PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκκίνηση κυκλοφορητών απο inverter



colt3003
27-03-09, 01:24
καλημερίζω την παρέα !!
στην περιοχή που μένω αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με τη ΔΕΗ : μας έχει ρημάξει στις διακοπές ρεύματος, είτε μετα απο προειδοποίηση είτε άνευ η διάρκειά τους δε παίζει απο 1 έως και 6 ώρες. Το πρόβλημα μου είναι οτι σε αυτό το διάστημα που μένω χωρίς ρευμα υπάρχουν 2 κυκλοφορητές wilo οι οποίοι δεν πρέπει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να σταματήσουν να λειτουργούν. Ο ένας είναι για τον ηλιακό και κυκλοφορέι το νερο απο τους καθρεφτες στο μπόιλερ και ο άλλος είναι στο τζάκι που κυκλοφορεί το νερο απο την εστία στα σώματα. Σκέφτηκα να αγοράσω μια μικρή γεννήτρια αλλά σε περίπτωση που δεν είμαι σπίτι, ο κυκλοφορητής του ηλιακού πάλι πρεπει να λειτουργεί αλλά ποιος θα ξεκινάει την γεννήτρια ?? έτσι κατάληξα στη λύση UPS με τη διαφορά οτι αντί να πάω σε έτοιμη λύση λέω να χρησιμοποιήσω μια μπαταρία αυτοκινήτου με έναν ανστροφέα 12- 220ν προκειμένου να έχω αφθονο χρονο αδιαλείπτου παροχής.
το ερώτημα τώρα είναι: ο αναστροφέασ πρέπει να είναι οπωσδήποτε πραγματικού ημιτόνου για να μπορούν να ξεκινήσουν οι κυκλοφορητες ή κάνουν και οι απλούστεροι (και φτηνότεροι) με τετράγωνη κυματομορφή εξόδου ? το συνολικό φορτίο των κυκλοφορητών δεν υπερβαίνει τα 100 watt και σκοπεύω να παρω αναστροφέα 500 watt. Τι λέτε δεν θα τους ξεκινάει ??

antonis_p
27-03-09, 07:22
Μήπως βγάζει η wilo αντίστοιχους κυκλοφορητές σε 12 ή 24v dc; Με μια μπαταρία φορτηγού θα ήσουν σίγουρα ΟΚ.

Υποτίθεται πως το ρεύμα εκκίνησης του κυκλοφορητή σου είναι το τριπλάσιο αυτού της λειτουργίας. Έχουν πάνω τους ηλεκτρολυτικό για την εκκίνηση; Εκεί δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει το inverter.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
27-03-09, 15:39
Παλιά που δοκίμασα ένα "φθηνό" inverter για κινητήρα 220 volt, είχα πρόβλημα. "Μούγκριζε" ο κινητήρας και τελικά τα έπαιξε το iverter. Το πρόβλημα ήταν ότι πράγματι τα "φθηνά" inverter βγάζουν τετραγωνικό παλμό και ίσως αυτό να "ζορίζει" τον κινητήρα.

sakis
27-03-09, 16:00
πραγματι σε αυτη την περιπτωση η λυση θα ηταν κυκλοφορητες που δουλεουν σε χαμηλη ταση dc οπου οτι μετρα και να βαλεις πχ μπαταρια φορτηγου η αλλη μολυβδου κλπ θα εχει τον καλυτερο βαθμο αποδοσης ....

μια αλλη λυση θα ηταν να βαλεις κυκλοφορητες απο καραβι που δουλεουν στα 440 ΗΖ το οποιο ειναι λιγο EXTREME αλλα εχει το ενα σημαντικο οφελος .....αφου σχεδιαστει ενα inverter για αυτα το συγκεριμενο μηχανημα θα εχει πολυ υψηλοτερο βα θμο αποδοσης απο οποιοδηποτε αλλο στα 50ΗΖ

λιγο παραξενο ειναι αυτο αλλα τελικα η καλυτερη λυση θα ηταν τα χαμηλης τασης ...

