PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με led...



makrisd1
02-04-09, 23:13
Καλησπέρα σας...
Χρειάζομαι την βοήθειά σας... Αλλαξα τα λαμπάκια από τις πλαφονιέρες του αυτοκινήτου μου (μοντέλο kia cee'd αν χρειαστεί) με pcb leds... Φωτίζουν πολύ καλά, αλλά το πρόβλημα είναι ότι όταν είναι πατημένο το κουμπί έτσι ώστε να είναι αναμμένα όταν είναι ανοιχτές οι πόρτες, όταν κλείνουν οι πόρτες και πρέπει κανονικά να σβήσουν τελείως και τα λεντάκια της πλαφονιέρας... όμως αυτά συνεχίζουν να φωτίζουν, ελάχιστα μεν αλλά είναι σπαστικό γιατί όταν είναι πατημένο το κουμπί και κλειδωμένο το αυτοκίνητο αυτά συνεχίζουν να είναι αναμμένα και έτσι καταναλώνουν χωρίς λόγο ρεύμα από την μπαταρία...Ευχαριστώ

makrisd1
02-04-09, 23:19
http://img26.imageshack.us/img26/364/4241836067osvetlenieintc.th.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=4241836067osvetlenieintc.jpg)
και μια φωτό... δεν είναι δικιά μου.. είναι στο περίπου έτσι όμως τα led...

briko
02-04-09, 23:52
μήπως έχεις συναγερμό ;
γιατί εκεί χρησιμοποιείτε συνήθως μια δίοδος σε κάθε πόρτα η οποία κάνει κάποια διαρροή στο σύστημα το όποιο δεν φαίνετε σε κανονικό λαμπάκι αλλά σε LED πιθανών να είναι εμφανή

Thanos10
02-04-09, 23:59
Για να συνεχιζουν να αναβουν υπαρχει διαρροη εχει καθυστερηση εσωτερικου φωτισμου το αυτοκινητο.

makrisd1
03-04-09, 00:08
Εχει συναγερμό εργοστασιακό, αλλά με τα κανονικά λαμπάκια τα προηγούμενα δεν έκανε το ίδιο... Εκείνα έσβηναν τελείως!!! Τα λεντάκια καταναλώνουν λιγότερα watt... μάλλον εκεί κάπου είναι το πρόβλημα... κάποιος μου είπε ότι φταίει ο διακόπτης ο οποίος δεν κλείνει το κύκλωμα τελείως και αφήνει λίγο ρεύμα να περνάει... αλλά αν συνέβαινε κάτι τέτοιο γιατί με τις προηγούμενες λάμπες δεν γινόταν το ίδιο?

Thanos10
03-04-09, 00:16
Ξανα ρωταω εχει καθυστερηση εσωτερικου φωτισμου.

makrisd1
03-04-09, 00:17
Ξανα ρωταω εχει καθυστερηση εσωτερικου φωτισμου.
ωχ συγνώμη μόλις το είδα... ναι έχει χρονοκαθυστέρηση...

Thanos10
03-04-09, 00:24
Απο το κυκλωμα καθυστερησης ειναι ξαναβαλε τις λαμπες.

makrisd1
03-04-09, 00:27
Απο το κυκλωμα καθυστερησης ειναι ξαναβαλε τις λαμπες.
Δεν μπορεί να γίνει τίποτα με τα led?

Thanos10
03-04-09, 00:33
Αυτα τα κυκλωματα παρουσιαζουν μια μικρη διαρροη που δεν μπορει να αναψει μια λαμπα αλλα μπορει να αναψει τα led που δουλευουν με λιγοτερη ταση και λιγοτερα mA εδω θελει παντεντα αλλα μπορει να κανεις και ζημια στο υπαρχων κυκλωμα του αυτοκινητου.

makrisd1
03-04-09, 00:38
Αυτα τα κυκλωματα παρουσιαζουν μια μικρη διαρροη που δεν μπορει να αναψει μια λαμπα αλλα μπορει να αναψει τα led που δουλευουν με λιγοτερη ταση και λιγοτερα mA εδω θελει παντεντα αλλα μπορει να κανεις και ζημια στο υπαρχων κυκλωμα του αυτοκινητου.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!! Αν τραβήξω ρεύμα από τα led της πλαφονιέρας παράλληλα, και συνδέσω και led που θέλω για τα πόδια μπορεί να λυθεί το πρόβλημα? Στην ουσία θα τραβάει περισσότερο ρεύμα!!!

GR_KYROS
03-04-09, 00:42
θεωρητικά μπορείς να βάλεις παράλληλα μια αντίσταση ώστε να αυξήσεις το φορτίο,
(ξεγελώντας) το κύκλωμα καθυστέρησης.

Thanos10
03-04-09, 00:45
Τα κυλωματα αυτα ειναι κατασκευασμενα για να οδηγουν λαμπες οχι led και μαλιστα να τις σβηνουν αργα γνωμη μου ειναι να βαλεις τις λαμπες ξανα στην θεση τους μην κανεις και καμια ζημια.

nikkos
03-04-09, 02:04
θεωρητικά μπορείς να βάλεις παράλληλα μια αντίσταση ώστε να αυξήσεις το φορτίο,
(ξεγελώντας) το κύκλωμα καθυστέρησης.
αυτό κάνε φίλε....και εγώ που έχω αλλάξει όλα τα φωτάκια στο αυτοκίνητο για λόγους οικονομίας, με λαμπίτσες led, είχα το ιδιο πρόβλημα στην πλαφονιέρα...δοκίμασα διάφορες αντιστάσεις και με αντίσταση 10kΩ παράλληλα στο λαμπάκι δουλεύει μια χαρα

Τωρα δεν ξέρω αν η αντίσταση αυξάνει το φορτίο, αλλά θεωρητικά το κύκλωμα οδήγησης μην έχοντας τη μικρή αντίσταση του νήματος στην έξοδο, μάλλον μπερδεύεται και παρουσιάζει αυτή τη μικρή διαρροή, αφήνοντας το led λίιιιιγο αναμμένο

makrisd1
03-04-09, 02:31
αυτό κάνε φίλε....και εγώ που έχω αλλάξει όλα τα φωτάκια στο αυτοκίνητο για λόγους οικονομίας, με λαμπίτσες led, είχα το ιδιο πρόβλημα στην πλαφονιέρα...δοκίμασα διάφορες αντιστάσεις και με αντίσταση 10kΩ παράλληλα στο λαμπάκι δουλεύει μια χαρα

Τωρα δεν ξέρω αν η αντίσταση αυξάνει το φορτίο, αλλά θεωρητικά το κύκλωμα οδήγησης μην έχοντας τη μικρή αντίσταση του νήματος στην έξοδο, μάλλον μπερδεύεται και παρουσιάζει αυτή τη μικρή διαρροή, αφήνοντας το led λίιιιιγο αναμμένο

Είχε και το δικό σου χρονοκαθυστέρηση? Θα το δοκιμάσω!!! Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα... Τι γενιάς είναι το αυτοκίνητο αν επιτρέπεται? Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

PCMan
03-04-09, 02:54
Ρε παιδιά, κιεμένα έχει χρονοκαθυστέριση(primera 01" p11) αλλα δεν κάνει έτσι η πλαφονιέρα με τα led που έβαλα. Δουλεύει κανονικά σαν να είχε λάμπα πυρακτώσεως..
Μια που είδα αυτό το θέμα.. Έχω ένα πρόβλημα με τα led αλλα δεν έχει σχέση με την πλαφονιέρα.

Οπως ξανα είπα, έχω αλλάξει όλες τις λάμπες με led αλλά στο μόνο σημείο που έχω πρόβλημα είναι το κεντρικό stop. Ενώ όλα δουλεύουν ρολόι, όταν έχω αναμένα τα φώτα(οποιαδήποτε σκάλα) ψιλοανάβει το κεντρικό στοπ. Χωρίς την λάμπα μέτρησα τάση 7,5V.
Δοκίμασα να βγάλω τις 2 λάμπες πορείας/stop για να μην ανάβουν μήπως και πήγαινε ρεύμα απο το πιν της πορείας στο πιν του stop αλλά τίποτα. Η κεντρική συνεχίζει να ανάβει. Μόλις σβήσω τα φώτα, το stop δουλεύει κανονικά.

Τι να κάνω?

nikkos
03-04-09, 17:19
Είχε και το δικό σου χρονοκαθυστέρηση? Θα το δοκιμάσω!!! Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα... Τι γενιάς είναι το αυτοκίνητο αν επιτρέπεται? Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!
Opel Astra G 2000 μοντέλο. Η πλαφονιέρα στο σβήσιμο έχει καθυστέρηση και ντιμάρει..

nikkos
03-04-09, 17:22
Ρε παιδιά, κιεμένα έχει χρονοκαθυστέριση(primera 01" p11) αλλα δεν κάνει έτσι η πλαφονιέρα με τα led που έβαλα. Δουλεύει κανονικά σαν να είχε λάμπα πυρακτώσεως..
Μια που είδα αυτό το θέμα.. Έχω ένα πρόβλημα με τα led αλλα δεν έχει σχέση με την πλαφονιέρα.

Οπως ξανα είπα, έχω αλλάξει όλες τις λάμπες με led αλλά στο μόνο σημείο που έχω πρόβλημα είναι το κεντρικό stop. Ενώ όλα δουλεύουν ρολόι, όταν έχω αναμένα τα φώτα(οποιαδήποτε σκάλα) ψιλοανάβει το κεντρικό στοπ. Χωρίς την λάμπα μέτρησα τάση 7,5V.
Δοκίμασα να βγάλω τις 2 λάμπες πορείας/stop για να μην ανάβουν μήπως και πήγαινε ρεύμα απο το πιν της πορείας στο πιν του stop αλλά τίποτα. Η κεντρική συνεχίζει να ανάβει. Μόλις σβήσω τα φώτα, το stop δουλεύει κανονικά.

Τι να κάνω?

αν βάλεις απλό λαμπάκι και μετρήσεις την τάση, αυτή παραμένει στα 7,5V ή εξαφανίζεται? Λογικά θα πρέπει να μηδενίζει και να μην ανάβει το λαμπάκι.
Με αναμμένα τα φώτα πορείας και κανονική λάμπα για το κετνρικό στοπ, σου ανάβει? αν όχι, παίξε και εσυ με αντιστάσεις παράλληλα στην τροφοδοσία του κεντρικού στοπ μπας και καταφέρεις να σου δουλέψει σωστά.

PCMan
03-04-09, 19:57
Με απλό λαμπάκι δεν ανάβει καθόλου δεν ξέρω τι τάση βγάζει όμως.
Όχι, με απλή λάμπα και αναμένα τα φώτα δεν ανάβει.
Τις σκέφτηκα τις αντιστάσεις αλλα δεν ξέρω τι ακριβώς να βάλω και πόσα W.
Έχεις καμια ιδέα? Μήν βάλω ότι να ναι και κάνω καμια ζημιά..

gsmaster
03-04-09, 20:32
1. Πώς έχεις συνδέσει τα led?
2. Μέτρα την τάση που έχεις, με την λάμπα πάνω.

PCMan
03-04-09, 21:23
Έτοιμη λάμπα πήρα.
Αυτή (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300285411772&viewitem=) είναι.

Είναι λίγο δύσκολο να μετρήσω με την λάμπα. Δεν δίνει χέρι...

nikkos
03-04-09, 22:06
κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Έχεις βάλει αυτές τις λάμπες στα στοπ/πορείας του αυτοκινήτου, και όταν ανάβεις φώτα πορείας σου ανάβει το μεσαίο (3ο) στοπ? και αυτό με led είναι?

PCMan
04-04-09, 01:15
Την παραπάνω λάμπα(μία είναι) την έβαλα στο κεντρικό stop(δεν έχει πορείας το κεντρικό, μόνο stop είναι και η δουλειά του είναι να ανάβει μόνο όταν πατάω φρένο). Οταν έχω αναμένα τα φώτα(οποιαδήποτε σκάλα) βλέπω να ανάβει λίγο το κεντρικό στοπ.

Τα πίσω φανάρια που έχουν λάμπες για πορείας/στοπ δεν έχουν σχέση με το κεντρικό και δουλεύουν κανονικά.(αυτές (http://cgi.ebay.com.au/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400021312044&viewitem=) είναι αλλα δεν έχει σημασία).

Tolis-Sx
04-04-09, 11:00
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιταξεις το σωμα του φαναριου.....και τον διακοπτη φωτων...καπου εκει το προβλημα....

PCMan
04-04-09, 15:40
Πρόβλημα? Γιατί να έχει πρόβλημα?
Με την μανίσια λάμπα δουλεύει κανονικά, με αυτήν που έβαλα δεν δουλεύει σωστά.
Καμια ιδέα?

Thanos10
04-04-09, 16:03
Νικο τι αυτοκινητο εχεις μηπως εχει συστημα ειδοποιησης καμμενης λαμπας στο ταμπλο.

PCMan
04-04-09, 22:33
Ξαναλέω ότι έχω το nissan primera 01" p11. Δεν έχει κανένα σύστημα ειδοποίησης για λάμπες.

nikkos
04-04-09, 23:41
μικρή διαρροή θα είναι η οποία "ερεθίζει" το led και ανάβει, αλλά την κανονική λάμπα δεν την επηρρεάζει. το θέμα είναι άντε βρες τη ή άντε δώσε λύση. Δοκίμασε να βάλεις μια δίοδο σε σειρά με το led. Βάλε μια 1Ν4001 για δοκιμή

Eye30
06-03-10, 01:54
Γεια χαρα κι απο μενα
Σας βρηκα τυχαια προχτες σερφαρονταςγια το προβλημα μου το οποιο ειναι ιδιο με τπθ φιλου PCMan.
Αγορασα κι εγω λεντ λαμπες για τα κωλοφαναρα του i30 μου τις τοποθετω αναβουν ωραια βιδωνω φαναρια κλεινω πορτ μπαγκαζ και τρωω την κρυαδα...Το λεντοφαναρο "μαμα" του φρενου(3ο στοπ) αναβει κι αυτο λιγο...Κανω 1 μικρη ερευνα και βλεπω οτι πρεπι να αγορασω αντιστασεις και πηρα τις παρακατω και τις τποθετω βασει το σχεδιαγραμμα του Κινεζου αλλα τζιφος...ασε που για 1-2 λεπτα που τις ειχα τοποθετημενες πηγα να τις βγαλω και ζεματαγανε (κι ας ειχαν και ψυκτρες).Τι λετε οτι μπορει να φταιει και να μην μπορω να εχω τις λεντολαμπες και να μην αναβει το στοπ;

Eye30
06-03-10, 02:04
Γεια χαρα κι απο μενα
Σας βρηκα τυχαια προχτες σερφαρονταςγια το προβλημα μου το οποιο ειναι ιδιο με τπθ φιλου PCMan.
Αγορασα κι εγω λεντ λαμπες για τα κωλοφαναρα του i30 μου τις τοποθετω αναβουν ωραια βιδωνω φαναρια κλεινω πορτ μπαγκαζ και τρωω την κρυαδα...Το λεντοφαναρο "μαμα" του φρενου(3ο στοπ) αναβει κι αυτο λιγο...Κανω 1 μικρη ερευνα και βλεπω οτι πρεπι να αγορασω αντιστασεις και πηρα τις παρακατω και τις τποθετω βασει το σχεδιαγραμμα του Κινεζου αλλα τζιφος...ασε που για 1-2 λεπτα που τις ειχα τοποθετημενες πηγα να τις βγαλω και ζεματαγανε (κι ας ειχαν και ψυκτρες).Τι λετε οτι μπορει να φταιει και να μην μπορω να εχω τις λεντολαμπες και να μην αναβει το στοπ;
Ξεχασα να σας δωσω και τα λινκ των λεντ και των αντιστασεων(οπυ δειχνει και το σχεδιαγραμμα συνδεσης):
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2x-1157-RED-36-LED-TURN-SIGNAL-BRAKE-CAR-LIGHTS-BULBS_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2a053a2454QQitemZ 180476322900QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAc cessories
και
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2pcs-6-Ohm-50W-Turn-Signal-LED-Bulbs-Load-Resistors_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2c5367bd27QQi temZ190377868583QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ 5fAccessories

Mr.Linatsa69
08-03-10, 15:49
Και στο δικό μου όταν δοκίμασα led στη πλαφονιέρα κρατάει τάση και μένουν ελάχιστα αναμμένα! (ιSeat ibiza 2010)
Έχω και συναγερμό και κύκλωμα χρονοκαθυστερησης!!! :blush:

Mr.Linatsa69
18-03-10, 19:06
Στο δικό μου έχω 2 λαμπίτσες τύπου w5w και έβαλα led.
Επειδή μου άναβαν ελάχιστα όταν ήταν κλειστές, τοποθέτησα στη μία από τις 2 ,παράλληλα μία αντιστασούλα των 10ΚΩ όπως ανέφερε ένα παιδί παραπάνω.
Τώρα δεν ανάβουν! :wiink:

Όταν όμως ανάψω αυτή με την αντίσταση μόνη της, τότε ανάβει η άλλη ελάχιστα!!! Γιατί το κάνει αυτό? Συνδέονται λογικά κάπως ε?
Διότι όπως έιπα έβαλα στη μία μόνο αντίσταση, και έσβησαν και οι 2!

Τέλος υπάρχει περίπτωση να καταναλώνει ρεύμα γενικά τώρα που είναι συνδεδεμένη η αντίσταση?
4,7 Volt κρατάνε τώρα που είναι σβηστό!

antonis_p
18-03-10, 19:13
ποιός μου είχε πει να του κρατήσω μια λάμπα 230V όταν καεί;