PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμβελεια modem router



dbsjro
25-04-09, 12:40
Το θεμα ειναι ποιο εχει την μεγαλυτερη εμβελεια χωρις αλλα και με εμποδια. Αν δεν γνωριζεται ακριβως πειτε μου προσεγγιστικα και απο κει και περα θα παω σε καταστημα.
ποιο πολυ με ενδιαφερει αν μπορει απο ενα σπιτι να "παει" σε αλλο οταν παρεμβαλλονται ενδιαμεσα οικοδομες (μικρη αποσταση βεβαιως)

jeik
25-04-09, 14:17
To θεμα σου δεν ειναι ποσο πιανει το μοντεμ αλλα ποσο πιανει και ο υπολογιστης !!! , δωρον αδωρο αν πιανει το μοντεμ 50 μετρα και το πισι 20 (αμφιδρομη επικοινωνια) :001_smile:.
Εχω το φιλιπς της κονεξ CGA5722N-TE, και πιανει 5 γραμμες (φουλ) στα 15 μετρα σε διπλανο διαμερισμα , ενώ στον κατω οροφο , σχεδον κατω απο το μοντεμ εχει 3 γραμμες.

dalai
25-04-09, 14:52
το ερωτημα σου εχει πολλες παραμετρους και δεν μπορει να απαντηθει ετσι απλα.
Σαν μηχανημα σε ενα ρουτερ καλο ειναι να κοιταξεις 2-3 βασικα πραματακια
α) ποσα mW (ή dB) βγαζει στην εξοδο. Τα τυπικα ειναι 50mW (17 db)
β) τι ευαισθησια εχει δηλ στα ποσσα dB συνδεεται σε καποια Mbps .
γ) και πιο συμαντικο , αν δεχεται εξωτερικη κεραια. Ετσι θα μπορεσεις να κατευθηνεις το σημα προς το σπιτι του φιλου σου αλλα και να περιορισεις το ηλεκτρομαγνιτικο σημα σε μερη του σπιτιου σου που δεν ειναι επιθυμιτα (πχ κρεβατοκαμαρα)
Αν πχ παρεις μια μικρη panel στα 8 dbi με 4 μετρα καλωδιο προεκταση θα τη πετακσεις εξω απο το παραθυρο και θα γλυτωσεις τους τοιχους της δικια σου κατοικιας , ενω ταυτοχρονα θα εχεις μια χαρα σημα μεσα στο σπιτι .
Αν θελεις να σου συστησω καποιεσ μικρες και οικονομικες κεραιες pm me.

dalai
25-04-09, 15:05
Εχω το φιλιπς της κονεξ CGA5722N-TE, και πιανει 5 γραμμες (φουλ) στα 15 μετρα σε διπλανο διαμερισμα , ενώ στον κατω οροφο , σχεδον κατω απο το μοντεμ εχει 3 γραμμες.
ναι γιατι εχετε κατευθηντικες κεραιες. Στα φορητα π.χ. η κεραια ειναι πισω απο την οθονη και συνηθως 5dbi με το κυριο λοβο προς τα πισω απο την οθονη.
Τα μικρα διπολακια που εχουν στα ρουτερ ειναι 3dbi και θεωρητικα ,πανκατευθιντικα , αλλα αν βρισκονται κοντα σε μεταλικα αντικειμενα, αλλαζει και ο λοβος εκπομπης.

KOKAR
25-04-09, 16:55
To θεμα σου δεν ειναι ποσο πιανει το μοντεμ αλλα ποσο πιανει και ο υπολογιστης !!! , δωρον αδωρο αν πιανει το μοντεμ 50 μετρα και το πισι 20 (αμφιδρομη επικοινωνια) :001_smile:.
Εχω το φιλιπς της κονεξ CGA5722N-TE, και πιανει 5 γραμμες (φουλ) στα 15 μετρα σε διπλανο διαμερισμα , ενώ στον κατω οροφο , σχεδον κατω απο το μοντεμ εχει 3 γραμμες.

αυτό γίνετε για 2 λογους
α) γιατί η πλάκα ( πάτωμα ) έχει και τον οπλισμό που λειτουργεί σαν κλωβός
και το β) απαντήθηκε ήδη από τον φίλο dalai (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=28821)

dbsjro
25-04-09, 17:20
Λοιπον για να διευκρινισω(δεν το εκανα απο την αρχη γιατι δεν ηξερα ολες τις παραμετρους) υπαρχει ιντερνετ στο γραφειο και επιθυμω να το στελνω σπιτι για παρακολουθηση μετοχων και κατι αλλα λιγα πραγματακια(φυσικα δεν εινα για μενα, ειμαι φοιτητης). Ειναι γνωστος και με ρωτησε. Φυσικα θα μπορουσα να παω σε καποιο καταστημα αλλα δεν τους εμπιστευομαι με τπτ, 1000 φορες εσας!!!
Απο οσο ξερω χρηματικο προβλημα δεν υπαρχει αρα τι προτεινεται σαν συνολο laptop και ασυρματο εκπομπεα(δεν εχει ουτε laptop προς το παρον)

Εννοειται οτι δεν θα πληρωθω αρα δεν σας εκμεταλλευομαι:001_tt2:

dalai
25-04-09, 17:32
η πιο καλι λυση ειναι να εχεισ προσβαση στις ταρατσες και των δυο κτιριων και εχει να βαλεις απο μια κεραια και ενα πομποδεκτη . Το σημα και το ρευμα θα μεταφερονται με ενα UTP καλωδιο απο τη ταρατσα εως το δωματιο .
Αν δεν εχετε οπτικη επαφη μπορειτε να εκμεταλευτιτε καποιο πιθανο κοντινο κομβο του ασυρματου δικτιου θεσσαλονικης ( des www.twmn.net)

PCMan
25-04-09, 17:57
To Log Me In (http://www.logmein.com) σε βολέυει?

dbsjro
25-04-09, 21:08
dalai το γραφειο του ειναι πρωτο οροφο σε τετραοροφη οικοδομη και δεν ξερω αν οι ταρατσες "βλεπουν" η μια την αλλη. θα του πω βεβαια ισως του αρεσει

PCMan δεν λες και 2 λογια γιατι το πιο πιθανο ειναι να χαθω στο site:wiink:

PCMan
26-04-09, 03:15
Ok, λοιπόν, είναι ένα πρόγραμμα που σου μεταφέρει την οθόνη του υπολογιστή που θέλεις να ελέγξεις σε ένα άλλο όπου και αν βρίσκεται στον κόσμο. Είναι σαν να είσαι εκεί. Φυσικά προϋποθέτει να υπάρχει dsl και στη μία μεριά(όπως μας είπες) αλλά και στην άλλη(αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα).

Εγω το έχω εγκατεστημένο, οπότε αν (λέεεμε τωρα :lool: ), αν σου δωσω τον κωδικό μου, μπορείς να μπεις στο pc μου και να κάνεις ότι θέλεις!!

Είναι και free ;)

Είναι πολύ πιό έυκολος τρόπος σε σχέση με το να στήνεις ασύρματα δίκτυα και χωρίς οπτική επαφή μάλιστα..

ΥΓ. Φυσικά υπάρχουν και άλλα τέτοια προγράμματα τέτοιου είδους.

lastid
26-04-09, 04:18
Αν κατάλαβα καλά, ο φίλος μας θέλει να φέρει internet σε άλλο κτίριο, άρα το Log Me In δεν κάνει, είναι για άλλη δουλειά.
Το θέλει είπες μόνο για μετοχές και κάτι λίγα? Συμβουλή: Για να έχεις σημαντική βελτίωση στην εμβέλεια, ρίχνεις την ταχύτητα του link από 54Mbps, σε πολύ λιγότερα.

PCMan
26-04-09, 06:29
Και να φανταστείς το διάβασα 2-3 φορές χτες...
Νόμιζα πως ο φίλος έλεγε ότι έχει ίντερνετ στο γραφείο και θέλει να το στείλει στο σπίτι του για παρακολουθεί τους μετόχους που βρίσκονται εκεί... :lol:

Αν είναι έτσι, είμαι άκυρος!!!

ΥΓ. Βάλτε και καναν τόνο...