PDA

Επιστροφή στο Forum : PIC κατά παραγγελία: Είναι καλή ιδέα?



lastid
15-04-09, 00:27
Θέλω να ρωτήσω τη γνώμη των πολλών πώς βλέπουν την εξής λύση για το εξής πρόβλημα:
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Κατά καιρούς πολλοί χρήστες του forum αυτού χρειάζονται κάποιον μικροελεγκτή για μία απλή δουλειά. Όμως για κάποιον που δεν έχει προγραμματίσει ξανά στη ζωή του κάποιον μικροελεγκτή, η δουλειά αυτή είναι βουνό.
Άντε τώρα εσύ να μάθεις μία γλώσσα, να μάθεις τον μικροελεγκτή, να διαβάσεις ένα κάρο αγγλικά PDF, να διαλέξεις και να φτιάξεις ή να αγοράσεις προγραμματιστή, να μάθεις πώς δουλεύει, να διαλέξεις μικροελεγκτή, να ψάξεις και να αγοράσεις μικροελεγκτή από Ελλάδα ή από έξω, να γράψεις το πρόγραμμα, να το δοκιμάσεις, να μή σου δουλεύει, να βρίζεις.... κι όλα αυτά γιατί? Γιατί δεν έβρισκες τον ADC που ήθελες ή γιατί δεν ήθελες να βάλεις πέντε ολοκληρωμένα στην κατασκευή σου..
Είναι πολλοί οι χρήστες που κάνουν θαύματα σε άλλες κατηγορίες των ηλεκτρονικών αλλά δεν έτυχε ή δεν θέλησαν μέχρι τώρα να κάνουν στα σοβαρά κάτι με μικροελεγκτή. Και πιστεύω ότι καλές ιδέες περνάνε μέσα από τα κεφάλια ολονών μας ανεξαιρέτως. Στην υλοποίηση χανόμαστε λίγο..
Η ΛΥΣΗ
Μιά και έχω λοιπόν τις άκρες, τα εργαλεία και την εξοικείωση, σκέφτομαι να προσφέρω την εξής υπηρεσία: Να προγραμματίζω και να στέλνω PIC κατά παραγγελία!
Έστω ότι κάποιος θέλει έναν PIC που να κάνει κάτι συγκεκριμένο:
- Πρώτα πρώτα το ψάχνει λίγο ώστε να ξέρει τί θέλει να κάνει
- Επικοινωνεί μαζί μου είτε με email είτε με pm είτε μέσω συγκεκριμένου topic
- Μελετώ την ιδέα του
- Προτείνω PIC/χαρακτηριστικά/λειτουργίες προγράμματος/κοστολόγιο.
- Κανονίζουμε τις λεπτομέρειες (Ένας ή περισσότεροι PIC? Μου τον στέλνει ή τον αγοράζω εγώ? Από πού? Τρόπος αποστολής? πληρωμής?)
- Γίνεται η πληρωμή
- Προχωρώ στην προμήθεια του/των PIC. Αν τον έχω ήδη, ακόμη καλύτερα. Άν όχι, αγορά από μαγαζί ή παραγγελία από έξω. Προγραμματισμένες μαζικές? Γιατί όχι?
- Κάνω το πρόγραμμα και το γράφω στον PIC.
- Όσο είναι εφικτό, το δοκιμάζω.
- Στέλνω τον/τους PIC.
- Αφιερώνω κάποιον x χρόνο για τηλεφωνική/επιτόπια υποστήριξη.
- Αν χρειάζεται, προχωρούμε σε επαναπρογραμματισμό.
- Αναρτώ τα χαρακτηριστικά του PIC αυτού σε συγκεκριμένο topic (αν το επιθυμεί και ο παραγγέλων), ώστε κάποιος άλλος με την ίδια ανάγκη να μην ξαναεφεύρει τον τροχό.
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1. Πρώτα απ΄όλα προς τους admins: Μία τέτοια υπηρεσία είναι επιτρεπτή από τους κανόνες του forum (όπως πιστεύω)? Υπάρχουν κάποια πλαίσια ή κάποια όρια?
2. Μήπως θα ήταν καλό να ανοιχτεί θεματική ενότητα όπου και άλλοι θα προσφέρουν πλακέτες,AVR,κλπ?
3. Ποια ενότητα είναι καταλληλότερη? "Εξαρτήματα και datasheets" ή "Ψηφιακά κυκλώματα"? Αγγελίες μπα δεν νομίζω..
4. Ένα νέο θέμα ανά ανάγκη χρήστη? Ένα θέμα για όλες τις ανάγκες? Ή μία απλή γνωστοποίηση σε ένα sticky και κατόπιν pm?
5. Πώς σας φάινεται σαν ιδέα? Παρακαλώ εδώ ας μιλήσουν περισσότερο αυτοί που χρειάζονται την υπηρεσία πραγματικά.
6. Υπάρχει αντίστοιχη υπηρεσία? Στο forum? Στην ελληνική αγορά? Στο internet?
7. Η κοστολόγηση είναι ένα πολύ λεπτό θέμα. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.
8. Σκέφτηκα και την επιβράβευση: Αν κάποιος μου ζητήσει και φτιάξουμε έναν PIC που αργότερα μου τον ζητήσουν αρκετοί, παίρνει ποσοστό ή του κάνω και άλλον δωρεάν. Όμως θα είναι δύσκολο πρακτικά να γίνεται έλεγχος από τον παραγγέλοντα. Τί πιστεύετε?
9. Θα ήταν καλό δοκιμαστικά να γίνουν μία δύο απόπειρες και μετά να δούμε αν προχωράει. Υπάρχουν άμεσες ανάγκες από χρήστες για να δοκιμάσουμε?
10. Έχετε κάτι επιπλέον να προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και παρακαλώ να μην ανάψουμε φωτιές στο θέμα (αγγλιστί flaming) γιατί έρχεται και καλοκαίρι...

HFProject
15-04-09, 00:54
χμμμμμ....Pic με τη σέσουλα δηλαδή ?

http://img7.imageshack.us/img7/4789/et01520151.jpg

Πραγματικά νομίζεις ότι γίνεται αυτό που λες ?

lastid
15-04-09, 10:06
Στη θεωρία γίνεται. Τόσα και τόσα άλλα έχουν γίνει που φαινόντουσαν ανόητα ή ουτοπιστικά.
Φυσικά και δεν ξέρω αν γίνεται στην πράξη.
Γι αυτό το ψάχνω..

