PDA

Επιστροφή στο Forum : turbo timer



FMTRIKALA
17-04-09, 20:16
επειδη εχω μια οθονη 2 σειρων 16 χαρακτηρων και μερικα pic υπαρχει κανενα σχεδιο να φτιαξω ενα turrbo timer για το αυτοκινητο μου???

antonis-drift
18-04-09, 00:07
φιλε μου μπορεις να το φτιαξεις και πιο ευκολα μονο με ενα 555 γιατι να κουραζεσαι και να κανεις μια κατασκευει δυσκολα ενο μπορει να γινει πολλη ευκολα...???

KOKAR
18-04-09, 10:22
μάλλον θέλει να φτιάξει ενα "χρονόμετρο" και να έχει την ένδειξη
στο LCD Display....

Nemmesis
18-04-09, 12:11
και συγουρα θελει πολλα παραπανο απο ενα 555... οχι λογο του timer αλλο λογω του οτι για να ενεργοποιηθει το timer βγαζωντας το κλειδη πρεπει πρωτο να ελεχθει αν εχουμε την "νεκρα" ταχυτητα... επισης μπορει ευκολα εκτος απο ενα timer να βαλει και κανα θερμομετρο.. οποτε ας αφισουμε το 555 για τον φωτισμο στην πολυκατοικιες

FMTRIKALA
18-04-09, 12:26
ωραια.υπαρχει κανενα σχεδιακι για το κυκλωμα που λετε???θελω οταν βγαζω το κλειδι να ξεκιναει το 555 να δουλευει για 1 με 1,5 λεπτα και μετα να κοβει

antonis-drift
18-04-09, 13:17
με ενα 555 εισαι καλλιμενος μετα θα χρισιμοποιησεις τρανζιστορ για να σου διχνουν αν ειναι νεκρα και αν εχει χειροφρενο...οποτε αν ισχυουν και τα δυο τοτε θα ενεργοποιηται το κυκλωμα και θα περιμενει το trigger απο το κλειδι.
μου φενεται ευκολη η κατασκευη.αν σε ενδιαφερει να κατσω να σου φτιαξω το κυκλωμα οπως το σκεφτομαι εγω.
απλα πες μου τι ακριβως θελεις να εχει.

FMTRIKALA
18-04-09, 15:06
αντωνη σχεδιασε το κυκλωμα εαν σου ειναι ευκολο.σε ευχαριστω

FMTRIKALA
18-04-09, 15:13
βρηκα αυτο το κυκλωμα .κανει??????

KOKAR
18-04-09, 16:24
για δες αυτό....και δώσε βάση στο video!
http://www.radiolocman.com/shem/schematics.html?di=46685

KOKAR
18-04-09, 16:33
και εδω η version 2...
http://www.radiolocman.com/shem/schematics.html?di=49958

Nemmesis
18-04-09, 16:35
αυτο δεν εχει καμια σχεση με turbo timer ομως :001_huh:

KOKAR
18-04-09, 16:56
δεν έχει σχέση, απλά είναι "παρελκόμενο ψιψιψινι"

KOKAR
18-04-09, 17:01
Τι είναι και τι κάνει το turbo timer;
Το turbo timer είναι μία ηλεκτρονική συσκευή, η οποία αναλαμβάνει να διατηρεί σε λειτουργία τον κινητήρα του αυτοκινήτου σας, όταν βγάζετε το κλειδί από τη μίζα, προκειμένου να διασφαλιστεί η σωστή απαγωγή της θερμότητας από την τουρμπίνα, αλλά και η συσσωρευμένη ποσότητα λαδιού σε αυτή. Ο χρόνος λειτουργίας του καθορίζεται από τον οδηγό μέσω της σχετικής μονάδας ελέγχου, που τοποθετείται στο εσωτερικό του αυτοκινήτου σας.
Πού τοποθετείται;
Το Turbo timer τοποθετείται μεταξύ της μίζας και του εγκεφάλου και καθυστερεί το σβήσιμο του κινητήρα. Όλα τα turbo timer της αγοράς διαθέτουν κεντρική μονάδα, έτσι ώστε ο οδηγός να επιλέγει το χρόνο λειτουργίας του κινητήρα, ενώ πολλά ενσωματώνουν και άλλες λειτουργίες χρήσιμες για την πληροφορία του υπερτροφοδότη (air/flow meter, boost meter κλπ).
Πόσο κοστίζει;
Ένα Turbo timer της αγοράς κοστίζει από 80 ευρώ περίπου, ενώ, ανάλογα με την εταιρεία και τις δυνατότητές του, το κόστος ανεβαίνει αρκετά. Σε αυτοκίνητα με συναγερμό καλό είναι να έχετε υπ' όψιν σας, ότι μετά τη λειτουργία του Turbo timer, πρέπει εσείς να τον "οπλίσετε", αν και στην αγορά υπάρχουν συναγερμοί που το διαθέτουν.
Γιατί είναι αναγκαίο;
Το Turbo timer είναι αναγκαίο, ειδικά μετά από σκληρή χρήση του υπερτροφοδοτούμενου αυτοκινήτου, αφού έτσι εξασφαλίζεται μακροζωία του υπερτροφοδότη. Σε αντίθετη περίπτωση, θα πρέπει ο οδηγός να περιμένει 2-3 λεπτά, ώστε να κρυώσει ελαφρώς ή -χειρότερα- να το σβήσει αμέσως με δυσάρεστες επιπτώσεις.
Σε τι αυτοκίνητα προτείνεται η χρήση τους;
Τα Turbo timer είναι καλό να υπάρχουν σε όλα τα υπερτροφοδοτούμενα αυτοκίνητα και ιδιαίτερα σε όσα έχουν βελτιωθεί περαιτέρω.

πηγη: autotriti.gr

Nemmesis
18-04-09, 20:39
δεν έχει σχέση, απλά είναι "παρελκόμενο ψιψιψινι"

αυκριβως :) και εγω για αυτο τον λογο δεν συμπαθω το κυκλωμα με το 555 ειναι πολυ παλιο.... ενω με την οθονητσα κανεις και ψιψιψινια οπως αυτα που μας εδειξες :)

FMTRIKALA
22-04-09, 10:12
καλημερα.αντωνη κανενα νεο???περιμενο το σχεδιο που ανεφερες

antonis-drift
22-04-09, 13:14
με αυτο το κυκλωμα πιστευω οτι θα εισαι ενταξη δεν το εχω δοκιμασει ακομα.
θα το δοκιμασω και θα σου πω και σιγουρα.
το trigger θα γινεται απο το διακοπτη του κλειδιου μολις κλεισει θα ανοιγει το πρωτο και θα ανοιξει και το δευτερο το πρωτο πρεπει να εχει ελαχιστο χρονο αλλα ετσι και αλλιως ειναι μικρος ο πυκνωτης ετσι ωστε να ανοιξει και το δευτερο στο δευτερο θα βαλεις τον χρονο που εσυ θελεις να μεινει ανοικτο.
θα συνδεσεις στο out του δευτερου ενα ρελε με μια διοδο και τα ακρα του ρελε στα καλωδια που τροφοδοτουνε με ρευμα το αυτοκινητο.
φτιαξε πειραματικα το κυκλωμα σε breadboard και δουλεψετω λιγο.
οτι ειναι πες μου.

antonis-drift
05-05-09, 11:41
τι εγινε ρε παιδια..??
το δοκιμασε κανενας??
περιμενω να μου πειτε αποπσεις.