PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικο αυτοκινητου για Laptop



Thanos10
08-04-09, 23:08
Το τροφοδοτικο αυτοκινητου για Laptop μπορει να δωσει μεχρι 22ν με την ρυθμιση του τριμμερ 10κ η ταση παει 19ν και το ρευμα 5Α που μπορει να το ξεπερασει παραμενει σταθερη με η χωρις φορτιο το κοστος του τροφοδοτικου δεν ξεπερνα τα 10 ευρω στην δοκιμη εχω βαλει ψιλα καλωδια θα χρειαστουν με μεγαλυτερη διατομη ειναι μια ευκολη κατασκευη με πολυ καλα αποτελεσματα και με πολυ μικρο κοστος η συχνοτητα λειτουργιας ειναι εξω απο το ακουστικο φασμα o φερριτης εχει διαμετρο 2,5 cm και 30 σπειρες με συρμα 1,5mm.

IOANNIS
09-04-09, 19:46
γεια σου φιλε θανο!!!! πολυ καιρο σκεφτομουνα να φτιαξω ενα τροφοδοτικο αυτοκινητου για το λαπτοπ, αλλα δεν εβρισκα καποιο δοκιμασμενο και ευκολο σχεδιο!!!
να σαι καλα!!! :001_smile:

Thanos10
09-04-09, 20:46
Σ'ευχαριστω φιλε μου Γιαννη το κυκλωματακι δουλευει μια χαρα και με κοστος? τιποτα μονο το τριμμερ να ρυθμισεις στα 19ν.

leosedf
09-04-09, 21:40
Ωραία κατασκευή έψαχνα κι εγώ κάτι τέτοιο.

billtech
10-04-09, 01:15
φιλε να σε ρωτησω κατι?
οταν λες ο φερριτης ειναι 2.5cm που μετρας πρακτικα τον φερριτη?απο το κεντρο μεχρι το κυκλο τον εξω η εκει που ξεκιναει ο φερριτης.
παιδια ισως για εσας να ειναι ευκολα τα πηνια αλλα εγω εχω χαθει με αυτα και προσπαθω να τα καταλαβω.
ποσα μH πρεπει να ειναι το πηνιο που θα κανουμε αν δεν εχουμε τον ιδιο φερριτη τον 2.5cm?
ευχαριστω!!

The Professor
10-04-09, 02:59
Διαμετρος κυκλου λεγεται το ευθυγραμμο τμημα που διερχεται απο το κεντρο του κυκλου και τελειωνει σε δυο σημεια της περιφερειας του.Εχω φτειαξει ενα σχεδιο σου χω σχεδιασει και 2 διαμετρους!!!! η μια διαμετρος ειναι η Δ Κ Δ' και η αλλη ειναι η Ρ Κ Ρ'.Αν εχω κανει λαθος ας με διορθωσετε....

billtech
10-04-09, 10:25
ξερω φιλε μου τι ειναι η διαμετρος του κυκλου.απλα δεν ηξερα αν ειναι ο μεσα κυκλος που μετρησες 2.5cm οπως αυτος που εδειξες εσυ, η ο εξω κυκλος που να περιλαμβανει και τον φερριτη .
ευχαριστω παντως.

dalai
12-04-09, 12:17
θα μπορουσε καποιος να δωσει ετοιμο το τυπομενο se .pdf (μιας πλευρας) για να μην καθομαι να το φτιαχνω στο pc?
tnx

suicida
14-04-09, 18:10
Καλημέρα,

τι τύπο φερρίτη πρέπει να χρησιμοποιήσω? Οταν πήγα να αγοράσω μου είπαν ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το πάχος του, η πυκνώτητα του υλικού και η συχνότητα λειτουργείας (duty cycle κλπ).
Μήπως μπορεί όποιος το έχει φτιάξει να μου πει λεπτομέρειες?

Thanos10
14-04-09, 22:42
Η συχνοτητα ειναι γυρω στα 40ΚΗΖ ο φερριτης ειναι 1,3 cm το παχος και λιγο ποιο μεγαλος να ειναι δεν παιζει και τοσο συμαντικο ρολο βαλε ενα φερριτη περιπου στις διαστασεις αυτες και δοκιμασε εγω για να καταλαβεις εβαλα αυτον το φερριτη που βλεπεις και δουλευει μια χαρα.

billtech
14-04-09, 23:05
πιαδια με τους φερριτες ειναι ενα προβλημα..
δεν μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα. η πυκνοτητα τους εξαρταται ας πουμε απο το παχος? δηλαδη την εσσωτερικη διαμετρο του?

KOKAR
14-04-09, 23:22
αν έχετε κανένα τροφοδοτικό από PC και είναι χαλασμένο η δεν το χρησιμοποιείται
βγάλτε τα πηνία που έχει στην έξοδο του είναι σαν και αυτό που έχει βάλει ο Θάνος

briko
14-04-09, 23:23
πιαδια με τους φερριτες ειναι ενα προβλημα..
δεν μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα. η πυκνοτητα τους εξαρταται ας πουμε απο το παχος? δηλαδη την εσσωτερικη διαμετρο του?

Φερρίτης
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Ο όρος φερρίτης χρησιμοποιείται για να προσδιορίσει διάφορα υλικά ή στερεές φάσεις που περιέχουν σίδηρο:
Για την φάση του φερρίτη στον καθαρό σίδηρο και τα κράματά του (α-Fe και δ-Fe), βλ. φερρίτης (μεταλλουργία).
Για τους κεραμικούς φερρίτες, δηλ. τα οξείδια του τύπου MOFe2O3, όπως Fe3O4, CuFe2O4, BaFe12O19, κ.ά., που χρησιμοποιούνται σε ηλεκτρομαγνητικές εφαρμογές, βλ. φερρίτης (μαγνητισμός).

η πυκνωτητα καθοριζετε απο την ποσοτητα των υλικων που πριεχει το κραμα υλικου

suicida
16-04-09, 14:06
Βρήκα ένα παλιό τροφοδοτικό από PC και έβγαλα το πηνίο που έχει στην έξοδο όπως είπε ο Κώστας (Kokar).
Το συγκεκριμένο πηνίο έχει δύο σύρματα 1mm τυλιγμένα μαζί σε φερίτη πάχους 10mm με εσωτερική διάμετρο 13mm και εξωτερική 24mm.
Κάνει αυτό το πηνίο ή να φτιάξω άλλο?

Thanos10
16-04-09, 17:30
Χρησιμοποιεισε τον φερριτη ο κωστας εχει δικιο αυτο εκανα και εγω και τυλιξε νεο συρμα οπως το αναφερω το τροφοδοτικο δουλευει οπως το βλεπεις και στις φωτο.

billtech
20-04-09, 13:39
φιλε μου θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις σε τι μH ειναι το πηνιο που εκανες?
επειδη εχω ενα φερριτη που δουλευει στα 35KHZ και ξερω και το AL του και θελω να υπολογισω για αυτον το φερριτη το πηνιο.
μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ποσα μH ειναι?
σε ευχαριστω.

antonis_p
20-04-09, 13:44
πάντως το θέμα με τους φερρίτες δεν το έχω πολυ καταλάβει,
αν κάποιος ξέρει καλα
τί είδους φερρίτης κόβει τι
και τι τύλιγμα χρειάζεται,
ας το εξηγήσει,

ευχαριστώ.

Thanos10
20-04-09, 14:06
Το πηνιο εχει 30 σπειρες με συρμα 1,5mm εγω πριν το ανεβασω εκανα πολλες δοκιμες με φερριτες το αποτελεσμα ηταν το ιδιο βαλε ενα φερριτη στις διαστασεις με διαμετρο 2,5 η και 3 εκατοστα και δοκιμασε θα δουλεψει ο φερριτης που εχεις και λες οτι ειναι 35ΚΗΖ πως το ξερεις συνηθως δουλευουν πολυ παραπανω παντος δοκιμασε να δεις τι αποτελεσματα θα εχεις εγω λεω οτι θα δουλεψει πες μας.

billtech
20-04-09, 17:56
Απο το μαγαζι που τον πηρα μου ειχε πει ποιος ειναι και κατεβασα απο την Ferocube το datasheet του.
την διαμετρο που λες ναι κοντα ειναι.απλα ειναι και το παχος του.
γιαυτο σου ειπα να μου πες ποσα μH ειναι για να κανω τις σπειρες σιγα σιγα και να τις μετραω παραλληλα.γιατι δεν εχω εδω αρκετο καλωδιο βερνικομενο.
στο χωριο βλεπεις για διακοπες τωρα και κατι να ασχολουμε ειναι αυτο.
αν ειναι ευκολο κοιταξε το και πες μας.
θα δω και εγω τι θα κανω.

billtech
20-04-09, 22:04
νομιζω πολλες ειναι οι σπειρες φιλε μου...
πρεπει να βγαινει και με 8 σπειρες 1,5mm συρμα.
γιαυτο σου ειπα να μας πεις την αυτεπαγωγη του.
με τον δικο μου φερριτη πρεπει να βγαινει 8σπειρες.
σε παρακαλω αν δεν σου ειναι κοπος μετρα το πηνιο και πες μας.για να ξερουμε.

Thanos10
20-04-09, 22:06
Βασιλη δεν εχω μετρησει το πηνιο για να σου πω απλα βαλε 30 σπειρες πηνιοσυρμα 1,5 mm αυτο ειναι ολο.

Thanos10
20-04-09, 22:08
Θα το μετρησω και θα σου πω.

Thanos10
20-04-09, 22:18
Λοιπον μετρησα το πηνιο με το οργανο μετρησης πηνιων και εδειξε 550μΗ οσο για τις σπειρες τοσες εχω βαλει αν προσεξεις την φωτο θα δεις παντως δοκιμασε.

billtech
20-04-09, 22:38
550μΗ? πολλα δεν ειναι? εμενα με τον φερριτη που εχω με 550μΗ μου βγαινουν 24σπειρες. αλλα θα το κοιταξω παλι.σε ευχαριστω φιλε Θανο.

Thanos10
20-04-09, 22:53
Φιλε Βασιλη υπολογισε και την ακριβεια του οργανου 10% περιπου αν και επαγγελματικο και αυτα χανουν βαλε αυτες τι σπειρες και δοκιμασε δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

billtech
29-04-09, 20:54
αν μπει στη διοδο μια αντιστοιχη 100V 8Α κανει? και η ασφαλεια παει στα 7Α?

Thanos10
29-04-09, 21:06
Η διοδος θα κανει αρκει να γρηγορη τωρα η ασφαλεια βαλε 7Α αφου η διοδος που βαζεις ειναι 8Α ξερεις σε καθε κατασκευη υπολογιζουμε παντα παραπανω απο αυτο που πραγματικα θα χρειαστουμε και σε ταση και σε ενταση ρευματος.

billtech
12-05-09, 21:33
καλησπερα,
εκανα το κυκλωμα και το τελειωσα.
εχει ενα προβλημα ομως στο οποιο θα ηθελα να μου πεις αν στο κανει και εσενα.
ακου λοιπον:
με ταση 19βολτ και με φορτιο 4,4Ω θα επρεπε να τραβαει γυρω στα 4,3Α περιπου σωστα?
ομως οταν βαλω το φορτιο πανω αμεσως μου ριχνει την ταση εισοδου και τραβαει απο το τροφοδοτικο 6,κατι αμπερ.
δοκιμασε να βαλεις ενα φορτιο στη εξοδο και μετρα το ρευμα την ταση στη εξοδο και τι γινεται στη εξοδο.
για να δουμε αν εχουμε καποιο προβλημα. χωρις φορτιο δουλευει καλα.

Thanos10
12-05-09, 22:34
Βασιλη το τροφοδοτικο σου εχει τα αναλογα Α να δωσει γαι αυτο σου πεφτη η ταση πες μου τι τροφοδοτικο εχεις εγω το εχω δοκιμασει με 10Α.

KOKAR
13-05-09, 00:47
καλησπερα,
εκανα το κυκλωμα και το τελειωσα.
εχει ενα προβλημα ομως στο οποιο θα ηθελα να μου πεις αν στο κανει και εσενα.
ακου λοιπον:
με ταση 19βολτ και με φορτιο 4,4Ω θα επρεπε να τραβαει γυρω στα 4,3Α περιπου σωστα?
ομως οταν βαλω το φορτιο πανω αμεσως μου ριχνει την ταση εισοδου και τραβαει απο το τροφοδοτικο 6,κατι αμπερ.
δοκιμασε να βαλεις ενα φορτιο στη εξοδο και μετρα το ρευμα την ταση στη εξοδο και τι γινεται στη εξοδο.
για να δουμε αν εχουμε καποιο προβλημα. χωρις φορτιο δουλευει καλα.


Βασιλη το τροφοδοτικο σου εχει τα αναλογα Α να δωσει γαι αυτο σου πεφτη η ταση πες μου τι τροφοδοτικο εχεις εγω το εχω δοκιμασει με 10Α.


με λίγα λόγια δεν μπορεί τα watt εξόδου να είναι μεγαλύτερα από
τα watt εισόδου, δηλαδή αν εσύ θέλεις 19v Χ 4,3A = 81,7W θα πρέπει
το τροφοδοτικό των 12ν να μπορεί να δώσει παραπάνω υπολογίζοντας
βέβαια και τον βαθμό απόδοσης του κυκλώματος

billtech
13-05-09, 00:50
το τροφοδοτικο που το δοκιμασα ειναι 20Α 0-35βολτ.
οταν εβαλα το φορτιο το βολτομετρο του τροφοδοτικου εδειξε 8,5βολτ και το αμπερομετρο του 6,7Α και βαλε.
δεν κοιταξα καν στη εξοδο τι γινοταν αφου ειδα αυτη τη συμπεριφορα στη εισοδο του.

οταν εβαλες το 10Α τροφοδοτικο που λες ποσα αμπερ τραβηξες απο το τροφοδοτικο σου για να τροφοδοτισεις ενα φορτιο που θελει 5Α 19βολτ?

KOKAR
13-05-09, 01:06
κανε την εξής δοκιμή.
Ρύθμισε το τροφοδοτικό σου στα 19ν βάλε την αντίσταση των 4.4Ωμ στην
έξοδο του και δες τι πτώση τάσης έχει και πες μας
(την δοκιμή θα την κάνεις χωρίς τον DC-DC του Θάνου )

billtech
13-05-09, 01:15
θα το κανω αλλα λογικα δεν θα ριξει την ταση και θα τραβιξει 4,κατι Αμπερ.
θα το κανω αυριο.

billtech
13-05-09, 15:43
λοιπον το δοκιμασα με τον εξης τροπο:
με ταση εισοδου του κυκλωματος 12βολτ και ρευμα εως 10Α και φορτιο στη εξοδο του κυκλωματος 11ωμ ταση εξοδου 18,70βολτ και ρευμα 1,6Α.
αλλα το κακο ειναι οτι για να δωσει 1,6Α στη εξοδο τραβαει απο το τροφοδοτικο 3,5Α!!!
δηλαδη βαθμος αποδοσης 2:1.
αυτο ειναι καλο για το λαπτοπ και το αμαξι?

KOKAR
13-05-09, 16:01
Βρε Βασίλη, βρε παλικάρι μου, εσύ δεν το βρίσκεις λογικό να τραβάει
Παραπάνω αμπέρ στην είσοδο από την έξοδο ?

Υ.Γ
Την δόκιμη όμως που λέγαμε εχθές δεν την έκανες

Nemmesis
13-05-09, 16:24
λοιπον το δοκιμασα με τον εξης τροπο:
με ταση εισοδου του κυκλωματος 12βολτ και ρευμα εως 10Α και φορτιο στη εξοδο του κυκλωματος 11ωμ ταση εξοδου 18,70βολτ και ρευμα 1,6Α.
αλλα το κακο ειναι οτι για να δωσει 1,6Α στη εξοδο τραβαει απο το τροφοδοτικο 3,5Α!!!
δηλαδη βαθμος αποδοσης 2:1.
αυτο ειναι καλο για το λαπτοπ και το αμαξι?

κανεις λαθος δεν εχεις βαθμο αποδοσης 2:1 αλλα...

12 * 3.5 = 42W καταναλωση
18,7 * 1.6 = 29.9W αποδοση

οποτε εχουμε βαθμο αποδοσης καπου στο 72% οπου πιστευω οτι ειναι σχετικα καλα..

billtech
13-05-09, 16:55
δηλαδη εννοεις οτι δεν θα εχουμε προβλημα οταν το βαλουμε να τραβιξει 5Α η 4,7Α αρα απο το αμαξι θα τραβηξει 10Α? ποσο θα αντεξει η μπαταρια του αμαξιου και γεννηκα τα ηλεκτρονικα του οταν για να τροφοδοτισω ενα φορτιο των 4,7Α θα χρειαστω 10Α απο το αμαξι?
ξερω οτι κατι μου διαφευγει αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι.

KOKAR
13-05-09, 18:37
δηλαδη εννοεις οτι δεν θα εχουμε προβλημα οταν το βαλουμε να τραβιξει 5Α η 4,7Α αρα απο το αμαξι θα τραβηξει 10Α? ποσο θα αντεξει η μπαταρια του αμαξιου και γεννηκα τα ηλεκτρονικα του οταν για να τροφοδοτισω ενα φορτιο των 4,7Α θα χρειαστω 10Α απο το αμαξι?
ξερω οτι κατι μου διαφευγει αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι.

όταν το αμάξι είναι εν λειτουργία δεν υπάρχει πρόβλημα

KOKAR
13-05-09, 18:40
φρόντισε όμως να βάλεις χοντρά καλώδια για να μπορούν να διαχειριστούν
το μεγάλο ρεύμα στην είσοδο,δες ακόμα και τα καλώδια που πάνε στον
αναπτήρα σου.Καλό είναι δε να αποφύγεις τον αναπτήρα ....

billtech
13-05-09, 18:47
δηλαδη οταν θα τραβαει 10Α ας πουμε απο το αμαξι και το αμαξι ειναι ξεκινημενο δεν εχει προβλημα?ουτε τα ηλεκτρονικα του συστηματα?
ειναι φυσιολογικο ομως να τραβαει διπλο ρευμα απο αυτο που χρειαζεται το φορτιο?
ρωταω για να καταλαβω γιατι γινεται αυτο.δηλαδη ας πουμε δεν περνει πελτιωση?
βασικα δεν καταλαβαινω το λογω που γινεται αυτο.

KOKAR
13-05-09, 19:32
δηλαδη οταν θα τραβαει 10Α ας πουμε απο το αμαξι και το αμαξι ειναι ξεκινημενο δεν εχει προβλημα?ουτε τα ηλεκτρονικα του συστηματα?
ειναι φυσιολογικο ομως να τραβαει διπλο ρευμα απο αυτο που χρειαζεται το φορτιο?
ρωταω για να καταλαβω γιατι γινεται αυτο.δηλαδη ας πουμε δεν περνει πελτιωση?
βασικα δεν καταλαβαινω το λογω που γινεται αυτο.

ναι είναι λογικό !!!!
π.χ δηλαδή εσύ τραβάς 19 Χ 4,3Α = 81,7W άρα θα πρέπει η συσκευή
να καλύψει την ζήτηση + της απώλειες σε θερμότητα κ.λ.π
τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις?
τώρα στην ερώτηση που κάνεις όσο αφορά την κατανάλωση και στο αν θα
αντέξει το ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου τα 10Α , θα σου απαντησω
και εγώ με μια ερώτηση !
οι ενισχυτές ήχου - sub ( παντόφλες) ξέρεις πόσα αμπέρ τραβάνε ???

KOKAR
13-05-09, 19:33
και για αυτό σου είπα να αποφύγεις να πάρεις τάση από τον αναπτήρα

billtech
13-05-09, 19:47
ωραια...που πρεπει να το συνδεσω για να μην κανει προβλημα?
κατευθειαν στη μπαταρια?η απο καπου αλλου?

α και δεν ξερω ποσο τραβανε οι ενισχυτες αυτοι

KOKAR
13-05-09, 19:52
ωραια...που πρεπει να το συνδεσω για να μην κανει προβλημα?
κατευθειαν στη μπαταρια?η απο καπου αλλου?

α και δεν ξερω ποσο τραβανε οι ενισχυτες αυτοι

α) επειδή τα ρεύματα είναι ΜΕΓΑΛΑ καλό είναι να το κάνει κάποιος που
γνωρίζει για να μην υπάρξουν δυσάρεστες εκπλήξεις

β) για το πόσο τραβάνε οι ενισχυτές θα σου δώσω ένα παράδειγμα
και ΒΓΑΛΕ μόνος σου τα συμπεράσματα σου
το TDA1553 που ειναι 2Χ25W τραβαει peak 4A

billtech
13-05-09, 20:03
τωρα με εκαψες....
εσυ δεν προτινεις καπου να το ενωσω?και εγω και τα αλλα παιδια που ενδιαφερονται γιατι απο οσο ειδα αλλο ενα παιδι ψαχνει κατι τετοιο και του προταθηκε αυτη η κατασκευη.

α και παρεπιπτωντως..για προστασια του λαπτοπ θα βαλω στην εξοδο αυτου του κυκλωματος ενα περιοριστη ρευματος τια 5Α για να μην περασει τιποτα παραπανω πανω στο λαπτοπ.

σε ευχαριστω.

KOKAR
13-05-09, 20:06
φίλε μου δεν σε έκαψα....προσπαθώ να σε προστατέψω αλλά
δεν το κατάλαβες !

διάβασε εδώ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Boost_converter

αποσπασμα
"
Οverview

Power can also come from DC sources such as batteries, solar panels, rectifiers, and DC generators. A process that changes one DC voltage to a different DC voltage is called DC to DC conversion. A boost converter is a DC to DC converter (http://en.wikipedia.org/wiki/DC_to_DC_converter) with an output voltage greater than the source voltage. A boost converter is sometimes called a step-up converter since it “steps up” the source voltage. Since power (P = VI) must be conserved (http://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_conservation_of_energy), the output current is lower than the source current."

billtech
13-05-09, 20:16
καλοπροαιρετα στο ειπα οτι με εκαψες...δεν σε κατηγορησα...σε ευχαριστω κιολας.
εσυ που προτινεις να το συνδεσω?

ευχαριστω και παλι και συγνωμη για τη λαθος φραση μου

KOKAR
13-05-09, 20:37
είναι μεγάλα ρεύματα για αυτο πήγαινε σε κάποιον που κάνει
εγκαταστάσεις ενισχυτών σε αυτοκίνητά

Υ.Γ
κανε μια δοκιμή και δες το laptop πόσα Αμπέρ τραβάει στα 19ν
το κουτί του τροφοδοτικού του laptop μπορεί να γράφει π.χ 5Α αυτό
όμως δεν σημαίνει ότι το laptop τραβάει τόσα αμπέρ

billtech
13-05-09, 20:45
αυτο θα κανω...
στο λαπτοπ τα 4,7Α που γραφει ειναι σε περιπτωση που φορτιζει την μπαταρια και αυτη ειναι τελειως αδεια.
αλλιως δεν τραβαει τοσο ρευμα απο οσο ξερω.

KOKAR
13-05-09, 20:49
άρα όταν το έχεις μέσα στο αμάξι μπορείς να βγάζεις τελείως την
μπαταρία του laptop ελαττώνοντας έτσι και το ρεύμα που θα τραβάς στην
είσοδο
κανε μια δοκιμή χωρίς μπαταρία και μέτρα το laptop πόσα αμπέρ τραβάει σε
λειτουργία

KOKAR
16-05-09, 09:57
έκανα μια αλλαγή στο σχέδιο του Θάνου σχετικά με τον DC-DC converter
τα σημεία που έκανα αλλαγή είναι 3, η πρώτη είναι ότι χρησιμοποίησα
την δυνατότητα του UC3843 για current sense και η δεύτερη είναι άλλαξα
το δικτύωμα για το FB για να έχω μεγαλύτερο εύρος στην ρύθμιση της τάσεως
εξόδου για να μπορεί να προσαρμοστεί σε περισσότερα laptop
η τρίτη είναι η συχνότητα λειτουργίας που την ανέβασα παραπάνω
παρακάτω είναι απόσπασμα από το PDF του UC3843 που αφορα το
current sense και τον υπολογισμό αυτού
με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και πλήρες το σχηματικό καθώς
και μετρήσεις.Η κατασκευή βασίστηκε εξ ολοκλήρου σε υλικά από
παλιά τροφοδοτικά PC εκτός των 2 ηλεκτρολυτικών εξόδου που είναι στα 35ν
μερικές φώτο τώρα

KOKAR
16-05-09, 09:58
και μερικές ακόμα...

JimKarvo
30-04-10, 12:44
Μπορώ να ρωτήσω κάτι?


o φερριτης εχει διαμετρο 2,5 cm και 30 σπειρες με συρμα 1,5mm.

Δηλαδή πως το ζητάω? πήγα στον φανό σήμερα, και δεν ήξερε κάτι έτοιμο να μου δώσει.. άρα το φτιάχνω μόνος μου.. μπορεί να μου πει κάποιος το πως?

JimKarvo
05-05-10, 19:37
τον Φερρίτη, οκ, τον έφτιαξα...
Αλλά έχω το εξής πρόβλημα..

Έφτιαξα το κύκλωμα.. και εν κενό (χωρίς φορτίο) πέρνω περίπου 19.5V.. Έβαλα μερικά λεντάκια για να δω αν δουλεύει σωστά, και παρατηρώ το εξής..
Τα λεντ φωτίζουν κανονικά.. αλλά όταν κοιτάω την τάση, στην κλίμακα "20DC" παίρνω τιμές κοντά στο 19 (οι οποίες αλλάζουν ανα δευτερολέπτο) και στην κλίμακα "600DC" παίρνω τιμές κοντά στα 250 (οι οποίες, πάλι, αλλάζουν ανα δευτερολέπτο)...

Είναι λογικό κάτι τέτοιο?

PS: όταν το συνδέω στα 12V, ακούω ένα μικρό σφύριγμα, πολύ ελαφρά.. φαντάζομαι ότι είναι ο Φερρίτης..

JimKarvo
05-05-10, 21:47
Και εδώ είναι το βιντεο για όποιον δεν καταλαβαίνει τι λέω.. (http://yfrog.com/jmmov00836z)

JimKarvo
06-05-10, 12:14
Κανείς? :(

Thanos10
06-05-10, 16:40
Εχεις κανει ενα λαθος το πηνιο το εχεις βαλει μακρυα θελει να ειναι συνδεδεμενο κοντα στα υλικα του κυκλωματος.

JimKarvo
06-05-10, 17:01
Δηλαδή? πρέπει να είναι κοντά, σε ποιο υλικό? λόγο μαγνητικού πεδίου?

Το έκανα έτσι, για να μην κόβω ότι είχε περισσέψει από το τύλιγμα πριν το βάλω σε πλακέτα..

JimKarvo
07-05-10, 21:31
Το έβαλα κοντά στο κύκλωμα.. καμία η διαφορά όμως!
Όταν δεν έχει φορτίο, όλα καλά και όλα ωραία.. όταν συνδεω το λαπτοπ, και ακούγεται ο φερρίτης, τότε έχω πρόβλημα.. η τάση πάει πολύ υψηλά.. και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάτι τέτοιο είναι λογικό ή αν όχι.. :S

Takiss
05-09-11, 00:23
KOKAR την εργασία που έχεις κάνει πάνo στο dc/dc και ειχες πει ότι θα την δημοσιεύσει γίνετε να την ανεβάσει τώρα.
Υ.Γ. Καταλαβαίνω είναι και παλιό το θέμα: