PDA

Επιστροφή στο Forum : USB και πτώση γενικού?!



Jnx
27-03-09, 22:09
Πρωτη φορά ποσταρω εδώ οπότε γεια σας. :001_smile:

Εχω σοβαρό προβλημα με τον εκτυπωτη μου. Οποιαδηποτε ιδεα παιδια για το τι φταιει είναι ευπροσδεκτη.

Το προβλημα εχει ως εξής:

Χτες πήγα να συνδέσω ξανα τον εκτυπωτη μου μετα απο 3-4 χρονια. Ειναι ενας ΗP 7760. Με το που τον εβαλα στο ρευμα ενεργοποιηθηκε ο κοφτης του σπιτιου και επεσε το ρευμα. Μετα δοκιμασα χωρις USB και ο εκτυπωτης δουλεψε κανονικα. Μενου στην οθονη του κτλ κτλ. Αφου δοκιμασα και τις μπροστα και τις πισω usb στο pc μου (πτωση γενικου καθε φορα) αποφασισα να τον συνδεσω σε ενα παλιο υπολογιστη με winme (αλλο δωματιο, αλλες πριζες). Τα παντα πηγαν οκ και τυπωσα.

Πολλες συσκευες στον υπολογιστη μου πανω δεν εχω. Ουτε καν ηχεια. Μονο οθονη και tower. Επίσης όλες οι θύρες usb δουλευουν αψογα με συσκευες mp3, κινητα, φωτ. μηχανες κτλ. Μεχρι και τα cdrom εβγαλα για λιγοτερη καταναλωση αλλα τιποτα. Τελος αλλαξα usb καλωδιο με το ιδιο αποτελεσμα ακομα και οταν εβαλα τον εκτυπωτη σε διαφορετικές πρίζες εντός και εκτος δωματιου (οχι πάνω στο πολυπριζο δηλ. του Η/Υ). Ριξτε καμια ιδεα γιατι δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω.

briko
27-03-09, 22:12
γιατι οχι στο ιδιο πολυπριζο :confused1:

Jnx
27-03-09, 22:30
Ο εκτυπωτης αναβει και λειτουργει κανονικα χωρίς usb στο μπανιο, κουζινα και τα δυο υπνοδωματια. Στις ίδιες δηλ. πριζες που πεφτει με το αν ειναι συνδεδεμενο και το usb. Ακομα και να τυπωσω με memory card στα σλοτ του λογικα μπορω, αφου μπαινω στο μενου τις οθονης που εχει στο πανελ του (πανω στον εκτυπωτη). Το θεμα προφανως ειναι το usb σε συνδιασμο με το pc μου. Στο ιδιο πολυπριζο απλα δεν βολεβει γι' αυτο δεν το δοκιμασα αλλα δε φαινεται να ειναι αυτο το προβλημα. Δεν αποκλειω το πολυπριζο αυτο κιολας να δημιουργει προβλημα (γειωσεις? διορθωστε με αν πετάω κοτσάνες). Κυριως ποσταρα εδω για μια βοηθεια απο περισσοτερο ειδικους απο μενα σε ηλεκτρολογικα/ηλεκτρονικα γιατί το μονο που πήγε το μυαλο μου ειναι τροφοδοτικο, πριζες, γειωσεις, κτλ. Αλλα τοτε γιατι οι υπολοιπες usb συσκευες μου δουλευουν και ας χρειαζονται και τροφοδοσια μεσω usb, ενω ο εκτυπωτης που εχει δικια του τροφοδοσια ριχνει το ρευμα? Φοβαμαι κιολας στο ιδιο πολυπριζο μη χειροτερεψω τα πραγματα και καψω καμια μητρικη και δεν με παιρνει ειδικα τωρα με εργασιες. :saad:

briko
27-03-09, 22:36
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι το πολύπριζο η το pc η του εκτυπωτή έχουν πρόβλημα στην γείωση μην ξεχνάς ότι το usb καλώδιο μεταφέρει και την γείωση του μηχανήματος του όποτε αν δεν έχουν κοινή γείωση (παπαλα)

Jnx
27-03-09, 23:13
Θα αποκλεισω για αρχη την περιπτωση του εκτυπωτη αφου δουλευε σε αλλες πριζες και pc. Θα προσπαθησω να βαλω αλλο πολυπριζο για αρχη και μετα ισως να μεταφερω τα παντα με το καινουριο πολυπρυζο σε αλλο δωματιο. Αν ειναι όμως όπως λες του pc, πρακτικα τι σημαινει αυτο? Πού ειναι η λαθος γειωση? Γιατι το αναφερεις ξεχωριστα απο το πολυπριζο. Τροφοδοτικο πχ?

Jnx
29-03-09, 23:20
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι το πολύπριζο η το pc η του εκτυπωτή έχουν πρόβλημα στην γείωση μην ξεχνάς ότι το usb καλώδιο μεταφέρει και την γείωση του μηχανήματος του όποτε αν δεν έχουν κοινή γείωση (παπαλα)

Μετεφερα τα παντα σε αλλη πριζα στην αλλη μερια του σπιτιου και πηγαν ολα ενταξει. Το οποιο τουλαχιστον δειχνει οτι ουτε το pc φταιει, ουτε το πολυπριζο, ουτε ο εκτυπωτης. Παρ'ολα αυτα θα σε εμπιστευτω και θα ριξω ενα check οποτε μπορεσω και στο τροφοδοτικο (δεν το εμπιστευομαι) και στον εκτυπωτη στον οποιο ειδα ενα παρα πολυ μικρο στρωμα απο υγρο σαν μπαταριας παρολο που ουτε σε υγρασια τον ειχα, στο κουτι του και τα μελανια σε τελεια κατασταση. Το μονο πραγματικα που βγαζει νοημα ειναι να υπαρχει πολυ μικρο προβλημα γειωσης/διαροης και στον εκτυπωτη και ταυτοχρονα στην συγκεκριμενη πριζα (παιζει αλχημεια απο κατω της για τροφοδοσια θερμοσυσσωρευτη) και στο τροφοδοτικο και οταν μονο και τα τρια συνδυαστουν το προβλημα μεγαλωνει αρκετα ωστε να πεσει ο ρελες. Μπακαλικη εξηγηση αλλα μετα απο πολλεεες δοκιμες ειναι το μονο που βγαζει νοημα.