σωστή λειτουργία να μου πει. Επίσης αν έχει φτιάξει κάποια που δουλεύει σωστά και τη πουλάει να μου στείλει να μου στείλει ένα PM. Ευχαριστώ

Αυτό ακριβώς είναι η διπλωματική μου! Θα την βαθμονομήσουμε κιόλας...(το 'σώσαμε:001_tt2:)

lynx
08-05-09, 05:19
;306613']Ειχα τα πάντα εκτός από τρανζίστορ αγορασμένα!:blushing:
Ευχαριστώ για την απαντηση!

μια διορθωση να κανω σε αυτα που σου ειπα παραπανω..
βασικα το προβλημα με το 555 ειναι να παραγεις την συχνοτητα που πρεπει για να οδηγησεις σωστα τον μετασχηματιστη και να μην τον φερεις στο κορεσμο καθως να εχεις το σωστο output.




;306614']Αυτό ακριβώς είναι η διπλωματική μου! Θα την βαθμονομήσουμε κιόλας...(το 'σώσαμε:001_tt2:)

παιδια δεν ξερω τι σοι μαγκια ειναι αυτη να βαζετε τους αλλους να κανουν τις κατασκευες για εσας... εγω δηλαδη ειμαι καλυτερος απο εσας που εστρωσα 3-4 χρονια τον κωλο μου κατω να μαθω 5 πραγματα στα ηλεκτρονικα για να μπορω να κανω αυτα που βλεπετε? :confused1:

Δεν μιλαω για σενα Στεργιο... επισεις σεβομαι οτι καποιοι μπορουν να ειναι οντως δικαιολογημενοι οπως ενας φιλος απο το φορουμ που μου ζητησε κατι αναλογο, ομως πραγματικα εχουν ολλοι σοβαρη δικαιολογια να πληρωσουν αλλους για τη εργασια τους?! :001_unsure:

petros10
08-05-09, 10:29
Φίλε Whiz με παρεξήγησες. Δεν είναι μαγκιά να φτιάξει άλλος αυτό που θέλω. Απλά είναι αδυναμία κατασκευής και πολύ περισσότερο επαλήθευσης καλής λειτουργίας λόγω των περιορισμένων γνώσεών μου. Η χαρά της δημιουργίας είναι κάτι που όλοι θέλουμε, αλλά έχω συναίσθηση των ικανοτήτων μου. Γιαυτό και ζήτησα πληροφορίες και για έτοιμα προϊόντα εμπιστοσύνης.

Stergios_[.gr]
08-05-09, 14:37
παιδια δεν ξερω τι σοι μαγκια ειναι αυτη να βαζετε τους αλλους να κανουν τις κατασκευες για εσας... εγω δηλαδη ειμαι καλυτερος απο εσας που εστρωσα 3-4 χρονια τον κωλο μου κατω να μαθω 5 πραγματα στα ηλεκτρονικα για να μπορω να κανω αυτα που βλεπετε? :confused1:

Δεν μιλαω για σενα Στεργιο... επισεις σεβομαι οτι καποιοι μπορουν να ειναι οντως δικαιολογημενοι οπως ενας φιλος απο το φορουμ που μου ζητησε κατι αναλογο, ομως πραγματικα εχουν ολλοι σοβαρη δικαιολογια να πληρωσουν αλλους για τη εργασια τους?! :001_unsure:

Whiz, σε ευχαριστώ για την καθοδήγησή σου και τις προτάσεις σου αλλά μου φαίνεσαι σκληρός. Καταλαβαίνω ότι δεν σε ενόχλησε η ερώτηση μου, αλλά θέλω να εξηγηθώ:

Είμαι φοιτητής ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ (γρανάζια, ρουλεμάν, στροβιλοκινητήρες, ενέργεια (πχ πυρηνική) ). Ο τομέας που με ενδιαφέρει, Πυρηνικής Τεχνολογίας, είναι ένα μπάσταρδο μείγμα ηλεκτρολογίας-μηχανολογίας.

Όλο το μετρητικό κομμάτι μου είναι κλάδος Μηχανολογίας (αρχική μέτρηση, βαθμονόμηση, τυποποίηση, μελέτη επιπτώσεων κα..) όμως το κομμάτι της κατασκευής είναι Ηλεκτρολογίας. Η αγγαρεία μου είναι το κατασκευαστικό κομμάτι, το υπόλοιπο η διπλωματική. Και κανένας εκεί μέσα από τους DOCTORες δεν μπορεί να μου λύσεις τόσο πρακτικές απορίες! (Δεν λέω ότι δεν θέλουν να βοηθήσουν και δεν υποστηρίζουν, αλλά δεν είναι αυτός ο τομέας τους).

Δεν χρειάζεται να σου περιγράψω ότι όλα αυτά τα έχω μάθει από το μηδέν μέσα στους 9 μήνες που δουλεύω την εργασία. Πράγματα α' εξαμήνου για κάποιον που έχει βγάλει μια σχολή ηλεκτρονικής, αλλά για εμένα είναι καινούργια ΣΧΟΛΗ! Έχοντας φάει 6χρόνια από την ζωή μου με κινητήρες, ρευστομηχανικές, μηχανολογικά σχέδια autocad, προγραμματισμούς, ροές θερμότητας και άλλες τόσες μ@λ..ιες τα Τρανζίστορ και οι Op-Amp μου ήρθαν "κάπως".

Δεν ψάχνω για έτοιμη "εργασία", ψάχνω να βρω κάτι εύπεπτο που θα με βοηθήσει να κάνω την κατασκευή εύκολα και γρήγορα. Δεν είναι θέμα "μαγκιάς", είναι θέμα ευκολίας και ενθουσιασμού το ότι ρωτάω στο φόρουμ. Μεγάλο μέρος των λίγων που ξέρω, οφείλεται στην ύπαρξη αυτού του forum! Έχω δει εκπληκτικά πράγματα εδώ μέσα που δεν μπορούσα να φανταστώ ότι γινόνταν (λόγω υποβάθρου ίσως)! Και τα είδα όλα αυτά επειδή όλος αυτός ο κόσμος προσέφερε αυτήν την γνώση.

Λυπάμαι αν νιώθεις ότι εκμεταλλευόμαι/μαστε τις γνώσεις σου. Εγώ ρώτησα μήπως και διατίθεται κάποιος να τις μοιραστεί.

Όσο για το θέμα της αγοράς, είτε είναι "εργασίας για σχολές" είτε "κατασκευής ιδιοκατανάλωση", θεωρώ ότι αν υπάρχει ζήτηση, καλοδεχούμενη και η προσφορά. Δεν μπορείς να λές στον άλλον "μην πουλάς αυτά που φτιάχνεις"...

lynx
08-05-09, 16:21
οκ παιδια... συγνωμη αν ο τροπος που απαντησα ηταν λιγακι σκληρος ομως πιστευω δεχεστε οτι καποιοι συμφοιτητες σας κυνηγουν αδικαιολογητα την ευκολη λυση!!! το γνωριζω πολυ καλα μιας και δεν εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που ημουν και εγω στα θρανια!

φιλε Πετρο ψαξε στο ebay... μπορεις να βρεις εκει και με 60Ε αν δεν τα καταφερεις να πετυχεις
καποια προσφορα τοτε το συζηταμε με PM μιας και εχω εναν σωληνα που μετραει α,β,γ και καθεται! οσο
για την κατασκευη μου που βλεπεις στις προηγουμενες σελιδες μετραει μονο β,γ και οπως ειπα με πιανεις
και απροετοιμαστο μιας και δεν μου εχει περασει σκεψη να την πουλησω.

