PDA

Επιστροφή στο Forum : cd-player με λαμπα στην εξοδο!



IOANNIS
13-04-09, 00:30
εκατσα αυτο το σαβ/κο μια και δεν ειχα δουλεια, και μετετρεψα το cd-player sony σε λαμπατο!!! :001_rolleyes:
απο το datasheet του cd εχι το cdx2565m το οποιο εχει εξοδο τασης περιπου 1,5V, αρα δεν χρειαζομουνα ενα προενισχυτη, αλλα απλα ενα buffer στην εξοδο αμεσως μετα το cdx, παρακαπτοντας την προενισχυση που εχει το cd. αν το cd ειχε για παραδειγμα, το TDA1541 που εχει εξοδο ρευματος 1,2mA, τοτε θα επρεπε ενας προενισχυτης srpp!
το κυκλωμα του buffer ειναι αυτο που εχω δημοσιευσει, αλλα σαν λαμπα εβαλα την 6N1P-EV.
κατα την μετατροπη κρατησα και την original εξοδο, και με δυο διακοπτες, διαλεγω, αν η εξοδος θελω να ειναι απο την λαμπα, η απο την προενισχυση του cd.
ο ηχος απο την λαμπα..... ειναι φοβερος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lool:
τον μ/ς τροφοδοσιας τον ειχα, απλα ξανατυλιξα το δευτερευον με τασεις 60V και 6,3V.

IOANNIS
13-04-09, 00:33
και αλλες φωτο.....

IOANNIS
13-04-09, 00:38
ξεχασα να ανεβασω το datasheet του cdx2565m, και πως συνδεσα ακριβως το buffer!!!!

lazarost
13-04-09, 08:41
Καλημερα Γιαννη....
Τελικα εισαι τρελος....μα πολυ τρελος θα ελεγα.
Πολυ ωραια η δουλιτσα που εχεις κανει.
Καλα βρε εκατσες και τυλιξες τον τοροιδη ?

IOANNIS
13-04-09, 09:04
Καλα βρε εκατσες και τυλιξες τον τοροιδη ?

καλημερα λαζαρε!!! τι να εκανα?? δεν ηθελα να βαλω απλο μ/ς, και εκατσα και ξανατυλιξα το δευτερευον ενος τοροιδη που ειχα... αλλα πολυ πικρα... 5 ωρες μου πηρε να τον τυλιξω, μπερδευε το συρμα..... αστα μην τα συζητας!!!!!
παντως το αποτελεσμα αξιζε τον κοπο!!! :)

lazarost
13-04-09, 09:18
Αστα να πανε ειναι αυτοι οι Μ/Τ.
Εγω προσπαθησα να τυλιξω για ενα πηνιο αλλα τα παρατησα γιατι ειναι πολυ πικρα.
Παντως και παλι ΜΠΡΑΒΟ για τη δουλεια σου.

h@ris
13-04-09, 11:31
Καλά μιλάμε είσαι άπαιχτος!! Παντού προσαρμόζεις λάμπες!

Μπράβο Γιάννη, πάρα πολύ ωραίο!

xazopartalos
13-04-09, 15:20
Το πες και το εκανες ωραιος!!!!!!

sv9cvk
13-04-09, 18:52
Αψογος !!:thumbup1:
Ο καφες διπλα στομ Μ/Τ σιγουρα χρειαστηκε κατα την περιελιξη και σιγουρα εκανε καλη δουλεια:biggrin:
Αντε παντα τετοια ΙΩΑΝΝΗ:wiink:

Thanos10
13-04-09, 19:27
Γιαννη οταν βλεπω τετοιες δουλειες καθομαι και σκεπτομαι τετοια μυαλα και χανονται δυστυχως Ελλαδα βλεπεις μπραβο και σε ολα τα παιδια που ασχολουνται με αυτα που λεγονται ηλεκτρονικα καποια στιγμη θα πρεπει να ανοιξουμε μια κουβεντα γιαυτο το θεμα και παλι μπαβο ρε φιλε φοβερο και ποιο πολυ ο μετασχ/της και το λεω γιατι ξερω τι παει να πει τοροειδης.

KOKAR
13-04-09, 21:02
Γιάννη συγχαρητήρια ρε φίλε
πολύ ωραία δουλειά
μια ερώτηση μόνο, ο τοροειδης μου φαίνεται πολύ μεγάλος για τις απαιτήσεις
που έχει το buffer η με ξεγελάει η φώτο ?

IOANNIS
13-04-09, 21:17
σας ευχαριστω ολους, για τα καλα σας λογια!! φιλε κωστα, η φωτο, δεν σε ξεγελάει καθολου!!! :lool:
ο τοροιδης ειναι λιγο μεγαλυτερος για τις απαιτησεις του buffer, αλλα δεν ειχα αλλο πιο μικρο!!! :saad:

lazarost
13-04-09, 21:35
Νομιζω οτι ειναι πολυ παραπανω επαρκης απο τις απιτησεις της λαμπας
αλλα αφου δεν ειχες αλλον δεν πειραζει.........

Nemmesis
13-04-09, 21:52
αχ... με τετοια αυτο εδω που διαβαζω με βλεπω να ψαχνω συντωμα για λαμπες... ωραια...

KOKAR
13-04-09, 22:29
αχ... με τετοια αυτο εδω που διαβαζω με βλεπω να ψαχνω συντωμα για λαμπες... ωραια...

άδικα θα ψάχνεις !!!!
τις έχει μαζέψει όλες ο Ιωάννης :lool::lool:

IOANNIS
13-04-09, 23:06
δεν τις εχω μαζεψει ολες..... εχουνε μεινει ακομα αρκετες λαμπες, που μου διαφευγουνε!!! :lool:

KOKAR
13-04-09, 23:08
δεν τις εχω μαζεψει ολες..... εχουνε μεινει ακομα αρκετες λαμπες, που μου διαφευγουνε!!! :lool:

σωστά !
αυτές που σου ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ τις έχει ο Λάζαρος !!! :biggrin:

Nemmesis
13-04-09, 23:18
άδικα θα ψάχνεις !!!!
τις έχει μαζέψει όλες ο Ιωάννης :lool::lool:

εχει ενα συρταρυ με λαμπες ο θειος... πριν καμια 20ρια χρονια ηταν πειρατης... βεβαια δεν εχεις κανενα μηχανημα γιατι του ειχα κατασχεση ολα η αστηνομια

lynx
14-04-09, 01:31
εεε... εχω και εγω λαμπες! :001_unsure: περα απο του σπιτιου που ειναι για να βλεπουμε μου και του ενισχυτη μου που ειναι για να ακουμε εχω και 2 GM!!! :001_rolleyes:

Γιαννη μπραβο... οπως παντα πολυ καλη δουλεια!

panos_panopoulos
14-04-09, 01:36
καλή η ιδέα που είχες με τις λάμπες,
και μάλιστα το συζητούσαμε με ένα φίλο : όταν λαμπάτο cd οδηγήσει τελικο ενισχύτη με τραντζίστορ υποστηρίζει οτι περνάνε μέσα του οι αρμονικές της λάμπας που είναι στο πρώτο στάδιο, με αποτέλεσμα τα ωφέλη του λαμπάτου ήχου στον τελικο ( ! :confused1: )

BEGelectronics
26-04-09, 19:17
Φίλε Γιάννη ωραία η κατασκευή σου άλλα δώσε και κανένα τύπο για το πώς βρίσκεις τον αριθμό των σπειρών, το πάχος του χαλκού κ.τ.λ.

IOANNIS
26-04-09, 20:39
φιλε BEGelectronics, δυστηχος δεν εχω πειρα στους μ/σ τροφοδοσιας!!! στον τοροιδη που ξανατυλιξα, το πρωτευον το κρατησα οπως ηταν, και το δευτερευον το τυλουσα εμπειρικα... δηλ τυλουσα μερικες σπειρες, και μετρουσα την ταση, μεχρι να παρω τα βολτ που ηθελα!!!
τωρα οσο αφορα το πάχος του καλωδιου του χαλκού, ειδα κατι αλους μ/σ που ειχα, και διαλεξα στο περιπου το παχος του καλωδιου!!

babisko
26-04-09, 22:08
φιλε BEGelectronics, δυστηχος δεν εχω πειρα στους μ/σ τροφοδοσιας!!! στον τοροιδη που ξανατυλιξα, το πρωτευον το κρατησα οπως ηταν, και το δευτερευον το τυλουσα εμπειρικα... δηλ τυλουσα μερικες σπειρες, και μετρουσα την ταση, μεχρι να παρω τα βολτ που ηθελα!!!
τωρα οσο αφορα το πάχος του καλωδιου του χαλκού, ειδα κατι αλους μ/σ που ειχα, και διαλεξα στο περιπου το παχος του καλωδιου!!

Φίλε Ιωάννη, ένας εμπειρικός τρόπος για να υπολογίσεις τις σπείρες του δευτερεύοντος, αφού υπάρχει ήδη το πρωτεύον, είναι να τυλίξεις 10 σπείρες και να μετρήσεις την τάση που σου δίνουν αυτές. Μετά βρίσκεις πόσες σπείρες ανα βολτ χρειάζονται. Με έναν απλό πολλαπλασιασμό βρίσκεις τις σπείρες για οποιαδήποτε τάση δευτερεύοντος για τον συγκεκριμένο μετασχηματιστή.
Όσον αφορά για το πάχος του σύρματος, υπάρχουν πίνακες που δίνουν αντιστοιχία αμπέρ - διατομή, επίσης και μια εμπειρική σχέση, την οποία δεν θυμάμαι καλά, νομίζω 2,5Α ανά χιλιοστό (διάμετρο) του σύρματος, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα νούμερα. Ας με διορθώσει κάποιος αν το γνωρίζει.

bekawasg13
18-04-10, 13:51
γεια σας. ειμαι καινουριος στην παρεα.
μπορει καποιος να μου εξηγεσει τι ρολο παιζει το πηνιο και ποιο ειναι το αποτελεσμα της εργασιας αυτης???
ευχαριστω.

grglaz
18-04-10, 13:57
:thumbup1: Μπραβο Γιαννη,ωραια δουλιτσα εκανες....