PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχεία video. Βοήθεια!



Ακρίτας
24-04-09, 22:43
Φίλοι, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Έχω σχετικά σύγχρονο επιτραπέζιο PC (διπλοπύρηνος επεξεργαστής, 1G RAM, 250G HD κλπ.) Το λειτουργικό είναι Win XP Proffesional SP3. Έχω εγκατεστημένα τα Media Player 10, Power DVD, DivX Player.
Εδώ και λίγο καιρό οποιοδήποτε αρχείο video επιχειρήσω να ανοίξω ο υπολογιστής κολλάει. Ακόμα και αν πρόκειται να κάνω απλή αντιγραφή. Πολλές φορές απλώς παγώνει τελείως και άλλοτε βγάζει τη γνωστή μπλέ οθόνη με κάτι εξωγήινα ιερογλυφικά (μάλλον αναφέρει κάποιο runtime error).
Ο έλεγχος για ιούς ήταν αρνητικός.
Το περίεργο τώρα είναι ότι παίζει κανονικά τα video απο το YouTube και ακόμα πιο περίεργο είναι ότι παίζει κανονικά ένα συγκεκριμένο DVD που έφτιαξε ένας φίλος (όχι αντιγραφή) άγνωστο σε τι μηχάνημα. Το συγκεκριμένο DVD παίζει μονο με το Media Player, ενώ στο Power DVD ο υπολογιστής κολλάει.
Επειδή είμαι της παλιάς σχολής (DOS και Turbo Pascal) και ετοιμάζομαι για format που θεραπεύει πάσα νόσο και πάσα..., μήπως έχει κάποιος κάτι να μου προτείνει;

FM1
24-04-09, 23:04
Φίλε Γιώργο πολύχρονος κιόλας:001_rolleyes:.
Κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να συμβαίνει και από κάποιον ιό που δεν ανιχνεύει το αντιβιοτικό και που έχει επηρεάσει βασικά αρχεία dll των windows.

Δεν μπορώ να πώ με σιγουριά ότι με ένα repair θα τον επανέφερες αλλά το format είναι και η τελική λύση.

HFProject
24-04-09, 23:20
το Format είναι η εύκολη λύση...

αλλά :

http://www.free-codecs.com/Software/Fix_Repair_Tools.htm

Ακρίτας
25-04-09, 00:01
Εντάξει. Ηλία ευχαριστώ για τις ευχές. Κώστα πριν πιάσω το ελληνικό κλειδί θα δοκιμάσω και τα tools.

dbsjro
25-04-09, 00:13
Και γω το εχω παθει στο παρελθον καποιες φορες. Ηταν ενδειξη για format. Τα antivirus δεν εβρισκαν τπτ για αυτο εφτανα και σε κεινο το σημειο(μπλε οθονες, κολληματα κα)
Ψηφιζω formata

A!κανε εναν ελεγχο με antispam πρωτα. Ενδεχεται να δεις καποια, προσωρινη τουλαχιστον, καλυτερευση

lastid
25-04-09, 00:46
- Ακόμη και η αντιγραφή αρχείων video, κάνει τα Windows να παίρνουν πρωτοβουλίες και να τρέχουν πράγματα που δεν θα περιμέναμε να τρέχουν σχετικά με τα video.
- Έχεις κάνει τελευταία καμία αναβάθμιση ή αλλαγή driver για την κάρτα video ή κάτι άλλο ? Έχω δει μπλε οθόνες που σχετίζονται με γραφικά από αυτή την αιτία.
Αν είναι αυτό, μπορεί να λυθεί με System Restore (Επαναφορά Συστήματος) των Windows.
- Μπορείς να κατεβάσεις και να τρέξεις τον KMPlayer για να δεις τα videos. Αυτός χρησιμοποιεί τους δικούς του codecs και όχι των Windows. Αν δεν σου κολάει, κάτι τρέχει με τους codecs.
- Πάντως την επόμενη φορά που θα σου βγάλει μπλε οθόνη, θα δεις ότι εκεί μέσα υπάρχει μία γραμμή (τρίτη ή τέταρτη νομίζω) η οποία δεν είναι σε ιερογλυφικά αλλά σε Αγγλικά. Αν μπορείς, κάνε έναν κόπο και αντέγραψέ την εδώ.

Ακρίτας
25-04-09, 01:28
ΟΚ. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Τα Tools δεν έκαναν τίποτα. Μάλλον θα τα παρατήσω για απόψε γιατί παιδεύομαι αρκετές ώρες.

aeonios
25-04-09, 10:33
Ισως να σου έχει κρασάρει ο Media player 10. Ακομα και αν κάνεις αναβάθμιση στον 11 θα έχεις και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Μου είχε συμβεί και εμένα το ίδιο πρόβλημα κάποτε. Η πρόταση μου περιλαμβάνει την απεγκατάσταση και την εκ νέου εγκατάσταση του:

Πριν δοκιμάσεις την λύση μου κάνε ένα Backup το μητρώο των window$ ως εξής:
Registry / Export Registry Και σώσε το στο Desktop.


1. START-->Run.

2. Γράψε: regedit στο command box.

3. Οταν ανοίξει το παράθυρο άνοιξε το HKEY LOCAL MACHINE κάνοντας κλικ στο + που έχει.

4. SOFTWARE-->MICROSOFT--> WINDOWS,--> CURRENT VERSION --> UNINSTALL

5. Μέσα στον φάκελο Uninstall , θα δεις τα προγράμμα που έχεις εγκαταστήσει όπως το Media Player 10 ή Media Player .

6. Εκεί θα δεις δυο επιλογές:
DisplayName και UninstallString.

7. Κάνε διπλό click στο UninstallString και θα ανοίξει ένα παράθυράκι που θα σου δώσει το uninstall string .

8. το κάνεις COPY.

9. Κλείσε το Regedit .

10. Πάμε πάλι START -> RUN.

11. Δεξί click στο textbox και κάνεις paste kαι OK .


Κάνεις Restart το πισι και μετά πας και εγκαθιστάς εκ νέου το wmp 10/11

Eλπίζω να δουλέψει με αυτό τον τρόπο

Ακρίτας
25-04-09, 17:39
Και με το KMPlayer συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Κολλάει ο υπολογιστής, η μάλλον για την ακρίβεια δεν κολάει ακριβώς γιατι παρατηρώ δραστηριότητα στο σκληρό δίσκο (ατέλειωτη όμως). Θα δοκιμάσω τη λύση που προτείνει ό aeonios. Αυτό που μέ τρελλαίνει είναι το γεγονός ότι παίζει ένα συγκεκριμένο DVD μόνο.

dbsjro
25-04-09, 17:47
Οταν λες παιζει ενα DVD μονο εννοεις εχει βιντεακια σωστα?

lastid
25-04-09, 21:47
Άρα δεν είναι οι codecs. Επαναφορά Συστήματος σε προ του σφάλματος εποχή μπορεί να γίνει?

Ακρίτας
25-04-09, 22:59
Δέν μπορώ να κάνω επαναφορά του συστήματος. Εκτός αυτού δεν γνωρίζω πότε ακριβώς άρχισε το πρόβλημα.
Το παράξενο: Ο υπολογιστής παίζει μόνο ΕΝΑ DVD (κανονικό, όχι συλλογή με αρχεία video) που έφτιαξε ένας φίλος απο μια μουσική εκδήλωση (δεν γνωρίζω σε τι μηχάνημα). Το συγκεκριμένο δισκάκι παίζει μόνο με τον Media Player. Όταν προσπαθώ να το ανοίξω με το Power DVD κολλάει το σύστημα. Οποιοδήποτε άλλο DVD ή αρχείο video προσπαθήσω να παίξω κολλάει επίσης.
Πάντως, δεδομένου ότι έχω τη καλή συνήθεια να κάνω partitions στο δίσκο, που στο ένα έχω το σύστημα και τις εφαρμογές και στο άλλο όλα τα δεδομένα και το υλικό, δεν θα με ρίξει και πολύ πίσω το format.
Καί επειδή βαρέθηκα τα φαντάσματα του Bill σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το γυρίσω σε Linux (τα είχα δοκιμάσει παλαιότερα).

Ακρίτας
26-04-09, 01:16
- - Πάντως την επόμενη φορά που θα σου βγάλει μπλε οθόνη, θα δεις ότι εκεί μέσα υπάρχει μία γραμμή (τρίτη ή τέταρτη νομίζω) η οποία δεν είναι σε ιερογλυφικά αλλά σε Αγγλικά. Αν μπορείς, κάνε έναν κόπο και αντέγραψέ την εδώ.
STOP:0X000000EA(0X850165D0,0X86756008,0XF78CACBC,0 X00000001)
Άβυσσος.

lastid
26-04-09, 02:07
Όχι, όχι αυτή τη γραμμή.
Στο παράδειγμα μπλε οθόνης (από Αγγλικά XP) που επισυνάπτω εδώ, σου έχω κυκλώσει με τρεμάμενο χέρι αυτά που μας ενδιαφέρουν. Βρες τα αντίστοιχα δικά σου.
Ειδικά αν το όνομα του xxxxx.SYS είναι το ίδιο κάθε φορά, φταίει κάποιος driver συσκευής ή κάποια συσκευή.
Τώρα για το DVD που λες ότι παίζει οκ, θα ήταν ενδιαφέρον να αναλυθεί για να βρεθεί σε τί διαφέρει από τα άλλα, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό μπορείς να το κάνεις εύκολα.

PCMan
26-04-09, 03:24
Έχουμε 26/4 και ο φίλος άνοιξε το θέμα στις 24/4. Ένα φορμάτ ή ακόμα καλύτερα reinstall, παίρνει το πολύ 2 ώρες..
Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που πολεμάτε να το φτιάξετε με τον δύσκολο τρόπο...

lastid
26-04-09, 04:10
Να σε φέρω να κάνεις format ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ reinstall ότι έχω στο δικό μου PC και άμα κάνεις λιγότερο από 2 μέρες να μου τρυπήσεις τη μύτη...
Η αλήθεια είναι ότι για μας είναι πολύ πιο εύκολο να παρακολουθούμε και να λέμε "κάνε αυτό! κάνε εκείνο!".
Όμως από την άλλη θα ήταν καλό να μάθουμε όλοι ποιο ήταν τελικά το πρόβλημα. Μπορεί και να χρησιμεύσει και σε κάποιον άλλον ταλαίπωρο. Σε forum είμαστε...
Αν τώρα βέβαια ο χρόνος που αφιέρωσε δεν αξίζει τον κόπο, φυσικά και πάει για format. Την αξία του δικού του χρόνου μόνο ο φίλος μας ο Γιώργος μπορεί να την αξιολογήσει.

HFProject
26-04-09, 09:17
Το format είναι μία λύση αλλά η αντιμετώπιση σου φέρνει το know-how.
Βέβαια καλύτερη λύση είναι να έχεις image του δίσκου...

HFProject
26-04-09, 09:18
0X000000EA = THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER

dbsjro
26-04-09, 11:50
Εφόσον έχεις partitions τι το ψάχνεις τόσο? Η χαρά τις γνώσης χάνεται μετα απο τόσο ψάξιμο
Εγω πάντως όταν βγάζει "χοντρά" προβλήματα το "φορμάρω" και μετά παει κ πιο γρηγορα κ δν κολλαει κ ολα καλά.
Δν καταλαβαίνω γιατι το format είναι, για πολλούς, taboo...

FM1
26-04-09, 12:04
Παιδιά και προσοχή!!!γνωστός φίλος που ασχολείται με service Η/Υ μου είπε πως κυκλοφορεί ένας ιός ο οποίος οδηγεί σε γενική αδράνεια (κόλλημα) του Η/Υ,ενώ ταυτόχρονα ο σκληρός δίσκος λειτουργεί μόνιμα σαν να ψάχνει κάτι!
Εννοείται βέβαια πως με έναν συστηματικό έλεγχο του antivirus-antispyware ανά τακτά χρονικά διαστήματα προλαβαίνουμε πολλά!

Ακρίτας
26-04-09, 12:42
Έκανα έλεγχο για "κρυολόγημα" με το AVAST ενημερωμένο στις 23/4/09 και δεν βρήκε τίποτα. Τέλος πάντων. Με το format θα πρέπει να αφιερώσω ένα απόγευμα, δεν είναι και πολλή δουλειά. Το καθυστυερώ δεδομένου ότι το πρόβλημα είναι μόνο σε αρχεία video και ο υπολογιστής δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα κατά τα άλλα.
Την επόμενη μπλέ οθόνη θα την προσέξω καλύτερα, αλλά εκτός απο τη διεύθυνση που δίνει μετά το STOP όλα τα άλλα είναι εξωγήινα.
Όπως και να έχει το θέμα φίλοι, ευχαριστώ για τη βοήθεια.