κανε ενα search στα αγγλικα οι κυκλοφορητες λεγονται inline pumps πρπει να υπαρχουν και σε χαμηλη ταση

colt3003
27-03-09, 18:45
παιδες σας ευχαριστώ για την αμεση αναταπόκριση. δυστυχώς η αντικατάσταση με 12ν κυκλοφορητές έιναι παραπάνω απο ασύμφορη. Μάλλον θα προχωρήσω σε αγορά αναστροφέα πραγματικού ημιτόνου.
@Αντώνης : ναι μέσα στους κυκλοφορητές υπάρχει πυκνωτής αυτός λές θα το κάνει δυσκολότερο ε ?

sakis
27-03-09, 18:56
υπαρχει και ενας αλλος τροπος εκτος απο τα τραβηγμενα που γραφω παραπανω ....

εγραψες οτι με απλο ινβερτερ μουγκριζε και τελικα δεν πηγε καλα μεχρι που καηκε το ινβερτερ .... μια αλλη πολυ καλη λυση ειναι να βαλεις ενα ινβερτερ σαν και αυτο που ειχες ειναι μαλλον φτηνο και αξιζει να δοκιμασεις αλλα παραληλα με τον κυκλοφορητη να αναβεις και μια λαμπα πυρακτωσης 40 βαττ ας πουμε....

αυτο θα σου καταναλωνει μεν καποια ισχυ παραπανω απο τις μπαταριες σου αλλα απο την αλλη θα σου στρωνει οπως λεμε λιγακι το φορτιο ....

στα απλα ινβερτερ δεν τους αρεσει ενα φορτιο σαν τον κυκλοφορητη τελειως επαγωγικο ( τα αναστροφα ρευματα τρελαινουν το ινβερτερ )

δες το ειναι μια λυση και αυτη

antonis_p
27-03-09, 19:28
ο ηλεκτρολυτικός βοηθά τους μονοφασικους κινητήρες στην εκκίνηση.
(πχ στα ψυγεια, τα οποία έχουν και δεύτερο τύλιγμα
που χρησιμοποιείται μόνο στην εκκίνηση).
http://www.diychatroom.com/attachments/f18/8275d1234755206-need-help-wiring-old-220v-fan-motor-capacitor-start.jpg
Αυτό απαιτεί μεγάλο ηλεκτρικό φορτίο εκείνη την στιγμή.
Mπορεί να είναι πολύ πιο μεγάλο από oτι μπορεί να δώσει το inverter.
Κοίταξε τί τραβά στην εκκίνηση ένας κινητήρας σαν αυτό που κουβεντιάζουμε
σε σχέση με 1 sec μετά!
Να γιατί τα inverter-άκια γονατίζουν:
http://www.mathworks.com/access/helpdesk/help/toolbox/physmod/powersys/ref/asmsingle_auxiliary_current_capacitor-start-capacitor-run.gif
Ίσως η wilo να πουλά ξεχωριστά τον 24vdc κινητήρα από την αντλία,
και να μην χρειαστεί να αλλάξεις όλη την αντλία,
πρέπει να το ψάξεις λίγο το θέμα.
Συνεχίζω όμως να πιστεύω πως στην περίπτωσή σου
ίσως να είναι η καλύτερη λύση.


πάρε τους στο Tηλ 0030 210 6248 300 και Fax 0030 210 6248 360

sakis
27-03-09, 19:31
αντωνη μπορεις να μας πεις σε παρακαλω ποσο ρευμα τραβαει ενας οικοιακος κυκλοφορητης ???? οχι κατα την εκιννηση ....σε νορμαλ λειτουργεια

θενκς

antonis_p
27-03-09, 19:45
δεν ξέρω,
είδα κάτι μεγάλα νούμερα στο site της wilo αλλά ίσως και να μην ήταν
τα πιο μικρά μοντέλα.
Δεν ξέρω οπότε να μην γράψω κάτι που ίσως να μην ισχύει.

sakis
27-03-09, 20:01
ξαναδες το αν θελεις φιλε ....

antonis_p
27-03-09, 20:10
http://www.wilo.gr/cps/rde/xchg/gr-el/layout.xsl/972.htm
αυτή είναι η σειρά stratos για θέρμανση,
υπάρχουν διάφορες τιμές, από 100watts μέχρι 1,3kw.
Δεν έχω εικόνα τί μπορεί να κάνει ο καθένας,
όπως δεν έχουν όλες οι μονοκατοικίες τις ίδιες ανάγκες!

