PDA

Επιστροφή στο Forum : δίκτυο!!



pointer
27-04-09, 18:45
έχω και ένα πρόβλημα σε ένα κτίριο:έχω ιντερνετ και τηλέφωνο στον 3ο όροφο και τώρα τελευταία απέκτησα και το ισόγειο και θέλω να κάνω ένα δίκτυο μεταξύ τους.Έχω 2 υπολογιστές,ένα στον κάθε όροφο και θέλω να μπαίνουν στο νετ με την ίδια σύνδεση.Πως μπορώ να το υλοποιήσω αυτό??

briko
27-04-09, 19:45
περνα ενα UTP απο οροφο σε οροφο . Ασυρματα απιθανο να πιασει

pointer
27-04-09, 20:02
αυτό το έχω σκεφτεί.Με 2 router γίνεται?αυτο δεν ξέρω.Ασύρματο?τι εμβέλεια έχουν αυτά??

xampos
27-04-09, 21:41
φιλε εγω πιστευω οτι σε ασύρματο θα ποιασει εξαρταται ομως και απο το αν ειναι απο την ιδια μερια τα διαμερισματα η θεση του ρουτερ σου στο πανω διαμερισμα αλλα και η θεση που θα εχει το pc σου αλλα με utp θα εχεις πολυ λιγοτερες απολεις αλλα και δεν θα μπορει κανεισ να μπει στο δικτυο σου εκτος και σου κοψει το καλωδιο. τωρα εσυ ανα καταλαβα καλα θελεις και τηλεφωνο στο ισογειο οποτε για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τραβηξεις παραληλη γραμμη τηλεφωνου και να εχεις 2 ρουτερ ενα πανω και ενα κατω και μια ανοιγεις το ενα και μια το αλλο , αλλα το κακω σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι οι δυο υπολογιστες δεν θα ειναι σε δικτυο οποτε δεν θα εχουν ταυτοχρονα συνδεση στο ιντερνετ. αν θες ταυχοχρονη συνδεση βαλε utp ή καλυτερα ftp λιγο πιο ακριβο μεν αλλα εχει λιγοτερες απολειες αρκει να το γειωσεις σωστα.

HFProject
28-04-09, 09:21
Σε καινούρια πολυκατοικία, ίσως να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα επιπλέον μη χρησιμοποιημένα καλώδια από τις τηλεφωνικές πρίζες προς τον κατανεμητή.

Για 100 MBps ethernet χρειάζεσαι 4 καλώδια προς τον κατανεμητή. Αν υπάρχουν καλώς.

Αν όχι, τότε αν οι δύο χώροι βλέπουν στην ίδια πλευρά της πολυκατοικίας βάλε εξωτερικές κεραίες και χρησιμοποίησε όσο το δυνατόν μικρότερη ταχύτητα στο ασύρματο router.

Αν πρόκειται να κάνεις και μεταφορά αρχείων από τον ένα στον άλλο, τότε καλύτερη είναι η λύση UTP.

stom
28-04-09, 09:49
Δυσκολο. Ακομα και σε καινουργιες, τα τηλεφωνικα καλωδια που πανε στον κατανεμητη δεν σηκωνουν lan πανω απο 10mbit. (γιατι δεν ειναι utp κατηγοριας 5)
Μπορεις ομως να χρησιμοποιησεις αυτα τα καλωδια για τη φωνη και να βαλεις ενα ασυρματο για τα data.

HFProject
28-04-09, 10:19
...Ανάλογα τον εγκαταστάτη, στην δική μου περίπτωση έχω 100 MBit από 4ο στο Ισόγειο. (Cat-5)

aeonios
28-04-09, 11:54
Αν είναι και τα δύο σπίτια στην ίδια γραμμή και δεν έχεις ραδιοερασιτέχνες στην πολυκατοικία ίσως παίξει και αυτό:
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613510

pointer
28-04-09, 15:59
Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια.Δηλαδή η γενική άποψη που επικρατεί και είναι πιο σιγουρη να δουλέψει είναι να τραβήξω καλώδιο.Αυτό είχα σκεφτεί και εγώ απλά ρώτησα μήπως υπάρχουν και άλλες λύσεις (όπως πχ το ασύρματο η κάτι άλλο που με διαφεύγει).Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σας.