Stergios_[.gr]
10-05-09, 13:15
Όλο το σαββατοκύριακο προσπαθώ να ταλαντώσω τον μετασχηματιστή. Τίποτα! Τζίφος! Πήγα σε έναν γνωστό μου με παλμογράφο σαββατιάτικα για να δώ αν πετυχαίνω παλμό με τα τρανζίστορ και είδα ότι στο πρωτεύον ταλαντώνει. Θα τρελαθώ. Έχω ήδη δοκιμάσει 3 μετασχηματιστές. 2 μικρούς από φωτογραφικές μιας χρήσεως (δέχομαι ότι μπορεί κ να τους κατέστρεψα βγάζοντάς τους από την πλακέτα) και 1 μεγάλο (στο μέγεθος κινητού) που ζήτησα να μου τυλίξουν (1:200)... Τι μπορεί να κάνω λάθος? Υπάρχει συγκεκριμένη πολικότητα στους μετασχηματιστές? :confused1:

lynx
14-05-09, 15:59
;306904']Όλο το σαββατοκύριακο προσπαθώ να ταλαντώσω τον μετασχηματιστή. Τίποτα! Τζίφος! Πήγα σε έναν γνωστό μου με παλμογράφο σαββατιάτικα για να δώ αν πετυχαίνω παλμό με τα τρανζίστορ και είδα ότι στο πρωτεύον ταλαντώνει. Θα τρελαθώ. Έχω ήδη δοκιμάσει 3 μετασχηματιστές. 2 μικρούς από φωτογραφικές μιας χρήσεως (δέχομαι ότι μπορεί κ να τους κατέστρεψα βγάζοντάς τους από την πλακέτα) και 1 μεγάλο (στο μέγεθος κινητού) που ζήτησα να μου τυλίξουν (1:200)... Τι μπορεί να κάνω λάθος? Υπάρχει συγκεκριμένη πολικότητα στους μετασχηματιστές? :confused1:

μετρησες την αντισταση στα τυλιγματα των μετασχηματιστων? αυτα που
βγαζεις απο τις φωτογραφικες μηχανες πρεπει να ειναι γυρω στα 300Ω.

Stergios_[.gr]
14-05-09, 16:38
Μέτρησα περίπου 180Ω,3Ω,190Ω στις επαφές του μετασχηματιστή. Αρχίζω και υποπτεύομαι ότι δεν μπορώ να περάσω τον παλμό του 555 επειδή έχω πολύ μεγάλη πτωση τάσης στα πηνία... Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ αυτούσιο το κύκλωμα της 3η φωτογραφικής, με τροφοδοσία 3V και παίρνω (μετά από ΖΕΝΕΡ) 582V σταθερά.

Δεστε το εδώ:YouTube - 582V

Nemmesis
15-05-09, 00:25
με 2AA μπαταριες το κανεις αυτο? πιστευω και εκει εχεις προβλημα... δοκιμασε με μια τροφοδοσια που μπορει να σου δωσει ποιο "γαϊδουρινους παλμους... ας πουμε 2xD μπαταριες αν δεν εχεις τροφοδοτικο... και επισης αν αποφασισεις να το δουλεψεις με τροφοδοτικο καλο ειναι να μην ειναι switching το τροφοδοτικο σου γιατι αν δεν εχει καλα φιλτρα μπορει να σου πεταει τπτ στην εξοδο του..

Stergios_[.gr]
15-05-09, 13:18
Σκέφτομαι να φορτίζω έναν πυκνωτή (150nF) σε σειρά με το κύκλωμα και να το αφήνω για ~1-2 μέρες έτσι. Οι ιονισμοί απαιτούν ελάχιστη ενέργεια για να γίνουν, οπότε δεν υπάρχει άμεσο πρόβλημα εκφόρτισης.. Πήγα κατευθείαν σε μπαταρίες ΑΑ γιατί κάτι τέτοιο υποθέτω ότι θα βγάζει ο μετρητής... Πωωωωω αν κάνει πρόβλημα την πάτησα.. Για να δώ τι παίζει, δοκιμάζω στο breadboard με 2D μπαταρίες... Ευχαριστώ για την επισήμανση!

lynx
15-05-09, 17:07
;307500']Μέτρησα περίπου 180Ω,3Ω,190Ω στις επαφές του μετασχηματιστή. Αρχίζω και υποπτεύομαι ότι δεν μπορώ να περάσω τον παλμό του 555 επειδή έχω πολύ μεγάλη πτωση τάσης στα πηνία... Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ αυτούσιο το κύκλωμα της 3η φωτογραφικής, με τροφοδοσία 3V και παίρνω (μετά από ΖΕΝΕΡ) 582V σταθερά.

Ο λογος που σου ειπα να τον μετρησεις ειναι για να συγουρετεις οτι τον εβγαλες αθικτο και δεν τον κατεστρεψες οπως ανισηχουσες.. ετσι ειναι αυτα τα μετασχηματιστακια... μην περιμενεις συγκεκριμενη τιμη στα πηνια τους εμενα πχ ηταν περιπου 220Ω αυτο που χρησιμοποιησα.

εξηγησε μου λιγο καλυτερα.. γενικοτερα τι προσπαθεις να κανεις? νομιζω σου ειπα κατι
για το 555.

Stergios_[.gr]
28-05-09, 02:50
Whiz, ευχαριστώ για την καθοδήγηση, έλειψα καιρό από το thread, έτρεχα με εναλλακτικές της τροφοδοσίας... Κατάλαβα τι λες για το 555 και το απέρριψα από λύση, πάω για το κύκλωμα φωτογραφικής ή κάτι άλλο, διαφορετικό από switching αν τα καταφέρω..

Για να καταλάβετε πόσο κακή είναι η δουλειά που έχω κάνει με το κύκλωμα, το έδειξα το κύκλωμα σε έναν ηλεκτρονικό και μόνο που δεν το έβγαλε φωτό να το έχει να γελάει. Ήταν μιά συλλογή από πράγματα που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν σε πλακέτα, λάθη-επί-λαθών και ταρζανιές!...

Πάλι καλά που ο καθηγητής μου με έφερε σε επαφή με τον ηλεκτρονικό γιατί ακόμα θα έκανα μ.....κιες!! Σας ευχαριστώ όλους!

Συνεχίζω τα "baby steps"....

lynx
01-01-11, 22:28
επειδή βλεπω και σε αλλα τοπικ οτι υπαρχει ενδιαφερον για την ραδιενεργια και την ανιχνευση της, εγραψα ένα αρθρακι για το ραδονιο, ελπιζω να σας φανεί χρησιμο :001_smile:



Ανιχνευση του αεριου "Ραδονιο" σε σπιτια και υπογεια κτιριων.

Ο ανιχνευτης αποτελειται απο ένα πλαστικο δοχειο που περιεχει περιπου 85gr ενεργου ανθρακα, το ραδονιο απορροφαται στο δοχειο και μετριεται με φασματογραφο ακτινων γαμμα, NaI(Tl) ή HPGe. οταν το ραδονιο
απορροφαται απο τους κοκκους ενεργου ανθρακα (GAC) διασπαται με ημιζωη 3.8 ημερων για να δωσει μια σειρα απο προιοντα διασπασης.

τα προτα 4 προιοντα διασπασης του ραδονιου έχουν μικρη ημιζωη περιπου 30 λεπτα, το πεμπτο προιον διασπασης ειναι Μολυβδος-210 με ημιζωη 22 χρονια, η συγκεντρωση Μoλυβδου-210 απαιτει την ασφαλη απορρηψη των ραδιενεργων
απορριματων.

Ο Μολυβδος-210 εκπεμπει χαμηλης ενεργειας σωματιδια βητα τα οποια ειναι πολυ δυσκολο να ανιχνευτουν, κατα την διασπαση επισεις εκπεμπονται φωτονια με ενεργεια 49keV τα φωτονια μπορουν να μετρηθουν με φασματογραφο
ακτινων γαμμα υπο την προυποθεση οτι η σχεδίαση του επιτρέπει τα χαμηλης ενεργειας φωτονια να διαπερνανε τον ανιχνευτη γερμανιου.

Η κορη του Μολυβδου-210 ειναι to βισμουθιο-210 το οποιο εκπεμπει βητα σωματιδια και μπορουν να προσδιοριστουν με ραδιοχημικη απομονωση του βισμουθιου με αναλυση του δειγματος σε εξειδικευμενο ανιχνευτη, Ο χρονος ημιζωης του βισμουθιου-210 είναι αρκετα συντομος (μερικες ημερες), γι'αυτο η αναλυση αυτη πρέπει να διεξαχθει αμεσως μετά το διαχωρισμο του βισμουθιου-210 του δειγματος.

Η εγγονη του Μολυβδου-210 είναι το Πολωνιο-210 το οποιο διασπαται με χρονο ημιζωης 138 ημερες. Εκπεμπει σωματιδιο αλφα, Οι εκπομπες αυτες μπορουν να ανιχνευθουν από φασματογραφο ακτινων αλφα. Η αλφα φασματομετρια μπορεί να συνδυαστει με ισοτοπικη αραιωση χρησιμοποιώντας Πολωνιο-208 ή Πολωνιο-209 για να αυξηθει η ακρίβεια των αναλυσεων.

Ο αμερικανικος οργανισμος προστασιας του περιβαλλοντος (EPA) συνιστα τα παρακατω βηματα:

Για την βραχυπροθεσμη διαγνωση του ραδονιου, χρησιμοποιειται ενα δοχειο που περιεχει ποσοτητα κοκκωδους ενεργου ανθρακα (GAC) απο 2 έως 90 ημερες. Θα πρέπει το δοχειο να τoποθετηθει σε ένα δωματιο που χρησιμοποιειται
τακτικα (όπως σαλονι ή κρεβατοκαμαρα), αλλα οχι στη κουζινα ή στο μπανιο. Τοποθετηστε το δοχειο τουλαχιστον 20 εκατοστα από το δαπεδο σε μία θεση όπου δεν θα διαταραχθει - μακρια από ρευματα, υψηλη θερμοκρασια και υψηλη υγρασια.

Το ποσό του ραδονιου στον αερα μετριεται σε "picoCuries ανα λιτρο αερα", ή "PCI / L." Μερικες φορες τα αποτελεσματα της δοκιμης εκφραζονται σε (WL) και όχι σε picoCuries ανά λιτρο αερα, (4 PCI / L είναι
σε 0,016 WL).

Πηγές:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma_spectroscopy
http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma_ray_spectrometer
http://www.imagesco.com/geiger/geiger-counter-accessories.html
http://www.ncsu.edu/wrri/reports/summaries/260.html
http://dixinet.chem.auth.gr/content/inorganic_lab/radio/ASKISI5.pdf

pkarypid
30-06-13, 20:15
Καλησπέρα, έχω δυο σωλήνες Geiger-Muller ρώσικους SI3BG, για όποιον ενδιαφέρετε ας επικοινωνήνει μαζί μου.

patridas595
27-10-13, 21:00
Ο αμίαντος σκέτος ή σε μείγμα πχ Ελενίτ, ΔΕΝ είναι ραδιενεργός. Τα προβλήματα υγείας δημιουργούνται από τις μικροσκοπικές ίνες που προκύπτουν από την επεξεργασία του και η ζημιά που προκαλούν είναι μηχανικής φύσεως. Καμία σχέση με δηλητηρίαση από ακτινοβολία. Αυτό που είναι ραδιενεργό σα μείγμα ήταν το τούλι που βάζουμε στις γκαζόλαμπες το οποίο περιείχε το ραδιενεργό Θόριο, κι επειδή από συνήθεια τα τούλια τα ονόμαζαν "αμίαντους" σχηματήστηκε λανθασμένα η άποψη ότι είναι ο αμίαντος σαν στοιχείο ραδιενεργός...

draco1
15-12-13, 17:58
Καλησπέρα.
Εχω μία λυχνία gm, συγκεκριμένα την ZP1441 η οποία μετράει α,β και γ με πέτασμα, αν θυμάμαι καλά, γιατί έχω χάσει το datasheet.
Είναι κατασκευή της philips και δεν μπορώ να βρώ το datasheet στο google.
Καμμιά ιδέα για το που μπορώ να το βρώ ?

Για δες αυτό

http://labx.altervista.org/100rad/sonde.pdf

valis
15-12-13, 19:52
Εχει καποια χαρακτηριστικά αλλά όχι όλες τις λεπτομερειες, η συγκεκριμένη λάμπα συνδιάζεται με μια άλλη για διαφορικές μετρησεις.
Ο τύπος της άλλης λάμπας αναφέρεται στο αυθεντικό datasheet της philips