HFProject
15-04-09, 10:12
Η δυσκολία στην δοκιμή το κάνει πρακτικά ανέφικτο. Άλλωστε ο PIC μόνος του δεν κάνει σχεδόν τίποτα. Εκτός να μιλάς για simulation σε Multisim ?

Πως γίνεται debugging. Ποιος γράφει το πρόγραμμα ? Είναι full time απασχόληση για αυτόν που θα αναλάβει κάτι τέτοιο.

Σε ποιον ανήκουν τα "πνευματικά δικαιώματα" του κώδικα ?

lastid
15-04-09, 10:30
- Δυσκολία στη δοκιμή: Αναφέρομαι σε PIC που θα κάνουν απλά (για μένα) καθήκοντα. Χρησιμοποιώ την εμπειρία μου και το το εργαστήριό μου. Δίνω τηλεφωνική υποστήριξη στο debug.
- Γράψιμο προγράμματος: Ο παραγγέλλων μου δίνει προδιαγραφές, αόριστες ή συγκεκριμένες και καταλήγουμε μαζί στο τί θα κάνει. Εγώ αποφασίζω για τιμή και ο παραγγέλλων αποφασίζει αν θα το προχωρήσει. Το πρόγραμμα γράφεται από μένα. Εαν είναι μεγάλο πρόγραμμα, θέλει και περισσότερη δουλειά. Έχω πάντα το δικαίωμα να πώ ότι δεν μπορώ να το κάνω. Μία συζήτηση πριν ξεκινήσουμε, είναι ότι καλύτερο. Και φυσικά, δεν σκοπεύω να γίνω και πλούσιος από αυτό.
- Πνευματικά δικαιώματα: Πιστεύω ότι μέσα στο πνεύμα του forum είναι να μοιραζόμαστε τη γνώση και να κερδίζουμε σαν κοινότητα. Κατ' αρχήν λοιπόν μιλάμε για ανοιχτό κώδικα (open source). Όποιος μπορεί είναι ελεύθερος να το φτιάξει μόνος του και ωφελούνται όλοι. Εαν όμως ο παραγγέλλων ή εγώ έχουμε λόγο, δεν θα δημοσιεύεται. Πνευματικά δικαιώματα, δικά μου (αφού εγώ το έγραψα). Δικαιώματα εκμετάλλευσης, του παραγγέλλοντα (φυσικά).

HFProject
15-04-09, 10:37
Πιστεύω ότι μέσα στο πνεύμα του forum είναι να μοιραζόμαστε τη γνώση και να κερδίζουμε σαν κοινότητα


Εγώ αποφασίζω για τιμή

Στο πνεύμα του forum...

HFProject
15-04-09, 10:38
Υπάρχει: www.rentacoder.com (http://www.rentacoder.com)

lastid
15-04-09, 10:54
Όπως υπάρχει και elance.com και scriptlance.com και αρκετά ακόμη. Όμως προσφέρουν να σου γράψουν μόνο το πρόγραμμα, δεν σου στέλνουν τον PIC έτοιμο. Και αν καποιοι τον στέλνουν, θα δεις ότι οι χρεώσεις τους δεν σε συμφέρουν. Για τη γλώσσα (Αγγλικά) και τη δυσκολία επικοινωνίας φυσικά δεν θα πω τίποτε.
Φυσικά και μέσα στο πνεύμα του forum πάντα. Προσπάθησε σε παρακαλώ να δεις πού αναφέρονται οι δύο φράσεις που παραθέτεις. Δεν τις έχω μαζί. Είναι γνωστό ότι ακόμη και το open source αμοίβεται.

chip
15-04-09, 11:48
Προφανώς πρέπει να είναι φοιτητής κάποιος για να τα γράφει αυτά. Δεν το λέω ούτε ιρωνικά ούτε για να προσβάλω κάποιον. Κι εγώ οταν είμουν φοιτητής ίσως έτσι σκεφτόμουν.
Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να αποφασίσουμε ποιος θα είναι ο πελάτης.
Αν είναι πχ άλλος φοιτητής δεν θα πρέπει να αναρτηθεί ποτέ ο κώδικας πουθενά γιατί τότε μπορεί να το μάθει ο καθηγητής οτι δεν έκανε ο φοιτητής την εργασία αλλά κάποιος άλλος...
Αν είναι εταιρεία ο πελάτης σημαίνει οτι κανονικά θα ζητήσει τιμολόγια για την αγορά του προιόντος (προγραμματισμένου PIC) και λογικά επίσης θα θέλει να ανήκει σε εκοίνη η πνευματική ιδιοκτησία (πχ να πουλήσει τους επόμενους PIC αν θελήσει κάποιος άλλος να αγοράσει αφού έτσι κι αλλοιώς έχει πληρώσει για την ανάπτυξη του λογισμικού) Φυσικά το να έχεις επιχείρηση έχει κόστος (λογιστής + ΤΕΒΕ + άλλα πιθανά έξοδα... θυμηθείτε τα 1050 ευρώ εφορία που τελικά δεν ίσχυσαν έχεις δεν έχεις κέρδη).
Το βασικότερο πρόβλημα είναι γιατι το κάνει κάποιος αυτό. Αν σκοπός είναι να μάθει βγάζοντας ένα ελάχιστο χαρτζιλίκη στο χρόνο που έτσι κι αλλοιώς θα δαπανούσε παίζοντας με τους PIC τότε το κάνει και δεν χάνει τίποτα. Αν σκοπός είναι να βγάλει κάποια χρήματα τότε θα πρέπει να υπολογίσει πόσα πρέπει να είναι αυτά τα χρήματα. Θα πρέπει να είναι 30 ευρώ την ημέρα? ή 40? ή 50? ή παραπάνω. Λογικά αν θέλει να στήσει επιχείρηση θα πρέπει να υπολογίζει σε λογιστή, ΤΕΒΕ κλπ, απόσβεση εξοπλισμού (παλμογράφο, προγραμματιστές, λογισμικά) και συνεπώς για να είναι συμφέρουσα μία τέτοια επιχείρηση θα πρέπει να υπολογίζει ίσως και για 100 ευρώ την ημέρα (το κόστος που θα πληρώνει ο πελάτης)
Επίσης πρέπει να υπολογίσει πόσο χρόνο θα χρειάζεται για να προγραμματίσει ένα μικροελεγκτή. Αν δηλαδή θέλει 4 μέρες (και πάμε για 30 ευρώ ανα ημέρα) θα πρέπει να δώσει ο πελάτης 120 ευρώ. Φυσικά θα πρέπει να συνεκτιμίσουμε οτι πιθανόν να εντοπιστούν bugs και συνεπώς να φάμε άλλη μισή μέρα ή και ολόκληρη που φυσικά δεν μπορούμε να πούμε στον πελάτη δώσε άλλα 30 οπότε πρέπει να έχουν συνηπολογιστεί σαν κάποιο ποσοστό στην αρχική τιμή. Λογικά δεν θα είναι πολλοί οι σπουδαστές ή οι ερασιτέχνες που θα δώσουν 100, 200 ή 300 ευρώ για έναν προγραμματισμένο PIC.
Φυσικά να σημειωθεί οτι υπάρχουν εταιρίες που κάνουν αυτή την δουλειά αλλά η χρέωση είναι ανάλογη.... (και χωρίς να πλουτίζουν αυτοί που κάνουν αυτή την δουλειά)
Αν από την άλλη η ανάπτυξη σε PIC υπονοεί βοήθεια σε πτυχιακή θα είναι άκρως επικερδές αφού μπορεί τελειώνοντας η πτυχιακή σε 4 μήνες να ζητήσει 6000 ευρώ, Όμως κάτι τέτοιο είναι παράνομο!

