PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση Φωτοβολταϊκών με λάμπες φθορίου



michaelp
30-03-09, 21:20
Αγαπητοί,

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με ένα πρόβλημα που με απασχολεί:

Θέλω να συνδέσω φωτοβολταϊκά πάνελ για να τροφοδοτήσω λάμπες φθορίου.

Ενώ θεωρώ ότι η σύνδεση που έχω κάνει είναι απόλυτα σωστή, παρουσιάζεται το πρόβλημα να μήν ανάβουν οι λάμπες, ενω παρουσιάζεται βύθιση της τάσης στα 50V και το σύστημα τραβάει υπερβολικό ρεύμα.
Αναλυτικά:
Φ/Β : 2 πάνελ, Ισχύς: Wp=500W συνολικά

Μπαταρίες: Βαθιάς εκφόρτησης 210mAh, 2 Τεμ σε παράλληλη σύνδεση.

Ιnverter: 230V, 1500W

Φορτίο:
3 Λάμπες φθορίου, 30W η κάθε μία...


Τι μπορεί να γίνεται λάθος;
(Αν συνδέσω ωμική λάμπα, αυτή ανάβει κανονικά. Μόλις γυρίσω στις λάμπες φθορίου, το σύστημα καταρρέει και δεν ανάβουν οι λάμπες), μόλις γυρίσω στη ΔΕΗ, όλα φυσιολογικά.

Καμία ιδέα;

Ευχαριστώ

xifis
30-03-09, 23:57
θα σου πω οτι ξερω απο θεωρητικης πλευρας,μιας κ πρακτικα δεν εχω ασχοληθει με Φ/Β.την απαντηση την εδωσες κ μονος σου,ειπες οτι μια ωμικη λαμπα παιζει μια χαρα,ενω στις φθορισμου εχεις προβλημα (που ειναι συνθετα φορτια).μηπως το ινβερτερ σου δεν κανει για τετοια φορτια,λογω του συντελεστη ισχυος τους,που συγκεκριμενα εδω πρεπει ναναι πολυ χαμηλος?(εξου κ οι απαιτησεις στο ρευμα).αλλα φορτια δοκιμασες?εναν ανεμιστηρα πχ.λογικα θα εχεις παρομοιο προβλημα.

συμπληρωστε αν ξεχασα κατι.

GR_KYROS
31-03-09, 00:03
Σωστή η υπόθεση του xifis
Επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν λάμπες φθορίου 12v DC η σχετικά inverter για τις υπάρχουσες φθορίου

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
31-03-09, 14:16
Δεν έχει να κάνει με τα φωτοβολταϊκά. Το inverter βγάζει ημιτονοειδές παλμό ή τετραγωνικό? Αν βγάζει τετραγωνικό παλμό (που συμβαίνει με τα φθηνά inverters) τότε ούτε κινητήρας θα δουλέψει.
Μάλλον σωστός ο xifis

gsmaster
31-03-09, 14:54
Το επαγωγικό κομμάτι της λάμπας είναι στο μπαλαστ. αυτό που μοιάζει με μετασχηματιστή μακρόστενο. Αν βάλεις ηλεκτρονικά μπάλαστ, τότε πιθανότατα δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και αυτά είναι στην ουσία παλμοτροφοδτικά.

Notios38
01-04-09, 02:34
...μαλλον τετραγωνο αντε τραπεζιο οποτε επαγωγικο-χωρητικο φορτιο δεν παιζει....ακομα και ηλεκτρονικο εκινητη να βαλεις κινδυνευει να χαλασει απο τις αιχμες που εχει η κυματομορφη του συγκεκριμενου Ups...αν βρεις κανενα in-line ups αυτα εχουν τροποποιημενο ημιτονο,και σε πολυ καλα, καθαρο ημιτονο,μια παρατηρηση ομως,αν θες να το χρησιμοποιησεις σε εφαρμογες με ανανεωσιμες πηγες δεν σου κανουν γιατι εχουν μια min καταναλωση οταν δεν εχουν φορτιο..οποτε αναγκαστικα πας σε inverter

sakiselectronics
02-04-09, 00:57
michaelp (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37413) my friend

το ίδιο συμβαίνει και με λάμπες οικονομίας .
πρόσθεσε μια μικρή κατανάλωση ωμικού φορτίου πχ μια λάμπα πυράκτωσης 15W
παράλληλα και θα μου πεις .:001_cool: