PDA

Επιστροφή στο Forum : 12v stabilizer car audio



Winmmister
25-04-09, 02:02
Υπάρχει κάποιο απλό και εύκολο σχετικά κύκλωμα το οποίο να διατηρεί σταθερή την τάση του RADIO/CD στα 12ν κατά την εκκίνηση της μίζας ώστε να μην σκάνε τα ηχεία μόλις παίρνει μπροστά το αυτοκίνητο.

Για να σας κατατοπίσω περισσότερο, άλλαξα το RADIO/CD μου από ένα παλιό JVC σε ένα SONY XPLOD το οποίο βγάζει μέχρι 2ν preout στην έξοδο του RCA ενώ το JVC ήταν πολύ χαμηλότερα! (αν αυτο παίζει κάποιο ρόλο) Όλο το σύστημα είναι συνδεδεμένο σε ενισχυτή 4Χ65w. Μόλις γυρίσω το κλειδί στην 1η θέση όλα είναι καλά αλλά με το που γίνεται η μιζιά (για την ενεργοποίηση της μηχανής) σκάνε τα ηχειά κάτι που δεν γινόταν με το JVC και με την ίδια ακριβώς συνδεσμολογία.
Ο ενισχυτής παίρνει ρεύμα από την μπαταρία απ’ευθείας και το remote του είναι συνδεδεμένο στη γραμμή του διακόπτη η οποία ενεργοποιεί και το SONY κατά το γύρισμα του κλειδιού στη θέση ACC.
Με το SONY σε κατάσταση OFF (που είναι κλειστό και δείχνει μόνο την ώρα) αν βάλω μπροστά το αυτοκίνητο δεν σκάνε τα ηχεία.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να λυθεί το πρόβλημα μου , χωρίς να πρέπει να ανοίγω και να κλείνω ξεχωριστά το RADIO/CD ?
Κάτι που σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω πως να το υλοποιήσω είναι να τροφοδοτήσω το SONY από την γραμμή που παίρνει ρεύμα και ο ενισχυτής και με ένα ρελέ ή κάτι τέτοιο θα επιτρέπεται να περνάει ρεύμα στο SΟΝΥ (από την απ’ευθείας γραμμή με την μπαταρία) όταν γυρνάω το διακόπτη και να αποφεύγεται το peak στα 14,4ν που γίνεται κατά την εκκίνηση της μηχανής.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

gsmaster
25-04-09, 02:13
Όταν πατάς μίζα, το ράδιο κλείνει? Αν ναι, δεν θα ακουγόταν τίποτα.

Λογικά το ράδιο σου δεν κλείνει και γι αυτό εκείνη την ώρα ακους τον θόρυβο, και λογικό είναι γιατί η τάση τροφοδσίας εκείνη την ώρα δεν είναι καθόλου σταθερή.

Το καλύτερο είναι να μπει ένα ρελεδάκι στο remote του ενισχυτή (και στο ράδιο) που όταν δίνεις μίζα να κλείνει ο ράδιο και ο ενισχυτής και να ξαναδίνει όταν αφήσεις την μίζα (και με λίγη καθυστέρηση εδώ καλό θα κάνει).

Winmmister
25-04-09, 02:24
Αυτό που συμβαίνει είναι να πέφτει η φωτεινότητα του RADIO/CD (πολύ λογικό αφού η μίζα τραβάει πολύ). Κάπου άκουσα για αυτό που λες με την καθυστέρηση αλλά τι μπορώ να κάνω για αυτό, πώς να το ζητήσω? Κάποιο σχηματικο διάγραμμα?
Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί δεν έιχα πρόβλημα με το πάλιό??

xifis
25-04-09, 05:53
το remote του ενιχυτη γιατι το συνδεσαν στη κλειδαρια κ οχι στην εξοδο remote της πηγης?

Winmmister
25-04-09, 07:45
Εγώ το σύνδεσα εκεί! Μόνος μου έκανα την εγκατάσταση. Δοκίμασα και αυτό που λες αλλά δεν άνοιγε ο ενισχυτής δεν ξέρω για ποιό λόγο!

xifis
25-04-09, 15:04
δεν ανοιγε?περιεργο.ειδες στα μανουαλ των συσκευων ποσο ρευμα θελει ο ενισχυτης κ ποσο δινει η πηγη στο remote?ισως αυτο να ειναι μερος του προβληματος.με την παλια πηγη,ανοιγε απτο remote της?η αυτη ειχε το προβλημα κ η σονυ παιζει με την ιδια καλωδιωση?

γεγονος ειναι πως ο ενισχυτης σου ετσι ανοιγει οταν παιρνει μπρος η μηχανη ασχετως αν ακους μουσικη κ μενει ανοιχτος μεχρι να την σβησεις.οχι οτι ειναι κ τραγικο λαθος,αλλα ισως γιαυτο να σκανε τα ηχεια.ξανακοιτα το θεμα με το remote.

nikkos
25-04-09, 18:29
δεν ανοιγε?περιεργο.ειδες στα μανουαλ των συσκευων ποσο ρευμα θελει ο ενισχυτης κ ποσο δινει η πηγη στο remote?ισως αυτο να ειναι μερος του προβληματος.με την παλια πηγη,ανοιγε απτο remote της?η αυτη ειχε το προβλημα κ η σονυ παιζει με την ιδια καλωδιωση?

γεγονος ειναι πως ο ενισχυτης σου ετσι ανοιγει οταν παιρνει μπρος η μηχανη ασχετως αν ακους μουσικη κ μενει ανοιχτος μεχρι να την σβησεις.οχι οτι ειναι κ τραγικο λαθος,αλλα ισως γιαυτο να σκανε τα ηχεια.ξανακοιτα το θεμα με το remote.

σωστά. αλλού έχεις πρόβλημα και πας να το λύσεις λάθος. κοίτα πάλι τα manual και την καλωδίωση.

Winmmister
25-04-09, 19:35
Σήμερα δοκίμασα με το remote του SONY ξανά!! Δούλευε κανονικά αλλά δεν άλλαξε τίποτα μόλις γυρνούσα το κλειδί όλα δούλευαν οκ και μετά μόλις το γυρνάω λίγο ακόμα και ξεκινάει η μίζα να γυρνάει πάλι το ίδιο. ΠΑΑΑΦΦΦ στα ηχεία..... Το JVC δεν είχε καν εξοδο για remote ενισχυτή. Όλη η σύνδεση δέιχνει να είναι καλή διότι όπως είπα δούλευε κανονικά με το JVC τον ίδιο ενισχυτή και τα ίδια ηχεία περίπου ένα χρόνο. Μην μου πείτε γιατί το άλλαξα και να βάλω πάλι το ίδιο... Το JVC ούτε MP3 δεν είχε!!!


Το πρόβλημα μου τελικά είναι στο ψηλό ρεύμα που παίρνει το SONY/ενισχυτής την στιγμή που βάζω μπροστά το αυτοκίνητο, ή στην υψηλή τάση που βγαίνει στα RCA εκείνη την στιγμή??

nikkos
25-04-09, 20:26
εγώ μυρίζομαι ότι αρχίζει και τα παίζει η μπαταρία σου και το παφ που ακούγεται απ τα ηχεία είναι λόγω της βύθισης της τροφοδοσίας στον ενισχυτή όταν ξεκινά η μίζα.

edit:πιστεύω ότι και το JVC αν δοκιμάσεις το ίδιο θα σου κάνει, απλά έτυχε η σύμπτωση με την αλλαγή του ραδιοcd

Winmmister
25-04-09, 20:34
Η μπαταρία έχει 4-5 μήνες που αλλάχτηκε! Αλλά θα το κοιτάξω!

Βασικά μπορώ να το τεστάρω αυτό, βάζοντας ένα MP3 player στον ενισχυτή και δοκιμάζωντας να το βάλω μπροστά έτσι δεν είναι?? αν δεν σκάσει τα ηχεία σημαίνει ότι η μπαταρία είναι οκ και φταίει το SONY απο κει και πέρα!

και κάτι ακόμα, όταν είναι στο off γιατί δεν το κάνει λογικά αν είναι έτσι που λες έπρεπε να σκάει και με κλειστό το SONY έτσι δεν είναι?

nikkos
25-04-09, 23:43
δοκίμασέ το. Επίσης μέτρα και την τάση της μπαταρίας όταν βάζεις μπροστά, τσέκαρε τα ενδεικτικά του ενισχυτή όταν βάζεις μπροστά... αλλά θα χρειαστείς πιθανότατα και 2ο άτομο για βοήθεια.

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το κάνει το sony το ΠΑΦ

jim.ni
26-04-09, 04:15
και να αποφεύγεται το peak στα 14,4ν που γίνεται κατά την εκκίνηση της μηχανής.

1)Το 14,4V δεν είναι όπως λες peak κατά την εκκίνηση αλλά η τάση που
πρέπει να έχει ένα αυτοκίνητο όταν δουλεύει για να μπορεί να φορτίζει
την μπαταριά (συνήθως είναι από 14,3 - 14,7V)
2)Κατα την εκκίνηση η τάση πέφτει περίπου στα 9 - 11.5V
3)Το ραδιοcd και όλες οι συσκευές για αυτοκίνητο δουλεύουν σταθερά
στα 13,8V όταν δουλεύει το αυτοκίνητο και εκεί αποδίδουν τα μέγιστα,
όχι στα 12V!

Περισσότερο πληροφοριακά ήταν τα παραπάνω. Εγω θα σου έλεγα να
κλείνεις το sony πριν σβήσεις και να το ανοίγεις αφού βαλεις μπροστά.
Ετσι είναι και το σωστό.

xifis
26-04-09, 04:18
αποτι λεει ο φιλος η αλλαγη της πηγης δημιουργησε το προβλημα.με το JVC δεν εκανε παφ κ πουφ..οποτε φταιει η πηγη.

τωρα 2 τινα:η που ειναι ελλατωματικη,η που υπαρχει γενικοτερο ηλεκτρικο προβλημα το οποιο,η προυππηρχε αλλα δεν επηρεαζε το JVC,η που δημιουργηθηκε τωρα.

σιγουρα μετρα τις τασεις σε ενισχυτη πηγη με ον με οφ με ολα.αν δε βαριεσαι βαλε παλι το παλιο πανω ετσι για παν ενδεχομενο να δεις τι παιζει κ μαυτο.

ενδεχομενως ενα αντιπαρασιτικο στην τροφοδοσια της πηγης να λυσει το προβλημα.αν φταιει αυτη τελικα κ δεν εμπλεκεται ο ενισχυτης,που οπως ειπες θα τον τσεκαρεις με ξεχωριστη πηγη-φορητο mp3.

απορια:τα + της πηγης τα εχεις συνδεσει οπως πρεπει?θελω πω,ξεχωριστο το κιτρινο,ξεχωριστο το κοκινο?γιατι εχω δει να τα βαζουν κ τα 2 μαζι στο + της μπαταριας.

Winmmister
26-04-09, 14:54
Εγω θα σου έλεγα να
κλείνεις το sony πριν σβήσεις και να το ανοίγεις αφού βαλεις μπροστά.
Ετσι είναι και το σωστό.

Ωραία τότε γιατί υπάρχει η επιλογή της συνδεσμολογίας με κίτρινο (σταθερά 12ν) και κόκκινο (ενεργοποίηση με το κλειδί στην θέση ACC) και δεν υπάρχει μόνο με το κίτρινο και να δουλεύει το ράδιο ακόμα και με κλειστό διακόπτη? Στα περισσοτερα αμάξια που έχω συναντήσει μόλις βάζεις μπροστά ανοίγει το ράδιο, μόλις σβύσεις κλείνει και το κάνουν αυτό για να μην το ξεχάσεις και σου φάει την μπαταρία!
(υπάρχουν βέβαια και μάστορες που περνάνε aftermarket RADIO/CD που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και συνδέουν όπου βρουν 12ν και σου λένε να βγάζεις την πρόσωψη, το έχω δει και αυτό).

ezizu
26-04-09, 15:59
Φιλε winmmister γεια σου.Τα σταθερα 12V τα χρειαζονται οι πηγες (radio/cd κλπ) για να κρατανε οι ρυθμισεις που εχουν γινει (bass,treble,balance,επιλογες ραδιοφωνου οπως RDS κλπ),καθως και τις μνημες του ραδιοφωνου.Τα 12V απο τον διακοπτη (ACC) ειναι για τον λογο που αναφερεις ,απενεργοποιηση του radio/cd.Τα πιο πολλα μοντελα radio/cd εχουν καλωδιο remote και οταν κανουν power on τοτε το remote δινει 12V για οδηγηση ενισχυτη,αυτοματης κεραιας κ.λ.π.Συνηθως τα mA ειναι σε τετοια τιμη ωστε να συνδεονται απευθειας ο ενισχυτης ,η αυτοματη κεραια ,με το remote της πηγης χωρις χρηση ρελε, (ειναι καπως στανταρ θα ελεγα σε ολες τις εταιριες).

Κατι που δεν καταλαβα.Οταν γυριζεις το κλειδι για να παρει η μιζα,το radio/cd σβυνει (power off) η συνεχιζει και λειτουργει κανονικα με μια σχετικη <<βυθιση>> στην φωτεινωτητα της οθονης του;

Winmmister
26-04-09, 17:45
Το ξέρω αυτό που λες περί συνδεσμολογίας. Μόνος μου τα πέρασα όλα τα συστήματατα από το καλώδιο μπροστά από την μπαταρία μέχρι τα ηχεία! Το remote της πηγής το δοκίμασα και κάνει πάλι το σκάσιμο. Πέφτει η φωτεινότητα για λίγο, κλείνει, κάνει το παφ και ξεκινάει η μηχανή και μετά ξανανοίγει και συνεχίζει να παίζει κανονικά.
Ακριβώς το ίδιο γινόταν και με το JVC αλλά δεν έσκαγε τα ηχεία!

Μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα?

gsmaster
26-04-09, 18:14
Εγώ θα έψαχνα να βρώ το σήμα που δίνει το κλειδί στο ρελέ της μίζας, και εκεί θα έβαζα ένα μικρό ρελέ το οποίο όταν πατάς μίζα, θα κόβει το ACC προς το ράδιο.

jim.ni
27-04-09, 03:35
απορια:τα + της πηγης τα εχεις συνδεσει οπως πρεπει?θελω πω,ξεχωριστο το κιτρινο,ξεχωριστο το κοκινο?γιατι εχω δει να τα βαζουν κ τα 2 μαζι στο + της μπαταριας.


Ωραία τότε γιατί υπάρχει η επιλογή της συνδεσμολογίας με κίτρινο (σταθερά 12ν) και κόκκινο (ενεργοποίηση με το κλειδί στην θέση ACC) και δεν υπάρχει μόνο με το κίτρινο και να δουλεύει το ράδιο ακόμα και με κλειστό διακόπτη? Στα περισσοτερα αμάξια που έχω συναντήσει μόλις βάζεις μπροστά ανοίγει το ράδιο, μόλις σβύσεις κλείνει και το κάνουν αυτό για να μην το ξεχάσεις και σου φάει την μπαταρία!
(υπάρχουν βέβαια και μάστορες που περνάνε aftermarket RADIO/CD που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και συνδέουν όπου βρουν 12ν και σου λένε να βγάζεις την πρόσωψη, το έχω δει και αυτό).

συγνώμη αλλά αυτά που λέτε είναι άσχετα με το πρόβλημα και λάθος
γενικότερα. το ένα καλώδιο είναι για να κρατάει μνήμες κτλ.
και φυσικά μπορείς να επιλέξεις αν θα συνδέσεις το άλλο στο κλειδί
ή αν θέλεις να δουλεύει χωρίς κλειδιά (γιαυτό τον λόγω υπάρχει στα
καλώδια και προαιρετική διακλάδωση). και μπορείς να πάρεις από οπού
βρεις, δεν είναι απαραίτητα λάθος αλλά επιλογή.
Αν προσέξεις καλά τα καλώδια του sony θα δεις οτι μπορείς να αποσυνδέσεις το βύσμα που πάει κόκκινο σε κόκκινο και να κουμπώσεις το κόκκινο πάνω στο κίτρινο που έχει διπλό βύσμα!
Οπος ξανα είπα, αυτά είναι άσχετα με το "πρόβλημα"

Tolis-Sx
27-04-09, 19:33
ας τα παρουμε απο την αρχη.....κτρινο cd +12V απο ασφαλεια οκ? κοκκινο cd απο διακοπτη μηχανης οκ?ρεμοτε απο cd στο ρεμοτε ενισχυτη οκ? κοκκινο του ενισχυτη στο + Μηχανης ?η αυτονομο καλωδιο +μπαταριας?ξερεις ο 4χ65 τραβαει και κατι αμπερ ....το πιθανοτερο ειναι ολα αυτα να συμβαινουν με το cd σε λειτουργια ....αν οχι....καπου εχεις κανει λαθος σε καποιο καλωδιο...ξαναπαρτα ολα απο την αρχη....παντως στο ρεμοτε βαλε και κανενα αντιπαρασιτικο.....απλα εχε το cd παντα κλειστο οταν εκκινεις τον κινητηρα....αλλα το κυριοτερο...ειναι οι παροχες να ειναι ξεκαθαρες και απο ασφαλεια...για αποφυγη καμμιας φωτιας.....καλη τυχη

Winmmister
27-04-09, 20:31
Λοιπόν θα ανεβάσω σχεδιάγραμμα για να μην υπάρχουν αμφιβολίες περι συνδεσμολογίας αν και επαναλαμβάνω ότι αν ήταν θέμα συνδεσμολογίας θα είχα πρόβλημα και με το προηγούμενο! Θα έχετε το σχεδιάγραμμα το βράδυ μπας και μπορεσει να δωθεί κάποια λύση....
Αν και περίμενα μιά απλή λύση με ένα κυκλωματάκι (εμπορίου ή μη) αλλά....



απλα εχε το cd παντα κλειστο οταν εκκινεις τον κινητηρα....

Το έχω αναφέρει ότι θέλω να το αποφύγω αυτό!! Το πιο απλό ήταν να συνδέσω το SONY στα 12ν απευθείας και να δουλεύει ακόμα και χωρίς κλειδί αλλά εγώ θέλω να ανάβει μαζί με τον κινητήρα και να σβύνει μαζί με τον κινητήρα!! (εφόσον έχω αυτή τη δυνατότητα τη αξιόποιώ κιόλας έτσι δεν είναι??)

xifis
27-04-09, 23:00
ετσι απο περιεργεια,αλλα κ να δικαιολογησω τυχον προβληματα παλαιοτητας.τι αμαξι ειναι? (αν 8ες λες)

Winmmister
28-04-09, 05:26
ετσι απο περιεργεια,αλλα κ να δικαιολογησω τυχον προβληματα παλαιοτητας.τι αμαξι ειναι? (αν 8ες λες)

TOYOTA Starlet EP91 1997

Winmmister
28-04-09, 17:44
Έχω επισυνάψει το σχεδιάγραμμα με την συνδεσμολογία! Ελπίζω να βοηθήσει μήπως βρεθεί κάποια λύση

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=8907&stc=1&d=1240926039

nikkos
28-04-09, 17:59
το remote απ το sony γιατί δεν το χρησιμοποιείς είπες? κανονικά εκεί πρέπει να συνδέσεις το remote του ενισχυτή.
Αν βγάλεις τα rca πάνω απ τον ενιχυτή και δοκιμάσεις να βάλεις μπροστά με το κλειδί κανονικά, σου κάνει πάλι παφ στα ηχεία? αν ναι, δεν είναι θέμα ραδιοσιντί ούτε εισόδων/εξόδων. είναι θέμα τροφοδοσίας του ενισχυτή

Winmmister
28-04-09, 23:00
To remote Δεν το χρησιμοποιώ γιατί κάνει το ίδιο ακριβώς σκάσιμο. Το έχω δοκιμάσει! Το έχω δοκιμάσει επίσης και χωρίς τα RCA και δεν σκάει, επίσης δεν σκάει όταν είναι κλειστό το SONY (σε κατάσταση OFF) όπως έχω πει!
Υπάρχει περίπτωση ο ενισχυτής να έχει εξασθενητή μόλις ενεργοποιείται για να αποφεύγει τέτοια σκασίματα και να έχει χαλάσει (να έχει καεί κάποιος πυκνωτής ή κάτι τέτοιο)??
Αν είναι να τον ανοίξω να το δω από μέσα αν είναι κάτι που φαίνεται με το μάτι!!

ezizu
01-05-09, 03:11
To remote Δεν το χρησιμοποιώ γιατί κάνει το ίδιο ακριβώς σκάσιμο. Το έχω δοκιμάσει! Το έχω δοκιμάσει επίσης και χωρίς τα RCA και δεν σκάει, επίσης δεν σκάει όταν είναι κλειστό το SONY (σε κατάσταση OFF) όπως έχω πει!
Υπάρχει περίπτωση ο ενισχυτής να έχει εξασθενητή μόλις ενεργοποιείται για να αποφεύγει τέτοια σκασίματα και να έχει χαλάσει (να έχει καεί κάποιος πυκνωτής ή κάτι τέτοιο)??
Αν είναι να τον ανοίξω να το δω από μέσα αν είναι κάτι που φαίνεται με το μάτι!!

Φίλε winmmister συνήθως οι ενισχυτές έχουν κύκλωμα καθυστέρησης στην έξοδο τους , το οποίο καθυστερεί την σύνδεση των ηχείων με την έξοδο του ενισχυτή , για να αποφεύγονται ακριβώς τέτοιοι θόρυβοι απο τα ηχεία κατά την ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του ενισχυτή.

PCMan
01-05-09, 08:34
Είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα ραδιοcd αλλά χωρίς τον ενισχυτή. Το είχα βγάλει για να κάνω κάτι και από απροσεξία έβαλα τα κόκκινο/κίτρινο ανάποδα στις αντίστοιχες θέσεις. Δοκίμασε το, δεν θα χάσεις τίποτα. Αφού το σκάσιμο "ακούγεται" από τα rca, ένας λόγος παραπάνω για να το δοκιμάσεις.

ΥΓ. Να συνδέσεις τον ενισχυτή στο remote του ραδιοcd. Δεν είναι σωστό όταν κλείνεις το ράδιοcd να δουλεύει ο ενισχυτής.