PDA

Επιστροφή στο Forum : FM PL504



PANOS_333
27-04-09, 15:23
Δουλειά δεν είχε ο διάολος...
Η παρουσίαση αναφέρεται στην κατασκευή ενός πομπού FM (το παλιό γνωστό αυτοταλάντωτο) με την χρήση υλικών και εξαρτημάτων από μια παλιά τηλεόραση και ένα τροφοδοτικό υπολογιστή.
Η κατασκευή του άρχισε στις 20 2 09 και ολοκληρώθηκε στις 24 2 09.
Όπως προαναφέρθηκε, το σχέδιο είναι αυτό του αυτοταλάντωτου που υπάρχει σε άλλη σελίδα τoυ site.
Όμως έχουν γίνει δυο βασικές τροποποιήσεις στο σχέδιο ώστε να γίνει δυνατή η γείωσή του:
1) Στην διαμόρφωση χρησιμοποιήθηκε ο μετασχηματιστής από ένα παλιό ραδιόφωνο ώστε να απομονωθεί η συσκευή ήχου από το κύκλωμα
2) Το κύκλωμα υλοποιήθηκε σε ξεχωριστό πλαίσιο, απομονωμένο από το εξωτερικό.
Λειτουργεί ικανοποιητικά.
Φυσικά δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για εκπομπή η συγκεκριμένη κατασκευή, απλά έγινε για την ικανοποίηση της ανάγκης για "δημιουργία;;" του γράφοντος

KOKAR
27-04-09, 15:47
Το δουλεύεις με «ανόρθωση δικτύου» ?

PANOS_333
27-04-09, 17:10
Ναι. Όμως το κουτί είναι γειωμένο και εντελώς απομονωμένο από την φάση και τον ουδέτερο. Όπως και να μπει η πρίζα λειτουργεί.

FM1
27-04-09, 17:18
Μπράβο Γιάννη πολύ ωραία η κατασκευή!!!..και ειδικά το κουτάκι από το τροφοδοτικό είναι όλα τα λεφτά:001_rolleyes:

Tolis-Sx
27-04-09, 17:29
:blink:εμενα παλι αυτο του ειδους το στριμωγμα δεν μου αρεσει καθολου.....και σε ανοιχτο σασι παλι μπορεις να κανεις κυκλωμα χωρις να χρισιμοποιησεις το σασι.....πχ...ηλεκτρολυτικοι με λαστιχενια δακτυλιδια...και ο ουδετερος στην κοσσα χωρια.....αρκει η προσπαθεια που εκανες και ικανοποιησες την φαντασια σου.....

KOKAR
27-04-09, 18:59
για ανέβασε το κύκλωμα του τροφοδοτικού όπως το έχεις φτιάξει
γιατί κάτι σαν να μην μου "κολλάει"

υ.γ
ξέρεις ότι η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο ....

click εδώ (http://artemis.cslab.ntua.gr/Dienst/UI/1.0/Display/artemis.ntua.ece/DT2006-0232?abstract=%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9 %CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7)

FM1
27-04-09, 19:06
Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει από πλευρά ασφάλειας (αν δεν το έχει κάνει,δεν γνωρίζω) θα ήταν να βάλει στην τροφοδοσία έναν Μ/Σ 220V/220V απομόνωσης, αλλά και με απλή ανόρθωση γέφυρας και καλή απομόνωση δεν θα έχει πρόβλημα.(ώς έχει τώρα)

KOKAR
27-04-09, 19:17
Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει από πλευρά ασφάλειας (αν δεν το έχει κάνει,δεν γνωρίζω) θα ήταν να βάλει στην τροφοδοσία έναν Μ/Σ 220V/220V απομόνωσης, αλλά και με απλή ανόρθωση γέφυρας και καλή απομόνωση δεν θα έχει πρόβλημα.(ώς έχει τώρα)

για τον μετασχηματιστή απομόνωσης συμφωνούμε,
για την ανόρθωση με γέφυρα έχω κάποιο ενδοιασμού

υ.γ
όταν δουλεύει ακούμπα πάνω στο σασί με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι
και πες μας αν ανάβει

PANOS_333
27-04-09, 21:30
για τον μετασχηματιστή απομόνωσης συμφωνούμε,
για την ανόρθωση με γέφυρα έχω κάποιο ενδοιασμού

υ.γ
όταν δουλεύει ακούμπα πάνω στο σασί με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι
και πες μας αν ανάβει
Λειτουργεί μια χαρά όπως είναι. Απλή ανόρθωση έχει, Θα μπορούσε να μπει και γέφυρα, αλλά επέλεξα να το κάνω όσο πιο απλό γίνεται (δεν έχει ούτε διακόπτη και ανάμεσα στους πυκνωτές έχει απλή αντίσταση). Δεν βγάζει πολύ θόρυβο, έχει μέτρια διαμόρφωση, συντονίζει εύκολα, τσουλάει σχετικά λίγο, και δέν έχει τάση στο κουτί που άλλωστε είναι γειωμένο.

WIZARD
27-04-09, 22:34
Λειτουργεί μια χαρά όπως είναι. Απλή ανόρθωση έχει, Θα μπορούσε να μπει και γέφυρα, αλλά επέλεξα να το κάνω όσο πιο απλό γίνεται (δεν έχει ούτε διακόπτη και ανάμεσα στους πυκνωτές έχει απλή αντίσταση). Δεν βγάζει πολύ θόρυβο, έχει μέτρια διαμόρφωση, συντονίζει εύκολα, τσουλάει σχετικά λίγο, και δέν έχει τάση στο κουτί που άλλωστε είναι γειωμένο.
PANOS_333 ,χαιρομαι που εκανες αυτη την κατασκευη ,με την αγαπημενη μου
λαμπα PL504 .
Η ταση λειτουργιας στα νηματα ειναι 26,5 V ac και οχι 25 V
(ακριβως γιατι τοσο τροφοδοτουνταν στις ασπρομαυρες τηλεορασεις
οταν αυτες υπηρχαν- και στα σχεδια τηλεορασεων τοσο εγραφε)

Θα μου επιτρεψεις μια παρατηρηση :
Eiδa στην εξοδο της λυχνιας ,μια γεφυρα μετρισης ισχυος .(στην φωτογραφια)
Αυτο ειναι σφαλμα ,γιατι ποτε σε αυτοταλαντωτο δεν βαζουμαι Βαττομετρο.
θα σου το καψει το βαττομετρο ,και μετα θα ψαχνεσαι
Μονο σε ετεροταλαντοτα.

Φιλικα
WIZARD

Πέτροs
28-04-09, 13:24
Θα μου επιτρεψεις μια παρατηρηση :
Eiδa στην εξοδο της λυχνιας ,μια γεφυρα μετρισης ισχυος .(στην φωτογραφια)
Αυτο ειναι σφαλμα ,γιατι ποτε σε αυτοταλαντωτο δεν βαζουμαι Βαττομετρο.
θα σου το καψει το βαττομετρο ,και μετα θα ψαχνεσαι
Μονο σε ετεροταλαντοτα.

Φιλικα
WIZARD

Καλημέρα!!

Γιατί φίλε WIZARD δέν βάζουμε γέφυρα η βαττόμετρο σέ αυτοταλάντωτα.

Ευχαριστώ...

WIZARD
28-04-09, 14:45
Καλημέρα!!

Γιατί φίλε WIZARD δέν βάζουμε γέφυρα η βαττόμετρο σέ αυτοταλάντωτα.
Ευχαριστώ...
Γιατι πολυ απλα ,θα στην Καψει.....
Το επαθα (πριν παρα πολλα χρονια),γι'αυτο σου λεω

PANOS_333
28-04-09, 15:22
Γιατι πολυ απλα ,θα στην Καψει.....
Το επαθα (πριν παρα πολλα χρονια),γι'αυτο σου λεω
Μήπως ήταν το σχέδιο που έστελνε το σήμα μέσω πυκνωτή;
Μου φαίνεται παράξενο να κάψει την γέφυρα αυτή η κατασκευή αφού το σήμα μεταφέρεται μέσω επαγωγής από το πηνίο της ταλάντωσης στο πηνίο της εξόδου. Για την τροφοδοσία των νημάτων έχετε απόλυτο δίκιο . Απλά αυτός ο μετασχηματιστής μου ταίριαξε και αφού δούλεψε το άφησα. Βασικά έβαλα ότι ταίριαζε στο περίπου από παλιές τηλεοράσεις και τροφοδοτικά.

Πέτροs
28-04-09, 15:26
[QUOTE=WIZARD]Γιατι πολυ απλα ,θα στην Καψει.....
Το επαθα (πριν παρα πολλα χρονια),γι'αυτο σου λεω


Τό ότι σού συνέβη ένα ατύχημα πρίν χρόνια, ποιόs ξέρει γιά πιό λόγο, δέν
σημαίνει τίποτα.
Σ εμένα πχ δέν έχει συμβεί κάτι τέτοιο.

Συμπέρασμα :confused1::confused1:

KOKAR
28-04-09, 16:20
Λειτουργεί μια χαρά όπως είναι. Απλή ανόρθωση έχει, Θα μπορούσε να μπει και γέφυρα, αλλά επέλεξα να το κάνω όσο πιο απλό γίνεται (δεν έχει ούτε διακόπτη και ανάμεσα στους πυκνωτές έχει απλή αντίσταση). Δεν βγάζει πολύ θόρυβο, έχει μέτρια διαμόρφωση, συντονίζει εύκολα, τσουλάει σχετικά λίγο, και δέν έχει τάση στο κουτί που άλλωστε είναι γειωμένο.

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=8900&d=1240856717

Αν όντως έχεις φτιάξει το κύκλωμα που ανέβασες μπορώ να πω ότι
Είναι άκρως επικίνδυνο !
Το ότι έχεις γειώσει το κουτί θα πρέπει να βάζεις το «φις» στην πρίζα με μια
συγκεκριμένη φορά αλλιώς θα γειώσεις την φάση και αυτό δεν είναι καθόλου καλό !

KOKAR
28-04-09, 16:28
Για να μην παρεξηγηθώ θέλω να πω το εξής:
Ο λόγος που το λέω έτσι «σκληρά» είναι γιατί μπορεί
Να το δει κανένα παιδί χωρίς την ανάλογη εμπειρία και
Λόγο της απλότητας του κυκλώματος να προσπαθήσει να
Το φτιάξει….και εκεί μπορεί να συμβεί το μοιραίο !

Τρελός Επιστήμονας
28-04-09, 16:45
Φίλοι μου, αυτά τα κυκλώματα σκοτώνουν!!! Κάποτε όταν ήμουν μαθητής, ένας ραδιοπειρα(ματισ)τής σκότωσε τη μητέρα του όταν αυτή, ανυποψίαστη, έπιασε την κεραία. Σε παλιά τεύχη του ιστορικής αξίας περιοδικού "Ραδιοηλεκτρονικά" διάβασα ότι από το 1957 ο Σύλλογος Επαγγελματιών Ραδιοηλεκτρονικών απαιτούσε αλλαγή της νομοθεσίας και ανακήρυξη ως παράνομων των ραδιοφώνων με ανόρθωση δικτύου λόγω των θανάτων από ηλεκτροπληξία που είχαν προκληθεί εξ αιτίας τους. Ευτυχώς υπάρχουν κάποια καλά εργαστήρια μετασχηματιστών στα οποία μπορείτε να παραγγείλετε το μετασχηματιστή που θέλετε. Ας μην προσθέσουμε στην παρανομία της εκπομπής στη ραδιοφωνική ζώνη (όλες οι δοκιμές ελπίζω να γίνονται σε dummy load) τον κίνδυνο της ηλεκτροπληξίας...

tzitzikas
28-04-09, 16:45
Ναι. Όμως το κουτί είναι γειωμένο και εντελώς απομονωμένο από την φάση και τον ουδέτερο. Όπως και να μπει η πρίζα λειτουργεί. +1 σε αυτά που είπε ο ΚΟΚΑR. Έχεις γειωμένο ουδέτερο αρα την κλασσική ανόρθωση δικτύου. Αρα αν βάλεις ανάποδα την πριζα προκαλείς βραχυκύκλωμα.

PANOS_333
28-04-09, 19:00
+1 σε αυτά που είπε ο ΚΟΚΑR. Έχεις γειωμένο ουδέτερο αρα την κλασσική ανόρθωση δικτύου. Αρα αν βάλεις ανάποδα την πριζα προκαλείς βραχυκύκλωμα.
Στο σχέδιο στα σημεία που ορίζουν "σύνδεση με το πλαίσιο" φαίνεται σαφώς στο πλάι ένας αριθμός (1) ή (2) . Ο αριθμός (1) αναφέρεται στο εσωτερικό πλαίσιο. Ενώ ο αριθμός (2) στο εξωτερικό(κουτί) που είναι ανεξάρτητο απο το εσωτερικό και είναι γειωμένο. Αν είχε λάθος στη σχεδίαση θα έπεφτε ο αυτόματος. Την πρίζα την βάζω όπως θέλω. Το κουτί δεν έχει υποψία ρεύματος. Το σχέδιο έγινε βιαστικά και τα σημεία αυτά δεν εξηγούνται επαρκώς. Είχα την εντύπωση όμως ότι το είχα αναφέρει επαρκώς σε προήγούμενα μηνύματα. Μήπως θα έπρεπε να του ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά πριν καταδικάσετε;
Το σχέδιο το ανέβασα επειδή μου ζητήθηκε, δεν το προτείνω να το κατασκευάσει κανείς και σύντομα θα το κατεβάσω εφ οσον όπως και να έχει προκαλει αμφιβολίες.

Ακρίτας
28-04-09, 21:44
Στο σχέδιο στα σημεία που ορίζουν "σύνδεση με το πλαίσιο" φαίνεται σαφώς στο πλάι ένας αριθμός (1) ή (2) . Ο αριθμός (1) αναφέρεται στο εσωτερικό πλαίσιο. Ενώ ο αριθμός (2) στο εξωτερικό(κουτί) που είναι ανεξάρτητο απο το εσωτερικό και είναι γειωμένο.
Όπως το περιγράφει ο φίλος και εφόσον το εξωτερικό κουτί είναι γειωμένο, η κατασκευή δεν είναι πολύ πιο επικίνδυνη απο ένα απλό τροφοδοτικό για PC (ανόρθωση δικτύου με γέφυρα κάνουν στο πρώτο στάδιο). Το θέμα είναι όμως ότι δεν υπάρχει σήμερα λόγος να υλοποιηθεί μια τέτοια κατασκευή μιάς και βρίσκεις εύκολα ότι μετασχηματιστή θέλεις. Απο την άλλη μεριά ο πραγματικός κίνδυνος είναι να επιχειρήσει κάποιος με μικρή πείρα να το κατασκευάσει και να κάνει το λάθος.

colt3003
29-04-09, 01:08
Κατι άλλο που μπορεί να κάνει κάποιος αν δεν θέλει μπλεξίματα με την φάση. αλλά θέλει και γείωσή δικτύου στο σασί είναι να κάνει το εξής:
1. συνδέει τη γείωση στο σασί
2. με ένα, διακόπτη 1 - 0 - 1 τοποθετεί στα δύο άκρα του (1) τη φάση και τον ουδέτερο και στον κεντρικό ακροδέκτη (0) παίρνει τη γραμμή που θα οδηγήσει στην ανόρθωση.
3. τοποθετεί στην γραμμή αυτή ένα ενδεικτίκο τάσης δικτύου (νεον)
4. παίζει με τον διακόπτη.
Σε μία μόνο θέση η λάμπα νέον θα ανάψει, άρα θα έχουμε εκεί φάση για ανόρθωση και στην άλλη άκρη τον ουδέτερο απομονωμένο.
απλο ?

PCMan
29-04-09, 01:31
Ετσι όπως το περιγράφεις, λογικά θα γίνεται και αυτόματα με ρελέ, έτσι?

Τρελός Επιστήμονας
29-04-09, 09:30
Mια παρόμοια ιδέα με λαμπάκι NEON υπάρχει εδώ: http://www.hlektronika.gr/files/index.php?act=view&id=210 αλλά λειτουργεί στα 110V. Μπορείτε όμως εύκολα να την προσαρμόσετε στα 230V.

tzitzikas
29-04-09, 19:27
αν βάλεις ανάποδα την μπρίζα τοτε το σημείο 1 θα έχει 230 βολτ. συνεπώς και το οδηγό της λάμπας και τα νήματα θα έχουν τάση 230 βολτ. (το οδηγό μέσω της αντίστασης και του rfc). εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό που λές.πως γίνεται να δουλεύει το κυκλωμα σου αν το βάλεις ανάποδα στην μπρίζα? επίσης έχεις τάση στο δευτερεύον του διαμορφωτή. Και φυσικά αν συνδέσεις το φις ανάποδα δεν έχεις 300βολτ dc στην άνοδο και πριν την αντίσταση του σκρην γιατι εκέι θα έχεις τον ουδέτερο.φιλικά πάντα.:001_smile:



Στο σχέδιο στα σημεία που ορίζουν "σύνδεση με το πλαίσιο" φαίνεται σαφώς στο πλάι ένας αριθμός (1) ή (2) . Ο αριθμός (1) αναφέρεται στο εσωτερικό πλαίσιο. Ενώ ο αριθμός (2) στο εξωτερικό(κουτί) που είναι ανεξάρτητο απο το εσωτερικό και είναι γειωμένο. Αν είχε λάθος στη σχεδίαση θα έπεφτε ο αυτόματος. Την πρίζα την βάζω όπως θέλω. Το κουτί δεν έχει υποψία ρεύματος. Το σχέδιο έγινε βιαστικά και τα σημεία αυτά δεν εξηγούνται επαρκώς. Είχα την εντύπωση όμως ότι το είχα αναφέρει επαρκώς σε προήγούμενα μηνύματα. Μήπως θα έπρεπε να του ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά πριν καταδικάσετε;
Το σχέδιο το ανέβασα επειδή μου ζητήθηκε, δεν το προτείνω να το κατασκευάσει κανείς και σύντομα θα το κατεβάσω εφ οσον όπως και να έχει προκαλει αμφιβολίες.

ReFas
29-04-09, 19:45
αν βάλεις ανάποδα την μπρίζα τοτε το σημείο 1 θα έχει 230 βολτ. συνεπώς και το οδηγό της λάμπας και τα νήματα θα έχουν τάση 230 βολτ. (το οδηγό μέσω της αντίστασης και του rfc). εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό που λές.πως γίνεται να δουλεύει το κυκλωμα σου αν το βάλεις ανάποδα στην μπρίζα? επίσης έχεις τάση στο δευτερεύον του διαμορφωτή. Και φυσικά αν συνδέσεις το φις ανάποδα δεν έχεις 300βολτ dc στην άνοδο και πριν την αντίσταση του σκρην γιατι εκέι θα έχεις τον ουδέτερο.φιλικά πάντα.:001_smile:

Τζιτζικας γειά.
Το έχουμε ξαναπεί αυτό θύμαμαι πάλι με εσένα σε κάτι παρόμοιο που έιχες γράψει (αν και έχουν σβηστεί τα μηνύματα)
Αν κάνεις ανόρθωση δυκτίου τότε όπως και να βάλεις τη μπρίζα τάσεις παίρνεις κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Αυτο που έχει κάνει ο πανος 333 είναι μια έξυπνη λύση για απομόνωση της φάσης απο το κουτί τη κεραία και το κομμάτι τού ήχου.

Ενα "πρόβλημα" που μπορεί να υπάρχει είναι οτι το σημείο 2 που ενώνεται ο μεταβλητός εξόδου πρέπει να "ενωθεί" ως προς RF με το σημείο 1.
Αυτό μπορεί να γίνει με ενα πυκνωτή που στη περίπτωση του πανου πιστεύω οτι γίνεται με τη χωρητικότητα που έχουν μεταξύ τους τα σημεία 2 και 1.

tzitzikas
29-04-09, 20:39
δεν μου απαντάς στη περίπτωση που αν βάλεις την φάση στο σημείο 1 έχεις εναλασσόμενη τάση 230 βολτ (ανεπιθύμητη) στα σημεία που έγραψα πιο πάνω.

PANOS_333
29-04-09, 23:01
"Ενα "πρόβλημα" που μπορεί να υπάρχει είναι οτι το σημείο 2 που ενώνεται ο μεταβλητός εξόδου πρέπει να "ενωθεί" ως προς RF με το σημείο 1."
Σωστός ο Νίκος!! Πρακτικά δεν προέκυψε όμως αυτό το πρόβλημα. Δούλεψε κανονικά. Υποθέτω λόγω της γείωσης. Άλλοι με περισσότερες γνώσεις ίσως μπορούν να το εξηγήσουν καλύτερα.

PANOS_333
29-04-09, 23:35
δεν μου απαντάς στη περίπτωση που αν βάλεις την φάση στο σημείο 1 έχεις εναλασσόμενη τάση 230 βολτ (ανεπιθύμητη) στα σημεία που έγραψα πιο πάνω.
Αγαπητέ Παναγίωτη ας μου επιτρέψεις να σου απαντήσω εγώ στη συγκεκριμένη απορία. Σύμφωνα με το σχέδιο δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί εναλλασόμενη τάση στο (1) διότι δεν το επιτρέπει η δίοδος ανόρθωσης. Το ρεύμα που μας στέλνει η ΔΕΗ παίρνει τιμές μεταξύ (-230)V - (+230)V . Αν συνδέσεις τον ουδέτερο στο (1) η δίοδος επιτρέπει να περάσει μόνο το ρεύμα με θετική φορά. Συνεπώς η διαφορά τάσης μεταξύ (1) και σημείο μετά την δίοδο, είναι (+230V). Ακριβώς το ίδιο θα συμβεί και στην περίπτωση που θα συνδεθεί η φάση στο σημείο (1): η δίοδος θα επιτρέψει μόνο το ρεύμα με θετική φορά να περάσει.
Η φάση με τον ουδέτερο δέν διαφέρουν σε τίποτα. 50 φορές το δευτερόλεπτο έχουν τάση ηλεκτρικού ρεύματος (-230) - (0) - (+230)(ημιτονοειδής κυματομορφή). Μόνο πού η ΔΕΗ για δικούς της λόγους (ασφάλεια) γειώνει τον ουδέτερο.
Στην περίπτωση που έχω δίκιο (εγώ είμαι βέβαιος για όσα προανέφερα) περιμένω ανασκευή προηγούμενων δηλώσεών σου.

Ακρίτας
29-04-09, 23:49
Συνάδελφοι, ψυχραιμία! Πραγματικά η φάση "φαίνεται" στο σημείο 1 αλλά μόνο σε αναφορά με τη γή (σημείο 2) και τον ουδέτερο, που στη περίπτωση αυτή θα συνδέεται στη δίοδο ανόρθωσης. Το υπόλοιπο κύκλωμα ως προς το σημείο 1 θα "βλέπει" κανονικά 300 VDC περίπου. Επαναλαμβάνω τη γνώμη μου ότι δεν υπάρχει λόγος σήμερα να κατασκευαστεί με αυτόν τον τρόπο ένα μηχάνημα. Πάντως η συνολική κατασκευή ως μια "μινιμαλιστική" πρόταση είναι ενδιαφέρουσα.

