PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΛΑΒΗ ΤHΣ ΔΕΗ



maria4kats
09-04-09, 23:38
Θέλω λίγη βοήθεια-
Πρόσφατα μας ενημέρωσε η ΔΕΗ ότι υπήρχε πρόβλημα στον δέκτη σήματος μας,δηλαδή ήταν στάσιμος και ο μετρητής κατέγραφε την ημερήσια κατανάλωση στον απαριθμητή του μειωμένου τιμολογίου.
Δεν έχω ιδέα αν αυτή είναι μια συνηθισμένη βλάβη- μας ενημέρωσαν μόλις τώρα και εφόσον πέρασαν 4 χρόνια από τότε που αρχισε το πρόβλημα!!

Nemmesis
09-04-09, 23:39
οχ.... μην σας βαλουν να πληρωνεται τπτ τρελα τωρα... :001_unsure:

maria4kats
09-04-09, 23:44
Και βέβαια θέλουν να πληρώσουμε 850 ευρώ από τον 5/2005 μέχρι και σήμερα!!!Και από ότι μου είπαν,είχαν εντοπίσει την βλάβη και πριν αλλα δεν έγινε τίποτα.Πρέπει να φωνάζουμε για να βρούμε το δίκιο μας?Εγω καλά καλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτή η βλάβη.

maria4kats
10-04-09, 00:14
Και που να τρέχεις να βρεις το δίκιο σου-απλά πρέπει να ελέγχουμε τους λογαριασμούς μας και τον μετρητή μας γιατί λάθη γίνονται και στην τελική,εμείς θα τα πληρώσουμε.

xifis
10-04-09, 00:20
κατσε η δεη τι θελει να της πληρωσετε?διαφυγοντα κερδη ξερω γω?
ο μετρητης της δεη δεν ειναι ιδιοκτησια της αρα κ δικο της θεμα αν δουλευει η οχι?για ρωτα τα αυτα..

nikkos
10-04-09, 01:04
ο συνήγορος του πολίτη μπορεί να επέμβει και να βοηθήσει ή είναι μόνο για διαφωνίες με υπηρεσίες του Δημοσίου?

gsmaster
10-04-09, 02:24
Και βέβαια θέλουν να πληρώσουμε 850 ευρώ από τον 5/2005 μέχρι και σήμερα!!!Και από ότι μου είπαν,είχαν εντοπίσει την βλάβη και πριν αλλα δεν έγινε τίποτα.Πρέπει να φωνάζουμε για να βρούμε το δίκιο μας?Εγω καλά καλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτή η βλάβη.

ο μετρητής είναι ιδιοκτησία της ΔΕΗ --> Αρα δεν σε ενδιαφέρει αν δουλεύει σωστά κάτι που δεν σου ανήκει. Εξάλλου δεν μπορείς και να το ελέγξεις αν δουλεύει σωστά, ή να το επισκευάσεις χωρίς την άδεια της ΔΕΗ.

Είχαν εντοπίσει την βλάβη --> ... και δεν το φτιάξανε έγκαιρα. Η βλάβη είχε ως αποτέλεσμα να ζημιώνεται η ΔΕΗ απο λάθος μέτρηση. Δεν γίνεται να σου ζητάει τώρα να πληρώσεις διαφυγόντα κέρδη, γιατί η ΔΕΗ δεν φρόντισε έγκαιρα για την επισκευή του μετρητή.


Εγώ δεν θα πλήρωνα με τίποτα, και σου προτείνω το ίδιο

lynx
10-04-09, 03:16
πως την λενε αυτην την εταιρια που ειναι ανταγωνιστρια της ΔΕΗ? :glare:

stom
10-04-09, 09:09
Αν δεν πληρωσεις θα βρεθεις χωρις ρευμα και ειναι ενα θεματακι..
Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι εφοσον ο μετρητης του ημερισιου δεν εγγραφε τιποτε γιατι τους πηρε 4 χρονια να το παρουν χαμπαρι.
Ακομα και απο ενα ψυγειο, θα επρεπε το ημερησιο ρολοι να εγραφε κατι στο τετραμηνο που μετραει η δεη, και το προβλημα να λυθει τοτε..ΟΧΙ τωρα.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παζαρεψεις την ποσοτητα του ημερησιου.
Το νυχτερινο ειναι ενεργο 8 ωρες καθε μερα. Εαν δεν βαλει κανεις φορτια να δουλευουν μονο τοτε (θερμοσιφωνο, πλυντηρια κλπ) τοτε το 1/4 της καταναλωσης (σε KWh) συμβαινει κατα τη νυχτερινη λειτουργια.
Με λιγη προσπαθεια ομως μπορει αυτη η καταναλωση να φτασει να ειναι μεχρι και το 50% της συνολικης.
Παντως 850 ευρω για ρευμα για 4 χρονια δεν ειναι κανα τρελο ποσό...48 μηνες ερχεται μολις στα 18 ευρω το μηνα. Λογικο ακουγεται, ασε που το πληρωνεις 4 χρονια μετα.
(εκτος αν μιλαμε για καμμια γκαρσονιερα...)
Παζαρεψε το ποσο, να το ριξουν ας πουμε στα 600 ευρω, και ζητα να στο κανουν και σε τρεις δοσεις στους επομενους λογαριασμους.
Επι της αρχης ειναι ευκολο να αποδειχθει οτι χρωστας κατι. Το πόσο ειναι το θεμα σου.

maria4kats
10-04-09, 10:00
Μου είπαν οτι η βλαβη ειναι στον δέκτη σήματος (Τ.Α.Σ.) ,οτι ηταν στασιμος και κατεγραφε την ημερήσια κατανάλωση στον απαριθμητή του μειωμένου τιμολογίου.Μου λένε δηλαδή ότι δεν ήταν πρόβλημα μετρητή.

Σύμφωνα με τους γενικούς όρους που όλοι έχουμε υπογράψει ότι μας έχουν γνωστοποιηθεί και τους αποδεχόμαστε,μια βλάβη εκτός μετρητή έχει πενταετή παραγραφή και άρα πρέπει να πληρώσω.Αν ήταν στασιμότητα του μετρητή,θα έπρεπε να γίνει αναθεώρηση των λογαριασμών μου το πολύ για 8 μήνες.Μεγάλη διαφορά!Και να φανταστείτε ότι όταν τους ζήτησα τους γενικούς όρους μου είπαν να κάνω αίτηση γιατί είναι ένα βιβλίο ολόκληρο.Μου αρέσει που υπογράφουμε ότι μας έχουν γνωστοποιηθεί κιόλας.

Το ιδιαίτερο της υπόθεσης μου είναι ότι οι καταμετρητές είχαν παρατηρήσει την κατάσταση αυτή-δηλαδή το ότι το ημερήσιο ρεύμα δεν καταγράφει τίποτα- αλλά δεν έγινε καμια ενέργεια διόρθωσης στο παρελθόν μέχρι σήμερα,4 χρόνια μετά.

Εχω μιλήσει με την προιστάμενη που δεν κάνει λόγο για έκπτωση μόνο για διακανονισμό.Γενικά τους έχω ζητήσει χαρτιά αλλά μου έχουν πει θα μου απαντήσουν με επιστολές γιατί τα υπηρεσιακά χαρτιά δεν γνωστοποιούνται σε εμάς.Αρα περιμένω να μου πουν την αλήθεια?να μου δώσουν την πραγματική εικόνα για μια βλάβη που ήταν υπέυθυνοι να την εντοπίσουν και να την διορθώσουν χρόνια πριν?

Ανίσχυρος ο κοινός θνητός απένταντι στο μονοπώλιο του Δημοσίου.

Δεν με ενοχλεί να πληρώσω την βλάβη.Με ενοχλεί ότι μουτ ο ζητούν μετά από 4 χρόνια και δεν αναγνωρίζουν την υποχρέωση τους να διορθώσουν την βλάβη εγκαίρως. Συν ότι δεν μπορώ να ελέγξω όσα μου λένε.

Εχω πάει στον Συνήγορο του Πολίτη.Θα πάω και στον Συνήγορο του Κατανάλωτη.Εχω ζητήσει κάποια αποδεικτικά έγγραφα,να δω τι θα μου δώσουν.Βέβαια με την ΔΕΗ θα πρέπει να κάνω διακανονισμό, δεν έχω άλλη επιλογή.

Δεν είναι δική μας ευθύνη ο έλεγχος της παροχής άλλα καλούμαστε να πληρώσουμε τα λάθη τους.

nikkos
10-04-09, 17:11
μη το αφήσεις έτσι....ρώτα δικηγόρο...

maria4kats
10-04-09, 22:39
Ρώτησα δικηγόρο αλλα δεν μπορεί να μου πει τι έκβαση θα έχει η υπόθεση.Αν σκεφτούμε ότι οι γενικοί όροι είναι ένας τόμος ......

Σκέφτομαι να πάω στην Διευθυντή να δω τι θα μου πει.

Ξέρει κανείς να μου πει:
Στην περίπτωση μου υπάρχει ελαττωματικό Τ.Α.Σ. και ο μετρητής καταγράφει μόνο νυχτερινό. Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει το Τ.Α.Σ. μια χαρά και ο μετρητής να παραμένει στάσιμος?
Γιατί στην πρώτη περίπτωση αναθεωρούνται οι λογαριασμοί μου μέχρι πέντε χρόνια ενω στην δεύτερη 4-8 μήνες!Δεν είναι περίεργο?

xifis
10-04-09, 23:31
πηγαινε στον διευθυντη να μιλησεις,γιατι οι υφισταμενοι εντολες εκτελουν και χειροτερα μπλεκουν την κατασταση.

επιμενω κ ξαναλεω οτι εφοσον τα μπλιμπλικια (μετρητες τας τους κλπ) ειναι της δεη,ειναι εντελως παραλογο να καλειται ο πελατης να πληρωσει τα υποτιθεμενα καμενα.αποκλειεται να υπαρχει τετοιος ορος στις "γενικες οδηγιες" που λετε,κ αν υπαρχει ειναι καταχρηστικος.κ στη τελικη,με τη λογικη του παραλογου που εφαρμοζεται εδω,πες οτι εισαι ενας παραραξενος που μολις φεξει βγαζεις ολες τις συσκευες απτη μπριζα.ετσι γουσταρω κυριοι,αποδειξτε μου το αντιθετο!μπορουν να δουν τι κανεις σπιτι σου?

καλα ξεμπερδεματα κ μην υποχωρησεις,ελπιζω να βρεις το δικιο σου.

maria4kats
11-04-09, 00:02
Ευχαριστώ, μακάρι να το βρω αλλα απο ότι βλέπω η διαπραγματευτική μου δύναμη είναι περιορισμένη αφού προσπαθώ να βρω το δίκιο μου με στοιχεία που θα μου δώσουν οι ιδιοι(και αν).Εδώ χρειάζονται τα κανάλια.

Μου έδειξαν ένα κομμάτι απο τους γενικούς όρους που έλεγε ότι οι βλάβες εκτός μετρητή έχουν πενταετή παραγραφή.Δεν με αφησαν όμως να το πάρω,μου είπαν να κάνω αίτηση για να μου απαντήσουν με επιστολή.

Πως γίνεται να προσπαθούν να με πείσουν ότι το να τους πάρει 4 χρόνια να διορθώσουν μια βλάβη είναι φυσιολογικό?και που ξέρω εγώ τώρα ότι κατέγραφε και σωστά το νυχτερινό αφού είχε βλάβη?με την προσαύξηση θεωρώ τον λογαριασμό μου φουσκομένο.

Αρα δύσκολα θα βρω το δίκιο μου.Σκέψου ότι σύμφωνα με αυτά που λένε,αν έχει πρόβλημα ο μετρητής,αναθεωρείς 4 μήνες πίσω.Αν έχει πρόβλημα κατι άλλο εκτός μετρητή,αναθεωρείς μέχρι τα 5 χρόνια.Δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο.

nikkos
11-04-09, 00:06
Εγω δε μπορώ να καταλάβω ποιο δικαστήριο θα δεχτεί ότι εμείς σαν καταναλωτές είμαστε και υπεύθυνοι για τον έλεγχο καλής λειτουργίας των μετρητών....αφού ούτε η ίδια η ΔΕΗ δε μπορεί να εντοπίσει ελλαττωματικό υλικό, πως εμείς σαν αδαείς πολίτες θα καταλάβουμε ότι υπάρχει πρόβλημα??????

Στο κάτω κάτω, παίξτο τρελός...ναι....πες τους να σου αποδείξουν ότι εσύ κατανάλωνες ρεύμα κατά τη διάρκεια της μέρας....πες τους ότι μόνο το βράδυ πας σπίτι και κάνεις δουλειές (φασίνα,μαγειρέματα κτλ κτλ...)

maria4kats
11-04-09, 00:38
Βλέπουν ότι στους λογαριασμούς πριν την βλάβη είχες ημερήσια κατανάλωση.Και μετά διόρθωσαν την βλάβη και μου έστειλαν επιστολή τρεις μήνες μετά.

Εδώ αν το άφηναν άλλο ένα έτος η απαίτηση θα είχε παραγραφεί-τυχαίο μου είπαν.

Ξερει κανείς να μου πει αν το Τ.Α.Σ.λειτουργούσε καλά και έδινε το σωστό σήμα, ο μετρήτής θα μπορούσε να ήταν στάσιμος για κάποιο άλλο λόγο?είναι ανεξάρτητα αυτά τα συστήματα (η λειτουργία τους)?αν ξέρει κάποιος γιατί εγω δεν ξέρω τίποτα.

lastid
11-04-09, 00:59
Συγγνώμη αλλά κάτι πρέπει να μου διέφυγε και δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: Ta 850 Ευρώ είναι εκτίμησή τους από άλλους λογαριασμούς σου ή προκύπτουν ακριβώς από τις ενδείξεις???? Διότι αν κατάλαβα καλά η μόνη ένδειξη που έχουν είναι το σύνολο ημερήσιων+νυχτερινών κιλοβατώρων όπως το κατέγραψε το νυχτερινό, άρα δεν μπορεί να γίνει ακριβής υπολογισμός του ημερήσιου.
Εαν είναι εκτίμηση, έχεις το δικαίωμα να πατήσεις πόδι ακριβώς εκεί: Δεν μπορούν να σε χρεώνουν όσο θέλουν, ούτε μία κιλοβατώρα παραπάνω από όσο πραγματικά έκαψες. Και εαν κάποιος πρέπει να ζημιωθεί από μία εκτίμηση, πρέπει να ζημιωθεί ο υπαίτιος, δηλαδή η ΔΕΗ.
Εξάλλου όταν κάποιος αμελεί ή παρανομεί, ο νόμος φροντίζει να τον "τιμωρήσει" αναγκάζοντάς τον να πληρώσει, προκειμένου να σωφρονιστεί. Αυτό συμβαίνει άπειρες φορές για τον πολίτη. Γιατί όχι για τη ΔΕΗ?
Νομίζω είναι απλό.

WIZARD
11-04-09, 01:54
maria4kats (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38153)
Μην το αφησεις ,ετσι....
Για κοροιδα ψαχνουν αυτοι ....

maria4kats
11-04-09, 09:59
Τα 850 είναι εκτίμηση.Εχουν πάρει το δίμηνο Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου (μετά την διόρθωση) και έχουν δει την αναλογία ημερήσιου-νυχτερινού.Δύσκολο να βρεθεί κάτι αντικειμενικό.Αλλο ρεύμα έκαιγα το 2005,άλλο τώρα.Μου είπαν ότι μπορούμε να πάρουμε και ένα εξάμηνο μέσα στο 2009 αν με συμφέρει.Αρα δεν υπάρχει αντικειμενική εκτίμηση πέρα απο το πραγματικό,που δεν υπάρχει.

Πάω με επιχειρήματα αλλά στην πραγματικότητα έπρεπε να πάω και να φωνάζω και να απειλώ για να βρω το δικιο μου και αν.

Να έρθει κάποιος να μου πει έχεις μια βλάβη και πλήρωσε 8 μήνες,άντε 1 χρόνο πίσω το καταλαβαίνω.Το 4 χρόνια όμως είναι ανευθυνότητα.Αν η συγκεκριμένη περίπτωση είχε τύχει σε κάποιον που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα, ο υπάλληλος θα είχε απολυθεί.Εγώ όχι μόνο καλούμαι να πληρώσω από την αρχή της βλάβης το 2005, αλλά αν δεν τους το πω εγώ να γίνει διαφορετικά,ο διακανονισμός θα είναι έντοκος!Ολα υπέρ μου.

Ουσιαστικά ψάχνω να βρω το δίκιο μου απο μια υπηρεσία που την πήρε 4 χρόνια να διορθώσει μια βλάβη,που είχε εντοπίσει πολλές φορές νωρίτερα, και που με ενημέρωσε ένα χρόνο πριν την παραγραφή της,που δεν μου κάνει μείωση λόγω της καθυστέρησης αυτής, που αναγάγει την κατανάλωση μου βάσει το δίμηνο Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου για κατανάλωση 4 χρονών, και που αν η βλάβη ήταν στον μετρητή(που να το ξέρω εγώ) θα πλήρωνα το 20% απο αυτά που πρέπει να πληρώσω τώρα.Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι τα στοιχεία που θα έχω,και αν,υπέρ μου θα μου τα δώσουν οι ίδιοι.Και το δικαιωμα τους να μου στείλουν την επιστολή την άντλησαν απο το μικρό αυτό άρθρο απο την εγκυκλοπαίδεια των γενικών όρων,μου "γνωστοποιήθηκαν" και αποδέχτηκα στην σύμβαση που έχω υπογράψει στην αρχή.

JIM_6146B
11-04-09, 11:14
Αφού υπάρχει στα μικρά γράμματα ξέχνα το ....

επίσης

1) μπορείς να αποδείξεις οτι στα τόσα χρόνια που χρεωνόσουν νυχτερινό δεν σιωπούσες εν γνώση σου και για όφελος σου ???

2) Άντε η ΔΕΗ αδιαφόρησε εσύ μπορείς να αποδείξεις οτι δεν αδιαφόρησες και δεν είδες τον λογαριασμό σου ποτέ έστω και απο περιέργεια ???

3) έχεις αίτημα βλάβης για το νυχτερινό σου πριν χρόνια ώστε να ρίξεις την ευθύνη στην ΔΕΗ οτι αδαφόρησε ??

4) Το νυχτερινό στον πίνακα του σπιτιού με κάποια λυχνία ή ρελε φαίνεται οτι έρχεται μπορείς να αποδείξεις οτι δεν το πρόσεξες ???

5) μπορείς να αποδείξεις οτι η κατανάλωση σου όντως ήταν μέσα στο νυχτερινό τιμολόγιο άσχετα αν ήταν χαλασμέος ο εξοπλισμός της δεη ??


δεν το ρωτάω εγώ αλλά σίγουρα το δικαστήριο .....

Εχεις υπολογίσει αμοιβή δικηγόρου κ.λ.π.

Φιλικά .

maria4kats
11-04-09, 12:14
Οι εκκαθαριστικοί μου λογαριασμοί δεν ήταν ποτέ χαμηλοί.Φαντάσου ότι ένας εκκαθαριστικός μου απο 25/1/2007 - 25/5/2007 ήταν 146€.Δεν θεωρούσα ποτέ ότι πλήρωνα λίγο στην ΔΕΗ (συγκριτικά με γνωστούς μου).

Το πρόβλημα φαινόταν στον εκκαθαριστικό μόνο, στους δυο κωδικούς(απο οτι εμαθα) κ10 για ημερησιο και μ12 για νυχτερινό.Τώρα έμαθα τι σημαίνουν οι κωδικοί.

Δεν εχω πάει ποτε στο ρολοι μου.Λάθος μου.

Το αίτημα βλάβης τι εννοείς,να ζητήσω εγώ να έρθουν να φτιάξουν την βλάβη?δεν ήξερα οτι υπήρχε.Αυτοι μου έιπαν οτι οι καταμετρητες το ειχαν εντοπισει.

Το μόνο σημείο είναι αν ήξερα τι σημαίνει κ10 και μ12.Αλλα το πρόβλημα δεν ήταν μονο στο δικό μου διαμερισμα αλλα σε όλους όσους έχουν νυχτερινό,δηλαδή αλλους τρεις.Ολοι μας καναμε το ιδιο λάθος και σιωπήσαμε?

Ισως ο δικηγόρος θα πρεπει αν μπει ομαδικά,απο όλους μας.Απλα οι άλλοι έχουν πρόστιμα κοντά στα 250,450,550 ευρώ.Εγώ έχω το πιο μεγάλο.Εχω πάει στον Συνήγορο του Πολίτη ήδη,αν δεν βρω το δίκιο μου θα δω τι θα κάνω.

Είναι δική μου ευθύνη ο έλεγχος των εγκαταστάσεων?Εγω καταλαβαίνω ότι βλάβες υπάρχουν,το γιατί τους πήρε 4 χρόνια να το διορθώσουν είναι το πρόβλημα μου.Και γιατί μια βλάβη στον μετρητή έχει εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση στο τι διαφυγοντα κερδη θα διεκδικησουν.Πέρα απο το γεγονός ότι ξαφνικά έχω γίνει συνυπεύθυνη για την δουλεια που πληρωνονται με το παγιο μου να κανουν.

JIM_6146B
11-04-09, 12:26
Iσως ο δικηγόρος θα πρεπει αν μπει ομαδικά,απο όλους μας.Απλα οι άλλοι έχουν πρόστιμα κοντά στα 250,450,550 ευρώ.Εγώ έχω το πιο μεγάλο.Εχω πάει στον Συνήγορο του Πολίτη ήδη,αν δεν βρω το δίκιο μου θα δω τι θα κάνω.




Προς θεού εγώ δεν λεώ οτι φταίει ο καταναλωτής ... αλλά ολες οι Δημόσιες υπηρεσίες οταν πάει δικαστικά ο πολίτης προσπαθούν να τον κατηγορήσουν πάντα ...κ.λ.π.

Η έκβαση της υπόθεσης είναι ενδιαφέρον και μας αφορά όλους τους καταναλωτές ...

Είμαι περίεργος να δώ πώς θα πάει η υπόθεση και ειδικά είμαι περίεργος τι θα κάνει ο Συνήγορο του Πολίτη ...........

Θα περιμένω την συνέχεια με ενδιαφέρον ....

Εχω και εγώ νυχτερινό αλλά με ένδειξη στον πίνακα όταν έρχεται .
Εδώ και ενα χρόνο βρήκα και μια διαφορά σε ώρες που την έδωσα για βλάβη και την διόρθωσαν .

Τώρα το δικό σου πρόβλημα μπορεί να το έχουν και άλλοι καταναλωτές νυχτερινού ......που δεν το έχουν καταλάβει.
Πιστεύω οτι είναι και άλλοι γιατι εσύ έιχες πρόσβαση στο φορουμ και μας το είπες οι άλλοι που δεν έχουν τέτοιες προσβάσεις κοινοποίησης του προβλήματος τους ????

Φιλικά πάντα

kouzos
11-04-09, 12:43
Για να μην χανόμαστε θα σας πω τη γίνετε ακριβός μιας και εργάζομαι στην ΔΕΗ
Ο μετρητής δέχεται έναν παλμό από το κέντρο ελέγχου κατανομής και αλλάζει κατάσταση από το νυχτερινό στο ημερήσιο τιμολόγιο σε αυτήν την περίπτωση ο μηχανισμός αλλαγής κόλλησε για κάποιο λόγω .
Στο νυχτερινό τιμολόγιο το οποίο όμως έχει και ποιο αργό βήμα καταγραφής επομένως κατέγραψε και λιγότερες KWATH .
Άρα καλά κάνει η ΔΕΗ και χρεώνει κατά εκτίμηση ( και με βεβαιότητα λιγότερα από όσα καταναλώθηκαν)
Τώρα για το θέμα του ελέγχου καταμέτρησης δυστυχώς ανήκετε πιθανών σε μια περιοχή όπου βασιλεύει η ιδιωτική πρωτοβουλία μιας και της καταμετρήσεις της κάνουν ιδιωτικά συνεργεία και μάλλον και αλλοδαποί ….
Οι οποίοι είχαν υποχρέωση να ενημερώσουν για την βλάβη και δεν το έκαναν (σίγουρα) μέχρι που το σύστημα της μηχανοργάνωσης έδωσε σφάλμα καταγραφής ( μι λογικό) το οποίο εμφανίζεται από κάποιες KWATH και μετά …
Για το θέμα του βιβλίου των γενικών όρων που υπογράφτηκε ευθύνη μι ενημέρωσης έχει ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης ( ένας λόγος που ζητά η ΔΕΗ σχέδιο κάθε 10 χρόνια είναι και αυτός) ..
Γνώμη μου είναι να μιλήσει με των διευθυντή του πρακτορείου σας σε ήπιο τόνο αλλά με πάθος για μια καλύτερη αντιμετώπιση μιας που έχει κάποια μικρά περιθώρια και όχι να προσφύγετε στα δικαστήρια μια που τα έξοδα είναι πολλά και άγνοια νόμου και ρυθμίσεων του δεν επιτρέπονται (ακόμα και για το πασιφανές )
Κουράγιο και περσότερος προβληματισμό μαζί με λιγότερο ωχαδερφισμός για τα πράγματα που μας συμβαίνουν …..

maria4kats
11-04-09, 13:09
Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις.
Θα πάω στον Διευθυντή,αυτό το έχω αποφασίσει.

Μπαίνουμε όμως στην διαδικασία να αμφισβητούμε το δεδομένο και να ελέγχουμε αν είναι σωστό αυτό που μας λένε και πληρώνουμε.Εχει ο κάθε ένας απο εμάς τις γνώσεις που χρειάζονται για αυτό?Το πρόβλημα έρχεται σε εμάς.Τι να εξηγήσω για το πρόστιμο στην γιαγιά στο ισόγειο?

Painter
11-04-09, 13:30
Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι απο τα παρακάτω:
Να βρείς (λέμε τώρα...) τους παλιούς λογαριασμούς σου να δείς απο πότε άρχισε το πρόβλημα.
Να δείς σε λογαρισμό -πρίν απο την διόρθωση της βλάβης- τον αριθμό του μετρητή ("ρολογιού") και να πάς στο ρολόϊ ναδείς άν είναι ο ίδιος.
Υπάρχει περίπτωση η βλάβη να ήταν στο ρολόϊ και να το άλλαξαν, σε αυτή τήν περίπτωση δέν θα υσχύει ο ισχυρισμός τους πως φταίει το ΤΑΣ.
Κοντά στον αριθμό του μετρητή έχει και το έτος κατασκευής του μετρητή.
Βρίσκω παράλογο να θεωρείται το ΤΑΣ κάτι ξεχωριστό, το λογικό είναι πως το σύνολο ΤΑΣ+ρολόϊ=Μετρητής.
Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα το είχαν και άλλοι τρείς στον πολυκατοικία κάτι που σημαίνει πως το πρόβλημα δέν το είχε το ΤΑΣ αλλά το σήμα μεταγωγής
του μετρητή δέν έφτανε με επαρκές πλάτος (ένταση) μέχρι το/τα ΤΑΣ.
Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα δέν βρίσκεται κάν στον εξοπλισμό σου αλλα στην υποδομή της ΔΕΗ.
Στο σπίτι μου έχουμε τρία ρολόγια -τα δύο με νυχτερινό- το κάθε ένα απο τα δύο με νυχτερινό έχει το δικό του ΤΑΣ (ίσως επειδή το ένα είναι με την παλιά κατηγορία νυχτερινού).
Σε κάθε ρολόϊ αλλα και σε κάθε ΤΑΣ γράφει μέσα "ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΔΕΗ".

Καλή τύχη..

lastid
11-04-09, 14:18
Παρ' όλο που συμφωνώ με τον κoyzos (και τον jim) σε γενικές γραμμές, έχω να παρατηρήσω τα εξής:
- Η ευθύνη για την ανευθυνότητα των αλλοδαπών είναι της ΔΕΗ και δεν πρέπει να μετατίθεται στους καταναλωτές όταν προκύπτει πρόβλημα από αυτή. Αν οι καταναλωτές πληρώσουν έντοκα, η ΔΕΗ θα έχει μηδενική ζημία ενώ εκείνοι όχι.
- "Σε ήπιο τόνο αλλά με πάθος" ... νά μία φράση που μου άρεσε πολύ. Συμφωνώ - αλλά και πόσο δύσκολο είναι!
- Υποτίθεται ότι η ΔΕΗ χρεώνει με την εκτίμησή της λιγότερα απ' όσα καταναλώθηκαν (με βεβαιότητα κιόλας). Όπως υποτίθεται ότι οι μετρήσεις ήταν ακριβείς... Πιστεύω ότι η εμπιστοσύνη προς τη ΔΕΗ πλέον παύει να είναι αυτονόητη. Έλεγχος, έλεγχος, έλεγχος.
- Οι συμβάσεις που συντάσσονται μονομερώς και υπογράφονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, όσο και αν προσπαθούν να είναι δίκαιες δεν τα καταφέρνουν για προφανείς λόγους. Περιπτώσεις σαν και αυτή είναι μοναδικές ευκαιρίες για αναθεώρηση τυχόν ατελειών και αδικιών τους. Δυστυχώς αυτό γίνεται (νομίζω) μόνο μέσω της δικαστικής οδού. Ο νομοθέτης πρέπει να λύσει το πρόβλημα της έλλειψης διορθωτικών μηχανισμών οι οποίοι θα περιγράφουν συστηματικές μεθόδους αναθεωρήσεων των κοινωνικών συμβάσεων ΧΩΡΙΣ να θεωρούν a priori ότι αυτές είναι τέλειες και ΧΩΡΙΣ να στηρίζονται σε πολίτες που αποφασίζουν να τα παίξουν όλα για όλα μήπως και βρουν το δίκιο τους, δηλαδή σπάνια.
Με λίγα λόγια, Μαρία, ή προσπαθείς να τα βρείς με το διευθυντή ή ξεκινάς φασαρία με τελικό στάδιο τα δικαστήρια, προσπαθώντας να κάνεις καλό σε όλους τους καταναλωτές της ΔΕΗ και έχοντας το ρίσκο ότι δεν θα πετύχεις τίποτε. Αν κάνεις το πρώτο, παλεύεις για το ατομικό σου συμφέρον. Αν κάνεις το δεύτερο, παλεύεις για το κοινωνικό συμφέρον. Οι πιθανότητες να πετύχεις κάτι με το πρώτο είναι πολύ περισσότερες. Αν δεν γίνει τίποτε, μπορείς πάντα να κάνεις το δεύτερο. Η απόφαση είναι δική σου.

maria4kats
11-04-09, 14:22
Θα πάω να δω τον μετρητή μου.

Αυτό που λες ειναι ένα σημείο.Τι βλάβη είναι ακριβώς και πως ανεξαρτοποιείται ο μετρητής απο την βλάβη.Εγω δεν ξέρω τίποτα ακόμα πάνω σε αυτό.Μόνο οτι μου εχουν πει οι ιδιοι.

Και αν ήταν η βλαβη στον μετρητή,δηλαδή αν δεν κατέγραφε ορθά την κατανάλωση μου (συν πλην 5% ), θα πληρωνα το 20% του ποσού που θα πληρώσω τώρα.Μεγάλη και περιεργη διαφορα.

savnik
11-04-09, 14:45
Δεν μας είπες αν διόρθωσαν την βλάβη και πως την διόρθωσαν;

lastid
11-04-09, 15:06
Το ΤΑΣ είναι τμήμα ή προέκταση του μετρητή? (Ναι, γιατί δεν κάνει άλλη δουλειά. Όχι, γιατί είναι εκτός κουτιού.)
Ξέρει κανένας τεχνικός ή διοικητικός υπεύθυνα?
Υπάρχει προηγούμενο?

Γιατί η ΔΕΗ δεν έχει τον κανονισμό στην ιστοσελίδα της? Πού πρέπει να απευθυνθούμε για να γίνει αυτό?

Είναι η ΔΕΗ (ακόμη) εταιρεία του Δημοσίου? Ο Συνήγορος του Πολίτη έχει αρμοδιότητα?

KOKAR
11-04-09, 16:05
έχουν το μαχαίρι , έχουν και το καρπούζι !
οπότε αν του ζορίσεις λίγο παραπάνω σε βλέπω να φωνάζεις
Δεν
Εχουμε
Ηλεκτρικο

jimk
11-04-09, 16:06
εγω παντος δεν εχω δει κανεναν να περνει μετρησης απο το ρολοι μου και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αφηνουν ενα αυτοκολητο με την ημερομινια που περασε να παρει μετρηση.αλλα μαλον δεν τουσ συμφερει...γιατι δεν πατανε ποτε

KOKAR
11-04-09, 16:37
θα ήθελα να μάθω αν και στα υπόλοιπα κράτη η μέτρησή της κατανάλωσης
ηλεκτρικού, νερού κ.λ.π γίνετε με τον ίδιο τρόπο...
αυτή η γελοιότητα με το "έναντι" και το "εξοφλητικός" είναι για τον γάιδαρο καβάλα.

maria4kats
11-04-09, 17:58
Η βλάβη μου είπαν ότι έχει διορθωθεί απο τον Δεκέμβριο.Απλά με ενημέρωσαν τώρα γιατί το άφησαν να τρέξει ένα δίμηνο και να καταγράψουν την κατανάλωση μου και να κάνουν την αναθεώρηση.Το πως έγινε η διόρθωση - έχω κάνει αίτηση και σε 15 εργάσιμες κανονικά θα μου πουν,με επιστολή, τι έχει γίνει.

Δεν πιστεύω να αλλάξουν τους γενικούς όρους μετά απο αυτό,και ας κέρδιζα το Δικαστήριο.Ισως αν προσπαθούσα να συγκρίνω την άνιση μεταχείριση όταν η βλάβη αφορά τον μετρητή και όταν αφορά λοιπες βλαβες, ίσως κάτι να άλλαζε.(άρθρο το οποιο δεν έχω στα χέρια μου,έπρεπε να κάνω αίτηση για να πάρω το κείμενο του άρθρου )

Εγω στην θέση τους θα έκανα μια ευνοικη αναθεώρηση για τον πελατη(που πιστευω οτι ισως και να ειναι) και μια έκπτωση λογω καθυστέρησης διόρθωσης της βλάβης (4 χρονια!) και σίγουρα,ενα καλό διακανονισμο χωρίς τόκους.
Απο εκει και πέρα, η αξιοπιστία δεν ξανακερδίζετε. Ειτε το θέλουμε ή όχι,ο έλεγχος είναι απαραίτητος.

Δίκιο έχετε,μπορεί να μείνω και χωρίς ρεύμα αν τους πιέσω πολύ.Εκεί αναγκάζεσαι να πας στην τηλεόραση.

Αλλο βέβαια,άλλα πριν περίπου 5 χρόνια είχε γίνει μια υπερτάση και μας κάηκαν διάφορες ασφάλεις και συσκευές.Τότε μας είπαν ότι δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε τίποτα γιατί δεν φταίει η ΔΕΗ.
Τώρα φταίω εγώ και πληρώνω?
Τότε πήρα τον επιτηρητή τάσης.

Τώρα θα πάρω τον διακόπτη στον πίνακα μου και θα κάνω τον έλεγχο μου.Γιατί δεν έχω αρκετά προβλήματα στην ζωή μου και πρέπει να βλέπω και την κατανάλωση μου μήπως και γίνει λάθος.Πάμε για καλύτερα.

Ο Συνήγορος του Πολίτη είναι αρμοδιος.Και ο Συνήγορος του Καταναλωτή.

Ενα άρθρο σε μια εφημερίδα ίσως να είχε πιο επιτυχία στην ενημέρωση του κοινού.Κανείς δεν με σταματάει να το κάνω αν νιώσω ότι πρέπει.Αλλα ο σκοπός μου είναι να βρω το δίκιο μου και να ενημερώσω και τους άλλους να προσέχουν.Γιατί τα 4 χρόνια είναι πολλά δεν είναι θέμα φόρτου εργασίας,και ο διακανονισμος να είναι έντοκος.

maria4kats
11-04-09, 20:05
Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη.Για να δούμε πως θα λήξει το θέμα.....

aygerinos
13-04-09, 01:47
Σε παρακαλώ πάρα πολύ επανέλαβε ακριβώς το πρόβλημα σου γιατί εγώ έχω καταλάβει ότι δεν έγραφε το νυχτερινό σου και το καταμετρούσε ως ημερήσιο ….. αν είναι κάτι τέτοιο έχεις να λαμβάνεις και όχι να δίνεις …..

Με εκτίμηση

maria4kats
13-04-09, 09:35
Ο δέκτης σήματος (ΤΑΣ) ήταν ελαττωματικός,δηλαδή στάσιμος και ο μετρητής κατέγραφε την ημερήσια κατανάλωση στον απαριθμητή του μειωμένου τιμολογίου.

Το θεωρούν ως "στασιμότητα μετρητή".

Αν η βλάβη ήταν στον μετρητή,αναθεωρούν το πολύ 8 μήνες πίσω.
Αν η βλάβη είναι σε κάτι εκτός μετρητή,αναθεωρούν μέχρι πέντε χρόνια πίσω.

Μου είπαν ότι υπάγομαι στην δεύτερη περίπτωση.

PCMan
14-04-09, 12:17
Τότε σωστά τα λέει ο aygerinos, πρέπει να σε πληρώσουν, όχι να τους πληρώσεις...
Αφού κατέγραφε για 4 χρόνια την ημερήσια κατανάλωση τότε πλήρωνες για 4 χρόνια παραπάνω απ'ότι έπρεπε...

JOHNY+
14-04-09, 13:19
έχουν το μαχαίρι , έχουν και το καρπούζι !
οπότε αν του ζορίσεις λίγο παραπάνω σε βλέπω να φωνάζεις
Δεν
Εχουμε
Ηλεκτρικο

Το πολυ πολυ να βαλει μερικα φωτοβολταϊκα καμια μικρη ανεμογεννητρια , και να μην χρειαζεται πια την ΔΕΗ .:001_rolleyes:


εγω παντος δεν εχω δει κανεναν να περνει μετρησης απο το ρολοι μου και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αφηνουν ενα αυτοκολητο με την ημερομινια που περασε να παρει μετρηση.αλλα μαλον δεν τουσ συμφερει...γιατι δεν πατανε ποτε

Εχω την εντυπωση οτι δεν ερχονται να μετρησουν καποιες φορες (καταλαβαινεις τωρα ιδιωτικες εταιριες ) σου χρεωνουν κανονικο στανταρ λογαριασμο για να βγαινουν τα νουμερα που δινουν στην δεη , και οταν ερθουν να σου μετρησουν πραγματικα σου κανουν επιστροφη χρηματων στον νεο λογαριασμο απο τους προηγουμενους και σε χρεωνουν λιγοτερεα . Καπως ετσι πρεπει να γινεται.

JIM_6146B
14-04-09, 13:23
Τότε σωστά τα λέει ο aygerinos, πρέπει να σε πληρώσουν, όχι να τους πληρώσεις...
Αφού κατέγραφε για 4 χρόνια την ημερήσια κατανάλωση τότε πλήρωνες για 4 χρόνια παραπάνω απ'ότι έπρεπε...


Για ξαναδιαβάστε το πρόβλημα :blink::blink:


Ο δέκτης σήματος (ΤΑΣ) ήταν ελαττωματικός,δηλαδή στάσιμος και ο μετρητής κατέγραφε την ημερήσια κατανάλωση στον απαριθμητή του μειωμένου τιμολογίου.
....................

JOHNY+
14-04-09, 13:44
Για ξαναδιαβάστε το πρόβλημα :blink::blink:

αρα δεν μπορουν να ξερουν ακριβως πιο ειναι το ημερησιο και το νηχτερινο τιμολογιο αφου γραφονταν και τα δυο στο νυχτερινο , τα 850 ευρω στο περιπου τα βγαζουνε .
Για μενα αφου ηταν τεχνικο προβλημα της δεη και αφου δεν ξερουν τι χρηση ρευματος εκανε με το ημερησιο και τι με το νυχτερινο δεν πρεπει καν να ζητησουν χρηματα .
Οτι κιλοβατωρες πληρωθηκαν πληρωθηκαν ως νυχτερινο , και απο εδω και περα που το φτιαξανε να πληρωνει κανονικα .
Αλλοστε πως μπορουν να αποδειξουν την χρηση ρευματος που εκανε για το διαστημα που ηταν κολλημενος ο μετρης στο νυχτερινο .

maria4kats
14-04-09, 14:03
Η αναθεώρηση γίνεται σύμφωνα με τους "γενικούς όρους και συμφωνίες" της ΔΕΗ.

PCMan
14-04-09, 15:36
Για ξαναδιαβάστε το πρόβλημα http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/blink.gifhttp://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/blink.gif
....ναι σωστά... :blush:

maria4kats
22-04-09, 19:46
Πήγα λοιπόν στον Διευθυντή και με χαμηλούς τόνους συζητήσαμε το θέμα.
Χωρίς αποτέλεσμα....
Μου είπε ότι η ΔΕΗ δεν θεωρεί ότι έχω υποστεί κάποια ζημιά με την βλάβη αυτή,μάλλον ότι κέρδισα κιόλας-
Αναγνώρισε ότι δεν επισκευάστηκε η βλάβη εγκαίρως αλλά δεν γίνεται κάτι για αυτό,πέρα από το να μπορεί να μου προσφέρει μεγάλα περιθώρια στον διακανισμό,ο οποίος όμως θα είναι έντοκος (7,5% επιτόκιο).
Τον ρώτησα γιατί υπάρχει και η διαφορά στην αναθεώρηση λογαριασμών όταν αφορά τον μετρητή και όταν αφορά κάτι εκτός μετρητή,μου είπε διότι όταν υπάρχει βλάβη στον μετρητή,δεν μπορούν να προσδιορίσουν την συνολική κατανάλωση επακριβώς,και για αυτό πάνε 8 μήνες πίσω (ενώ στην δική μου περίπτωση,πάνε 5 χρόνια πίσω και βγάζουν διαφορές).
Δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψε.Η συνέχεια του θέματος και το αποτέλεσμα μάλλον θα πάρει καιρό να βγει άλλα θα το προσπαθήσω.Περίμενω εγγράφως κάτι πράγματα και μετά θα δω τι θα κάνω.Ευχαριστώ για την βοήθεια σας γιατί έμαθα λεπτομέριες που δύσκολα θα μάθαινα απο αλλού.Και βέβαια να πρόσεχετε τις μετρήσεις σας γιατί απο ότι φαίνεται, τα 4 χρόνια δεν είναι πολλά για να έρθουν και να σου ζητήσουν ντούκου διαφορές για βλάβες στον εξοπλισμό τους.

lastid
22-04-09, 21:40
... όμως στην προκειμένη περίπτωση υπήρχε πρόβλημα στον μετρητή, εξ ου και η χοντρική εκτίμηση, σωστά?
Η φράση "δεν μπορούν να προσδιορίσουν την συνολική κατανάλωση επακριβώς" είναι το λεπτό σημείο και υπάρχει αντίθεση: Η λέξη "συνολική" είναι υπέρ της ΔΕΗ. Η λέξη "επακριβώς" είναι υπέρ σου. Δεν νομίζω ότι μπορούν να συνυπάρχουν, αλλά και δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι σημαντικότερο.

maria4kats
22-04-09, 22:38
Η βλάβη μου είπαν δεν έχει σχέση με τον μετρητή αλλα με το ΤΑΣ.

Στην δική μου περίπτωση,ξέρουμε την συνολική κατανάλωση (αυτό δεν μπορώ να το ελέγξω πλέον έτσι και αλλιώς) αλλά δεν ξέρουμε την κατανομή της σε ημερήσιο και νυχτερινό.Πιστεύω ότι η αναγωγή που έχουν κάνει είναι υπέρ μου.Το γεγονός ότι μου ζητούν όλα τα χρήματα μαζί (ή να γίνει έντοκος διακανονισμός) δεν είναι υπέρ μου.Ιδιαίτερα για μια βλάβη 4 ετών.Και μια βλάβη για την οποία δεν ευθύνομαι.Και δεν ελέγχω όπως ο τεχνικός που πάει κάθε τετράμηνο και γνωρίζει τι γίνεται.

Αλλα σου λένε, αμά μας πάει στα δικαστήρια. βλέπουμε.
Η σε κανένα κανάλι.