PDA

Επιστροφή στο Forum : Car RadioCD - Αγνωστο εξαρτημα



jeik
02-05-09, 02:08
Απο το ραδιοσιντι μου βγαινει με καλωδιο το παρακατω μεταλικο κουτακι , με το εικονιζομενο κυκλωμα , τι μπορει να ειναι ??

(ΥΓ , μαλλον αποκλειεται το ενδεχομενο να ειναι αντιπαρασιτικο φιλτρο)

gsmaster
02-05-09, 03:26
Σε ΤΕΝ απο hyundai το βρήκες? (κάπου το αναφέρεις σε άλλο θέμα)

Το έχω δει σε ένα που έκανα μετ-εγκατάσταση, η αλήθεια είναι ότι γενικώς το ράδιο δεν μου έκανε καλή εντύπωση απο ποιότητα κατασκευής.

Τώρα τι κάνει αυτό κι εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω, το άνοιξα, το είδα και το ξανάεκλεισα, απο τη στιγμή που δουλεύε δεν έκατσα να το ψάξω παραπέρα. Ποιός ξέρει τι έχει στο μυαλό του ο Κορεάτης....

jeik
02-05-09, 04:57
Γιαννη , μαλλον δεν μιλαμε για ιδιο μοντελο ,αυριο θα το βγαλω φωτο να το δεις , πρεπει να φορανε στα χιουνται 2-3 διαφορετικα , αυτο ειναι του 2002 , εχει μπλε lcd και διαφορα αλλα χρωματακια λειτουργιων , μουφα σπεκτρουμ αναλαιζερ , αλλα η πιστοτητα που βγαζει στα ΦΜ ειναι αλλο πραγμα , πολυ καλη επισης επιλεκτικοτητα δεκτη , ακουω απροβληματιστα ανα 100 ΚΗΖ διαφορετικο σταθμο !!! αν τυχει να συμβαινει τετοια γειτνιαση.Μονο που δεν ειναι τοσο ευαισθητο στην ληψη οπως αλλα.Δοκιμασα κατα καιρους να το αποχωριστω , αλλα δεν βρηκα κατι καλυτερο στο αυτι μου , μιας και ερασιτεχνης μουσικος , την ψαχνω με τον ηχο , και εχω ''ρυθμισει'' ηχο μ' αυτον τον δεκτη σε δυο ραδιοφωνικους σταθμους με καταπληκτικα αποτελεσματα , (κατα γενικη ομολογια ακροατων).Μαλιστα δεν χρειαστηκε να βαλω τελικο , ειναι υπερ αρκετες οι εντασεις χωρις παραμορφωση για εναν φυσιολογικο ακροατη που δεν εχει την απαιτηση να τον καταλαβαινουν απο το μπασο του στα 3 τετραγωνα πιο κατω :001_smile:
.Επισης προσεξε μια πολυ σημαντικη λεπτομερεια ,οι διαχωρισμοι στο στερεο δεν ανοιγουν αν το σημα ειναι ασθενες που εχει ως αποτελεσμα να ακους εκεινο το ενοχλητικο φυσημα , που ερχεται σε ιδια σχεδον σταθμη με την μουσικη , μου θυμηζει οικιακο δεκτη . Δεν το βλεπω για καθαρο κορεατη το συγκεκριμενο μοντελο.Ειδα σε αλλο αμαξι την ιδια εποχη ενα παρομοιο που εκανε μπαμ , ψευτοκατασκευη.Σταματαω γιατι πολυ αναλυση επεσε :001_smile: , και μην ξεχνιομαστε , μιλαμε για ΤΕΝ , σιγουρα υπαρχουν πολυ καλυτερα ,αλλα πως να τα δοκιμασουμε ?

jeik
03-05-09, 01:07
Nα και η φωτο :

Chris Valis
03-05-09, 03:30
Είναι το inverter για το vfd display. Δες εδω: http://www.wimtv.be/techniforum/files/cd_801mp_fm.pdf

jeik
03-05-09, 03:43
Είναι το inverter για το vfd display. Δες εδω: http://www.wimtv.be/techniforum/files/cd_801mp_fm.pdf

Ti ειναι αυτο το VFD display ? και τι κανει κρεμασμενο το κουτακι εξω απο τη συσκευη ?

johnkou
03-05-09, 10:37
Το κασσετόφωνο πρέπει ναναι το d2100.To πλακετάκι χρειάζεται για ναμετατρέψει τα 12βολτ σε υψηλότερη τάση για να δουλέψει η οθόνη μετα πολυχρωμα σχέδια.

jeik
03-05-09, 15:28
Δηλαδη το εχει απεξω για να μην δημιουργει παρασιτα ενδεχομενως στον δεκτη ?