PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ; (τοποθέτηση πρίζας)



ΑΝΤΩΝΗΣ_
01-04-09, 23:49
Καλησπερα σε όλους, πρόσφατα αγόρασα ένα διαμέρισμα δευτέρου ορόφου σε τετραόροφη πολυκατοικία, βρίσκομαι στις καλοδιώσεις και ζήτησα απο τον ηλεκτρολόγο να μου βάλει μια πριζα για καταψύκτη . Μου είπε οτι πρέπει να κατεβάσει κάτω γραμμη να βάλει πίνακα με ασφάλειες και αυτο θα μου κοστίσει μαζι με υλικα (καλωδια δυο πρίζες μαζι με πίνακα και ασφάλειες) και εργατικα ............

1. Πόσο λέτε ;
2. τι λέτε οτι είναι λογικο;

ευχαριστω για τις απαντήσεις , οποιος βρει και τα δυο κερδίζει !

GR_KYROS
01-04-09, 23:55
300 σε γδέρνει
200 είναι καλά
100 είναι τσάμπα
:001_smile:

antonis-drift
01-04-09, 23:58
Καπου 400-600 σιγουρα.
Γιατι δεν το βαζεις μονος σου.τα θλικα δεν ειναι ακριβα.
Παλια ειχαμε φωναξει εναν ηλεκτρολογο για κατι παρομοιο και τα λεφτα που ζηταγε ηταν καπου εκει.
Ετσι το εφτιαξα μονος μου.
Προσπαθησετω θα καιρδισεις σιγουρα 3/4 των χρηματων που σου ζηταει.:001_rolleyes:

ΑΝΤΩΝΗΣ_
02-04-09, 00:14
Φίλε μου δυστυχως δεν ξερω να βιδώνω ούτε μια λάμπα οπότε......

λινκ 95,1
02-04-09, 00:28
τι θελεις εδω μεσα τοτε βρε αδερφε???
αν δε βιδωνεις ουτε λαμπα ......καλα να παθεις να πληρωνεις....οι ηλεκτολογοι κλεφτες θα γινουν?? 200ε δεν ειναι ασχημα για τα ηλεκτρολογακια!!!!

jimk
02-04-09, 00:50
φιλε καλα εκανες και ρωτισες εδω.μια ερωτηση τι πινακα να βαλει κατω?για να δουλεψεις ενα καταψυκτη?παντος να μην ξερεις να αλαζεις μια λαμπα..

HFProject
02-04-09, 01:05
Μιλάς για την αποθήκη ?

Έχεις εργολάβο ?

jeik
02-04-09, 01:36
Καλησπερα σε όλους, πρόσφατα αγόρασα ένα διαμέρισμα δευτέρου ορόφου σε τετραόροφη πολυκατοικία, βρίσκομαι στις καλοδιώσεις και ζήτησα απο τον ηλεκτρολόγο να μου βάλει μια πριζα για καταψύκτη . Μου είπε οτι πρέπει να κατεβάσει κάτω γραμμη να βάλει πίνακα με ασφάλειες και αυτο θα μου κοστίσει μαζι με υλικα (καλωδια δυο πρίζες μαζι με πίνακα και ασφάλειες) και εργατικα ............

1. Πόσο λέτε ;
2. τι λέτε οτι είναι λογικο;

ευχαριστω για τις απαντήσεις , οποιος βρει και τα δυο κερδίζει !


Τι πινακα και ασφαλειες ? Δουλευω εδω και χρονια καταψυκτη (2 κυβικων) σε απλη πριζα των 10 Αμπερ.
Εκτος αν θα συνδεσεις πριονοκορδελα ή καταψυκτη-δωματιο οπως εχουν τα κρεοπωλεια.Για να σου δωσω να καταλαβεις , το καλωδιο του καταψυκτη σου ειναι 3Χ0,75 διατομη (τραβαει μικρο σχετικα ρευμα)πες μας και τα Watt που αναγραφονται στο καρτελακι της συσκευης και τα ξαναλεμε.
Και μην βγει κανενας επιστημονας και γραψει οτι αυτα που γραφουμε μπορει να ειναι επικινδυνα , γιατι θα του πεταξω ντοματα.

50 ευρω για τον κοπο του και πολλα ειναι , τσαμπα υλικα θα σου φουσκωσει , και θα σου χρωσταει κιολας γιατι σου ''φουσκωσε'' ολοκληρη επιχειρηση (γραμμη-πινακες-μπριζες-ασφαλειες) σιγα τον πολυελαιο.

JIM_6146B
02-04-09, 09:09
Κάνε έρευνα αγοράς μην μένεις στην προσφορά του ενός ηλεκτρολόγου ψάξε και για άλλους .

Δεν είναι δυνατόν να μην μπορείς να βρείς κάποιον ηλεκτρολόγο με τέτοια οικονομική κρίση που λένε ......

Κατά την ταπεινή γνώμη μου :

α) Αν ο χώρος που θα μπεί ο καταψύκτης είναι σε αλλο επίπεδο και δεν θα χρησημοποιηθεί ο χώρος αυτός για κάτι άλλο δηλ. καμιά ακόμα μπρίζα για εργασίας κ.λ.π. τότε ίσως μπορεί απο καινούργιου ασφάλεια του σπιτιού να κατεβάσει ενα καλώδιο χ απαιτήσεων και να τροφοδοτικθεί ο καταψύκτης .

β) Αν ο χώρος χρησιμοποιηθεί και για άλλες χρήσης και ίσως θα έχει και άλλες μπρίζες κατά την γνώμη μου ο πίνακας είναι απαραίτητος με την απαραίτητη σύνθεση του (αυτόματοι , προστασία διαροής κ.λ.π) .

Οτι διαλέξεις θα έχει το ανάλογο κόστος αλλά αυτό που πάντα κοιτάω για εμένα είναι η μελλοντική επεκτασιμότητα , ασφάλεια και οι μελλοντική πρόβλεψη για χρήση . Αφού δείνεις τα λεφτά δώστα να πιάσουν τόπο με σωστή δουλειά και όχι με αρπακτές των κακών ηλεκτρολόγων .

Πάντος μην βιαστείς ψάξε χαλαρά ......

chip
02-04-09, 10:40
κάτω? που κάτω? στο υπόγειο?
Αν είναι στο υπόγειο υποθέτω οτι πρέπει να σκάψει τους τοίχους της πολυκατοικίας και στη συνέχεια να αποκαταστήσει τη ζημιά που έκανε.. υποθέτω οτι είναι αρκετή δουλειά αλλά δεν έχω ιδέα πόσο θα πρέπει να κοστίζει κάτι τέτοιο.
Πάντως στο κατάστημα του αδερφού μου για πλήρη ηλεκτρολογική εγκατάσταση του είχαν ζητήσει ένας ηλεκτρολόγος 2500 ευρώ ένας δεύτερος 1500 ευρώ και τελικά τα έκανα έγω όλα με το κόστος υλικών κάπου στα 400 ευρώ (χωρίς τα φωτιστικά που έτσι κι αλλοιώς δεν ήταν στην τιμή). Να σημειωθεί οτι χρησιμοποιήσα καλώδια 2,5 μμ2 για τις πρίζες (με τρεις πρίζες ανα κύκλωμα) 10μμ2 για κεντρική παροχή περασμένη από σωλήνα κλπ... πράγματα που κοστίζουν και σε χρόνο και σε υλικά κάτι που δεν θα έκαναν οι ηλεκτρολόγοι. Οι ηλεκτρολόγοι θα έβαζαν 1,5μμ2 γιατί όπως μου παν δουλεύεται και ποιο εύκολα. Για όλη αυτή την εγκατάσταση πρέπει να έκανα 4-5 μέρες.

nikosp
02-04-09, 10:43
Λοιπόν καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα
Είμαι ραδιοερασιτέχνης από πολλά χρόνια και δυστιχώς τώρα τελευταία βρήκα το forum αυτό
Οσο για τον καταψύκτη εάν είναι από αυτούς για οικιακή χρήση δέν θέλει νομίζω καμμία ειδική κατασκευή
Η κοινή μπρίζα φτάνει γιατί τα watt πού καταναλώνει είναι πάνω κάτω αυτά ενός κοινού ψυγείου

RS106
02-04-09, 14:31
Δεν χρειάζεται πινακάκι με ασφάλειες ρε μάγκες!
Αυτό γίνεται μόνο στην περίπτωση ποτυ το φορτίο που πρόκειται να τροφοδοτήσουμε είναι πανω απο 2,5 KW.
Στην συσκεκριμένη περίπτωση μια απλη πρίζα σούκο είναι αρκετή εαν ο καταψύκτης είναι κάτω απο 2500 W...

antonis_p
02-04-09, 15:53
μια 16Α ασφάλεια είναι αρκετή
και καλωδιο με γείωση.

Γιώργος 231
02-04-09, 16:19
Na πω κι εγω την γνωμη μου.

Αν και την εχω "φαει" για τα καλα
(πληρωσα 1500 ευρω για ρολοι ΔΕΗ με ολα τα χαρτια και γραμμη μεταφορας 80 μετρα)

προσοχη, αν μιλας για τους κλασικους καταψυκτες, (οικιακης χρησης)
ΑΥΤΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ σε απλη μπριζα ΣΟΥΚΟ, και δεν θελει ντε και καλα να περασεις καινουρια καλωδια

ΒΑΣΙΚΑ
Η τιμη σε τετοιες εργασιες εξαρταται απο

σε ποια περιοχη ?
(Π. ψυχικο ή Πολυγωνο)

Ποιος ζηταει την εργασια ?
(εγω με ενα τζιν ή εσυ με ενα αρμανι)

Ποσο αναγκη την εχεις?
(επεσε το ρευμα παραμονη πρωτοχρονιας .. την εκατσες)

Πως ζητας την εργασια ?
( καλε κυριε σε παρακαλω με εφαγε η γυναικα μου για τον καταψυκτη, κανε μου μια πολυ καλη εγκατασταση για να της τον βαλω στην αποθηκη)

και παει λεγοντας ...

υγ
ερωτησεις κλειδια των τεχνικων που πρεπει να προσεξεις
(θελεις "τα καλα" τα καλωδια ή τα άλλα ?)
Αν πεις "τα καλα" ... την εκατσες

FANTASY RADIO ATHENS
02-04-09, 20:36
φιλε αντωνη αυτα που σου λεει οτι θα σου φτιαξει και καλα το λαμογιο για να βγαλει λεφτα ειναι λαμογιες και ολα αυτα για μια μπριζα,ψαξε πουθενα αλλου αγορι μου για πιο φθηνα και στα λαμογια κερασετα κανενα σουβλακι και να πανε αλλου τα λαμογια να φανε

weather1967
02-04-09, 21:46
Na πω κι εγω την γνωμη μου.

Αν και την εχω "φαει" για τα καλα
(πληρωσα 1500 ευρω για ρολοι ΔΕΗ με ολα τα χαρτια και γραμμη μεταφορας 80 μετρα)

προσοχη, αν μιλας για τους κλασικους καταψυκτες, (οικιακης χρησης)
ΑΥΤΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ σε απλη μπριζα ΣΟΥΚΟ, και δεν θελει ντε και καλα να περασεις καινουρια καλωδια

ΒΑΣΙΚΑ
Η τιμη σε τετοιες εργασιες εξαρταται απο

σε ποια περιοχη ?
(Π. ψυχικο ή Πολυγωνο)

Ποιος ζηταει την εργασια ?
(εγω με ενα τζιν ή εσυ με ενα αρμανι)

Ποσο αναγκη την εχεις?
(επεσε το ρευμα παραμονη πρωτοχρονιας .. την εκατσες)

Πως ζητας την εργασια ?
( καλε κυριε σε παρακαλω με εφαγε η γυναικα μου για τον καταψυκτη, κανε μου μια πολυ καλη εγκατασταση για να της τον βαλω στην αποθηκη)

και παει λεγοντας ...

υγ
ερωτησεις κλειδια των τεχνικων που πρεπει να προσεξεις
(θελεις "τα καλα" τα καλωδια ή τα άλλα ?)
Αν πεις "τα καλα" ... την εκατσες

Αρε Γιωργο συμφωνώ 1000% απόλυτα :lool:,μεσα στο κουρμπετι θα σαι και εσύ ,και την ξερεις καλα την πιατσα πως δουλευει, στο επακριβώς μαλιστα.Οπως τα περιεγραψες ειναι :wiink:

xrhstos1978
02-04-09, 21:51
Καλησπερα και απο εμενα. Εκει που θα βαλεις το καταψυκτη δεν εχεις μπριζα? αν ναι βαλτο και εισαι οκ. Δεν θελει τιποτα αλο.:001_rolleyes:

ΑΝΤΩΝΗΣ_
02-04-09, 23:49
Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους όσους μου απάντησαν , κάποιοι μπερδεύτηκαν λίγο αλλα ειμαι εδω - ναι εγω το κοροιδακι- να τους ξεμπερδέψω.

Πρώτα απ' όλα δεν υπάρχει άλλος ηλεκτρολόγος για να μου κάνει την δουλεια γιατι ο τύπος μου ειπε νέτα σκέτα " Ακου , είμαι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για τις καλδιώσεις της πολ/κίας και ΕΓΩ θα υπογράψω για την σωστή εγκατάσταση για να πάρουμε το χαρτί απο την ΔΕΗ, ΟΠΟΤΕ χέρι άλλος ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ"

Δεύτερον η αποθήκη ΔΕΝ έχει πρίζα ΚΑΘΟΛΟΥ , ο κατασκευαστής σε όλες της αποθήκες βάζει μόνο φωτιστικό στο ταβάνι και είναι κοινόχρηστο το ρεύμα που χρ/ποιεί , οπότε έπρεπε να κατεβάσει καλδιο .

Τέλος μου έβαλε πίνακα με 3ης ασφάλειες γιατι αν είχα διαρροή και δεν είχα πίνακα......

Υ.Γ. Μου πήρε φιλικα 400€ , και ο καταψύκτης είναι ενας απλός οικιακός καταψύκτης.

Α ναι το σπίτι είναι στην Ανω Γλυφάδα και φοράω πάντα κουστούμι γιατί αυτό πρέπει να φοράω λόγω δουλειάς

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ 400+ΦΠΑ

με αριστα το 20 πόσο θύμα είμαι ;
-----------
Επίσης πολύ φιλικά μου άνοιξε 50 τρύπες στην γυψοσανίδα μου έβαλε σποτάκια που τα ήθελε 12v με μετασ/στη και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καθε ένα να έχει και μια ασφάλεια ( ένα κόκκινο καλωδιάκι ) . Μου σύνδεσε 2 φωτα ασφαλείας, 4 ηχεία οροφής, και όλα αυτά μονο με 400€ ..... μαλλον είναι ταρίφα

toykaki
02-04-09, 23:54
Μου είπε οτι πρέπει να κατεβάσει κάτω γραμμη να βάλει πίνακα με ασφάλειες και αυτο θα μου κοστίσει μαζι με υλικα (καλωδια δυο πρίζες μαζι με πίνακα και ασφάλειες) και εργατικα ............

λοιπον:
Α)Να κατεβασει κατω γραμμη..
Β) να βαλει πινακα
Γ)μαζι με υλικα καλωδια δυο πρίζες μαζι με πίνακα και ασφάλειες & εργατικα

Απο τα συμφραζομενα .... ο φιλος Αντωνης σε καποια αποθηκη που εχει καπου κατω θελει να βαλει εναν καταψυκτη και πιθανον και κατι αλλο...


Γιατι ορμηξατε ολοι και κατηγορησατε τον ηλεκτρολογο;

Εαν ειναι ετσι, δεν πρεπει π.χ 20-30 μετρα καλωδιο 3Χ4 να το ασφαλισει; γιατι εαν ειναι τετοια η αποσταση θα πρεπει να νικησει και την πτωση τασης αρα ενα 3Χ4 ειναι οκ....το καλωδιο θα οδευσει αραγε "γυμνο" ή θα το εχει μεσα σε σωληνα εξωτερικη ; για χωνευτο λιγο δυσκολο το βλεπω.
Θα του βαλει λοιπον και εναν πινακα με εναν γενικο και 2 επιμερους ασφαλειες και πιθανον και ενα λαμπακι....
Θα του βαλει 2 πριζες...και φυσικα τα εργατικα του.
Ειπε ο Αντωνης οτι βρισκετε στην φαση των καλωδιοσεων ..αρα ο ηλεκτρολογος ειναι και αυτος που θα υπογραψει και θα εγγυηθει την ασφαλεια της ολης εργασιας...
Μηπως ειμαστε λιγο αυστηροι;
Επισης θα επαναλαβω για ακομη μια φορα οτι δεν ειναι σωστο την στιγμη που δηλωνει ο ανθρωπος οτι ουτε λαμπα ξερει να βιδωνει (που λεει ο λογος) να τον προτρεπουμε να τα κανει μονος του...
Το ρευμα σκοτωνει....βρε παιδια...μην ειμαστε ελαφρα την καρδια προτρεπτικοι σε ατομα που εχουν το θαρρος να δηλωσουνε οτι δεν εχουν σχεση με το ολο αντικειμενο.
Βεβαια επικροτω και συμφωνω οτι πρεπει να ρωταμε κι αλλου...ομως ο ηλεκτρολογος ειναι ηδη μεσα στο σπιτι του...


Ωωωχ ..ταυτοχρονα το γραφαμε το μηνυμα Αντωνη :-)

ΑΝΤΩΝΗΣ_
03-04-09, 00:01
Φίλε toykaki έτσι έγιναν τα πράγματα , άλλωστε τα περιγράφω αναλυτικά στο προηγούμενο μήνυμα, απλά η τιμή είναι οκ λές ; (400€)

toykaki
03-04-09, 00:04
Αναλογα το τι σου τραβηξε φιλε Αντωνη...αλλα σε γενικες γραμμες λιγο ψιλοτσουχτερος...
Ομως αφου εγινε τι σημασια εχει πλεον :-) παντα ομως με την προυποθεση του τι σου τραβηξε...ξερεις να μας πεις;

ΑΝΤΩΝΗΣ_
03-04-09, 00:08
τι μου τράβηξε; δλδ ; το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι να δώ τις ασφάλεις και να σου πω τι γράφουν. Αν μιλάς για διατομή καλωδίου δεν ξέρω , αυτό που ξέρω είναι οτι μέσα στο σπίτι όπου έχει ενισχυμένο καλώδιο ( πλυντήριο, κουζίνα , στεγνωτήριο κτλ ) το έχει χώσει μέσα σε ενα σιδερένιο σωλήνα

toykaki
03-04-09, 00:10
Δεν χρειαζετε φιλε μου...ολα οκ :-)
Καλοριζικο το διαμερισμα σου...νασαι γερος να το χαρεις ...ή εν πασει περιπτωσει για οποιο σκοπο το πηρες....και εις αλλα με υγεια :001_tongue:

ΑΝΤΩΝΗΣ_
03-04-09, 00:12
toykaki σε ευχαριστώ για τις ευχές

jimk
03-04-09, 00:29
400 +φπα? στον επιασε λιγο :lool::lool::lool: μπορεις να την κανεις αργοτερα αυτην την εργασια με αλλον ηλέκτρολογο?τα υλικα δεν ξεπερνουν τα 100 ευρω και πολα ειπα,τωρα 300 ευρω εργασια για 2 ωρες δουλεια μου φενονται αρκετα.κοιτα τη γινεται η κατασκευαστες τους κανουν πολλα παζαρια και κοιτανε να βγαλουν απο αλλου τα σπασμενα να πεις στον κατασκευαστη να πληρωσει ο ιδιος!ειναι δυνατον να μην εχουν μπριζες στο υπογειο ???σου περναει και καλωδιοσεις για κεραια?αν ναι να σου πω πως θα στα φτιαξει για να εχει δυνατοτητα στο μελον να βαλεις δορυφορικη.γιατι ειναι ικανοι να σου περασουν ενα καλωδιο για 5 μπριζες μην πω και παραπανω...

ΑΝΤΩΝΗΣ_
03-04-09, 00:34
πως να την έκανα αργότερα θα έσκαβα τους τοίχους; ναι μου πέρασε καλώδια για κεραια και για δορ/κη

jimk
03-04-09, 00:45
ειναι στη αρχη η οικοδομη?οπως και να εχει 400+φπα ειναι πολλα αλλα βρισκουν και τα κανουν!και αυτη η ιστορια οτι εγω βαζω την υπογραφη (http://www.google.gr/search?hl=el&ei=QSPVSbmjJNbOjAekoq30Dg&sa=X&oi=spell&resnum=1&ct=result&cd=1&q=%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B7&spell=1) και σου δινω εγγυηση εχει καταντηση αστειο βρισκουν αφορμες για να τα περνουν.και αμα τυχη κατι μετα απο κανα χρονο μην τον ειδατε!το ποιο ωραιο ηταν οτι ο κατασκευαστης δεν ειχε μπριζα στο υπογειο.ειναι δικο σου το υπογειο η ειναι κοινοχρηστο (http://www.google.gr/search?hl=el&ei=RSTVSbicEaC6jAfwtM2CDw&sa=X&oi=spell&resnum=1&ct=result&cd=1&q=%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B7 %CF%83%CF%84%CE%BF&spell=1) ?

Ηλιας Α
03-04-09, 00:45
Ο πίνακας για λόγους ασφαλείας είναι απαραίτητος μιας και ο προηγούμενος πίνακας είναι σε άλλο επίπεδο, είναι ακριβώς έτσι άλλος ηλεκτρ προς το
παρόν όχι , αν το άφηνες για αργότερα μάλλον ? θα υπήρχε λύση που τα υλικά να κόστιζαν γύρο στα 80 και για καλή δουλειά 3Α

Τέλος καλό όλα καλάαααα
Υ/Γ για το ρελαί ηλεκτρ.ξίας {για μένα διαφορικής προστασίας} που σου γράφει ο φίλος μας συμφωνώ αναμφιβόλος αλλά ??? στοοο μέλ ον ............

HFProject
03-04-09, 01:05
Βάλε τον κατασκευαστή να πληρώσει ή αφαίρεσέ του τα χρήματα.

Απαράδεκτο.

Επίσης βάλτον να σου υπογράψει ότι η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού έγινε σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και κανονισμούς.

Αν δεν το υπογράφει ζήτα του εγγύηση για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση 5 χρόνια.

edelvais
03-04-09, 01:10
Φίλε παρε και καμια προσφορα απο αλλο επαγγελματια,
ρελαι ηλεκτροπληξιαs έχει στον πίνακα;

aygerinos
03-04-09, 01:19
Καλησπερα σε όλους, πρόσφατα αγόρασα ένα διαμέρισμα δευτέρου ορόφου σε τετραόροφη πολυκατοικία, βρίσκομαι στις καλοδιώσεις και ζήτησα απο τον ηλεκτρολόγο να μου βάλει μια πριζα για καταψύκτη . Μου είπε οτι πρέπει να κατεβάσει κάτω γραμμη να βάλει πίνακα με ασφάλειες και αυτο θα μου κοστίσει μαζι με υλικα (καλωδια δυο πρίζες μαζι με πίνακα και ασφάλειες) και εργατικα ............

1. Πόσο λέτε ;
2. τι λέτε οτι είναι λογικο;

ευχαριστω για τις απαντήσεις , οποιος βρει και τα δυο κερδίζει !
Φίλε μου ηλεκτρολόγος είμαι με ειδικότητα στα smart buildings …. Οι τιμές κυμαίνονται ανάλογα με τα εξής …. Πόσα μέτρα γραμμή πόσο σκάψιμο … πόσο καλώδιο για να σου βάλει γραμμή για τον καταψύκτη ….. τιμή δεν μπορώ να σου πω γιατί πρέπει να δω την εγκατάσταση πρώτα… φυσικά εφόσον είσαι στο forum αν είσαι κοντά … κέρνα την Κυριακή ένα καφέ να στο κάνω τσάμπα αν είναι τόσο πρόβλημα τα λεφτά αλλά …. Πρώτα από όλα πρέπει να γνωρίζεις ότι εφόσον αγόρασες νέο διαμέρισμα καλό θα ήταν να έβαζες α) ρελέ με επαναφορά γιατί σε περίπτωση που έλειπες από το σπίτι σε μια ενδεχόμενη στιγμιαία διαρροή θα σου χάλαγαν όλα τα πράγματα στον καταψύκτη στο ψυγείο και ότι άλλο χρίζει συνεχόμενης παροχής ρεύματος β) επιτηρητή τάσης για να ασφαλίσεις όλο το σπίτι από υπέρταση γ) σύστημα προστασίας ουδετέρου για τυχόν διακοπή ουδετέρου για να μην σου κάνει επιστροφή ρεύματος από ουδέτερο και φάνε φρίκη όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές σου επιπλέον και ένα καλό αντικεραυνικό …. Δεν μπορώ να καταλάβω ορισμένες φορές πως είναι δυνατόν να δίνουμε τόσα λεφτά για ένα διαμέρισμα και να κάνουμε οικονομία εκεί που πρέπει να διαφυλάξουμε την εγκατάσταση τις συσκευές και πάνω από όλα την ατομική μας ασφάλεια ….. τέλος πάντων επιμένω και το εννοώ ότι εάν έχεις τόσο μεγάλο οικονομικό πρόβλημα να περάσω να σου το φτιάξω τσάμπα … αλλά και οι ηλεκτρολόγοι ζουν από αυτό το επάγγελμα και τα καθημερινά μας έξοδα είναι πάνω από 100 ευρώ δεν πρέπει και εμείς να τα βγάλουμε για να ζήσουμε ?


Με εκτίμηση

aygerinos
03-04-09, 01:23
πως να την έκανα αργότερα θα έσκαβα τους τοίχους; ναι μου πέρασε καλώδια για κεραια και για δορ/κη
τώρα πια δορυφορικό σήμα και UHF περνάμε με ένα μόνο καλώδιο και επιπλέον η μεταφορά σήματος για να μην υπάρχουν νέα σκαψίματα στην εγκατάσταση το σήμα το στέλνουμε ασύρματα

antonis_p
03-04-09, 01:26
1.ρελέ με επαναφορά
2.επιτηρητής τάσης

τί είναι αυτά;

διάβασα για τον επιτηρητη τα εξής: Οπλίζει το Ρελέ εξόδου όταν η τάση του δικτύου βρίσκεται εντός των ορίων τάσης που ρυθμίζονται από το χρήστη, σε σχέση με την τυπική της (τάσης) τιμή. Σε κάθε διαφορετική περίπτωση, καθώς και σε περίπτωση, ολικής απώλειας της φάσης ή του ουδέτερου απελευθερώνει το Ρελέ εξόδου.
Δηλαδή κόβει την παροχη όταν η τάση είναι εκτός ορίων;

jimk
03-04-09, 01:32
τώρα πια δορυφορικό σήμα και UHF περνάμε με ένα μόνο καλώδιο και επιπλέον η μεταφορά σήματος για να μην υπάρχουν νέα σκαψίματα στην εγκατάσταση το σήμα το στέλνουμε ασύρματα
ναι αρκει να ειναι μονοκοματο το καλωδιο και να μην παει απο πριζα σε πριζα γιατι εχει μεγαλες απωλειες

aygerinos
03-04-09, 01:40
Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους όσους μου απάντησαν , κάποιοι μπερδεύτηκαν λίγο αλλα ειμαι εδω - ναι εγω το κοροιδακι- να τους ξεμπερδέψω.

Πρώτα απ' όλα δεν υπάρχει άλλος ηλεκτρολόγος για να μου κάνει την δουλεια γιατι ο τύπος μου ειπε νέτα σκέτα " Ακου , είμαι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για τις καλδιώσεις της πολ/κίας και ΕΓΩ θα υπογράψω για την σωστή εγκατάσταση για να πάρουμε το χαρτί απο την ΔΕΗ, ΟΠΟΤΕ χέρι άλλος ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ"

Δεύτερον η αποθήκη ΔΕΝ έχει πρίζα ΚΑΘΟΛΟΥ , ο κατασκευαστής σε όλες της αποθήκες βάζει μόνο φωτιστικό στο ταβάνι και είναι κοινόχρηστο το ρεύμα που χρ/ποιεί , οπότε έπρεπε να κατεβάσει καλδιο .

Τέλος μου έβαλε πίνακα με 3ης ασφάλειες γιατι αν είχα διαρροή και δεν είχα πίνακα......

Υ.Γ. Μου πήρε φιλικα 400€ , και ο καταψύκτης είναι ενας απλός οικιακός καταψύκτης.

Α ναι το σπίτι είναι στην Ανω Γλυφάδα και φοράω πάντα κουστούμι γιατί αυτό πρέπει να φοράω λόγω δουλειάς

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ 400+ΦΠΑ

με αριστα το 20 πόσο θύμα είμαι ;
-----------
Επίσης πολύ φιλικά μου άνοιξε 50 τρύπες στην γυψοσανίδα μου έβαλε σποτάκια που τα ήθελε 12v με μετασ/στη και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καθε ένα να έχει και μια ασφάλεια ( ένα κόκκινο καλωδιάκι ) . Μου σύνδεσε 2 φωτα ασφαλείας, 4 ηχεία οροφής, και όλα αυτά μονο με 400€ ..... μαλλον είναι ταρίφα
Ένας από τους λόγους που δεν δουλεύω με κατασκευαστές είναι αυτός …. Λένε στον ηλεκτρολόγο να κάνει όσο πιο φτηνά γίνεται την δουλειά και την διαφορά που κόβουν σε αυτούς θα την βρουν με τον πελάτη …… εφόσον έχεις κοινόχρηστο ρεύμα βαλέ ένα ψυγείο με βιτρινα και φως στο υπόγειο παίρνοντας ρεύμα από το ντουί με ένα υλικό που λέγεται κλέφτης και όταν το δουν θα πεις παιδιά δεν το έχω για μπύρες αλλά για να φωτίζω τα οικόσιτα μυρμηγκάκια που έχω στην γυάλα … να δω τι θα σου πουν …. Αυτό που λέει δεν γίνεται γιατί στην καλύτερη πρέπει να έχει μετρητή άλως όλοι θα βάλουν τον καταψύκτη στο υπόγειο δηλαδη τσαμπα τα λεφτα που εδωσες για τον καταψυκτη ….


Ο νέος κανονισμό στα σπίτια μιλάει για θεμελιακή γείωση …. Δεν θα έχει ….

Όπως δεν θα έχει και πολλά άλλα …. Αλλά μην δίνεις σημασία για όλα φταίει το κουστούμι ….

aygerinos
03-04-09, 01:42
ναι αρκει να ειναι μονοκοματο το καλωδιο και να μην παει απο πριζα σε πριζα γιατι εχει μεγαλες απωλειες
εγώ στο στέλνω από πρίζα σε πρίζα μέχρι κάποιο αριθμό και για ένα παντα διαμέρισμα και στο τέλος βάζω και κατι μαγικό για να πιάνει καμπάνα τα παντα καλε μου φιλε

aygerinos
03-04-09, 01:45
1.ρελέ με επαναφορά
2.επιτηρητής τάσης

τί είναι αυτά;

διάβασα για τον επιτηρητη τα εξής: Οπλίζει το Ρελέ εξόδου όταν η τάση του δικτύου βρίσκεται εντός των ορίων τάσης που ρυθμίζονται από το χρήστη, σε σχέση με την τυπική της (τάσης) τιμή. Σε κάθε διαφορετική περίπτωση, καθώς και σε περίπτωση, ολικής απώλειας της φάσης ή του ουδέτερου απελευθερώνει το Ρελέ εξόδου.
Δηλαδή κόβει την παροχη όταν η τάση είναι εκτός ορίων;
αυτό ακριβώς κάνει και καλύπτει όλη την εγκατάσταση σου από υπέρταση ...και αν ήξερα να στησω και εικόνα μέσα θα σου έδειχνα και ένα τελειωμένο ....με δυνατότητα μεταγωγήσ σε γεννητρια και το τριφασικό το μετατρέπω σε μονοφασικό για να έχει ολο το σπίτι ρεύμα ....

aygerinos
03-04-09, 01:47
1.ρελέ με επαναφορά
2.επιτηρητής τάσης

τί είναι αυτά;

διάβασα για τον επιτηρητη τα εξής: Οπλίζει το Ρελέ εξόδου όταν η τάση του δικτύου βρίσκεται εντός των ορίων τάσης που ρυθμίζονται από το χρήστη, σε σχέση με την τυπική της (τάσης) τιμή. Σε κάθε διαφορετική περίπτωση, καθώς και σε περίπτωση, ολικής απώλειας της φάσης ή του ουδέτερου απελευθερώνει το Ρελέ εξόδου.
Δηλαδή κόβει την παροχη όταν η τάση είναι εκτός ορίων;
ρελέ με επαναφορά ειναι ένα εξάρτημα που τοποθετώ διπλα από τον ρελέ για την περίπτωση που πέσει με στιγμιαία διαρροή να τον σηκώσει και να θεσει σε λειτουργεία ξανά το ηλεκτρικό κύκλωμα του σπίτιου

antonis_p
03-04-09, 01:54
από ποιά τάση και πάνω κόβει το ρευμα;
στο εξοχικο μέτρησα 252vac!


αυτό ακριβώς κάνει και καλύπτει όλη την εγκατάσταση σου από υπέρταση ...και αν ήξερα να στησω και εικόνα μέσα θα σου έδειχνα και ένα τελειωμένο ....με δυνατότητα μεταγωγήσ σε γεννητρια και το τριφασικό το μετατρέπω σε μονοφασικό για να έχει ολο το σπίτι ρεύμα ....

jimk
03-04-09, 01:55
απο μπριζα σε μπριζα το δορυφορικο εχει τεραστιες απολειες μεχρι 2 το maximum δεν παει παραπανο.στο τελος βαζεις ενυσχτητη γραμμης?

aygerinos
03-04-09, 02:01
απο μπριζα σε μπριζα το δορυφορικο εχει τεραστιες απολειες μεχρι 2 το maximum δεν παει παραπανο.στο τελος βαζεις ενυσχτητη γραμμης?
όχι φίλε jimk ήτε ή αλλίως βάζω κάτι που στραγγαλίζει το σήμα για να μην έχει διαρροή το σήμα ... είναι κάτι σαν το συστατικό του δρουίδη στον αστερίξ έχει μέσα γκυ γάλα από μονόκερο και.... πως θα ήταν δρουίδης αν τα έλεγε όλα ... η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά ... έτσι δεν είναι ?

aygerinos
03-04-09, 02:04
από ποιά τάση και πάνω κόβει το ρευμα;
στο εξοχικο μέτρησα 252vac!
όσο το ορίσεις εσύ και έχει την δυνατότητα για άμεση επανάφορα ή χειροκίνητη συνήθως το βάζουμε στα 242 και κόβει στο 0,001 του sec .... μπες στο www.hlektrikesergasies.blogspot.com να το δεις εάν θες το ανάρτησα μόλις τώρα για σένα φιλαρακι ...

jimk
03-04-09, 02:11
οκ αμα ειναι κατι που βαζεις για να στραγγαλιζεις το σημα και να μην εχει διαροη τοτε καλα κανεις και δεν το λες και εγω στη θεση σου το ιδιο θα εκανα:lool:

Nemmesis
03-04-09, 02:22
εφόσον έχεις κοινόχρηστο ρεύμα βαλέ ένα ψυγείο με βιτρινα και φως στο υπόγειο παίρνοντας ρεύμα από το ντουί με ένα υλικό που λέγεται κλέφτης και όταν το δουν θα πεις παιδιά δεν το έχω για μπύρες αλλά για να φωτίζω τα οικόσιτα μυρμηγκάκια που έχω στην γυάλα …


ELEOS!!!!!!! για 10ευρω παραπανο στον λογαριασμο καθε μηνα (που τοσο καει ενας καταψυκτης) λες να περνει ρευμα απο το κοινοχρηστο? δεν ξερω κατα ποσο το λες στα σοβαρα αλλα εγω εχω πραγματικα συχαθει ανθρωπακια να μου ζηταν να τους συνδεσω εστω και μια μπαλαντεζα ειτε απο το κοινοχρηστο της τηλεθερμανσης ειτε απο την παροχη του ασανσερ... αυτο που ενοχλει περισσοτερο ειναι η βλακια τους που νομιζουν οτι κανουν κατι εξυπνο και μαλιστα οταν στο λενε εχουν εκεινο το ψιλο χαμογελο... στο θεμα μας τωρα...
400ευρω ειναι καπως τσιμπιμενα αλλα απο την αλλη δεν ξερω τη δουλεια σου εκανε... τωρα αυτους που ακους "ε μωρε ας το κανες και μονος σου" ή "ειναι κλεφτες...." σε πληροφορω οτι ειναι οι ιδιοι οι οποιο θα παρουν τηλεφωνο σαν βλεγμενες γατες γιατι ενω προσπαθουσαν να συνδεσουν ενα αλε ρετουρ διακοπτη τους πεφτει οι χελονα ή για να εχει ρευμα η μπριζα απο κατο πρεπει να αναβει η λαμπα...

δεν γινεται ρε παιδια ολοι οι ηλεκτρολογοι-υδραβλικοι να ειναι κλεφτες... και οσοι δουλευουν στο δημοσιο καλοπερασακιδες και τεμπελιδες...

aygerinos
03-04-09, 02:37
εφόσον έχεις κοινόχρηστο ρεύμα βαλέ ένα ψυγείο με βιτρινα και φως στο υπόγειο παίρνοντας ρεύμα από το ντουί με ένα υλικό που λέγεται κλέφτης και όταν το δουν θα πεις παιδιά δεν το έχω για μπύρες αλλά για να φωτίζω τα οικόσιτα μυρμηγκάκια που έχω στην γυάλα …


ELEOS!!!!!!! για 10ευρω παραπανο στον λογαριασμο καθε μηνα (που τοσο καει ενας καταψυκτης) λες να περνει ρευμα απο το κοινοχρηστο? δεν ξερω κατα ποσο το λες στα σοβαρα αλλα εγω εχω πραγματικα συχαθει ανθρωπακια να μου ζηταν να τους συνδεσω εστω και μια μπαλαντεζα ειτε απο το κοινοχρηστο της τηλεθερμανσης ειτε απο την παροχη του ασανσερ... αυτο που ενοχλει περισσοτερο ειναι η βλακια τους που νομιζουν οτι κανουν κατι εξυπνο και μαλιστα οταν στο λενε εχουν εκεινο το ψιλο χαμογελο... στο θεμα μας τωρα...
400ευρω ειναι καπως τσιμπιμενα αλλα απο την αλλη δεν ξερω τη δουλεια σου εκανε... τωρα αυτους που ακους "ε μωρε ας το κανες και μονος σου" ή "ειναι κλεφτες...." σε πληροφορω οτι ειναι οι ιδιοι οι οποιο θα παρουν τηλεφωνο σαν βλεγμενες γατες γιατι ενω προσπαθουσαν να συνδεσουν ενα αλε ρετουρ διακοπτη τους πεφτει οι χελονα ή για να εχει ρευμα η μπριζα απο κατο πρεπει να αναβει η λαμπα...

δεν γινεται ρε παιδια ολοι οι ηλεκτρολογοι-υδραβλικοι να ειναι κλεφτες... και οσοι δουλευουν στο δημοσιο καλοπερασακιδες και τεμπελιδες...
φίλε nemmesis χαίρομαι που έκανες μνεία στο κειμενάκι μου και αυτός θα είναι ο λόγος που μετά από μερικούς μήνες θα έχουν όλοι κοινόχοιστο καταψύκτη για τα 10 ευρώ ... είναι λοιπον λάθος του εγκαταστάτη να μην βάλει ρέυμα από κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά για να μην υπάρχουν παρεξηγησεις μεταξυ των "συνβίων " στο ίδιο κτήριο και έχει τύχει πολλές φορές να βάλω μετρητές εξώτερικα σε αποθήκες των "10 ευρώ ανά μηνα" και πραγματικα δεν βρίσκω τον λογο να βάζει ο καθένας με κοινόχριστο ρεύμα το μισό κοπάδι της μάνας του στην κατάψυξη μιας και η αξία του ρεύματος ειναι κλιμακωτά αυξανόμενη σε σύγκρηση με την κατανάλωση ... άρα γιατι να πληρώσω εγω τα 10 ευρώ 15 για κάποιον που εχει 3 ή και 4 καταψύκτες μέσα στην αποθήκη του ή ότι άλλο ?

antonis_p
03-04-09, 08:57
όσο το ορίσεις εσύ και έχει την δυνατότητα για άμεση επανάφορα ή χειροκίνητη συνήθως το βάζουμε στα 242 και κόβει στο 0,001 του sec .... μπες στο www.hlektrikesergasies.blogspot.com να το δεις εάν θες το ανάρτησα μόλις τώρα για σένα φιλαρακι ...

φίλε καλημέρα,
σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Μετά από αυτό το πρόβλημα που προανέφερα θα κάνω ενέργειες.
Σκεφτηκα αρχικά να χρησιμοποιήσω ένα σταθεροποιητή τάσης για κάποιες ηλεκτρονικές συσκευές (TV, adsl router κλπ) που τροφοδοτούνται από κοινό ρευματολήπτη.

Σήμερα έχω ρεπό και θα πάω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικά για να τιμές κλπ

Ευχαριστώ ξανά.

Ηλιας Α
03-04-09, 09:58
:001_tt2:Προς aygerinos σήμερα 03-04-09 00-47 γράφεις:001_smile:

ρελέ με επαναφορά ειναι ένα εξάρτημα που τοποθετώ διπλα από τον ρελέ για την περίπτωση που πέσει με στιγμιαία διαρροή να τον σηκώσει και να θεσει σε λειτουργεία ξανά το ηλεκτρικό κύκλωμα του σπίτιου
:001_tt2:
Ρελαί με επαναφορά αν θες πες μας περισσότερα {χρόνους, συνδεσμολογία κ.α} :001_rolleyes:

aygerinos
03-04-09, 10:03
φίλε καλημέρα,
σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Μετά από αυτό το πρόβλημα που προανέφερα θα κάνω ενέργειες.
Σκεφτηκα αρχικά να χρησιμοποιήσω ένα σταθεροποιητή τάσης για κάποιες ηλεκτρονικές συσκευές (TV, adsl router κλπ) που τροφοδοτούνται από κοινό ρευματολήπτη.

Σήμερα έχω ρεπό και θα πάω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικά για να τιμές κλπ

Ευχαριστώ ξανά.
φίλε αντώνη συννονόματε καλό θα ήταν να μην παρεις σταθεροποιητές αλλά ενα επιτηριτή για όλο το σπιτι ... θα σου ερθει μία η άλλη σχεδόν και θα καλυψεις ολο το κύκλωμα σου και όλεσ τις πρίζες ψυγείο κλιματισμό τηελεωράσεις πλυντήρια κουζίνα υπολογιστη .... ενω με αυτα που θα πάρεις θα καλύψεις μονο τα συγκεκριμένα σημεία ..... σκέψουτο λιγάκι μην πληρώνεις τσάμπα λεφτά....και αν θες να σε στείλω εγω σε συγκεκριμένο μαγαζι αν τελικά αποφασισες να τους αγορασεις ί να παρεις τα υλίκα με την εκπτωση που κανουν σε επαγγελματιες ... και ειναι κοντα στο σπιτι σου ....


καλη σου μερα

stom
03-04-09, 10:13
Τα πραγματα ειναι απλα.
Μεταφορα ρευματος σε ΑΛΛΟ οροφο προυποθετει πινακα για να γινει σωστα.
Δευτερο ρελε διαφυγης ΔΕΝ χρειαζεται γιατι το καλυπτει αυτο του κεντρικου πινακα. (Το να παρει ΠΡΙΝ το ρελε γινεται, αλλα τελικα δεν εξυπηρετει σε τιποτε)
Μεταλλικη σωληνα, ασφαλιση πριν και μετα, καλωδιο (3Χ4 να υποθεσω)
πινακας, ασφαλειες, πριζα, εργασια.. Χωρις να ειναι "ευκαρια" ειναι μια φυσιολογικη τιμη.
Οι εργολαβοι ειναι υποχρεωμενοι να βαλουν ΜΟΝΟ 1 λαμπα απο τα κοινοχρηστα. Ολα τα αλλα ειναι extra.
Οσο για τo ρελε με επαναφορα ειναι ενα μαλλον ακριβο εξαρτημα, που σε μια σωστη εγκατασταση δεν εχει να προσφερει τιποτε, μιας και τα ρελε δεν πεφτουν απο μονα τους στα καλα καθουμενα.



Μετά από αυτό το πρόβλημα που προανέφερα θα κάνω ενέργειες.
Σκεφτηκα αρχικά να χρησιμοποιήσω ένα σταθεροποιητή τάσης για κάποιες ηλεκτρονικές συσκευές (TV, adsl router κλπ) που τροφοδοτούνται από κοινό ρευματολήπτη.


Μην πετας τα λεφτα σου σε σταθεροποιητες. Παρε ενα ups καλυτερα.
Οι συσκευες αυτες που αναφερεις το χρειαζονται.

Οσο για τα δορυρφορικα, ΔΕΝ γινεται να βαλεις καλωδιο που να πηγαινει απο μπριζα σε μπριζα και να δουλευουν ολες οι μπριζες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
(και για να ειμαι πιο σαφης, υπαρχει ενα σχετικα νεο τετοιο συστημα που κανει ακριβως αυτο, αλλα και ακριβο ειναι και οχι και πολυ διαδεδομενο).
Και για την ασυρματη μεταδοση TV σηματος μεχρι στερεο και composite ισως. Ομως στην εποχη του HDMI απλως δεν.....

aygerinos
03-04-09, 10:47
Τα πραγματα ειναι απλα.
Μεταφορα ρευματος σε ΑΛΛΟ οροφο προυποθετει πινακα για να γινει σωστα.
Δευτερο ρελε διαφυγης ΔΕΝ χρειαζεται γιατι το καλυπτει αυτο του κεντρικου πινακα. (Το να παρει ΠΡΙΝ το ρελε γινεται, αλλα τελικα δεν εξυπηρετει σε τιποτε)
Μεταλλικη σωληνα, ασφαλιση πριν και μετα, καλωδιο (3Χ4 να υποθεσω)
πινακας, ασφαλειες, πριζα, εργασια.. Χωρις να ειναι "ευκαρια" ειναι μια φυσιολογικη τιμη.
Οι εργολαβοι ειναι υποχρεωμενοι να βαλουν ΜΟΝΟ 1 λαμπα απο τα κοινοχρηστα. Ολα τα αλλα ειναι extra.
Οσο για τo ρελε με επαναφορα ειναι ενα μαλλον ακριβο εξαρτημα, που σε μια σωστη εγκατασταση δεν εχει να προσφερει τιποτε, μιας και τα ρελε δεν πεφτουν απο μονα τους στα καλα καθουμενα.



Μην πετας τα λεφτα σου σε σταθεροποιητες. Παρε ενα ups καλυτερα.
Οι συσκευες αυτες που αναφερεις το χρειαζονται.

Οσο για τα δορυρφορικα, ΔΕΝ γινεται να βαλεις καλωδιο που να πηγαινει απο μπριζα σε μπριζα και να δουλευουν ολες οι μπριζες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
(και για να ειμαι πιο σαφης, υπαρχει ενα σχετικα νεο τετοιο συστημα που κανει ακριβως αυτο, αλλα και ακριβο ειναι και οχι και πολυ διαδεδομενο).
Και για την ασυρματη μεταδοση TV σηματος μεχρι στερεο και composite ισως. Ομως στην εποχη του HDMI απλως δεν.....
αγαπητέ μου φίλε stom
Ας τα πάρουμε ένα ένα ….
1)έχεις δίκιο για τον υποπίνακα και είναι αυτονόητο
2)έχεις δίκιο ότι πρέπει να πάρει μετά το ρελε και είναι αυτονόητο
3)μεταλλικό σωλήνα έχεις δίκιο ασφάλεια έχεις δίκιο αλλά 3Χ4 δεν είναι απόλυτο λόγω της απόστασης του καλωδίου και του φορτίου … τούτο εστι πτώση τάσης (πάνω από τα απαιτούμενα κατά τον ΕΛΟΤ μετρά ) και ανεβάζουμε μια διατομή παραπάνω εφόσον είναι και από το διαμέρισμα μας γιατί όχι 6αρι ή 10αρι?
4)Οι εργολάβοι δεν είναι υποχρεωμένοι να βάλουν μια κοινόχρηστη λάμπα στην αποθήκη αυτό είναι θέμα συμφωνίας κατασκευαστή – ηλεκτρολόγου και κατά επέκταση πελάτη ..
5)Το πόσο ακριβό είναι καλύπτει η λέξη μάλλον που έχεις γράψει …. Σε ενημερώνω ότι αν λείπεις σε ταξίδι και σου κλείσει το ρεύμα από στιγμιαία διαρροή τότε όλα τα πράγματα του ψυγείου , καταψύκτη , συναγερμός (που μπορεί να σου χτυπάει Ψευδοσυναγιερμος ) , και ρουτερ για την επικοινωνία σου όπως και ο τηλεφωνητής σου , κλπ δεν θα λειτουργούν … το μηχάνημα αυτό θα επαναφέρει ανά τακτά χρονικά διαστήματα το κύκλωμα σε λειτουργία ….μέχρι 5 φορές και αν δει ότι συνεχίζει τότε σταματάει και έχει την δυνατότητα να σε ενημερώσει και τηλεφωνικά μέσω επαφής του ….το κόστος σου δεν είναι καθόλου μεγάλο με αυτά που σου προσφέρει ….

Τα ρελε από μόνα τους πολλές φορές δεν πέφτουν γιατί δεν έχουν και την κατάλληλη γείωση ….

6)Ένα καλό UPS σου καλύπτει μια πρίζα και όχι όλη την εγκατάσταση φυσικά τώρα πια και η κουζίνα ψυγείο και το πλυντήριο έχουν ηλεκτρονική πλακετα να βάλουμε UPS και εκεί? Το κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα το μόνο πράγμα που χρίζει UPS είναι ο υπολογιστής τα υπόλοιπα καλύπτονται από την επιτήρηση της τάσης από υπέρταση ….


7) Όσο για το δορυφορικό σήμα μεταφέρεται και με διέλευση … κοστίζει αλλά μεταφέρεται …..
με εκτίμηση

chip
03-04-09, 11:45
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ένας ιδιωτικός χόρος να πέρνει από τα κοινόχρηστα.... Αν δεν το έλεγε κάποιος εδω όχι μόνο παράλογο θα το θεωρούσα αλλά πιθανόν και παράνομο... Μία ερώτηση για διευκρίνηση στη ΔΕΗ ίσως ξεκαθάριζε το θέμα.. αν τελικά αποδηχθεί παράνομο θα πρέπει να τα πληρώσει όλα ο κατασκευαστής.
Μετά από διάφορες περιπέτειες τελευταία καταλαβαίνω πόσες οικονομίες και ΠΑΡΑΛΗΨΕΙΣ γίνονται, ακόμα και από τους πιο σοβαρούς κατασκευαστές, που δημιουργούν πλήθος προβλημάτων (εκεί που δεν το περιμένεις) με υπηρεσίες... πέρα από τα θέματα ασφαλείας που δημιουργούν.
Αλλήθεια... το λεβητοστάσιο και τα καύσιμα που είναι στο κτίριο (μέσα ή έξω)? Αποτελούν πυροδιαμέρισμα με τον κατάλληλο εξαερισμό και φυσικά με χρήση πιστοποιημένων πυράντοχων πορτών εφόσον βρίσκονται εντός του κτιρίου? Η δεξαμενή καυσίμων περιβάλεται με λεκάνη αποροής (τοιχείο) σύμφωνα με αυτά που ορίζει ο πολεοδομικός κανονισμός?

Α... ξέχασα η χρήση ρελέ ασφαλείας είναι υποχρεωτική από το νόμο και ας μην το βάζουν πάντα οι κατασκευαστές!!!

JIM_6146B
03-04-09, 11:54
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ένας ιδιωτικός χόρος να πέρνει από τα κοινόχρηστα.... Αν δεν το έλεγε κάποιος εδω όχι μόνο παράλογο θα το θεωρούσα αλλά πιθανόν και παράνομο...



Ετσι είναι και το πιό τρελό πληρώνουν ΔΕΗ οι άλλοι της οικοδομής για συσκευές που λειτουργούν σε αυτές τις αποθήκες ( όταν είναι κοινόχρηστη η ΔΕΗ ) έτσι απο αντίδραση κατεβάζουν και αλλοι συσκευές κ.λ.π. και γίνεται το έλα να δείς ......

Ο κλέψας τον κλεψαντος ... που να στρώσει η Ελλάδα μας .

Γιώργος 231
03-04-09, 12:00
Ετσι είναι και το πιό τρελό πληρώνουν ΔΕΗ οι άλλοι της οικοδομής για συσκευές που λειτουργούν σε αυτές τις αποθήκες ( όταν είναι κοινόχρηστη η ΔΕΗ ) έτσι απο αντίδραση κατεβάζουν και αλλοι συσκευές κ.λ.π. και γίνεται το έλα να δείς ......

Ο κλέψας τον κλεψαντος ... που να στρώσει η Ελλάδα μας .

Για να καταλαβω, ενας τυπος στην οικοδομη που μενω εχει παρει (ως οικοπεδουχος) ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ Και τις εχει κανει ενα χωρο κατοικιας (Ελλαδισταν)

Ρολοι χωριστο ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

Λετε να τραβαει ρευμα απο το κοινοχρηστο ? ? ? ? ?

chip
03-04-09, 12:46
Χμμμμ... Οι αποθήκες στην πολεοδομία πως είναι δηλωμένες? Ως αποθήκες κοινόχρηστες? δηλαδή κανονικά δεν μπορεί να έχουν πωληθεί... ως πιλωτή που την έκτησαν? ως κοινόχρηστος εννιαίος χώρος που τον έκτησαν? Κάτι δεν πάει καλά και πιστεύω η ΔΕΗ και η πολεοδομία δεν είναι ενήμερες για την πραγματική χρήση τους... θέλει ψάξιμο πιστεύω.
Αποθήκη που γίνεται διαμέρισμα είναι έτσι κι αλλοιώς παράνομο (σοβαρό)... οπότε πρέπει να τον πιέσετε να βάλει ρολόι... (το λιγότερο που μπορεί να κάνετε)

stom
03-04-09, 13:13
αγαπητέ μου φίλε stom

3)μεταλλικό σωλήνα έχεις δίκιο ασφάλεια έχεις δίκιο αλλά 3Χ4 δεν είναι απόλυτο λόγω της απόστασης του καλωδίου και του φορτίου … τούτο εστι πτώση τάσης (πάνω από τα απαιτούμενα κατά τον ΕΛΟΤ μετρά ) και ανεβάζουμε μια διατομή παραπάνω εφόσον είναι και από το διαμέρισμα μας γιατί όχι 6αρι ή 10αρι?

Μπορει να βαλει και 16ρι, αλλα για μια πριζα που θα ασφαλισει με 10a και θα τροφοδοτησει ενα καταψυκτη (που μπορει να εχει 3Χ1) ειναι μαλλον αρκετο. Εξαλλου η αποσταση απο τον οροφο μεχρι το υπογειο δυσκολα ειναι πανω απο 20 μετρα.

4)Οι εργολάβοι δεν είναι υποχρεωμένοι να βάλουν μια κοινόχρηστη λάμπα στην αποθήκη αυτό είναι θέμα συμφωνίας κατασκευαστή – ηλεκτρολόγου και κατά επέκταση πελάτη ..

Υπαρχει μια γενικη περιγραφη υποχρεωσεων που λεει τα ελαχιστα.
Δεν μπορει να σου δωσει αποθηκη χωρις λαμπα.
Οτιδηποτε αλλο σαφως και ειναι θεμα συμφωνιας, αλλα στο 99% των περιπτωσεων εφαρμοζονται τα ελαχιστα.


5)Το πόσο ακριβό είναι καλύπτει η λέξη μάλλον που έχεις γράψει …. Σε ενημερώνω ότι αν λείπεις σε ταξίδι και σου κλείσει το ρεύμα από στιγμιαία διαρροή τότε όλα τα πράγματα του ψυγείου , καταψύκτη , συναγερμός (που μπορεί να σου χτυπάει Ψευδοσυναγιερμος ) , και ρουτερ για την επικοινωνία σου όπως και ο τηλεφωνητής σου , κλπ δεν θα λειτουργούν … το μηχάνημα αυτό θα επαναφέρει ανά τακτά χρονικά διαστήματα το κύκλωμα σε λειτουργία ….μέχρι 5 φορές και αν δει ότι συνεχίζει τότε σταματάει και έχει την δυνατότητα να σε ενημερώσει και τηλεφωνικά μέσω επαφής του ….το κόστος σου δεν είναι καθόλου μεγάλο με αυτά που σου προσφέρει ….

Τα ρελε από μόνα τους πολλές φορές δεν πέφτουν γιατί δεν έχουν και την κατάλληλη γείωση ….

Αν δεν πεφτουν τα ρελε επειδη δεν εχουν σωστη γειωση ειναι αλλο θεμα.
Ομως αν πεσει το ρελε θα σε ειδοποησει και ο συναγερμος (αν εχεις)
Δεν ειναι αχρηστο αλλα δεν το βρισκω και απαραιτητο.
Επισης, σε αρκετες περιπτωσεις που υπαρχουν μικροπυρκαγιες σε ηλεκτρικες συσκευες πολλες φορες το ρελε πεφτει και σωζει την κατασταση.. (Μουχει τυχει σε ψυγειο και τροφοδοτικο Η/Υ).
Το ρελε.. ΟΧΙ η ασφαλεια..


6)Ένα καλό UPS σου καλύπτει μια πρίζα και όχι όλη την εγκατάσταση φυσικά τώρα πια και η κουζίνα ψυγείο και το πλυντήριο έχουν ηλεκτρονική πλακετα να βάλουμε UPS και εκεί? Το κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα το μόνο πράγμα που χρίζει UPS είναι ο υπολογιστής τα υπόλοιπα καλύπτονται από την επιτήρηση της τάσης από υπέρταση ….

Το ψυγειο και το πλυντηριο θα πρεπει να επιβιωσουν λογω καταναλωσης. Ομως ο ρουτερ το τηλεφωνο και η tft τηλεοραση εχουν πολυ πιο σοβαρα θεματα.
Εξαλλου ολες αυτες οι συσκευες ειναι πλεον μικροι υπολογιστες.
Σε ενα μοντερνο σπιτι ΘΑ επρεπε να υπαρχει ξεχωριστη καλωδιωση με κοκκινες μπριζες για τα κρισιμα. Οπου υπαρχει πριζα tv θα επρεπε να υπαρχει επισης μια κοκκινη πριζα, και μια διπλη utp. Ολα αυτα συγκεντρωμενα σε καποιο ντουλαπι...
Δυστυχως οταν ερθει η ωρα ειναι πολυ αργα....

7) Όσο για το δορυφορικό σήμα μεταφέρεται και με διέλευση … κοστίζει αλλά μεταφέρεται …..


Οπως ειπα και γω, γινεται αλλα ειναι σπανιο και ακριβό.


Επιπλεον, δεν υπαρχει τιποτε πιο αντιοικολογικο απο ενα καταψυκτη.

Γιώργος 231
03-04-09, 14:39
Χμμμμ... Οι αποθήκες στην πολεοδομία πως είναι δηλωμένες? Ως αποθήκες κοινόχρηστες? δηλαδή κανονικά δεν μπορεί να έχουν πωληθεί... ως πιλωτή που την έκτησαν? ως κοινόχρηστος εννιαίος χώρος που τον έκτησαν? Κάτι δεν πάει καλά και πιστεύω η ΔΕΗ και η πολεοδομία δεν είναι ενήμερες για την πραγματική χρήση τους... θέλει ψάξιμο πιστεύω.
Αποθήκη που γίνεται διαμέρισμα είναι έτσι κι αλλοιώς παράνομο (σοβαρό)... οπότε πρέπει να τον πιέσετε να βάλει ρολόι... (το λιγότερο που μπορεί να κάνετε)

Οχι οι αποθηκες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΕΣ, ειναι δικες του με συμβολαια.
Αλλα δεν νομιζω να εχει φερει ρευμα απο το σπιτι του, που ειναι τεσσερεις οροφους ψηλοτερα.

Δεν ειμαι κακος ανθρωπος, ουτε με χαλαει η αλλαγη χρησης.

Αλλα αν του πληρωνω εγω το ρευμα θα γινει ΧΑΜΟΣ ..... :cursing:

JIM_6146B
03-04-09, 14:42
Δείτε και αυτό είναι επίκαιρο ......

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45033

Nemmesis
03-04-09, 15:14
φίλε nemmesis χαίρομαι που έκανες μνεία στο κειμενάκι μου και αυτός θα είναι ο λόγος που μετά από μερικούς μήνες θα έχουν όλοι κοινόχοιστο καταψύκτη για τα 10 ευρώ ... είναι λοιπον λάθος του εγκαταστάτη να μην βάλει ρέυμα από κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά για να μην υπάρχουν παρεξηγησεις μεταξυ των "συνβίων " στο ίδιο κτήριο και έχει τύχει πολλές φορές να βάλω μετρητές εξώτερικα σε αποθήκες των "10 ευρώ ανά μηνα" και πραγματικα δεν βρίσκω τον λογο να βάζει ο καθένας με κοινόχριστο ρεύμα το μισό κοπάδι της μάνας του στην κατάψυξη μιας και η αξία του ρεύματος ειναι κλιμακωτά αυξανόμενη σε σύγκρηση με την κατανάλωση ... άρα γιατι να πληρώσω εγω τα 10 ευρώ 15 για κάποιον που εχει 3 ή και 4 καταψύκτες μέσα στην αποθήκη του ή ότι άλλο ?

αυτο ακριβως εννοω και εγω.... ειναι ντροπη να περνει καποιος ρευμα απο το κοινοχρηστο.... εκτος βεβαια και αν εχει μιλησει με τους αλλους ενοικους και τοποθετηθει μετρητης... εγω οποιοι μου ζητησαν να κανω τετοιο πραγμα (και ειναι πολλοι) ητε απλα δεν τους το εφτιαχνα ητε για λογο ευκολιας επερνα απο το κοινοχρηστο ρευμα και εβαζα εναν μετρητη καταναλωσης και ενημερωνα τον διαχιρηστη για να το εχει υποψην τουν... δλδ για 5-10 ευρω που θα γλιτωσεις αξιζει να εισαι καραγκιοζης?

antonis_p
03-04-09, 15:33
σε ευχαριστω για την απάντηση αλλά εχω καποιες απορίες:
οταν ο επιτηρητης δει πχ 250 volts, κοβει το ρευμα,
πότε το επεναφέρει (αν αυτό ειναι στα αποδεκτα ορια);
μπορω να ρυθμίσω τον χρόνο;
πχ τα air conditions και τα ψυγεια δεν πρεπει να ενεργοποιηθούν
πριν περάσουν 6 λεπτα.

Ενω ο σταθεροποιητης θα έδινε 220-230 στην τηλεόραση,
αν καταλαβα καλα ο επιτηρητητης δεν θα "φτιαξει" τις υπερτάσεις.

Δωσε μου το μαγαζι να παω απο κοντα να δω το προϊόν
και τα χαρακτηριστικά του.
Περασα σήμερα από τον Κωσταντακάτο
και δεν είχαν ιδέα, μου έλεγαν να πάρω στην SIEMENS!!! να ρωτήσω.


φίλε αντώνη συννονόματε καλό θα ήταν να μην παρεις σταθεροποιητές αλλά ενα επιτηριτή για όλο το σπιτι ... θα σου ερθει μία η άλλη σχεδόν και θα καλυψεις ολο το κύκλωμα σου και όλεσ τις πρίζες ψυγείο κλιματισμό τηελεωράσεις πλυντήρια κουζίνα υπολογιστη .... ενω με αυτα που θα πάρεις θα καλύψεις μονο τα συγκεκριμένα σημεία ..... σκέψουτο λιγάκι μην πληρώνεις τσάμπα λεφτά....και αν θες να σε στείλω εγω σε συγκεκριμένο μαγαζι αν τελικά αποφασισες να τους αγορασεις ί να παρεις τα υλίκα με την εκπτωση που κανουν σε επαγγελματιες ... και ειναι κοντα στο σπιτι σου ....


καλη σου μερα

Ηλιας Α
03-04-09, 22:13
Na πω κι εγω την γνωμη μου.
:001_tt2:
Προς Γιώργο 231 στις 02-04-09 15-19 γράφης :001_smile:

Αν και την εχω "φαει" για τα καλα
(πληρωσα 1500 ευρω για ρολοι ΔΕΗ με ολα τα χαρτια και γραμμη μεταφορας 80 μετρα)

προσοχη, αν μιλας για τους κλασικους καταψυκτες, (οικιακης χρησης)
ΑΥΤΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ σε απλη μπριζα ΣΟΥΚΟ, και δεν θελει ντε και καλα να περασεις καινουρια καλωδια

ΒΑΣΙΚΑ
Η τιμη σε τετοιες εργασιες εξαρταται απο

σε ποια περιοχη ?
(Π. ψυχικο ή Πολυγωνο)

Ποιος ζηταει την εργασια ?
(εγω με ενα τζιν ή εσυ με ενα αρμανι)

Ποσο αναγκη την εχεις?
(επεσε το ρευμα παραμονη πρωτοχρονιας .. την εκατσες)

Πως ζητας την εργασια ?
( καλε κυριε σε παρακαλω με εφαγε η γυναικα μου για τον καταψυκτη, κανε μου μια πολυ καλη εγκατασταση για να της τον βαλω στην αποθηκη)

και παει λεγοντας ...

υγ
ερωτησεις κλειδια των τεχνικων που πρεπει να προσεξεις
(θελεις "τα καλα" τα καλωδια ή τα άλλα ?)
Αν πεις "τα καλα" ... την εκατσες

:001_tt2:
Ερωτώ γιατί έβανες μετρητή δεν είχες ?
Γραμμή 80m από που βγαίνει καμία έπαυλη έφτιαξες?:001_smile:

Γιώργος 231
03-04-09, 22:28
:001_tt2:
Ερωτώ γιατί έβανες μετρητή δεν είχες ?
Γραμμή 80m από που βγαίνει καμία έπαυλη έφτιαξες?:001_smile:


.... περιπου

aygerinos
03-04-09, 22:40
Για να καταλαβω, ενας τυπος στην οικοδομη που μενω εχει παρει (ως οικοπεδουχος) ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ Και τις εχει κανει ενα χωρο κατοικιας (Ελλαδισταν)

Ρολοι χωριστο ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

Λετε να τραβαει ρευμα απο το κοινοχρηστο ? ? ? ? ?
τσεκαρέτο γιατί μην ξεχνάς εδω είναι Ελλάδα!!!

aygerinos
03-04-09, 22:44
σε ευχαριστω για την απάντηση αλλά εχω καποιες απορίες:
οταν ο επιτηρητης δει πχ 250 volts, κοβει το ρευμα,
πότε το επεναφέρει (αν αυτό ειναι στα αποδεκτα ορια);
μπορω να ρυθμίσω τον χρόνο;
πχ τα air conditions και τα ψυγεια δεν πρεπει να ενεργοποιηθούν
πριν περάσουν 6 λεπτα.

Ενω ο σταθεροποιητης θα έδινε 220-230 στην τηλεόραση,
αν καταλαβα καλα ο επιτηρητητης δεν θα "φτιαξει" τις υπερτάσεις.

Δωσε μου το μαγαζι να παω απο κοντα να δω το προϊόν
και τα χαρακτηριστικά του.
Περασα σήμερα από τον Κωσταντακάτο
και δεν είχαν ιδέα, μου έλεγαν να πάρω στην SIEMENS!!! να ρωτήσω.
αύριο θα είμαι στον καύκα κατα τις 11-12¨00 αν δεν μπορεισ εκεινη την ώρα βρες τον Βασίλη και ρώτα πες του ότι σε έστειλα εγώ ο αντώνης από τον Κορυδαλλό (όχι μεσα) το καταστημα ειναι στην άνω Γλυφάδα δεξια απο την ιασωνίδου μετά το φανάρι ....πρέπει να ξέρει αν όχι πεσ του να σου δώσει το τηλεφωνό μου να σου πω εγώ .... και θα το πω για να μην παρεξηγηθώ ... μπορεί να ειναι το επαγγελμα μου αλλά ότι εχει σχεση με το forum ουδεν λογοσ γινεται για να αναλαβω εργασια... ρωτατε ότι θελετε και απαντω σε ότι ξερώ ..... φιλίκα και έντιμα ...

ΑΝΤΩΝΗΣ_
03-04-09, 23:57
Φίλε Αygerinos το τελευταιο που με νοιαζει είναι τα λεφτα, αυτο που δεν θελω ειναι να με πιανουν κοροιδο γιαυτο το ρωταω . Φυσικά και να ζήσουν οι ηλεκτρολόγοι αλλα ΟΧΙ σε βάρος του πελάτη του , απο την μια ο κάθε κατασκευαστής τους τα δίνει τσάμπα και απο την άλλη .....
Σε ευχαριστώ για την πρόταση

Ηλιας Α
04-04-09, 01:55
εφόσον έχεις κοινόχρηστο ρεύμα βαλέ ένα ψυγείο με βιτρινα και φως στο υπόγειο παίρνοντας ρεύμα από το ντουί με ένα υλικό που λέγεται κλέφτης και όταν το δουν θα πεις παιδιά δεν το έχω για μπύρες αλλά για να φωτίζω τα οικόσιτα μυρμηγκάκια που έχω στην γυάλα …

:001_tt2: Προς Nemmesis 01-22 γράφεις χτές 03-04-09 :001_smile:

ELEOS!!!!!!! για 10ευρω παραπανο στον λογαριασμο καθε μηνα (που τοσο καει ενας καταψυκτης) λες να περνει ρευμα απο το κοινοχρηστο? δεν ξερω κατα ποσο το λες στα σοβαρα αλλα εγω εχω πραγματικα συχαθει ανθρωπακια να μου ζηταν να τους συνδεσω εστω και μια μπαλαντεζα ειτε απο το κοινοχρηστο της τηλεθερμανσης ειτε απο την παροχη του ασανσερ... αυτο που ενοχλει περισσοτερο ειναι η βλακια τους που νομιζουν οτι κανουν κατι εξυπνο και μαλιστα οταν στο λενε εχουν εκεινο το ψιλο χαμογελο... στο θεμα μας τωρα...
400ευρω ειναι καπως τσιμπιμενα αλλα απο την αλλη δεν ξερω τη δουλεια σου εκανε... τωρα αυτους που ακους "ε μωρε ας το κανες και μονος σου" ή "ειναι κλεφτες...." σε πληροφορω οτι ειναι οι ιδιοι οι οποιο θα παρουν τηλεφωνο σαν βλεγμενες γατες γιατι ενω προσπαθουσαν να συνδεσουν ενα αλε ρετουρ διακοπτη τους πεφτει οι χελονα ή για να εχει ρευμα η μπριζα απο κατο πρεπει να αναβει η λαμπα...

δεν γινεται ρε παιδια ολοι οι ηλεκτρολογοι-υδραβλικοι να ειναι κλεφτες... και οσοι δουλευουν στο δημοσιο καλοπερασακιδες και τεμπελιδες...


:001_tt2: Ερώτηση
Α Σε μια πολυκατοικία οι αποθήκες φωτίζονται από τον
κοινόχρηστο μετρητή εξετάζομε δυο απ΄ αυτές την α}
και την β} ο χρήστης της α έχει έναν λαμπτήρα
οικονομίας 15 watt τον οποίον ανάβει για 1 ώρα
ημερησίως και με έναν <κλέφτη> τροφοδοτεί έναν
καταψύκτη 150 watt οποίος εργάζεται για 3h o
χρήστης της β έχει έναν λαμπτήρα πυράκτωσης 150 watt
και τον αφήνει συνεχώς αναμένον για να ζεσταίνονται
οι τερμίτες του
μηνιαία κατανάλωση ενέργειας α κ β αποθήκης
α} φωτισ 15 watt X 1h X30 ημερ = 450 watt.h
καταψ 150 wattX 3h X30 ημερ =13500 watt.h
Σύνολο 13950 watt.h η’ 13,95 kwatt.h
β} φωτισ 150watt X 24hX30 ημερ =108000 watt.h η’ 108 kwatt.h
Ποιος κλέβει ? ποιόν
Μήπως από αυτό και άλλα τινά είναι λαμογιές των κατασκευαστών?
Τι πάει να πει φωτισμός ναι καταψύκτης οχι
Β Αν κάποιος από το foriom ξέχασε την συνδεσμολογία του αλλερετούρ
Πειράζει να ρωτήση :001_smile:

antonis_p
04-04-09, 02:10
τα 150 watts είναι πολύ λίγα για καταψύκτη.

Το θέμα είναι (εκτός από την χρέωση στα κοινόχρηστα)
πως αν βάλουν 3-4 ιδιοκτήτες
από έναν καταψύκτη,
η γραμμή που είναι φτιαγμένη για φωτισμό ΜΟΝΟ,
προφανώς θα τα βρεί σκούρα...
2-3 μοντέλα που είδα, είναι 350 με 550W

Nemmesis
04-04-09, 18:09
:001_tt2: Ερώτηση
Α Σε μια πολυκατοικία οι αποθήκες φωτίζονται από τον
κοινόχρηστο μετρητή εξετάζομε δυο απ΄ αυτές την α}
και την β} ο χρήστης της α έχει έναν λαμπτήρα
οικονομίας 15 watt τον οποίον ανάβει για 1 ώρα
ημερησίως και με έναν <κλέφτη> τροφοδοτεί έναν
καταψύκτη 150 watt οποίος εργάζεται για 3h o
χρήστης της β έχει έναν λαμπτήρα πυράκτωσης 150 watt
και τον αφήνει συνεχώς αναμένον για να ζεσταίνονται
οι τερμίτες του
μηνιαία κατανάλωση ενέργειας α κ β αποθήκης
α} φωτισ 15 watt X 1h X30 ημερ = 450 watt.h
καταψ 150 wattX 3h X30 ημερ =13500 watt.h
Σύνολο 13950 watt.h η’ 13,95 kwatt.h
β} φωτισ 150watt X 24hX30 ημερ =108000 watt.h η’ 108 kwatt.h
Ποιος κλέβει ? ποιόν
Μήπως από αυτό και άλλα τινά είναι λαμογιές των κατασκευαστών?
Τι πάει να πει φωτισμός ναι καταψύκτης οχι
Β Αν κάποιος από το foriom ξέχασε την συνδεσμολογία του αλλερετούρ
Πειράζει να ρωτήση :001_smile:



για αυτο υπαρχουν οι μετρητες... βαζετε απο εναν στην καθε αποθηκη και τελειωνει το θεμα... αλλα οπως σωστα ειπαν αν καθε αποθηκη εχει απο εναν καταψηκτη??

Capacitor
05-05-09, 17:01
Δεν νοειται πολυκατοικια εν ετη 2009 να μην εχει μπριζα σε καθε ιδιωτικη αποθηκη.Αν πλυμμηρισει το υπογειο οπως εγινε σε μενα κακη ωρα πως θα βαλεις μια αντλια να τραβηξεις τα νερα?Προφανως ο τυπος στοχευε στο να τα παρει παρα να κανει σωστα την δουλεια του.
Δεν γινεται για μια εργασια πολλες φορες να υπαρχει αποκλιση στο χρηματικο 500 και 1000 €
Οπως σε ΚΑΘΕ επαγγελμα ετσι και στους ηλεκτρολογους πολλοι ειναι αυτοι που δυσφημιζουν το χωρο.Και δυστυχως ειναι πολλοι.
Πιο πανω αναφερθηκε η φραση ,δινεις τοσα λεφτα για σπιτι,θα τσιγκουνευτεις 400€?
Δινεις τοσα λεφτα για να χτισεις σπιτι γιατι πολυ απλα ο ηλεκτρολογος ζηταει οτι θελει,ο υδραυλικος ζηταει οτι θελει,ο σοβατζης ,ο χτιστης η πρεσσα και ολοι οσοι εμπλεκονται.Πρεπει ο ΚΑΘΕ τεχνικος να καταλαβει οτι ο πελατης δεν ειναι ενα θυμα οπου θα το γδυσει και θα φυγει,ειτε αυτος φοραει κουστουμι ,ειτε ειναι ενα συνταξιουχος παππους που δεν εχει να αγορασει γαλα.Ισως να μην εχουνε καταλαβει οτι οσοι δουλευουνε ετσι ,δουλευουνε με περιστασιακους πελατες ή με πελατες που εχουνε αμεση αναγκη.Ποιος ανθρωπος ειναι αυτος που αμα τον γδυσεις σε μια εργασια θα σε ξαναπαρει τηλ?
Κανε καλη δουλεια και ταπεινη με λογικες απολαβες και οι πελατες θα ερθουνε απο μονοι τους. ΄΄ειχε πει ενας καθηγητης μου΄΄

jeik
05-05-09, 23:16
Δεν ειμαι της εκκλησιας , αλλα ''ο θεος βλεπει'' , το μυστικο ειναι παντως με τα σπιτια οτι οπως ειπες στην αξια του αντικειμενου βασιζονται ολοι , αφου σου λεει δινεις τοσα για σπιτι , τι ειναι να φαμε κι εμεις τοοοοσα.Ειναι οπως με τα αυτοκινητα , τα ιδια πληρωνει αυτος που του αλλαζουν λαδια στην πορσε με αυτον με το ζασταβα ?

Και μιας και ειπα για εκκλησια ,καποιες εκκλησιες ζητανε απο τους φωτογραφους για το ρευμα των προβολεων για μια ωρα καταναλωσης δηλ. ας πουμε 2 κιλοβατωρες , 15-20 ευρω :confused1: , (ξεχωριστα απο το τραγελαφικο , ποσους πολυελαιους αναμενους θελετε κλπ , νταβατζιλικι στον κουμπαρο) , και με το εξης αιτιολογικο ''ΕΣΕΙΣ (οι φωτογραφοι) ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ :001_smile: , να μην βγαλει και η εκκλησια ?

Η αξια της ληστειας , παει παντα ασορτι με την αξια του αντικειμενου . Και το πονηρο που μου ειπε κολλητος μου : αν δουλευω φτηνα θα δωσω την εντυπωση οτι ειμαι ψιλικατζης και κανω μαπα δουλεια ,οποτε δεν κατεβαζω τιμες και φαινομαι εξπερτ , σωστος ???? οποτε βαρατε στο ψαχνο κι οποιον παρει ο χαρος , αλλα '' Ο ΘΕΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ".

Capacitor
06-05-09, 00:24
Εχεις μεγαλο δικιο σε αυτα που λες συνοδοιπορε αλλα δυστυχως δεν θα επρεπε να ειναι ετσι.Η εργασια θα πρεπει να ειναι σε λογικα πλαισια κατοπιν εκτιμησης του τεχνικου.
Ας υποθεσουμε οτι εχεις ενα laptop pentium iii αρχαιολογια και το χρειαζεσαι μονο για ιντερνετ να κατεβαζεις η να παρακολουθεις μια καμερα ή οτιδηποτε αλλο.Εχει λοιπον χαλασει απο πισω το power jack που βαζεις το τροφοδοτικο,και χρειαζεται καθε φορα να το πιεζεις με το χερι για να φορτιζει.Το πας στην αντιπροσωπεια και σου λεει οτι χρειαζεται αντικατασταση motherboard με κοστος 300€ +εργασια.Φυσικα και λες ,δεν το πεταω στον τενεκε.Αν αποφασισεις να το πουλησεις ,αν βρεθει καποιος αρχαιοκαπηλος ισως στο αγορασει για 100€ και να σαι και ευχαριστημενος.
Μου φερνεις λοιπον σε μενα το συγκεκριμενο laptop ,βρισκω απο το εξωτερικο το συγκεκριμενο βυσματακι με 1 δολλαριο και το τοποθετω.Χρειαζομαι περιπου 2 ωρες λυσιμο και 2 ωρες δεσιμο.(δεν μπορεις να γνωριζεις καθε laptop πως ανοιγει).
Ποια ειναι λοιπον η τιμη με την οποια θα ησουνα ευχαριστημενος?
Χρεωνεις λοιπον τον πελατη 60€ και ολοι ειναι ευχαριστημενοι.Δεν μπορεις να πεις στον πελατη 120€ γιατι δεν τον συμφερει να το φτιαξει.Και στεναχωρημενος φευγει και εσυ δεν κερδιζεις τιποτα.
Αναφερω αυτο το παραδειγμα γιατι και σε ενα καινουργιο laptop το ιδιο θα χρεωνα.Η εργασια θα ειναι ακριβως η ιδια ,ειτε ειναι παλιο ειτε ειναι καινουργιο.Χωρις ομως να ειμαστε καθετοι γιατι πολλα καινουργια μηχανηματα ειναι πιο πολυπλοκα χρειαζονται περισσοτερες εργατωρες και εχουνε και ακριβοτερα υλικα.Αρα λοιπον η εργασια θα πρεπει να εκτιμαται απο τον τεχνικο σε λογικα πλαισια παντα και παντα βαση των δυσκολιων που θα βρει μπροστα του.