Λέει μαλιστα πως αυτή η σειρά ειναι "Ενεργειακή απόδοση κατηγορίας A"
και "Μέχρι και 80% οικονομία ρεύματος σε σχέση με τους μη ρυθμιζόμενους κυκλοφορητές"

sakis
27-03-09, 20:32
γιατι εγω νομιζω οτι οι γνωστοι πρασινοι μικροι οικοιακοι wilo ειναι μολις 25 βαττ ????

colt3003
27-03-09, 20:58
οι συγκεκριμένοι κυκλοφορητές που έχω με στοιχεία 25/6 μέσου μεγέθους (για οικιακή εγκατάσταση) έχουν 3 σκάλες ταχύτητας με καταναλώσεις 30 - 45 - 65 watt αν θυμάμαι καλά.
Να κάνω τώρα μια πιο δύσκολη ερώτηση ??
γιατί με αναστροφέα πραγματικού ημιτόνου δεν θα έιχα πρόβλημα ακόμα και αν ήταν π.χ. 50 βατ πιο μεγάλος απο τη συνολική κατανάλωση ?? (καταναλωση 100watt και inverter 150 watt) τουλάχιστον στη σελίδα του πωλητή δεν αναφέρει οτι οι συγκεκριμένοι αναστροφείς δεν μπορούν να χειριστούν επαγωγικά φορτία.

Ηλιας Α
27-03-09, 21:33
ο ηλεκτρολυτικός βοηθά τους μονοφασικους κινητήρες στην εκκίνηση.
(πχ στα ψυγεια, τα οποία έχουν και δεύτερο τύλιγμα
που χρησιμοποιείται μόνο στην εκκίνηση).
http://www.diychatroom.com/attachments/f18/8275d1234755206-need-help-wiring-old-220v-fan-motor-capacitor-start.jpg
Αυτό απαιτεί μεγάλο ηλεκτρικό φορτίο εκείνη την στιγμή.
Mπορεί να είναι πολύ πιο μεγάλο από oτι μπορεί να δώσει το inverter.
Κοίταξε τί τραβά στην εκκίνηση ένας κινητήρας σαν αυτό που κουβεντιάζουμε
σε σχέση με 1 sec μετά!
Να γιατί τα inverter-άκια γονατίζουν:
http://www.mathworks.com/access/helpdesk/help/toolbox/physmod/powersys/ref/asmsingle_auxiliary_current_capacitor-start-capacitor-run.gif
Ίσως η wilo να πουλά ξεχωριστά τον 24vdc κινητήρα από την αντλία,
και να μην χρειαστεί να αλλάξεις όλη την αντλία,
πρέπει να το ψάξεις λίγο το θέμα.
Συνεχίζω όμως να πιστεύω πως στην περίπτωσή σου
ίσως να είναι η καλύτερη λύση.


πάρε τους στο Tηλ 0030 210 6248 300 και Fax 0030 210 6248 360
Από οτι γνωρίζω οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές κατασρέφονται στην A/C τάση

sakis
27-03-09, 22:02
ναι τελος παντων ...ειναι κακη διατυπωση αυτο δεν ειναι ηλετρολυτικος αυτος ο πυκνωτης αλλα τελος παντων ......

φιλε colt 3003 δεν ειναι ετσι οπως τα λες ....τα επαγωγικα φορτια δεν ειναι καλος καταναλωτης ( και μαλιστα ο κυκλοφορητης ειναι και χωρητικο φορτιο γιατι εχει τον πυκνωτη αλλα και το πηνιο του μοτερ σαν φορτια )

δοκιμασε παντως αν θες αυτο που σου ειπα δεν εχεις να χασεις κατι

GR_KYROS
27-03-09, 22:10
Colt3003
Χρειάζεσαι έναν SOFT START η peak inverter
Είναι κατασκεπασμένοι για περιπτώσεις σαν την δική σου.
Σαν και αυτόν
http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=4606 (http://elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=4606)
σχετική συζήτηση εδώ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43731 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43731)

colt3003
27-03-09, 23:31
Βαγγέλη πολύ κατατοπιστικά τα λίνκ που έδωσες. Η μακράν φθηνότερη λύση είναι η παραγγελία ενός τέτοιου αναστροφέα απο ebay με ~65 ευρά.
@σακης: δεν μπορώ να προχωρήσω στη λύση που προτείνεις καθώς δεν τον έχω τον αναστροφέα και αν δεν δουλέψει θα μου είναι αχρηστος.

sat3x1
24-06-09, 06:14
Παιδιά καλημέρα. Παρ' όλο που το θέμα δεν ειναι επίκαιρο (καλοκαίρι) το ξαναφέρνω στην επιφάνεια γιατι θέλω να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα και παρακαλώ πολύ όποια μέλη γνωρίζουν ας μου πουν τη γνώμη τους. Μένω σε μια μικρή μονοκατοικία με έναν καυστήρα πετρελαίου. Την κυκλοφορία του ζεστού νερού στα σώματα την αναλαμβάνει ένας κυκλοφοτητής της βίλο με χαρακτηριστικά 132 92 62 βάτ, ο διακόπτης που έχει επάνω ειναι ρυθμισμένος στην μέγιστη ισχύ (132), 230 βόλτ , μέγιστο ρεύμα 0,58 αμπέρ. Υπάρχει μικρός υποπίνακας ηλεκτρικού ρεύματος ο οποίος έχει δύο ασφάλειες 10Α η μία δίνει ρεύμα στον κυκλοφοτητή και η άλλη στον καυστήρα. Έτσι αν κλείσω τον διακόπτη του καυστηρα ο κυκλοφοτητής συνεχίζει να λειτουργεί μεχρι να "κρυώσει" το νερό (περίπου στους 40°C).
Μου πέρασε η σκέψη τι θα συμβεί αν την ώρα που είναι καυτό το νερό π.χ. 80°C γίνει διακοπή ρεύματος. Πιστεύω ότι θα υπάρξει μια απότομη άνοδος της θερμοκρασίας του λέβητα αφού το νερό δεν θα κυκλοφορεί.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω ενα ups μόνιμα συνδεδεμένο στον κυκλοφοτητή ώστε σε περίπτωση διακοπής του ηλεκ. ρεύματος ο κυκλοφορητής να συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά; Και 12-15 λεπτά να κρατήσει το ups πιστεύω ότι θα αποφευχθεί ένα θερμικό σόκ
στο λέβητα.
Μπορεί να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο; Αν γίνεται τι πρέπει να προσέξω στην επιλογή του ups;
Ευχαριστώ.

Ηλιας Α
24-06-09, 08:48
:001_tt2:

Καλημέρα
Μάλλον δεν είναι απαραίτητη η διάταξη που αναφέρεις δεδομένου ότι το νερό έχει
μια φυσική κυκλοφορία και έτσι εκτονώνεται η υπερθέρμανση του.
Το χειμώνα κάνεις μια δοκιμή και βλέπομε αν χρειαστεί κάτι μάλλον
συμφέρουσα λύση είναι η υδραυλική :001_smile:

stom
24-06-09, 09:32
Με το που θα κοπει το ρευμα θα σβησει ο λεβητας.
Χωρις φωτια, ακομα και χωρις κυκλοφορια νερου δεν υπαρχει περιπτωση υπερθερμανσης, ουτε θα ανεβει αποτομα η θερμοκρασια.
Ακομα και σε περιπτωση καλοριφερ με ξυλα οπου η φωτια δεν σβηνει, δεν υπαρχει προβλημα, καθοτι οι ανοχες ειναι πολυ μεγαλες.
Επιπλεον δεν υπαρχει τιποτε πιο αναξιοπιστο απο ενα ups σε μια τετοια εγκατασταση.
(εκτος αν το κοστος του ups θα ειναι μεγαλυτερο της εγκαταστασης :P )

sat3x1
24-06-09, 15:29
Οκ παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, αφου δεν υπάρχει κίνδυνος
θα μείνει ως έχει η εγκατάσταση.

σπυρος σκ
16-12-11, 12:29
καλημερα παιδια απο μενα και μπραβο για την δουλεια που κανετε εδω. στο θεμα και λιγο τα φωτα σας παρακαλω. πήρα κυκλοφοριτή τις Grundfos UPS 25-30 230v για να μπει σε συστημα τζακι-καλοριφερ. τι ups μου προτείνεται να βάλω και πόση ώρα θα συνεχίσει να δουλεύει το καλοριφερ αν κοπεί το ρεύμα? ποιες ειναι η επιλογες μου και τι τιμες πανω-κατω. ευχάριστω πολύ.:wiink: