PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση καταλληλότητας τροφοδοτικού.



antonis_p
07-04-09, 22:26
αυτό το τροφοδοτικο pc (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553114&sid=1)
πωλείται τώρα 55 ευρώ.
Βγάζει 33Α στα 12 Volts.
Κάνει άραγε για τους πομποδέκτες μας (που θέλουν μόλις 19Α στα 100W; )
Έχει δοκιμάσει κάποιος τέτοιο τροφοδοτικό σε ρ/ε πομποδέκτη;

HFProject
07-04-09, 22:55
Έχω δοκιμάσει σε πομπό ιδιοκατασκευή βραχέων και ήταν εντάξει.

Δεν το έχω δοκιμάσει σε ρ/ε πομποδέκτη.

pointer
07-04-09, 23:22
Υπόψιν αυτό το τροφοδοτικό είναι από τα αξιόπιστα στο χώρο των υπολογιστών.Τώρα για την χρήση που το θέλεις δεν είμαι ο πλεον κατάλληλος για να σε βοηθήσω,απλά μπορώ να σου πω ότι είναι καλό.Τώρα αν δεν σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία πολύ μπορείς να βρείς και με λιγότερα χρήματα.

jeik
08-04-09, 00:57
αυτό το τροφοδοτικο pc (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553114&sid=1)
πωλείται τώρα 55 ευρώ.
Βγάζει 33Α στα 12 Volts.
Κάνει άραγε για τους πομποδέκτες μας (που θέλουν μόλις 19Α στα 100W; )
Έχει δοκιμάσει κάποιος τέτοιο τροφοδοτικό σε ρ/ε πομποδέκτη;

Γεια σου Αντωνη , εχω αρκετα τροφοδοτικα μεταχειρισμενα απο υπολογιστη , ειναι λιγο ταλαιπωρημενα αλλα υποτιθεται οτι η ταση 12 βολτ και τα 10 Αμπερ που αναφερουν ειναι δεδομενα καθ' ολη την διαρκεια της ζωης τους.Τα δοκιμασα σε λινεαρ VHF 50 βαττ που απαιτουσε 13.8 βολτ/6 Αμπερ , και το αποτελεσμα ηταν η ταση να πεφτει !!!! στα 9,5 βολτ :confused1: , και στα 2 τροφοδοτικα , απο το πρωτο δευτερολεπτο λειτουργιας.Το μονο ελαφρυντικο για την συμπεριφορα των τροφοδοτικων ηταν οτι ειναι παλια και χρησιμοποιημενα , αλλα και στην δικη σου περιπτωση καποια στιγμη ισως να συμβει το ιδιο , δηλ να τα παει καλα για λιγο καιρο και μετα να μην μπορει να σηκωσει σωστη ταση.Ελπιζω να μην κανω λαθος.Υπαρχουν ομως τροφοδοτικα switch , που ειναι εξισου οικονομικα ~ 70 ευρω που ειναι ακριβως για αυτη τη δουλεια και ρυθμιζεις και την ταση εως 15 βολτ , αν χρειαστει.
Αν ο πομποδεκτης σου εχει λειτουργια low , που λογικα θα θελει τα μισα Αμπερ (10Α), αξιζει να δοκιμασεις ενα απλο τροφοδοτικο υπολογιστη 250 βαττ (12 Βολτ/8~10 Α), ετσι τα πετανε απο δω κι απο κει , καπου θα βρεις.