PDA

Επιστροφή στο Forum : σχεδιο πλυντηριου



gdimis
04-05-09, 14:42
παιδια καλημερα..
μπας και ξερει κανεις που μπορω να βρω το ηλεκτρολογικο σχεδιο απο το πλυντηριο bosch v423(ειναι παλιο)...εχει γινει καποιο μπερδεμα με τουσ θερμοστατες))....
ευχαριστω

Xarry
04-05-09, 23:59
Επικοινωνησε με τη bosch αυτοι σιγουρα θα το εχουν.

gdimis
05-05-09, 11:33
ναι ,σιγα μη μου το δωσουν...

Xarry
05-05-09, 15:36
Γιατι οχι; Αν δεν στο δωσουν αυτοι τοτε μη περιμενεις να βρεις το σωστο στο ιντερνετ.Ποσο παλιο ειναι;

744
05-05-09, 15:59
Για ψάξε εδώ:

http://www.eserviceinfo.com/

gdimis
07-05-09, 14:35
μπα..τζιφος.......

744
07-05-09, 14:58
Από την αντιπροσωπεία? Ή έστω από την μαμά εταιρεία?

KOKAR
07-05-09, 15:41
Δυστυχώς έχω το σχεδιο για το Bosch Waschmaschine WOH 4210...

gdimis
07-05-09, 18:04
αν ειναι με διακοπτη(οχι ηλεκτρονικο),μπορεισ να το ανεβασεις;μπορει να βγαλω ακρη...






)

KOKAR
07-05-09, 20:30
αυτό έχω......

gdimis
08-05-09, 10:59
ok,σευχαριστω.....θα το παλεψω..

Tolis-Sx
08-05-09, 13:22
και γιατι δεν μας λες το προβλημα μπας και το λυσουμε?:001_smile:

gdimis
08-05-09, 14:14
ειχαν καει τα καλωδια απο τους θερμοστατες πανω στο περισρεφομενο διακοπτη και φτιαχνοντας τα πρεπει να εκανα καποιο λαθος..τωρα ο δικοπτης περιστρεφετε πριν ζεσταθουν τα νερα...

stefanoszis
10-05-09, 09:51
βγαλε καμια φωτογραφια να δειχνει τα καλωδια που μπερδεψες και να φαινετε και η μασκα να δουμε για ποιο πλυντηριο μιλας.θα τη βρουμε την ακρη.

djwzak
14-05-09, 17:23
παιδια καλημερα..
μπας και ξερει κανεις που μπορω να βρω το ηλεκτρολογικο σχεδιο απο το πλυντηριο bosch v423(ειναι παλιο)...εχει γινει καποιο μπερδεμα με τουσ θερμοστατες))....
ευχαριστω

Εγω παλι γιατι πιστευω οτι δεν ειναι το μοντελο ετσι οπως το εγραψες...

Για κοιτα απο την πισω μερια του πλυντηριου και σημειωσε ολοκληρο τον κωδικο του μοντελου... σχεδον το αποκλειω να ειναι μονο 4 χαρακτηρες... :001_unsure:

Ποσο παλιο ειναι (περιπου)? π.χ 15ετιας?

Επισης, μηπως αντι να ψαχνεις να βρεις το εγχειριδιο του πλυντηριου, να ψαξεις για το εγχειριδιο του διακοπτη, μπας και βγαλεις κατι απο εκει?

gdimis
15-05-09, 08:52
ειναι ισως 20ετιας,ελληνικης κατασκευης,και υπηρχαν ιδια ακριβως μαρκας ΠΙΤΣΟΣ...δε μπορω να σας δειξω φωτο..επειδη δεν εχει αλλη βλαβη παρα μονο αυτο που σας ειπα,δε θα ηθελα να το πεταξω..ο διακοπτης δε γραφει τιποτα..κατι αυτοκολλητα που ειχε εχουν σβηστει..

stefanoszis
15-05-09, 09:16
ο διακοπτης on-off ειναι πανω στο θερμοστατη?
τωρα τι σου κανει οταν το αναβεις?

gdimis
15-05-09, 12:42
διακοπτη εννοω το μεγαλο που περιστρεφεται αργα και εκτελει το προγραμμα....για να ζεσταθουν τα νερα οπλιζει ενα πηνιο που σταματα τη περιστροφη του διακοπτη μηχανικα(κατι σαν συμπλεκτης)..μολις δωσει εντολη ο θερμοστατης ο διακοπτης αποσυμπλεκεται και προχωρα το προγραμμα..καπως ετσι.. αυτο δε γινεται τωρα ..πρεπει να εχω βαλει λαθος τα καλωδια που καταληγουν στους θερμοστατες..μονο ενα σχεδιο θα βοηθουσε

stefanoszis
15-05-09, 23:21
διακοπτη εννοω το μεγαλο που περιστρεφεται αργα και εκτελει το προγραμμα....για να ζεσταθουν τα νερα οπλιζει ενα πηνιο που σταματα τη περιστροφη του διακοπτη μηχανικα(κατι σαν συμπλεκτης)..μολις δωσει εντολη ο θερμοστατης ο διακοπτης αποσυμπλεκεται και προχωρα το προγραμμα..καπως ετσι.. αυτο δε γινεται τωρα ..πρεπει να εχω βαλει λαθος τα καλωδια που καταληγουν στους θερμοστατες..μονο ενα σχεδιο θα βοηθουσε
ποσα κουμπια εχει το πλυντηριο? ενα μονο το προγραμα ή δυο θερμοστατη και προγραμα. τωρα τι κανει το πλυντηριο δε ζεσταινει καθόλου?

gdimis
20-05-09, 09:34
συγνωμη για τη καθυστερηση..
εχει ενα κουμπι μονο..το προγραμμα..
οι αντιστασεις λειτουργουν,απλα το προγραμμα προχωρα πριν πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια...

stefanoszis
20-05-09, 23:19
δωσε μου λιγο χρονο και θα σου βρω σχεδιο. σιγουρα μπερδεψες τα καλωδια ή μηπως χαλασε ο χρονοδιακοπτης απο την ηπερθερμανση στις επαφεσ? δες λιγο και το θερμικο που ειναι κοντα στην αντησταση μηπως φταιει αυτο

kostas.m
21-05-09, 00:14
aderfe kita ligo tin antistasi an einai vraxikiklomeni.poles fores moyxi tixi na zesteni .kai na zvini prin na piasi tin katalili thermokrasia.metra toys akrodektes

gdimis
21-05-09, 13:17
δωσε μου λιγο χρονο και θα σου βρω σχεδιο. σιγουρα μπερδεψες τα καλωδια ή μηπως χαλασε ο χρονοδιακοπτης απο την ηπερθερμανση στις επαφεσ? δες λιγο και το θερμικο που ειναι κοντα στην αντησταση μηπως φταιει αυτο
τις επαφες τις επισκευασα απο ενα ιδιο (μεταχειρισμενο )διακοπτη που ειχα..σιγουρα εχω μπερδεψει τα καλωδια..σευχαριστω γιαυτο που λες..


κωστα τα εχω ελεξει αυτα που λες..εχω κανει λαθος τα καλωδια,και δε μπορω να βρω πως ηταν...

Ηλιας Α
22-05-09, 10:20
:001_tt2: Καλημέρα
Στην κατάσταση που είναι σήμερα με τα οποιανδήποτε μπερδέματα αν αναιρέσεις
τη λειτουργία του κινητήρα του προγραμματιστή για χρόνο μέχρι να ζεσταθεί
το νερό θα σε εξυπηρετούσε ?
Αν ναι να σου ανεβάσω σκίτσο με τη τροποποίηση αυτή , κόστος υλικών
10 - 15 € :001_smile:

gdimis
22-05-09, 14:50
πασα ιδεα δεκτη και σεβαστη...:001_rolleyes:

στεφανε περιμενω το σχεδιο...

Ηλιας Α
22-05-09, 18:46
:001_tt2:
; ¨Έχω έτοιμο σκίτσο βοήθησε με να το επισυνάψω πάλι
τα μπέρδεψα
[ μου βγάζει λάθος στη διαχείριση συνημμένων ]

Ηλιας Α
24-05-09, 01:13
:001_tt2:


Καλησπέρα
Το σχέδιο που ήθελα να ανεβάσω είναι 500 KΒ από ότι βλέπω και δεν
Μπορώ να το επισυνάψω στην υπάρχουσα μορφή
Θα προσπαθήσω να κάνω περιγραφή
Αν παράλληλα με την αντίσταση θέρμανσης συνδέσεις ένα μικροαυτόματο
και από κλειστή σε ηρεμία επαφή αυτού περάσεις τη τροφοδ του
κινητήρα του προγραμματιστή θα έχεις αναστολή της λειτουργίας του
όσο χρόνο εργάζεται η αντισταση :001_rolleyes:

gdimis
29-05-09, 14:43
παλι συγνωμη για τη αργοπορια...
ηλια,καπως ετσι λειτουργουσε και με το διακοπτη..με μικρες τροποποιησεις δε ειναι ασχημη ιδεα..αν δε βρω το σχεδιο θα κανω κατι τετοιο..