lastid
15-04-09, 12:31
Φίλε chip σε ευχαριστώ που παίρνεις μέρος στη συζήτηση. Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω:
- Πέφτεις πολύ έξω για μένα. Δεν είμαι φοιτητής, προγραμματίζω μικροελεγκτές πάνω από 15 χρόνια και ήταν πολλές φορές το εργασιακό μου αντικέιμενο.
- Το κόστος του χρόνου μου είναι δικό μου θέμα αποκλειστικά και δεν έχει καμία σχέση με όλη την ανάλυση που κάνεις. Αν είναι πολύ ακριβό, δεν αγοράζεις. Είναι απλό.
- Πολύ σωστά οι φοιτητές που κάνουν μία εργασία ή μία πτυχιακή είναι πρώτοι στη λίστα αυτών που θα ήθελαν μία τέτοια υπηρεσία. Όμως να το ξεκαθαρίσω: Εαν η εργασία έχει σαν θέμα της την ανάπτυξη ενός τέτοιου προγράμματος και περιστρέφεται γύρω από τον PIC, φυσικά και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι πρέπει να αρνηθώ και ότι είναι παράνομο. Εαν όμως η εργασία έχει διαφορετικό αντικείμενο και ο PIC δίνει λύση σε κάποιο τμήμα της μόνο όπως θα έδινε κάθε έτοιμο ολοκληρωμένο (π.χ. ένας ADC), τότε θεωρώ ότι είναι μία πολύ καλή λύση και κέρδος χρόνου για τον φοιτητή/σπουδαστή. Εαν ο φοιτητής έχει κάνει σωστή ανάλυση και τεκμηριώσει τη λειτουργία του ολοκληρωμένου που χρησιμοποίησε, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με τον καθηγητή, πίστεψέ με.
- Εαν ο παραγγέλλων έχει όλο το χρόνο και τη διάθεση να μάθει να προγραμματίζει και να χρησημοποιεί PIC, σαφώς και δεν ενδείκνυται η λύση αυτή. Ενδείκνυται όταν θέλουμε έναν μικροελεγκτή και δεν σκοπεύουμε να αφιερώσουμε πολύ χρόνο γι αυτόν.
- Μία πολύπλοκη εργασία ή δεν θα συμφέρει οικονομικά τον παραγγελλοντα ή δεν θα είμαι σε θέση χρονικά να την εκτελέσω. Γι αυτό και υπογραμμίζω ότι η εργασία πρέπει να είναι σχετικά απλή - για μένα. Για τον παραγγέλλοντα μπορεί να είναι πολύπλοκη. Μπορεί όμως ο PIC να την κάνει εύκολα και το πρόγραμμα να είναι μικρό ή να το έχω ξανακάνει στο παρελθόν. Μία συζήτηση πριν, το ξεκαθαρίζει αυτό.
- Ας μην κολλάμε στις περιπτώσεις που η λύση αυτή είναι ακατάλληλη. Ας δούμε και τις περιπτώσεις που είναι κατάλληλη. Φυσικά όμως και χαίρομαι που η συζήτηση αυτή μου δίνει περιθώριο να το ξεκαθαρίσω, γι αυτό και σε ευχαριστώ.
- Τέλος, ναι, μπορώ να κόψω και τιμολόγιο σε εταιρεία αν χρειάζεται - ή απόδειξη σε πελάτη. Όπως και είναι πιθανό να θέλει κάποιος τον PIC για εμπορική χρήση. Μία επικοινωνία το ξεκαθαρίζει εύκολα αυτό. Όμως έχω περισσότερο στο μυαλό μου τον χομπίστα ή τον φοιτητή που δεν έχει εναλλακτικές λύσεις, χρόνο και χρήμα. Πιστεύω ότι όσο περισσότερες επιλογές έχουμε, τόσο καλύτερα. Απλά δίνω μία επιλογή που δεν υπάρχει από όσο ξέρω. Και χαίρομαι να το κάνω μέσα από αυτό το forum.

lastid
15-04-09, 12:38
Ξέχασα να σου απαντήσω γιατί το κάνω αυτό.
Γιατί δεν υπάρχει.
Για να βοηθήσω και άλλους.
Για να βοηθήσουμε λίγο την "ανάπτυξη" όπως λένε οι πολιτικοί. Όχι μόνο θεωρία.
Γιατί αν πληρώνομαι κιόλας, δεν θα μπορεί να πει τίποτε η γυναίκα μου :wiink:

fmav
15-04-09, 12:42
Καταρχήν αυτό που παρουσίασες ως καινοτομία, είναι αυτό που κάνουν όλοι οι μηχανικοί ανάπτυξης λογισμικού, καθώς και οι περισσότερες εταιρίες: Αναπτύσσουν εφαρμογές κατά παραγγελία (μόνο που εσύ περιορίζεσαι στο λογισμικό, ενώ πρέπει να σχεδιαστεί και κάποιο hardware πάνω στο οποίο να βασίζεται το λογισμικό).

Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν δύο κατηγορίες μελών. Αυτοί που γνωρίζουν από μικροελεγκτές και αυτοί που δε γνωρίζουν. Αυτό λοιπόν που είσαι εσύ διατεθειμένος να κάνεις (με το αζημίωτο όπως δήλωσες), θα μπορούσαν να το κάνουν όλοι όσοι ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία και παρακολουθούν το φόρουμ (ενδεχομένως και καλύτερα ή φθηνότερα).
Σκέψου τί θα γινόταν εάν όλοι αυτοί εκδήλωναν ενδιαφέρον όπως εσύ, ή χειρότερα πρόσφεραν λύσεις ή συμβουλές στο φόρουμ μόνο επί πληρωμή πλέον.

Το φόρουμ πρέπει να είναι ανοικτό σε όλους και η γνώση προσβάσιμη σε όλους. Όποιος συμμετέχει στο φόρουμ το κάνει αφιλοκερδώς με μόνη ανταμοιβή την ικανοποίηση της συμμετοχής και της ανταλλαγής γνώσης. Σκοπός του φόρουμ είναι να δοθεί κίνητρο και ευκαιρία και σε αυτούς που δε γνωρίζουν κάτι, να το μάθουν ή έστω να μπουν στο πνεύμα.

Τώρα αν θέλεις να το κάνεις ως δουλειά και ο σκοπός σου είναι βιοποριστικός (δεν είναι κακό αυτό), τότε νομίζω ότι θα έπρεπε να βγάλεις ένα post στις αγγελίες, μαζί με σύντομο βιογραφικό, καθώς και περιγραφή παλαιότερων projects που έχεις αναλάβει, έτσι ώστε αν ενδιαφέρεται κανείς να παραγγείλει από σένα να γνωρίζει τις δυνατότητες σου, το κόστος σου και την αξιοπιστία σου. Τότε όμως δε νομίζω ότι θα απευθύνεσαι σε όλα τα μέλη του φόρουμ, αλλά μόνο σε επαγγελματίες, οι οποίοι θα είναι σε θέση να πληρώσουν τις τιμές που ανέφερε o chip προηγουμένως.

lastid
15-04-09, 13:06
Δεν παρουσιάζω την ανάπτυξη λογισμικού σαν καινοτομία. Και φυσικά εννοείται πως η ανάπτυξη εφαρμογών σε μικροελεγκτές είναι το βασικό αντικείμενο πολλών εταιρειών.
Επισημαίνω όμως ότι δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για να έχει κάποιος στα χέρια του έναν PIC που να κάνει κάτι απλό, όταν το αντικείμενό του είναι άλλο. Συμφωνείς σε αυτό, ναι ή όχι?
Εαν ήθελα να το κάνω αυτό για βιοποριστικό σκοπό, θα χρέωνα πάνω από 100 Ευρώ τον PIC και όχι μέσα από το forum.
Για να μην επαναλαμβάνομαι, παρακαλώ διαβάζετε προσεκτικά τί έχω γράψει και ποιο είναι το κενό που προσπαθώ να καλύψω.

HFProject
15-04-09, 16:28
@fmav +1000

gsmaster
15-04-09, 17:11
Σαν moderator: Ότι έχει να κάνει με ανταλλαγές / πωλήσεις / αγορές, ΔΕΝ έχει θέση στο φόρουμ, εκτός απο την ενότητα των αγγελιών.

Σαν Γιάννης: ΟΚ και εγώ το είχα σκεφτεί αυτό απο καιρό, και το έχω κάνει κατα καιρούς, είτε μόνο για ένα τυπωμένο, είτε για μικροελεκτή, για απλά αναλογικά κυκλώματα, ή για ολόκληρη εφαρμογή. Πάντα όμως εκτος φόρουμ, για φίλους για γνωστούς γνωστών κτλ με ή και χωρίς χρήματα, αλλά οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις όσον αφορά την εκσφαλμάτωση, και την σωστή ανάπτυξη του προγράμματος θα είναι αρκετές. Και εκεί που θα τελείωνες το πρόγραμμα σε πχ 3 μέρες, θα σου πάρει 4-5 μέρες γιατί δεν ξέρεις πως το θέλει να είναι ο πελάτης. Έστω ότι παίρνεις το ρίσκο και το κάνεις με τον ένα τρόπο που σου φαίνεται λογικός, και το πάς στον πελάτη και σου λέει όχι δεν το θέλω έτσι, και το ξαναγράφεις απο την αρχή. Εκεί τι να χρεώσεις?
Και λές ότι θα κάνεις μόνο το πρόγραμμα του pic. Εφόσον προγραμματίζεις χρόνια θα ξέρεις ότι μόνο το πρόγραμμα δεν κάνει και πολλά χωρίς το απαραίτητο hardware. Αρα θα αναγκαστείς να σχεδιάσεις και το υπόλοιπο hardware που θα συνδέεται με τον μικροελεκτή.

Συμφωνώ με τον chip 100% στο θέμα της αμοιβής. Αλλά είναι δικό σου θέμα πόσο θα χρεώνεις. Αλλά δεν ξέρω πολλούς χομπίστες που θα δίναν 50 και 100 ευρώ για ένα τσιπάκι που θα κάνει την δουλειά απο άλλα 5. Αυτοί που θα τα δίναν είναι φοιτητές για εργασίες (παράνομο εκτός περιπτώσεων....τρέχα γύρευε), και εταιριες. Αλλα οι εταιρίες συνήθως προτιμούν να πάνε σε κάποια εταιρία η οποία να τους περέχει και την ανάλογη υποστήριξη και αξιοπιστία.

Nemmesis
15-04-09, 17:38
εγω το μονο που βλεπω ποιο λογικο ειναι ας πουμε ενας rfακιας εδω μεσα που δεν ξερει απο πικ (και δεν εχει ορεξη να ψαχτει καθολου με τους πικ) βρηκε μια κατασκευη ενα pll με πικ... σου στελνει το προγραμμα που το εχει ετοιμο και εσυ απλα αναλαμβανεις να του το περασεις στον πικ...

lastid
15-04-09, 18:45
@moderator:
Επομένως μεταφέρουμε το θέμα στις αγγελίες?
@Γιάννη:
Όταν κάποιος χρήστης του forum αποφασίζει να χρησιμοποιήσει ένα έτοιμο ολοκληρωμένο, π.χ. ένα 4017, έχει (ή βρίσκει) τρόπο να φτιάξει και την πλακέτα. Είπαμε: Κατασκευάζει κάτι ο ίδιος και ένας PIC τον βολεύει.
Στις απλές περιπτώσεις λοιπόν, χρησιμοποιούμε τον PIC σαν μαύρο κουτί και τον βάζουμε στην πλακέτα μας.
Τώρα, πώς θα ξέρω τί θέλει ο χρήστης? Όταν θα καταλήξουμε κάπου, θα του πώ: "Για να δούμε λοιπόν, θέλεις κάτι που να έχει αυτές κι αυτές ακριβώς τις προδιαγραφές. Πάμε παρακάτω?" Το πόσο ακριβής και κατανοητός θα είμαι, θα καθορίσει και την ταλαιπωρία μας αν δεν δουλέψει με την πρώτη. Αν θέλει λαγούς με πετραχήλια, θα του πώ πρώτα: "Αυτό που θέλεις είναι σε άλλη κατηγορία". Και φυσικά αν προχωρήσουμε μαζί στις προδιαγραφές, είναι μία περίπτωση αλληλοβοήθειας που δεν πρέπει να την ξεχνάμε.
Το καλό με το forum είναι αυτό: Αν ένας-δύο χρήστες δοκιμάσουν και δεν ικανοποιηθούν, θα πουν "Παιδιά μακρυά! Δεν λέει". Αν μείνουν ευχαριστημένοι, θα ωφεληθούν και άλλοι.
Το θέμα της αμοιβής είναι κάτι που μόνο στην πράξη θα δείξει και αυτό. Ότι και να λέμε τώρα καλό είναι και θα το λάβω υπ' όψιν, αλλά είναι μόνο θεωρία.
@Παναγιώτη:
Νά'σαι καλά, ξέχασα να το αναφέρω κι αυτό: Μία ακόμη χρήσιμη περίπτωση. Εκεί, αν μου δώσεις και το πρόγραμμα δεν υπάρχει ασάφεια καμία.
Όπως και η περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε εξομοίωση ενός γνωστού ολοκληρωμένου με πιθανές μικρομετατροπές.

sakis-st
15-04-09, 19:50
Ψήφησα Απαράδεκτη
Πνευματικά δικαιώματα, δικά μου (αφού εγώ το έγραψα). Δικαιώματα εκμετάλλευσης, του παραγγέλλοντα (φυσικά)
πληρωμή ?

lastid
15-04-09, 20:52
Να ξεκαθαρίσω ότι εισηγούμαι τη λειτουργία όπως την πρωτοσκέφτηκα. Εξ ου και η συζήτηση. Χαίρομαι όταν υπάρχει απόκριση, τόσο θετική όσο και αρνητική.
Γι αυτό sakis-st, θα προτιμούσα να το συζητούσαμε πρώτα. Μπορεί να αντιπρότεινες κάτι καλό στο ζήτημα αυτό και να συμφωνούσα. Τους απόλυτους τους φοβάμαι λίγο - να μή σου πώ ότι τους αποφεύγω κιόλας.
Φυσικά μπορεί να μην έχεις χρόνο. Πέρασες, είπες την άποψή σου κι έφυγες. Το σέβομαι. Και δεν παρεξηγώ.

dikos
15-04-09, 22:09
Εμενα θα με ενδιεφερε κατι τετοιο γιατι δεν ξερω απο pic.

fmav
15-04-09, 22:36
Αν κάποιος δεν γνωρίζει από PIC ή από μικροελεγκτές γενικά θα μπορούσε να ζητήσει από το φόρουμ βοήθεια. Μέσω συνεργασιών μπορούν να επιτευχθούν πολλά. Θα μου πει κάποιος τώρα: "και γιατί να αφιερώσει χρόνο κάποιος για να βοηθήσει κάποιον άγνωστο, δωρεάν?". Μα, έτσι και αλλιώς όταν απαντάει κάποιος στα post προς βοήθεια άλλων, δεν αφιερώνει χρόνο (και μάλιστα πολύτιμο)? Δεν ζητάει όμως αποζημίωση.
Ίσως θα έπρεπε τότε όσοι δίνουν λύσεις απαντώντας στα post να ζητούν κάποιο οικονομικό αντιστάθμισμα, ή όσοι ασχολούνται με το site ενεργά να επιβάλλουν κάποια χρηματική συνδρομή... Όχι δε νομίζω ότι πρέπει να λειτουργεί έτσι το πράγμα.

Πάντως, post του τύπου:"θέλω να προγραμματίσω έναν PIC με το παρακάτω HEX, αλλά δεν έχω προγραμματιστή.Βοήθεια", που μπορεί να συναντήσει κανείς σε φόρα του εξωτερικού, παίρνουν απαντήσεις όπως:"Στείλε τον PIC να στον προγραμματίσω και στον στέλνω μετά πίσω". Αυτό είναι το πνεύμα γενικώς ενός φόρουμ. Ζητάς βοήθεια και (μάλλον) την παίρνεις. Και με τις συνεργασίες επεκτείνονται οι γνώσεις όλων. Άλλωστε αυτός δεν είναι ο σκοπός?

lynx
15-04-09, 23:03
Αν κάποιος δεν γνωρίζει από PIC ή από μικροελεγκτές γενικά θα μπορούσε να ζητήσει από το φόρουμ βοήθεια. Μέσω συνεργασιών μπορούν να επιτευχθούν πολλά. Θα μου πει κάποιος τώρα: "και γιατί να αφιερώσει χρόνο κάποιος για να βοηθήσει κάποιον άγνωστο, δωρεάν?". Μα, έτσι και αλλιώς όταν απαντάει κάποιος στα post προς βοήθεια άλλων, δεν αφιερώνει χρόνο (και μάλιστα πολύτιμο)? Δεν ζητάει όμως αποζημίωση.
Ίσως θα έπρεπε τότε όσοι δίνουν λύσεις απαντώντας στα post να ζητούν κάποιο οικονομικό αντιστάθμισμα, ή όσοι ασχολούνται με το site ενεργά να επιβάλλουν κάποια χρηματική συνδρομή... Όχι δε νομίζω ότι πρέπει να λειτουργεί έτσι το πράγμα.

Πάντως, post του τύπου:"θέλω να προγραμματίσω έναν PIC με το παρακάτω HEX, αλλά δεν έχω προγραμματιστή.Βοήθεια", που μπορεί να συναντήσει κανείς σε φόρα του εξωτερικού, παίρνουν απαντήσεις όπως:"Στείλε τον PIC να στον προγραμματίσω και στον στέλνω μετά πίσω". Αυτό είναι το πνεύμα γενικώς ενός φόρουμ. Ζητάς βοήθεια και (μάλλον) την παίρνεις. Και με τις συνεργασίες επεκτείνονται οι γνώσεις όλων. Άλλωστε αυτός δεν είναι ο σκοπός?


ετσι ειναι.....

καποτε ημουν γραμμενος σε ενα πολυ δυνατο φορουμ γυρω απο ηχο κλπ, στο οποιο υπηρχε απιστευτη συνεργασια και βοηθεια μεταξυ των μελων!

για να παρετε μια μικρη ιδεα... θα πω οτι τα παιδια σχεδιασαν ομαδικα διαφορα κυκλωματα οπως ενισχυτες DACs κλπ και μετα εκαναν ομαδικη παραγγελια τις πλακετες για να ερθει φθηνα για ολλους! καποια μελη ειχαν επιβαρυνθει αφιλοκερδος με τον σχεδιασμο και την υλοποιηση των ιδεων μας καθως επισεις και με τις παραγγελιες και τις αποστολες στα υπολοιπα μελη! :w00t:

Aλλο ενα παραδειγμα ειναι οταν χρειαστηκα κατι "οντιοφιλους" :lool:
πυκνωτες που δεν ειχα τροπο να βρω... και ενας Αυστραλος προθυμοποιηθηκε να μου τα στειλει δωρεαν με το ταχυδρομιο!!! μιας και δεν ειχα ουτε τροπο να τον πληρωσω χωρις καρτα και λογαριασμο στο PAYPAL.

Εγω πολυ αργοτερα και προκειμενου να τον ευχαριστησω... προθυμοποιηθηκα να του επισκευασω δωρεαν το DAC που ειχαμε σχεδιασει online και δυστυχως το ειχε καψει και δεν ειχε ανεση με το κολλητηρι προκειμενου να ξεκολησει το SSOP28 τσιπ χωρις να καταστρεψει την πλακετα..το εστειλε λοιπον Ελλαδα και μετα του το εστειλα πισω επισκευασμενο.


Hey.... εδω ομως ημαστε Ελλαδα! ο καθενας για παρτι του... :001_rolleyes:

οφειλω ομως να αναφερω και καποιες εξαιρεσεις που εχω συναντησει edo sto ellada.. και συγκεκριμενα στο φορουμ μας... η μια περιπτωση ειναι με τον DT200 και την πλακετες του προγραμματιστη που χαριζε το παιδι...

καθως και για τον Refas που ενδιαφερθηκε να μου βρει και να μου στειλει καποτε καποια τρανζιστορ για ενα linear που ηθελα να κανω.

dovegroup
15-04-09, 23:14
Αγαπητέ Δημήτρη, καλησπέρα.
Δεν χρειάζεται να απολογείστε γιατί και πώς...
Είχατε μια ιδέα και την εκφράσατε φανερά και όχι μέσω pm σε αντίστοιχο request αυτό σας τιμά.
15 χρόνια προϋπηρεσία στα controllers δεν είναι λίγο, είστε προφανώς έμπειρος και αρκετά "ορεξάτος".
Επίσης δεν είναι ντροπή και κακό να πληρώνεστε για την υπηρεσία σας, κάθε άλλο όμως στην Ελλάδα αυτό είναι έγκλημα απεχθές, και δεν έχετε δικαίωμα να το κάνετε πρώτος παρά μόνο με καθοδήγηση από κάποιον που σας θέλει υποτακτικό, αν δεν το θέλετε εσείς τότε στην πυρά...ομοίως να σας πώ πως εκεί που ανθίζει ή πιστεύει ότι ανθίζει ένα λουλούδι ξαφνικά βλέπει δίπλα του δάσος...
Αν για κάποιο λόγο υποψήφιος πελάτης σας δε, φοβάται για τα πνευματικά δικαιώματα της ιδέας του ας φροντίσει πρώτα να την κατοχυρώσει σαν πατέντα ευρεσιτεχνία και μετά ας σας προτιμήσει...
Σαφώς και τα Forum θα πρέπει να έχουν μια συναδελφική νοοτροπία αλληλοβοήθειας αφού δεν είναι και αν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται για επαγγελματικές συναναστροφές θα πρέπει να είναι συμβολική η οικονομική επιβάρυνση.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρέπει να γίνετε εκμετάλλευση του χρόνου και του κόπου ενός από εμάς...
Θα ήθελα να μου στείλτε ένα pm με το τηλεφωνικό σας νούμερο γιατί οι τεχνοκράτες είναι χρήσιμοι άνθρωποι.
Καλή ανάσταση σε όλους σας.

kopla
16-04-09, 00:24
Παντως εγω παιδιά τις πτυχιακές θα τις χρεώνω λιγότερο (1.000 εως 3.000 €). Θα βάλω και εκπτώσεις σε λίγες μέρες :lool:
Να με προτιμήσετε !! :w00t::lool::mrgreen:

lastid, κάνε τις "κινήσεις" σου και βλέπεις ! Αν εχεις χρόνο, διάθεση και μπορείς να αντεπεξέλθεις στο εκάστωτε "θέμα", μιλα, κανε τις προσφορές (€) σου να βλέπεις.



ΥΓ:
Σε καθε πτυχιακή που θα με προτιμήσετε, δώρο ενα κιτ.. αυτό που βγάζω:lool: και εκπτωση 5% για καθε νεο ατομο που θα μου φέρετε για πτυχιακή :laugh:
Just Kidding

her
16-04-09, 00:49
Ίσως να βοηθούσε λίγο περισσότερο αν ξέραμε χοντρικά και πόσο θα στοιχίζει. Για παράδειγμα αν το PIC στοιχίζει 4 ευρώ τότε θα είναι ελκυστικότατο στον κάθε ένα και η συζήτηση φυσικά παίρνει άλλη τροπή ενώ αν η τιμή του είναι παράδειγμα 100 ευρώ τότε νομίζω ότι θα είναι ελάχιστη αυτή που θα το έκαναν. Περίπου πόσο υπολογίζεις ότι θα στοιχίζει και πως θα το χρεώνεις? Θα το χρεώνεις με βάση τις γραμμές κώδικα που έγραψες? Με βάση το χρόνο που σπατάλησες? Η απλά στο περίπου ανάλογα την δυσκολία?

Αν ξέρουμε περίπου χοντρικά μια τιμή θα μπορούμε να κρίνουμε ποιο εύκολα αν είναι τελικά καλή ιδέα ή όχι.

astanapane
16-04-09, 01:36
Το ιντερνετ φτιαχτηκε για να δινει δωρεαν πληροφοριες. Εσυ γνωριζεις απο κωδικα εγω απο κατι αλλο. Αν ηταν ετσι θα πουλαγε ο καθε ενας αυτο που ξερει. Τοτε η γνωση θα γονατιζε στο χρονο. Τωρα αν ξερεις βοηθας,διαφορετικα θα βοηθησει καποιος αλλος και αν δεν βοηθησει πας αλλου.

Δεν ξερω αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο. Εγω θελω να μαθω να κανω 2 πολυ δυσκολα για μενα πραγματα στα PIC's.

1) PWM
2) RF τηλεχειρισμο...στην αρχη με ενα καναλι On/off.

Διαβαζω προσπαθω αλλα κολλαω. Θελω να απευθυνθω στο φορουμ αλλα με αυτα που βλεπω μου κοβονται τα ποδια.

Δεν θα υπηρχαν τα φορουμ αν ολοι κοιτουσαν πως να βγαλουν χρηματα.

Σεβομαι το σκεπτικο σου οτι θα αφιερωσεις χρονο αλλα σεβασου και αυτους που θελουν να μαθουν. Ισως αυριο χρειαστεις και εσυ καποια εξυπηρετηση.

Με εκτίμηση.

lastid
16-04-09, 19:47
Παιδιά, μην μπερδευόμαστε:
Όποιος θέλει να μάθει να δουλεύει με PIC (ή AVR ή ότιδήποτε άλλο) και μπορεί, μπράβο του και να τον βοηθήσω κι εγώ χίλιες φορές. Να του στείλω και αλγόριθμους και κώδικα και σχέδια και hints και tips.
Όποιος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ, γιατί να τον καταπιέζουμε? "Οοοοοχι, πρέπει να μάθεις όπωσδήποτε μία γλώσσα, και θέλεις και programmer και θα φάς και χρόνο, θές δεν θές και άμα σου αρέσει! Αν δεν σου αρέσει, πήγαινε και πλήρωνέ τα χρυσά."
Ας μην έχουμε την εντύπωση ότι ο καθένας είναι σαν κι εμάς. Διαφορετικές ανάγκες έχουν διαφορετικές λύσεις. Περιορίζουμε τις λύσεις, περιορίζουμε την ελευθερία. Ας μην καταπιέζουμε αυτούς που είναι διαφορετικοί από εμάς.
Εξάλλου, μπορεί με τον τρόπο αυτό να εκτιμήσει κάποιος την ευκολία των PIC και τελικά να στραφεί προς τα εκεί, ενώ αρχικά δεν σκόπευε κάτι τέτοιο.

Χοντρικό κόστος: Να μία καλή ερώτηση:
Μεταφορικά και αγορά PIC (αν υπάρχουν), πληρωμένα από τον τελικό χρήστη. Βοηθάω δε στην εύρεση φτηνών πηγών. Προτείνω επιπλέον τρόπους μείωσης του κόστους (π.χ. "Μη βάλουμε κρύσταλλο, δεν τον χρειάζεσαι" ή "αυτός ο PIC είναι ο φτηνότερος"). Όλα αυτά στο πνεύμα του forum.
Όλα καλά μέχρι εδώ? Από εκεί και μετά, ένα τυπικό κόστος για μια απλή (κατ' εμέ) δουλειά μπορεί να είναι είκοσι ευρώ. Μπορεί λιγότερο, μπορεί περισσότερο. Χωρίς ιδιαίτερο debugging. Αν κάποιος θέλει λίγους περισσότερους (ίδιους) PIC, για μένα πρακτικά είναι το ίδιο, άρα δεν θα ζητήσω περισσότερα. Και μή μου πείτε ότι το κάνω για να βγάλω λεφτά!!

Astanapane, αφού λοιπόν γράφεις και προγραμματίζεις PIC, to θέμα αυτό δεν σε αφορά άμεσα. Θέτεις τις απορίες σου και κοιτάζουμε να σου απαντήσουμε με κάθε προθυμία. Πολύ σωστά τα λές, να σεβαστούμε αυτούς που θέλουν να μάθουν. Να προσθέσω μόνο, ας σεβαστούμε και αυτούς που δεν θέλουν να μάθουν.
(και για όσους γνωρίζουν, το Internet φτιάχτηκε για κάτι άλλο...)

Πάντως, ευχαριστώ τόσο για τα θετικά όσο και για τα αρνητικά σχόλια. Και καλή Ανάσταση.

chip
16-04-09, 19:49
Λάθος οτι το Internet φτιάχτηκε για δωρεάν πληροφορίες!!!
Το ιντερνετ φτιάχτηκε για γρήγορη μετάδοση πληροφορίας. Το αν θα είναι με αμοιβή ή όχι είναι θέμα αυτού που τη δίνει και αυτού που τη λαμβάνει.
Αν αυτή ήταν η λογική του ιντερνετ (το τσάμπα) δεν θα υπήρχει και όλη αυτή η εμπορική δραστηριότητα. Φυσικά τα Φορουμ (αν εννοείτε αυτό με την έννοια Internet) έχουν την ένοια του δωρεάν (νομίζω) όμως και σε αυτά υπάρχει (και δεν είναι κακό) κάποια οικονομική προέκταση. Για παράδειγμα κάποιος πληρώνει (να ναι καλα) για να υπάρχουν τα forum. Λοιπόν ακόμα και μέσω τον φορουμ αν άρχιζε μία επιχείρηση θα είχε φέρει ένα καλό (είναι καλό το να δημιουργούνται επιχειρήσεις και θέσεις εργασίας).
Δεν θα ταν καλό πχ ένας που ξεκίνησε μία δραστηριότητα οθούμενος από μια ανάγκη που ανακάλειψε σε ένα φορουμ να διαφημίζει την δραστηριότητα του μέσα στο φορουμ και έτσι να καλύπτονται τα έξοδα συντήρησης του φόρουμ? Νομίζω θα ταν καλό.
Σε κάθε περίπτωση υπάρχει ένας καλός τρόπος να κάνεις κάτι και επίσης ένας κακός τρόπος. Ακόμα και ένας να δίνει έτοιμο το μικροελεγκτή (με αμοιβή) δε σημαίνει οτι αυτός ο ίδιος δεν θα απαντούσε στο ίδιο φόρουμ (χωρίς χρέωση εννοείτε) σε μία απλή ερώτηση. Όταν όμως κάποιος ζητά τον προγραμματισμό (την ανάπτυξη προγράμματος) ενός μικροελεγκτή αυτό θέλει πολλές ώρες ή μέρες πράγμα που είναι δύσκολο να περιμένει οτι θα το βρεί έτοιμο στο φορουμ δωρεάν. Λοιπόν μία τέτοια υπηρεσία μόνο καλό κάνει.
Σε προηγούμενο Post αναφέρθηκα στο αν συμφέρει οικονομικά κάτι τέτοιο. Αν τελικά κρίνει κάποιος οτι τον συμφέρει τότε φυσικά θα ταν οφέλιμο να προσφέρει την υπηρεσία αυτή.
Αλήθεια γιατί πρέπει να τα περιμένουμε όλα δωρεάν όταν οι περισσότεροι δεν θα πήγαιναν να δουλέψοιυν εθελοντικά ούτε για καλό σκοπό. Αλήθεια πόσοι από αυτούς που τα θέλουν όλα τσάμπα πάνε κάθε Κυριακή να κάνουν δεντροφυτευση, να καθαρίσουν παραλίες, να προσφέρουν υπηρεσίες σε άπορους ή ήταν εθελοντές στους ολυμπιακούς αγώνες (χωρίς να ενδιαφέρονται για τα μόρια στις θέσεις του ΑΣΕΠ)? Είμαι σίγουρος οτι ελάχιστοι είναι αυτοί, και αυτό οχι γιατι δεν θεωρούν το έργο αυτό σημαντικό αλλά γιατί δεν προσφέρουν την Κυριακή τους δωρεάν.

astanapane
16-04-09, 21:05
Ο καθε ενας εχει την γνωμη και την αποψη του.

Εγω σεβομαι την δικη σας. Αν αυριο ομως θελετε κατι που δεν γνωριζετε και το ζητησετε απο το φορουμ θα σας αρεσε να σας ζητανε ανταλλαγμα? Οχι!!!

Παντα στα πλαισια συζητησης και παντα σε φιλικο τονο. Όπως ειπα σεβομαι την αποψη σας οποια και αν ειναι.

Εγω παντως αν ηξερα απο προγραμματισμο θα εδινα δωρεαν τις γνωσεις μου. Δυστυχως θελω να μαθω καποια πραγματα για δικους μου πρακτικους λογους. Μου αρεσει να φτιαχνω και να καταλαβαινω τι φτιαχνω. Μου φαινεται βουνο τωρα με τα PIC's αλλα προσπαθω.

Παντως θα ηθελα την βοηθεια σας στον τομεα του RF σε PIC για ενα μονο καναλι on/off.

Να ειστε καλα. Καλες γιορτες και καλο πασχα και καλη ανασταση να εχετε. Προσοχη στους δρομους.

Με εκτιμηση.

chip
16-04-09, 21:23
Για να μην παρεξηγούμαστε...
Άλλο πράγμα να δώσεις μια συμβουλή ή μια γνώμη και άλλο πράγμα να καθίσεις 2, 3, 4 μέρες για να αναπτύξεις ένα πρόγραμμα.
Άλλο πράγμα να είναι αυτή η δουλειά σου και να περιμένεις να ζήσεις από τα ηλεκτρονικά άλλο να είναι το Hobby σου.
Καλο Πάσχα σε όλους.

lastid
16-04-09, 21:39
Astanapane,
Αν ρωτήσεις κάτι μέσα από το forum και μπορώ να σου απαντήσω, θα σου απαντήσω. Αν θέλεις να μάθεις προγραμματισμό, θα σε βοηθήσω. Χωρίς χρέωση και χωρίς αντάλλαγμα. Τελεία. Η περίπτωση αυτή δεν υπάγεται στον PIC κατά παραγγελία. Πιστεύω ότι είπαμε αρκετά για το θέμα αυτό.
Το θέμα του PWM είδα ότι έχεις ανοίξει σαν θέμα και θα κοιτάξω να σου απαντήσω εκεί.
Για το RF δεν πρόσεξα. Το έχεις ανοίξει κι αυτό?

kopla
16-04-09, 22:13
Για να μην παρεξηγούμαστε...
Άλλο πράγμα να δώσεις μια συμβουλή ή μια γνώμη και άλλο πράγμα να καθίσεις 2, 3, 4 μέρες για να αναπτύξεις ένα πρόγραμμα.
Άλλο πράγμα να είναι αυτή η δουλειά σου και να περιμένεις να ζήσεις από τα ηλεκτρονικά άλλο να είναι το Hobby σου.
Καλο Πάσχα σε όλους.


:thumbup: Αυτό ακριβώς

astanapane
16-04-09, 23:36
οχι LASTID δεν εχω ανοιξει θεμα με RF. Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και δεν μου αρεσει να ανοιγω θεματα συνεχεια. Θελω να κλεισω πρωτα το θεμα με το PWM.

Σε ευχαριστω παντως για οτι μελλον βοηθεια.

:D

lynx
16-04-09, 23:44
Αν θέλεις να μάθεις προγραμματισμό, θα σε βοηθήσω. Χωρίς χρέωση και χωρίς αντάλλαγμα. Τελεία.

Ελπιζω λοιπον... lastid να σε βλεπουμε τακτικα στο φορουμ και να προσφερεις τις πολυτιμες συμβουλες σου γυρω απο προγραμματισμο μCs μιας και το φορουμ μας εχει αναγκη απο μελη με αναλογες γνωσεις. :wiink:

ασχετο... σχεδον πριν ενα χρονο καποιος απο ξενο φορουμ ειχε την ευγενια να ασχοληθει free of charge για τις μικρομετατροπες που χρειαζονται για την μεταφορα απο 16F84 σε 16F628 του κωδικα του Tetris για το "PIC GAME SYSTEM" που υπαρχει στα κυκλωματα του φορουμ... gsmaster αντε θα τον βαλεις επιτελους αυτον τον κωδικα
στις κατασκευες? :001_cool:

gRooV
17-04-09, 02:36
Μιας και τώρα έπεσε το θέμα στην αντίληψή μου και στην ουσία φίλε lastid (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37380) προσφέρεις υπηρεσίες έναντι αμοιβής σε ένα φόρουμ που είναι καθαρά ερασιτεχνικό και στηρίζεται όπως είπαν και άλλοι στην αλληλοβοήθεια των μελών του. Δηλαδή ο φίλος ο billtech (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31582) που έχει γράψει τόσα άρθρα με κώδικα και παραδείγματα έπρεπε να του πληρώνουμε μηνιάτικο;
Ανοιξε ένα e-shop να δέχεσαι παραγγελίες, όχι όμως να χρησιμοποιείς το hlektronika και τα μέλη του με σκοπό το κέρδος (ή να ρίξεις στάχτη στα μάτια της γυναίκας σου).

Κλειδώνεται, κρίμα σε όσους απάντησαν ότι το θεωρούν καλό, αν είναι έτσι να παίρνετε κιτ να φτιάχνετε.. όλα να είναι έτοιμα, μόνο 5 κολλήσεις να κάνετε!!