tzitzikas
30-04-09, 20:17
1ον λογω του ύφους σου δεν εχω να ανασκευάσω τίποτα. :lool: 2ον δεν χρειάζομαι κανα μάθημα ηλεκτρολογίας απο εσένα, έχουμε και ένα σχετικό δίπλωμα. 3ον) Δεν μίλησα για ροή ελασσόμενου ρεύματος αλλα για τάση 230volt ως προς την γή. Κάτι τέτοιο και φυσικά υπάρχει σε όλα τα σημεία 1 αφού εκέι εφαρμόζεις την φάση (πάντα ως προς την γή, και τον ουδέτερο φυσικά). Φυσικά και έχεις ανόρθωση και ανάποδα να βάλεις το φις αλλα δεν σταματά το σημείο 1 να έχει συνδεδεμένη φάση.
Ο ουδέτερος ΕΙΝΑΙ γειωμένος σε στύλους της ΔΕΗ (αυτό λέγεται ουδετερογείωση). Ο ουδέτερος δεν φέρει τάση όπως λές αλλά μόνο μικρό σχετικά με το σύνολο των 3 φάσεων ρεύμα και αυτό λόγω ασσύμετρων φορτίσεων στις 3 φάσεις. Η φάση ως προς την γή έχει τάση απο -230 -230. Δοκίμασε να πιάσεις τον ουδέτερο να δεις οτι δεν ισχύει αυτό που λες.
και επίσης στο σχέδιο σου οι ηλεκτρολυτικοί δεν είναι mF αλλα μF.
Αντε Γεια.

Αγαπητέ Παναγίωτη ας μου επιτρέψεις να σου απαντήσω εγώ στη συγκεκριμένη απορία. Σύμφωνα με το σχέδιο δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί εναλλασόμενη τάση στο (1) διότι δεν το επιτρέπει η δίοδος ανόρθωσης. Το ρεύμα που μας στέλνει η ΔΕΗ παίρνει τιμές μεταξύ (-230)V - (+230)V . Αν συνδέσεις τον ουδέτερο στο (1) η δίοδος επιτρέπει να περάσει μόνο το ρεύμα με θετική φορά. Συνεπώς η διαφορά τάσης μεταξύ (1) και σημείο μετά την δίοδο, είναι (+230V). Ακριβώς το ίδιο θα συμβεί και στην περίπτωση που θα συνδεθεί η φάση στο σημείο (1): η δίοδος θα επιτρέψει μόνο το ρεύμα με θετική φορά να περάσει.
Η φάση με τον ουδέτερο δέν διαφέρουν σε τίποτα. 50 φορές το δευτερόλεπτο έχουν τάση ηλεκτρικού ρεύματος (-230) - (0) - (+230)(ημιτονοειδής κυματομορφή). Μόνο πού η ΔΕΗ για δικούς της λόγους (ασφάλεια) γειώνει τον ουδέτερο.
Στην περίπτωση που έχω δίκιο (εγώ είμαι βέβαιος για όσα προανέφερα) περιμένω ανασκευή προηγούμενων δηλώσεών σου.

PANOS_333
30-04-09, 23:05
1ον λογω του ύφους σου δεν εχω να ανασκευάσω τίποτα. :lool: 2ον δεν χρειάζομαι κανα μάθημα ηλεκτρολογίας απο εσένα, έχουμε και ένα σχετικό δίπλωμα. 3ον) Δεν μίλησα για ροή ελασσόμενου ρεύματος αλλα για τάση 230volt ως προς την γή. Κάτι τέτοιο και φυσικά υπάρχει σε όλα τα σημεία 1 αφού εκέι εφαρμόζεις την φάση (πάντα ως προς την γή, και τον ουδέτερο φυσικά). Φυσικά και έχεις ανόρθωση και ανάποδα να βάλεις το φις αλλα δεν σταματά το σημείο 1 να έχει συνδεδεμένη φάση.
Ο ουδέτερος ΕΙΝΑΙ γειωμένος σε στύλους της ΔΕΗ (αυτό λέγεται ουδετερογείωση). Ο ουδέτερος δεν φέρει τάση όπως λές αλλά μόνο μικρό σχετικά με το σύνολο των 3 φάσεων ρεύμα και αυτό λόγω ασσύμετρων φορτίσεων στις 3 φάσεις. Η φάση ως προς την γή έχει τάση απο -230 -230. Δοκίμασε να πιάσεις τον ουδέτερο να δεις οτι δεν ισχύει αυτό που λες.
και επίσης στο σχέδιο σου οι ηλεκτρολυτικοί δεν είναι mF αλλα μF.
Αντε Γεια.
Να σαι καλά.Απαντήσεις έχω για όλα όσα ανέφερες.Δεν αξίζει τον κόπο όμως. Ας κρίνουν οι υπόλοιποι. Ούτε θα μπω στη διαδικασία να συγρίνω τα δικά μου διπλώματα με τα δικά σου. Η ουσία είναι ότι εγώ έφτιαξα κάτι για το κέφι μου και το παρουσίασα. Σε καποιους μπορεί να αρέσει , σε κάποιους άλλους όχι. Όλες οι απόψεις είναι απολύτως αποδεκτές. Αντε Γεια και σε σένα.

itta-vitta
01-05-09, 22:36
Πράγματι υπάρχει επικινδυνότητα στην κατασκευή του τροφοδοτικού. Αλλά τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά. Λίγη προσοχή χρειάζεται μόνο. Τσεκάρισμα της φάσης στο φις με ένα κομμάτι μονωτική ταινία ή κάψιμο του φις στο σημείο της φάσης με το κολλητήρι. Και φυσικά πάντα το δοκιμαστικό κατσαβίδι στο χέρι πριν ακουμπήσουμε τους διακόπτες.Έτσι κατασκευάζαμε τα μηχανήματα πριν από 35 χρόνια. Με το διοδάκι στη φάση ή με δύο διοδάκια "σταυρωτά" για διπλασιασμό τάσης. Κάποτε η φουκαριάρα η μάνα μου πήγε να ξεσκονίσει το τραπέζι όπου είχα στημένα τα μηχανήματα και "έφαγε ένα σουτ" από το ρεύμα του ηλεκτρολυτικού. Απορούσε η καημένη πως υπάρχει ρεύμα αφού τα μηχανήματα δεν ήταν στην πρίζα. Κάτι θα σήκωσε για να ξεσκονίσει και όταν έβαλε το χέρι της από κάτω έγινε αυτό που έγινε. Τότε δεν ξέραμε να βάλουμε αντίσταη bleeder για την εκφόρτιση του ηλεκτρολυτικού. Όσο για το αν καίγεται η γέφυρα, δεν το νομίζω, τουλάχιστον έτσι όπως είναι το συντονιστικό κύκλωμα δηλ με επαγωγικά πηνία. Ίσως με κάποια άλλη διάταξη πχ κατ' ευθείαν η κεραία από τη μεσαιά σπείρα του πηνίου ή μέσω πυκνωτή, να καίγεται.

itta-vitta
01-05-09, 22:45
Όσο για τα νήματα της ΠΛ504, τα βιβλία λένε για 27 βολτ/300μιλΑ, αν θυμάμαι καλά.

weather1967
02-05-09, 15:57
Μπραβο Γιάννη
Μου αρεσαν τα ιδιοκατασκευής τσοκ ,πανω σε πλαστικο στυλο τα τυλιξες ?:001_rolleyes:
Και η θωρακιση απο χαλκο περιμετρικα της λυχνιας .

weather1967
02-05-09, 16:00
PANOS_333 ,χαιρομαι που εκανες αυτη την κατασκευη ,με την αγαπημενη μου
λαμπα PL504 .
Η ταση λειτουργιας στα νηματα ειναι 26,5 V ac και οχι 25 V
(ακριβως γιατι τοσο τροφοδοτουνταν στις ασπρομαυρες τηλεορασεις
οταν αυτες υπηρχαν- και στα σχεδια τηλεορασεων τοσο εγραφε)

Θα μου επιτρεψεις μια παρατηρηση :
Eiδa στην εξοδο της λυχνιας ,μια γεφυρα μετρισης ισχυος .(στην φωτογραφια)
Αυτο ειναι σφαλμα ,γιατι ποτε σε αυτοταλαντωτο δεν βαζουμαι Βαττομετρο.
θα σου το καψει το βαττομετρο ,και μετα θα ψαχνεσαι
Μονο σε ετεροταλαντοτα.

Φιλικα
WIZARD

Καμμια σχεση δεν εχει το βατομετρο σε αυτοταλαντωτα, μια ζωη σε αυτοταλαντωτα που ειχα δοκιμασει καποτε ,ποτε δεν ειχε παθει τιποτα η γεφυρα .Ουτος η αλλος οπως προειπωθηκε το σημα rf στην γεφυρα παει μεσω επαγωγης πηνιων .

jeik
02-05-09, 23:20
Eπειδη ειμαι κουρασμενος δεν διαβασα ολα τα γραφομενα , αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι καποτε που παιδευομασταν με τις 504 , αναμμενο μηχανημα, εβαζα την πριζα οπως ναναι και δεν εφαγα σουτ απο το σασι ποτέ.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕ ΑΠΛΗ ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ - ΚΙΝΔΥΝΟΣ !!!!!

tzitzikas
03-05-09, 11:37
Eπειδη ειμαι κουρασμενος δεν διαβασα ολα τα γραφομενα , αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι καποτε που παιδευομασταν με τις 504 , αναμμενο μηχανημα, εβαζα την πριζα οπως ναναι και δεν εφαγα σουτ απο το σασι ποτέ.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΕ ΑΠΛΗ ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ - ΚΙΝΔΥΝΟΣ !!!!!

το κλασσικο σχεδιο ηταν αυτό που τον ουδέτερο τον συνδεες στο σασσι. ολοι αυτο φτιαχναμε. εννοείται οταν το εβαζες ανάποδα εφερνε τάση 230βολτ στο σασσι. Ισως ειχες φτιαξει κατι αλλο...

jeik
03-05-09, 13:52
Eiναι δεδομενο οτι ειχε 220 το σασσι , αλλα ισως τα σημεια που το τοποθετουσα , ενω πατουσα στο πατωμα-τσιμεντο κλπ δεν ειχαν την αναλογη διαφορα δυναμικου και δεν εφαγα σεντρα ποτε , καθαρη τυχη !!!

2 φορες εφαγα σουτ , αλλα πως :
1ο . η κεραια επαιρνε απο μεσαια ληψη δηλ δεν ειχε επαγωγικα πηνια και τα 300 πηγαιναν στο διπολο !!!! :cursing: , εγω 13 χρονων που να ξερω :confused1: , επιασα καποια στιγμη τα 2 στοιχεια κατα λαθος και κολησα για καποια δευτερολεπτα και χτυπιομουνα σαν το ψαρι , αλλα μετα το πρωτο σοκ απομακρυνθηκα και ηρεμησα.Ισως αν ειχα προβλημα καρδιας ή κατι αλλο σχετικο να εμενα τεζα , αλλα δοξα τω θεο.
2ο. Εβαλα ο ανηξερος απο τη σοφιτα που ηταν ο πομπος , στο σασι του ενα λεπτο ευτυχως καλωδιακι για να γειωσω τον πομπο :confused1: , οχι για ασφαλεια , αλλα για να πετυχω (νομιζα) καλυτερο σημα :001_smile: , και το κατεβασα κατω στην αυλη σε ενα μεταλικο παλουκι , ενω ο διακοπτης ηταν κλειστος αλλα δεν ηταν διπλος να κοβει και ουδετερο και γειωση , μολις ακουμπησα το καλωδιο στο παλουκι ή καπως ετσι , εκλεισα ''κυκλωμα'' με γη και αντε παλι σεντρα :biggrin: ο ανοητος , το μηχανημα μαλιστα αναβε κανονικα (εξεπεμπε).
Τα χαμογελαστα ανθρωπακια στο κειμενο μου ειναι που μακαριζω την τυχη μου , και ειμαι ζωντανος και δεν βλεπω κανενα αστειο στην ολη ιστορια μου.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ-ΤΗΝ ΠΑΤΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ-ΟΙ ΑΠΕΙΡΟΙ (ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΙ) ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ.

ΥΓ. Γιαννη ωραια η συμμαζεμενη κατακευη ,απ οτι βλεπω το σημειο γειωσης του κονεκτορα εξοδου δεν εχει ωμικη επαφη με 220 , αν εστω και χωρητικα-επαγωγικα δεν εμφανιζει ταση ειναι οκ.
Αν και μενα δεν μ'αρεσει το στριμωγμα , ειχα κανει κατι κατι παρομοιο τοτε ,σε σασσι 25Χ18 , ολα απο κατω , και προσοψη ενα πλαστικο κομματι απο αυτα τα ριγωτα που βαζουν στα ταβανια , με ενα κοκινο ενδεικτικο λαμπακι και διακοπτη , μαλιστα εγινε διασημο καποια στιγμη γιατι κατεληξε σε καποιο αστυνομικο τμημα της Θεσσαλονικης :biggrin: , Τουμπας νομιζω.

tzitzikas
04-05-09, 15:53
Eiναι δεδομενο οτι ειχε 220 το σασσι , αλλα ισως τα σημεια που το τοποθετουσα , ενω πατουσα στο πατωμα-τσιμεντο κλπ δεν ειχαν την αναλογη διαφορα δυναμικου και δεν εφαγα σεντρα ποτε , καθαρη τυχη !!!



σε πάτωμα με βερνίκι και με παντόφλες με έχει κτυπήσει 2 φορές. απλα δεν επαθα την ζημια που ειχα παθει οταν ακουμπησα με το ενα χερι φαση και με το αλλο γειωση (ευτυχώς μονο 230βολτ) και κατω τσιμέντο.

itta-vitta
04-05-09, 18:54
Αυτό το κύκλωμα στα καινούρια διαμερίσματα ρίχνει ασφάλεια γιατί στα στάνταρ της εγκατάστασης περιλαμβάνεται και ο διακόπτης διαρροής και αναγνωρίζει κάποιο ρεύμα στο σασί. Ακόμη και με γέφυρα ανόρθωσης πέφτει η ασφάλεια. Δεν πέφτει η ασφάλεια στην περίπτωση της γέφυρας, μόνο όταν δεν γειώνεται το μηχάνημα.

jeik
04-05-09, 19:00
σε πάτωμα με βερνίκι και με παντόφλες με έχει κτυπήσει 2 φορές. απλα δεν επαθα την ζημια που ειχα παθει οταν ακουμπησα με το ενα χερι φαση και με το αλλο γειωση (ευτυχώς μονο 230βολτ) και κατω τσιμέντο.

Ti , ευτυχως μονο 230 :confused1: , ποσα επρεπε να ειναι για να τεζαρεις ? απλως ακουμπησες κι εφυγες ? ή εμεινες καποια δευτερολεπτα κολλημενος ?

WIZARD
04-05-09, 22:47
Jeik αμα προσεχης και παντα με το ηλεκτρολογικο κατσαβιδακι .... (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32533)
αμα εχεις σιμαδεψει και την μπριζα που βαζεις την κατασκευη σου ,
πια ειναι η φαση και ποιος ο ουδετερος (μια φορα) δεν εχεις αναγκη ...

KOKAR
04-05-09, 23:44
το είπα και σε αρχικό μου ποστ και θα το ξαναπώ.
η κατασκευή λόγο της απλότητας και του κόστους της είναι σαν "κόκκινο πανί"
σε νέα παιδιά που θέλουν να φτιάξουν τον πρώτο τους "δοκιμαστικό πομπό"

και μάλιστα πολλοί από αυτούς χωρίς να έχουν την απαραίτητη γνώση
και αυτό μπορεί να είναι και το τελευταίο τους πείραμα !

tzitzikas
05-05-09, 20:06
Ti , ευτυχως μονο 230 :confused1: , ποσα επρεπε να ειναι για να τεζαρεις ? απλως ακουμπησες κι εφυγες ? ή εμεινες καποια δευτερολεπτα κολλημενος ?

αν τα 230 βολτ ηταν σε μεγαλο ποσοστο θανατηφορα ταση δε θα σας εγραφφα τωρα γιατι με εχουν κτυπήσει 5 φορές.
εμεινα 2-3 δευτερα κολλημενος μετα απομακρυνθηκα και ειχαν μουδιασει και τα 2 χερια μου κυριως στο μπρατσο και στον τρικεφαλο.:w00t: μολις απομακρυνθηκα απο το σοκ ειχα μεινει καγκελο για μερικα δευτερολεπτα και του μουδιασμα εφυγε μετα απο μερικα λεπτα. απο τοτε προσεχω πολυ. μονο εκφορτισεις απο πυκνωτες μέχρι 500vdc εχω φαει απο τοτε. αλλα παντα βεβαιωνομαι οτι το μηχανημα ειναι εκτος μπριζας.

Οι νέοι πειρα(ματισ)τες καλο ειναι να ξεκινανε με τρανζιστορικα.

Στην Καλαματα (απο εκει ειμαι) καπου το 1991 οταν πηγαινα σχολειο ενας μαθητης-πειρατης πηγε να φτιαξει την κεραια στην ταρατσα πανω απο τον 3ο οροφο σε ενα αυτοταλαντωτο ελ-504 που ειχε και τον κτυπησε η rf , ειχε ανεβει στα καγκελα και βρεθηκε κατω. τον βρηκαν την αλλη μερα το πρωι σκοτωμενο στην πρασσια.

jeik
05-05-09, 21:29
Jeik αμα προσεχης και παντα με το ηλεκτρολογικο κατσαβιδακι .... (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32533)
αμα εχεις σιμαδεψει και την μπριζα που βαζεις την κατασκευη σου ,
πια ειναι η φαση και ποιος ο ουδετερος (μια φορα) δεν εχεις αναγκη ...


Tωρα , ευχαριστω πολυ :001_smile:, για τοτε μιλαμε που δεν ξεραμε την τυφλα μας και τη γλιτωσαμε , εσυ στα 13 τι ηξερες :bored: ?

Παναγιώτη , η απορια μου ειναι οτι λες ''ευτυχως μονο 230'' , μα ειναι ηδη πολλα :001_smile: , και μαλιστα εκλεισες κυκλωμα αναμεσα στα χερια !!!
Το περιστατικο που αναφερεις ειναι λυπηρο , κι εγω τοτε ημουν στο ταβανι του παλιου σπιτιου , θα με εβρισκαν μετα απο ωρες και αν :crying: :crying:.

HFProject
05-05-09, 21:40
σε ενα αυτοταλαντωτο ελ-504 που ειχε και τον κτυπησε η rf , ειχε ανεβει στα καγκελα και βρεθηκε κατω

Το παιδί πρέπει να είχε και κάτι άλλο. Δεν είναι τόσο μεγάλη η ισχύς αυτή. Εμείς οι "παλιοί" χρησιμοποιούσαμε σαν γέφυρα τον δείκτη του χεριού.

Εγώ έχω νιώσει μέχρι 4200 από πομπό με 8x813. Παιδιά απίστευτο, από τότε άλλαξε το IQ μου ..... :) ..... Προσέχω δύο φορές :)

JIM_6146B
05-05-09, 21:53
.....Εμείς οι "παλιοί" χρησιμοποιούσαμε σαν γέφυρα τον δείκτη του χεριού....



Οντος έτσι γινόταν λίγο σάλιο στην άκρη του δακτύλου και το ακουμπούσαμαι στην άκρη του διπόλου και τσιτσιριζε .....
Οταν δεν είχαμε δοκιμαστικο κατσαβιδι ακουμπόυσαμε γρήγορα και μαλακα το δακτυλο για την φάση στο σασι .

και να θυμίσω οτι τότε δεν είχε ρελε διαρροής ...

Κάποιοι πάντως την πληρώσαν .....

jeik
05-05-09, 23:01
Το παιδί πρέπει να είχε και κάτι άλλο. Δεν είναι τόσο μεγάλη η ισχύς αυτή. Εμείς οι "παλιοί" χρησιμοποιούσαμε σαν γέφυρα τον δείκτη του χεριού.

Εγώ έχω νιώσει μέχρι 4200 από πομπό με 8x813. Παιδιά απίστευτο, από τότε άλλαξε το IQ μου ..... :) ..... Προσέχω δύο φορές :)

Mα , αυτο ακριβως που επαθα κι εγω , αλλα εγω ημουν στο ταβανι και δεν κινδυνευα να πεσω καπου ,ενω ο συγχωρεμενος μαλλον απο το σοκ τιναχτηκε και επεσε.

tzitzikas
06-05-09, 13:27
Το παιδί πρέπει να είχε και κάτι άλλο. Δεν είναι τόσο μεγάλη η ισχύς αυτή. Εμείς οι "παλιοί" χρησιμοποιούσαμε σαν γέφυρα τον δείκτη του χεριού.

Εγώ έχω νιώσει μέχρι 4200 από πομπό με 8x813. Παιδιά απίστευτο, από τότε άλλαξε το IQ μου ..... :) ..... Προσέχω δύο φορές :)

πιθανον να ενιωσε το καψιμο απο την rf και ταραχτηκε και γλυστρισε (ειχε βρεξει κι ολας) η ειχε ταση 300volt στην κεραια.
εχω δει πειρατη μεσαιων εδω θεσσαλονικη που τα χερια του ειχαν τρυπες και καψιματα απο 4kv. ειχε μεινει 2 μερες νοσοκομειο με αρυθμιες στην καρδια.

PANOS_333
06-05-09, 15:14
Μπραβο Γιάννη
Μου αρεσαν τα ιδιοκατασκευής τσοκ ,πανω σε πλαστικο στυλο τα τυλιξες ?:001_rolleyes:
Και η θωρακιση απο χαλκο περιμετρικα της λυχνιας .
Τα τσοκ έγιναν σε καλαμάκι για φραπέ (το παλιό καλό κόλπο!)
Τα φύλλα χαλκού τα είχα πάρει στο ΠΛΑΙΣΙΟ: κανονικά χρησιμοποιούνται για χαλκογραφίες. Είναι ιδανικά για θωράκιση, διαμορφώνονται εύκολα, δέχονται κόλληση.

FM1
06-05-09, 15:24
Δείτε εδώ ρε παιδιά τι κάνει το υψίσυχνο ρεύμα [-X YouTube - FIRE IN THE SKY.

PANOS_333
06-05-09, 15:45
ΥΓ. Γιαννη ωραια η συμμαζεμενη κατακευη ,απ οτι βλεπω το σημειο γειωσης του κονεκτορα εξοδου δεν εχει ωμικη επαφη με 220 , αν εστω και χωρητικα-επαγωγικα δεν εμφανιζει ταση ειναι οκ.
Αν και μενα δεν μ'αρεσει το στριμωγμα , ειχα κανει κατι κατι παρομοιο τοτε ,σε σασσι 25Χ18 , ολα απο κατω , και προσοψη ενα πλαστικο κομματι απο αυτα τα ριγωτα που βαζουν στα ταβανια , με ενα κοκινο ενδεικτικο λαμπακι και διακοπτη , μαλιστα εγινε διασημο καποια στιγμη γιατι κατεληξε σε καποιο αστυνομικο τμημα της Θεσσαλονικης :biggrin: , Τουμπας νομιζω.
Ενδεχομένως επαγωγικά να εμφανίζεται κάποια τάση, όμως το κουτί είναι γειωμένο . Πρόβλημα ενδέχεται να προκληθεί αν πιάσει κάποιος το στοιχείο που εκπέμπει, στην κεραία. Πράγμα που όπως γνωρίζετε δεν πρέπει να γίνεται ούτε σε καποιο μικρό τρανζιστορικό μηχάνημα και λόγω της ακτινοβολίας.
Εγω είχα φτιάξει 5-6 κομμάτια (παραγγελίες από γνωστους) σε ανοιχτό σασσί με την λάμπα εκτεθειμένη από πάνω. Σήμερα δεν θα τους τα έφτιαχνα σε καμιά περίπτωση.

nikos-b
12-05-09, 01:56
φίλε μη παρεξηγιέσαι αλλά αυτό το πράγμα που έκανες ο θεός να το πει κατασκευή!